Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,373 εγγεγραμμένα μέλη και 718,710 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 428 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακούγεται μπουκωμένο....

Iro13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iro13
H Iro13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Iro13 έγραψε στις 11:41, 27-09-10:

Καλημερα σας.
Θα μπω κατευθειαν στο θεμα, γιατι εχω αγχωθει πααααρα πολυ!!!

Η Τσιχλα μου, 3+ μηνων, 5 μερες τωρα εχει το εξης. Τις πρωτες 2 μερες, εδειχνε λες και θελει να βγαλει κατι απο το στομα της οποτε και λεω ισως ειναι χνουδομπαλα... αλλα τιποτα. Μετα μυριζε λιγο το στομα της, λεω ισως ειναι τα νεα δοντακια, οπως μου ειπε στο τηλεφωνο και η κτηνιατρος. Αλλα απο εχθες το δραδυ και σημερα, οταν ξαπλωνει, ακουω τον αερα απο την μυτουλα της σαν να ειναι μπουκωμενη. Παιζει, τρεχει, τρωει, κανει ναζακια, πινει νερο, ολα καλα. Εξετασα τη μυτη της, καθαρη ουτε μυξουλα, αυτια καθαρα, τριχωμα τελειο, ποδαρακια-πατουσακια καθαρα και καλα, κακακια καθαρα, συχνοτητα ουρων νορμαλ οπως παντα. Αλλα εκεινη εκει...
Διαβασα για τις χνουδομπαλες, για ρινιτιδα, για καλυκοιο...αλλα συμπερασμα δεν εβγαλα.(δεν ειμαι γιατρος)

Θα παμε στη γιατρο να την δει αυριο, αν και λεω να παω στον ailouro, αλλα τι μπορει να ειναι αυτο τωρα? Μηπως ειναι ψυχολογικο επειδη πριν μια εβδομαδα φεραμε στο σπιτι δευτερη γατουλα μωρακι? Λεω τωρα...μπας και μου φυγει η αγωνια μου. Μπορει να ειναι κατι πολυ σοβαρο???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 18:53, 27-09-10:

Γειά σου Iro και μην αγχώνεσαι!
Κατ' αρχήν είναι πολύ θετικό το ότι η γενική κατάσταση (διάθεση, όρεξη) της γατούλας σου είναι καλή και το ότι δεν έχει άλλα συμπτώματα. Η γατούλα είναι εμβολιασμένη; Στο παρελθόν είχε αρρωστήσει? Ακούγεται μπουκωμένη όλη τη διαρκεια της μέρας;
Η θορυβώδης αναπνοή (αν είσαι σίγουρη πως δεν έχει μυξούλες) μπορεί να οφείλεται σε στενούς μυκτήρες, πολύποδες (που είναι συχνοί σε νεαρά γατάκια), ή ερεθισμό (π.χ από καπνό τσιγάρου) .
Καλή τύχη αύριο στον κτηνίατρο! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις, OK?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:52, 27-09-10:

Μήπως έχει καταπιεί κάτι; Τα μικρά γατάκια δοκιμάζουν ό,τι σαχλαμάρα τους κινήσει την περιέργεια και καθώς η γλωσσίτσα είναι αγκαθωτή, όλα πάνε στον εισοφάγοΠρέπει να τη δει γιατρός την τσιχλίτσα....γράψε μας τα νέα σας, αλλά, για ψυχολογικό μη σου πει κανένας....το άγχος τους το βγάζουν αλλιώς οι γάτες, όχι βραχνιάζονταςκαι.....υπάρχουν πολλοί καλοί και υπεύθυνοι κτηνίατροι για να σου απαντήσουν, όχι μόνον ένας.
Περαστικά!!!

Παράθεση

bvasso (Βάσω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bvasso
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H bvasso έγραψε στις 22:49, 27-09-10:

Γειά σου Iro! Και εμένα ο γατούλης μου κάνει κάτι παρόμοιο αλλά ο γιατρός τον ακροάστηκε του κοίταξε την μύτη αλλα δεν βρήκε τίποτα!!!!!!Αλλά δεν του το περιέγραψα αναλυτικά όπως το περιγράφεις απλά του είπα ότι σαν δυσκολευεται να αναπνεύσει. Μακάρι να μην έχει τίποτα το γατάκι σου!

Παράθεση

Iro13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iro13
H Iro13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Iro13 έγραψε στις 10:36, 28-09-10:

Καλημερα και παλι.

Μολις γυρισαμε απο την κτηνιατρο. Την ακουσε και μου ειπε οτι ειναι καθαρος ο ηχος και οτι απλα μπορει να ειναι αλλεργικο ή απο καπνο (αν και το δωματιο αεριζεται 24/24) ή απο το πατωμα (λογω απορρυπαντικου) ή και το τονισε, απο τριχομπαλα, που αν και 3+ μηνων η Τσιχλιτσα μου, επειδη καθαριζεται συνεχεια και καθαριζει και το μωρο που ειναι μακρυτριχο, ισως εχει κατσει τριχουλα στον λαιμο της. Οποτε μου ειπε να της δωσω για αρχη ενα μπιζελακι τοσα δα απο την κρεμουλα-κοτοπουλο, για τριχομπαλες, μπας και της φυγει απο τον λαιμουδακο της, αν ειναι αυτο. Σε καθε περιπτωση μου ανεφερε οτι καλο θα ειναι να περιμενουμε 1 εβδομαδα ακομα, να δουμε πως θα ειναι, πριν της δωσει καποιο αλλο φαρμακακι. Το θεμα ειναι οτι οσο ημασταν εκει δεν ακουγοταν καπως περιεργα η ανασα της, ουτε καν να δωσει ενα σημαδι. Πφφφφ μακαρι να μην ειναι τιποτα, οπως μου λεει και η κτηνιατρος.
Ισως ειμαι λιγουλακι υπερβολικη, αλλα δεν θα επρεπε να κανουμε εξεταση αιματος? Επρεπε εγω να το ζητησω? Η αν η γιατρος εβλεπε κατι σοβαρο να το ανεφερε?

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 20:54, 28-09-10:

Χαίρομαι που η Τσίχλα δεν έχει κάτι σοβαρό!
Για τις εξετάσεις αίματος τώρα... Πιστεύω πως αν η κτηνίατρος έβρισκε κάτι ανησυχητικό κατά την κλινική εξέταση, θα σας έλεγε να κάνετε. Μάλλον δεν το έκρινε απαραίτητο... Ή δεν έχει αιματολογικό αναλυτή. Πάντως αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, μπορείς να τις ζητήσεις την επόμενη φορά που θα πάτε (αν και λίγο δύσκολη η αιμοληψία σε γατάκι 3 μηνών).
Και ο Ράντυ μου έχει θορυβώδη αναπνοή από τότε που τον πήρα 2 μηνών και οι κτηνίατροι είπαν, αφού δεν βρήκαν τίποτα παθολογικό, ότι οφείλεται είτε σε ατύχημα που είχε (είχε πέσει από 1ο όροφο και είχε και σπασμένο ποδαράκι), είτε σε στενούς μυκτήρες.

Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria0483
H Maria0483 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 20:22, 28-06-17:

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω κάτι! Έχω μια μικρη πριγκίπισσα (περιπου 2 μηνων) η οποια ηταν αδεσποτη σε κηπο βεβαια αλλα την εδωσαν για υιοθεσια κ την πηρα! Λοιπον, η μικρη νομιζω πως εχει μπουκωμενη μυτη... Μυξουλες ΔΕΝ βλεπω, έχει τσιμπλες ωστοσο αλλα τις καθαριζω εγω. Έχει πάντως έναν μικρό ήχο κάποιες φορες οταν αναπνεει και κυριως οταν παιζουμε οταν κουραζεται αναπνεει βαρυα και ακουγεται. Θα την δει βεβαια και κτηνιατρος αυριο αλλα ψιλοανησυχω! Τι γνωριζετε επ αυτου??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:14, 28-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Maria0483
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω κάτι! Έχω μια μικρη πριγκίπισσα (περιπου 2 μηνων) η οποια ηταν αδεσποτη σε κηπο βεβαια αλλα την εδωσαν για υιοθεσια κ την πηρα! Λοιπον, η μικρη νομιζω πως εχει μπουκωμενη μυτη... Μυξουλες ΔΕΝ βλεπω, έχει τσιμπλες ωστοσο αλλα τις καθαριζω εγω. Έχει πάντως έναν μικρό ήχο κάποιες φορες οταν αναπνεει και κυριως οταν παιζουμε οταν κουραζεται αναπνεει βαρυα και ακουγεται. Θα την δει βεβαια και κτηνιατρος αυριο αλλα ψιλοανησυχω! Τι γνωριζετε επ αυτου??
Αφού θα την δει κτηνίατρος αύριο, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να ανησυχείς γι' απόψε, κάποια ιωσούλα θα είναι κατά πάσα πιθανότητα. Τόσες υγρασίες έκανε τις προηγούμενες μέρες και αφού το μωρό ζούσε σε κήπο, είναι μάλλον φυσικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 00:08, 29-06-17:

Ναι αλλά όταν ήρθε δεν μου ήταν ετσι η ανασουλα της.. Γ αυτο ανησυχω.. δεν εχει κανει και εμβολια γιατι ηταν πολυ μικρη μας ειπε ο γιατρος αν ειναι ολα καλα θα το κανει βεβαια αυριο.. Παιζει, τρωει, τρεχει απ ολα, ειναι πολυ ενεργητικη! απλως κανει αυτον τον ηχο απο την μυτουλα της...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:55, 29-06-17:

΄Οταν μπορέσεις αφού γυρίσετε από τον κτηνίατρο, ενημέρωσέ μας πως πάει το γατάκι σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 19:30, 22-07-17:

Καλησπέρα και πάλι!! Αφού αλλάξαμε δυο παρακαλώ κτηνιατρούς για να βρούμε τον σωστό εν τέλη η μικρή είχε καλυκοιούς επειδή δεν ήταν εμβολιασμένη.. Της δώσαμε αντιβίωση για 10 μέρες και μετα εμβολιάστηκε! Όλα καλα μέχρι εκεί α λ λ ά, σήμερα έγινε το εξής: φεύγουμε και πάμε στην θάλασσα και η μικρή μένει μόνη της μερικές ώρες όπως κάνουμε εδώ και 2 εβδομάδες περίπου (ταίστρες, νερά, παιχνίδια και λοιπά όλα σε ετοιμότητα εννοείται). Γυρίζουμε σπίτι και την βρίσκουμε κάτω απο την κουζίνα -το αγαπημένο της σημειο το οποιο ωστόσο είναι γεμάτο σκόνη- και παρατηρούμε έναν ήχο ΠΑΛΙ απο την μυτούλα της σαν να έχει κάτσει κάτι μέσα και να την ενοχλεί. Μίλησα με τον κτηνίατρό της αλλά μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει πάλι κάτι μιας και είναι μέσα σε διαμέρισμα χωρίς άλλα ζώα. Ωστόσο εγώ έχω μια μικρή ανησυχία.. Υπάρχει περίπτωση όντως να έχει κάτσει απλά κάτι στην μύτη της απο τα μέρη που πάει και χώνεται διαρκώς?? Η γενική της εικόνα είναι μια χαρά! Τρέχει, παίζει, τρώει, χαιδέυεται, κακάκια και τσίσα όλα κανονικά..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:26, 22-07-17:

Ωστόσο εγώ έχω μια μικρή ανησυχία.. Υπάρχει περίπτωση όντως να έχει κάτσει απλά κάτι στην μύτη της απο τα μέρη που πάει και χώνεται διαρκώς?? Η γενική της εικόνα είναι μια χαρά! Τρέχει, παίζει, τρώει, χαιδέυεται, κακάκια και τσίσα όλα κανονικά..
Εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ πιθανό μια και λες πως έχει αρκετή σκόνη εκεί.
Επίσης πότε έκανε τα εμβόλιά της; Κάποια γατάκια, όχι όλα ευτυχώς, αρρωσταίνουν ελαφρά μετά το εμβόλιο αλλά περνάει γρήγορα.

Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 21:47, 22-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ πιθανό μια και λες πως έχει αρκετή σκόνη εκεί.
Επίσης πότε έκανε τα εμβόλιά της; Κάποια γατάκια, όχι όλα ευτυχώς, αρρωσταίνουν ελαφρά μετά το εμβόλιο αλλά περνάει γρήγορα.
Τα εμβόλια δεν έχει ούτε 15 μέρες που τα έκανε.! Αλλα τελικά ευτυχώς ήταν λάθος συναγερμός μετά απο λίγο σταμάτησε να ακουγεται ο ήχος απο μόνος του! Ευτυχώς μάλλον κάτι είχε μπει στην μυτούλα της

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:23, 23-07-17:

Τα εμβόλια δεν έχει ούτε 15 μέρες που τα έκανε.! Αλλα τελικά ευτυχώς ήταν λάθος συναγερμός μετά απο λίγο σταμάτησε να ακουγεται ο ήχος απο μόνος του! Ευτυχώς μάλλον κάτι είχε μπει στην μυτούλα της
Ευτυχώς που ήταν λάθος συναγερμός, καλύτερα όμως να ανησυχούμε χωρίς λόγο καμμιά φορά παρά να μην πάρουμε είδηση κάτι από νωρίς.
΄Ασε που 15 μέρες από το εμβόλιο είναι πολλές, αυτά που αρρωσταίνουν από το εμβόλιο κάποιες φορές, το παθαίνουν τις αμέσως επόμενες μέρες, ακόμα και την ίδια.
Χαίρομαι πάρα πολύ που είναι καλά το μικράκι σου!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους