Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,267 εγγεγραμμένα μέλη και 718,335 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 341 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετεμβολιακό σάρκωμα

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:35, 21-04-18:

Εμενα αντιλυσσικο δεν της εχει κανει ποτε. Το εμβολιο το αλλο που δεν θυμαμαι πως λεγεται αλλα το εχω στο βιβλιαρακι της το καναμε μεχρι πριν 2 χρονια αλλα μου ειπε οτι επειδη ειναι πολυ μεγαλη και μενει και μεσα καλυτερα να μην επιβαρυνεται ο οργανισμος της και γενικα οσο γινεται να μην παιρνει φαρμακα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:04, 22-04-18:

Εμεις καναμε 2-3 αντιλυσσικα γιατι χρειαστηκε να ταξιδεψουμε, αλλα την τελευταια δοση των αλλων εμβολιων την πηραν οταν εγιναν ενος ετους και απο τοτε τα σταματησαμε. Δεν βρισκω λογο να εμβολιαζονται καθε χρονο απο την στιγμη που δεν ερχονται σε επαφη με αλλες γατες, δεν υπαρχει επιδημια ασθενειων στην περιοχη μου και δεν βγαινουν εξω. Αποδεδειγμενα τα αντισσωματα μετα απο καθε εμβολιασμο διαρκουν τουλαχιστον για 3 χρονια, οποτε ακομα και αν επρεπε να τους κανω εμβολια, θα το εκανα καθε 3 χρονια. Τα αντιλυσσικα που τους εχουμε κανει εχουν διαρκεια 3 χρονια. Ο κτηνιατρος μου δεν του κανει εμβολια εφοσον δεν βγαινει εξω και δεν παει σε σε ξενοδοχειο ζωων.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:47, 23-04-18:

Μαργαρίτα μου εύχομαι αύριο στο χειρουργείο να πάνε όλα καλά για τη γατούλα σου... Σου στέλνουμε όλοι μας τη θετική μας σκέψη... Να μας ενημερώσεις σε παρακαλώ
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,446 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:23, 23-04-18:

Ναι,αν μπορεις Μαργαριτα μου,και θες βεβαια....οταν εχεις νεα κανε μας μια ενημερωση.Εχει μπει στην καρδια μου αυτο το γατακι..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pera_brexei
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Pera_brexei έγραψε στις 02:17, 25-04-18:

Εγινε το χειρουργειο, εχει μια μεγαλη τομη ,βλεποντας την σκεφτομαι το μελλον.

Ηθελα να γινει αυτο το χειρουργειο για να της δωσω παραταση,δεν ξερω απο εδω και περα τι ειναι σωστο για εκεινη.
Αν ημουν στην θεση της και ειχα δυο επιλογες τι θα ηθελα; Μια ζωη παρατεταμενη με χειρουργεια η λιγο καιρο ξεγνοιασιας;
Πηρα τηλεφωνο και για δευτερη και για τριτη γνωμη και ολοι μου λενε τα ιδια, ησασταν ατυχη.

Πηρα την κυτταρολογικη που της ειχε γινει.
Σε 10 μερες θα εχω αποτελεσμα βιοψιας.

Την πηγα σε ομοιοπαθητικη κτηνιατρο. Πιο πολυ το εκανα για εμενα, αισθανομαι οτι δεν μπορω να της προσφερω κατι αλλο, να αλλαξω καπως τα πραγματα. Εκανα χρονια ομοιοπαθητικη, η φιλη μου ειναι βοηθος φαρμακοποιου ,γνωριζω οτι δεν προκειται να κανουν κακο στην γατα μου, ειναι σαν φυτικα σκευασματα. Να παρουν τον καρκινο δεν μπορουν, ίσως να παραταθει η ζωη της, αν οχι τουλαχιστον θα ξερω οτι κανω οτι περναει απο το χερι μου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 05:25, 25-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Pera_brexei
Εγινε το χειρουργειο, εχει μια μεγαλη τομη ,βλεποντας την σκεφτομαι το μελλον.

Ηθελα να γινει αυτο το χειρουργειο για να της δωσω παραταση,δεν ξερω απο εδω και περα τι ειναι σωστο για εκεινη.
Αν ημουν στην θεση της και ειχα δυο επιλογες τι θα ηθελα; Μια ζωη παρατεταμενη με χειρουργεια η λιγο καιρο ξεγνοιασιας;
Πηρα τηλεφωνο και για δευτερη και για τριτη γνωμη και ολοι μου λενε τα ιδια, ησασταν ατυχη.

Την πηγα σε ομοιοπαθητικη κτηνιατρο. Πιο πολυ το εκανα για εμενα, αισθανομαι οτι δεν μπορω να της προσφερω κατι αλλο, να αλλαξω καπως τα πραγματα. Εκανα χρονια ομοιοπαθητικη, η φιλη μου ειναι βοηθος φαρμακοποιου ,γνωριζω οτι δεν προκειται να κανουν κακο στην γατα μου, ειναι σαν φυτικα σκευασματα. Να παρουν τον καρκινο δεν μπορουν, ίσως να παραταθει η ζωη της, αν οχι τουλαχιστον θα ξερω οτι κανω οτι περναει απο το χερι μου.
Καλημέρα μαργαρίτα μου... Νιώθω πως είσαι τρομερά απαισιόδοξη, παραπάνω από όσο πρέπει.... Υπάρχουν πράγματα για τα οποία πρέπει να αισιοδοξεις... Το ανακαλύψατε νωρίς πράγμα που σημαίνει πως δεν ήταν σε προχωρημένη κατάσταση.. . Έγινε το χειρουργείο και είναι ζωντανή... Αυτό είναι καλό... Έχει μια μεγάλη τομή μα με το καιρό θα κλείσει και ούτε καν θα φαίνεται... Μην τα βλέπεις όλα μαύρα βρε κούκλα μου....και προπάντων μην προεξοφλεις πως δε θα ζήσει πολύ... Θα κάνεις ότι μπορείς για αυτήν τη γατούλα....
Δεν είναι βέβαιο ακόμη πως θα χρειάζεται συνεχόμενα χειρουργεία για να ζήσει... Και δεν είναι η ώρα να το σκέφτεσαι... Βήμα βήμα κάθε φορά... Αν φτάσει σε τέτοιο σημείο που η ποιότητα ζωής της έχει χαθεί και το ζώο υποφέρει από αφόρητους πονους τότε τουλάχιστον υπάρχει εναλλακτική... Δύσκολη μεν αλλά η ευθανασία θα το λυτρώσει.... Όσο όμως η γάτα σου δεν πονάει ούτε να σου περάσει από το μυαλό...
Τι σου είπαν οι γιατροί - πέρα από το ότι ησασταν άτυχη??? Πως προχωράτε από εδώ και πέρα?
Καλά έκανες και την πηγές σε ομοιοπαθητικο... Κακό σίγουρα δε θα της κάνει, ίσα ίσα θα τη βοηθήσει....
Μην απογοητεύσεσαι.. Δεν έχει τελειώσει τίποτα....η γάτα σου είναι ακόμα εδώ και με τη βοήθεια σου και την αγάπη σου θα μείνει εδώ..... Αλλά ακόμα και το αντίθετο να γίνει θα ξέρει πως της αγάπησες πολύ και έκανες ότι μπορούσες να τη βοηθήσεις...

Ακούγονται μπαρούφες όσα λέω - το ξέρω - αλλά πρέπει να παλεύουμε στο ζωή μας... Ο καρκίνος είναι μια δύσκολη αρρώστια αλλά δεν είναι και ανίκητος!!!!!και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ζώων με καρκίνο που ενώ τα είχαν ξεγραμμενα αυτά τα κατάφεραν....

Θα ήθελα άμα έρθεις - και θέλεις φυσικά - να τα πούμε και από κοντά...

Συγνώμη που οι σκέψεις μου είναι ανακατες!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 25-04-18 στις 06:27.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:20, 25-04-18:

Ρώτησες τον γιατρό που της έκανε την επέμβαση αν έχει κάποια πρώτη εκτίμηση για την κατάστασή της;
Σε κάθε περίπτωση, μην απελπίζεσαι, ιδιαίτερα αν δεν έχετε ακόμα στα χέρια σας τα αποτελέσματα της βιοψίας ώστε να ξέρεις τις προοπτικές επιβίωσής της.
Το σίγουρο που ξέρω, που ισχύει και θα εξακολουθήσει να ισχύει, είναι οτι κάνεις ότι μπορείς, ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν και με όλους τους τρόπους, προκειμένου να της δώσεις όσο γίνεται μεγαλύτερη παράταση ζωής.

Και το μόνο που εύχομαι, είναι ο Θεός και η τύχη βοηθήσουν να βγουν τα όσο γίνεται πιο ελπιδοφόρα αποτελέσματα.
Υπομονή λίγες μέρες ακόμα και έχετε όλη τη θετική μας ενέργεια, αυτή η ευχή να ευοδωθεί.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Pera_brexei έγραψε στις 12:47, 25-04-18:

κ.Δημητρα θα ηθελα πολυ να τα πουμε απο κοντα στο Ηρακλειο Σημερα που ειδα την μικρουλα μου καλύτερα, νιώθω καλύτερα.

κ. alcyone σημερα μιλησα με τον κτηνιατρο μου ειπε οτι στο πρωτο χειρουργειο που της εκανε πριν μια εβδομαδα, ηταν 4-5 χιλιοστα. Χθες που της εκανε την αφαιρεση +3εκατοστα, μου ειπε οτι δεν θα προλαβαινε μεσα σε μια εβδομαδα να φανει αλλοιωση. Δεν μου δινει προσδοκικο, μου ειπε να περιμενουμε μεχρι βιοψια.

Ξεκινησα ομοιοπαθητικη στην γατα μου το Σαββατο, ενα απο τα πραγματα που ειπα στην γιατρο ειναι οτι η γατα τρωει παρα πολυ μεγαλες ποσοτητες και συνεχεια. Απο το πρώτο χαπι όλοι στο σπίτι είδαμε διαφορά! Ο πατερας μου που δεν ηξερε οτι παιρνει με ρωτούσε γιατι δεν τρωει η γατα στον ιδιο βαθμο.

Σήμερα η γατα ειναι πολυ καλυτερα, τρεχει, χοροπηδαει, παιζει ,μιλάει σε πουλιά xD Πηρα τηλεφωνο και την ομοιοπαθητικο που της δινει αγωγη, μου ειπε οτι ολα αυτα ειναι πολυ θετικα και οτι σημαινει οτι την πιανει το φαρμακο που της εδωσε.

Την ρώτησα για συμπληρωματα διατροφης, την παρασκευή θα μου πει τι μπορουμε να κανουμε.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:57, 25-04-18:

Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη κάνει ή έχεις σκοπό να το κάνεις, αλλά καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον κλασικό γιατρό που την παρακολουθεί για την παράλληλη ομοιοπαθητική θεραπεία. Όχι που θα τη βλάψει, αλλά ίσως σε ενημερώσει για κάποια λεπτομέρεια που δεν γνώριζες και που δυνητικά θα μπορούσε να παίξει κι αυτή το ρόλο της για το αποτέλεσμα.

Όσο νιώθω πόσο αγαπάς αυτή τη γατούλα, τόσο προσεύχομαι σε όλες τις δυνάμεις του σύμπαντος να σας βοηθήσουν και να αυτή σας η περιπέτεια που άθελά σας μπήκατε επειδή είχατε την ατυχία να πέσετε σε έναν- επίτρεψέ μου- αχαρακτήριστο "κτηνίατρο", να μείνει μόνο μια κακή ανάμνηση.
Δώσε ένα φιλάκι κι από μένα στη γλυκύτατη μικρή μαχήτρια, που τη σκεφτόμαστε και τη νοιαζόμαστε
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:42, 25-04-18:

Αυτό που σου είπε η Αλεξάνδρα κούκλα μου κανε... Ίσως χρειάζεται μια συνεργασία μεταξύ του κτηνιατρου και της ομοιοπαθητικης γιατρού για να υπάρξει το καλύτερο αποτέλεσμα.... Να έχεις πάντα θετική σκέψη, έτσι και η γατούλα σου θα το νιώσει και θα "πολεμήσει".... Είναι πολύ καλό σημάδι το πως έχει αρχίσει να αντιδράει θετικά.. Δείχνει πως έχει θέληση να μείνει μαζί σου - και αυτό θα γίνει... Να είσαι σίγουρη...

Οπότε έρθεις Ηράκλειο και θελήσεις να τα πούμε στείλε μου μήνυμα.... Φιλιά πολλά και στις δύο σας
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 13:43, 25-04-18:

Μονο και μονο που την βλεπεις και ειναι καλα, πηδαει και παιζει ειναι απο μονο του αισιοδοξο και ελπιδοφορο. Ξερεις οτι αξιζε τον κοπο να γινει η επεμβαση αυτη. Θα συμφωνησω με τη Δημητρα οτι εισαι πολυ απαισιοδοξη αλλα βεβαια εμεις απ´εξω τα βλεπουμε διαφορετικα οποτε λογικο εσυ με τοση στενοχωρεια να τα βλεπεις ολα απαισιοδοξα. Το οτι ομως θα χρειαστουν πολλα χειρουργεια αυτο ειναι κατι που ουτε καν ο ιδιος ο κτηνιατρος δεν θα μπορει να το ξερει ακομα και μετα τα αποτελεσματα της βιοψιας οποτε καλυτερα προσπαθησε να το βγαλεις απο το μυαλο σου για την ωρα. Η απορια που εχω ειναι το οτι τρωει πολυ που λες τι πειραζει; Οτι θα βαλει βαρος; Δηλαδη παντα ετσι ηταν ή προσφατα εγινε αυτο;
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:25, 25-04-18:

Χαίρομαι που η γατούλα που μας αναστάτωσε όλους είναι ακμαία και ζωηρή.Εύχομαι όλα να εξελιχθούν ομαλά και μη το βάζεις κάτω,κανένας γιατρός δεν είναι Θεός.Κάθε ζώο έχει τη δική του άμυνα,κάθε αρρώστεια έχει και διάφορους τύπους.Που ξέρεις αν όλα ήταν μιά παροδική ταλαιπωρία χωρίς άλλη εξέλιξη?
Είμαι σίγουρη πως θα γίνει απολύτως καλά,το λέει η ψυχούλα της!!!
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 19:39, 25-04-18:

κ.Nicole οταν την βρηκαμε ηταν 6 περιπου μηνών 2,5 κιλά. Ο πρωτος κτηνιατρος μας ειπε να της εχουμε συνεχεια διαθεσιμη τροφη. Δεν σταματουσε να τρωει, ετρωγε σε βαθμο που πηγαινε 3-4 φορες για περιττωματα την ημέρα, πιο πολυ και απο εμένα. Έβαλε 1 κιλό σε μία εβδομάδα! Την πηγα σε δευτερο κτηνιατρο και μου ειπε να της δινω συγκεκριμενη ποσοτητα.

Ανέρτησα στο facebook σε ομάδες για ζώα αυτό που αντιμετωπίζω και βρήκα τρείς κοπέλες που έχουν περάσει παρόμοια κατάσταση με την δική μου.

Οι δυο απο αυτές (η μία έχει γάτα ή αλλη κουνέλι) ζουν ακόμα, υστερα απο δυο χρόνια χωρίς αλλο χειρουργείο αλλα με ειδικά συμπληρώματα, η μία που δεν έδωσε της "έφυγε" και του ειχε κανει 3 χειρουργεια.

Πήρα τα ονόματα των συμπληρωμάτων και θα τα συζητήσω με τους κτηνίατρους. Τα συμπληρωματα που τους δίνουν ταιριάζουν με αυτά που διάβασα στην βιβλιογραφία Νιωθω οτι βρισκομαι σε σωστό δρόμο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:21, 25-04-18:

κ.Nicole οταν την βρηκαμε ηταν 6 περιπου μηνών 2,5 κιλά. Ο πρωτος κτηνιατρος μας ειπε να της εχουμε συνεχεια διαθεσιμη τροφη. Δεν σταματουσε να τρωει, ετρωγε σε βαθμο που πηγαινε 3-4 φορες για περιττωματα την ημέρα, πιο πολυ και απο εμένα. Έβαλε 1 κιλό σε μία εβδομάδα! Την πηγα σε δευτερο κτηνιατρο και μου ειπε να της δινω συγκεκριμενη ποσοτητα.

Νιωθω οτι βρισκομαι σε σωστό δρόμο.
6 μηνών και 2,5 κιλά δεν είναι πολλά δεν είναι όμως και τρομερα λίγα (ίσως λίγο λιγότερο από το κανονικό...) οι θηλυκές άλλωστε έχουν διαφορετικό βάρος από τα αρσενικά και εινσι πάντα πιο λεπτές.. Μιλάμε βέβαια για φυσιολογικό και όχι υπέρβαρο γατί... . Για μένα είναι φυσιολογικό μια γάτα που πριν ήταν αδέσποτη, να τρώει μέχρι του σκασμού όταν βρεθεί σε σπίτι... Και αυτό γιατί έξω στο δρόμο πεινάνε, το καθημερινό φαΐ δεν είναι δεδομένο για αυτές οπότε μόλις το βρουν του δίνουν και καταλαβαίνει.... Όταν υιοθέτησα την σουκι για κάποιο διάστημα έτρωγε γρήγορα και αμέσως... Το τσακιζε μιλάμε... Έτρωγε σαν να μην υπήρχε αύριο.... Σιγά σιγά συνήλθε και χαλάρωσε....
Παρόλαυτα η διαθέσιμη πάντα τροφή που σας είπε ο κτηνίατρος ήταν σωστό με τη διαφορά πως μάλλον δεν σας επεσήμανε πως αυτό θα γίνεται πάνω σε συγκεκριμένη ποσότητα.... 1 κιλό σε μια εβδομάδα!!!! Μπράβο...
Γενικά πάντως να ξέρεις πως μπορούν να φάνε μέχρι να το κάνουν εμετό.... Γιαυτό και πρέπει να προσέχουμε....

Να μην νιώθεις μόνο πως είσαι σε καλό δρόμο.... Να είσαι σίγουρη.... (αχχχχχ την έχω αγαπήσει την γατούλα σου... Θέλω τόσο πολύ να την αγκαλιάσω και να τη φιλήσω και να τη χαϊδέψω)
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:48, 25-04-18:

Ανέρτησα στο facebook σε ομάδες για ζώα αυτό που αντιμετωπίζω και βρήκα τρείς κοπέλες που έχουν περάσει παρόμοια κατάσταση με την δική μου.

Οι δυο απο αυτές (η μία έχει γάτα ή αλλη κουνέλι) ζουν ακόμα, υστερα απο δυο χρόνια χωρίς αλλο χειρουργείο αλλα με ειδικά συμπληρώματα, η μία που δεν έδωσε της "έφυγε" και του ειχε κανει 3 χειρουργεια.

Πήρα τα ονόματα των συμπληρωμάτων και θα τα συζητήσω με τους κτηνίατρους. Τα συμπληρωματα που τους δίνουν ταιριάζουν με αυτά που διάβασα στην βιβλιογραφία Νιωθω οτι βρισκομαι σε σωστό δρόμο.
Πολύ σωστά σκέφτεσαι και πολύ καλά κάνεις και το ψάχεις απ'όπου είναι δυνατόν, για να γίνει ότι καλύτερο.
Στην προκειμένη, τα συμπληρώματα δείχουν οτι βοηθούν και πιστεύω να συμφωνήσουν κι οι γιατροί που την παρακολουθούν.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 08:41, 26-04-18:

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να ζήσετε μαζί πολλά πολλά χρόνια!!!Αυτή η γατούλα είναι πολύ δυνατή και η αγάπη σου την έσωσε αλλά και θα την σώσει.Σας φιλώ και μη μας ξεχάσεις.Να μας ενημερώνεις
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,446 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:46, 26-04-18:

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα!Το πιο σημαντικο,να ζει καλα και ποιοτικα!
Εχεις απο ολους μας τις ειλικρινεστερες ευχες μας,να εισαι σιγουρη για αυτο.
Να σου πω και ενα τεραστιο μπραβο για τον αγωνα που κανεις για αυτην τη ψυχουλα.Και το πιστευω απολυτα!
Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 11:34, 02-06-18:

Στεναχωρήθηκα για την γατούλα σου και για εσένα (για την συμπεριφορά - πολεμική που αντιμετωπίζεις). Το γατάκι δείχνει τόσο όμορφο, το περιγράφεις κιόλας σαν ένα καλότροπο πλασματάκι... πραγματικά εύχομαι να είναι πολύ καλά πια και να χουρχουρίζει στην αγκαλιά σου!
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 22:49, 13-07-18:

Γεια σας, χαιρετώ

Τα αποτελέσματα της βιοψίας έδειξαν ότι αφαιρέθηκε όλο το σάρκωμα. Ήταν καθαρά τα όρια

Η μικρή μου συνεχίζει έως σήμερα ομοιοπαθητική με εκείνη την κτηνίατρο που είχα ανακαλύψει στην Θεσσαλονίκη και έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα. Η ωτοδηκτική ψώρα και κάποιες σποραδικές διάρροιες έχουν σταματήσει! Η διατροφή της έχει αλλάξει, ύστερα από παρότρυνση της ομοιοπαθητικού. Τρώει μικρά ωμά ψαράκια , καθαρισμένα από εντόσθια σχεδόν σε καθημερινή βάση. Τρώει βραστό κρέας συκώτι,κοτόπουλο χωρίς άλλα πρόσθετα. Επειδή όμως η διατροφή είναι πολύ περίπλοκη προτίμησα να της δίνω κάθε μέρα και μία ποσότητα ξηράς τροφής χωρίς σιτηρά, super premium γύρω στα 20 γρ ύστερα από συνεννόηση με την κτηνίατρο. Σκευάσματα δεν της ξεκίνησα γιατί η κτηνίατρος μου είπε ότι δεν θέλει να επιβαρύνουμε τα νεφρά της. Συμφωνούσε μόνο για το cbd oil που είχα σκοπό να αγοράσω αλλά δεν της το ξεκίνησα. Από ότι είδα υπάρχει μεγάλη εσκεμμένη παραπληροφόρηση. Σε ελληνικά site έγραφαν ότι το cbd *μίας A εταιρείας* προοριζόταν για ζώα και είναι ασφαλές για κατάποση, ενώ ο κατασκευαστής έγραφε στα αγγλικά ,να μην δίνεται για κατάποση!!

Αφού ανάρρωσε από τα χειρουργεία, πήγαμε στο Ηράκλειο, όπου και σπουδάζω.Ο σπιτονοικοκύρης είδε την γάτα στο σπίτι και μου είπε ότι δεν την θέλει. Τι να του εξηγούμε ότι δεν ενοχλεί κανέναν ότι είμαστε καλοί νοικάρηδες , ότι το ζώο είναι πεντακάθαρο. Δεν καταλάβαινε τίποτα. Εξάντλησα όλες τις οικονομίες που είχα στα χειρουργεία και δεν είχα λεφτά για εγγύηση και μεταφορική.Την ανέβασα με ένα ταξίδι αστραπή ξανά στην Θεσσαλονίκη, στους δικούς μου , έως ότου βρω δουλεία και μαζέψω ένα κεφάλαιο. Κάθε μέρα την σκέφτομαι και εύχομαι να βρω κάτι σταθερό για να μην είναι η ζωή μας τόσο ανακατεμένη. Η αδερφή μου , μου στέλνει κάθε μέρα φωτογραφίες από τα κατορθώματά της.
Η γατούλα έμαθε να ανοίγει στην Θεσσ/νίκη και σίτες όλων των ειδών! Αν είναι μαγνητική παίρνει φόρα και πέφτει πάνω της, αν είναι συρόμενη σηκώνεται όρθια και την ανοίγει σαν κυρία...Έχω πάθει την πλάκα μου όπως και οι συγγενείς μου. Από το δεν θα μπει γάτα σε αυτό το σπίτι, έχουμε φτάσει σε σημείο να μαγειρεύουν για αυτήν και μετά για εκείνους

Όπως βλέπεται και στην φώτο προσπαθούμε να βρούμε τον μαγικό συνδυασμό που ανοίγει τον φούρνο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cat.jpg
Εμφανίσεις:  105
Μέγεθος:  46,3 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pera_brexei : 13-07-18 στις 22:55.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 01:46, 14-07-18:

Μία ερώτηση γιατί αγχώθηκα. Το σαρκωμα αυτό είναι "εσωτερικό" ή είναι κάτι σα πληγή εξωτερικά;

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας! Εύχομαι όλα να πάνε καλά από εδώ και πέρα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:06, 14-07-18:

Τι ευχαριστα νεα!!!!!!!Χαιρομαι παρα πολυ για τη φιλη μας και την γατουλα της!
Καλη μου φιλη παντως να ξερεις,ο νόμος υποχρεωνει τους ιδιοκτητες να δεχονται εως και 2 κατοικιδια ,ΑΣΧΕΤΑ με το τι λεει ο κανονισμος της πολυκατοικιας κλπ.Ο νόμος ειναι υπερανω ολων.
Παντως το σηναντικο ειναι οτι σωθηκε η γατουλα,που ειναι και πανεμορφο το καμαρι μου!Μπραβο σου που το παλεψες τοσο πολυ!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 08:12, 14-07-18:

Γεια σας, χαιρετώ

Τα αποτελέσματα της βιοψίας έδειξαν ότι αφαιρέθηκε όλο το σάρκωμα. Ήταν καθαρά τα όρια

Η μικρή μου συνεχίζει έως σήμερα ομοιοπαθητική με εκείνη την κτηνίατρο που είχα ανακαλύψει στην Θεσσαλονίκη και έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα. Η ωτοδηκτική ψώρα και κάποιες σποραδικές διάρροιες έχουν σταματήσει! Η διατροφή της έχει αλλάξει, ύστερα από παρότρυνση της ομοιοπαθητικού. Τρώει μικρά ωμά ψαράκια , καθαρισμένα από εντόσθια σχεδόν σε καθημερινή βάση. Τρώει βραστό κρέας συκώτι,κοτόπουλο χωρίς άλλα πρόσθετα. Επειδή όμως η διατροφή είναι πολύ περίπλοκη προτίμησα να της δίνω κάθε μέρα και μία ποσότητα ξηράς τροφής χωρίς σιτηρά, super premium γύρω στα 20 γρ ύστερα από συνεννόηση με την κτηνίατρο. Σκευάσματα δεν της ξεκίνησα γιατί η κτηνίατρος μου είπε ότι δεν θέλει να επιβαρύνουμε τα νεφρά της. Συμφωνούσε μόνο για το cbd oil που είχα σκοπό να αγοράσω αλλά δεν της το ξεκίνησα. Από ότι είδα υπάρχει μεγάλη εσκεμμένη παραπληροφόρηση. Σε ελληνικά site έγραφαν ότι το cbd *μίας A εταιρείας* προοριζόταν για ζώα και είναι ασφαλές για κατάποση, ενώ ο κατασκευαστής έγραφε στα αγγλικά ,να μην δίνεται για κατάποση!!

Αφού ανάρρωσε από τα χειρουργεία, πήγαμε στο Ηράκλειο, όπου και σπουδάζω.Ο σπιτονοικοκύρης είδε την γάτα στο σπίτι και μου είπε ότι δεν την θέλει. Τι να του εξηγούμε ότι δεν ενοχλεί κανέναν ότι είμαστε καλοί νοικάρηδες , ότι το ζώο είναι πεντακάθαρο. Δεν καταλάβαινε τίποτα. Εξάντλησα όλες τις οικονομίες που είχα στα χειρουργεία και δεν είχα λεφτά για εγγύηση και μεταφορική.Την ανέβασα με ένα ταξίδι αστραπή ξανά στην Θεσσαλονίκη, στους δικούς μου , έως ότου βρω δουλεία και μαζέψω ένα κεφάλαιο. Κάθε μέρα την σκέφτομαι και εύχομαι να βρω κάτι σταθερό για να μην είναι η ζωή μας τόσο ανακατεμένη. Η αδερφή μου , μου στέλνει κάθε μέρα φωτογραφίες από τα κατορθώματά της.
Η γατούλα έμαθε να ανοίγει στην Θεσσ/νίκη και σίτες όλων των ειδών! Αν είναι μαγνητική παίρνει φόρα και πέφτει πάνω της, αν είναι συρόμενη σηκώνεται όρθια και την ανοίγει σαν κυρία...Έχω πάθει την πλάκα μου όπως και οι συγγενείς μου. Από το δεν θα μπει γάτα σε αυτό το σπίτι, έχουμε φτάσει σε σημείο να μαγειρεύουν για αυτήν και μετά για εκείνους

Όπως βλέπεται και στην φώτο προσπαθούμε να βρούμε τον μαγικό συνδυασμό που ανοίγει τον φούρνο
Μαργαρίτα μου καλημέρα.... Θα πω την αλήθεια πως αυτές τις μέρες σκεφτόμουν πάρα πολλες φορές τι κάνετε, πως είναι η γατούλα σου, αν έχει ξεπεράσει το πρόβλημα αν αν αν...... Και στενοχωριομουν που δεν είχαμε νέα σου.

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ, μα αφάνταστα πολύ, χαίρομαι για την μικρή σου... Σαν να είναι δική μου.... Πραγματικά σου μιλάω, ειμαι πολύ ευτυχισμένη που τα αποτελέσματα της βιοψίας είναι καθαρά... Η γατούλα σου, θυμάσαι τι σου είχα πρωτοπεί?? Είχε βρεθεί στο δρόμο σου για να μείνει... Και όλη αυτή η περιπέτεια θα σας δέσει ακόμα περισσότερο (δε μπορείς να φανταστείς πόσο δένονται οι γάτες με τα αφεντικά τους, άσχετα τι πιστεύουν ορισμένοι, ιδίως όταν έχουν κινδυνευσει να πεθανουν)...

Συνέχισε τη διατροφή της σύμφωνα με τις οδηγίες της κτηνίατρου (θα τρέφεται εφ όρου ζωής έτσι ή ίσως κάποια στιγμή θα τρώει μόνο την ξηρά τροφή χωρίς σιτηρά??), να την φροντίζεις και να την αγαπάς και αυτή θα σε ανταμείβει καθημερινά με τις σκανταλιες της, την αγάπη της και τα γουργουρητα της...

Για τον σπιτονοικοκυρη δεν θα μιλήσω γιατί θα εκφραστώ άσχημα... Προσπάθησε όσο πιο γρήγορα γίνεται να βρεις άλλο σπίτι έτσι ώστε να την έχεις μαζί σου γιατί φαντάζομαι πως θα σου είναι πολύ δύσκολο που δεν την έχεις κοντά σου(δε ξέρω ποιες περιοχές θα σε ενδιέφεραν αλλά τώρα θα μπορούσες να βρεις λίγο πιο εύκολα..) . Θα μπορουσα να έχω και εγώ το νου μου αν θέλεις αρκεί να ξέρω πως το θέλεις περίπου και που...

Να την έχεις μαζί σου χωρίς να το πάρει η είδηση ο σιχαμένος δε γίνεται άραγε??
Αυτό πάντως που έγραψε η έφη ισχύει... Ο νόμος τώρα επιτρέπει να έχεις μέχρι 2 κατοικίδια εφόσον μέσα στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται κάτι άλλο... Θα μπορούσες λοιπόν και να του το τρίψεις στη μούρη του βρωμιαρη (αν και εγώ θα το έκανα μεν αλλά θα έφευγα άμεσα από το σπίτι... Άνθρωπος που δεν θα ήθελε τις γάτες μου απορρίπτεται)

Ότι σου είχα προτείνει παλιότερα ισχύει να ξέρεις... Και αν χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις

Να είστε εσύ, η οικογένεια σου και η μικρή σου πάντα καλά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 14-07-18 στις 08:18.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:22, 14-07-18:

Μπράβο η ζουζουνίτσα!
Μεγάλη η χαρά μας με τα τόσο ευχάριστα και αισιόδοξα νέα σας.
Κι εγώ με τη σειρά μου θα σου συνιστούσα με κάποιο τρόπο, ακόμα κι αλλάζοντας σπίτι, να την πάρεις μαζί σου. Γιατί μπορεί με τους γονείς σου στη Θεσσαλονίκη να περνάει φίνα και να είναι ευτυχισμένη, αλλά μαζί με τη μαμά που τη λατρεύει περισσότερο απ'όλους.... η ευτυχία θα είναι διπλή.
Γερή και τυχερή να είναι από δω και πέρα, να την καμαρώνετε και να συνεχίζει να σας εκπλήσσει- πέρα από το άνοιγμα κάθε είδους σίτας -με κάθε λογής τσαχπινιές. Απ'ότι βλέπω στη φωτο, σειρά πήρε ο φούρνος!

Είναι υπέροχη!
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:07, 14-07-18:

Πολυ χαιρομαι οπως και οι υπολοιποι γιατι παντα βαζουμε τον εαυτο μας στη θεση των αλλων. Ευτυχως πηγαν ολα καλα και απλα ησουν λιγο περισσοτερο απαισιοδοξη τοτε. Για τον ιδιοκτητη αν ανοιξω το στομα μου θα παρεκτραπω. Τωρα σιγουρα μπορει να υπαρχει νομος οπως λενε πιο πανω αλλα εγω δεν θα ηθελα να εχω να κανω με τετοιο ανθρωπο. Οποτε μαζεψε χρηματα να αλλαξεις σπιτι να παρεις και την ομορφια κοντα σου. Ισως ειμαι υπερβολικη εγω οπως παντα αλλα λιγη προσοχη με το φουρνο γιατι αν ειναι ζεστος ισως καει αν δεν εχει καποιο μπροστα εκεινη τη στιγμη. Και καθολου αδυνατον να καταφερει και να τον ανοιξει. Εχουν τετοια περιεργεια αυτα τα πλασματα!
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βερικοκακι 17
H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 19:39, 14-10-18:

καλησπερα σας κ απο μενα διαβασα για την ατυχη γατουλα που εκανε το χειρουργειο κ στεναχωρεθηκα τελος καλο ολα καλα ...τωρα γυρισε μαζι σας ? εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις με μορφωμα που με απλα αντιφλεγμονοδη εχουν περασει .....την πρωτη φορα δεν δεχτηκα να του κανει αντιλισικο ο γιατρος την δευτερη λεει ειναι υποχρεοτικο για να μην βρουμε μπελα ...και του το εκανε λιγο πιο πανω απο την ουρα ...ευχομαι να πανε ολα καλα...εμενα δεν βγαινει απο το σπιτι αλλα το κακο ειναι το καλοκαιρι τον αφηνω η σε κοπελες που κρατανε ζωα η στην χειροτερη ξενοδοχειο ζωων κ δυστιχως αναγκαζομαι να τον εμβολιαζω...........ποια η γνωμη σας?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:06, 14-10-18:

Καλησπέρα βερυκοκάκι.
Για μένα, για γάτα που ζει μέσα στο σπίτι ή φιλοξενείται σε σπίτια, το αντιλυσσικό εμβόλιο είναι περιττό. Ωστόσο, υπάρχουν καταλύματα φιλοξενίας ζώων που απαιτούν τα ζώα να είναι εμβολιασμένα για να τα δεχτούν (δεν είμαι σίγουρη αν στα εμβόλια συμπεριλαμβάνουν κι αυτό κατά της λύσσας).
Κι η κτηνίατρος που παρακολουθούσε τη δική μου, είχε ..λυσσάξει με το εμβόλιο κατά της λύσσας να της το κάνω, όμως αρνήθηκα πεισματικά, λεγοντάς της οτι εφόσον ζει αποκλειστικά και μόνο στο διαμέρισμα, είναι περιττό. ΑΝ αποφασίσουμε να ταξιδέψουμε στο εξωτερικό και την πάρουμε μαζί μας, σε αυτή την περίπτωση μόνο, που είναι υποχρεωτικό.
Πάντως να ξέρεις οτι το καλύτερο είναι τα εμβόλια να γίνονται στο ποδαράκι, ώστε αν υπάρξουν δυσάρεστες επιπλοκές, να είναι περιορισμένες και να μη βλάψουν βασικά όργανα.
Όπως και να'χει, δεν σημαίνει οτι το εμβόλιο σίγουρα θα φέρει επιπλοκές. Κι εύχομαι όλα καλά να πάνε και τίποτα να μη σας ανησυχήσει.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 20:26, 14-10-18:

Εγώ έκανα το αντιλυσσικό στην μεγάλη γιατί το είπε ο κτηνίατρος. Ο κτηνίατρος που την εμβολίαζε στον σβέρκο...Και μετά έκανα όγκο για ένα μήνα και βάλε...(Εννοείται τον άλλαξα). Της μικρής δεν της το έκανα. Όπως είπε και ο νέος γιατρός...<δε λύσσαξε στο δρόμο, στο διαμέρισμα θα νοσήσει;>. Γενικά δεν πετάω τη σκούφια μου για τα εμβόλια...Έχω διαβάσει τόσα και τόσα. Όμως τις εμβολιάζω.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:41, 14-10-18:

Εγω,οπως εχω πει και σε αυτο το θεμα,τοτε...,οταν ημουν μικρη και αμαθη,εκανα καθε χρονο στον μπουκακο μου το αντιλυσσικο,επι 5 χρονια και ζουσε αποκλειστικα μεσα,ουτε καν στο μπαλκονι! Και αλλος γιατρος..αλλοιθωρισε οταν το ειδε,και του ειπα οτι ζει αποκλειστικα στο σπιτι!!αυτος με υποψιασε.
Εκτοτε,ρωτησα και αλλους κτηνιατρους,και ατυπα..μου ειπαν πως αμα ζει μονο μεσα σε σπιτι και δεν επικειται ταξιδι εξωτερικο με γατα,δεν χρειαζεται.Λιγη λογικη θελει.Διοτι η λυσσα εχει πολυ συγκεκριμενους τροπους μεταδοσης.
Τα αλλα καλο θα ειναι να γινονται(πλην λευχαιμιας που και αυτο αν ζει αποκλειστικα μεσα/αχρηστο ειναι),για ρινοτραχητιδα δηλαδη κλπ,διοτι μπορουν να νοσησουν ακομα και μεσα στο σπιτι.Αλλα και παλι,συμφωνα με την τωρινη μου κτηνιατρο,αλλη μια δοση εχει μετα απο 3 χρονια και τελος.Δηλαδη...καναμε τον πρωτο χρονια τα απαραιτητα,μετα τον δευτερο..μετα απο 3 χρονια νομιζω το επομενο,και μετα τιποτα,διοτι πλεον θα εχει μια χαρα αντισωματα και ζει και μεσα στο σπιτι.ΔΕΝ μιλαω για λευχαιμιας και λυσσας,το ξαναλεω.Αλλα για το τριπλο.

Καλο θα ειναι για τετοια θεματα,να μη αρκουμαστε σε εναν γιατρο,αλλα να κανουμε ενα ψαξιματακι.
Και χρυσος κανονας,ΟΛΑ τα εμβολια,οποια και αν ειναι αυτα σε ποδαρακι,ποτε σε σβερκο.
Τωρα για την φιλη μας με το βερικοκακι..ειναι δυσκολα τα πραγματα,διοτι τα πηγαινει σε ξενοδοχεια.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 20:53, 14-10-18:

Αυτό το πρωτόκολλο σκέφτομαι να ακολουθήσω από φέτος(Θα εμβολιάσω τη μικρή για δεύτερη χρονιά.Άλλωστε πρέπει γιατί πέρυσι την υιοθέτησα βαριά άρρωστη και γλίτωσε από του χάρου τα δόντια στην κυριολεξία.Και έζησε για να μην έχω τύψεις στην υπόλοιπη ζωή μου.) Μετά πιο αραιά,μάλλον τριετία. Δε το είπα όμως για να μη με πάρετε με τις πέτρες
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:55, 14-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Αυτό το πρωτόκολλο σκέφτομαι να ακολουθήσω από φέτος(Θα εμβολιάσω τη μικρή για δεύτερη χρονιά.Άλλωστε πρέπει γιατί πέρυσι την υιοθέτησα βαριά άρρωστη και γλίτωσε από του χάρου τα δόντια στην κυριολεξία.Και έζησε για να μην έχω τύψεις στην υπόλοιπη ζωή μου.) Μετά πιο αραιά,μάλλον τριετία. Δε το είπα όμως για να μη με πάρετε με τις πέτρες
Καθολου,εμενα σου ΄λεω...η ιδια η γιατρος μου μου το ειπε,καν χωρις εγω να φερω αντιθεση.Μου εδωσε το πλανο!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:03, 14-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Εμείς τα καλά κι ευγενικά παιδιά δεν τα παίρνουμε με τις πέτρες! (Το πολύ να σου κάναμε κανα κήρυγμα.)
Κι εμένα με προβληματίζει το θέμα των εμβολίων γενικά. Η κτηνίατρος μου είπε, οτι αν κλείσει τα 8 χρόνια, τότε θα κάνουμε το επαναληπτικό κάθε δυο έτη κι όχι κάθε ένα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που ναι μεν ζει σε διαμέρισμα, αλλά βγαίνει και λίγο στο μπαλκόνι. Σε επαφή με άλλα γατιά δεν έρχεται, αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε και μια εξέταση αίματος να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται το ανοσοποιητικό της και αν ισχύει ότι όντως είναι φορέας λοιμώδους περιτονίτιδας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:22, 14-10-18:

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Πιστεύω βαθιά πως όλοι οι φιλόζωοι είναι καλά παιδιά. Στο θέμα μας...Ακόμα δε βρήκα γιατρό που να με εμπνέει. (Αυτός που έσωσε τη Σκούμπα είναι ο αδερφός μου. Αλλά αυτός είναι παιδίατρος και δεν μετράει). Η κυρία που έκανε τις στειρώσεις(λαπαροσκοπικά και ακριβά) ψυχρή αλλά καλή. Ο πρώτος μας ανεκδιήγητος. Ο νέος απλά διεκπεραιωτής. Δεν προέκυψε και κανένα θέμα υγείας . Μην τον αδικώ κιόλας.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 14-10-18:

Ορέστη, για κτηνίατρο, δες εδώ μια λίστα που έχουμε, καθώς κι εδώ ορισμένους που προτείνουν τα μέλη μας, ανάλογα την περιοχή που μένεις.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 05:54, 15-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από βερικοκακι 17
καλησπερα σας κ απο μενα διαβασα για την ατυχη γατουλα που εκανε το χειρουργειο κ στεναχωρεθηκα τελος καλο ολα καλα ...τωρα γυρισε μαζι σας ? εχω ακουσει τετοιες περιπτωσεις με μορφωμα που με απλα αντιφλεγμονοδη εχουν περασει .....την πρωτη φορα δεν δεχτηκα να του κανει αντιλισικο ο γιατρος την δευτερη λεει ειναι υποχρεοτικο για να μην βρουμε μπελα ...και του το εκανε λιγο πιο πανω απο την ουρα ...ευχομαι να πανε ολα καλα...εμενα δεν βγαινει απο το σπιτι αλλα το κακο ειναι το καλοκαιρι τον αφηνω η σε κοπελες που κρατανε ζωα η στην χειροτερη ξενοδοχειο ζωων κ δυστιχως αναγκαζομαι να τον εμβολιαζω...........ποια η γνωμη σας?

Βερικοκακι μέχρι στιγμής δεν έχει ξαναβγάλει όγκο.

Σε ξενοδοχείο ζώων δεν γνωρίζω τι κανονισμοί υπάρχουν.Αν του ξανακάνεις, μόνο στο πόδι , απο πτυχιακές κτηνιάτρων που βρήκα τα γατιά που είχαν εμβολιαστεί εκεί, είχαν μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.

Ζήτα το εμβόλιο της purevax. Είναι πιο ακριβό αλλά δεν προκαλεί στην ίδια συχνότητα καρκίνο.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βερικοκακι 17
H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 10:55, 15-10-18:

σε ευχαριστω πολυ !!!
Παράθεση

alkistis20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkistis20
H alkistis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H alkistis20 έγραψε στις 13:21, 21-03-19:

Καλησπέρα σε όλους. Εχω σοκαριστει τωρα που διαβαζω αυτο το θέμα γιατι και η δικη μου η γατα εχει ενα γρουμπουλι στο σβερκο (εκει δλδ που κανει τα εμβολια). Ο γιατρος ειπε να το παρακολουθησουμε αν θα μεγαλωσει για να δουμε αν θα το βγαλουμε. Κ ενας αλλος απο εκει πηρε δειγμα με βελονα (που σε αυτη την περιπτωση απαγορευεται να κανεις δειγματοληψια) για δει το περιεχομενο της κυστης και καλα στο μικροσκοπιο.. Τι να πω..
Το αντιλυσσικο δεν της το κανω εδω και 2-3 χρονια αλλα δεν ειμαι σιγουρη τι αλλο εμβολιο της κανει.. Πρεπει να το δω..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:51, 21-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από alkistis20
Καλησπέρα σε όλους. Εχω σοκαριστει τωρα που διαβαζω αυτο το θέμα γιατι και η δικη μου η γατα εχει ενα γρουμπουλι στο σβερκο (εκει δλδ που κανει τα εμβολια). Ο γιατρος ειπε να το παρακολουθησουμε αν θα μεγαλωσει για να δουμε αν θα το βγαλουμε. Κ ενας αλλος απο εκει πηρε δειγμα με βελονα (που σε αυτη την περιπτωση απαγορευεται να κανεις δειγματοληψια) για δει το περιεχομενο της κυστης και καλα στο μικροσκοπιο.. Τι να πω..
Το αντιλυσσικο δεν της το κανω εδω και 2-3 χρονια αλλα δεν ειμαι σιγουρη τι αλλο εμβολιο της κανει.. Πρεπει να το δω..
Βασικα αν κρινω και απο το αλλο θεμα,μαλλον για αλλο κτηνιατρο πρεπει να ψαξεις φιλη μου.
Καταρχην δεν κανουν οι σωστοι κτηνιατροι τα εμβολια στο σβερκο,αλλα στο ποδαρακι,τα εξηγουμε παραπανω.
Ομως,ειναι δυνατον να σου λεει ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ;Εδω λεμε με το παραμικρο γρομπλακακι σε τετοιο σημειο,πρεπει ο γιατρος να το βγαλει για να γινει βιοψια και να δει τι τρεχει.Αν μεγαλωσει ,το παιχνιδι ειναι χαμενο,αν ειναι κατι κακο.Λιγη λογικη θελει.
Παράθεση

Guest00005

Guest

Το avatar του χρήστη Guest00005
. Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest00005 έγραψε στις 20:50, 21-03-19:

Kαι η δικιά μου είχε βγάλει κάτι κοντά στο πλευρό. Από τη μία μεριά της έκανε της λύσσας και από την άλλη τα υπόλοιπα. Νομίζω το ψηλάφισα στο σημείο που είχε κάνει της λύσσας. Ευτυχώς εξαφανίστηκε μετά από περίπου 2 εβδομάδες. Από τότε δεν της ξαναέκανα αντιλυσσικό και ούτε πρόκειται. Ούτε στις γάτες που ζουν στην αυλή το κάνω. (Ούτε στα σκυλιά) Όλα τα εμβόλια πρέπει να γίνονται στο πόδι? Διάβασα καλά παραπάνω? Κανένας κτηνίατρος απ'όσους έχω αλλάξει δεν τα κάνει στο πόδι.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:21, 21-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Kallie
Kαι η δικιά μου είχε βγάλει κάτι κοντά στο πλευρό. Από τη μία μεριά της έκανε της λύσσας και από την άλλη τα υπόλοιπα. Νομίζω το ψηλάφισα στο σημείο που είχε κάνει της λύσσας. Ευτυχώς εξαφανίστηκε μετά από περίπου 2 εβδομάδες. Από τότε δεν της ξαναέκανα αντιλυσσικό και ούτε πρόκειται. Ούτε στις γάτες που ζουν στην αυλή το κάνω. (Ούτε στα σκυλιά) Όλα τα εμβόλια πρέπει να γίνονται στο πόδι? Διάβασα καλά παραπάνω? Κανένας κτηνίατρος απ'όσους έχω αλλάξει δεν τα κάνει στο πόδι.
Ναι,ποδι η χερι....οποτε αν εμφανιστει σαρκωμα,που δυστυχως ολα τα αιλουροειδη εχουν μια εφεση να κανουν σαρκωμα,να μπορει ο γοατρος να κοψει ποδι η χερι ,οποτε να εχει καλυυερες προοπτικες για να σωθει το γατι.Στο σβερκο ειναι πολυ πιο δυσκολο,ποσο κρεας απο εκει να κοψεις;
Δυστυχως καποιοι κτηνιατροι ειναι απλα ανευθυνοι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-03-19 στις 21:26.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:26, 21-03-19:

Συνεπώς καλό είναι, πριν γίνει το εμβόλιο να τους το ζητάμε να το κάνουν πάντα στο πόδι, ποτέ στο σβέρκο.
Παράθεση

CelpYR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CelpYR
H CelpYR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H CelpYR έγραψε στις 23:36, 22-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καταρχην δεν κανουν οι σωστοι κτηνιατροι τα εμβολια στο σβερκο,αλλα στο ποδαρακι,τα εξηγουμε παραπανω.
Πήγα σε γνωστό γιατρό που θεωρείται απ'τους καλύτερους -και έχει αναφερθεί κι εδώ μέσα- και κατευθείαν στο σβέρκο πήγε να κάνει το εμβόλιο. Τον σταμάτησα ζητώντας όχι στο σβέρκο, πάει για ράχη... και τον ξανασταματάω λέγοντας του στο πίσω πόδι. Στο επαναληπτικό που ήταν η βοηθός/συνεργάτης του, και είπα πως κωλυόμουν για το αντιλυσσικό με έφαγε για το ότι επιβάλλεται από το νόμο κλπ και το κάναμε. Κι αυτή πήγε για σβέρκο, της λέω πίσω πόδι. Μου είπε πως θα έκαναν γρομπαλάκι και θα έφευγε μετά από κανένα μήνα (είπε πως αυτά δεν είναι σάρκωμα), όπως και έγινε. Και αργότερα διαβάζω πως δεν κάνει κιόλας το αντιλυσσικό με το τριπλό μαζί γιατί είναι βαριά. Μετά διαβάζω για μια συγκεκριμένη μάρκα που έκανε σάρκωμα, τσεκάρω τα αυτοκόλλητα στο βιβλιάριο...ευτυχώς το αντιλυσσικο ήταν άλλης μάρκας, αλλά το τριπλό ήταν αυτής. Δηλαδή όταν σε κάποιον που διαβάζεις αριστερά και δεξιά πως είναι στους τοπ γίνονται αυτά, τι να εμπιστευτείς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους