Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,251 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γνωστό πρόβλημα: Γάτα στο μπαλκόνι

katerinapat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerinapat
H katerinapat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H katerinapat έγραψε στις 00:02, 19-06-14:

Καλησπέρα σε όλους!Έχω ένα γατάκι 2,5 μήνων.Η ανησυχιά μου ειναι η εξής:Επειδή έχω και ένα σκύλο που του αρέσει να αράζει στο μπαλκόνι αφήνω την μπαλκονόπορτα ανοιχτή .Το γατάκι πάει και κάθεται σε μια συγκεκριμένη γωνία, εγώ μπαινοβγαίνω συνέχεια και πάντα ειναι εκεί.Εχτές όμως η μαμά μου, μου είπε οτι κυνηγούσε μια πεταλούδα και πήγε να πέσει απο το μπαλκόνι .Είμαστε στο ισόγειο αλλά περνάνε πολλά αμάξια από το δρόμο μας.Να την αφ'ηνω να βγαίνει;Απο την άλλη δεν είναι κρίμα και όλη μέρα μέσα στο σπίτι;Προσπάθησα να την παίρνω μαζί μου στις βόλτες που κάνω με το σκύλο μου γιατί τον βγάζω σε ελεγχόμενο μέρος αλλά ενώ είναι πολύ δραστήρια όταν πηγαίνουμε εκεί φοβάται .Μου λέει και η γειτόνισα χτές για να με αποτελειώσει ...μην δένεσαι πολύ <εκείνη την ώρα παίζαμε στο μπαλκόνι> εγώ είχα γάτα δέκα χρόνια και μόλις βρήκε ανοιχτή πόρτα το έσκασε.Οι μόνες γάτες που δεν το σκάνε είναι αυτές που δεν βρίσκουν ανοιχτές πόρτες. Ισχύει; Μπορεί να με έχει κανει σουρωτήρι με τα νύχια της αλλά δεν μπόρω να φανταστώ πλέον πως δεν θα την έχω....Ευχαριστώ !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:36, 19-06-14:

Υπάρχει και παραυπάρχει δυστυχώς. Οι γάτες έχουν μανία εξερεύνησης γι' αυτό αν δεν μπορείς να περιφράξεις το μπαλκόνι σου με τέτοιο τρόπο που να μην μπορεί να φύγει με τίποτα, ο μόνος τρόπος είναι να το έχεις μόνο μέσα.
Ακόμα είναι μικρούλι, όταν όμως μεγαλώσει λίγο ακόμα είτε κατά λάθος, είτε επίτηδες θα βρεθεί κάτω. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerinapat

Νεοφερμένος

H katerinapat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H katerinapat έγραψε στις 00:53, 19-06-14:

ευχαριστώ....Από αύριο λοιπόν μέσα στο σπίτι μέχρι να δω πως θα το περιφράξω...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 10:22, 19-06-14:

Καλημέρα. Όντως τα γατούλια είναι πολύ περίεργα, θέλουν συνέχεια να εξερευνούν και ενώ μπορεί να είναι προσεχτικά, μπορεί σπάσει ο διάλος το ποδάρι του...
Γι' αυτό καλό είναι να πάρεις τα μέτρα σου αν θες να κάνει βόλτα στο μπαλκόνι χωρίς να κινδυνεύει και χωρίς να έχεις άγχος. Εγώ έχω μικρό μπαλκόνι και στην αρχή είχα βάλει στα κάγκελα πλαστικο δίχτυ απο αυτό που βάζουν για τα παιδιά. Όμως έχει μεγάλες τρύπες και είναι οτι πρέπει για να σκαρφαλώνουν οι γατούλες. Οπότε αντί να την αποτρέψω την βοηθούσα κιόλας να σκαρφαλώσει. Έτσι, έβαλα plexy glass και ησύχασα! Αυτό όμως είναι ακριβό αν έχεις μεγάλο μπαλκόνι. Σου προτείνω λοιπόν τις παρακάτω λύσεις που είναι και δοκιμασμένες απο πολλούς γατογονείς.
http://www.plus4u.gr/dixty-prostasia...33-137002233/p
http://www.plus4u.gr/set-trixie-sama...69-137002169/p

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerinapat

Νεοφερμένος

H katerinapat έγραψε στις 10:40, 19-06-14:

Ευχαριστώ πολύ....Επειδή έχω μεγάλο μπαλκόνι μάλλον θα δοκιμάσω το σαμαράκι....Και αυτό το γατάκι είναι στο ίδιο μέγεθος με την δικιά μου οπότε θα είναι και μια γλύκα.... Τώρα κατά πόσο θα κάτσει το αγριόγατο μου να της το βάλω είναι ένα μίκρο θέμα...αλλιώς σκέφτηκα να βάλω καλάμια είχαμε παλιά και μας είχαν βγει και οικονομικά και είναι και πολύ ψηλά οπότε δεν νομίζω να μπόρει ή να σκαρφαλώσει ή να πιαστεί...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:41, 20-06-14:

Για πληροφορίες σε ό,τι αφορά τα σαμαράκια μπορείς να κοιτάξεις:
Σαμαράκια!!
καθώς επίσης κι εδώ

πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 10:40, 20-06-14:

Καλημέρα. Τσέκαρε να δεις αν ανεβαίνει στα καλάμια γατί νομίζω πως θα μπορεί να σκαρφαλώσει. Πάντως με το σαμαράκι θα είσαι σίγουρη.

Παράθεση

katerinapat

Νεοφερμένος

H katerinapat έγραψε στις 12:48, 20-06-14:

ευχαριστω πολυ!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 14:48, 20-06-14:

κρίμα μωρέ το κακόμοιρο να έχει σαμαράκι στο μπαλκόνι νομίζω.βέβαια εγώ είμαι τυχερή γιατί το μπαλκόνι μου δεν έχει πρόσβαση σε άλλα μπαλκόνια...νομίζω με μία σωστή περίφραξη κ πιο όμορφο μπαλκόνι θα έχει κάποιος κ το κεφάλι του ήσυχο.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:53, 20-06-14:

καλησπέρα κατερίνα.
εγώ με μεγάλο μπαλκόνι και με γατο-διαβολάκι, με την καλαμωτή είμαι μια χαρά.
δεν προσπαθεί αν σκαρφαλώσει, άλλωστε αν το κάνει το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να πέσει πίσω . είναι σχετικά λεπτή οπότε βλέπει κάτω, δε της εμποδίζει την ορατότητα και χαζεύει άνετα. αλλά και στο μικρό μπαλκόνι έχουμε πιο χοντρή καλαμωτή κι επίσης δεν κάνει προσπάθεια να σκαρφαλώσει.
σε κάθε περίπτωση η επιτήρηση είναι απαραίτητη κάθε φορά που βγάζεις τα ζωάκια σου στο μπαλκόνι, για πολλούς λόγους. εμείς είμαστε άνεργοι οπότε και τώρα π είναι καλοκαίρι και έχουμε σχεδόν όλη μέρα ανοιχτές τις μπαλκονόπορτες, πάντα κάποιος τσεκάρει κάθε λίγο και λιγάκι πού είναι η μικρή. όταν λείπουμε βέβαια οι πόρτες είναι κλειδωμένες!

μια φίλη έχει περίφραξη από κοτετσόσυρμα, αλλά τα δικά της γατιά είναι κάτι μπουνταλάδες

όσον αφορά στο σαμαράκι, επειδή έχω πάρει ένα ίδιο με αυτό που σου παρέθεσε η φίλη, αν το γατάκι σου είναι μικρό όπως είδα, πάρε αρχικά το kitten μέγεθος, γτ το one size θα της είναι μεγάλο και θα το βγάζει.
εγώ μετά την πλήρη ανάρρωση της στείρωσης θα ξαναρχίσω εκπαίδευση, να της το φοράω 10 λεπτά κάθε μέρα, γτ τον αύγουστο που θα πάμε διακοπές στο εξοχικό της μαμάς μου θα πρέπει να το φοράει αρκετά.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:47, 20-06-14:

Παρόλ'αυτά θα σου συνιστούσα να προσέχεις με την καλαμωτή Για μένα καλαμωτή είναι σχεδόν σαν ανοχύρωτο μπαλκόνι. Καθόλου δεν τις εμπιστεύομαι τις καλαμωτές,συνήθως εύκολα τις σκαρφαλώνουν άμα θέλουν.
Και πολύ καλά κάνεις και την επιτηρείς συνέχεια, διότι το οτι δεν ασχολήθηκε μέχρι τώρα να την προσπελάσει, δεν σημαίνει οτι αυτό δεν θα το επιχειρήσει στο μέλλον (αν πχ δει κάποιο πουλί ή έντομο να ίπταται εκεί γύρω και του κινήσει το ενδιαφέρον...)
Αντίθετα, το κοτετσόσυρμα θεωρείται μια πολύ ασφαλής λύση, αν θέλει κάποιος να έχει το κεφάλι του ήσυχο..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 20:45, 20-06-14:

alcyone κατεληξα στην καλαμωτη γτ διαβαζα θετικα και αρνητικα για τα παντα. το επελεξα με πασα επιφυλαξη ομως με εχει δικαιωσει ως τωρα. αυτο δε σημαινει βεβαια οτι χαλαρωνω την επιτηρηση ή οτι το συνιστω και σε ολους τους αλλους σαφεστατα.
αλλα ηδη η μικρη εχει δειξει τις διαθεσεις της και νομιζω οσο μεγαλωνει πιο απιθανο μ φαινεται να κανει κατι, μιας κι ηδη βλεπει πουλια καθε μερα στα συρματα της δεη π ειναι σχετικα χαμηλα κοντα στο μπαλκονι, και γατες απο κατω στο δρομο, και αυτοκινητα κλπ κλπ
μεσα στο σπιτι κανει ο,τι τρελα φανταζεσαι, στο μπαλκονι προτιμα να παιζει μετα καλαμια που ξεφλουδιζουν ή με τη φτερη που εχουμε ή τα φυλλα που ερχονται απο τα λουλουδια του γειτονα.
ουσιαστικα αυτο π θελω να πω ειναι πως ο καθενας καλο ειναι να εχει υποψην του πως ακομη κι η καλυτερη περιφραξη χωρις επιτηρηση μπορει να ειναι ανωφελη. απο εκει κ περα ο καθενας ο,τι καλυτερο μπορει να κανει για να ασφαλισει το ζωακι του ειναι θεμιτο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:09, 20-06-14:

Δεν αντιλέγω, ο χαρακτήρας της μικρής σου είναι ανήσυχος μόνο σε ό,τι αφορά τα...εσωτερικά μέρη του σπιτιού,
κι αυτό είναι πολύ καλό και βολικό θα έλεγα..
Όμως, όπως λες, παρότι για τη δική σας περίπτωση η λύση της καλαμωτής φαίνεται να αρκεί, δεν επαναπαύεσαι και νομίζω καλά κάνεις.
Ασφαλώς και κανένας τρόπος περίφραξης δεν μπορεί να είναι 100% ασφαλής, απλώς υπάρχουν βαθμίδες ασφάλειας.
Προς το παρόν, και αφού το γατί δεν δείχνει κάποια περιέργεια να γνωρίσει τα πέριξ και πέραν του μπαλκονιού, αρκέσου στο να την παρακολουθείς για τυχόν αλλαγή συμπεριφοράς και, αν κάποια στιγμή χρειαστείς πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια, το λουράκι-σαμαράκι είναι ιδανικό και, επιπλέον, οικονομικό για μας, που δεν διαθέτουμε χρήματα για πιο δυνατές και μόνιμες λύσεις

Παράθεση

effieg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη effieg
H effieg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H effieg έγραψε στις 04:58, 07-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Καλησπερα! Αφου ειχες την δυνατοτητα καλα εκανες και εκανες την περιφραξη.Ομως καλο ειναι να βγαινει παντα με επιβλεψη.Ειναι ασφαλες αυτο το πλεγμα? Εγω προσωπικα αν ειχα μπαλκονι και ηθελα να το περιφραξω για τους γατους θα το εκλεινα με κανονικα συρμα μεχρι πανω σαν κλουβι αλλα θα κοστιζε μια περιουσια και θα ηταν και λιγο αντιαισθητικο.Ομως οι γατουληδες θα μπορουσαν να απολαμβανουν την βεραντα με ασφαλεια οποτε ηθελαν χωρις εμας μπαστακες και εμεις θα ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο και τις πορτες ορθανοιχτες!
Εμάς ο γάτος μας έπεσε σήμερα από τον 7ο... Δεν τον βγάζουμε έξω αλλά είχαμε 1 χιλιοστό τη συρρώμενη ανοιχτή εδώ και μήνες και κατάφερε και την άνοιξε με το πόδι του χωρίς να τον πάρουμε είδηση... έσπασε αριστερό χέρι και πόδι και σε δύο ημέρες θα κάνει επέμβαση... μεγάλη στεναχώρια και είναι ζόρι γιατί όπως και να ακουμπήσει πονάει ο δύστυχως.. με σύριγγα νερό και την ανάγκη στην πάνα... είχα πάρει περίφραξη το χειμώνα και δεν την είχα βάλει γιατί δεν ανοίγαμε... θα την έβαζα αυτή την εβδομάδα δοκιμαστικά και ενώ ήμουν παρούσα... αλλά τώρα δεν υπάρχει περίπτωση... θα βγαίνει μόνο όπως τον έβγαζα...με λουρί...γιατί μπορεί να πηδήξει από το τραπέζι, το aircondition κτλ και αυτό που περάσαμε σήμερα ήταν τραγικό και θα κρατήσει καιρό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:02, 07-05-15:

Λυπάμαι πολύ για το ατύχημα και φαντάζομαι τον καημενούλη που υποφέρει.. Ωστόσο μέσα στην ατυχία του, τυχερός που χτύπησε σ'αυτά τα σημεία, γιατί σε άλλη περίπτωση θα μπορούσε να είχε χάσει τη ζωή του
Εύχομαι όλα να πάνε καλά, η επέμβαση να γίνει με επιτυχία και να έχει μια καλή και γρήγορη ανάρρωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

effieg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη effieg
H effieg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H effieg έγραψε στις 10:29, 07-05-15:

Ευχαριστώ

Παράθεση

κατερινα κουρτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κατερινα κουρτη
H κατερινα κουρτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H κατερινα κουρτη έγραψε στις 13:25, 24-05-15:

Μενω στον εκτο οροφο και η γατα μου ανεβαινει πανω στα καγκελα πολυ συχνα και μαλιστα περπαταει και σε ενα μικρο πεζουλι που υπαρχει απ'εξω. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα και το πρωτο να βαλω πλεγμα στο μπαλκονι αλλα δε σκαρφαλωνει, πηδαει κατευθειαν πανω. Το διαφανες πλαξι γκλας ειναι καλη λυση, αλλα εγω επιδη δεν την βγαζω καθολου εξω απο το σπιτι, θελω οταν βγαινει στο μπαλκονι να μπορει να παιρνει λιγο αερα και να μην ειναι σαν αλλο ενα σχετικα κλειστο δωματιο. Μεχρι τωρα στηριζομουν απλα στο να μην της τυχει, αλλα τωρα τελευταια της πηρα μια ειδικη τσαντουλα για βολτες και τη βγαζω εξω σχετικα συχνα. Παιζω μαζι της ωστε να μη βαριεται και πιανει.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:07, 25-05-15:

Καλημέρα Κατερίνα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας

Αν θέλεις να βγαίνει έξω η γατούλα, πρέπει απαραιτήτως να περιφράξεις το μπαλκόνι, διότι πάνω από την ευχαρίστησή της είναι η ασφάλειά της που προέχει!
Αν θέλεις δες μήπως πάρεις και κάποια ιδέα για σωστή περίφραξη από αυτό το θέμα εδώ

Μια άλλη λύση που θα σου πρότεινα επίσης για το μπαλκόνι αν δεν μπορείς να το περιφράξεις είναι το λουράκι-σαμαράκι, αλλά και πάλι θέλει προσοχή και ειδική προετοιμασία και εκπαίδευση ωσότου το συνηθίσει.
Εύχομαι να βρείτε μια αποτελεσματική λύση

Παράθεση

Fronimitis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fronimitis
H Fronimitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Fronimitis έγραψε στις 03:50, 02-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
προκειται για κλασικο πλεγμα στο καγκελο περα ως περα με πιαστρακια για τα καγκελα...και για διαφανη τεντα με ειδικης κατασκευης ενωσεις / προσθηκες στις γωνιες που κλεινουν με σκριτς - σκρατς για να μην περνουν αναμεσα...προκειται ομως και για μικρο μπαλκονι...

Enjoy
Καλημέρα σας,

Βλέπω πως το μήνυμα έχει γραφτεί εδώ και πολύ καιρό αλλά επειδή είμαι απελπισμένη με τους δικούς μου (ζωηρότατους) γάτους θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς ποιός έφτιαξε το συγκεκριμένο μπαλκόνι-φρούριο ή πού μπορώ να απευθυνθώ γενικά για τέτοιες κατασκευές, μιας και το προφίλ της Γιούλης έχει διαγραφεί απ' ότι μου λέει το site. Προφανώς σε "τεντά" θα με παραπέμψετε αλλά μήπως έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση ώστε να μην δώσω μια περιουσία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά ξεμπερδέματα σε όλους μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

EtherialNiki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EtherialNiki
H EtherialNiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H EtherialNiki έγραψε στις 14:03, 03-06-19:

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω μια γατούλα 9 μηνών.
Την πήρα μωρό (2.5 μηνών) από έναν φίλο μου που γέννησε η γάτα του και δεν έζησε ποτέ της έξω.
Όταν ήταν 6 μηνών περίπου την έβγαλα 1-2 φορές βόλτα στο πάρκο μας με σαμαράκι (αγκαλιά αφού όταν της το έβαλα απλά έκατσε κάτω χωρίς καμία προσπάθεια ή καν επιθυμία να περπατήσει). Εκεί λοιπόν απλώς κοιτάγαμε γύρω γύρω από το παγκάκι και νιαουρίζαμε με φόβο.
Μετά άρχισε να έχει οίστρο οπότε κόψαμε και τις εξόδους.
Στο μπαλκόνι δεν είχε ποτέ καμία επιθυμία να βγει, άντε αν έβγαινα εγώ να απλώσω τα ρούχα ερχόταν και με κοίταζε ή έριχνε μια ματιά κάτω από το άνοιγμα του τοίχου στο μπαλκόνι και μόλις πήγαινα προς τα μέσα, έτρεχε και έμπαινε μέσα πρώτη. (Μένουμε στον 6ο, δεν έχουμε προσβάσιμες διπλανές πολυκατοικίες, μόνο η διπλανή ταράτσα εφάπτεται με τη δική μας αλλά υπάρχει κάθετη τέντα ανάμεσα).

Στο εξοχικό που την πήραμε (το οποίο βρίσκεται σε περιφραγμένο οικόπεδο) πέρασε όλο (σχεδόν) το σαββατοκύριακο κάτω από το κρεβάτι να φωνάζει, πιθανολογώ τρομαγμένη από την αλλαγή περιβάλλοντος, κάνοντας μια 2 λεπτη βόλτα στο μπαλκόνι μαζί μου και όταν την κατέβασα στην αυλή, έτρεξε να ανέβει τις σκάλες να μπει πάλι στο σπίτι.

Τώρα την άνοιξη, αν δε κάθεται μαζί μου θα κάθεται μπροστά στην ανοχτή μπαλκονόπορτα (με κλειστή σίτα) και θα αγναντεύει το μπαλκόνι (είμαστε αρκετά ψιλά και δεν μπορεί να δει το δρόμο ή κίνηση κάτω).
Προχθές το βράδυ, δεν καθόταν μαζί μου πήγα να δω που είναι και λαγοκοιμόταν μπροστά στη μπαλκονόπορτα. Μετά από καμιά ώρα πήγα να την τσεκάρω ξανά και έλειπε! Η σίτα μας είναι "φυσαρμόνικα" και έχει ένα κενό 3 εκατοστών από κάτω, αυτή όμως ανακάλυψε (!!) πώς αν τη σπρώξει η σίτα βγαίνει από τον "οδηγό" με αποτέλεσμα να ανοιγει το κενό περισσότερο και με προσπάθεια να χωράει να βγει έξω.
Βγήκα λοιπόν στο μπαλκόνι και την βρήκα απλά να κάθεται μπροστά σε μια από τις άλλες μπαλκονόπορτες (που ήταν κλειστές) και να κοιτάει προς τα μέσα, της την άνοιξα και απλά μπήκε μέσα στο σπίτι. Φυσικά το υπόλοιπο βράδυ κλείσαμε όλες τις μπαλκονόπορτες εντελώς.

Την επόμενη μέρα δούλευα έχοντας την πόρτα και την σίτα ανοιχτή επίτηδες για να δω τη συμπεριφορά της. Καθόταν στην πόρτα και κοίταζε και όταν 2 φορές βγήκε έξω και δεν την έβλεπα, τη φώναξα, μπήκε μέσα, μου νιαούριζε μια φορά και ξαναπήγεστην πόρτα. Αυτό έγινε 2 φορές.
Μετά βγήκα να καθαρίσω τη βεράντα και αυτή καθόταν και με παρακολουθούσε χωρίς όμως κάποια διάθεση να βγει μαζί μου, άντε να κυνηγήσει κανένα φύλλο και να τρέξει μέσα τρομαγμένη όταν αυτό αναπηδήσει!
Το βράδυ όμως, πήγε και άνοιξε την σιτα με τον ίδιο τρόπο που σας περίγραψα πριν και βγήκε στο μπαλκόνι. Βγήκα έξω και της είπα να μπει μέσα και πήγε σε μια από τις κλειστές μπαλκονόπορτες και νιαούρισε να της ανοίξω. Αυτό έγινε 2 φορές και την 3η φορά τη φώναζα επίμονα για να δω αν μπορεί να μπει πάλι όπως είχε βγει αλλά δε τα κατάφερε. Αποτέλεσμα: κοιμηθήκαμε με κλειστές τις πόρτες αλλά αυτό δε μπορεί να συνεχιστεί πολύ λόγω ζέστης.

Γιατί ξαφνικά θέλει να βγει στο μπαλκόνι αλλά μόνο βράδυ ή μόνη της;
Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο πόστ αλλά ήθελα να σας δώσω μια πλήρη εικόνα
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:23, 03-06-19:

Καλησπέρα φίλη στην παρέα μας...

Γιατί θέλει να βγαίνει το βράδυ ή μόνη της δεν μπορούμε να το απαντήσουμε με σιγουριά... Κατά πάσα πιθανότητα να το κάνει σαν παιχνίδι. Βρήκε πως ανοίγει και θέλει να το κάνει συνέχεια...
Το θέμα είναι πως είτε για τον έναν λόγο είτε για κάποιον άλλο, το να βγαίνει ακόμα και μαζί σου στο μπαλκόνι είναι άκρως επικίνδυνο από την στιγμή που δεν έχει περίφραξη... Το κακό δεν αργεί να γίνει και θέλει ΜΌΝΟ μια στιγμή κάτι να την τρομάξει ή να θελήσει να κυνηγήσει (ένα πουλί για παράδειγμα), να χάσει την ισορροπία της και να πέσει στο κενό...

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις τώρα είναι να περιφράξεις το μπαλκόνι με ασφάλεια και έτσι και τις μπαλκόνοπόρτες να έχεις ανοιχτές αλλά και η γατούλα σου όταν ξεφεύγει από την προσοχή σου και βγαίνει έξω να είναι ασφαλής!!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:33, 03-06-19:

Καλησπέρα EtherialNiki και καλωσήλθες!
Πράγματι η πρόσφατη αλλαγή συμπεριφοράς της γατούλας σου σε σχέση με το μπαλκόνι είναι κάπως περίεργη κι ίσως κάτι "θέλει" να σου πει.
Αυτό που μου ήρθε πρώτο στο μυαλό κι αναρωτιέμαι (που δεν είδα να αναφέρεις στο μήνυμά σου) και θα εξηγούσε αυτή της την τάση, είναι αν μετά τον πρώτο της οίστρο προχωρήσατε σε στείρωση. Αν όχι, τότε θα πρέπει να το προγραμματίσετε άμεσα, όχι μόνο για να τη δεις να χάνει το ενδιαφέρον της για μοναχικές βόλτες τις νύχτες, αλλά πρωτίστως για την υγεία της.
Πάντως όπως και να'χει, στειρωμένη ή όχι, θα πρέπει επίσης άμεσα να περιφράξετε το μπαλκόνι (δες εδώ,πώς) για τους λόγους που εξήγησε πολύ καλά η Δήμητρα πιο πάνω. Έτσι θα έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο και τη γατούλα σας ικανοποιημένη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 03-06-19 στις 20:38.
Παράθεση

EtherialNiki

Νεοφερμένος

H EtherialNiki έγραψε στις 02:42, 04-06-19:

Καλησπέρα σε όλους.
Δυστυχώς δε μπορώ να "κλείσω" όλο το μπαλκόνι διότι ο χώρος είναι πολύ μεγάλος.
Η γάτα είναι στειρωμένη φυσικά, νομίζω ότι το κάνει γιατι θέλει να "εξερευνήσει", χθες φυτευα λουλούδια και το βράδυ που βγηκε κυλιοταν στο χώμα
Σήμερα είχαμε τις πόρτες ελαχιστα ανοιχτές για να μη χωράει να βγει κ φώναζε λιγο αλλα το ξεχνάγε γρήγορα.
Παρολα αυτά, ακριβώς επειδή το μπαλκονι είναι μεγάλο σκεφτήκαμε να απομονωσουμε ενα μέρος του και να της κάνουμε εκεί κάποια κατασκευή για να μπορεί να βγαίνει από τη μια μονο μπαλκονόπορτα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 07:24, 04-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από EtherialNiki
Παρολα αυτά, ακριβώς επειδή το μπαλκονι είναι μεγάλο σκεφτήκαμε να απομονωσουμε ενα μέρος του και να της κάνουμε εκεί κάποια κατασκευή για να μπορεί να βγαίνει από τη μια μονο μπαλκονόπορτα.
Καλημέρα... Αυτό ακριβώς θα σου πρότεινα.. Περιφραξτε ένα μέρος του μπαλκονιού. Μόνο να προσέξετε να είναι καλά κλεισμένο - μέχρι πάνω - γιατί έχουν την τάση να σκαρφαλώνουν το διχτυ... Και αντε μετά να τις φτάσεις όταν έχουν φτάσει στα ύψη

Τα φυτά πρόσεξε που έχεις γιατί κάποια είναι τοξικά για τις γάτες....
Παράθεση

EtherialNiki

Νεοφερμένος

H EtherialNiki έγραψε στις 11:16, 04-06-19:

Φυτά δε θα βάλω καθόλου σε αυτό το κομμάτι.
Σκεφτόμουν κάποιο δίχτυ (όπως της trixxie που είδα) και με αυτό να κλείσουμε ένα μέρος το οποιο θα περιλαμβάνει και αυτή την μπαλκονόπορτα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    k.manousou

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους