Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,238 εγγεγραμμένα μέλη και 718,329 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στείρωση: Ανησυχίες...

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 12:41, 10-03-06:

Iσχύουν οι ίδιες ηλικίες και για τα θηλυκά γατάκια;
Δηλαδή αν την πάω στους 6,5 μήνες είναι καλά ή είναι νωρίς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:54, 10-03-06:

Έχω την εντύπωση οτι είναι λίγο αργότερα για τα θηλυκά... Μπορεί βέβαια να είναι αργότερα για τα αρσενικά και να μην το θυμάμαι καλά. Πάντως υπάρχει διαφορά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ka-li10756

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ka-li10756
H ka-li10756 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H ka-li10756 έγραψε στις 13:07, 10-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Gemini
Iσχύουν οι ίδιες ηλικίες και για τα θηλυκά γατάκια;
Δηλαδή αν την πάω στους 6,5 μήνες είναι καλά ή είναι νωρίς;
Nομίζω ότι για τα θηλυκά είναι από τους 8 μήνες και μετά. Καλύτερα να ρωτήσεις έναν κτηνίατρο.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:51, 11-03-06:

απο γατα σε γατα διαφερει η ωριμανση πιστευω εμενα παρολο ποθ ειναι κ αδερφια ξεκινησαν εντελως διαφορετικα πρωτα καταψεκασε το κοσμο ο συγχωρεμενος ο ποκυ μετα ο γκρινιαρης μετα ο λαμπης με τα ο πισσας κ φετος ναι κ ο ζυλιτο ειναι αναλογα τα ερεθισματα που εχουν απο θυλικες νομιζω

Παράθεση

Ireth

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ireth
H Ireth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (το Εσιλάκι μου είναι η πρώτη γάτα που έχω έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ireth έγραψε στις 01:57, 28-03-06:

Γεια σας! Ειμαι νεο μέλος.Εχω ένα αξιολατρευτο γατακι(Ecila) που μπορείτε να δειτε στo avatar μου!

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι κάποια παραπάνω πράγματα για την στείρωση στα θηλυκα γατάκια. Και επίσης ποιον γιατρό προτείνετε στην Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη συζητηθεί ήδη σε άλλο σημείο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:20, 30-03-06:

Ireth καλωσόρισες
Κούκλα η γατούλα σου!
Περι στείρωσης είδα οτι έχεις διαβάσει το ανάλογο άρθρο, το οποίο νομίζω πως μαζί με τα σχόλια δίνει αρκετές πληροφορίες.
Βασικά η στείρωση στις θηλυκιές είναι αρκετά πιο "βαριά" ως εγχείριση και αργούν περισσότερο να επανέλθουν πλήρως. Επίσης συνήθως κοστίζει περισσότερο.
Όσον αφορά γιατρό στη Θεσσαλονίκη, επειδή κι εγώ σκέφτομαι να αλλάξω, καλύτερα ας προτείνει και στις 2 μας κάποιος άλλος...

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoubi
H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 19:18, 30-03-06:

Έχω μία ερώτηση...
Όταν πήγα τη γατούλα μου στον κτηνίατρο για πρώτη φορά (σας θυμίζω ότι τη μάζεψα από το δρόμο και σύμφωνα με την κτηνίατρο είναι 2-3 ετών), τη ρώτησα μεταξύ άλλων αν είναι στειρωμένη.
Μου είπε ότι για τα θηλυκά δεν μπορεί να πει με σιγουριά καθώς ούτε η ακτινογραφία ούτε ο υπέρηχος μπορεί να πει με 1000% σιγουριά τι συμβαίνει.
Επειδή έπιασε κάτι περίεργο στην κοιλίτσα της, την ξύρισε και αφού την ψηλάφισε μου είπε ότι πρέπει να της έχει γίνει στείρωση και μάλιστα όχι με καλή τεχνική γιατί έχει κάποιο σημάδι (από την τομή μάλλον) το οποίο και έπιανε με τα χέρια.
Τέλος μου είπε ότι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να δούμε αν έχει στειρωθεί είναι να δούμε αν την παίρνουν από πίσω οι γάτοι!!!
Γενικώς είναι μία κτηνίατρος που την εκτιμώ πάρα πολύ, γιατί και φέρεται υπέροχα στη Λουκρητία και μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο.
Επίσης έχει πολλές γάτες και η ίδια, και γενικώς είναι περισσότερο γατόφιλη από σκυλόφιλη (όχι ότι αυτό σημαίνει τίποτα...)
Επειδή μου φαίνεται λίγο παράλογο να μην μπορεί ένας γιατρος να πει σίγουρα αν η γάτα είναι στειρωμένη, τι ξέρετε εσείς γι αυτό?

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 19:52, 30-03-06:

Στον υπερηχο μπορει να φανει Στις θυληκες αφαιρειτε η μητρα και οι ωοθηκες πραγμα που αν λειπει φαινεται

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoubi
H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 19:59, 30-03-06:

Λογικό μου ακούγεται...
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λέει...
Στο κάτω-κάτω όσες εξετάσεις παραπάνω κάνει η γάτα, για την κτηνίατρο είναι παραπάνω λεφτά... Δε βρίσκω λογική εξήγηση...
Θα την ξαναρωτήσω.
Ευχαριστώ πάντως...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:08, 08-04-06:

Σήμερα στειρώσαμε τον Vector!
Πριν λίγο γυρίσαμε στο σπίτι. Ο μικρούλης μου παραπατάει λιγάκι αλλά κατα τα άλλα φαίνεται εντάξει. Η κτηνίατρος είπε οτι όλα πήγαν καλά.
Να σας ρωτήσω κάτι;
Οι δικοί σας γάτοι ηρέμησαν αμέσως μετά τη στείρωση, πολύ πιο μετά ή ποτέ; Όταν λέω ηρέμησαν εννοώ αν τσακώνονταν με άλλους (στειρωμένους) γάτους. Έχει κανείς τέτοια εμπειρία; Διότι το πρόβλημα είναι οτι αυτές τις μέρες πρέπει να φύγω Αγρίνιο και τσακώνονταν χτες με το γατούλη της ΓΙώτας (ο οποίος είναι πολύ ήρεμος παρεπιπτόντως και δεν επιτίθεται ποτέ).

edit: Μόλις έφαγε κιόλας!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 01:52, 20-04-06:

Εμένα ο Νίνο δεν ηρέμησε καθόλου..Οπως είπε και ο κτηνίατρος άλλο το stereo άλλο το dolby surround..Κι ο Νίνο μάλλον ήταν dts..Η στείρωση γενικότερα πρέπει να γίνεται όταν έχει αναπτυχθεί πλήρως το ζωντανό αλλιώς υπάρχει περίπτωση να πάθει κάποια κάταγματα όταν μεγαλώσει..

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 01:54, 20-04-06:

Παρεπιπτόντως ο κτηνίατρος μου χρεώνει μόνο ότι αγοράζω, πχ εμβόλια κι όχι την επίσκεψη

Παράθεση

SNOOP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SNOOP
Ο SNOOP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O SNOOP έγραψε στις 21:46, 28-04-06:

Θα μπορουσε να μου πει κανεις ποσο περιπου κοστιζει η στειρωση σε αρσενικη γατα?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:50, 28-04-06:

Εμένα στη Θεσ/νίκη μου πήρε 80 ευρώ. Απ'οτι έμαθα στη Μυτιλήνη έχει 60 ευρώ. Επίσης έχω ακούσει και τιμές >80. Οπότε υποθέτω οτι ο μέσος όρος είναι κάπου εκεί. Επίσης αν δεν έχει να σου δώσει αντιβίωση υπολόγισε και το κόστος αυτής.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 21:52, 28-04-06:

εμενα μου ειπε 50 γιατι εχω πολλους γατους

Παράθεση

SNOOP

Νεοφερμένος

Ο SNOOP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O SNOOP έγραψε στις 21:55, 28-04-06:

Τα αποτελεσματα ειναι σιγουρα ή οχι?

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 22:05, 28-04-06:

Την πρώτη φορά μου πήρε 80 και τη δεύτερη 75..Στην 4η γάτα μου είπε δε θα πληρώσω λολ..
Οταν λες αποτελέσματα τι εννοείς?
Βασικά εξαρτάται και από το χαρακτήρα του γάτου.Τον δικό μου τον στείρωσα την τρίτη και σταμάτησε να ψεκάζει.Βέβαια είναι λίγο γκρινιάρης αλλά θα στρώσει.
Γενικότερα να ξέρεις πως η στείρωση παρατήνει το χρόνο ζωής της γάτας (και του σκύλου) και δεν υπάρχει φόβος για καρκίνο στους όρχεις γιατί αυτοί αφαιρούνται.
Βέβαια υπάρχει και το φαινόμενο της επαναληπτικής συμπεριφοράς σε κάποια γατιά.Δηλαδή να συνεχίζουν να ψεκάζουν όχι όμως με την ίδια οσμή όπως καλή ώρα ο γάτος της Γιώτας και ο Νίνο μου ο οποίος βέβαια ποτέ σε ψέκασε αλλά έκανε τσίσα του παντού τα οποία μύριζαν έντονα..Πάντως με τον καιρό η γάτα ηρεμεί.
Μη περίμενετε τον γάτο να ψεκάσει για να τον στειρώσετε.Μερικοί γάτοι αν δεν έρθουν σε επαφή με θηλυκιά δεν εκδηλώνονται και οι ορμές τους είναι καταπιεσμένες.Ο γατούλης μου την κυριακή του Πάσχα κατάλαβε οτι είναι γάτα επειδή μύρισε θηλυκιά.Μας ψέκασε όλους αλλά μετά σταμάτησε.

Παράθεση

SNOOP

Νεοφερμένος

O SNOOP έγραψε στις 22:14, 28-04-06:

Τι σημαινει ''ψεκαζει''???? Το διαβαζω σε αρκετα μηνυματα αλλα δεν καταλαβαινω?? Μηπως σημαινει ''ουρει''? Ειλικρινα δεν ξερω!

Ξερω οτι με τη στειρωση παρατηνεται ο χρονος ζωης κατα 2 χρονια μεσο ορο!!!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 22:18, 28-04-06:

Οταν ουρεί κάθεται κάτω και κάνει τσίσα κανονικά.Οταν ψεκάζει απλά εκτοξεύει το υγρό από πίσω( μερικές σταγόνες) όρθιος..Φυσικά είτε ουρεί είτε ψεκάζει το ίδιο μυρίζει

Παράθεση

SNOOP

Νεοφερμένος

O SNOOP έγραψε στις 22:23, 28-04-06:

ΟΚ!!! Thanks σε lady, ladycat και φυσικα Michelle!!! Καληνυχτα!!!

Παράθεση

effie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη effie
. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O effie έγραψε στις 10:49, 30-05-06:

Άλλο ένα ερώτημα για στείρωση, αυτή τη φορά για θηλυκό:
Η Ψιψινέλ γέννησε πριν 25 ημέρες ακριβώς και φυσικά ακόμη θυλάζει. Παρ' όλα αυτά (απτόητο αυτό το γατί!!), έχει αρχίσει να δείχνει σημάδια οίστρου -π.χ. κλαίει και κάνει κάποιες προσπάθειες να βγει έξω απο το σπίτι...
Έτσι κι αλλιώς είχα σκοπό να τη στειρώσω μόλις απογαλακτιστούν τα μωρά, αλλά τώρα το θέμα μάλλον επείγει.
Μήπως γνωρίζει κάποιος σε πόσο καιρό μετά τη γέννα μπορεί να στειρωθεί με ασφάλεια;
Ευαριστώ.

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 16:36, 30-05-06:

H γατα οταν γαλουχει τα γατακια εμφανιζει συμπτωματα οιστρου περιπου 15-20 μερες μετα την γεννα(επιλοχειος οιστρος)...ειναι φυσιολογικο αν και αυτος ο οιστρος συνηθως διαρκει λιγοτερο...αν θελεις να την στειρωσεις πρεπει να σκεφτεις 2 πραγματα...α) δεν κανουμε στειρωση σε οιστρο λογω πολλων αιμορραγιων που κανουν πιο δυσκολη την ζωη του χειρουργου και χανει η γατουλα αιμα μιας και η αιματωση της μητρας ειναι μεγαλυτερη τοτε και το αιμα πηζει λιγο πιο αργα(λογω οιστρογονων)..οποτε εδω πρεπει να περιμενεις να της περασει αυτος ο οιστρος και μετα....β) αν γινει τωρα η στειρωση τοτε θα σταματησει η γατουλα να βγαζει γαλα μιας και απορυθμιζεται ολη η ορμονικη ισορροπια της,με την αφαιρεση των ωοθηκων...οποτε τα μικρα δεν θα εχουν γαλα και θα πρεπει να αρχισεις σιγα σιγα να τους δινεις τροφη σταδιακη μαζι με γαλα..υπαρχει ειδικο γαλα σκονη για γατακια(Ormilac)καθως και ειδικη τροφη για απογαλακτισμενα γατακια για να αρχισουν να τρωνε απο αυτη και να απεξαρτηθουν απο το γαλα της μητερας τους το οποιο φυσιολογικα θα σταματησει σε 6-8 εβδομαδες απο τον τοκετο...
Θα σου προτεινα να την περιορισεις για αυτες τις μερες για να την περασει αυτος ο πρωτος οιστρος(για να μην ερθει σε επαφη με αρσενικο και τυχον ξαναζευγαρωσει) και μετα μολις ηρεμησει να της κανεις την στειρωση...τοτε τα γατακια θα μπορουν περα απο γαλα να φανε και στερεα τροφη ειδικη για απογαλακτισμενα γατακια...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

effie

Νεοφερμένος

O effie έγραψε στις 16:58, 30-05-06:

Νίκο ευχαριστώ πολύ για την άμεση και εμπεριστατωμένη απάντησή σου! :up:
Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να την περιορίσω μέσα στο σπίτι για 1 μήνα περίπου και μετά βουρ για το γιατρό.
Αν δε σε κουράζω θα μπορούσες να μου λύσεις μία ακόμη απορία - εντελώς off topic: Πόσο καιρό μετά τη γέννα μπορεί να εμβολιαστεί η γατούλα; Υπάρχει πρόβλημα εάν κάνει εμβόλια ενώ θηλάζει;

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 16:32, 31-05-06:

Δεν θα πρεπει κανονικα να εμβολιαζονται οι γατες που κυοφορουν ή που γαλουχουν τα μικρα τους μιας και στην δευτερη περιπτωση ,απο την μια ειναι μια διαδικασια στρες και μπορει να μην υπαρχει καλη ανοσολογικη ανταποκριση απο την μητερα και απο την αλλη δεν κερδιζουν τιποτε τα γατακια με το να πινουν γαλα εμβολιασμενης γατας...οτι αντισωματα παιρνουν απο την μητερα τα παιρνουν κυριως απο το πρωτογαλα τις πρωτες 36 ωρες της ζωης τους και λιγοτερο απο οτι τον πλακουντα κατα την κυοφορια..περιμενε λοιπον 2-3 εβδομαδες να απογαλακτιστουν πληρως τα μικρα και μετα εμβολιασε την κανονικα...αν εχει εμβολιαστει ξανα στο παρελθον δεν θα εχει προβλημα αν καθυστερησει 2-3 εβδομαδες...αν ειναι μεγαλη αναγκη τοτε μπορεις να κανεις μονο νεκρα εμβολια(και οχι <<ζωντανα>> οπως λεγονται)....
Νικος Crestfallen

Παράθεση

effie

Νεοφερμένος

O effie έγραψε στις 10:26, 01-06-06:

Χίλια ευχαριστώ και πάλι - δεν έχω λόγια!!! :up: :up: :up:
(Νομίζω πλέον είναι προφανές οτι θα σκίσεις στην εξεταστική !!)

Παράθεση

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 22:02, 02-06-06:

Ε ..αμα κατσουν καλα θεματα στην παθολογια πτηνων και στην υγιεινη τροφιμων ολο και καποιο πτυχιο βλεπω να ερχεται κατα Σεπτεμβρη μερια!!:up: ..Πανω απο ολα υγεια..και τα αλλα επονται..
Νικος Crestfallen

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Διαφήμιση Greenpeace και αφορμή για οικολογικές ανησυχίες - Από mimikaki
      Το θέμα έχει λάβει 93 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-03-08 στις 22:51.
    • Στείρωση χ4 - Από Vicky12195
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-10-07 στις 11:54.
    • Στείρωση - Από Cat's Miaow
      Το θέμα έχει λάβει 24 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-10-07 στις 20:04.
    • Όσοι έχουν οικολογικές ανησυχίες - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-07 στις 16:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους