Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,216 εγγεγραμμένα μέλη και 718,325 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια ράτσα σκύλου προτείνετε;

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:37, 02-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Εάν έχεις συγκεκριμένο σκοπό για το σκύλο (κυνήγι, σκύλος οδηγός κτλ) τότε ψάξε συγκεκριμένες ράτσες, αλλιώς αν θες απλά ένα κατοικίδιο μάζεψε ένα αδέσποτο. Όταν αγοράζεις σκύλο για κατοικίδιο συμβάλλεις στην διαιώνιση της σκλαβιάς των σκύλων.
Κανεις λαθος ξεχασμενε!! η διαωνιση της σκαλβιας των σκυλων θα σταματησει μονο οταν ΟΛΟΙ σταματησουν να αγοραζουν ζωα απο πετσοπς και αγγελιες ιδιωτων!! η καταλληλη πηγη για να αποκτησεις ενα σκυλι ρατσας ειναι ο εκτροφεας και ακομα κι εκει πρεπει να ψαξεις πολυ καλα!! οσο υπαρχουν ατομα τα οποια βλεπουν ενα ζωο στη βιτρινα και το λυπουνται ή το θεωρουν χαριτωμενο και θελουν να το παρουν για να μην ειναι μονο του και αλλες τετοιες μπουρδες που χρησιμοποιουνται ως δικαιολογιες ή οσο υπαρχουν οι κλασσικοι ελληναραδες που ετυχε να πεσει στα χερια τους ενα ζωο ρατσας και το ζευγαρωνουν με σκοπο να βγαλουν λεφτα τοτε τιποτα δεν προκειται να αλλαξει!!

και οχι δεν συμφωνω οτι ενα ζωο ρατσας πρεπει να αγοραζεται μονο οταν υπαρχει συγκεκριμενος σκοπος, απλα η αγορα τους πρεπει να γινεται σωστα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:10, 02-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Κανεις λαθος ξεχασμενε!! η διαωνιση της σκαλβιας των σκυλων θα σταματησει μονο οταν ΟΛΟΙ σταματησουν να αγοραζουν ζωα απο πετσοπς και αγγελιες ιδιωτων!! η καταλληλη πηγη για να αποκτησεις ενα σκυλι ρατσας ειναι ο εκτροφεας και ακομα κι εκει πρεπει να ψαξεις πολυ καλα!! οσο υπαρχουν ατομα τα οποια βλεπουν ενα ζωο στη βιτρινα και το λυπουνται ή το θεωρουν χαριτωμενο και θελουν να το παρουν για να μην ειναι μονο του και αλλες τετοιες μπουρδες που χρησιμοποιουνται ως δικαιολογιες ή οσο υπαρχουν οι κλασσικοι ελληναραδες που ετυχε να πεσει στα χερια τους ενα ζωο ρατσας και το ζευγαρωνουν με σκοπο να βγαλουν λεφτα τοτε τιποτα δεν προκειται να αλλαξει!!

και οχι δεν συμφωνω οτι ενα ζωο ρατσας πρεπει να αγοραζεται μονο οταν υπαρχει συγκεκριμενος σκοπος, απλα η αγορα τους πρεπει να γινεται σωστα!!
Το ίδιο πράγμα λέμε, γενικώς είμαι κατά της ράτσας στα σκυλιά, δεν καταλαβαίνω τη μανία με τα καθαρόαιμα μιας ράτσας που κυνηγάνε ορισμένοι. Για εμένα τα καθαρόαιμα έχουν νόημα όπως είπα πιο πάνω μόνο για συγκεκριμένες δουλειές στις οποίες υπερέχουν. Και ναι φυσικά και θα πας σε εκτροεφέα, πιος σοβαρός άνθρωπος θα πάει π.χ. να αγοράσει σκύλο για τρούφες από pet shop?

Η σκλαβιά των σκύλων και γενικώς των ζώων είναι πολύ μεγάλο θέμα. Το να σταματήσουμε να αγοράζουμε από pet shop είναι μια αρχή αλλά δεν αρκεί. Δυστυχώς η μέρα που θα μάθουν όλοι να σέβονται τα ζώα είναι πάρα πολύ μακριά, εδώ δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε τους ανθρόπους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 22:23, 02-03-13:

Το ίδιο πράγμα λέμε, γενικώς είμαι κατά της ράτσας στα σκυλιά, δεν καταλαβαίνω τη μανία με τα καθαρόαιμα μιας ράτσας που κυνηγάνε ορισμένοι. Για εμένα τα καθαρόαιμα έχουν νόημα όπως είπα πιο πάνω μόνο για συγκεκριμένες δουλειές στις οποίες υπερέχουν. Και ναι φυσικά και θα πας σε εκτροεφέα, πιος σοβαρός άνθρωπος θα πάει π.χ. να αγοράσει σκύλο για τρούφες από pet shop?

Η σκλαβιά των σκύλων και γενικώς των ζώων είναι πολύ μεγάλο θέμα. Το να σταματήσουμε να αγοράζουμε από pet shop είναι μια αρχή αλλά δεν αρκεί. Δυστυχώς η μέρα που θα μάθουν όλοι να σέβονται τα ζώα είναι πάρα πολύ μακριά, εδώ δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε τους ανθρόπους.
αλλο ο σεβασμος στα ζωα αλλο η σκλαβια..η σκλαβια υπαρχει στα puppy mills και σε καποιους ιδιωτες που παιρνουν τα ζωα με σκοπο το κερδος..οταν μιλαμε για σωστο εκτροφεα δεν μπορουμε να μιλαμε και για σκλαβια!

οσο για το ερωτημα σου,ειδικα για τα κυνηγοσκυλα, οχι δεν θα πανε σε ενα πετσοπ να παρουν ζωο για τρουφες αλλα θα παρουν απο τον ταδε ταδοπουλο κυνηγο που εχει μια σκυλα και της κανει γεννες με σκοπο το κερδος..και φυσικα οταν γερασει θα τη παρατησει..υπαρχουν και οι εξαιρεσεις φυσικα αλλα οι περισσοτεροι κυνηγοι στην ελλαδα ειναι ετσι..αρα ειτε ψωνισεις απο πετσοπ ειτε ενισχυσεις τον ιδιωτη το ιδιο πραγμα ειναι..

και παλι αποψη σου για τα καθαροαιμα δεν τη βρισκω σωστη αλλα τη σεβομαι..καποιος μπορει να εχει τρελα με μια ρατσα να τη θελει για συγκεκριμενα χαρακτηρηστικα!αν αποκτησει σωστα ενα σκυλο ρατσας μαγκια του!! το να υιοθετησει καποιος ενα ζωο αδεσποτο,στην Ελλαδα, ειναι δυστυχως σταση ζωης..και οταν ειχα μονο γατια δεν το εβλεπα τοσο γιατι πολλοι παιρνουν αδεσποτες γατουλες..ομως στα σκυλια δεν ειναι ετσι τα πραγματα..εχω 7 γατια κι ενα σκυλο..η μια μου γατα ειναι περσικη και το σκυλι το βρηκα αδεσποτο και ειναι rottweiler..ετυχε..μου ειναι καπως να πληρωσω για να αγορασω ενα ζωο, αλλα αν καποτε τρελαθω με μια ρατσα θα το αγορασω σωστα!!

Γενικα πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε οποιαδηποτε ζωη..δεν ειμαστε μονοι μας..και ναι γινονται κακοποιησεις σε ανθρωπους αλλα καμια σχεση με τα ζωα..εχουμε γινει αλλαζονες και πιστευουμε οτι ολος ο κοσμος μας ανηκει..εχουμε ισοπεδωσει τα παντα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:24, 03-03-13:

αλλο ο σεβασμος στα ζωα αλλο η σκλαβια..η σκλαβια υπαρχει στα puppy mills και σε καποιους ιδιωτες που παιρνουν τα ζωα με σκοπο το κερδος..οταν μιλαμε για σωστο εκτροφεα δεν μπορουμε να μιλαμε και για σκλαβια!

οσο για το ερωτημα σου,ειδικα για τα κυνηγοσκυλα, οχι δεν θα πανε σε ενα πετσοπ να παρουν ζωο για τρουφες αλλα θα παρουν απο τον ταδε ταδοπουλο κυνηγο που εχει μια σκυλα και της κανει γεννες με σκοπο το κερδος..και φυσικα οταν γερασει θα τη παρατησει..υπαρχουν και οι εξαιρεσεις φυσικα αλλα οι περισσοτεροι κυνηγοι στην ελλαδα ειναι ετσι..αρα ειτε ψωνισεις απο πετσοπ ειτε ενισχυσεις τον ιδιωτη το ιδιο πραγμα ειναι..
Έχεις στοιχεία και τα λες αυτά ή απλά δε σ΄αρέσει το κυνήγι και πρέπει όλοι οι κυνηγοί να παλιάνθρωποι? Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετούς κυνηγούς και όλοι τα λατρεύουν τα σκυλιά τους, ένα κυνηγόσκυλο δεν είναι μόνο θέμα ράτσας θέλει τρομερή αφοσίωση και φροντίδα από τον κυνηγό για να αντεπεξέλθει, και δεν γνωρίζω κανένα που να διασταυρώνει το σκυλί του επίτηδες για να πουλήσει τα κουτάβια, δε διαφωνώ πως υπάρχουν και τέτοιοι αλλά διαφωνώ πως είναι η πλειοψηφία.

και παλι αποψη σου για τα καθαροαιμα δεν τη βρισκω σωστη αλλα τη σεβομαι..καποιος μπορει να εχει τρελα με μια ρατσα να τη θελει για συγκεκριμενα χαρακτηρηστικα!αν αποκτησει σωστα ενα σκυλο ρατσας μαγκια του!! το να υιοθετησει καποιος ενα ζωο αδεσποτο,στην Ελλαδα, ειναι δυστυχως σταση ζωης..και οταν ειχα μονο γατια δεν το εβλεπα τοσο γιατι πολλοι παιρνουν αδεσποτες γατουλες..ομως στα σκυλια δεν ειναι ετσι τα πραγματα..εχω 7 γατια κι ενα σκυλο..η μια μου γατα ειναι περσικη και το σκυλι το βρηκα αδεσποτο και ειναι rottweiler..ετυχε..μου ειναι καπως να πληρωσω για να αγορασω ενα ζωο, αλλα αν καποτε τρελαθω με μια ρατσα θα το αγορασω σωστα!!
Γιατί είναι δυστυχώς το να υιοθετείς ένα αδέσποτο? Ένας εκτροφέας δεν ζευγαρώνει τα σκυλιά του με σκοπό το κέρδος? Απ'τη μία λες πως αν το κάνει ο ταδόπουλος κυνηγός αυτό είναι παλιάνθρωπος και από την άλλη λες θα αγόραζες σκυλί ράτσας από εκτροφέα που σκοπό έχει το κέρδος, δεν το καταλαβαίνω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:49, 03-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ἡ ὁποία θὰ εἶναι ποιά ἀκριβῶς;

Σημειωτέον ὅτι ἐγὼ δὲν ἔχω καμμία προκατάληψη στὶς ῥάτσες. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια δὲ θὰ θεωροῦσα τὸν ἑαυτό μου κυνόφιλο, ἀλλὰ αὐτὸ ποὺ ἔγραψες δὲν καταλαβαίνω ἀκριβῶς ποῦ στηρίζεται.
Εκτός από αυτή την απάντηση:
Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
επειδη το σκυλι μ ηταν αδεσποτο και το μαζεψαμε μπορω να στο αιτιολογησω.

υπαρχουν πολλα στοιχεια. πρωτον φαντασου ενα σκυλι το οποιο το βρισκεις βρωμικο με μπλεγμενες τριχες λασπωμενο πεινασμενο και φοβικο (ή ακομα και επιθετικα ωρες ωρες). Σιγα σιγα το βλεπεις να γινεται ενα ομορφο σκυλι με ωραιο τριχωμα χορτασμενο και πλεον το μονο που εχει να προσφερει ειναι αγαπη κ στοργη. Πιστεψε με ειναι ενα πολυ ομορφο συναισθημα.

Μετα εχεις και την αισθηση οτι εσωσες μια ψυχουλα απο ειτε καμια φολα ή απο αρρωστιες ή απο κανενα καμικαζι που τρεχει με 100. Και αυτο το βλεπεις στα ματια του ζωντανου.
Κάποτε, ενώ είχα κανίς, βρήκε στο δρόμο η αδελφή μου πεταμένο ένα αδέσποτο, και το μαζέψαμε, και το κρατήσαμε για λίγες μέρες, μέχρι να βρούμε κάποιον να το περιθάλψει.

Πιστέψτε με, τέτοιο χαρακτήρα ζώου δεν είχα γνωρίσει πριν.
Ήταν το πιο γλυκό σκυλάκι που έχω συναντήσει, πότε τα παιχνίδια, πότε τα νάζια, και γενικά η συμπεριφορά του, μας σκλάβωσε όλους.
Αν δεν είχαμε ήδη σκύλο, θα το κρατούσαμε χωρίς συζήτηση, δεν ήταν ράτσας, αλλά μας έδινε τέτοια χαρά, και όλη μέρα ασχολούμασταν με αυτό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 19:51, 03-03-13:

Έχεις στοιχεία και τα λες αυτά ή απλά δε σ΄αρέσει το κυνήγι και πρέπει όλοι οι κυνηγοί να παλιάνθρωποι? Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετούς κυνηγούς και όλοι τα λατρεύουν τα σκυλιά τους, ένα κυνηγόσκυλο δεν είναι μόνο θέμα ράτσας θέλει τρομερή αφοσίωση και φροντίδα από τον κυνηγό για να αντεπεξέλθει, και δεν γνωρίζω κανένα που να διασταυρώνει το σκυλί του επίτηδες για να πουλήσει τα κουτάβια, δε διαφωνώ πως υπάρχουν και τέτοιοι αλλά διαφωνώ πως είναι η πλειοψηφία.

Γιατί είναι δυστυχώς το να υιοθετείς ένα αδέσποτο? Ένας εκτροφέας δεν ζευγαρώνει τα σκυλιά του με σκοπό το κέρδος? Απ'τη μία λες πως αν το κάνει ο ταδόπουλος κυνηγός αυτό είναι παλιάνθρωπος και από την άλλη λες θα αγόραζες σκυλί ράτσας από εκτροφέα που σκοπό έχει το κέρδος, δεν το καταλαβαίνω.
εχεις ασχοληθει ποτε με τα αδεσποτα ή εχεις μπει στο κοπο ποτε να δεις τι γινεται σε μια φιλοζωικη απο τα απειρα κυνηγοσκυλα που τους παρατανε? εχεις δει αναρτησεις σε φιλοζωικες και στο facebook για τα απειρα κυνηγοσκυλα που βρισκονται κρεμασμενα αποστεωμενα και να εχουν κανει χιλιαδες γεννες? εχεις δει τα χιλιαδες κυνηγοσκυλα που ζουν σε ενα τσιγκινο βαρελι με μια αλυσιδα μισο μετρο για ολη τους τη ζωη και βγαινουν μονο για να κυνηγησουν? ξερεις τι κανει ενας κυνηγος οταν παιρνει ενα κυνηγοσκυλο και αυτο δεν κυνηγαει?και μη μου απαντησεις το δινει αν δεν ξερεις για ολα αυτα ή δεν ξερεις τι γινεται στην Ελλαδα ή αλλα λογια να αγαπιομαστε..κι εγω ξερω αρκετους κυνηγους που λατρευουν τα σκυλια τους, μαλιστα γνωρισα εναν σημερα, οι κυνηγοι ομως στην Ελλαδα δεν ειναι μερικοι ειναι χιλιαδες!!κι αν πιστευεις οτι η πλειοψηφια λατρευει τα σκυλια τους κανεις παρα πολυ μεγαλο λαθος!

Αν δεις στο ποστ μου εγραψα οτι στην Ελλαδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι σταση ζωης το να υιοθετεις ενα αδεσποτο! δεν ειπα οτι υστερουν απο τα ρατσατα!!και δεν θα μπορουσα να το λεω εγω αυτο οταν εχω βοηθησει παρα πολλα αδεσποτα με το να τους βρω σπιτι και τα 7 απο τα 8 ζωα μου ειναι αδεσποτα!!προσεχε λοιπον τι γραφω και μην καταλαβαινεις οτι θελεις!
επισης ενας ΣΩΣΤΟΣ εκτροφεας ζευγαρωνει τα ζωα του και τα πουλαει τοσο οσο να βγαλει τα εξοδα της γεννας τις εκθεσεις που τα τρεχει, το σωστο φαι που δινει στους γονεις, καθως και το ποσο εχει αγορασει τους γονεις..ολα αυτα Ξεχασμενε ξερεις ΠΟΣΑ λεφτα ειναι? αρχικα παιρνεις ενα σκυλι το οποιο θα σου κοστισει πανω κατω 5-6 χιλιαδες ευρω! το να το τρεξεις στις εκθεσεις για να κριθει η μορφολογια του και η υγεια του επισης πολλα λεφτα! το να τους κανεις εξετασεις ΚΑΘΕ φορα που θα ζευγαρωσει επισης το ιδιο..οταν η σκυλα μεινει εγκυος πρεπει να τις κανεις υπερηχους, μπορει να συμβει κατι και να χρειαστει καισαρικη που κι εκει ειναι επισης και αλλα λεφτα..οταν τα κουταβια γεννηθουν πρεπει να γινουν εμβολια, να τους παρεχεις πολυ καλη τροφη, να τους βαλεις τσιπ, αν γινει κατι με το οποιοδηποτε κουταβι να το αντιμετωπισεις, να τα κοινωνικοποιησεις σωστα(που σε πολλους εκτροφεις ακομα και αυτο κοστιζει) και αλλα ποσα που επειδη δεν ειμαι εκτροφεας δεν τα ξερω..μια γεννα λοιπον στοιχιζει ΠΑΡΑ πολλα λεφτα..λογικο λοιπον και τα κουταβια να πωλουνται και οχι να χαριζονται!!
ο οποιοσδηποτε Ελληναρας παρει ενα ζωο,οπως κανουν και οι περισσοτεροι κυνηγοι, κοιταει να ζευγαρωσει τη σκυλα του οπως να ναι, με οποιο σκυλι να ναι, χωρις να κοιταξει το χαρακτηρα και της σκυλας και του σκυλου, χωρις να τον ενδιαφερει αν τα κουταβια παθουν δυσπλασια και αναγκαστει μετα αυτος που θα τα εχει παρει να τους κανει ευθανασια, ουτε να τον νοιαζει για κληρονομικες ασθενειες που παιζουν σε διαφορες φυλες, να τα κρατησει το πολυ 25 μερες και μετα να το παρει απο τη μανα του 25 ΗΜΕΡΩΝ ΚΟΥΤΑΒΙ και να το δωσει..ουτε εμβολια ουτε χαρακτηρας ουτε υγεια ουτε τιποτα..μεγαλος ανθρωπος εισαι μπορεις να καταλαβεις ποιος δουλευει για το κερδος!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:54, 03-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
....ἀλλὰ αὐτὸ ποὺ ἔγραψες δὲν καταλαβαίνω ἀκριβῶς ποῦ στηρίζεται.
Στηρίζεται στο αίσθημα της ευγνωμοσύνης το οποίο οι σκύλοι έχουν ανεπτυγμένο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι οι άνθρωποι.
Τόσο απλό.

πσ:Δεν τίθεται θέμα ράτσας.

Παράθεση

Xaris SSSS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 20:34, 03-03-13:

Ωραία σκυλιά είναι τα χάσκι, για πάρα πολλούς λόγους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη silverdog
Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O silverdog έγραψε στις 21:35, 03-03-13:

Αντι για χασκει παρε αλασκα μαλαμουτ,απαιχτα σκυλια

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 21:49, 03-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από yiorgos
Αντι για χασκει παρε αλασκα μαλαμουτ,απαιχτα σκυλια

Γιωργο τοσο εντυπωσιασμενος εισαι με αυτη τη ρατσα και την εχεις ανεβασει 3 φορες μεσα σε 2 σελιδες?

θες να μας πεις γιατι να προτιμηθει το αλασκα μαλαμουτ απο ενα χασκυ?

Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

O silverdog έγραψε στις 21:54, 03-03-13:

Ειναι πιο ογκωδες απο το χασκυ και ειναι το σκυλι του αι βασιλη.Sorry το ειχα ξεχασει οτι το ανεβασα

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 21:57, 03-03-13:

Ειναι πιο ογκωδες απο το χασκυ και ειναι το σκυλι του αι βασιλη.Sorry το ειχα ξεχασει οτι το ανεβασα
αυτοι ειναι λογοι για να παρεις μαλαμουτ απο χασκυ? ο Αγιος Βασιλης δεν υπαρχει

τελος εγω που ειμαι με το ζορι 1.60 και 50 κιλα γιατι να προτιμησω ενα πιο ογκωδες σκυλι με δεδομενου οτι δεν εχω λεφτα να το παω σε εναν εκπαιδευτη να του μαθει βασικη υπακοη και οτι κανω θα το κανω μονη μου, με ρισκο να το κανω λαθος και να με γκρεμοτσακισει ο σκυλος?

Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

O silverdog έγραψε στις 22:00, 03-03-13:

Ειναι σκυλος ρατσας,ειναι σκυλι με χαρακτηρα,δεν ειναι τιποτα ρανταπλαν αποσο τα εχω δει ειναι πολυ υπακουα.Σιγουρα οσοι εχουν ενα τετοιο σκυλι μπορουν να το εκπαιδευσουν κιολας,δεν ειναι κανενα απλο σκυλι ειναι επενδυση

Παράθεση

Xaris SSSS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 22:06, 03-03-13:

μεγάλα σκυλιά = πολύ φαγητό = -χρήμα

τα χάσκι ήταν η αδυναμία μου από μικρό παιδί...

Παράθεση

mindcircus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:27, 03-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα7
Ωραίο το χιουμοράκι σου με έκανες και γέλασα, αλλά πραγματικά θα μπορούσες να μην απαντήσεις καν. Από κάποιον που δεν ξέρει και πολλά αλλά είναι διατεθιμένος να μάθει και να φροντίζει όσο καλύτερα γίνεται νομίζω αξίζει να του εξηγήσεις για να του δώσεις να καταλάβει. Και ο σαρκασμός δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση. Ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Κάτι θα βρω. Καλό σου απόγευμα.
Εχεις δίκιο κοριτσάκι μου. Ρεμπεσκές... δεν είσαι έτοιμος για πατέρας...
Κατερινάκι μου, δεν είσαι ''έτοιμη'' να αναλάβεις την ευθύνη ενός ζώου...
Καλύτερα να μην το κάνεις γιατί θα ταλαιπωρηθείτε και οι δύο

*Ωρε, είναι παλιό το ποστ Δε βαριέσαι, κάλλιο αργά παρά ποτέ

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 23:38, 03-03-13:

Αγαπώ εξίσου όλα τα σκυλάκια (εννοείται) όμως έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στα corgi...

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 00:06, 04-03-13:

Ειναι σκυλος ρατσας,ειναι σκυλι με χαρακτηρα,δεν ειναι τιποτα ρανταπλαν αποσο τα εχω δει ειναι πολυ υπακουα.Σιγουρα οσοι εχουν ενα τετοιο σκυλι μπορουν να το εκπαιδευσουν κιολας,δεν ειναι κανενα απλο σκυλι ειναι επενδυση
μη λες τιποτα με σιγουρια..οσο για τον χαρακτηρα ενας σκυλος ρατσας ειναι ενα σκυλι με χαρακτηρα οσο ειναι κι ενα ημιαιμο!! οι λογοι σου δεν με πειθουν να προτειμησω το μαλαμουτ απο το χασκυ!!

Παράθεση

ΚρύβεΛόγια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΚρύβεΛόγια
H ΚρύβεΛόγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΚρύβεΛόγια έγραψε στις 20:38, 13-03-13:

Προτείνω κανισάκι. Έστω και ημίαιμο, μίξη με κάτι άλλο. Δεν υπάρχουν πιο καλότροπα και πιο αγαπησιάρικα σκυλάκια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κατερίνα7 (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα7
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Κατερίνα7 έγραψε στις 15:20, 13-04-13:

Γεια σας και πάλι! Επέστρεψα σ' αυτό το post όντας μανούλα πλέον!!!

Πριν 1 μήνα απέκτησα ένα πανέμορφο σκυλάκο. Δεν είναι ράτσας, αλλά είναι φάτσας! Χτες έκλεισε τους 3 μήνες. Μου δόθηκε από μία φιλόζωη οικογένεια. Όταν πήγα σπίτι τους να τον προϋπαντήσω, κατά έναν περίεργο λόγο έτρεξε αμέσως κοντά μου. Ενώ τα αδέρφια του άρχισαν και μου γάβγιζαν Εκεί νομίζω πως κάτι με χτύπησε στο κεφάλι και αμέσως τον πήρα και φύγαμε για το σπίτι μου Ήταν απρόοπτο. Δεν ήξερα ότι θα έπαιρνα κουταβάκι. Ήταν έκπληξη των γονιών μου. Δεν ξεκόλλαγε από πάνω μου (ούτε και τώρα βέβαια ) και, δεν ξέρω, αλλά ένιωσα κάτι πολύ όμορφο που δεν είχα ξανανιώσει ποτέ στη ζωή μου και ενώ βαθιά μέσα μου καταριόμουν την ώρα και τη στιγμή που δεν ήρθα από πιο νωρίς σε επαφή με τα σκυλιά, ο άντρας μου, που ακούει στο όνομα .. Oscar (!) μου έγλειφε το πρόσωπο με τόση στοργή Η συμβίωση μαζί του είναι καταπληκτική χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα όπως έχουν και τα περισσότερα σκυλάκια φαντάζομαι. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία του να μου πείτε τη γνώμη σας !

Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Θεμιστοπόλος
Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 15:39, 13-04-13:

Αρχικά, είμαι κατά του εμπορίου σκύλων.
Προτιμώ μεγαλόσωμα σκυλιά. Στη συμπεριφορά τους είναι κατ' εξοχήν πιο ήρεμα και φιλικά από τα κλασικά μικρά. Συμπαθώ πολύ τα λαμπραντόρ και τα δαλματίας.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 16:48, 13-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θεμιστοπόλος
Αρχικά, είμαι κατά του εμπορίου σκύλων.
Προτιμώ μεγαλόσωμα σκυλιά. Στη συμπεριφορά τους είναι κατ' εξοχήν πιο ήρεμα και φιλικά από τα κλασικά μικρά. Συμπαθώ πολύ τα λαμπραντόρ και τα δαλματίας.
Δεν ισχυει οτι τα μεγαλυτερα ειναι πιο ηρεμα και πιο φιλικα απο τα μικρα.
Απλα τα μικρα στο μεγαλυτερο ποσοστο πεφτουν σε λαθος χερια, ξερεις, αυτα που τα εχουν σαν μπιμπελο, οποτε ειναι φυσικο να μην κοινονικοποιουνται σωστα και να γινονται νευρικα και φοβικα!

Παράθεση

Engineer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 14:24, 17-04-13:

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα σκύλο. Βρήκα ένα λαμπραντόρ (αν πάρω, λαμπραντόρ θα πάρω) 230 €. Ξέρει κανένας από τιμές; Καλά είναι; Επίσης, επειδή έχω ακούσει ότι οι περισσότεροι παίρνουν κατοικίδιο και μετά από λίγο το βαριούνται μήπως κανένας έχει να μου δώσει μερικές πληροφορίες για να έχω καλύτερη εικόνα (είμαι άσχετος); Πχ μπορεί να μείνει μόνο του στο σπίτι και για πόσο; Αν πρέπει να λείψω μέρες στο εξωτερικό, τι κάνω; Θα το παίρνω στη δουλειά μαζί μου το πρωί και μάλλον δεν έχω πρόβλημα να το έχω μέσα στο σπίτι, αλλά στο μπαλκόνι μπορεί να κάθεται; Θα λερώνει και θα μασουλάει τα πάντα μέχρι να το εκπαιδεύσω (λέμε τώρα); Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 14:59, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Engineer
Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα σκύλο. Βρήκα ένα λαμπραντόρ (αν πάρω, λαμπραντόρ θα πάρω) 230 €. Ξέρει κανένας από τιμές; Καλά είναι; Επίσης, επειδή έχω ακούσει ότι οι περισσότεροι παίρνουν κατοικίδιο και μετά από λίγο το βαριούνται μήπως κανένας έχει να μου δώσει μερικές πληροφορίες για να έχω καλύτερη εικόνα (είμαι άσχετος); Πχ μπορεί να μείνει μόνο του στο σπίτι και για πόσο; Αν πρέπει να λείψω μέρες στο εξωτερικό, τι κάνω; Θα το παίρνω στη δουλειά μαζί μου το πρωί και μάλλον δεν έχω πρόβλημα να το έχω μέσα στο σπίτι, αλλά στο μπαλκόνι μπορεί να κάθεται; Θα λερώνει και θα μασουλάει τα πάντα μέχρι να το εκπαιδεύσω (λέμε τώρα); Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη.
Kαλησπέρα!
Καταρχήν η τιμή δεν είναι κριτήριο για να επιλέξεις ένα ζώο που θα είναι μαζί σου για τα επόμενα 13-15 χρόνια!
Δεν αγοράζεις αμάξι για να δείς αν θα βγάλει τα λεφτά του αλλα επιλέγεις μια ψυχή!

Καλό είναι να μην αγοράσεις ζώο απο Pet shop αλλά απο κάποιον επίσημο εκτροφέα!
Μπορεί να σου κοστίσει πιο ακριβά αλλά θα είσαι σίγουρος (ή τουλάχιστον πιο σίγουρος) οτι είναι καλά στην υγεία του, ότι έχει τα χαρτιά του και τα απαραίτητα εμβόλια του!
Eπίσης μια καλή επιλογή είναι και η υιοθεσία κάποιου σκύλου απο κάποια φιλοζωική!

Τώρα για να αποφασίσεις να πάρεις ένα σκυλάκι πρέπει να κατανοήσεις και να είσαι σίγουρος για κάποια πολύ βασικά πράγματα!

1, Κόστος - Οπως κάθε ζωάκι έχει ανάγκη απο τροφή, εμβόλια, αποπαρασίτωση συν τα έκτακτα που μπορεί να συμβούν! Όσο πιο μεγάλο το σκυλάκι τόσο πιο πολύ κοστίζει η τροφή του.

2. Έχεις άνθρωπο να στο φιλοξενεί όταν θα λείπεις διακοπές? Είσαι διατεθημένος να το πάρεις μαζί σου αν δεν βρείς κάποιον να το αφήσεις ή ακόμα και να ακυρώσεις τις διακοπές σου?

3. Τρίχες- Όλα τα ζωάκια μαδάνε! Ένας λόγος που πολλού εγκαταλείπουν τα ζωάκια τους είναι οι τρίχες! (Λες κ αυτοί δεν μαδάνε)

4. Αυτό το σκυλάκι θα είναι μαζί σου για πολλά πολλά χρόνια..Θα κάνεις σχέση, ίσως παντρευτείς, ίσως κάνεις παιδιά.. αυτό το σκυλάκι θα πρέπει να είναι πάντα δίπλα σου!

5. Το σκυλί δεν επιτρέπεται να μένει έξω τις ώρες κοινής ησυχίας και γενικά δεν είναι οτι πιο ευχάριστω να μένει έξω!

6,. Χρόνος - Ένα σκυλί θέλει πολύ χρόνο για βόλτες, εκπαίδευση, παιχνίδι! Έχεις?

Σκέχου όλα αυτά και ελπίζω να κάνεις τη σωστή επιλογή και για τους 2 σας..
Γιατί είναι αμαρτία να παίρνουμε ένα ζωάκι και σε 2 μήνες να το παρατάμε στο δρόμο γιατί δεν σκεφτήκαμε 5 βασικά πράγματα!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mi_ka (Michelle)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mi_ka
H Michelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mi_ka έγραψε στις 00:22, 17-07-13:

ο δικος μου ^.^ (ερωτας <3)
chow chow ανεπιφυλακτα
ο,τι ζητας αν και ψιλοδαγκωνει θα τ συνηθισεις

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20130406_032930.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  640,1 KB  
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anwnymos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 00:34, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mi_ka
ο δικος μου ^.^ (ερωτας <3)
chow chow ανεπιφυλακτα
ο,τι ζητας αν και ψιλοδαγκωνει θα τ συνηθισεις
χααχαχ πολυ φαση εχουν αυτα ρε , αν και σαν ψιλοζαλισμενα ειναι ολη την ωρα

Παράθεση

Mi_ka (Michelle)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mi_ka
H Michelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mi_ka έγραψε στις 00:55, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από anwnymos
χααχαχ πολυ φαση εχουν αυτα ρε , αν και σαν ψιλοζαλισμενα ειναι ολη την ωρα
απ τη ζεστη χαχαχαχ!

Παράθεση

Ironboy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ironboy
Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε στις 01:12, 17-07-13:

Προσωπικά έχω ένα golden retriever 3 χρονών!Πολύ καλό σκυλί!!!

P.S : Πολλές τρίχες το μόνο κακό :/

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:45, 17-07-13:

λολ σα λούτρινο είναι

Παράθεση

Teaser (Κώστας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Teaser
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Teaser έγραψε στις 01:46, 17-07-13:

Πάολα.Ανάλογα τον χώρο που έχεις,είναι κρίμα να βλέπεις μεγάλα σκυλιά σε βεράντες και σπίτια.

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη stefan87
Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O stefan87 έγραψε στις 01:51, 17-07-13:

Ο σκυλος μου!μεσα σε 40 μερες έφαγε ενα σαλόνι 4 ζευγάρια παπούτσια άπειρα ζευγάρια κάλτσες ολες τις γλάστρες απο το μπαλκόνι 3 χαλιά 1 τραπέζι καθιστικού και 3 μικρά (σετ)ι το τραπεζάκι τις tv 2 κινητά τηλέφωνα με τους φορτιστές και τους φορτιστές του lap top + 2 ποντικια απο το pc...και συνεχίζουμε!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 10:50, 17-07-13:

Να μου τον δανείσεις ώστε να μας καθαρίσει το υπόγειο!!!
-----
Η ράτσα που υπερλατρεύω είναι τα χάσκι!!

Έχει ο ξάδερφος μου και είναι απίστευτα.
Ελπίζω να πάρω και γω σύντομα!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:38, 17-07-13:

Τα χάσκι είναι από τα πιο παλαβά, αψυχολόγητα, ζημιάρικα σκυλιά. Είναι αξιολάτρευτα και πολύ τυχερά, αλλά οι προσωπικές μου εμπειρίες με δύο ημίαιμα και -μέσω φίλων- τρία καθαρόαιμα είναι... ζημιές!!!
Επίσης τα λυπάμαι απίστευτα στην ελληνική ζέστη, με το αρκτικό τους τρίχωμα...

Παράθεση

unπαικτable

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O unπαικτable έγραψε στις 12:39, 17-07-13:

Προσωπικα αμα ειχα χωρο στο σπιτι θα επαιρνα Μολοσσο(Μεγαλο Δανο). Το θεωρω απο τα πιο ομορφα σκυλια και λενε πως ειναι και πολυ καλος για σπιτι.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 13:20, 17-07-13:

Border Collie

Το εξυπνώτερο σκυλί στον κόσμο, εγώ αυτό θα έπερνα. Προσοχή όμως καθώς αυτά τα σκυλιά είναι υπερδραστήρια οπότε χρειάζεται να το απασχολείς αρκετές ώρες τη μέρα για να μη κάνει ζημιές.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 13:41, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Τα χάσκι είναι από τα πιο παλαβά, αψυχολόγητα, ζημιάρικα σκυλιά. Είναι αξιολάτρευτα και πολύ τυχερά, αλλά οι προσωπικές μου εμπειρίες με δύο ημίαιμα και -μέσω φίλων- τρία καθαρόαιμα είναι... ζημιές!!!
Επίσης τα λυπάμαι απίστευτα στην ελληνική ζέστη, με το αρκτικό τους τρίχωμα...
Αυτο με τη ζεστη οντως ισχυει,θυμαμαι καλοκαιρι επρεπε να τον κανουμε 4 και 5 φορες την ημερα μπανιο επειδη υπεφερε το σκυλι.
Αλλα για παλαβα ,αψυχολογητα και ζημιαρικα...χμμ δεν ξερω.Ο δικος μου ηταν τοσο υπακουος και τοσο καλοβολος που εκπλησσομαι πραγματικα γ αυτο. Φανταζομαι καθε σκυλι εχει τον δικο του χαρακτηρα και ισως φταιει και λιγο το θεμα ημιαιμος-καθαροαιμος.
Παντως,το συγκεκριμενο σκυλι το λατρευα και απλα μου ηταν αφορητο να το αποχωριστω οταν πεθανε απο καποια αρρωστια.

Παράθεση

Γιώργος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:45, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
λολ σα λούτρινο είναι
Δεν έχεις δει τον boo μου φαίνεται.

Ναι, κανονικό σκυλί είναι. Μοιάζει τέρμα με ψεύτικο, αλλά είναι ολοζώντανο. Περιττό να πω πως αν πάθει κάτι, η ιδιοκτήτριά του θα πέσει απ' τον 5ο απ' την στεναχώρια της.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:56, 17-07-13:

η καλύτερη ράτσα είναι τα αδέσποτα

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν έχεις δει τον boo μου φαίνεται.

Ναι, κανονικό σκυλί είναι. Μοιάζει τέρμα με ψεύτικο, αλλά είναι ολοζώντανο. Περιττό να πω πως αν πάθει κάτι, η ιδιοκτήτριά του θα πέσει απ' τον 5ο απ' την στεναχώρια της.
Είναι ψεύτικο σκυλί λούτρινο ρομποτάκι.

Παράθεση

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DanaiPsa
H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε στις 14:19, 17-07-13:

Εγώ έχω ντόμπερμαν. Τηρεί όλες τις προϋποθέσεις εκτός του μεγέθους.

Παράθεση

Ironboy

Νεοφερμένος

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε στις 23:16, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από unπαικτable
Προσωπικα αμα ειχα χωρο στο σπιτι θα επαιρνα Μολοσσο(Μεγαλο Δανο). Το θεωρω απο τα πιο ομορφα σκυλια και λενε πως ειναι και πολυ καλος για σπιτι.

Δεν ξέρω αν ήταν συγκυρία,αλλά στο δρόμο πέτυχα ένα(και ενώ έλεγα το πάτερ ημών μην με καταβροχθίσει/το είχαν ελευθερο) , ήταν πάρα πολύ φιλικό και βασικά με φοβήθηκε

Παράθεση

POLYDOROS (Polydoros Stoltidys)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη POLYDOROS
Ο Polydoros Stoltidys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O POLYDOROS έγραψε στις 23:21, 17-07-13:

καλησπέρα σου η αγορά σκύλου είναι κάτι δύσκολο...βέβαια μπορείς να υιοθετήσεις ένα από κάποια φιλοζωική .
το καλό μ'αυτά είναι ότι 1 αν είναι θηλυκό στειρώνεται στο 1 έτος και έχεις για 5 μήνες δωρεάν τροφή από μια εταιρία
που συνεργάζεται η φιλοζωική....παραπάνω πληροφορίες στείλε μου μήνυμα να σου δώσω το τηλέφωνο μου για να σου πω.

Παράθεση

daphne.ch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daphne.ch
H daphne.ch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H daphne.ch έγραψε στις 23:54, 17-07-13:

Παιδια εγω εχω χασκι(ειδα που καποιοι το αναφερατε πιο πανω)..δεν ειναι καθολου παλαβο και αψυχολογητο...το μονο αρνητικο μ'αυτη τη ρατσα ειναι οτι τα χασκι εχουν τασης φυγης και δεν μπορεις να τα αφησεις ελευθερα οταν τα πας βολτα..κατα τ'αλλα ειναι πολυ εξυπνα και παιχνιδιαρικα...
να και το δικο μου

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  02082011393.jpg
Εμφανίσεις:  160
Μέγεθος:  328,4 KB  
Παράθεση

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tzatziki lover
H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 23:54, 17-07-13:

Οι μεγαλοι δανοι ειναι αψογα σκυλια. Ειναι γνωστα και με την ονομασια ευγενικοι γιγαντες. Αλλα θελουν πολυ χωρο και ειναι δυσκολα και στις μετακινησεις λογω μεγεθους προφανως.

Αλλο υπερτατο σκυλι ειναι αυτο:

Αλλα προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε σκυλι, θεωρω η καλυτερη λυση ειναι η υιοθεσια , ουτε θα κοστισει και θα σωσεις και μια ψυχη που πολυ πιθανον να καταληξει στο δρομο χωρις φαγητο, χωρις στεγη και χωρις φροντιδα.

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 23:59, 17-07-13:

Shetland Sheepdog
και

Border Collie
η αγαπημενη μου ρατσα αλλα πρεπει να εχεις πολυ χωρο, και πολυ χρονο να διαθεσεις

γενικα τα μεγαλα σκυλια ειναι πιο ωραια, αυτα "του καναπε" ποτε δεν μ αρεσαν
αλλα δεν εχεις και πολλα περιθωρια σε πολη (εκτος και αν εχεις φραγκα να διαθεσεις για κανενα μεγαλο κηπο) και ειδικα σε διαμερισμα

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:02, 18-07-13:

Ποτέ δεν είχα σκυλί αλλά θα ήθελα ένα

Παράθεση

Ironboy

Νεοφερμένος

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε στις 00:22, 18-07-13:

Μόνο σε εμένα άρεσαν τα pugs?

Men in Black dog : FTW!!!!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:30, 18-07-13:

Εκτός απο την επιλογή της ράτσας και την ξεχωριστή ομορφιά αυτής βασικό ρόλο παίζουν και οι ανάγκες του ζώου!
Ο ενδιαφερόμενος δηλαδή πριν την επιλογή θα πρέπει να γνωρίζει το χρόνο που θα μπορεί να διαθέσει, το χώρο, τα χρήματα!
Μια ράτσα που το ζώο φτάνει τα 40 κιλά πχ έχετε σκεφτεί πόση τροφή χρειάζεται? Διαθέτει ο ενδιαφερόμενος το ανάλογο ποσό?
Επίσης ανάλογα την ράτσα και άσχετα με το πόσο φιλικά είναι ή όχι κάποιες φυλές είναι πολύ ενεργητικές που σημαίνει πολύ χρόνο για μεγάλες βόλτες!Υπάρχει ο χρόνος αυτός?

Και τα retriever είναι παιδιά για οικογένεια όπως λένε (ποτέ δεν κατάλαβα τον χαρακτηρισμό και ποιό ζώο δεν είναι για οικογένεια και γιατί αλλά τέσπα) αλλα είναι πολύ ενεργητικά σκυλιά και θέλουν χρόνο για μεγάλες βόλτες και εκπαίδευση γιατί είναι ατίθασα!
Έτσι λοιπόν βλέπεις retriever να καταλήγουν σε οικογένειες αλλά να μένουν κλεισμένα σε ένα σπίτι όλη μέρα γιατί η οικογένεια δεν έχει τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθεί ή τα βλέπεις κλεισμένα σε ένα μπαλκόνι "για να παίρνουν τον αέρα τους"....Τραγικό!

Καλά λοιπόν όλα τα παραπάνω αλλα ο κάθε ενδιαφερόμενος πρέπει να αναλογιστεί κ άλλα πράγματα πριν την επιλογή ενός σκύλου πέραν της ομορφιάς και αν είναι για οικογένεια!

Παράθεση

morphine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H morphine έγραψε στις 03:26, 23-07-13:

Δεν ειχα ποτε σκυλο μ'αρεσουν πολυ ομως

τα κοκερακια:

και τα αγγλικα ποιμενικα:

Παράθεση

Άγγελος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:14, 23-07-13:

η φρεσκια δικια μου..πανεξυπνο,,και δεν πειραζει τιποτα στον κηπο οπως τα κυνηγοσκυλα..αυτοεκπαιδευεται βασικα-σπίθα ή ήρα να τη βγαλω?ακομα δεν κατεληξα

Όνομα:  1052429_10200144902207016_997826023_o.jpg
Εμφανίσεις:  577
Μέγεθος:  286,2 KB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 23-07-13 στις 16:22. Αιτία: διαχείριση- διόρθωση εικόνας
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:18, 24-07-13:

Τα pug που είπε ένας πιο πάνω είναι πολύ ωραία σκυλιά, έχει ένας φίλος μου και είναι πολύ παιχνιδιάρικο

Έχει κανείς άλλος ροτβάιλερ;

Παράθεση

Mariaal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mariaal
H Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mariaal έγραψε στις 14:39, 26-01-14:

Γεια σας. Θα ήθελα να μάθω για τα cavalier king charles spariel. Γνωρίζω πως είναι σκυλιά συντροφιάς που δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην αλληλεπίδραση με τον ιδιοκτήτη και γενικά με άλλους ανθρώπους και ζώα. Μπορούν λοιπόν να αντέχουν να βρίσκονται καθημερινά μόνα τους για περίπου 7-10 ώρες ; Είναι θορυβώδη;
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ποια είναι η αγαπημένη σας ράτσα και γιατί; - Από agaph!!!
      Το θέμα έχει λάβει 62 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-08-11 στις 08:30.
    • Ποιά γατοτροφή προτείνετε; - Από mixaza
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-09-10 στις 22:05.
    • Ποιά ράτσα; - Από ΜΑΪΜΟΥ
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-09 στις 12:17.
    • Τροφή σκύλου - Ποια και γιατί; - Από nikos_x
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-01-09 στις 13:57.
    • Εστιατόρια! Ποια προτείνετε; - Από chouzouris
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-10-07 στις 00:00.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους