Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,182 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Bοήθεια! Μεταφορά αδέσποτης γάτας στον κτηνίατρο!

maria ser

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria ser
H maria ser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H maria ser έγραψε στις 01:34, 22-07-14:

καλημερα σας! μολις εκανα και γω εγγραφη στο site...απο πανικο...πριν μπω στο θεμα να σας πω 2 λογια για τη σχεση μου με τα ζωα...βασικα δεν εχω καμια...δεν ειχα ποτε ζωο δικο μου και παντα ημουν αντιθετη με τα ζωα μεσα στο σπιτι...μη ρωτατε γιατι, λοξες ειναι αυτες!καποτε ειχα βρει ενα σκυλακι σε μια αυλη μωρο , ωρων πρεπει να ηταν , μεσα στη βροχη.το πηρα σπιτι αλλα μου πεθανε σε καμια 5 ωρες..δε μπορουσα να βρω κτηνιατρο(Κυριακη ητανε) και δεν ηξερα τι να κανω...απο οτι διαβασα αργοτερα μαλλον απο το κρυο μου πεθανε...στο θεμα μου! εχουμε στην αυλη ενα γατο(σε χωριο μενω)...ειναι της γειτονισσας ,μεγαλη γυναικα, που πηγε στην κορη της να μεινει και μας αφησε τον γατο να τον προσεχουμε...ο κυριος λοιπον αυτος ολη μερα γυρνουσε και ερχοταν 3 φορες τη μερα για φαι.καμια φορα κουρνιαζε και το βραδυ σε ενα πατακι που του ειχα απ' εξω.γκομενιαζε επισης πολυ..χανοταν για καμια βδομαδα και ερχοταν εξαντλημενος απο το φικι φικι!παντως πολυ ησυχο και συμπαθητικο γατι και το λεω εγω που ειδικα τις γατες δε τις ηθελα..δε τις πειραζα αλλα και δεν ηθελα πολλα παρε δωσε μαζι τους..παιδια με τον γατο την πατησα!τον αγαπησα πολυ!!!τον τελευταιο καιρο ενας αλλος γατος του ορμαει συνεχως...την κυριακη ηρθε σε μαυρο χαλι..του ελειπε η μιση πλευρα σχεδον στο μουτρο του και αρκετο απο λαιμο...το δε ποδι του κουτσαινε...με τα χιλια ζορια να τον κρατησω λιγο να του βαλω ιωδιο και να του ψιλοδεσω το ποδι..δεν καθεται και ευκολα..κεραμιδογατος! πονουσε το καημενο ...το λυπηθηκε η ψυχη μου...μεχρι να βρω κατι για να τον βαλω να τον κατεβασω στην πολη εξαφανιστηκε!ηρθε σημερα το βραδυ κατα τις 11...ο λαιμος του ειναι ανοιχτος φαινονται ολα σας λεω μεσα...!!!εφαγε, ηπιε νερο, αλλα πρεπει να ποναει το καημενο..του εβαλα παλι ιωδιο και του ετριψα λιγο amoxil χαπι μεσα στο γαλα το οποιο παντα πινει με χαρα...τον εκλεισα σε ενα αποθηκακι εξω στην αυλη με την πορτα ανοιχτη μια φυραδα. ο αλλος ο γατος ερχεται και ουρλιαζει στην αυλη!το καημενο κουλουριαζεται και εγω τρεχω καθε τρεις και λιγο μεσα στην νυχτα να τον διωχω...αν τον ξαναδαγκασει???θα πεθανει ο γατουλης...!!!πρεπει να τον παω σε κτηνιατρο αλλα πως να τον μεταφερω?οποια βοηθεια δεκτη...συγγνωμη αν σας κουρασα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 08:49, 22-07-14:

Πρέπει να τον δεί γιατρός αμεσα. Εαν τον πάς με αμάξι βάλτε τον μεσα σε χαρτοκουτα που θα εχεις κλείσει καλα απο κάτω και κανε αρκετες μικρες τρύπες. καλό ειναι ενα δεύτερο άτομο μαζί σου να κρατάει την κουτα στο αμάξι.
Ζήτα εαν εχει αν σου δανίσει κάποιος κλουβί μεταφοράς (ακόμα και ο κτηνίατρος ή κάποια φιλοζωική εαν εχει η περιοχή σου )
εύχομαι να πάνε ολα καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:56, 22-07-14:

Πρεπει επειγόντως να παει σε κτηνιατρο. Απ´οτι καταλαβαίνω δεν ειναι και στειρωμενος οποτε γι αυτο έγιναν ολα αυτα πιστευω. Δεν ειναι αρκετό να του δινει απο μονη σου amoxil. Πρεπει να παει σε κτηνιατρο και ισως αν χρειαστεί να μεινει μεσα ετσι που τα περιγραφεις ακούγεται πολυ ασχημα. Χρειάζεσαι μια γατοφορο, αλλα και σε μια κούτα να τον βάλεις αν δεν ειναι πολυ άγριος ενταξει θα ειναι. Ετσι που τα περιγραφεις δεν θα εχει και δύναμη να κανει πολλα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria ser

Νεοφερμένος

H maria ser έγραψε στις 11:40, 22-07-14:

σας ευχαριστω για τις απαντησεις!δεν ειναι στειρωμενος το μονο σιγουρο και ειναι και μεγαλουτσικος σε ηλικια απ΄οσο καταλαβαινω. ο αλλος που τον κηνυγαει μοιαζει πιο νεαρος.. πηρα σημερα τηλεφωνο στον κτηνιατρο και θα μου δωσει κλουβι να του το παω σημερα το απογευμα. το πρωι που τον ειδα καλουτσικα φαινεται αλλα τα χει παιξει με τον αλλο τον γατο...και πως με κοιταζε το καημενο .απο δυναμεις φαινεται καλα οχι ιδιαιτερα εξασθενημενο..δε βασιζομαι να τον βαλω σε κουτα θα ειναι ανησυχος..το κακο ειναι οτι ολη μερα λειπω απο το σπιτι και δε μπορω να τον προσεχω...τι να πω...ευχομαι να πανε ολα καλα και να γιανει ο γατουλης...μπορει να ειναι μεγαλος αλλα να παει απο φυσικο θανατο οχι απο τον αλλο τον αγροικο αν και μαλλον ετσι ειναι η φυση με τα ζωα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 21:42, 22-07-14:

ωραια! να μας ενημερωσεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:59, 22-07-14:

Μακάρι να γινει καλα. Δεν ξερω ποσο ασχημα ειναι που λες οτι λείπει η μια πλευρά του αλλα μου χε τυχει και μενα με μια γατουλα βεβαια δεν ηταν παρα πολυ και σιγά σιγα εγινε καλα ευτυχως.

Παράθεση

maria ser

Νεοφερμένος

H maria ser έγραψε στις 01:16, 23-07-14:

γεια σας και παλι!λοιπον το απογευμα τον εβαλα σχετικα ευκολα στο κλουβι, αφου τον αφησα να το ψιλομαθει με μεσα εξω μην αγχωθει στη διαδρομη.λιγο μονο νιαουρισε και μετα λιγο του μιλουσα ,λιγο μουσικη κοιμηθηκε ο ερμος σε ολη τη διαδρομη 40'.στον κτηνιατρο η διαγνωση ηταν αποστημα προχωρημενο απο το δαγκωμα....χειρουργειο επειγοντως...στις 7 το απογευμα τσουπ η αναισθησια τεζα ο γατος...πηγα να τον παρω στι 8.30 τι να δω! φρανκεσταιν ο γατος! ραμματα οχι αστεια...ο κτηνιατρος μου εδωσε 60-70% επιτυχια στην επεμβαση και θα εξαρτηθει απο το πως θα αντιδρασει στην αγωγη (augmentin καθε 12 ωρες).δεν απεκλεισε παντως το ενδεχομενο να χειροτερεψει ..ηταν αρκετα εκτεταμενη η ζημια με αποτελεσμα να δυσκολευτει να βρει δερμα για να το κλεισει...μου ειπε επισης οτι σε περιπτωσεις που αφορα σπιτογατους το κλεινουν σταδιακα κατα 1/3 τη φορα το τραυμα αλλα τωρα το εκλεισε κατα τα 3/4... το καημενο παιζει να ζοριστηκε πολυ και γω δεν το καταλαβα...του δωσε διπλη δοση αντιβιωση και μου πε οτι θα ξυπνουσε σε 12 ωρες περιπου στις 7 το πρωι...ναι ...το εφερα σπιτι, το καθαρισα με μωρομαντηλα γιατι τραβηξε και ενα χεσιματακι στο δρομο, το εβαλα σε μια καθαρη μεγαλη πετσετα εκτος κλουβιου και το εχω αφησει σε ενα μπαλκονι που ειναι κλεισμενο με αλουμινιο γυρω γυρω.βασικα αυτο το ερμο παιζει να ξυπνησε και να ποναει τωρα?το ακουω νιαουριζει...πηγα 2 φορες του εβρεξα γαζα στο νερο και την εβαλα στη γλωσσα του και στο στομα του...δε ξερω αν πειναει αν διψαει και τι να κανω τωρα αν εχει ξυπνησει νωριτερα...δε θελω να ξαναβγω μηπως δει αγνωστο περιβαλλον και τρομαξει.λεω να το αφησω και ελπιζω να κοιμηθει ξανα...με ανησυχει λιγο... αυριο που θα χει ξυπνησει μηπως αρχισει να ξυνει εκει που ειναι ανοιχτο...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

H prrr έγραψε στις 08:27, 23-07-14:

ψυχουλα μου, ευχομαι να πάει καλά
πονάει φυσικά θα τον τραβάνε τα ράμματα
για ότι συμπεριφορά δεις να σε ανησυχεί ή οτι απορίες έχεις πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο να σου πεί τι να κάνεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:11, 23-07-14:

Χίλια μπράβο που το νοιάστηκες και δεν το προσπέρασες. Το καημένο, πόσο θα υπέφερε.

Αν μπορείς και αν θες, βάλτο μέσα στο σπίτι. Έστω μέχρι να συνέρθει. Να μην εκτίθεται στον καύσωνα το καημένο. Ειδικά με το αλουμίνιο γύρω γύρω το μπαλκόνι θα είναι φούρνος. Και να έχει και παρεούλα. Δε φαντάζεσαι ψυχολογικά πόσο καλύτερα θα νιώσει αν έχει παρεούλα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:10, 23-07-14:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον γατούλη που παρόλη την ατυχία του στάθηκε τυχερός χάρη σε σένα, πολύ συγκηνιτικό το ενδιαφέρον που έδειξες. Όπως λέει και η koukimanster πιο πάνω είναι όντως μεγάλη υπόθεση να τον πάρεις μέσα στο σπίτι ώσπου να αναρρώσει, θα είναι πιο βολικό και για σένα πιστεύω, να μην τρέχεις να του δίνεις την αντιβίωση και να ανησυχείς για το που βρίσκεται, σ΄αυτό το μπαλκόνι πόσο θα μπορέσει να μείνει..; Και δεν χρειάζεται και τπτ το σπουδαίο, μόνο μια λεκανίτσα να βρεις και να προμηθευτείς μια σακκούλα με άμμο. Για λεκάνη μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια παλιά απλή λεκάνη, αν έχετε, μην παίρνεις ειδική αφού προσωρινή θα είναι η διαμονή του στο σπίτι..

Τώρα αυτό που λες για το ξύσιμο είναι ένα ζήτημα, σίγουρα με το που πάρει τα πάνω του θα το πειράζει αλλά εφόσον παίρνει την αντιβίωσή του θα είναι καλυμμένος από τυχόν μολύνσεις....Ίσως να ρωτούσες τον κτηνίατρο για κάποιο επουλωτικό σπρέυ να του βάζεις στη πληγή για να κλείσει μια ώρα αρχίτερα ή και μπεταντίν, αλλά απ΄όσο ξέρω το μπεταντίν δεν ενδείκνυται για ανοιχτές πληγές..άσε που είναι γλυκίζουσα η γεύση του και το γλείφουν περισσότερο, οπότε καλυτερα σπρέυ, εγώ είχα χρησιμοποιήσει το cothivet σπρέυ σε μια ανάλογη περίπτωση και ήταν πολύ καλό ή και το "ανθρώπινο" pulvo ίσως, ωστόσο ρώτησε καλύτερα τον κτηνίατρο!
Και πάλι μπράβο για ό,τι κάνεις για το ζωάκι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 23-07-14 στις 13:13.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria ser

Νεοφερμένος

H maria ser έγραψε στις 00:46, 24-07-14:

αχ τι καλα που με ενθαρρυνετε γιατι με εχει παρει απο κατω με τον γατο...δε ξερω τι να κανω...σκεφτομαι να απευθυνθω σε καποια φιλοζωικη...θα ηθελα πολυ να τον κρατησω αλλα εδω μαλλον κινδυνευει απο τον αλλο τον γατο...ζω σε χωριο, με μεγαλη αυλη το σπιτι αλλα δε μπορει να περιφραχτει ωστε να ειναι ασφαλης..στο μπαλκονι με το αλουμινιο τον κρατω το βραδυ μονο, και αυτο λογω επεμβασης και με μιση καρδια γιατι το βραδυ ξυπναει και κλαψουριζει..θελει να κοψει καμια βολτα το ερμο...(μετα απο λιγο μαλλον βαριεται την κλαψα και ξανακοιμαται)να σας πω την αληθεια μου ειμαι αμαθη με ζωα μεσα στο σπιτι και μαλλον οχι σε θεση να τα φροντισω και ψυχολογικα...την ημερα τον εχω σε ενα αποθηκακι στην αυλη και μεσα του εχω φαγητο νερο και μια παλια λεκανη με κοπρια απο τον μπαξε. αμμο δεν πηρα γιατι στον μπαξε πηγαινε και τα εκανε παντα. το προβλημα ειναι οτι εγω λειπω ολη μερα στη δουλεια και στο σπιτι ειναι η γιαγια μου που δε μπορει λογω ηλικιας να κυνηγαει συνεχεια τον αλλο τον γατο που ερχεται. το απογευμα εκλεισα νωριτερα για να ρθω να του δωσω την αντιβιωση ...η γιαγια μου ειχε αφησει την πορτα του σπιτιου ανοιχτη και ο αλλος ο γατος ειχε μπει μεσα και τον εψαχνε....ευτυχως ο γατουλης ηταν μεσα στο αποθηκακι και δεν τον βρηκε αλλα τον εχει αχτι και αμα τον βρει μποσικο...ο γατουλης παντως γενικα τα παει μαλλον καλα...τρωει βολταρει χαιδευεται αλλα ποναει κιολας και κουλουριαζεται νιαουριζοντας...βεβαια το αποθηκακι το βρηκα σε χαλια κατασταση με κακα και εμετο μαλλον λογω αντιβιωσης ...αυριο θα τον παω στον κτηνιατρο και θα δουμε πως παει..αληθεια μια φιλοζωικη οργανωση τι κανει συνηθως? μπορει να τον δωσει για υιοθεσια? ειναι μεγαλος και μηπως δεν τον παρουν...αχ αν δεν ηταν ο αλλος ο γατος ολα θα ηταν μια χαρα...μηπως να τους ζητησω να στειρωσουν τον αλλο το γατο????θα την πληρωνα ανετα για να σταματησει να του ορμαει...σας ευχαριστω παντως πολυ πολυ ολους σας που ασχολειστε με την περιπτωση μου....!!!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:03, 24-07-14:

Σίγουρα θα παιζει ρόλο πιστευω αν στειρωνοταν ο αλλος γάτος. Μπορεις να ρωτήσεις σε καποια φιλοζωικη να δεις τι θα σου πούνε. Μπορει να κλαψουριζει ο γατουλης αλλα ειναι για το καλο του ακομα και αν δεν μπορει να το καταλάβει. Πρεπει να περιοριστεί για να γινει καλα, έστω οσο μπορεις. Οταν πας στον κτηνιατρο ενημέρωσε μας. Ολα καλα θα πανε για το γατούλη, να αναρρώσει συντομα ευχομαι

Παράθεση

maria ser

Νεοφερμένος

H maria ser έγραψε στις 16:44, 22-08-14:

επανηλθα κι εγω!!γεια σε ολους σας και παλι ευχαριστω για τη στήριξη!! συνεχιζω εδω να μην ανοιξω αλλο θεμα.Λοιπον προς μεγαλη μου εκπληξη ο γατουλης εχει αναρρωσει αρκετα καλα μπορω να πω!!! εχουν γιατρευτει πληγες εχουν απορροφηθει ραμματα εχει βγαλει και τριχωμα στη μουρη του ξανα!!!!μονο μια πληγη κατω απο τον λαιμο εμεινε ανοιχτη..τελος παντον το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο!!ο γατουλης πολυ χαδιαρης, ησυχος,και χωρις ξεπορτισματα πλεον.μπορω να πω και φοβισμενος...και ενω ειχαμε ησυχασει και τον ειχα παλι εξω απο την πορτα μου σε σπιτακι ,τις τελευταιες 2 μερες ερχεται ο αλλος ο γατος αργα τη νυχτα και τον δαγκωνει παλι.τρεχω παλι και τον μαζευω στην αποθηκη με το αλουμινιο...τι θα γινει αυτη η κατασταση????το να τον βρει εξω και να αρπαχτουνε για τα ματια καμιας γατοξεμυαλιστρας το καταλαβαινω...το να ερχεται και να τον ψαχνει με τετοια επιμονη για να τον δαγκωσει με ξεπερναει.βεβαια ο αλλος ο γατος δεν πλησιαζεται ωστε να σκεφτω τη στειρωση...σκεφτηκα να στησω καρτερι και να τον μπουγελωσω...τι λετε?εχω σκασει πια!!!!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:25, 22-08-14:

Πολύ θετικό που πήρε τα πάνω του πάλι ο γατούλης μετά από τέτοια περιπέτεια . Ο μόνος τρόπος για να ηρεμήσει μία και καλή κι αυτός κι εσύ βέβαια είναι να τον πας άμεσα για στείρωση...διαφορετικά θα έχει κακά ξεμπερδέματα αφού ο άλλος τον έχει βάλει στο μάτι (μη σου κάνει εντύπωση, έτσι λειτουργεί το ένστικτο των αρσενικών ). Από τη στιγμή όμως που θα στειρωθεί ο συγκεκριμένος, ο άλλος θα πάψει σταδιακά να είναι επιθετικός μαζί του, κι ας μη στειρωθεί κι εκείνος..θα του είναι αδιάφορος πλέον, αφού δε θα..μυρίζεται ανταγωνισμό και θα τον αφήσει στην ησυχία του..Οπότε μην το καθυστερείς πήγαινε τον γατούλη για στείρωση από Δευτέρα! Ειδικά στα αρσενικά η επέμβαση της στείρωσης είναι πολύ εύκολη υπόθεση και αναρρώνουν πολύ γρήγορα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους