Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,135 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υγρό στα πνευμόνια σε μικρό γατάκι

Aries 19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aries 19
Ο Aries 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Aries 19 έγραψε στις 23:43, 09-12-14:

μια ερωτηση.Εχω ενα Γατακι που εχει υγρο στους πνευμονες (εγινε ακτινογραφια)και παιρνει δυσκολα ανασα,τις 4 πρωτες μερες του καναμε 2 ενεσεις μια αυτη την παχυρευστη με το φοινικαιελαιο(ισως πενοικιλινη) και ο,1μλ baytril .πηγαινε λιγο καλυτερα οποτε σταματησαμε τις ενεσεις και συνεχισα με 1,5-2 μλ σιροπι Augmentin για 4 μερεςτις τελευταιες 3 μερες δεν ετρωγε καλα και τις τελευταιες 2 δεν εχει κανει και κακα του.τις τελευταιες 2 του δωσαμε παλι Baytril σε ενεση αλλα δεν βλεπω βελτιωση.Εχει περιπου 60 αναπνοες το λεπτο,διπλασιο απο κανονικο και εχει το στομα ανοικτο....Ενας αλλος κτηνιατρος θελει να το δει αυριο και να κανει ισως παρακεντηση.Το γατακι ειναι ενα πανεμορφο ασπρο,κουφο και ζυγιζει ενα κιλο.Δεν περιμενω βοηθεια απο εδω,αλλα το εχω τοσες μερες τωρα σπιτι και δεν θελω να το χασω Εχει κανενας καποια εμπειρια η ιδεα???
https://www.youtube.com/watch?v=PK_g...ature=youtu.be
Εγραψα και σε ενα γερμανικο forum...δεν ξερω τι αλλο να κανω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:15, 10-12-14:

Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρείται το καημενούλι...
Στα θέματα που ρωτάς, μόνο ειδικός μπορεί να απαντήσει, μπορείς να γράψεις σχετικά και στο γιατρό του φόρουμ εδώ να σου πει τη γνώμη του, μα σίγουρα θα πρέπει να το δει και άλλος γιατρός χωρίς καθυστέρηση, εφ'όσον δεν βλέπετε βελτίωση.
Εύχομαι σύντομα να το ξεπεράσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 02:15, 10-12-14:

συμφωνω με την alcyone παρε γνωμη αμεσα και απο αλλους κτηνιατρους, αν ειναι δυνατον και απο ειδικο σε τετοια θεματα καθηγητη, ειναι κριμα η ψυχουλα να ταλαιπωρειται ετσι, το ειδα και το καταλυπηθηκα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:08, 10-12-14:

καλησπερα,το ειδε ο αλλος κτηνιατρος?αυτος που το πρωτοειδε γιατι δεν εκανε παρακεντηση?????????????
ειχα το ιδιο θεμα με ενα γατο μου,και μολις φανηκε στην ακτινογραφια υγρο αρχισαν οι παρακεντησεις(δεν ηταν μοναχα μια)πρωι και απογευμα του εκαναν(βεβαια γιατρος δεν ειμαι,ισως αλλη περιπτωση ισως λογω ηλικιας?)αλλα αν δεν απελέυθερωνουν οι πνευμονες απο το υγρο πως θα αναπνευσει ???

και εννεοειται πως αν δε το ειδε αλλος πρεπει επειγοντως να το δει

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:14, 11-12-14:

Πώς είναι το γατάκι? Του έγινε παρακέντηση?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikikini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikikini
H nikikini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H nikikini έγραψε στις 14:12, 09-06-15:

Καλησπερα ειμαι νεο μελος ευχομαι τα ζωακια σας να ειναι υγιεις...το δικο μου μολις πεθανε...ηταν ενα αδεσποτακι που βρηκα σε κακα χαλια...το φροντισα..το πηγα στον κτηνιατρο μου εδωσε αντιβιωση το μικρουλη μου αρχισε να συνερχεται..ζωηρη..απροβλεπτη απλα υπεροχη..ξαφνικα σημερα παρουσιασε δυσπνοια,επισκεφτηκα και παλι τον κτηνιατρο και του εβγαλε πλακα θωρακος...δεν φαινοταν καθαρα αν ειχε διαφραγματοκηλη ή υγρο στα πλευρα του εδωσε ηρεμιστικο και προχωρησε σε αφαιρεση υγρου απο το πλευρο εκει λοιπον εβγαλε αιμα στην συνεχεια το γατακι εβγαλε αιμα και απο το στομα (συγνωμη για τις περιγραφες αλλα ειναι αναγκαιο για την παρακατω απορια μου)μου ειπε λοιπον οτι ειχε αιμα στα πνευμονια και οτι πρεπει να του κανει ευθανασια παρεπιμπτόντως το γατάκι ειχε γινει χαλια...εννοειται μετα απο ολο αυτο. Η απορια μου ειναι η εξης μηπως ο γιατρος εκανε λαθος και του τρυπησε κατι αλλο ...γιατι στην αρχη δεν εβγαζε αιμα...απλα μετατοπισε την συριγγα και καποια στιγμη ναι εβγαλε στην συνεχεια ομως γιατι εβγαλε αιμα απο το στομα????..Το εχω απορια...μπορει μηπως καποιος να με βοηθησει να καταλαβω...ημουν σε μαυρα χαλια...δεν τον ρωτησα τιποτα...μονο εκλαιγα...συγνωμη αν σας κουρασα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:41, 09-06-15:

Λυπαμαι πολύ που το γατάκι "έφυγε", χωρίς καλά καλά να προλάβει να χαρεί την αγάπη που ήσουν έτοιμη να του προσφέρεις και που παρότι το φρόντισες κι έκανες ό,τι ήταν δυνατό για να το σώσεις, δεν τα κατάφερε..
Το συγκεκριμένο που ρωτάς , φοβάμαι οτι δεν σε θέση να απαντηθεί ικανοποιητικά από εμάς, αλλά μόνο από κάποιον ειδικό (κτηνίατρο), ο οποίος θα εκτιμήσει την κατάσταση που βρισκόταν και θα πιθανολογήσει την αιτία του θανάτου του, αν δηλαδή ήταν καταδικασμένο ή οφείλεται σε λάθος χειρισμό του γιατρού που το ανέλαβε.
"Καλό ταξίδι" στο μικρούλι και καλό κουράγιο και δύναμη σε σένα..
Και μακάρι κάποια στιγμή που ο χρόνος θα έχει απαλύνει τον πόνο σου, αυτή σου η αγάπη να σώσει και να μπει στην καρδιά σου και στη ζωή σου κάποιο άλλο αδεσποτάκι από τους δρόμους. Κι είναι τόσα πολλά ...

Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 19:16, 09-06-15:

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι; Την αντιβίωση σας είχε πει να την βάζετε από πλάγια; Μπορεί να είναι και άσχετο αυτό που ρωτάω, αλλά εμένα η κτηνίατρος του δικού μου μου είπε ότι πρέπει να την δίνουμε από πλάγια, γιατί αν τη δίνουμε από μπροστά στο στόμα, μπορεί να πέσει μες στα πνευμόνια του και να έχει πρόβλημα! Μήπως ήταν απ' αυτό που είχε υγρό μέσα αρχικά;

Παράθεση

nikikini

Νεοφερμένος

H nikikini έγραψε στις 21:41, 09-06-15:

Σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας..μολις συνηλθα το εψαξα καλυτερα ηταν καταδικασμενο απο την αρχη με το που το ανοιξε ο γιατρος βρηκε διοδο το αιμα και βγηκε προς τα εξω ειχε γεμισει ο θωρακας με αιμα απο την γριπη που το ταλαιπωρουσε...ηταν και μικρουλι 2 μηνων περιπου ομως το ειχα συνεφερει αρκετα.Οσον αφορα την αντιβιωση η γιατρος δεν μου εδωσε καμια οδηγια για το πως να την δωσω..απο μονη μου εδινα το χαπακι συμφωνα παντα με την δοσολογια που μου ειπε,απλα το ελιωνα να το κανω σκονη και μετα του το εδινα με πολυ λιγο τροφη (πατε για μικρουλια) με το δαχτυλο μου,κι εκεινο την ετρωγε....οσον αφορα τα αδεσποτακια εχω ηδη ενα σκυλακι το μαζεψα το φροντισα το εχω ηδη 2 χρονια,και γενικως φροντιζω οτι ταλαιπωρημενο ή οχι βρισκω,κάποια τα συνεφερω και τους βρισκω και μανουλες καποια αλλα μου "φευγουν"...και παντα νιωθω τον ιδιο πονο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikikini : 09-06-15 στις 21:44.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:58, 09-06-15:

Να'σαι πάντα καλά να φροντίζεις και να μεγαλώνεις τα ζωντανά.
Κι όσο για κείνα που "έφυγαν" κι έγιναν αγγελάκια, πάντα θα σε ευγνωμονούν.

Παράθεση

nikikini

Νεοφερμένος

H nikikini έγραψε στις 22:02, 09-06-15:

Σας ευχαριστω μου δινετε κουραγιο με τα λογια σας!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:27, 09-06-15:

Κριμα για το μωρακι σου......
Οπως ειπε ομως κ η Alcyone ,εμεις δεν ειμαστε ειδικοι για να απαντησουμε
Ιδιο περιστατικο,η μαλλον παρομοιο,ειχε ενας γατουλης μου,αιμα στα πνευμονια αλλα προφανως απο αλλο λογο,οταν το επαθε ηταν ενηλικος,οχι μια σταλια μωρακι,ο δικος μου τα καταφερε ευτυχως
Δυστυχως σε τετοιες περιπτωσεις ειναι δυσκολο να κρινουμε αν εφταιγε η οχι ο γιατρος
Το μικρακι εστω και για λιγο πηρε φροντιδα κ αγαπη και ειναι σημαντικο δεν ''εφυγε''μεσα στη μοναξια και τον τρομο......
Να εισαι καλα που φροντιζεις ψυχες

Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 22:55, 10-06-15:

Καλό κουράγιο κι από μένα! Νόμιζα πως η αντιβίωση ήταν με σύριγγα από το στόμα, άρα άκυρο αυτό που είπα, πάντως καλά που το 'γραψα για να το διαβάσουν αν γίνεται πολλοί. Σε περίπτωση λοιπόν που κάποιος θέλει να δώσει από το στόμα με σύριγγα, πρέπει να το δώσει από πλάγια, και όχι από το στόμα. Να 'σαι πάντα καλά να το θυμάσαι το γατάκι και να είσαι πάντα ευτυχισμένη με αυτά που μεγαλώνεις!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους