Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,224 εγγεγραμμένα μέλη και 718,326 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 346 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απώλεια τριχώματος - απώλεια βάρους

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 18:12, 10-04-15:

Σας έχω ξαναγράψει ότι γενικά η γειτονιά ειναι πολυ ζωόφιλη, ως αποτελεσμα τα περισσότερα αδεσποτάκια ειναι καλοταϊσμενα και σπάνια τίθεται ζήτημα υγείας τους.
Παρολαυτά είναι μια γιαγια που έχει δυο γατούλες. Η μία από αυτές την οποια ήξερα αλλα είδα σήμερα είναι αγνωριστη. Εχει μείνει πετσί και κόκκαλο και έχει χασει σχεδον ολο της το τρίχωμα. Ειχατε ποτε παρόμοια εμπειρία; Η γατούλα είναι ψιλοαγρια αλλιως θα εκανα προσπαθεια να την πιασω για να την παω στον γιατρό. Πράγμα που μπορεί και να κάνω. Η γιαγια που την φροντίζει μου είπε ότι τρωει με αρκετη ορεξη παρολαυτα αλλα συνεχιζει να χανει βαρος. Το μυαλο μου παει σε δυο σεναρια το ενα ειναι το κακό σεναριου του όγκου καπου στο σωμα της και το άλλο σε υπερθυρεοειδισμό που εδω που τα λεμε μου φαινεται και πιο λογικο σε συνδυασμο με την απωλεια τριχας..εχετε καμμια παρομοια εμπειρία με τετοια συμπτώματα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:31, 10-04-15:

Είχα μια τέτοια εμπειρία με τα δικά μου αδέσποτα μόλις πέρισυ. ΄Οχι όλα βέβαια αλλά σε αρκετά είχε πέσει το τρίχωμα. Πιστεύω πως η απώλεια βάρους έχει διαφορετικά αίτια, δεν γνωρίζω κάποια ασθένεια που να έχει και τα δυό συμπτώματα.
Η απλούστερη εξήγηση είναι τα παράσιτα και για τα δυό. ΄Εχει τύχει γατούλα να τρώει, να τρώει, να μην χορταίνει κυριολεκτικά και να είναι πετσί και κόκκαλο και τελικά ήταν από σκουλήκια...
Αλλά και για το τρίχωμα η απλούστερη εξήγηση, πάλι τα παράσιτα είναι όπως ήταν εξ' άλλου και στα δικά μου αδέσποτα. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν η εφαρμογή μιας αμπούλας. Σε ένα-δυό που η περίπτωσή τους ήταν πιο ζόρικη χρειάστηκε και δεύτερη αμπούλα και αυτό είναι όλο. Φέτος είναι όλα μια χαρά.
Τώρα η απώλεια βάρους μπορεί να είναι όπως είπαμε από σκουλήκια ή από ένα σωρό διαφορετικές ασθένειες που έχουν και αυτό το σύμπτωμα. Η μιά είναι ο υπερθυρεοειδισμός όπως πολύ σωστά ανέφερες, αλλά το ίδιο πράγμα κάνει και ο διαβήτης και αυτό το ξέρω από προσωπική εμπειρία.
Κανονικά η γατούλα πρέπει να πάει στην κτηνίατρο να την δει και να αξιολογήσει την περίπτωσή της και να πάρει την κατάλληλη θεραπεία, αλλά αφού όπως λες είναι ψιλοάγρια, κάνε μια περιγραφή στον δικό σου κτηνίατρο να σου δώσει αποπαρασιτικά και για το τρίχωμα αλλά και για σκουλήκια και ας της τα δώσει η κυρία που την ταίζει.
Αν φταίει κάτι άλλο θα φανεί σύντομα μετά γιατί δεν θα καλυτερεύει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 18:47, 10-04-15:

είδες τελικά τα παρασιτα ήταν κατι που δεν σκεφτηκα καθολου. Απ'οτι θυμαμαι υπαρχουν αμπουλες και για τα ενδοπαρασιτα αν δεν κανω λαθος ε;;; οποτε θα ρωτησω και τον κτηνιατρο αυριο ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:53, 10-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από RedCat
είδες τελικά τα παρασιτα ήταν κατι που δεν σκεφτηκα καθολου. Απ'οτι θυμαμαι υπαρχουν αμπουλες και για τα ενδοπαρασιτα αν δεν κανω λαθος ε;;; οποτε θα ρωτησω και τον κτηνιατρο αυριο ...
Νομίζω πως υπάρχουν αμπούλες που καλύπτουν και κάποια ενδοπαράσιτα αλλά όχι όλα. Για εσωτερική αποπαρασίτωση το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνε είτε χαπάκι, είτε κάποια από τις ειδικές παστούλες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 18:59, 10-04-15:

θα το κανω αυτό, αλλωστε κακο αποκλειεται να του κανει...

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 21:07, 13-04-15:

λογω εορτών τελικά δεν εχω βρει ακρη με την γατουλα. θελω να πω δεν την πηγα στον κτηνιατρο ακομα. βεβαια ανακαλυψα κατι. ενω ερχεται να φαει με πολλή ορεξη. κατα την διαρκεια που τρωει βγαζει μια σπαραχτικη κραυγή και φευγει μακρια (σαν κατι να την ποναει πολυ στιγμαια) επανερχεται ομως για φαγητο..με εβαλε σε σκεψεις αυτό και λεω μήπως εχει καποιο δοντι τελικα που ποναει... ή κατι (βεβαια η ελλειψη τριχωματος και η τοση αδυναμία δεν εξηγούνται αλλα..)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:12, 13-04-15:

Το θέμα είναι Νότα μου πως στην περίπτωσή της η απώλεια τριχώματος ίσως και να ήταν ευλογία γι' αυτή γιατί κατάλαβες πως έχει πρόβλημα. Πολλές φορές αργούμε πολύ να καταλάβουμε πως κάποιο αδυνάτισε, ειδικά αν ζει έξω και το βλέπουμε για λίγα λεπτά...
Πάντως τώρα που θα ανοίξουν από αύριο τα κτηνιατρεία θα λυθούν όλες οι απορίες και θα πάρει την κατάλληλη αγωγή η γατούλα. Βρήκε σε σένα τον φύλακα άγγελό της.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 21:14, 13-04-15:

μακαρι να είναι ετσι Βάσω μου και να μπορέσω να την πιασω αν και ερχεται όταν την φωναζω. το αλλο βεβαια ειναι να βρω ενα κτηνιατρο φιλικο προς τις γατες εδω τριγυρω γιατί δεν θελω να την ταλαιπωρησω με μεγάλη μετακίνηση κιόλας

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:17, 13-04-15:

Αν δεν έχεις κάποιον δικό σου κατάλληλο, δεν ρίχνεις μια ματιά στην λίστα των κτηνιάτρων που έχουμε.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 21:41, 13-04-15:

θα κοιτάξω να δω αν υπαρχει κάτι. Σε ευχαριστώ και ελπιζω τελικα να καταφερουμε να την σωσουμε την γατουλα

Παράθεση

Hera7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hera7
H Hera7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Hera7 έγραψε στις 18:02, 20-04-15:

Γεια σας! Είμαι καινούργια εδώ και αυτό είναι το δέύτερό μου μήνυμα. Τώρα τελευταία αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα γατάκι στο κήπο. Ενώ τρώει τακτικότατα και καλά δεν παίρνει βάρος και παράλληλα τις τελευταίες μέρες έχασε σημεία από το τρίχωμά του. Παρατήρησα ότι είναι το ένα σημείο στην βάση της ουράς και θυμάμαι ότι μου είχε πει ο κτηνίατρος ότι από κει συνήθως κάνουν την εισβολή τους τα παράσιτα. Το ψέκασα με ένα σπρευ που έχω και για τα δικά μου ζωά το οποίο είναι φυτικό. Θα του πάρω και ένα χάπι ντροντάλ μήπως και είναι από σκουλήκια η απώλεια τριχώματος.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:06, 20-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Hera7
Γεια σας! Είμαι καινούργια εδώ και αυτό είναι το δέύτερό μου μήνυμα. Τώρα τελευταία αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα γατάκι στο κήπο. Ενώ τρώει τακτικότατα και καλά δεν παίρνει βάρος και παράλληλα τις τελευταίες μέρες έχασε σημεία από το τρίχωμά του. Παρατήρησα ότι είναι το ένα σημείο στην βάση της ουράς και θυμάμαι ότι μου είχε πει ο κτηνίατρος ότι από κει συνήθως κάνουν την εισβολή τους τα παράσιτα. Το ψέκασα με ένα σπρευ που έχω και για τα δικά μου ζωά το οποίο είναι φυτικό. Θα του πάρω και ένα χάπι ντροντάλ μήπως και είναι από σκουλήκια η απώλεια τριχώματος.
Η απώλεια τριχώματος είναι λίγο απίθανο να είναι από εσωτερικά παράσιτα, υπάρχουν κάποια εξωτερικά όμως που την προκαλούν. Πάντως το χαπάκι καλό είναι μήπως και δεν παίρνει βάρος από σκουλήκια που έχει στην κοιλίτσα της.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:07, 20-04-15:

Καλωσόρισες Ήρα στην παρέα μας!

Μακάρι το σπρέι που του έβαλες και το ντροντάλ να είναι αρκετό και να βελτιωθεί η κατάστασή του. Ωστόσο, αν μετά από λίγες μέρες δεν διαπιστώσεις διαφορά, μάλλον θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με τον κτηνίατρο να σου δώσει μια πιο αποτελεσματική φαρμακευτική αγωγή.

Παράθεση

Hera7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hera7
H Hera7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Hera7 έγραψε στις 15:56, 21-04-15:

Σας ευχαριστώ Βάσω και alcyone! Θα την παρακολουθώ στενά για τις επόμενες μέρες και άμα δεν δω βελτίωση ή (χτυπάω ξύλο) δω επιδείνωση θα πάρω τηλ την κτηνίατρό μου. Ελπίζω να μην είναι μύκητες γιατί εκεί ξέρω πως χρειάζεται αρκετά χρήματα..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:17, 21-04-15:

Καλησπέρα κι από μένα Hera7 και καλωσόρισες στην παρέα μας! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το γατάκι που φροντίζεις, θέλω απλώς να προσθέσω ότι όντως η απώλεια τριχώματος με μορφή "φόλας" στο τρίχωμα κατά πάσα πιθανότητα να οφείλεται σε μυκητίαση. Κι όχι δε χρειάζονται πολλά χρήματα σε περιπτώσεις μηκυτιασεων, μη σε απασχολεί. Συνήθως η ίαση γίνεται με επάλειψη με αντιμυκητιασική αλοιφή στα προσβεβλημένα σημεία (που δεν κοστίζει παρά ελάχιστα, όπως η kenacomb αν δε κανω λάθος λέγεται) και σε κάποιες προχωρημένες περιπτώσεις δίνονται και χαπάκια από το στόμα, επίσης δεν είναι ακριβά. Το ζήτημα είναι ότι καμιά φορά οι μήκυτες επιμένουν για καιρό παρά την αγωγή. Ωστόσο ούτως ή άλλως όπως μου είχε πει ο δικός μας κτηνίατρος τα υγιή κατά τ΄άλλα γατάκια που προσβάλλονται από μύκητες το ξεπερνούν κι από μόνα τους αρκετές φορές χωρίς καν αγωγή, αναπτύσσουν αντισώματα και τους αποβάλλουν με απλά λόγια! Όπότε παρακολούθησέ το και πράττεις αναλόγως! Όσο για το ότι τρώει και δεν παχαίνει, δε νομίζω ότι είναι τόσο ανησυχητικό γιατί είναι και στο σκαρί τους κπ να παραμένουν αδύνατα, εκτός αν παρατήρησες ξαφνική απώλεια βάρους...Περιμένουμε νέα σας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 21-04-15 στις 19:25.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τοπική απώλεια τριχώματος - Από paquar
      Το θέμα έχει λάβει 92 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-04-17 στις 19:54.
    • SOS!!! Ταινία, απώλεια βάρους και αναιμία - Από ΜΑΡΙΑ ΚΟΝΤ.
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-06-10 στις 00:00.
    • Απώλεια τριχώματος - Από avtwvia
      Το θέμα έχει λάβει 50 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-10-09 στις 20:04.
    • Υπερβολική απώλεια τριχώματος - Από cataki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-04-09 στις 21:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους