Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,260 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 288 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα με νεφρική ανεπάρκεια

ζουζου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουζου
H ζουζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H ζουζου έγραψε στις 10:49, 11-07-15:

Καλησπέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την γάτα μου είναι 15 χρονών και έχει διαγνωστεί με νεφρική ανεπάρκεια 3ου βαθμού- [Αιματολογικές: Ουρία 62mg/dL & κρεατινίνη 4mg/dL].

Ο κτηνίατρος που την εξέτασε αρχικά μου είπε να της δίνω υποδόρια ορό Lacted Ringer 2 φορές την εβδομάδα από 100ml εφ'όρου ζωής. Να τρώει τροφές renal & να της δίνω και μια σκόνη που βοηθά στα νεφρά Renal Advance.

Ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη και έτσι την πήγα σε έναν άλλο κτηνίατρο μιας φίλης (με πολύ καλές συστάσεις) ο οποίος διέγνωσε και εκείνος την νεφρική ανεπάρκεια - βέβαια μου ανέφερε ότι δεν τα χωρίζουμε σε στάδια - βαθμούς - αλλά ότι είναι σοβαρά το γατί μου. Μου σύστησε τον ίδιο ορό αλλά 2 φορές την ημέρα από 100ml για 5 μέρες και μετά από 20 μέρες επανεξέταση (αιματολογικές & ούρων). Από τροφή μου είπε renal ή k/d και από φάρμακα που έδωσε το Cibacen (1/4 χαπιού την ημέρα) και μου είπε ότι το Renal Advance δεν θα βοηθήσει αλλά αν θέλω μπορώ να το δίνω.

Επανήλθα στον κτηνίατρό μου με την ερώτηση αν πρέπει να της δίνω το Cibacen και μου είπε ότι δεν βοηθάει την κατάσταση και να της δίνω το Renal Advance.

Επειδή δεν μπορούσα να δώσω τον ορό μόνη μου, υποδόρια στην γάτα μου και οι δυο κτηνίατροι είναι μακριά από το σπίτι μου απευθύνθηκα σε μια κλινική που είναι απέναντι μου ώστε να της το κάνουν αυτοί. Μιλώντας με τον κτηνίατρο εκεί μου είπε να της δίνω το Sodium Chloride 0.9% (μου είπε είναι παρόμοιο με το Lacted Ringer που μου σύστησαν οι άλλοι δυο κτηνίατροι) κάθε 3 μέρες 150ml. Μου επιβεβαίωσε ότι και το Cibacen & το Renal Advance είναι αυτά που προτείνουν οι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί αρκετά με όλες τις πληροφορίες και θα ήθελα αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να με διαφωτίσει περισσότερο για το πως θα πρέπει να προχωρήσω.

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας, ελπίζω να μην σας κούρασα και εύχομαι καλό Σ.Κ σε όλους!

ζουζού

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akissgr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akissgr
Ο akissgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O akissgr έγραψε στις 14:04, 27-03-16:

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Ανακάλυψα το forum ψάχνοντας πληροφορίες για την περίπτωση της γατούλας μας.

Η Σάσα, είναι μία τρίχρωμη γατούλα 8 ετών, που μέχρι πριν πολύ λίγο καιρό ήταν, ή τουλάχιστον έδειχνε υγιέστατη. Έτρεχε και έπαιζε με τη ζωντάνια ενός πολύ νεαρού γατιού και οι συνήθειές της (τροφή, νερό, τουαλέτα κλπ) ήταν φυσιολογικότατες.

Ώσπου την προηγούμενη Τρίτη ξεκίνησε εμετούς και την πήγαμε στη γιατρό για διάγνωση. Να σημειώσω ότι παρά τους εμετούς, είχε όρεξη για φαγητό, αλλά έδειχνε να έχει κάπως πεσμένη διάθεση.

Η γιατρός λοιπόν, υποψιάστηκε γαστρίτιδα και χορήγησε υποδόρια 100ml ορού, μαζί με μια δόση γαστροπροστατευτικού. Παράλληλα όμως, συνέστησε να γίνουν και αιματολογικές για να διαπιστωθεί τυχόν σοβαρότερο πρόβλημα. Εννοείται πως συμφωνήσαμε. Ξεκινήσαμε να της δίνουμε την i/d της Hills και περιμέναμε.

Την Τετάρτη μας πήρε τηλέφωνο η γιατρός και μας είπε ότι το γατάκι πρέπει να μπει εσπευσμένα στο νοσοκομείο καθώς οι εξετάσεις έδειξαν κρεατινίνη 18,51 και ουρία 242,39 (!!!) που συνεπάγεται οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Όπως καταλαβαίνετε μας προειδοποίησε να είμαστε προετοιμασμένοι για τα χειρότερα και φυσικά πάθαμε σοκ. Τρέξαμε σαν τους τρελούς στο νοσοκομείο στο Πικέρμι όπου κάναμε εισαγωγή και οι εκεί γιατροί ξεκίνησαν άμεσα ενδοφλέβια οροθεραπεία.
Φυσικά και αυτοί ήταν πολύ απαισιόδοξοι και μας είπαν ότι σε δύο 24ωρα θα ξαναγίνονταν αιματολογικές και ότι αν δεν είχε πέσει η κρεατινίνη τουλάχιστον στο 7-8, τα πράγματα θα ήταν πάρα πολύ δύσκολα.
Προχτές, που ήταν να γίνουν οι αιματολογικές κάναμε υπέρηχο νεφρών για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκονται. Διαπιστώθηκε ότι το ένα νεφρό έχει καταστραφεί σχεδόν τελείως, αλλά ότι το άλλο είναι σε καλή κατάσταση και λειτουργία. Το "καλό" νεφρό έχει μέσα κάποιες μικρές πέτρες, που όπως μας ενημέρωσαν, αν κάποια από αυτές κατέβει πιο χαμηλά, είναι πιθανό να φράξει τον ουροποιητικό σωλήνα, εμποδίζοντας τη διέλευση των ούρων και δημιουργώντας τεράστιο πρόβλημα στο νεφρό.

Οι αιματολογικές που τα αποτελέσματά τους βγήκαν το ίδιο βράδυ, έδειξαν ευτυχώς, εντυπωσιακή βελτίωση.
Η κρεατινίνη έπεσε στο 2,7 και η ουρία στο 104.

Έτσι λοιπόν, χτες βράδυ την πήραμε στο σπίτι, με προοπτική να της ξανακάνουμε αιματολογικές εξετάσεις την ερχόμενη Πέμπτη στις οποίες θα συμπεριληφθούν και εξετάσεις για το θυρεοειδή, όπου αν έχει υπερθυρεοειδισμό, επιβαρύνεται ακόμα πιο πολύ το νεφρό. Οι γιατροί είπαν πως τα τωρινά αποτελέσματα τουλάχιστον, είναι πολύ θετικά, αλλά πρέπει να δούμε τι θα δείξουν οι νέες εξετάσεις, τώρα που θα αρχίσει να τρώει και θα μπει σε πιο φυσιολογικό πρόγραμμα. Αν έχει ανέβει πάλι αρκετά η κρεατινίνη, δε θα είναι καθόλου καλό.
Μέχρι την Πέμπτη, πρέπει να συνεχίσουμε την καθημερινή χορήγηση ορού, αντιβίωσης και γαστροπροστατευτικού, όλα υποδορίως.

Και τώρα τo τρέχον άμεσο πρόβλημά: Αν και το γατάκι κάθεται να της κάνουμε όλες τις ενέσεις, δεν έχει φάει τίποτα και έχουμε αρχίσει να ανησυχούμε. Θέλει μόνο να κοιμάται. Ξέρουμε βέβαια πόσο μεγάλο στρες πέρασε εκεί όλες αυτές τις μέρες, ήταν συνεχώς φοβισμένη. Αλλά πόσο ακόμα μπορεί να μείνει χωρίς φαγητό, δεδομένου ότι ούτε εκεί έφαγε καθόλου; Δοκιμάσαμε να της δώσουμε για αρχή την k/d της Hills, αλλά όταν πέρασαν οι ώρες και είδαμε πως δεν την θέλει, είπαμε να της δώσουμε λίγο από την κονσέρβα που τρώει, μιας και ο γιατρός του νοσοκομείου μας είπε ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να ξεκινήσει να τρώει έστω και κανονική τροφή για αρχή. Τελικά όμως, δεν έδειξε ενδιαφέρον ούτε για την άλλη κονσέρβα.

Περιμένουμε να δούμε αν θα φάει έστω και λίγο μέσα στη μέρα, αλλιώς θα ξαναμιλήσουμε με το γιατρό του νοσοκομείου το βράδυ.

Αυτή είναι η περιπέτεια της γατούλας μας μέχρι τώρα, ελπίζω να μη σας κούρασα!
Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου δίνατε τις γνώμες, τις εμπειρίες και τις συμβουλές σας!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σόνια.

Υ.Γ.: Παρακάτω επισύναψα μία φωτογραφία της Σάσας για να τη θαυμάσετε στα καλύτερά της

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sasha.jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  72,9 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akissgr : 27-03-16 στις 14:51. Αιτία: Εμφάνιση φωτο από link
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:33, 27-03-16:

Καλησπέρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας
Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να απαντήσω στο ερώτημά σου επειδή δεν έχω τη σχετική εμπειρία, αλλά μέχρι να απαντήσουν
άλλα μέλη μας, ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχουμε Διατροφή γάτας με νεφρική ανεπάρκεια
που μπορεί να σου λύσει κάποιες απορίες και να βοηθήσει.Και βέβαια πολύ καλά θα κάνεις αν συνεχίσει την άρνηση τροφής μέχρι το βράδυ, να επικοινωνήσεις άμεσα με το γιατρό, γιατί υπάρχει κίνδυνος να έχει επιπτώσεις και στο ήπαρ.

Η Σάσα είνα πανέμορφη γατούλα κι εύχομαι με όλη μου την καρδιά η όρεξή της να επανέλθει και όλα να πάνε καλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 30-03-16 στις 20:20. Αιτία: προσθήκη κειμένου
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akissgr

Νεοφερμένος

O akissgr έγραψε στις 14:47, 27-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλησπέρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας
Δυστυχώς είμαι σε θέση να απαντήσω στο ερώτημά σου επειδή δεν έχω τη σχετική εμπειρία, αλλά μέχρι να απαντήσουν
άλλα μέλη μας, ρίξε μια ματιά στο θέμα που έχουμε Διατροφή γάτας με νεφρική ανεπάρκεια
που μπορεί να σου λύσει κάποιες απορίες και να βοηθήσει.Και βέβαια πολύ καλά θα κάνεις αν συνεχίσει την άρνηση τροφής μέχρι το βράδυ, να επικοινωνήσεις άμεσα με το γιατρό, γιατί υπάρχει κίνδυνος να έχει επιπτώσεις και στο ήπαρ.

Η Σάσα είνα πανέμορφη γατούλα κι εύχομαι με όλη μου την καρδιά η όρεξή της να επανέλθει και όλα να πάνε καλά
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για το link, θα το μελετήσω άμεσα!
Αυτό για το ήπαρ που μου είπες, με ανησύχησε... Αν εξαιρέσουμε τα νεφρά, μέχρι τώρα τα υπόλοιπα όργανά της είναι σε καλή κατάσταση, ελπίζω να αρχίσει να τρώει σύντομα
Θα καλέσουμε το γιατρό οπωσδήποτε να δούμε τι θα μας πει και αυτός...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:53, 28-03-16:

Περαστικα στη Σασα,την πανεμορφη γατουλα ,ευχομαι συντομα να ξεπερασει το στρες που της δημιουργηθηκε απο την περιπετεια υγειας της και να αρχισει να τρωει.Ρωτα τον κτηνιατρο μηπως την βοηθουσαν καποιες βιταμινες στη παρουσα ,φαση για να της διεγειρουν την ορεξη μεχρι να αρχισει να τρωει ξανα μονη της.Φιλακια στη Σασα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:10, 29-03-16:

Ρώτησε τον κτηνιατρο μηπως θα ηταν καλυτερα να της εδινες με το ζόρι λιγη κονσερβα με μια σύριγγα καπως μηπως τρώγοντας ανοιξει η όρεξη της. Οπως λεει και η Φλώρα υπαρχουν βιταμινες που βοηθούν να επανέλθει η όρεξη οπως ειναι το nutri-gel και το complivit. Οσο για το συκωτι..αν μια γατα δεν φαει για μερες τοτε οι τιμές για το συκωτι ανεβαίνουν και ισως υπάρξει προβλημα. Γι αυτο σου λεω συμβουλεύσου το συντομότερο τον κτηνιατρο μηπως χρειαζεται να ξαναμεινει μεσα αν χρειαζεται ορό

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akissgr

Νεοφερμένος

O akissgr έγραψε στις 10:08, 29-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Περαστικα στη Σασα,την πανεμορφη γατουλα ,ευχομαι συντομα να ξεπερασει το στρες που της δημιουργηθηκε απο την περιπετεια υγειας της και να αρχισει να τρωει.Ρωτα τον κτηνιατρο μηπως την βοηθουσαν καποιες βιταμινες στη παρουσα ,φαση για να της διεγειρουν την ορεξη μεχρι να αρχισει να τρωει ξανα μονη της.Φιλακια στη Σασα!
Καλημέρα Φλώρα και σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή! Μας πρότεινε η γιατρός κάποιες βιταμίνες, τις Renal Vet ( ; ) αλλά δεν τις έχω βρει πουθενά, ίσως να ακούσαμε λάθος, γιατί μας τις είπε τηλεφωνικά; Κουτσά-στραβά, ξεκίνησε από χτες να ψιλοτρώει, είτε με σύριγγα, είτε μόνη της και σήμερα που ξυπνήσαμε, βρήκαμε μια άλλη Σάσα, ευδιάθετη και με όρεξη για παιχνίδια, πρώτη μέρα μετά από όλο αυτό! Εξακολουθεί πάντως να μην τρώει όσο πριν και νερό μόνη της δεν έχει πιει καθόλου, μόνο με τον ορό που τις βάζουμε καθημερινά...
Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Ρώτησε τον κτηνιατρο μηπως θα ηταν καλυτερα να της εδινες με το ζόρι λιγη κονσερβα με μια σύριγγα καπως μηπως τρώγοντας ανοιξει η όρεξη της. Οπως λεει και η Φλώρα υπαρχουν βιταμινες που βοηθούν να επανέλθει η όρεξη οπως ειναι το nutri-gel και το complivit. Οσο για το συκωτι..αν μια γατα δεν φαει για μερες τοτε οι τιμές για το συκωτι ανεβαίνουν και ισως υπάρξει προβλημα. Γι αυτο σου λεω συμβουλεύσου το συντομότερο τον κτηνιατρο μηπως χρειαζεται να ξαναμεινει μεσα αν χρειαζεται ορό
Καλημέρα Nicole! Αυτό με τη σύριγγα κάναμε από προχτές το βράδυ, όσο μπορούσαμε δηλαδή, γιατί δεν καθόταν. Και χτες, επειδή έπρεπε να λείψουμε όλη μέρα για δουλειά, της αφήσαμε αναγκαστικά εκτός από κονσέρβα που χαλάει σε λίγη ώρα, μετρημένες κροκέτες από την τροφή της, για να ξέρουμε αν έφαγε κάτι όσο λείπαμε... Ευτυχώς όταν γυρίσαμε είχε φάει γύρω στα 20 κομματάκια και τη νύχτα που κοιμόμασταν, έφαγε άλλα τόσα. Η γιατρός μας έχει συστήσει κάποιες βιταμίνες που δεν τις έχω βρει, αλλά σήμερα κιόλας θα ψάξω γι'αυτές που λες και για ξηρά τροφή ειδική για γάτες με νεφρική ανεπάρκεια, για να τη μαθαίνει σιγά-σιγά... Μακάρι να ήταν εφικτό να τρώει μόνο κονσέρβες που είναι πιο καλές γι'αυτή την ασθένεια, αλλά δυστυχώς τυχαίνει συχνότατα να λείπουμε και οι δύο πολλές ώρες απ'το σπίτι...

Σε λίγες μέρες πρέπει να την πάμε της ξαναπάρουν αίμα για να δουν αν ανέβηκαν πάλι οι τιμές και να είναι πιο ακριβής η πρόγνωση της κατάστασης... Βέβαια, τρέμω να ξαναπάω το γατάκι στο νοσοκομείο, φοβάμαι μήπως στρεσαριστεί πάλι, είναι πολύ σύντομα... Είναι λέτε εύκολο να φέρω ένα γιατρό εδώ να της πάρει το αίμα και να το πάμε στο νοσοκομείο, για να μην την τρέχουμε πάλι;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:54, 29-03-16:

Δεν ξερω αν ειναι αυτο εφικτό γιατι εγω μένω Κυπρο και δεν ερχονται εδω οι κτηνιατροι στα σπίτια. Μπορεις βεβαια να ρωτήσεις. Και λιγο νεράκι μπορεις να της δωσεις με τη σύριγγα να βρεξεις λιγο τη γλωσσίτσα της. Της δικιας μου παντως το complivit της άνοιξε την όρεξη και φαινοταν να της αρεσει και στη γεύση. Τη ξηρη τροφη οταν λειπετε μπορεις αν εχεις ζυγαριά κουζίνας να την μετράς σε γραμμάρια και ετσι θα ξερεις ποσο εφαγε για να μπορεις να της αφήνεις κανονική δόση να φαει οσο θελει. Την ειδική τροφη που λες πρεπει σταδιακά να της την αυξανεις και οχι με τη μια να της την αλλάξεις. Το λεω απλα σε περιπτωση που δεν το γνωρίζεις. Εύχομαι ολα να πανε καλα

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:17, 29-03-16:

Μπραβο!! Αυτο ειναι πολυ θετικο που αρχισε σιγα σιγα και τρωει.Καθως νοιωθει παλι τη θαλπωρη και την ασφαλεια του σπιτιου σας ,θα επανελθει παλι.Το ξενο περιβαλλον του ιατρειου την φοβισε λιγο.Θα ηρεμησει τωρα η πανεμορφη Σασα.Οσο για τις βιταμινες καλο ειναι να της παρει,περαν οτι θα της ανοιξουν την ορεξη ,θα δυναμωσουν και το ανοσοποιητικο της συστημα.Για κοιταξε μηπως τις βρεις να τις αγορασεις online.Φιλακια στη γλυκουλα Σασα σου!

Μολις πριν λιγο εψαξα στο ιντερνετ για τις βιταμινες που σου ειπε ο γιατρος,(σωστα το ακουσατε το ονομα Renalvet)να δωσεις στη Σασα και θεωρω οτι ειναι υψιστης σημασιας.Ειναι συμπληρωμα διατροφης για γατες με χρονια νεφρικη ανεπαρκεια.Υπαρχει σε ενα online pet shop στη Θεσσαλονικη.Σου βαζω τη σελιδα για να την δεις.Eιναι λιγο ακριβουτσικες αλλα αξιζει τον κοπο μπροστα στη υγεια των αγαπημενων μας μωρων!!

http://www.petshop88.gr/γάτες/συμπλη...-60tabs-detail

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 29-03-16 στις 22:43.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akissgr

Νεοφερμένος

O akissgr έγραψε στις 20:11, 30-03-16:

Δεν ξερω αν ειναι αυτο εφικτό γιατι εγω μένω Κυπρο και δεν ερχονται εδω οι κτηνιατροι στα σπίτια. Μπορεις βεβαια να ρωτήσεις. Και λιγο νεράκι μπορεις να της δωσεις με τη σύριγγα να βρεξεις λιγο τη γλωσσίτσα της. Της δικιας μου παντως το complivit της άνοιξε την όρεξη και φαινοταν να της αρεσει και στη γεύση. Τη ξηρη τροφη οταν λειπετε μπορεις αν εχεις ζυγαριά κουζίνας να την μετράς σε γραμμάρια και ετσι θα ξερεις ποσο εφαγε για να μπορεις να της αφήνεις κανονική δόση να φαει οσο θελει. Την ειδική τροφη που λες πρεπει σταδιακά να της την αυξανεις και οχι με τη μια να της την αλλάξεις. Το λεω απλα σε περιπτωση που δεν το γνωρίζεις. Εύχομαι ολα να πανε καλα
Μπραβο!! Αυτο ειναι πολυ θετικο που αρχισε σιγα σιγα και τρωει.Καθως νοιωθει παλι τη θαλπωρη και την ασφαλεια του σπιτιου σας ,θα επανελθει παλι.Το ξενο περιβαλλον του ιατρειου την φοβισε λιγο.Θα ηρεμησει τωρα η πανεμορφη Σασα.Οσο για τις βιταμινες καλο ειναι να της παρει,περαν οτι θα της ανοιξουν την ορεξη ,θα δυναμωσουν και το ανοσοποιητικο της συστημα.Για κοιταξε μηπως τις βρεις να τις αγορασεις online.Φιλακια στη γλυκουλα Σασα σου!

Μολις πριν λιγο εψαξα στο ιντερνετ για τις βιταμινες που σου ειπε ο γιατρος,(σωστα το ακουσατε το ονομα Renalvet)να δωσεις στη Σασα και θεωρω οτι ειναι υψιστης σημασιας.Ειναι συμπληρωμα διατροφης για γατες με χρονια νεφρικη ανεπαρκεια.Υπαρχει σε ενα online pet shop στη Θεσσαλονικη.Σου βαζω τη σελιδα για να την δεις.Eιναι λιγο ακριβουτσικες αλλα αξιζει τον κοπο μπροστα στη υγεια των αγαπημενων μας μωρων!!

http://www.petshop88.gr/γάτες/συμπλη...-60tabs-detail
Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τις δύο! Πήραμε τις βιταμίνες από τη γιατρό που μας τις σύστησε και τις τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση, μάλλον είναι πολύ νόστιμες!
Επίσης, αναμείξαμε από την καινούρια ειδική τροφή για τα νεφρά με την παλιά της τροφή (δοκιμάσαμε τη Royal Canin Renal, γιατί και πριν της παίρναμε τη Fit της ίδια εταιρείας και είπαμε μήπως τη μάθει πιο εύκολα) και - ω εκ του θαύματος - προτιμάει την καινούρια τροφή!
Συνεχίζει ευτυχώς να έχει αρκετή διάθεση! Μιλήσαμε και με τη γιατρό όταν πήγαμε για τις βιταμίνες και μας είπε να επικοινωνήσουμε ξανά Παρασκευή για να δούμε πώς θα κινηθούμε! Θα σας γράψω νεότερα!
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:21, 30-03-16:

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας. Εύχομαι όλο και καλύτερα

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:59, 30-03-16:

Μπραβο στη Σασα !! Ευχομαι καθε μερα και καλυτερα το γλυκουλι!! Τωρα απο δω και περα μονο ειδικη τροφη για νεφρικη ανεπαρκεια και τις βιταμινες της και θα ειναι περδικι! Φιλακια στη Σασα!!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:08, 30-03-16:

Πολύ χαίρομαι που ολα πανε καλα. Θελει φροντιδα και προσοχή και θα ανακάμψει. Κρατα μας ενήμερους.

Παράθεση

akissgr

Νεοφερμένος

O akissgr έγραψε στις 12:39, 31-03-16:

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας. Εύχομαι όλο και καλύτερα
Μπραβο στη Σασα !! Ευχομαι καθε μερα και καλυτερα το γλυκουλι!! Τωρα απο δω και περα μονο ειδικη τροφη για νεφρικη ανεπαρκεια και τις βιταμινες της και θα ειναι περδικι! Φιλακια στη Σασα!!
Πολύ χαίρομαι που ολα πανε καλα. Θελει φροντιδα και προσοχή και θα ανακάμψει. Κρατα μας ενήμερους.
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές και τη θετική ενέργεια που μας στέλνετε!
Σήμερα πια, είναι σαν να μην έγινε ποτέ όλο αυτό, βρήκε εντελώς τον παλιό καλό της εαυτό!
Φυσικά εμείς δεν εφησυχαζόμαστε λεπτό, τσεκάρουμε όλο το σπίτι για εμετό συνέχεια, αλλάζουμε την άμμο 3-4 φορές τη μέρα για να παρακολουθούμε πόσο συχνά και πόση ποσότητα ουρεί κλπ κλπ, αλλά να είναι καλά το Σασάκι μας και όλα αυτά είναι λεπτομέρειες!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:21, 31-03-16:

Μπραβο η γλυκουλα! Με την ειδικη αγωγη μια χαρα θα ειναι και πιο πολυ να πινει πολυ νερο και υγρη τροφη για να παιρνει υγρασια.Μονο με τα υγρα θα ουρει πιο πολυ .

Παράθεση

akissgr

Νεοφερμένος

O akissgr έγραψε στις 18:15, 07-04-16:

Έχουμε νεότερα από τη Σάσα!

Κάναμε εξετάσεις αίματος χθες και η κρεατινίνη ανέβηκε από 2.7 στο 2.9 μόνο και η ουρία βρέθηκε εντός φυσιολογικών ορίων! Η γιατρός τη βρήκε πολύ ενυδατωμένη, μας είπε ότι είναι πολύ σημαντικό το ότι τη βοηθάνε οι οροί που της κάνουμε, γιατί σε άλλες περιπτώσεις δεν βοηθάνε ιδιαίτερα...

Εν τω μεταξύ, το γατάκι συνεχίζει να φέρεται σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα, τρώει κανονικά και παίζει όλη την ώρα!

Θα της πάρουμε και ένα συντριβανάκι για να πίνει νερό, γιατί κατά κανόνα προτιμάει να πίνει είτε από τη βρύση του νιπτήρα, είτε από το ποτιστικό της βεράντας... Ελπίζω το συντριβανάκι να τη βοηθήσει να καταναλώνει πιο πολύ νερό από μόνη της - ορούς πρέπει έτσι κι αλλιώς πλέον να της κάνουμε σε μόνιμη βάση... Αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό συντριβανάκι όπου το νερό τρέχει σα βρυσούλα, θα το εκτιμούσα πολύ!

Σε 2 μήνες έχουμε ξανά εξετάσεις, αλλά μέχρι τότε, τα νέα είναι πάρα πολύ καλά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:56, 07-04-16:

Μπραβο Σασα ,παντα να ακουμε καλα νεα σου!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:00, 07-04-16:

Έτσι μπράβο, κι ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!
Όσο για το απαραίτητο νερό με δέλεαρ το συντριβάνι, δες και εδώ

Παράθεση

akissgr

Νεοφερμένος

O akissgr έγραψε στις 20:11, 09-04-16:

Μπραβο Σασα ,παντα να ακουμε καλα νεα σου!!

Έτσι μπράβο, κι ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!
Όσο για το απαραίτητο νερό με δέλεαρ το συντριβάνι, δες και εδώ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Το παράγγειλα από εδώ και είναι ήδη καθ'οδόν, Ελλάδα δεν το βρήκα κάπου...

Παράθεση

anthilia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anthilia
H anthilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H anthilia έγραψε στις 21:48, 16-12-16:

καλησπερα σε ολους τους γατογονεις!θα ηθελα τη συμβουλη σας και τη βοηθεια σας.Εχω ενα γατουλη σχεδον 2 χρονων.πριν δυο μηνες ανακαληψαμε οτι ειχε οριακα ανεβασμενη κρεατινινη.μετα απο 2 μηνες με αλλαγη τροφης επαναλαβαμε και η κρεατινινη ανεβηκε απο 1,9 στο 2,1.ολες οι υπολοιπες εξετασεις του, αιματος και ουρων ειναι παρα πολυ καλες.η γιατρος μας μας ειπε οτι εχουμε χρονια νεφρικη ανεπαρκεια 1ου βαθμου και στην ατυχια μας ειμαστε πολυ τυχεροι που το ανακαλυψαμε τοσο νωρις.μας προτεινε αλλαγη τροφης σε καθαρα εξιδικευμενη για τη παθηση του και συχνο επανελενχο.εχω παρα παρα πολλες αποριες..........γιατι τοσο μικρος; τι προγνωση μπορει να εχει; τι αλλο μπορω ν κανω για να τον βοηθησω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:17, 16-12-16:

Καλησπέρα anthilia καλωσήρθες στην παρέα μας

Αν και δεν έχω τη σχετική εμπειρία, πιστεύω οτι το πρώτο και καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι η συχνή παρακολούθηση και συνεργασία με τον κτηνίατρο. Από κει κι έπειτα και σε ότι αφορά τη διατροφή, μπορείς να κοιτάξεις και αυτό το θέμα μας σχετικά με τα γατάκια που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.
Όντως, μέσα στην ατυχία του είναι και τυχερός ο γατούλης που το ανακαλύψατε νωρίς, οπότε και η πρόγνωση πολύ πιο αισιόδοξη.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και η υγεία του να βαίνει διαρκώς βελτιούμενη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΙΟΝΑΤΗ15585
H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 01:22, 16-01-17:

Καλησπέρα σε όλους,
ο γάτος μας χωρίς συμπτώματα εμφάνισε νεφρική ανεπάρκεια και δυστυχως δεν είναι αισιόδοξα τα πράγματα καθώς η κρεατινίνη ήταν 14 και σε μια εβδομάδα ορού έπεσε μόλις στο 10. Διάβασα τα παραπάνω κυρίως για να δω αν υπάρχει κάποιο φάρμακο που μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση. Δυστυχώς είμαστε προεροιμασμένοι για τα χειρότερα καθώς από γνωστούς με παρόμοιες μετρήσεις τα γατάκια τους τους άφησαν πολύ νωρίς. Φυσικά κι ο δικός μου δεν θέλει με τίποτα την renal και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Του δίνουμε φυσικό ορό και προσπαθούμε να ανακατεύουμε την ρεναλ με τροφές που του αρέσουν.

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 20:07, 13-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από anthilia
καλησπερα σε ολους τους γατογονεις!θα ηθελα τη συμβουλη σας και τη βοηθεια σας.Εχω ενα γατουλη σχεδον 2 χρονων.πριν δυο μηνες ανακαληψαμε οτι ειχε οριακα ανεβασμενη κρεατινινη.μετα απο 2 μηνες με αλλαγη τροφης επαναλαβαμε και η κρεατινινη ανεβηκε απο 1,9 στο 2,1.ολες οι υπολοιπες εξετασεις του, αιματος και ουρων ειναι παρα πολυ καλες.η γιατρος μας μας ειπε οτι εχουμε χρονια νεφρικη ανεπαρκεια 1ου βαθμου και στην ατυχια μας ειμαστε πολυ τυχεροι που το ανακαλυψαμε τοσο νωρις.μας προτεινε αλλαγη τροφης σε καθαρα εξιδικευμενη για τη παθηση του και συχνο επανελενχο.εχω παρα παρα πολλες αποριες..........γιατι τοσο μικρος; τι προγνωση μπορει να εχει; τι αλλο μπορω ν κανω για να τον βοηθησω;
Καλά, δεν έχει περάσει και πάρα πολύς καιρός. Εύχομαι να είναι καλά το γατάκι σου από τότε που πρωτοέγραψες...
Γιατί τόσο μικρός, όντως...κι εμένα το ίδιο συνέβη. Δοκίμασε να κάνεις υπέρηχο - να πας κάπου συστημένα όμως από το γιατρό σου
γιατί μερικοί είναι απατεώνες που δεν ξέρουν να χειρίζονται τα μηχανήματά τους. Μπορεί να έχει κάποια δυσπλασία νεφρών ή κάποια πάθηση - π.χ. πολυκυστικούς νεφρούς. Αν είναι έτσι, το καλύτερο θα ήταν να έβρισκες κάποιον ειδικό ή έμπειρος σε αυτή τη πάθηση για καλύτερη πρόγνωση. Θα ξέρει τι να προσέξει και τι να σε συμβουλέψει να προσέχεις με το γάτο σου. Αλλιώς θα τον αντιμετωπίσουν σαν το τελικό αποτέλεσμα να είναι μονόδρομος, όχι ειδικά στη περίπτωσή του, τι το προκάλεσε κτλ. και είναι κρίμα γιατί είναι τόσο νεαρός. Αυτό το λέω γιατί έτσι θα ήθελα να είχα κάνει εγώ με τον δικό μου.

Όπως και νά'χει, το γατάκι θέλει ειδική τροφή για νεφροπαθέσ ζώο - δεν υπάρχει κάτι άλλο, π.χ. κάποιο ανασταλτικό φάρμακο. Υπάρχουν όμως κάποια διατροφικά συμπληρώματα που υπόσχονται ανάσχεση της προόδου της νόσου.
Στην αρχή δεν χρειάζονται ορούς αλλά κάποια στιγμή ίσως να χρειαστούν να γίνονται υποδόριοι οροί - σε πιο προχωρημένο στάδιο όμως.
Δυστυχώς δεν μου το πρότεινε κανείς και το γατάκι μου αφυδατώθηκε. Μη στεναχωριέσαι όμως

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 00:12, 17-06-17:

σε ευχαριστω... είχα κάνει υπέρηχο και έκανα ορούς 2 μήνες ενώ δεν μου έδιναν ελπίδα μετά απο 2 μήνες η κρεατινίνη έπεσε στο 2 ξαφνικά. Φυσικά τρώει ειδική τροφή που δεν του αρέσει καθόλου και προληπτικά κάνουμε ορούς μια φορά την εβδομάδα αλλά φαίνεται αρκετά καλά για την ώρα

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 08:24, 17-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από ΧΙΟΝΑΤΗ15585
σε ευχαριστω... είχα κάνει υπέρηχο και έκανα ορούς 2 μήνες ενώ δεν μου έδιναν ελπίδα μετά απο 2 μήνες η κρεατινίνη έπεσε στο 2 ξαφνικά. Φυσικά τρώει ειδική τροφή που δεν του αρέσει καθόλου και προληπτικά κάνουμε ορούς μια φορά την εβδομάδα αλλά φαίνεται αρκετά καλά για την ώρα
Ουαου! Πώς έγινε αυτό...Τυχεράκιας. Εννοείς υποδόριους ορούς κάνεις μία φορά την εβδομάδα, ενώ στην αρχή όταν είχε κρεατινίνη 14 έκανες ενδοφλέβιους ορούς για μια εβδομάδα; Όταν είχε 14 είχε περάσει καμιά λοίμωξη ξέρεις; Όλα αυτά που διηγείσαι είναι πολύ χρήσιμα και δίνουν ελπίδες στους γατογονείς που λαμβάνουν τις χειρότερες προγνώσεις απο βαρεμένους και στριφνούς γιατρούς, από τις οποίες αποθαρρύνονται οι ιδιοκτήτες.
Γιατί και στο δικό μου του βρέθηκε ξαφνικά υψηλή κρεατινίνη χωρίς να έχει συμπτώματα. Είχε βέβαια χρόνια νεφρική ανεπάρκεια όμως. Δυστυχώς δεν τα κατάφερε λόγω κακών χειρισμών κατά τη λήψη ενδοφλέβιου ορού...αλλιώς πιστεύω πως θα ξεπερνούσε τη κρίση του όπως το δικό σου!

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 23:22, 18-06-17:

Κάναμε 2 μήνες κάθε μέρα, 2 φορές την ημέρα ενδοφλέβιους ορούς και ξαφνικά έπεσε. Δεν ξέρω τι έγινε μιας και στον υπέρηχο δεν μας έδινε καμιά ελπίδα. Δεν του είχαν βρει λοίμωξη πάντως. Τώρα κάνουμε υποδόριο ορο μια φορά την εβδομάδα και προληπτικούς λόγους. Η αλήθεια είναι πως σπανίζουν οι καλοί ιατροί για γάτες. Λυπάμαι για το γατάκι σου

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 21:35, 24-06-17:

Δηλαδή έμενε μόνιμα στο νοσοκομείο επι δύο μήνες; Δεν πρέπει να υπάρχει τόσο τεράστια αποκλιση στις γνώσεις των κτηνιάτρων. Είναι εγκληματικό να μην προσφέρουν το καλύτερο ή έστω να σε παραπέμπουν. Ναι, το βλέπω κι εγώ, τις γάτες τις αντιπαθούν οι περισσότεροι επειδη δεν είναι συνεργάσιμες. Με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί έγιναν κτηνίατροι; Επειδή αγαπάνε τα ζώα (μαζί με την ατίθαση φύση τους) ή για να κυριαρχούν πάνω τους;

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 11:15, 27-06-17:

Οχι μας εκπαιδευσαν και καναμε ορους σπιτι.Πηγαιναμε μια φορα την εβδομαδα για αλλαγη φλεβοκαθετηρα

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 22:03, 27-06-17:

Και καθοταν συνεχεια με ορο; ή για λιγες ώρες καθε μέρα; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Θαυμάζω την επιμονη και την υπομονή σας.

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 23:40, 27-06-17:

όχι μια ώρα το πρωί και μια ώρα το απόγευμα για 2 μήνες και ξαφνικά έπεσε η κρεατίνη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους