Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,254 εγγεγραμμένα μέλη και 718,333 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 379 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

O ασχημούλης δίνεται για υιοθεσία

thkalas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη thkalas
Ο thkalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 703 μηνύματα.

O thkalas forum έγραψε στις 12:18, 07-09-16:

Καλησπέρα σε όλους. Το γατάκι στις φωτογραφίες το οποίο και ονόμασα "ασχημούλη" , είναι ένα αρσενικό γατάκι 4-5 μηνών το πολύ, το οποίο γεννήθηκε σε μία γειτονική αυλή στον παρακάτω δρόμο. Μέχρι χθες έμενε με τη μητέρα του και τα δύο του αδέρφια στην αυλή αυτή , και ταϊζόταν από το καλοσυνάτο παππού που κατοικεί εκεί. Ξαφνικά χθες, ο ασχημούλης αποφάσισε να μετακομίσει στην αυλή μου, για αγνώστους λόγους. Εδώ όμως, λόγω του μίσους για τις γάτες που έχουν οι κάτοικοι του ισογείου, η ζωή του ασχημούλη κινδυνευει, διότι είναι ενα γατάκι καλοκάγαθο και φιλικό με όλους ακόμα και αν δεν τους έχει ξαναδει ποτέ.Τον πήγα πίσω στην αυλή που μένει δύο φορές, αλλά γύρισε πίσω.Μετά έπιασα τη μητέρα του και την πήγα για στείρωμα. Στις φωτογραφίες και στο βίντεο στο youtube που παραθέτω, δείτε πως κάνει ο ασχημούλης με εμένα στην αυλή, ενώ είναι η πρώτη φορά που ουσιαστικά με είδε. Ήρθε και άρχιζε να παίζει μαζί μου, να ανεβαινει πάνω μου, να ξαπλώνει μπροστα στα πόδια μου φαρδυς πλατύς, να γουργουρίζει και να τρίβεται , και να κάνει λες και με ξέρει καιρό, ενώ ήταν η πρώτη φορά που με εβλεπε από κοντά. Αυτό είναι πολύ καλό, γιατί αν βρεθεί ενας άνθρωπος και τον "υιοθετήσει", δε θα χρειαστεί καθόλου περίοδος προσαρμογής για τον ασχημούλη στο νέο του περιβάλλον, αφού τα ίδια που κάνει με μένα, θα τα κάνει σε οποιονδήποτε δείξει ενδιαφέρον γι'αυτον. Αλλά από την άλλη, είναι και κακό, γιατί φοβάμαι ότι οι κάτοικοι του ισογείου θα τον διώξουν με τις κλωτσιές, όταν καταλάβουν πόσο ήμερος είναι. Για το λόγο αυτό, πιστεύω πως το γατάκι αυτό πρέπει να υιοθετηθεί άμεσα. Μπορεί να ειναι ασχημούλης, αλλά είναι τόσο καλόβολος και ήμερος και χαδιάρης, που όποιος τον πάρει δεν θα το μετανιώσει. Θα δοθεί μόνο για να κατοικήσει σε εσωτερικό χώρο (διαμέρισμα, μονοκατοικία), και σε άνθρωπο υπεύθυνο που θα είναι σίγουρος ότι θα πάρει τον Ασχημούλη και δεν θα τον αφήσει ποτέ.
Με φροντίδα , και σωστή διατροφή , το ασχημόπαπο θα μεγαλώσει και θα γίνει κύκνος. Είμαι σίγουρος γι'αυτό. Νομίζω ότι αξίζει ο ασχημούλης με αυτο το χαρακτηρα που έχει, να βρει το μόνιμο ασφαλές σπιτάκι του και να δείξει όλη του την αγάπη και την ευγνωμοσύνη στον άνθρωπο που θα τον υιοθετήσει. Αν ενδιαφέρεται κανείς για το ζωάκι αυτό, ας μου στείλει μήνυμα.
Αριθμός πρωτοκόλλου nine lives : 2157/08

Εδω ειναι το βίντεο του ασχημούλη : https://www.youtube.com/watch?v=hNRhN0eeNjw

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4705.JPG
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  757,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4702.JPG
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  804,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4700.JPG
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  793,2 KB  

Όνομα:  DSCF4707.JPG
Εμφανίσεις:  399
Μέγεθος:  767,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4712.JPG
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  797,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4714.JPG
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  747,7 KB  

Όνομα:  DSCF4719.JPG
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  794,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4716.JPG
Εμφανίσεις:  387
Μέγεθος:  789,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4723.JPG
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  802,6 KB  

Όνομα:  DSCF4725.JPG
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  771,6 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,641 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 13:37, 07-09-16:

Ε 'όχι και ασχημούλης αυτό το ξανθό κουκλί! Που είναι και τρυφερός κι ευγενικός και κάνει και τα βαρελάκια του όπως δείχνει στο βίντεο, αποδεικνύοντας οτι είναι ένας γατούλης γεννημένος για σπίτι.
Ένα σπίτι γεμάτο αγάπη που θα τον προστατεύει από κάθε είδους κακοτοπιές για όλη του τη ζωή. Αυτό είναι που χρειάζεται και που εύχομαι από καρδιάς να το βρει πολύ σύντομα στο πρόσωπο του τυχερού γατογονιού που θα μαγευτεί από την γλυκύτατη παρουσία του και θα αποφασίσει να τον αποκτήσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:26, 07-09-16:

Ε 'όχι και ασχημούλης αυτό το ξανθό κουκλί!
Απ' το στόμα μου το πήρες alcyone μου, μόνο ασχημούλης δεν είναι τούτο το ζωγραφιστό κουκλάκι.
Και να δείτε που θα βρει το σπιτάκι του πολύ σύντομα, είμαι σίγουρη πως κάποιος θα τον ερωτευθεί παράφορα και θα τον κάνει άρχοντα στο σπίτι του.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:29, 07-09-16:

Ακου εκει ασχημουλης! Ενας γλυκας ειναι που αμα μεγαλωσει και στειρωθει θα γινει ενας σωστος αντρακλας

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 15:16, 07-09-16:

ο ασχημούλης το μεσημέρι επαιζε ριψοκίνδυνα στην άκρη του δρόμου και πήγα και τον έβαλα πίσω στο χωράφι με τις ελιές να φάει μαζί με τον Πακίτο.
Όσο τον ειχα αγκαλιά , σήκωσε το μπροστινό του το ποδαράκι και μου χάϊδευε το πρόσωπο , για τέτοιο γατάκι μιλάμε. Τώρα έχει φύγει από κει , ίσως γύρισε στην αυλή που μένει και ο αδερφός του, ίσως έχει κοιμηθεί πουθενά εδώ τριγύρω. Έτσι κάνει έρχεται και φεύγει. Αλλά πρέπει να υιοθετηθεί σύντομα αυτο το γατάκι. Γιατί είναι τόσο καλό και απονήρευτο , που ραγίζει η καρδιά σου να το βλέπεις έξω. Αν δεν είχα τους τρεις γάτους μου , θα τον έπερνα και αυτον και τον Πακίτο. Ο Πακίτο ήθελε να γίνει φίλος με τον Ασχημούλη πίσω στις ελιές, αλλά ο ασχημούλης φοβότανε λίγο τον Πακίτο που είναι πιο μεγαλόσωμος. Μακάρι να βρεθεί κάτι σύντομα για τον Ασχημούλη. Αν αποφασίσει κανεις να τον υιοθετήσει, θα βγω έξω και θα τον ψάξω μέχρι να τον βρω και θα του τον πάω ο ίδιος. Είναι τόσο καλό γατάκι που ούτε κλουβί δε χρειάζεται. Δε θα το μετανιώσει όποιος τον υιοθετήσει. Ο ασχημούλης μόνο χαρά και ηρεμία μπορει να προσφέρει σε ένα σπίτι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 10:07, 08-09-16:

Οι απο πίσω γείτονες μου ειπανε οτι ο ασχημούλης πήγε και σ'αυτους και έκανε τα ίδια που έκανε και σε μένα. Γι'αυτο τον συμπαθησαν και του βάζουν και αυτοί νερό και τροφή, όπως και εγώ. Βλέπετε ότι ο ασχημούλης θέλει να υιοθετηθεί. Δεν είναι μεγάλη ευθύνη ο ασχημούλης, διότι τρώει τα παντα και είναι υγιέστατος. Όποιος τον υιοθετήσει , δε θα χάσει.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF4738.JPG
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  725,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4740.JPG
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  755,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4733.JPG
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  775,2 KB  

Όνομα:  DSCF4747.JPG
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  795,1 KB  

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 15:39, 08-09-16:

Θέλω να κάνω μια διευκρίνηση. Δεν τον έβγαλα ασχημούλη επειδή είναι άσχημος, αλλά επειδή δεν έχει την κλασσική μωρουδίστικη παιδική φατσουλα που έχουνε τα πιο πολλά γατάκια σ'αυτη την ηλικία, αλλά είναι ένα γατάκι με ώριμα και μεγαλίστικα χαρακτηριστικά. Τέτοια γατάκια γίνονται άντρακλες αγέρωχοι και επιβλητικοί όταν μεγαλώσουν . Ούτε το ασχημόπαπο ήταν άσχημο,και τον Ασχημούλη τον ονόμασα έτσι βασιζόμενος στο παραμύθι του "Ασχημόπαπου". Επίσης, θέλω να αναφέρω πως αν κάποιος αγαπήσει αυτο το αξιολατρευτο πλασματάκι( και αυτο θα το διαπιστώσει με τα ίδια του τα μάτια, όταν ερθει να τον πάρει και δει πως θα κάνει το γατάκι απο τη χαρά του) , εγώ θα του τον παραδώσω εμβολιασμένο και αποπαρασιτωμένο( θα του δώσω το χάπι για τα σκουλήκια, αν και αμφιβάλλω αν έχει κρίνοντας από αυτό το καλογυμνασμένο σωματάκι που έχει)

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 22:55, 08-09-16:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους ενδιαφέρθηκαν και μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για τον "ασχημούλη", ιδιαίτερα τη Βάσω για τον "προφητικό" λόγο της, ότι σύντομα θα βρεθεί κάποιος που θα αγαπήσει τον ασχημούλη και θα τον υιοθετήσει. Ο ασχημούλης αύριο το απόγευμα θα υιοθετηθεί από ένα νεαρό ζευγάρι που ξετρελάθηκε όταν τον είδε και ήθελε να τον αποκτήσει αμέσως. Έτσι, αυριο το απόγευμα θα τους τον πάω εγώ. Να του ευχηθούμε καλή ζωή. Έχω συγκινηθεί πολύ , γιατί το γατάκι αυτό είναι απίστευτο. Μόλις κλείσαμε το θέμα της υιοθεσίας με την κοπέλα που θα τον πάρει, έτρεξα μέσα στη νύχτα να τον βρω. Πήγα στον πίσω δρόμο και με είδε πρώτος ο ασχημούλης που ξεπήδησε από μία αυλή και έτρεξε κοντά μου με χαρα. Τον πήρα και τον έφερα σπίτι. Έφαγε ήπιε και σήμερα θα κοιμηθεί σαν άρχοντας στα μαξιλάρια και στους καναπέδες. Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδαφέρον σας και την αγάπη σας γι'αυτόν.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF4767.JPG
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  728,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4773.JPG
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  770,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4763.JPG
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  776,0 KB  

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:14, 09-09-16:

Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη που δειξατε σε μένα, είμαι στο σπίτι μου πλέον με τους "γονείς"μου

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF4808.JPG
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  721,5 KB  

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:18, 09-09-16:

αυτο το γατάκι με συγκίνησε πολύ, μου εδωσε δυναμη να συνεχισω να τα βοηθάω. Όσο θυμαμαι, χτες σχεδον μεσανυχτα που βγηκα να τον ψαξω σε εναν ερημο δρομο και με ειδε πρωτος και ξεπεταχτηκε απο μια αυλη και ηρθε τρεχοντας και τον αρπαξα και τον πηρα σπίτι, μου'ρχεται να βαλω τα κλάμματα .

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:37, 09-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από thkalas
αυτο το γατάκι με συγκίνησε πολύ, μου εδωσε δυναμη να συνεχισω να τα βοηθάω. Όσο θυμαμαι, χτες σχεδον μεσανυχτα που βγηκα να τον ψαξω σε εναν ερημο δρομο και με ειδε πρωτος και ξεπεταχτηκε απο μια αυλη και ηρθε τρεχοντας και τον αρπαξα και τον πηρα σπίτι, μου'ρχεται να βαλω τα κλάμματα .
Τελικά το μόνο που χρειάζεται είναι να ενδιαφερθεί κάποιος και να μην αδιαφορήσει. Και τότε όλα παίρνουν τον δρόμο τους, μπράβο σου βρε Θοδωρή, είσαι προστάτης άγγελος γι' αυτά τα πλασματάκια.

Αγορινάκι μου γλυκό, ποτέ πια δεν θα ξαναβρεθείς μεσάνυχτα έξω, τώρα έχεις το κατάδικό σου σπιτάκι, μια οικογένεια και ανθρώπους να σε αγαπάνε για πάντα.

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 22:23, 09-09-16:

ειναι μεγάλη η χαρα μου και η ανακούφιση που νιωθω για τον πρώην ασχημούλη, νυν ομορφούλη και θα δουμε και πως θα τον ονομάσουνε, και θα σας πω. Προς το παρόν , το ζευγαρι που τον υιοθετησε θα περασει μαζι του το πρωτο υπεροχο σαββατοκυριακο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:05, 10-09-16:

Μα αυτα τα πλασματα καθημερινα μας καταπληττουν. Αν δεν ειχε τη δικη σου βοηθεια θα ηταν ακομα εκει εξω απροστατευτος. Ετσι που το περιγραφεις να σου πω εγω τα κλάματα τα εβαλα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:48, 10-09-16:

εγω συγκινούμαι και μονο που τον σκέφτομαι...τόσα γατάκια εχουνε περάσει απο τα χέρια μου....αυτός ήταν το κάτι άλλο ...τεσσερις μερες τον γνωρισα και με σημάδεψε. Τον ξανθουλη τον ονομάσανε Άρη οι καινουριοι του "γονείς" και έχουνε ξετρελαθεί μαζί του. Μου στελνουν φωτογρφίες συνεχεια :-)

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF4803.JPG
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  773,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF4806.JPG
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  697,5 KB  

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 11:44, 11-09-16:

και τώρα με ρωτάνε στη γειτονια που ειναι ο ξανθούλης, χασαμε λενε το ξανθούλη, και φοβόντουσαν μηπως σκοτωθηκε.Κάποιοι βγηκαν στους δρομους και τον ψαχνανε. Για τέτοιο γατάκι μιλάμε. Και τους ειπα οτι υιοθετήθηκε και κοιμάται τωρα πια σε μαξιλάρια και καναπέδες και μαλακα στρώματα, και ησυχάσανε.
Όταν τον μετέφερα από τη Γλυφαδα στο Παγκράτι με το αυτοκίνητo, στην αρχή τον ειχα σε κλουβι στη θέση του συνοδηγού, αλλά ήθελε να βγει έξω, οπότε του άνοιξα τη πόρτα ..και βγήκε και ξαπλωσε στην αγκαλιά μου και κοιμήθηκε σα πουλάκι, μέχρι να φτάσουμε.
Τώρα οι "γονείς του" μου λένε οτι τον έχουνε ερωτευτεί και τους ακολουθεί μέσα στο σπίτι σα σκυλάκι. Τι να πω ρε παιδιά..μακάρι να τον βλέπατε από κοντά για να καταλάβετε για τι γατόπαιδο μιλάμε :-)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thkalas : 11-09-16 στις 14:43.

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,641 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:12, 11-09-16:

Γατοπαιδί -διαμάντι! Να'ναι πάντα γερός κι ευτυχισμένος ο Αρούκος κοντά στη νέα του οικογένεια .

thkalas

Διάσημο Μέλος

O thkalas forum έγραψε στις 21:11, 11-09-16:

Καλησπέρα, Ο Άρης και γω σας χαιρετούμε για τελευταία φορά από την σελίδα της αγγελίας του. Τα νέα του θα τα μαθαίνετε πια απο την σελίδα του Μπατουμ :-) Η αγγελία μπορεί να κλειδωθεί!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSCF4788.JPG
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  719,5 KB  

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους