Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,211 εγγεγραμμένα μέλη και 718,325 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 322 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χαλασμένη ξηρά τροφή;

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 23:08, 17-09-16:

Καλησπέρα, γνωρίζετε εάν η ξηρή τροφή χαλάει; Κι αν χαλάει τι μπορεί να προκαλέσει;

Έδωσα λίγη Naturea στη γατούλα μου, σε συνδυασμό με την Acana που της δίνω, αλλά τη Naturea την είχα πρωτοανοίξει πριν πολύ καιρό, 6 μήνες περίπου, της είχα δώσει μία φορά τότε και μετά δεν την ξαναχρησιμοποίησα γιατί δεν της είχα κάνει μετάβαση. Τώρα πλέον της έχω κάνει μετάβαση κι επειδή έλεγα να τη γυρίσω από την Acana στη Naturea είπα να της δώσω λίγη απ' αυτή που ήδη είχα να δω αν θα την πειράξει. Εμφανισιακά και από άποψη μυρωδιάς δε φαινόταν χαλασμένη ή κάτι διαφορετικό. Της έβαλα σε 3 γεύματα από 5 gr περίπου και δεν είδα να την πειράζει ή κάτι περίεργο. Σήμερα όμως το απόγευμα την παρατήρησα να γλύφει πολύ ώρα τον πρωκτό της. Επειδή διάβασα ότι αυτό είναι σύμπτωμα για εσωτερικά παράσιτα και επειδή άλλος λόγος για εσωτερικά παράσιτα δεν υπάρχει, υπάρχει περίπτωση πιστεύετε να είναι απ' την τροφή και να έκανα βλακεία που της έδωσα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:39, 17-09-16:

Η ξηρή τροφή δεν είχε στη συσκευασία ημερομηνία λήξης? Αν ήδη έχει λήξει, μπορεί να έχει αλλοιωθεί και να μη φαίνεται.

Πιστέυω οτι τα εσωτερικά παράσιτα μπορεί να είναι ένας λόγος για τον οποίο έγλυφε τον πρωκτό της, αλλά υποθέτω δεν είναι ο μόνος και δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι τα παράσιτα (ακόμη κι αν υπάρχουν) οφείλονται στη συγκεκριμένη τροφή ή απλώς συνέπεσαν με την αλλαγή της.
Τα κακάκια της είναι φυσιολογικά ή μήπως έχει διάρροια? Αν συμβαίνει να έχει διάρροια, αυτό ναι, έχει περισσότερες πιθανότητες να συμβαίνει όταν η μετάβαση από τη μια τροφή στην άλλη γίνεται απότομα και θα μπορούσαν να εξηγήσουν το οτι επικεντρώνεται να καθαρίζει το συγκεκριμένο σημείο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 23:42, 17-09-16:

Διάρροι δε νομίζω πως έχει και η τροφή όχι δεν έχει ληξεί. Απλά το λέω γιατί την είχα πρωτοανοίξει πριν πολύ καιρό, μήπως χάλασε επειδή την είχα τόσο καιρό δλδ ανοιχτή. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε όντως να προκαλέσει παράσιτα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:52, 17-09-16:

Δεν νομίζω η ξηρή τροφή να προκαλεί παράσιτα τόσο εύκολα, αλλά από την άλλη δεν είμαι και ειδικός στο θέμα. Αν πάντως κάνει τις εσωτερικές της αποπαραστιτώσεις τακτικά όπως πρέπει, δεν υπάρχει πρόβλημα τέτοιο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 13:26, 18-09-16:

Το πρωί έκανε διάρροια τελικά.. Θα την πάω αύριο το απόγευμα για εσωτερική αποπαρασίτωση. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο μέχρι τότε;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:31, 18-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από dkat
Το πρωί έκανε διάρροια τελικά.. Θα την πάω αύριο το απόγευμα για εσωτερική αποπαρασίτωση. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο μέχρι τότε;
Δεν νομίζω, μόνο έχε στην διάθεσή της φρέσκο νεράκι και παρότρυνέ την να πίνει για να μην αφυδατωθεί.
Βέβαια η διάρροια δεν είναι απαραίτητο να είναι από τα παράσιτα, αν έχει φυσικά. Μπορεί να έχει αρπάξει και κάποια ιωσούλα, αλλά αφού θα την δει ο κτηνίατρος, ότι και να είναι θα το βρει και όλα θα πάνε καλά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Duchess

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Duchess
H Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Duchess έγραψε στις 12:04, 23-09-16:

Εγώ παίρνω την 15κιλη της Purina και μου κρατάει καιρό, δε μου έχει τύχει να χαλάσει. Βέβαια την έχω σε δροσερό/ξηρό μέρος και η συσκευασία κλείνει αεροστεγώς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zoe TsbDc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoe TsbDc
H Zoe TsbDc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Zoe TsbDc έγραψε στις 23:36, 11-01-17:

Δεν εχω ακουσει για χαλασμενη τροφη αλλα η γατουμα μπορει να εχει "σκουλικια".Μπορει να εχει και συνεχως φουσκωμενη κοιλια αν ειναι απο αυτο.
Ρωτα και τον κτηνιατρο σου για να εισαι σιγουρη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:07, 12-01-17:

Εγω θα την πετουσα. Οι κροκετες ειναι ψεκασμενες με λιπαρα και οταν ανοιγεις την συσκευασια, υγρασια και αερας ερχεται σε επαφη με τις κροκετες και τα λιπαρα οξειδωνονται και χαλανε. Για εμενα 3 μηνες το πολυ μετα το ανοιγμα. Θα στοχευα κυριως σε 1-2 μηνες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:12, 12-01-17:

Η ημερομηνία λήξης ισχύει αν η τροφή δεν έχει ανοιχτεί.Αν ανοιχτεί η συσκευασία αντέχει περίπου 3 μήνες.Πέταξέ την .

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δεν τρώει την ξηρά τροφή του! - Από purina
      Το θέμα έχει λάβει 253 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-07-19 στις 12:58.
    • Ξηρά τροφή - Από kwsforever
      Το θέμα έχει λάβει 112 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-06-13 στις 19:55.
    • Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Από roulsydney
      Το θέμα έχει λάβει 375 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-13 στις 10:07.
    • Πόση ξηρά τροφή; - Από ΓΙΟΥΛΗ
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-03-08 στις 14:02.
    • Χαλασμένη τροφή - Από mespairos
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-02-08 στις 13:33.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους