Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,229 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καρκίνος και διατροφή

rialdo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rialdo
H rialdo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H rialdo έγραψε στις 19:18, 09-10-16:

Η γάτα μου ειναι 15χρονων.εχει ενασ σημάδι στη μύτη (πληγή) γύρω στα 2 χρόνια τωρα.κάποια στιγμή την πηγα σε γιατρο κ μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα κ επειδή το γλύφει δεν το αφήνει να κλείσει.
O καιρός πέρναγε κ η πληγή εκει μεχρι που την πηγα σε αλλο γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι καρκίνος κ πιθανότατα να εχει κανει μετάσταση στους πνεύμονες ηδη γαιτι εχει αρχίσει κ χάνει βαρος.
Μου ειπε επίσης οτι απο εδω κ περα να της δώσω μια "ποιοτική ζωη" κόβοντας την συσκευασμένη τροφή κ δίνοντας της βιταμίνες (kaminox) , για να ζησει καλύτερα κ ισως περισσότερο κ να της τονώσω το ανοσοποιητικό για να μην κανει μεταστάσεις ..
Μετα το αρχικό σοκ ,το κλάμα της αρκουδας κ τη μαυρη θλίψη ψαχνω πληροφορίες πωσ μπορώ να την ταΐσω ετσι ώστε να την βοηθήσω κ τι μπορώ να κανω γενικά.
Σήμερα της εφτιαξα ενα μείγμα τροφής με γαλοπούλα βραστη, ρυζι ,καρότο ,ωμο συκώτι κ ωμη γαλοπούλα.Η
Ηταν ομως πολυ χρονοβόρο κ δεν ξερω αν μπορέσω να το κανω συνέχεια.καμια ιδεα για πιο εύκολη συνταγή?
οποιος μπορει να βοηθησει ,με σιμβουλες συνταγες κτλ θα με βοηθησει πολυ.
το κοριτσάκι μου ειναι η φίλη που μεγάλωσα μαζι της , με αγαπάει κ την αγαπω .ειναι κομμάτι της ζωής μου κ ποναω πολυ.
πιστεύω εδω με καταλαβαίνετε ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 17:21, 10-10-16:

Ούτε γιατρός είμαι, ούτε έχω εμπειρία παρόμοια. Αλλά το ωμό κρέας δεν είναι λίγο επικίνδυνο και μάλιστα τώρα που έχει επιβαρυμένη υγεία? Μήπως να πάρεις και δεύτερη γνώμη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:54, 10-10-16:

Καλησπερα φιλε μου,.Ποσο πολυ λυπαμαι πραγματικα για αυτην την διαγνωση..
Απο εκει και περα,καταρχην εγω το λιγοτερο που θα εκανα για τον πρωτο κτηνιατρο θα ηταν να μην ξαναπατισω εκει,καθως σου μιλαγε απλως για πληγη..ενω ηταν καρκινος...,και οκ..εστω και οτι τοτε δεν ειχε γινει καρκινος,οφειλε να σου πει οτι μπορει να γινει καρκινος και τι να κανετε για να μην γινει,ειναι αυτο που λεμε ΠΡΟΛΗΨΗ..
Κατα δευτερον,αυτο θελει εξειδικευμενες γνωσεις...εμεις δεν μπορουμε να γνωριζουμε ποια διατροφη ειναι η πιο σωστη,χρειαζεσαι εναν πολυ καλο κτηνιατρο,εμεις ομως μπορουμε εδω να σου συμπαρασταθουμε και να εισαι σιγουρος οτι θα το κανουμε.
Αν θες,γραφε μας τα νεα σας...μακαρι η γατουλα σου να ζησει οσο το δυνατον περισσοτερο και καλυτερα,το ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου.
Και ναι,σε καταλαβαινουμε απολυτα..δεν ξερεις ποσο.
Να ειστε καλα καλε μου φιλε,περιμενουμε νεα σας και κουραγιο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rialdo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rialdo
H rialdo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H rialdo έγραψε στις 10:58, 20-10-16:

pepper..μια γατα με επιβαρυμένη υγεια σαν τ δικια μου πρεπει να κοβει την έτοιμη γατοτροφη που ειναι γεμάτη χημικά, χρώματα, Ε .και ΔΕΝ ΞΕΡΩ Κ ΤΙ ΑΛΛΟ..για να μπορεσει μεσω της ποιοτικης σπιτικής διατροφής να τονωθεί το ανοσοποιητικό.Αυτο μ ειπαν κ το κατανοώ απολυτά.
η ξηρα τροφή δεν εχει να προσφερει τπτ σε μια υγειη γατα φαντάσου σε μια άρρωστη.
τωρα το αν ο καθένας ταΐζει ωμα (Β.Α.R.F) τη γατα του ειναι επιλογή κ άποψη διαφορετική.
πουπουληνα, ειλικρινά δεν ξερω αν υπάρχει πρόληψη για την συγκεκριμένη περιπτωση απο την στιγμη που η πληγή εχει εμφανιστεί αρα ο κ καρκίνος.
Η μονη πρόληψη που θα μπορούσα ηταν να της βαζω αντιηλιακό (μύτη κ αυτιά) γιατι οι ασπρες γατες κ σκύλοι εχουν πολλες πιθανότητες καρκινου δέρματος απο τον ηλιο.οπως το παμουκαλακι μου..
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας.
Γενικα παντως το κοριτσάκι μου δεν παρουσιάζει καμια αλλαγή η να ειναι καταβεβλημένο.
εγω εχω αλλαξει κ ο τροπος που την βλεπω.
* γυναικα ειμαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-10-16 στις 17:19. Αιτία: split
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 15:54, 20-10-16:

Rialdo συμφωνώ για τα χημικά, δεν το συζητώ. Η αλήθεια είναι πως τις ωμές τροφές δεν τις έχω ψάξει πολύ, άμα είναι ασφαλείς κι εγώ θα έδινα. Άμα ξέρεις τα κρέατα ότι είναι καλά. Τέλοσπάντων είχα βρει κάποτε μια σελίδα που έλεγε λεπτομερώς για την παρασκευή τέτοιων τροφών, αν την ξαναβρώ θα την γράψω εδώ.
Λοιπόν που λες και η δικιά μου άσπρη γάτα είναι, και πρόσφατα μου είπε η γιατρός ότι σχεδόν πάντα εμφανίζουν καρκίνο στις άκρες των αυτιών τους (έτσι σαν πληγές) αλλά αντιμετωπίζεται.
Το βρήκα, αυτό είναι http://www.catinfo.org/?link=makingcatfood

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pepper : 20-10-16 στις 18:05.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ggkioulan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ggkioulan
H ggkioulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ggkioulan έγραψε στις 14:08, 31-07-17:

Γεια σας ειμαι καινουρια στο site και δεν ξερω που και πως να ρωτησω κατι! Η γατα μου εντοπιστηκε με νεοπλασμα πριν 1 βδομαδα , θα την χειρουργήσω για αφαίρεση του όγκου , το εχει στο μπουτι ψηλά , επειδή πρωτη φορά εχω γατα και δεν ξερω τιποτα , σκεφτομαι ξεροντας ότι ειναι τελειως χαζό αυτο που ρωτήσω αλλα πραγματικά το πίστεψα ότι η graviola εχει αντικαρκινικές ουσίες και σκοτώνει τα καρκινικά κύταρρα ...αραγε θα ναι χαζό να δίνω 1 Ml Καθημερινά στην γατα μου , αλλωστε ειναι χυμός? δεν νομιζω να την βλάψει...το εχω παραγγειλει για εμενα προληπτικά ως βιταμίνες...αλλα πιστευετε ότι κανω λάθος...καλυτερα να μην δώσω...δεν ξερω πραγματικά ...λεω κι αν ισχύειι?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:52, 31-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από ggkioulan
Γεια σας ειμαι καινουρια στο site και δεν ξερω που και πως να ρωτησω κατι! Η γατα μου εντοπιστηκε με νεοπλασμα πριν 1 βδομαδα , θα την χειρουργήσω για αφαίρεση του όγκου , το εχει στο μπουτι ψηλά , επειδή πρωτη φορά εχω γατα και δεν ξερω τιποτα , σκεφτομαι ξεροντας ότι ειναι τελειως χαζό αυτο που ρωτήσω αλλα πραγματικά το πίστεψα ότι η graviola εχει αντικαρκινικές ουσίες και σκοτώνει τα καρκινικά κύταρρα ...αραγε θα ναι χαζό να δίνω 1 Ml Καθημερινά στην γατα μου , αλλωστε ειναι χυμός? δεν νομιζω να την βλάψει...το εχω παραγγειλει για εμενα προληπτικά ως βιταμίνες...αλλα πιστευετε ότι κανω λάθος...καλυτερα να μην δώσω...δεν ξερω πραγματικά ...λεω κι αν ισχύειι?
Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου, γιατί όμως δεν το συζητάς με τον κτηνίατρό σου;
Ελπίζω άλλοι να έχουν περισσότερες γνώσεις πάνω σ' αυτό και να σου απαντήσουν περισσότερο διεξοδικά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 01:55, 06-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από ggkioulan
Τι τυπος ειναι το νεοπλασμα; Να υποθεσω σαρκωμα; Σε τι σταδιο;
Δεν ισχυει οτι το συγκεκριμενο σκευασμα θεραπευει τον καρκινο. Εγω δεν θα το εδινα, οχι επειδη δεν προκειται να την θεραπευσει, αλλα επειδη ειναι φυτικο σκευασμα και δεν γνωριζω αν ειναι τοξικο στις γατες. Συμβουλεψου τον κτηνιατρο σου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους