Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,117 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 335 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εξοστώσεις στα ούλα

BILIO (MINA)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BILIO
H MINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H BILIO έγραψε στις 10:37, 27-01-17:

Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω μια κι είναι η πρώτη φορά που γράφω!
Φυσικά δεν είναι και η πρώτη φορά που σας διαβάζω! Αντιθέτως, μου έχετε κρατήσει συντροφιά σε πολλές φάσεις, ευχάριστες & δυσάρεστες, της τουλάχιστον 20ετούς συμβίωσης μου με αυτά τα υπέροχα πλασματάκια τις γατούλες!
Προσπαθώ να βρω πληροφορίες για μια κατάσταση που αντιμετωπίζει η 15 ετών γατούλα μου η Μίνα. Είμαστε και συνωνόματες βλέπετε!
Πριν από περίπου 6 μήνες κατά τον ετήσιο εμβολιασμό και τον συνακόλουθο έλεγχο διαπιστώθηκε η ύπαρξη μικρής εξόστωσης στην αριστερή πλευρά της κάτω γνάθου. Η γιατρός είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό χρήζει, όμως, παρακολούθησης. Ακολούθησαν επισκέψεις στη γιατρό για διάφορους λόγους, πχ εμφάνιση δερματικού μύκητα, στις οποίες δεν είχε παρατηρηθεί κάτι μέχρι προχθές οπότε και εντοπίστηκαν 2 νέες εξοστώσεις αριστερά και δεξιά της άνω γνάθου. Η γνώμη της γιατρού είναι ότι δεν πρόκειται για καρκίνο, δεν πονάει, ίσως την ενοχλεί λίγο και ότι θα μπορούσαμε να επέμβουμε αλλά θα ήταν σαν να κόβουμε οστό.
Έχετε ξανακούσει κάτι σχετικό; Όσο κι αν ψάχνω στο διαδίκτυο δεν βρίσκω κάτι... Έχω αγχωθεί πολύ...
Όποια σκέψη, εικασία, εμπειρία θα είναι πολύτιμη!
Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILIO : 27-01-17 στις 11:54.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:34, 27-01-17:

Μίνα καλοσώρισες στη συντροφιά μας

Δεν ξέρω τι μπορεί να ευθύνεται γι αυτή την εξόστωση της γατούλας σου, ίσως με την πάροδο της ηλικίας τα οστά της γνάθου γίνονται πιο ευάλωτα. Η κτηνίατρος μπορεί να εικάσει κάποιους λόγους ( άραγε έλλειψη ασβεστίου?) και να ακολουθήσει μια συντηρητική θεραπεία.

Κάπου βρήκα στο διαδίκτυο για χειρουργική αντιμετώπιση, αλλά σε εξόστωση γνάθου μετά από κάταγμα, που έγινε επιτυχώς. Όμως δεν θα το έκανα στη γάτα μου, δείχνει μια εξαιρετικά λεπτή επέμβαση με κίνδυνο επιπλοκών, οπου υποθέτω δεν συνιστάται για μεγαλύτερα γατιά. Η γιατρός ξέρει καλύτερα, ειδάλλως θα σου την είχε προτείνει.

Στη θέση σου, θα ακολουθούσα τη σύστασή της για τακτική παρακολούθηση και θα τη ρωτούσα μήπως θα βοηθούσε η λήψη πιο μαλακής τροφής (κονσέρβα) προκειμένου όσο το δυνατόν λιγότερο να καταπονείται η γνάθος.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:58, 28-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Κάπου βρήκα στο διαδίκτυο για χειρουργική αντιμετώπιση, αλλά σε εξόστωση γνάθου μετά από κάταγμα, που έγινε επιτυχώς. Όμως δεν θα το έκανα στη γάτα μου, δείχνει μια εξαιρετικά λεπτή επέμβαση με κίνδυνο επιπλοκών, οπου υποθέτω δεν συνιστάται για μεγαλύτερα γατιά. Η γιατρός ξέρει καλύτερα, ειδάλλως θα σου την είχε προτείνει.
Αυτο το αρθρο δεν εχει καμια σχεση με το προβημα της γατουλας. Προκειται για εντελως διαφορετικη περιπτωση. Η γατουλα του αρθρου ειχε καταγμα στην γναθο στην οποια της εκαναν reconstruction, ενω στην γατουλα της κοπελας σχηματιστηκαν οστεινες προεξοχες σε 2-3 σημεια στην στοματικη κοιλοτητα. Σε καμια περιπτωση η αφαιρεση αυτων των προεξοχων δεν ειναι τοσο invasive οσο η επεμβαση του συγκεκριμενου αρθρου.

Η αφαιρεση δεν ειναι δυσκολη. Απλα αν δεν προκαλουν προβλημα, αφησε τα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προβλήματα στα δόντια και στα ούλα - Από PeiramatoZwo
      Το θέμα έχει λάβει 252 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-10-09 στις 17:05.
    • Σκουρόχρωμα ούλα - Από Gina
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-08 στις 22:20.
    • Μαύρα ούλα... - Από LETOS
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-08 στις 09:34.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους