Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,240 εγγεγραμμένα μέλη και 718,329 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 311 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πάχος μετά από στείρωση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:26, 30-03-07:

παιδια sos!!!! πριν λιγο ζυγησα τον φρου μου και εχει φτασει τα 7,5 κιλα!!!! ειχαμε πολυ καιρο να το κανουμε και τελευταια τον εχω παραμελησει λιγο με το παιχνιδι... ολο τρωει και αραζει...
την τελευταια φορα ηταν 5.5, πηρε 2 ολοκληρα κιλα!!!! τι να κανω? ανησυχω!!! θα τα χασει ευκολα?? θα ελατωσω τροφη αλλα θα εχει γρηγορο αποτελεσμα??? ειναι και καλομαθημενος, αν δεν ειναι γεματο το πιατακι του χαλαει τον κοσμο!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 13:27, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
παιδια sos!!!! πριν λιγο ζυγησα τον φρου μου και εχει φτασει τα 7,5 κιλα!!!! ειχαμε πολυ καιρο να το κανουμε και τελευταια τον εχω παραμελησει λιγο με το παιχνιδι... ολο τρωει και αραζει...
την τελευταια φορα ηταν 5.5, πηρε 2 ολοκληρα κιλα!!!! τι να κανω? ανησυχω!!! θα τα χασει ευκολα?? θα ελατωσω τροφη αλλα θα εχει γρηγορο αποτελεσμα??? ειναι και καλομαθημενος, αν δεν ειναι γεματο το πιατακι του χαλαει τον κοσμο!!!!
Ισως να ξεκινησεις πιο πολλα παιχνιδια να τρεχει λιγο παραπανω. Παντως δεν φαινετε χοντρουλης στη φοτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:29, 30-03-07:

γενικα δεν του φαινεται... και ειναι και κοντουλης... εγω δεν ειδα διαφορα αλλα η ζυγαρια δεν ψευδεται....

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 13:32, 30-03-07:

γενικα δεν του φαινεται... και ειναι και κοντουλης... εγω δεν ειδα διαφορα αλλα η ζυγαρια δεν ψευδεται....

Καλα μην το λες αυτο η δικια μου πριν μια βδομαδα με εδειξε 273 κιλα..Ειπαμε δεν ειμαι και στεκα αλλα οχι κα 273 Απλα ενταξει αν δεν του φαινετεκαι δεν φαινετε χοντρος, ισως να ρωτησεις το γιατρο, μπορει και να ην θελει διαιτα ο καημενος.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:32, 30-03-07:

Δίαιτα στο Φρου Φρου! (Και αγόρασε κι ένα ζευγάρι ωτοασπίδες για σένα ).

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 13:33, 30-03-07:

Δεν πιστεύω πως για αρσενικό είναι υπέρβαρο.Η μαυρούλα είναι σχετικά μικρόσωμη γάτα, και ζυγίζει 3.850.Προχθές που είχαμε πάει στον Αίλουρο μας είπε οτι αν φτάσει τα 4 κιλά θα αρχίσουμε δίαιτα, όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή έχει κοίλη.
Και μην ξεχνάς τώρα που ανοίγει ο καιρός (γιατί πότε χάλασε? )θα αρχίσουν να αδυνατίζουν τα μικρά μας.

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vana Balafa
Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 13:35, 30-03-07:

Eίναι θέμα το βάρος των γατουλίνων μετά την στείρωση εεε?
Τώρα που θα στειρώσω τον Ρούπι, θα χρειαστώ και εγώ οτωασπίδες όπως πολύ καλά ειπε η Ισμήνη.......γιατί εχουν συνηθίσει να ειναι το πιατάκι τους (τα πιατάκια τους για την ακρίβεια) πάντα γεμάτα!!!!....ωωω, θα έχουμε γλέντια!!!!!!!

Παράθεση

kelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kelly
H kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H kelly έγραψε στις 13:38, 30-03-07:

Κουκλα μου μη στεναχοριεσαι. Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με τον Νεμο μου..Του αγορασα τροφη light και του μειωσα τις μεριδες.Τωρα του δινω μικρες ποσοτητες αλλα πιο συχνα για να μην παραπονιεται. Και θα σου συνιστουσα τροφες royal canin.Επισης παιζω μαζι του περισσοτερο για να γυμναζεται κ μολις εχω λιγα παραπανω χρηματα θα τους αγορασω ενα σπιτακι που εχει ονυχοδρομια και κατι αλλα για να σκαρφαλωνουν να γυμναζονται περισσοτερο..Υπομονη θελει γιατι μεχρι να συνηθισει τον καινουριο τροπο διατροφης θα γκρινιαζει το καημενο..Καλη επιτυχια!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 13:43, 30-03-07:

γενικα ειναι παιχνιδιαρης, αλλα τελευταια εχει "πεσει"...
τροφη light δεν μπορω να του δωσω γιατι του δινω την oralcare για την πετρα στα δοντια και τον βοηθαει πολυ.. φοβαμαι οτι αν την σταματησω θα θελει παλι καθαρισμο και δεν θα ηθελα να τον βαλω σε αυτη τη διαδικασια...
εχει κανεις αλλος ιδια κιλα γατακι???ειναι φυσιολογικο δηλαδη για αρσενικους?? ο δικος μου ειναι και μικροσωμος...

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 13:47, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Δίαιτα στο Φρου Φρου! (Και αγόρασε κι ένα ζευγάρι ωτοασπίδες για σένα ).

Αρχική Δημοσίευση από Mika
Καλα μην το λες αυτο η δικια μου πριν μια βδομαδα με εδειξε 273 κιλα..Ειπαμε δεν ειμαι και στεκα αλλα οχι κα 273 Απλα ενταξει αν δεν του φαινετεκαι δεν φαινετε χοντρος, ισως να ρωτησεις το γιατρο, μπορει και να ην θελει διαιτα ο καημενος.
ειναι ηλεκτρονικη και ειναι ακριβειας...
στα 6 που ηταν περσυ η κτηνιατρος μου ειχε πει για διαιτα.....

Αρχική Δημοσίευση από sofiagal
Δεν πιστεύω πως για αρσενικό είναι υπέρβαρο.Η μαυρούλα είναι σχετικά μικρόσωμη γάτα, και ζυγίζει 3.850.Προχθές που είχαμε πάει στον Αίλουρο μας είπε οτι αν φτάσει τα 4 κιλά θα αρχίσουμε δίαιτα, όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή έχει κοίλη.
Και μην ξεχνάς τώρα που ανοίγει ο καιρός (γιατί πότε χάλασε? )θα αρχίσουν να αδυνατίζουν τα μικρά μας.
αυτο με τον καιρο περιμενω και εγω γιατι παντα χανει, αλλα φοβαμαι μην εχει αρχισει να παιρνει την κατω βολτα και αντι να αδυνατησει να φουσκωνει

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:48, 30-03-07:

τροφη light δεν μπορω να του δωσω γιατι του δινω την oralcare για την πετρα στα δοντια
Μπορεί να υπάρχει κάποια τροφή που να συνδυάζει και τα δύο (light και για τα δόντια). Δε ρωτάς σε κανένα pet shop?

Παράθεση

kelly

Δραστήριο Μέλος

H kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H kelly έγραψε στις 13:49, 30-03-07:

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να του μειωσεις τις μεριδες εφ'οσον πρεπει να τρωει τη συγκεκριμενη για τα δοντακια του. Ο κτηνιατρος θα μπορει να βοηθησει, θα ξερει να σε κατεθυνει. Γενικα παντως, οι γατες χανουν ευκολα κιλα..Η αδελφη του Νεμο, η Ντορις κι αυτη στειρωμενη ειχε παχυνει κ αυτη σε καποια φαση, κ ειναι πολυ μικροσωμη..νομιζεις οτι ειναι ακομα μηνων..αλλα χωρις να αλλαξω πολλα, μονο τις μεριδες εχασε γρηγορα βαρος..

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 13:50, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Μπορεί να υπάρχει κάποια τροφή που να συνδυάζει και τα δύο (light και για τα δόντια). Δε ρωτάς σε κανένα pet shop?
εχω ρωτησει... δυστυχως δεν συνδιαζεται.... το μονο που μπορω ισως να κανω ειναι να του βαζω μιση μιση...

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 13:53, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από kelly
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να του μειωσεις τις μεριδες εφ'οσον πρεπει να τρωει τη συγκεκριμενη για τα δοντακια του. Ο κτηνιατρος θα μπορει να βοηθησει, θα ξερει να σε κατεθυνει. Γενικα παντως, οι γατες χανουν ευκολα κιλα..Η αδελφη του Νεμο, η Ντορις κι αυτη στειρωμενη ειχε παχυνει κ αυτη σε καποια φαση, κ ειναι πολυ μικροσωμη..νομιζεις οτι ειναι ακομα μηνων..αλλα χωρις να αλλαξω πολλα, μονο τις μεριδες εχασε γρηγορα βαρος..
ευχαριστω ... μαλλον αυτο θα δοκιμασω για αρχη...και βλεπουμε..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:55, 30-03-07:

Ο καημένος ο Φρου... Πάσχα λιτότητας θα κάνει!

Παράθεση

kelly

Δραστήριο Μέλος

H kelly έγραψε στις 13:55, 30-03-07:

ευχαριστω ... μαλλον αυτο θα δοκιμασω για αρχη...και βλεπουμε..
Καλη επιτυχια και να μην αγχωνεσαι Κι εγω ειχα αγχωθει, ειχα και τα δυο που ειχαν αρχισει να φουσκωνουν.. αλλα πηγαν ολα καλα!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 13:58, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Ο καημένος ο Φρου... Πάσχα λιτότητας θα κάνει!
οχι μωρε το χοντρουλακι μου.... και του ειχα παρει κατι πατε για το πασχα.... τωρα θα πανε στα αδεσποτα..

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 14:02, 30-03-07:

Εμένα ο Χιόνης πριν 2 εβδομάδες που πήγαμε στον Αιλουρο, ζυγλιστηκε 5,200 και ο κ.Πάνος είπε ότι είναι στο όριο του να θεωρηθεί παχουλός. Είπε ότι όταν πιάνετα η κοιλίτσα, όταν δηλαδή έχει κάνει παχάκι, κι εμένα έχει αρχίσει να κάνει, είναι επικίνδυνο για καρδιά. Βέβαια δεν μου είπε δίαιτα, αλλά πολύ παιχνίδι για να τα "κάψει".Αυτός βέβαια δεν έχει ανάγκη από εμάς. Όλη την ώρα παίζει μόνος του σαν παλαβός!!!

Οπότε και για την περίπτωσή σου θα πρότεινα πολύ παιχνίδι

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 14:09, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Εμένα ο Χιόνης πριν 2 εβδομάδες που πήγαμε στον Αιλουρο, ζυγλιστηκε 5,200 και ο κ.Πάνος είπε ότι είναι στο όριο του να θεωρηθεί παχουλός. Είπε ότι όταν πιάνετα η κοιλίτσα, όταν δηλαδή έχει κάνει παχάκι, κι εμένα έχει αρχίσει να κάνει, είναι επικίνδυνο για καρδιά. Βέβαια δεν μου είπε δίαιτα, αλλά πολύ παιχνίδι για να τα "κάψει".Αυτός βέβαια δεν έχει ανάγκη από εμάς. Όλη την ώρα παίζει μόνος του σαν παλαβός!!!

Οπότε και για την περίπτωσή σου θα πρότεινα πολύ παιχνίδι
φαντασου τι θα μου πει εμενα δηλαδη.... κοιλιτσα που κρεμεται εχει χρονια τωρα, σχεδον αμεσως μετα την στειρωση ......

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vana Balafa
Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 14:10, 30-03-07:

Βρέ παιδιά, εμένα ο Ρούπι απο όταν γεννηθηκε έχει πατσοκοίλι....
χαχαχα, ήταν κοιλαράς απο τα γεννοφάσκια του και εξακολουθεί να έχει το παχάκι του!!! κατά τα αλλά όμως δεν ειναι παχουλός, τώρα να δούμε, μετά την στείρωση!!!!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 14:17, 30-03-07:

φαντασου τι θα μου πει εμενα δηλαδη.... κοιλιτσα που κρεμεται εχει χρονια τωρα, σχεδον αμεσως μετα την στειρωση ......
Μου είπε ότι είναι ανησυχητικό όταν η κοιλίτσα φαίνεται στρογγυλή όταν την κοιτάς από πάνω. Εμείς δεν έχουμε φτάσει σ'αυτό το σημείο ακόμα...

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 14:29, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Μου είπε ότι είναι ανησυχητικό όταν η κοιλίτσα φαίνεται στρογγυλή όταν την κοιτάς από πάνω. Εμείς δεν έχουμε φτάσει σ'αυτό το σημείο ακόμα...
ωχ! κανει ενα ελαφρυ στρογγυλεμα...

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 14:45, 30-03-07:

Παιδιά, τελικά η άσκηση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο πάχος τους. Η Sil, που δεν πολυκινείται τελευταίως, πάχυνε τρώγοντας αποκλειστικά κροκέτες m/d κ diabetic, που είναι κ διαίτης, κ μάλιστα μόνο 60 γραμμάρια την ημέρα, που είναι για συντήρηση. Είναι βέβαια γύρω στα 4 κιλά, αλλά έχω συνηθίσει τις γάτες μου γύρω στα 3 με 3,5. Θέλω να επιστήσω την προσοχή σας όμως στις απότομες δίαιτες. Όταν μια γάτα είναι παχύσαρκη κ ηλικιωμένη δεν πρέπει να της κάνουμε απότομα δίαιτα κ να χάσει γρήγορα πολλά κιλά, αλλά πολύ σταδιακά, γιατί κινδυνεύει να πάθει μια νόσο του συκωτιού που λέγεται fatty liver στα Αγγλικά και είναι πολύ επικίνδυνη και δύσκολη στην αντιμετώπιση.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 16:31, 30-03-07:

Η σαρδελιτσα ειναι 4,4(χασαμε 100γραμμαρια σε μια εβδομαδα:up: ), και στρογγυλη κοιλιτσα εχουμε και λιπος μεζεμενο απο κατω(που ανησυχισα οτι ειναι πριξιμο και ετρεχα σαν τρελη στον κτηνιατρο).
Παρολαυτα, ο γιατρος μου ειπε να ην της κανω διαιτα ακομα.
Τρωει την συνιστωμενη ημερισια ποσοτητα και ασκειτε καθημερινα με λειζερ και κοκκαλακια(για τα μαλλια)!

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 08:06, 31-03-07:

Κι εμείς μετά από 3 εβδομάδες με τροφή light αρχίσαμε να επανερχόμαστε σε μετρα φυσιολογικής γάτας.:up: Δεν τη ζύγισα ακόμη αλλά η κοιλίτσα έχει συρρικνωθεί εμφανώς και όταν αγγίζω τα πλευρά της το στρώμα λίπους είναι λεπτότερο.
Τρώμε 40 γραμμάρια την ημέρα Nutro Natural Choice Light, η οποία είναι καλή και για τα δόντια (έχει εικονίδιο Dental Care) αλλά δεν πιστεύω να είναι και εξειδικευμένη για στοματική υγιεινή. Στην αρχή μου έκανε νούμερα και δεν την πολυέτρωγε (βοήθησε και αυτό στα αποτελέσματα) αλλά τώρα την προτιμά και από τις άλλες της τις κροκέτες που είναι maintenance. Τώρα βέβαια που θα πάμε Ρόδο και θα μείνει 20 μέρες κλεισμένη στο διαμέρισμα νομίζω θα κινδυνέψει η σιλουέττα μας αλλά δεν βαριέσαι ας καταλάβει Πάσχα και αυτή!

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 09:18, 31-03-07:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πώς το κάνετε εσείς οι πολύτεκνοι μπορείτε και πείθετε το κάθε γατάκι να τρώει μόνο από το δικό του πιάτο και όχι από το πιάτο του άλλου; Εγώ όταν φιλοξενούσα στο σπίτι μου μια αδέσποτη (την οποία στείρωσα) με τα γατάκια της έπρεπε να δίνω: στην Γάτα (αδέσποτη) τροφή για στειρωμένα, στα μικρά για ανάπτυξη και η Μαρίκα τρώει για γάτες που είναι μέσα στο σπίτι. Σας πληροφορώ γινόταν αχταρμάς στο σπίτι, όλα έτρωγαν από το πιάτο του άλλου και κανένα από το δικό του. Εσείς πώς το κάνετε;

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 09:55, 31-03-07:

Πάντως οι δικοί μου ούτε και ξέρω πόσο τρώνε, τους έχω μονίμως κροκέτες στο πιάτο τους και πάντα ήταν κανονικοί σε κιλά. Και επειδή με τη στείρωση ΔΕΝ έχουν ηρεμήσει, αντιθέτως μου φαίνεται ότι ζωηρέψαν περισσότερο, δεν νομίζω ότι θα πάρουν πολύ βάρος. Βέβαια είναι και νωρίς ακόμα για να πω, αλλά είναι λιτοδίαιτα και υπερκινητικά...οπότε μάλλον θα τη γλυτώσουμε!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 14:45, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από ψωρόγατο
όλα έτρωγαν από το πιάτο του άλλου και κανένα από το δικό του. Εσείς πώς το κάνετε;
Βασικά δεν γίνεται αυτό εύκολα, κ γι’ αυτό τρώει και η Sil κροκέτες για διαβητικούς, ενώ μόνο η Λούσυ έχει διαβήτη. Θα μπορούσε να γίνει αν έχεις συνηθίσει τις γάτες σου να τρώνε μία ή δύο συγκεκριμένες φορές την ημέρα και φυσικά να τις ταΐζεις σε ξεχωριστά δωμάτια.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 09:33, 27-04-07:

Στο παρακάτω βιντεάκι θα δείτε μια αποτυχημένη προσπάθεια κάποιου να βάλει τη γάτα του να κάνει γυμναστική!!!!1

http://www.youtube.com/watch?v=hgsfEjjihfw

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cleopatra
H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 09:42, 27-04-07:

Να'σαι καλά Κατερίνα που μας έφτιαξες την μέρα!! Καλά, από το γέλιο κόντεψα να πνιγώ με τον καφέ..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:50, 27-04-07:

Τέλειο βιντεάκι Κατερίνα! Απίστευτο γατί!! Κι εμένα με πιάσανε τα γέλια και με κοιτάζουνε περίεργα οι υπόλοιποι στο γραφείο

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 09:57, 27-04-07:

Μου θυμιζει λιγο εμενα πανω στο διαδρομο γυμναστικης!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 12:27, 27-04-07:

η καημενουλα!!!!! ισως αν της εβαζαν ενα πιατο με φαγητο μπροστα τελικα να τα καταφερνε!!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 18:08, 27-04-07:

Αυτή είναι χειρότερη κι από μένα!!!! Πολύ γέλιο!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 19:26, 27-04-07:

Φοβερό video!!!
Βρε κορίτσια 5 κιλά δεν είναι πολλά για γάτα.Παραπάνω από 5 είναι όμως.Παίζει ρόλο και το καλούπι βασικά.Ο δικός μου είναι 4.850 και ο Νίνο μου ήταν γύρω στα 7 αλλά ήταν βαρυκόκκαλος

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:28, 29-04-07:

Δυστυχώς ο δικός μου δεν ξέρω πόσα κιλά είναι, γιατί δεν έχουμε ζυγαριά (αυτό, βέβαια, συμφέρει κι εμένα). Πάντως το σκεμπέ του τον έχει, η αλήθεια να λέγεται. Του κάνω πιο εντατική άσκηση, αλλά το πρόβλημα είναι ότι, παρόλο που όταν παίζουμε τρέχει σαν τρελός, όλη την υπόλοιπη μέρα ραχατεύει, οπότε τι να σου κάνει η ρημάδα η άσκηση; Έτσι απλώς μειώσαμε τις μερίδες, παίρνουμε τροφή για στειρωμένα και το ρίξαμε και οι δυο στην κοτοπουλοφαγία (είμαι και εγώ σε δίαιτα).

@Mariel: Και πάλι καλά να λες που η Τσίκι μόνο με τη μαγειρευτή τροφή απαιτεί τάισμα. Η κοπέλα που έχει το πετ σοπ της γειτονιάς μού έλεγε ότι η γάτα της απαιτεί να την ταΐζει με κουταλάκι, αλλιώς δεν τρώει τίποτα!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:16, 30-04-07:

rukoμην ανυσηχεις καθολου για τον φενστερ τη πετρα του σκανδαλου την ειπα ετσι γιατι με τα περσικα επειδη ειναι πολυ παιχνιδιαρα ηταν αυτη που τα διατηρουσε σε φορμα με τα παιχνιδια της . Τωρα βεβαια επειδη επληταν στο μπαλκονι εχει κανει κι αυτη κοιλιτσα και την γυμναζω αλλα υποψιαζομαι οτι αμα θα ειναι τα δυο τους και με σωστη διατροφη θα στου τον κανει στυλακι και θα γινει κι αυτη οπως ηταν πριν λιγους μηνες.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 08:10, 30-04-07:

παιδια μια ερωτηση,ολα τα γατακια μου αρσενικα, θηλυκα ειναι στειρωμενα,το ενα θηλυκο ομως παχαινει,παχαινει και εχει φτασει τα 7,5 κιλα,τους δινω μονο τροφη γαι στειρωμενους γατους και ειναι εκτος σπιτιου.η ερωτηση ειναι:υπαρχει τροφη light διαφορων εταιριων,αν παρω αυτη την τροφη θα εχουν προβλημα τα αρσενικα γατια αν τρωνε απο αυτην και αυτα??γιατι , αλλη ειναι η τροφη γαι στειρωμενα και αλλη η light.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 12:02, 30-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
παιδια μια ερωτηση,ολα τα γατακια μου αρσενικα, θηλυκα ειναι στειρωμενα,το ενα θηλυκο ομως παχαινει,παχαινει και εχει φτασει τα 7,5 κιλα,τους δινω μονο τροφη γαι στειρωμενους γατους και ειναι εκτος σπιτιου.η ερωτηση ειναι:υπαρχει τροφη light διαφορων εταιριων,αν παρω αυτη την τροφη θα εχουν προβλημα τα αρσενικα γατια αν τρωνε απο αυτην και αυτα??γιατι , αλλη ειναι η τροφη γαι στειρωμενα και αλλη η light.
την ιδια απορια ειχα και εγω που του δινω την oral αλλα επρεπε και light γιατι ειχε παχυνει και κανονικα πρεπει και για στειρωμενα... μπλεξιμο! πρεπει να παρω 3 διαφορετικες τροφες????

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 19:48, 31-05-14:

Βρε παιδιά, η γατούλα που μάζεψα, ένα μόλις μήνα μετά τη στείρωση, και έχει αρχίσει να κάνει κοιλίτσα (εννοώ να διαγράφεται καθαρά ένα στρογγύλεμα). Είναι φυσιολογικό τόσο γρήγορα;
Να σας πω ότι το μάζεψα πολύ αδύνατο (κυριολεκτικά σώθηκε από του χάρου τα δόντια, είχε κάποιο χτύπημα και ήταν, ποιος ξέρει πόσο καιρό, χωρίς φαϊ και χωρίς νερό, τρομερά αφυδατωμένο), βέβαια το έχω ήδη δυο μήνες, έχει πάρει τα πάνω του, αλλά μήπως ακόμη δεν έχει πάρει όσο βάρος πρέπει και γι'αυτό μου χτυπάει η κοιλιά στο μάτι; Επίσης, την είχα σχεδόν δέκα μέρες σε πανσιόν, γιατί έλειπα εκτός Αθηνών, λέτε να παράφαγε; Γενικά, δηλαδή, έτρωγε πολύ από τότε που άρχισε να συνέρχεται, προσπαθούσα κι εγώ να την παχύνω και δεν της μετρούσα το φαϊ. Μου είπανε, μάλιστα, ότι κοιμόταν πολύ (όντως κοιμάται πολύ, γιατί ακόμη δεν τα έχει βρει με τη μεγάλη μου γάτα, οπότε όταν δεν μπορώ να τα προσέχω, αναγκαστικά την έχω απομονωμένη για κάποιες ώρες).
Η μεγάλη μου γάτα δεν θυμάμαι πόσο γρήγορα πάχυνε, αλλά είναι και μακρύτριχη, οπότε μπορεί και να μην το είχα πάρει χαμπάρι.. Απλά ανησυχώ μην είναι καμία παρενέργεια της στείρωσης...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:00, 31-05-14:

Καλησπερα.
Εννοεις αυτο το κρεμασμα που υπαρχει περιπου αναμεσα στα πισω ποδαρακια;Γιατι αν ναι...φυσιολογικο ειναι.Εχω προσεξει οτι ολα τα στειρωμενα,αλλα ισως και γενικοτερα αυτα που ζουν μεσα στο σπιτι και δεν τρεχουν εξω,το κανουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 20:04, 31-05-14:

Βασικά, τώρα που το λες, όχι αυτό, αυτό το έχει η μεγάλη μου γάτα (και όλο της το ζουπάω ). Έχει χοντρύνει η κοιλιά της συνολικά. Μήπως απλά πάχυνε από το πολύ φαϊ και μου χτυπάει στο μάτι επειδή ήταν πολύ αδύνατο και τσάμπα ανησυχώ;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:34, 31-05-14:

Δε βάζεις καμια φωτογραφία να δούμε; Επίσης, ζύγισέ τη και πες μας. Περίεργο να πάχυνε τόσο γρήγορα αλλά αν τυχόν έτρωγε διπλή μερίδα κάθε φορά και μετά κοιμόταν του καλού καιρού, δεν ακούγεται ακατόρθωτο :Ρ

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 20:58, 31-05-14:

Μωρέ, την στούμπωνα, για να είμαι ειλικρινής. Και λόγω απομόνωσης, δεν κινείται και πάρα πολύ, ήταν και στην πανσιόν σχεδόν δέκα μέρες και δεν ξέρω τι έκανε.. Θα προσπαθήσω να φωτογραφία αύριο, να σας τη δείξω. Τώρα, να τη ζυγίσω, λίγο δύσκολο, ακόμη νιώθει ανασφάλεια και δεν κάθεται αγκαλιά (άσε που θα πρέπει να μετρήσω και τα δικά μου κιλά και έχω φάει πολύ τον τελευταίο καιρό και φοβάμαι γι'αυτό που θα δω.. ) και δεν ξέρω αν θα κάτσει ακίνητη, για να τη ζυγίσω μόνη της..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 21:02, 31-05-14:

Χααχαχχα πολλά αδιέξοδα :Ρ Κάντης λίγη δίαιτα λοιπόν γιατί όλα συνηγορούν στο ότι όντως άρχισε να γίνεται μπόγος και δεν είναι η ιδέα σου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 14:29, 21-05-16:

Η γάτα μου από τότε που στειρώθηκε έχει αρχίσει να παίρνει κιλά.Πολλά κιλά...Έχει αλλάξει εντελώς όχι από χαρακτήρα βέβαια..στο σώμα..Επίσης βαριέται και σχεδόν το μόνο που κάνει είναι να τρώει να κοιμάται και να τεμπελιάζει.. άντε που και που να τρέξει καμιά φορά αν έχει κάτι να κυνηγήσει... Τι να κάνω;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:15, 21-05-16:

διαιτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 19:01, 21-05-16:

σωστη διατροφη, μετρημενη ποσοτητα και κινηση. παρε παιχνιδια-μπαλακια-λειζερ και κυνηγα την εσυ μες στο σπιτι. επισης συμβουλευσου το γιατρο σας για το ποιο ειναι το ιδανικο βαρος για τη δικη σου γατουλα. δεν ειναι ολα τα γατια ιδια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:01, 21-05-16:

Της δίνεις: Ξηρή τροφή για στειρωμένες γάτες και κίνητρα για άσκηση.
Δεν της δίνεις: Κονσέρβα κάθε μέρα, παρά μόνο 2 φορές την εβδομάδα, αντικαθιστώντας το ένα γεύμα των κροκετών.
Και σιγά σιγά τα αποτελέσματα θα αρχίσουν να είναι ορατά και θα επιβεβαιώνονται και στη ζυγαριά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:33, 21-05-16:

Να προσεξεις την διατροφη πρωτο και πιο σημαντικο, αλλα επισης θα ελεγα μηπως να την δελεαζεις για παιχνιδι; ειτε με ετοιμα παιχιδια οπως ποντικακια μπαλακια λειζερ να κυνηγαει αλλα και μονη σου μπορεις να φτιαξεις εστω με μια κλωστη και καποιο αντικειμενο δεμενο. Και εγω στον γατο μου παρολο που τρωει ικανοποιητικες μεριδες παιζει και τρεχει πολλες ωρες στο σπιτι και ετσι το βαρος μενει σταθερο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μετά τη στείρωση: Φροντίδα/Απορίες - Από ζουζου
      Το θέμα έχει λάβει 878 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-05-19 στις 14:55.
    • Διατροφή μετά τη στείρωση - Από oh-my-cat!
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-12-11 στις 23:15.
    • SOS!! Μέτα τη στείρωση τι;; - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-05-11 στις 21:45.
    • Στείρωση μετά τη γέννα; - Από Nonika
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-04-09 στις 00:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους