Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,211 εγγεγραμμένα μέλη και 718,325 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 293 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοξόπλασμα

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 14:04, 09-07-07:

Mια και ειμαι εγκυμονούσα εχω ζήσει απο κοντά την άγνοια του κόσμου σχετικά με το τοξόπλασμα. Mου θυμίζει την εποχή που εμφανίστηκε το aids στη δεκαετία του 80. O κοσμος απλά δεν ξέρει οτι δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος απο τη γάτα. Πιο πολύ κινδυνευει απο μια λιγο ψημένη μπριζόλα. Eιμαι σίγουρη οτι οσοι το έχουν περάσει δεν θα είναι απο γάτα. Tα καναρίνια πολύ πιο επικίνδυνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 14:41, 09-07-07:

Είναι ο εύκολος στόχος οι γάτες γι'αυτό... Π.χ. η κουμπάρα μου που αναγκάστηκε να ρίξει το παιδί στον 3ο μήνα επειδή είχε κολλήσει τοξόπλασμα, κατηγορούσε τις γάτες στο εξοχικό του πατέρα της που στο κάτω-κάτω δεν τις χάιδευε καν. Της ήταν προφανώς πιο εύκολο από το να κατηγορήσει την μητέρα της ή τον εαυτό της τον ίδιο, που όποτε πήγαινε στο εξοχικό κι έτρωγε φρούτα ή λαχανικά σε σαλάτα από τον κήπο δεν τα έπλεναν προφανώς τόσο καλά...
Αλλά όχι! Δεν εφταιγαν εκείνες, αλλά οι γάτες που μάζευε και τάιζε ο πατέρας της! Τον είχαν κάνει τον άνθρωπο να αισθάνεται υπεύθυνος για το εγγόνι που έχασε. Βέβαια, στα γεννέθλια της βαφτιστήρας μου έγινα λίγο κακιά και τους τα είπα ένα χεράκι.Ας πρόσεχαν περισσότερο στο τι βάζουν στο στόμα τους και όχι στα ζωντανά που μπαίνουν στο σπίτι τους! Όχι γιατί μου την είπαν ότι δε θα μπορέσω να κάνω παιδί επειδή έχω γάτα σπίτι.Που να 'ξεραν και για την δεύτερη....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 15:56, 24-07-07:

Τι ειν' τούτο ρε παιδιά.
Μόλις συνέλθω απο τα μπινελίκια που μου έριξε έγγυος φίλη που της είπα να ψάξει και εδώ για να δει και πως την αντιμετωπίζουν και άλλες μάνες αυτή την ιστορία με το τοξόπλασμα, θα επανέλθω.
Για την ώρα Μισέλ μήπως θα έπρεπε να αλλάξεις το τίτλο σε αυτό το άρθρο ξέρω εγώ με κάτι σαν "ανεγκέφαλες έγκυες και τοξόπλασμα" ή "δέκα λόγοι για να μην κάνετε παιδί", για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις, σαν αυτή που ανάγκασαν την επί ετών φίλη μου, σημερινή, μετά απο προσπάθειες ετών, έγκυο, να μου σούρει ότι δεν μου έχει σούρει μια ζωή. Λέω τώρα εγώ.

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 21:33, 24-07-07:

δεν καταλαβα καλα μηπως παρεξηγηθηκε κανεις;
παντος εχω να πω στις εγγυες που εκτιθονται σε καπνο τσιγαρου να αφησουν το τοξοπλασμα και να απομακρυνθουν πρωτα απο το τσιγαρο!!! εμενα οταν η θεια μου ειχε ερθει να μεινει στο σπιτι μας με επριξε η μαμα μου ''μην αγγαλιαζεις τι γατα!'' και ''μην χαιδευεις τη γατα!'' και'' αστη γατα!'' μου εσπασε τα νευρα!! αυτη ομως και ο θειος μου καπνιζαν σαν φουγαρα μπροστα της και οταν τους ελεγα να σβησουν τα τσιγαρα μου ελεγαν ''δεν την ενοχλει το τσιγαρο!'' και ''δεν την πειραζει το τσιγαρο!''!!

Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cleopatra
H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 02:57, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από pinelopi
μου λέει το εξής"αν μείνεις έγκυος κάποια στιγμή θα πρέπει να διώξεις την Πηνελόπη από το σπίτι και όχι μόνο αυτό αλλά θα πρέπει να σταματήσεις και να αγαπάς τις γάτες γιατί αν καταπιείς μια τρίχα μπορεί να κολήσεις τοξόπλασμα και ένα σωρό άλλες αρρώστιες"
Τώρα διάβασα προσεκτικά αυτό το θέμα.. όντως ορισμένοι άνθρωποι είναι απλά απαράδεκτοι και απελπιστικά στενόμυαλοι στο θέμα εγγυμοσύνη - γάτες.. Αυτό μου θύμησε κάτι που είπε η αγαπημένη μου "πεθερούλα", δηλαδή η μαμά του καλού μου, την προηγούμενη εβδομάδα.. Κάτι λέγαμε για τον "γιο μας" δηλαδή τον γατούλη μας και μου λέει με ύφος καθηγητή πανεπιστημίου και πάνω, ότι αν μείνω έγγυος θα "φάει κλωτσιά ο γάτος γιατί είναι επικίνδυνος για το μωρό"..2.5 χρόνια που την ξέρω ήμουν πάντα το καλό κοριτσάκι και εκείνη την στιγμή αν δεν ήμασταν έξω και δεν λυπόμουν το αγόρι μου θα την έβριζα.. Της εξήγησα λοιπον όσο πιο ήρεμα μπορούσα, και αφού μου άρχισε τις γνωστές ιστορίες του στυλ "εμένα η τρίτη ξαδερφη της κουνιάδας μου..κλπ έχασε ένα παιδί από τοξόπλασμα" της είπα με το πιο δολοφονικό μου ύφος ότι εγώ και έχω διαβάσει και το έχω ψάξει.. Και πως φυσικά όποιος δεν θέλει το γατοπαιδάκι μου, δεν θα έχει θέση και στο σπίτι μου.. Ευτυχώς που το αγόρι μου είναι 100% μαζί μου!!Δεν αντέχω να μιλάνε έτσι για το μωράκι μου, το παίρνω ίσως πολύ προσωπικά..

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 07:49, 25-07-07:

Για μελινάκι: Όχι χαρά μου δε θύμωσα μαζί σου. Το ότι ρώτησες δείχνει το βαθμό υπευθυνότητας που σε διακρίνει και μπράβο σου. Γιατί προστατεύοντας τους άλλους απο πιθανό πρόβλημα εξαιτίας του ζώου , επί της ουσίας προστατεύεις το ζώο σου. Και αυτό για μένα σημαίνει σεβασμός όλων. Για το κάπνισμα συμφωνούμε απόλυτα.
Για τους άλλους: Η anabu έθεσε το θέμα στη σωστή του βάση. Μια γυναίκα όταν μένει έγκυος είναι έρμαιο τις περισσότερες φορές του γιατρού της. Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο τι αυτή κάνει, αλλά στο τι της λέει ο γιατρός και εκεί είναι το πρόβλημα, στο γιατρό και προς αυτή την κατεύθυνση θα πρέπει να στραφεί κανείς. Η Κέλλυ έχει γράψει ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο για το θέμα και αυτή πρέπει να είναι η απάντηση μας στην ερώτηση ή στους φόβους κάποιας για το τοξόπλασμα. Και όχι η ποσότητα μυαλού στον εγκέφαλο της σε συνάρτηση με το χρώμα των μαλλιών της.
Στις λέξεις πολλές φορές υπάρχει ένας ορατός και ένας αόρατος -άκομψη έκφραση δεν μου έρχεται άλλη- ρατσισμός. Έτσι με βάση αυτά που διάβασα εδώ μέσα το προφίλ της κομπλεξικής και απληροφόρητης εγκύου είναι το εξής:
1/ Είναι ξανθιά
2/ Είναι κυράτσα
3/ Είναι ανεγκέφαλη
4/ Το μόνο της επίτευγμα είναι που έμεινε έγκυος και
5/ Είναι κακομαθημένη απαιτώντας να είναι το κέντρο του κόσμου.
Σε αντιδιαστολή εγώ που δεν είχα πρόβλημα με το τοξόπλασμα (όντας θετική γιατί ζω με γάτες απο τη μέρα που γεννήθηκα) είμαι:
1/ Είμαι μελαχροινή και μάλιστα σκούρα σαντρέ (το φυσικό μου)
2/ Είμαι κάτι σε μίξη Κοκό Σανέλ και της εκάστοτε διευθύντριας της vogue: Έχω μια φούστα μόνο που την αποκαλώ μνημοσυνί για διαφόρους επετείους και τα τρία τέταρτα της χρονιάς φοράω μπότες.Το καλοκαίρι πάλι δεν φοράω τίποτα (σε παπούτσι εννοώ, μεγάλωσα πια και φοράω μαγιώ)
3/ Είμαι διασταύρωση Αϊνστάιν με Προύστ με λίγα ψείγματα Μαρξ, Πουλαντζά και στο τσακίρ κέφι και λίγο απο Αλτουσέρ (άραγε ζει αυτή η ψυχή; ). Επίσης βρίσκομαι στα πρόθυρα της ολοκλήρωσης της έρευνας μου στους μη ντεντερμινιστικούς υπολογιστές. Το ότι δεν πήρα το πτυχίο μου οφείλεται ακριβώς στα ρημάδια τα μη αλγοριθμικά προγράμματα. Μόλις φτιάξω τον παραπάνω αναφερθέντα υπολογιστή θα τον στείλω να πάρει πτυχίο για μένα. Άλλοι διαβάζουν για να πάρουν πτυχίο άλλοι κάνουν έρευνα για να φτιάξουν το καλύτερο δυνατό σκονάκι,
4/ Εγώ κατ' αρχήν έμεινα δύο φορές έγκυος και με βάσει τα υπ' αριθμ. 2 και 3 αναφερόμενα είναι προφανές ότι είχα και άλλα πράγματα να κάνω, αφού εάν δεν συμβουλευόμουνα τους μόδιστρους στο Μιλάνο δεν υπήρχε περίπτωση να παλουκωθώ να ερευνήσω. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου μόνο εξαιτίας του ότι είχα γίνει μια τοφάλα δεν φορούσα Pucci και Versage γιατί όπως λέει και η συνάδελφος ερευνήτρια Θώδη πολύ το εμπριμέ και το ψυχεδελικό συμπληρώνω εγώ για τον Pucci λέμε τώρα και εάν τα φορούσα θα έφερνα σε ντουλάπα και μάλιστα απο αυτές τις αγγλικές ξέρετε με τα σκαλίσματα και τον τεράστιο όγκο.
5/ Κακομαθημένη: Εδώ υπάρχει μια μικρή ταύτιση, αλλά μικρή. Και στις δύο εγκυμοσύνες στον μεν πρώτο μήνα ήθελα να τρώω φράουλες και καρπούζι και μετά μέχρι τον έκτο ιταλικά ραδίκια με τηγανιτές πατάτες και κρητική γραβιέρα, την πικάντικη. Επίσης ήθελα πολύ λεμόνι στα ραδίκια μου, ίσως για να αντισταθμίσει το γλυκανάλατο της υπόθεσης. Αλλά μέχρι εκεί. Α και επειδή και στις δύο πέρασα καύσωνες αρνιόμουνα να χρησιμοποιώ αιρκοντίσιον, με αποτέλεσμα όλη η οικογένεια να είναι σε μια κατάσταση μόνιμης θερμοπληξίας.
- Για να σοβαρευόμαστε με πείραξαν πολλά, αλλά αυτό που με πείραξε πιο πολύ ήταν η φράση
"Πω πω κι εμένα μου τη σπάει τρελά αυτή η νοοτροπία "κυοφορώ τον διάδοχο και φορέα των απαράμιλλων γονιδίων μου και αυτό αποτελεί ΤΟ μέγιστο επίτευγμα, εκμηδενίζοντας σε σημασία όλο το υπόλοιπο σύμπαν". Άντε να της εξηγήσεις ότι, ναι, αυτό είναι όντως το μέγιστο επίτευγμά της, απλά και μόνο επειδή μέχρι εκεί φτάνουν οι δυνατότητές της...".
Αυτή τη στιγμή 1 στα 5 ζευγάρια είναι υπογόνιμα με αυξητική τάση. Ξέρω γυναίκες που παλεύουν χρόνια πετσοκόβοντας το κορμί τους, κάνοντας το ένα απέραντο χημείο, παλεύουν με τους δαίμονες της προκατάληψης, αλλά και με τους δικούς τους, που τις κάνουν να θεωρούν ότι ένα παιδί είναι το μεγαλύτερο επίτευγμά τους, που κάθε τρεις και λίγο βρίσκονται αντιμέτωπες με μια ακόμα "αποτυχία", που τα νεύρα τους είναι τσατσάλια, που η σχέση τους δοκιμάζεται και πολλές φορές καταστρέφεται, που νοιώθουν λειψές, που ξετινάζονται οικονομικά και τις περισσότερες φορές τους μένουν μόνο τα αποτελέσματα αυτής πορείας και όχι το παιδί, για να θεωρήσω ότι η γέννηση ενός παιδιού δεν είναι τίποτα άλλο παρά η ύστατη λύση απόδειξης της ανικανότητας κάποιου να κάνει κάτι ουσιαστικό. Η φίλη, που σας είπα, μου είπε να σας πω "μακάρι εσείς να μην χρειαστείτε ποτέ να αποδείξετε στον εαυτό σας ότι μπορείτε να κάνετε ένα παιδί". Έχω φίλη που πάλευε 20 χρόνια και, και μετά απο 17 αποβολές και τις ανάλογες θεραπείες γέννησε τη κόρη της.
Υπάρχουν πράγματα που τα απαιτεί κανείς και καλά κάνει αλλά να τα απαιτεί απο εκεί που πρέπει. Σαφέστατα υπάρχει μια δαιμονοποίηση σε σχέση με τα ζώα και την έγκυο και όχι μόνο. Και εμείς οφείλουμε να πιέσουμε να αλλάξουν τα πράγματα χωρίς αφορισμούς για το ένα κομμάτι που είναι αποδέκτης της. Και εννοώ τις έγκυες γυναίκες. Οι πολιτισμένοι Αμερικάνοι -εννοώ σε σχέση με τα ζώα-: Προχθές έβλεπα μια κωμωδία με τον Χιου Γκράντ, όπου ο γυναικολόγος της γυναίκας του τους σύστησε να διώξουν τη γάτα απο το σπίτι γιατί μπορεί να μεταδώσει τοξόπλασμα στην έγκυο. Πάρα πολλές γυναίκες είδαν αυτή την ταινία (Χιου Γκραντ είναι αυτός) και σαφώς και επηρεάστηκαν. Αντί λοιπόν να την πέφτουμε στον αποδέκτη μιας άδικης προπαγάνδας, καλό θα ήταν να κουβεντιάζουμε επί της ουσίας και όχι επί των εξωτερικών και πιθανολογούμενων εσωτερικών γνωρισμάτων μιας εγκύου.
Επίσης επειδή εκτός της Όλγας, την οποία θεωρώ απο τα πιο "υγιή" άτομα σε σχέση πάντα με τις απόψεις της και το πως τις υπερασπίζεται και κάποιες φορές τη ζηλεύω και για την ηρεμία που της έχει δώσει αυτή η συνέπεια της, καμία απο τις υπόλοιπες δεν έχετε γίνει μάνες. Γελάσετε όσο θέλετε άλλα όταν θα γίνετε μάνες τότε θα καταλάβετε.
Υ.Γ. 1. Για τα άτομα με πρόβλημα στο ανοσοποιητικό, ακόμα και ένα κουνούπι μπορεί να τα στείλει στην εντατική. Ο αριθμός των λευκών τους ή των αιμοπεταλίων τους είναι η καλύτερη απόδειξη. Για να μην το πιάσω και αυτό το θέμα.
Υ.Γ.2 Επίσης Ασπασία μου η φράση "έριξε το παιδί" είναι το λιγότερη άκομψη και με βάση τη βαρύτητα που κουβαλάνε οι λέξεις στη συγκεκριμένη περίπτωση, της υποχρεωτικής για λόγους υγείας άμβλωσης, είναι επιεικώς άστοχη, πολύ επεικώς το λέω αυτό, διότι έχω και μια αδυναμία στο Χιόνη λόγω χρώματος και στο Πίπη λόγω ονόματος. Όχι βέβαια ότι θα ταίριαζε και για οποιαδήποτε άλλη άμβλωση ανεξάρτητα με τους λόγους που αποφασίζεται και γίνεται και λόγος δεν μας πέφτει, μάλλον δεν μου πέφτει.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:34, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
αυτό που με πείραξε πιο πολύ ήταν η φράση
"Πω πω κι εμένα μου τη σπάει τρελά αυτή η νοοτροπία "κυοφορώ τον διάδοχο και φορέα των απαράμιλλων γονιδίων μου και αυτό αποτελεί ΤΟ μέγιστο επίτευγμα, εκμηδενίζοντας σε σημασία όλο το υπόλοιπο σύμπαν". Άντε να της εξηγήσεις ότι, ναι, αυτό είναι όντως το μέγιστο επίτευγμά της, απλά και μόνο επειδή μέχρι εκεί φτάνουν οι δυνατότητές της...".
Δεν είπα ποτέ ότι αυτή η νοοτροπία χαρακτηρίζει όλες τις εγκυμονούσες. Αλλά αυτές που έχουν αυτή τη νοοτροπία, ναι, μου τη σπάνε τρελά. Από το γεγονός ότι πειράχτηκες η φράση, να υποθέσω ότι εσένα σε εκφράζει αυτή η στάση;
Αυτή τη στιγμή 1 στα 5 ζευγάρια είναι υπογόνιμα με αυξητική τάση. Ξέρω γυναίκες που παλεύουν χρόνια πετσοκόβοντας το κορμί τους, κάνοντας το ένα απέραντο χημείο, παλεύουν με τους δαίμονες της προκατάληψης, αλλά και με τους δικούς τους, που τις κάνουν να θεωρούν ότι ένα παιδί είναι το μεγαλύτερο επίτευγμά τους, που κάθε τρεις και λίγο βρίσκονται αντιμέτωπες με μια ακόμα "αποτυχία", που τα νεύρα τους είναι τσατσάλια, που η σχέση τους δοκιμάζεται και πολλές φορές καταστρέφεται, που νοιώθουν λειψές, που ξετινάζονται οικονομικά και τις περισσότερες φορές τους μένουν μόνο τα αποτελέσματα αυτής πορείας και όχι το παιδί,

Το τι τραβάνε τα υπογόνιμα ζευγάρια το γνωρίζω από πολύ κοντινούς μου ανθρώπους. Και θα σου πω αυτό που είπα και σ' εκείνους: Κατά τη γνώμη μου, αντί να σπαταλάνε τα ψυχικά τους αποθέματα, χρόνια απ' τη ζωή τους και απίστευτα βουνά χρημάτων προκειμένου να διαιωνίσουν το γενετικό τους υλικό, θα ήταν χίλιες φορές καλύτερο να υιοθετήσουν κάποιο από τα χιλιάδες ορφανά παιδιά που ήδη υπάρχουν και να δώσουν σ' αυτό την αγάπη τους, την ψυχή τους, τα χρόνια τους και τα χρήματά τους.
Και, ναι, τα ξέρω και τα ντεσού της υιοθεσίας γιατί έχω συγγενή δεύτερου βαθμού που είναι υιοθετημένη. Και θεωρώ τη υιοθεσία πολύ μεγαλύτερο επίτευγμα από τον τοκετό. Εξάλλου εσύ, σαν μάνα, θα γνωρίζεις πολύ καλύτερα από μένα ότι μητρότητα δεν είναι ούτε οι 9 μήνες της εγκυμοσύνης, ούτε οι ώρες του τοκετού, είναι τα χρόνια της φροντίδας και της αγάπης που τα ακολουθούν.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 08:49, 25-07-07:

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο μήνυμα σου Αλίκη με πείραξε κι εμένα αρκετά, αν και κατάλαβα ότι δεν μιλούσες γενικά αλλά ειδικά για ορισμένες "πειραγμένες" οι οποίες θεωρούν ότι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πρέπει όλοι να τους συμπεριφέρονται σαν να είναι το κέντρο του κόσμου!

Όσο για το παράδειγμα της φίλης της Νερίνας, από τη μία καταλαβαίνω ότι μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών να κάνεις παιδί αν διαβάσεις κάποιο τέτοιο σχόλιο μπορεί να τα "πάρεις" από την άλλη επειδή έχουμε αντίστοιχη ιστορία με τη νονά του ανηψιού μου η οποία για 20 χρόνια είχε κάνει πανω από 10 εξωσωματικές και άλλες τόσες αποβολές (την τελευταία φορά στον 6ο μήνα) και πάντα είχα την απορία γιατί δεν υιοθετεί. Τελικά πριν από 2 χρόνια περίπου υιοθέτησε ένα πανέμορφο αγοράκι. Το πήρε αμέσως μόλις γεννήθηκε (2 ημερών) και το έχει μεγαλώσει σαν δικό της. Δεν το κράτησε μυστικό, κι έχει σκοπό να το πει και στο ίδιο ότι είναι υιοθετημένος. Το θεωρώ πολύ λογικότερο και πιο ανθρώπινο να υιοθετήσει κάποιος ένα παιδί που διαφορετικά θα μεγαλώσει σε ίδρυμα κάτω από ποιος ξέρει ποιες συνθήκες, από το να κάνει τόσες προσπάθειες για τόσα χρόνια, φθείροντας παράλληλα και τον εαυτό του με ορμόνες, φάρμακα και αποτυχημένες εξωσωματικές. Αυτό είναι κάτι που το έχω συζητήσει και με τον άνδρα μου. Σε περίπτωση που δεν μπορέσουμε να κάνουμε παιδιά θα ήθελα πάρα πολύ να υιοθετήσω. Ακόμα και να κάνω δικά μου, αν έχω την οικονομική άνεση και μπορώ να τα συντηρήσω, κα πάλι θα ήθελα να υιοθετήσω. Τόσα παιδιά εγκαταλείπονται κάθε μέρα σε ιδρύματα ή στο δρόμο. Εδώ συζηταμε για τα αδέσποτα, τα παιδιά αυτά δεν τα σκεφτόμαστε?....

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 08:49, 25-07-07:

Για Αρήθα: Δεν διάκρινα πουθενά τη διάθεση διαχωρισμού ή κατηγοριοποίησης, αντίθετα ένα τσουβάλιασμα είδα. Εάν ήθελες πραγματικά να τα διαχωρίσεις θα έβαζες και άλλες παραμέτρους.
Όσο για το εάν με εκφράζει αυτή η στάση; Για λόγους που έχουν να κάνουν με το μεγάλωμα μου, μεγάλωσα με γατιά δεν μπορεί να με εκφράζει, αλλά μπορώ να την κατανοήσω και να την αποδεχθώ, θεωρώντας ότι από την στιγμή που δεν κάνουν κακό στα ζώα, απλά δεν θέλουν να έρχονται σε επαφή μαζί τους, δεν με αφορά. Αντίθετα εκτιμώ ότι η στάση που εμπεριέχει αφορισμό στη τελική κάνει κακό στα ζώα μου. Και σε πρώτη φάση εγώ αυτά θέλω να προστατεύσω και όχι να αποδείξω την ανωτερότητα του μυαλού μου, του γούστου μου στο ντύσιμο και της αριστοκρατικής με θεωρητικές προεκτάσεις καταγωγής μου. Και για να στο πω τελέιως ειλικρινά, σε αυτό το θέμα διάβασα μερικά απο τα πιο στερημένα οποιασδήποτε ευαισθησίας και εκτίμησης στο φύλο μου πράγματα. Και δεν με ενδιαφέρει εάν θέλετε να θεωρείτε ότι εσείς είστε μόνο γατόφιλοι ή ότι άλλο είστε. Εγώ είμαι και γυναίκα και μάνα και πάνω από όλα άνθρωπος και αγαπάω και τις τρεις μου ιδιότητες και πάνω από όλα το είδος μου.
Το γιατί κάποιος αποφασίζει τη μια ή την άλλη λύση για το πως θα νοιώσει ολοκληρωμένος σαν άνθρωπος δεν με αφορά. Θεωρώ δε ότι θα ήταν και εγωιστικό εκ μέρους μου έχοντας τη σιγουριά των δυο παιδιών που γέννησα να του πω μην το παλεύεις, γονιός δεν είναι αυτός που γεννάει αλλά αυτός που μεγαλώνει. Και εγώ άλλωστε να γεννήσω επέλεξα όχι να υιοθετήσω. Εσύ πάλι εάν ποτέ επιλέξεις να κάνεις παιδί υιοθέτησε το και θα είσαι απολύτως συνεπής με τις απόψεις σου. Απλά ξεκίνα απο τώρα για να προλάβεις να το μεγαλώσεις. Γιατί στην Ελλάδα ζούμε, για σέρφαρε λίγο και δες τον νόμο περί υιοθεσίων και το τι πρέπει να ξεπεράσουν αυτοί οι ανθρώποι για να υιοθετήσουν ένα παιδί και θα δεις ότι το να προσπαθείς να κάνεις δικό σου παιδί έχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας απο το να υιοθετήσεις.
Υ.Γ. Και επίσης καλό θα ήτανε να σβυστεί τελείως αυτό το θέμα γιατί μόνο κακό στα γατιά μας μπορεί να κάνει έτσι όπως εξελίχθηκε..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:11, 25-07-07:

Για Αρήθα: Δεν διάκρινα πουθενά τη διάθεση διαχωρισμού ή κατηγοριοποίησης, αντίθετα ένα τσουβάλιασμα είδα.
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Πω πω κι εμένα μου τη σπάει τρελά ΑΥΤΗ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ "κυοφορώ τον διάδοχο και φορέα των απαράμιλλων γονιδίων μου και αυτό αποτελεί ΤΟ μέγιστο επίτευγμα, εκμηδενίζοντας σε σημασία όλο το υπόλοιπο σύμπαν".
Αν δεν τη διακρίνεις ακόμα τη διάθεση διαχωρισμού, λυπάμαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο...

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 09:24, 25-07-07:

Για Αρήθα:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και εγώ λυπάμαι πολύ, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λυπάμαι και πόσο φοβάμαι ταυτόχρονα. Για αυτό ας μην κάνει και ας μη πει καμία απο τις δυο μας τίποτα άλλο.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:34, 25-07-07:

Συμφωνώ με τη Νερίνα .

Εχω γνωρίσει 2-3 γυναίκες που μισούν τα παιδάκια και έχουν γατάκια. Σε αυτή την περίπτωση ένα έχω να πω: Καημένα γατάκια! (Aυτό ήταν λίγο off topic αλλα δεν πειράζει)

Επίσης μια διόρθωση για τη Νερίνα: Υπάρχουν κι άλλες γυναίκες με παιδάκια στο forum. Επίσης μωρό περιμένει και ο Nightfall .

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 09:34, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Είναι ο εύκολος στόχος οι γάτες γι'αυτό... Π.χ. η κουμπάρα μου που αναγκάστηκε να ρίξει το παιδί στον 3ο μήνα επειδή είχε κολλήσει τοξόπλασμα, κατηγορούσε τις γάτες στο εξοχικό του πατέρα της που στο κάτω-κάτω δεν τις χάιδευε καν.
Υ.Γ.2 Επίσης Ασπασία μου η φράση "έριξε το παιδί" είναι το λιγότερη άκομψη και με βάση τη βαρύτητα που κουβαλάνε οι λέξεις στη συγκεκριμένη περίπτωση, της υποχρεωτικής για λόγους υγείας άμβλωσης, είναι επιεικώς άστοχη, πολύ επεικώς το λέω αυτό, διότι έχω και μια αδυναμία στο Χιόνη λόγω χρώματος και στο Πίπη λόγω ονόματος. Όχι βέβαια ότι θα ταίριαζε και για οποιαδήποτε άλλη άμβλωση ανεξάρτητα με τους λόγους που αποφασίζεται και γίνεται και λόγος δεν μας πέφτει, μάλλον δεν μου πέφτει.
Ορίστε? Δεν κατάλαβα ποιο είναι το κακό στην συγκεκριμένη φράση. Έτσι μου το είπε, έτσι το μεταφέρω. Είναι αν δεν κάνω λάθος μια έκφραση που χρήσιμοποιείται ευρέως. Τι σε πείραξε σε αυτό? Φυσικά και έγινε για λόγους υγείας, γιατί το παιδί θα γεννιόταν 99% με πρόβλημα (εγκεφαλίτιδα) ή δεν θα γεννιόταν καθόλου. Είπα κάτι διαφορετικό?

Τι έχεις πάθει Νερίνα? Σαν να ψάχνεις να βρεις λάθος σε όλους και όλα...

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 10:11, 25-07-07:

.......δηλαδή αυτή η γυναίκα θα φέρει στον κόσμο ένα μωρό και θα του μάθει να μην αγαπάει τα ζώα γιατί έχουν αρρώστιες;;;;
.........οποτε απεναντι μου μια ξανθια κυρατσα που προφανως νομιζε οτι ηταν πολυ σημαντικο για τον υπολοιπο κοσμο το οτι εμεινε εγγυος
...........Εαν λοιπον φοβουνται τοσο ας κατσουν κλεισμενες στα σπιτια τους οι τετοιοθ ειδους κυρατσες μεχρι να γεννησουν τον "σημαντικο απογονο" Ε μα πια ..
............Μπα αρηθα δεν μπαινω καν στην διαδικασια να ασχοληθω με την καθε ανεγγεφαλη που νομιζει οτι απο την στιγμη που εμεινε εγγυος ολοι θα πρεπει να την προσεχουν και ολοι θα πρεπει να την προστατευουν απο ολα σε αυτη την περιπτωση στην εσχατη της λες υπαρχουν και τα DUREX καλη μου την επομενη φορα προμηθευσου και μην με ζαλιζεις
.............Πω πω κι εμένα μου τη σπάει τρελά αυτή η νοοτροπία "κυοφορώ τον διάδοχο και φορέα των απαράμιλλων γονιδίων μου και αυτό αποτελεί ΤΟ μέγιστο επίτευγμα, εκμηδενίζοντας σε σημασία όλο το υπόλοιπο σύμπαν". Άντε να της εξηγήσεις ότι, ναι, αυτό είναι όντως το μέγιστο επίτευγμά της, απλά και μόνο επειδή μέχρι εκεί φτάνουν οι δυνατότητές της...
................................................................................
Συγνώμη εγώ σε ένα θέμα μόνο διάβασα όλα αυτά και θεωρείς ότι με αυτά που έγραψα την πέφτω σε όλους;
Συγνώμη αλλά θεωρώ τη φράση "έριξε το παιδί" άστοχη. Εάν δεν την χρησιμοποιείς εσύ αλλά η φίλη σου δώσε μου το μέηλ της να το πω σε αυτήν. Ρίχνω ένα παιδί που; Σε καμία περίπτωση δεν με νοιάζει να βρω λάθη, την άποψη μου λέω για αυτά που διαβάζω και εφόσον υπάρχει λόγος να το κάνω. Λυπάμαι αλλά δεν σκοπεύω να διεκδικήσω αυτό που για όλους τους άλλους εδώ μοιάζει αναφαίρετο δικαίωμα. Να λένε ότι θέλουν χωρίς να τους ενδιαφέρει ποιος συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί τους. Και νομίζω εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ότι το έχω σεβαστεί απόλυτα αυτό τους το δικαίωμα ώστε να θεωρώ ότι το ίδιο πρέπει να ισχύει και για μένα. Γιατί για μένα αυτό ανήκει στα δικαιώματα που κατακτιέται.
Εάν σου έδωσα την άποψη ότι το ζητούμενο μου είναι να έχω πάντα δίκιο δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω. Όποτε όμως ένοιωσα ότι το έκανα δεν φοβήθηκα να ζητήσω συγνώμη. Και εάν μου πεις σε ποια περίπτωση το ζητούμενο μου ήταν η δικαίωση μου θα το ξανακάνω
ΥΓ. Ισμήνη εννοούσα από τα άτομα που συμμετείχαν στη συζήτηση αυτού του θέματος.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 10:21, 25-07-07:

Εάν σου έδωσα την άποψη ότι το ζητούμενο μου είναι να έχω πάντα δίκιο δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω. Όποτε όμως ένοιωσα ότι το έκανα δεν φοβήθηκα να ζητήσω συγνώμη. Και εάν μου πεις σε ποια περίπτωση το ζητούμενο μου ήταν η δικαίωση μου θα το ξανακάνω
Δεν είπα κάτι τέτοιο! Όμως νευρίασες με κάτι που διάβασες που σαν αποτέλεσμα είχε όπως λες να τσακωθεί με την επί χρόνια φίλη σου και μας πήρε όλους η μπάλα! Κάνω έκτρωση/ κάνω άμβλωση / ρίχνω το παιδί είναι εκφράσεις που χρησιμοποιούνται γενικότερα από όλους σε τέτοιες περιπτώσεις. Το χρησιμοποιούσε η μητέρα μου, η γιαγιά μου και πάρα πολλές γυναίκες που ξέρω. Το τηλέφωνο της μητέρας μου να στο δώσω αν θες να διαρτυρηθείς για τη χρήση της συγκεκριμένης έκρασης, της γιαγιάς μου δε γίνεται γιατί έχει πεθάνει εδώ και 18 χρόνια! Μια αναζήτηση στο Google να κάνεις θα βρεις άπειρες τέτοιες αναφορές! Εμένα δεν με ενοχλεί σαν έκφραση. Στο λέω εγώ που είμαι κατά τον εκτρώσεων εκτός από περιπτώσεις που συντρέχει θέμα υγείας.
Καταλαβαίνω ότι σε πείραξε ίσως ότι το θέμα έγινε αιτία να τσακωθείς με τη φίλη σουα, αλλά θα ξαναπώ ότι είναι λάθος να την πέφτεις σε όλους.....

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:27, 25-07-07:

Εκτός από την Anabou, το Μελινάκι και την Ολγα τσαντίστηκες με ολους αυτους που εγραψαν εδω Νερίνα?

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 10:32, 25-07-07:

Ασπασία μου επειδή στο συγκεκριμένο θέμα δεν είχα καμία πρόθεση να την πέσω και σε σένα, ξεκαθάρισα σε ποιους την πέφτω για αυτό και σε εσένα έγραψα στο Υ.Γ., θέλω απλά να πω ότι πολλά πράγματα λέγανε οι παλιοί που πια δεν τα λέμε εμείς. Ε αυτό είναι ένα απο αυτά, για μένα τουλάχιστον και αυτό επεσήμανα. Ο μπαμπάς μου ας πούμε με πολύ αγάπη λέει την κολλητή μου "χοντρούλι" μου. Η κολλητή μου δε του λέει τα μπινελίκια που εάν τον σεβότανε θα ήθελε να του πει, γιατί η καρδούλα της ξέρει τι έχει τραβήξει με το βάρος της, άσε που έχει και θυροειδή απ' αυτόν που ΔΕΝ παχαίνεις-. Εγώ λοιπόν όταν το είπε μπροστά στα παιδιά - είναι και νονά της μικρής- τον πήρα μπάλα, γιατί εγώ ήξερα πόσο την πλήγωνε αυτό και για να εξασφαλίσω και το ότι την επόμενη φορά δεν θα την έλεγε η Νάσια "χοντρούλι" μου.
Όσο για τις εκτρώσεις, θεωρώ ότι όλες εκτός των αναγκαστικών για λόγους υγείας, όλες οι άλλες δεν είναι παρά αδυναμία εμάς των ίδιων να πάρουμε τις κατάλληλες προφυλάξεις για να προστατεύσουμε τον εαυτό μας, μην πω και ηλιθιότητα. Παρόλα αυτά αναγνωρίζω στη γυναίκα το δικαίωμα να διαθέσει όπως θέλει αυτή το σώμα της και ως εκ τούτου λόγος δεν μου πέφτει.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 10:35, 25-07-07:

Ισμήνη όχι και εσύ. Νομίζω κατάλαβες τι με πείραξε, ή τουλάχιστον είμαι αρκετά διάφανη ως προς τι και ποιος με πειράζει εκάστοτε.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:38, 25-07-07:

Ισμήνη όχι και εσύ. Νομίζω κατάλαβες τι με πείραξε, ή τουλάχιστον είμαι αρκετά διάφανη ως προς τι και ποιος με πειράζει εκάστοτε.
Εσυ μπορει να εισαι διάφανη Νερίνα μου, αλλα εγω είμαι στο κέντρο της Αθήνας (τώρα που γράφω) μέσα σε γραφειο ΧΩΡΙΣ Α/C και δεν βλέπω μπροστά μου!
Ο εγκέφαλος υπολειτουργεί λόγω καύσωνα!

ΥΓ. Επίσης επειδή τον υπερθυροειδισμό και τον υποθυροειδισμό τον "εχω σπουδάσει" πάνω μου, θα αναφέρω μια φράση γιατρού όταν τη ρωτησα, εαν για το γεγονός οτι πηρα κιλα φταίει ο Θυρεοειδής.
"Ποιος θυρεοειδής Ισμήνη μου?!!!! Οτι τρώμε ο στόμας μας το ξέρει!"

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 10:39, 25-07-07:

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να απολογιθουμε για κατι που διαβασε η φιλη σου, ενοχληθηκε και τσακωθηκε μαζι σου .... μεχρι εδω το θεμα ειναι δικο σας ας προσεχες τι της προτεινες να διαβασει μιας και σαν φιλη σου που λες οτι ειναι θα επρεπε να ξερεις οτι θα ενοχληθει... Εν παση περιπτωση επειδη ειδα οτι αναφερθηκες εστω και απροσωπα στις δηλωσεις μου ... καλο θα ειναι την επομενη φορα να μην βαζεις αποσπασματα αλλα την ολη αναφορα οι χαρακτηρισμοι μου λοιπον που υπερασπιζομαι ακομα και τωρα ακολουθησαν μετα απο ενα συμβαν σε δημοσιο μεσω μεταφορας ... την στιγμη που τα ζωα σε γατοφορο επιτρεπονται και την στιγμη που η γατα μου ηταν στην γατοφορο .... στο κατω κατω σε οποιον δεν αρεσουν οι συνθηκες στα δημοσια μεσα μεταφορας μπορουν πολυ απλα να μην τα χρησιμοποιουν ... οσο για τις περιγραφες σου για τις ορεξεις σου και τις παραξενιες σου στην εγγυμοσυνη τις ωρηκα λιγο ατοπες και προσωπικα μου ειναι αδιαφορες. Οσο για το εγκωμιο που επλεξες για τον εαυτο σου οντας μανα και ταυτοχρονα ιδιοκτητρια γατας τι να πω παλι με αφηνει αδιαφορη .... οσο για το αν εχουμε γινει ακομα μανες η οχι δεν ειναι θεμα που σε αφορα και ουτε ειναι το θεμα της συζητησης δεν ειδα να λεει πουθενα ποτε θα γινω μανα Και τελος το ποσο δυσκολο ειναι για αρκετα η μαλλον πολλα ζευγαρια στις μερες μας να κανουν παιδι λιγο πολυ ολοι το εχουμε βιωσει και να το κανουμε μελο δεν βλεπω να βοηθα κανενα μιας και σε αυτο το θεμα τοσο εμεις που δεν εχουμε γινει ακομα μανες οσο και εσυ που εχεις γινει μανα βλεπουμε το θεμα απεξω δεν το ζουμε αμμεσα.
Φιλικα,
Δημητρα.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 10:42, 25-07-07:

Ασπασία μου επειδή στο συγκεκριμένο θέμα δεν είχα καμία πρόθεση να την πέσω και σε σένα, ξεκαθάρισα σε ποιους την πέφτω για αυτό και σε εσένα έγραψα στο Υ.Γ., θέλω απλά να πω ότι πολλά πράγματα λέγανε οι παλιοί που πια δεν τα λέμε εμείς. Ε αυτό είναι ένα απο αυτά, για μένα τουλάχιστον και αυτό επεσήμανα.
Ο.Κ. Εφόσον από κάποιους μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό δεν το ξαναχρησιμοποιώ ως έκφραση...
Ο μπαμπάς μου ας πούμε με πολύ αγάπη λέει την κολλητή μου "χοντρούλι" μου. Η κολλητή μου δε του λέει τα μπινελίκια που εάν τον σεβότανε θα ήθελε να του πει, γιατί η καρδούλα της ξέρει τι έχει τραβήξει με το βάρος της, άσε που έχει και θυροειδή απ' αυτόν που ΔΕΝ παχαίνεις-. Εγώ λοιπόν όταν το είπε μπροστά στα παιδιά - είναι και νονά της μικρής- τον πήρα μπάλα, γιατί εγώ ήξερα πόσο την πλήγωνε αυτό και για να εξασφαλίσω και το ότι την επόμενη φορά δεν θα την έλεγε η Νάσια "χοντρούλι" μου.
Εγώ πάντως πρέπει να έχω φάει πολύ βρισίδι από πίσω (γιατί το πόσο έχω φάει κατάμουτρα δε λέγεται!) από φίλους για τα υποκοριστικά που τους βγάζω!!! Χοντρούλη μου (τον κολλητό μου), γουρουνάκι μου (τον Κώστα) , μοσχαράκι μου (τον ανηψιό μου) και πάει λέγοντας. Το κάνω όμως με πολλή αγάπη και χωρίς κακή πρόθεση....
Όσο για τις εκτρώσεις, θεωρώ ότι όλες εκτός των αναγκαστικών για λόγους υγείας, όλες οι άλλες δεν είναι παρά αδυναμία εμάς των ίδιων να πάρουμε τις κατάλληλες προφυλάξεις για να προστατεύσουμε τον εαυτό μας, μην πω και ηλιθιότητα. Παρόλα αυτά αναγνωρίζω στη γυναίκα το δικαίωμα να διαθέσει όπως θέλει αυτή το σώμα της και ως εκ τούτου λόγος δεν μου πέφτει.
Εδώ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη!!!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 11:02, 25-07-07:

Έχεις δίκιο έπρεπε να παραθέσω ολόκληρο το μήνυμα καθώς και το όνομα. Δεν το έκανα μπας και το σώσω.
"Δεν ειναι και τοσο ευκολο Ισμηνη να μην ταραζεσαι παρομοιο περιστατικο συνεβει σε μενα στον προαστιακο την τριτη το πρωι στο δρομολογιο για κορινθο γινοτανε πανικος καποια στιγμη αδειαζει μια θεση και καθομαι με την ιολη αγκαλια στην γατοφορο ουτε καν εξω οποτε απεναντι μου μια ξανθια κυρατσα που προφανως νομιζε οτι ηταν πολυ σημαντικο για τον υπολοιπο κοσμο το οτι εμεινε εγγυος βλεπει την ιολη και ποιανει την κοιλια της εγω την αγνωω κανονικα μεχρι που σηκωθηκε και καθησε ορθια προβλημα της βασικα γιατι η Ιολη ηταν στην γατοφορο και δεν ημουνα ουτε καν διπλα της. Εαν λοιπον φοβουνται τοσο ας κατσουν κλεισμενες στα σπιτια τους οι τετοιοθ ειδους κυρατσες μεχρι να γεννησουν τον "σημαντικο απογονο" Ε μα πια ... "
.......Θέλεις να μου πεις σε ποιο σημείο φαίνεται ότι συγκεκριμένη γυναίκα σε ενόχλησε ή φέρθηκε υποτιμητικά για σένα και τη γάτα σου; Η συνηθέστερη κίνηση των εγκύων είναι κάθε τρεις και λίγο να πιάνουν τη κοιλιά τους. Αλλά ακόμα και εάν ισχύουν όλα τα μεταφυσικά που κατάλαβες, πάλι δεν σε ενόχλησε σηκώθηκε και στάθηκε όρθια. Πάλι δεν κατάλαβα πως μπόρεσες να καταλάβεις τόσα στοιχεία για τον χαρακτήρα της, τους τρόπους της, τη σχέση της με τα ζώα κ.λ.π. Καλά μαλλί και ντύσιμο το αντιπαρέρχομαι γιατί εδώ υπεισέρχεται το προσωπικό γούστο του καθενός μας, τα άλλα δεν κατάλαβα που τα βρήκες ώστε να διαμορφώσεις άποψη. Εγώ ας πούμε θα μπορούσα να σκεφτώ:
1/ Σιχαίνεται τις γάτες
2/ Φοβάται τι γάτες
3/ Στα παλιά της τα παπούτσια η γάτα, κατουριέται και δεν μπορεί να κάθεται άλλο κάτω.
4/ Μπέρδεψε τη στάση και σηκώθηκε νωρίτερα
5/ Έχει μεγάλη μυωπία, αλλά σαν ξανθή κυράτσα δεν φοράει τα γυαλιά της με αποτέλεσμα να θεωρήσει ότι η γατοφόρος είναι ροντβάϊλερ και τα φοβάται τα ρημάδια.
6/ Εκείνος ο ξανθός απέναντι δεν είναι καθόλου κακός (άσχετο αλλά έτσι είμαι εγώ)
7/ Άλλος λόγος
8/ Δεν ξέρω/ δεν απαντώ.
και άλλα που δεν μου έρχονται.
"οσο για τις περιγραφες σου για τις ορεξεις σου και τις παραξενιες σου στην εγγυμοσυνη τις ωρηκα λιγο ατοπες και προσωπικα μου ειναι αδιαφορες".
Ίσως φταίει το είδος του χιούμορ μου. Φαντάζομαι ότι η 8χρονη παραμονή σου στην Αγγλία εκτός απο την αφαίρεση των τόνων από τις λέξεις, σε έκανε φαν του Αγγλικού χιούμορ, που όσο και να το κάνεις, άτονο ξεάτονο είναι πιο φινετσάτο, λέμε τώρα.
Επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ του γίνομαι μελό και του τα κάνω όλα φλατ.
Υ.Γ. Και καλά να 'σαι έφτιαξες τη σχέση μου με τη φίλη μου. Συγχωρεμένη λέει

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 11:17, 25-07-07:

πιστευω κι εγω οτι η παραπληροφορηση στην Ελλαδα ειναι μεγαλο προβλημα...και δεν κατηγορω τις εγκυους που πιθανον φοβουνται.αν ολοι οι γιατροι τους λενε για τις γατες,ε,λογικο ειναι κι εκεινες να πιστεψουν τους γιατρους και οχι ενα μεμονωμενο ατομο,γιατι το λογικο θα ηταν οι γιατροι να ξερουν καλυτερα.αν δεν το εχουν ψαξει οι ιδιες(οι οποιες μπορει να μην εχουν προσβαση σε αλλες πηγες π.χ. διαδικτυο ουτε μεγαλη εφεση σε ιατρικα θεματα)ειναι λογικο να ακολουθουν πιστα τις συμβουλες του γιατρου.δεν ειναι εκει κατ'εμε το προβλημα.αυτο που θεωρω τραγικο ομως ειναι οτι οι γιατροι ειναι ασχετοι!

οσο για τη μητροτητα,χωρις να την εχω βιωσει,για μενα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα,αν οχι το πιο σημαντικο,"επιτευγμα" μιας γυναικας.κι εγω ειμαι υπερ της υιοθεσιας και μακαρι να μπορεσω και να υιοθετησω παιδακι,αλλα στην Ελλαδα οπως ειπε κι η Νερινα ειναι τρομερα δυσκολο να τα καταφερεις!ξερω ζευγαρια που χρονια προσπαθουν να υιοθετησουν,αλλα ματαια(εκτος φυσικα αν εισαι διασημος,οποτε εκει υιοθετεις στο πιτς φυτιλι).πιο ευκολο ειναι να υιοθετησεις απο το εξωτερικο οπως κανουν και πολλοι ευρωπαιοι και αμερικανοι απο χωρες οπως Μεξικο,Κινα(οπου εκει τα κοριτσια σα ιδρυματα ειναι απειρα)

ΥΓ.Νερινα,τι εχεις εναντιον οσων δε χρησιμοποιουν τονους ?κι εγω εχω σταματησει να τους χρησιμοποιω εδω και πολλαααα χρονια και χωρις να εχω παει Αγγλια

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:20, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
πιστευω κι εγω οτι η παραπληροφορηση στην Ελλαδα ειναι μεγαλο προβλημα...και δεν κατηγορω τις εγκυους που πιθανον φοβουνται.αν ολοι οι γιατροι τους λενε για τις γατες,ε,λογικο ειναι κι εκεινες να πιστεψουν τους γιατρους και οχι ενα μεμονωμενο ατομο,γιατι το λογικο θα ηταν οι γιατροι να ξερουν καλυτερα.αν δεν το εχουν ψαξει οι ιδιες(οι οποιες μπορει να μην εχουν προσβαση σε αλλες πηγες π.χ. διαδικτυο ουτε μεγαλη εφεση σε ιατρικα θεματα)ειναι λογικο να ακολουθουν πιστα τις συμβουλες του γιατρου.δεν ειναι εκει κατ'εμε το προβλημα.αυτο που θεωρω τραγικο ομως ειναι οτι οι γιατροι ειναι ασχετοι!

οσο για τη μητροτητα,χωρις να την εχω βιωσει,για μενα ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα,αν οχι το πιο σημαντικο,"επιτευγμα" μιας γυναικας.κι εγω ειμαι υπερ της υιοθεσιας και μακαρι να μπορεσω και να υιοθετησω παιδακι,αλλα στην Ελλαδα οπως ειπε κι η Νερινα ειναι τρομερα δυσκολο να τα καταφερεις!ξερω ζευγαρια που χρονια προσπαθουν να υιοθετησουν,αλλα ματαια(εκτος φυσικα αν εισαι διασημος,οποτε εκει υιοθετεις στο πιτς φυτιλι).πιο ευκολο ειναι να υιοθετησεις απο το εξωτερικο οπως κανουν και πολλοι ευρωπαιοι και αμερικανοι απο χωρες οπως Μεξικο,Κινα(οπου εκει τα κοριτσια σα ιδρυματα ειναι απειρα)

ΥΓ.Νερινα,τι εχεις εναντιον οσων δε χρησιμοποιουν τονους ?κι εγω εχω σταματησει να τους χρησιμοποιω εδω και πολλαααα χρονια και χωρις να εχω παει Αγγλια
εμενα μια κυρια απο την δουλεια υιοθετησει μεσα σε 2 χρονια χωρις προβληματα

καλα εγω ειχα προβλημα με τους τονους απο το δημοτικο!

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 11:23, 25-07-07:

Ολε ολε αντε και ειχα ανησυχησει ολο το πρωι ασχολουμαστε με το ποσο εχει θυχθει η φιλη σου και εχεις καταναλωσει απειρες θερμιδες στο να τα χωνεις σε τοσα μελη οχι με ενοχλει το ερηξε το παιδι οχι με ενοχλει το εποιασε το παιδι..... προκειμενου να αποκαταστησεις τις σχεσεις σας , ωραιες σχεσεις by the way πολυ προσωπικες indeed Ελπιζω να προσεξες τα αγγλικα μου ε και αυτα μου εχουν μεινει μετα απο 8 χρονια λονδινο ετσι ειναι αλλες κανουν σπουδες και αλλες τρωνε ραδικια με κρητικη γραβιερα την πικαντικη ε . Οσο για την περιγραφη σου για τους λογους που μπορει να σηκωθηκε η κυρατσα ηταν και οι 8 υπεροχοι, αλλη μια αποτυχημενη αποπειρα humour.Οπως και να εχει αρκετα ασχοληθηκα με το θεμα δεν θα απολογηθω και δεν εχω να λογοδωτησω σε κανενα για τους χαρακτηρισμους μου, για τις επιλογες μου, για το αν γραφω με τονους η οχι, για το που εζησα τα τελευταια 10 χρονια κ.τ.λ. Αυτα τα αφηνω σε ατομα που δεν εχουν τι αλλο να κανουν και ασχολουνται με ολα και με ολους με το υφος της μανας και καλα ... οχι αυτο δεν κανει να το λες οχι αυτο δεν ειναι σωστο να το λες οχι αυτο με ενοχλει κτλ. Συγνωμη αλλα δεν θα λαβω μερος σε αυτο το παιχνιδακι αρκετα ασχοληθηκα με αυτο το θεμα.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 11:25, 25-07-07:

Όντας οπαδός του ατονικού και χρησιμοποιώντας το και σαν όπλο για να κάνω τους καθηγητές μου νσ σαλτάρουν -μην ξεχνάμε έχω και μια ηλικία και η χρησιμοποίηση του ατονικού συστήματος για την εποχή μου ήταν πράξη επαναστατική έως αποβολής μιλάμε- δεν έχω πρόβλημα επί της ουσίας. Η αλήθεια είναι ότι με ενοχλεί όταν συνοδεύεται με παράλληλη μη χρησιμοποίηση των σημείων στίξης γιατί στα μεγάλα κείμενα και με δεδομένη την πρεσβυωπία μου
-εντάξει είμαι μια σχεδόν μεσήλιξ- είναι κουραστικό να διαβάζω τα μεγάλα κείμενα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση χάριν αστεϊσμού το χρησιμοποίησα ενθυμούμενη (τι έγραψα η σχεδόν μεσήλιξ) το λόγο για τον οποίο η Μήτσι δεν χρησιμοποιεί τόνους, που πραγματικά μου φάνηκε αστείος, όχι γελοίος αστείος, μην παρεξηγιόμαστε και το έγραψα για να της πω ότι ο καθένας μπορεί να γελάει ή να μην γελάει με κάποια πράγματα.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 11:27, 25-07-07:

"αρκετα ασχοληθηκα με αυτο το θεμα."
Ευχαριστώ πολύ ευγνώμων
Cheers

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 13:11, 25-07-07:

κι εγω δεν βαζω τονους οταν γραφω, (ειτε γραφω στον υπολογιστη ειτε γραφω σε χαρτι) επειδη βαριεμαι αλλα και απο μικρη ειχα προβλημα με τους τονους δεν τους εβαζα ποτε..
οσο για τα αλλα που συζητιουνται εδω: ενταξη η αληθεια ειναι πως πολλες εγγυες πιανουν την κοιλια τους ας μην κρινουμε τους παντες απο αυτο που βλεπουμε μονο... μπορει οντος να σκεφτοταν αρνητικα για την γατα μπορει και οχι..
υ.γ. ελπιζω να μην προκαλεσω παρεξηγησεις

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntourountourou
H ntourountourou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Άλλες δύο!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ntourountourou έγραψε στις 17:18, 18-03-09:

Γεια σας!!!
Επειδή όπως ξέρετε έχω γατούλα και δεν θέλω να την αποχωριστώ αλλα παράλληλα σύντομα θέλω παιδάκι τι παίζει με το τοξόπλασμα???απο τί προέρχετε?πως προέρχεται???Ποια είναι τα ψέμματα που λέγονται???κατατοπείστε με γιατι έχω τρομοκρατηθει!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elunitta
H Elunitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H Elunitta έγραψε στις 17:32, 18-03-09:

Γειά σου!!! Δεν νομίζω πως πρέπει να φοβάσαι! Για αρχή διάβασε αυτό:
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23363

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:15, 18-03-09:

Και εδω

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Άλλες δύο!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ntourountourou έγραψε στις 14:59, 19-03-09:

Δεν ξέρω φοβάμα πολύ!Υπάρχει καμια κοπέλα που να έχει περάσει εγκυμοσύνη και να είχε και γατάκι?

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 16:47, 19-03-09:

εγω,ειχα και εχω γατες και ολα πηγαν μια χαρα.δεν χρειζεται να ανησυχεις και ειδικα αν η γατα ειναι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και δεν τρωει ωμα κρεατα ο κινδυνος ειναι μηδεν.
κινδυνευεις πολυ περισσουερο απο ωμα οχι καλα πλυμενα λαχανικα,που συνηθως τρωμε σε ταβερνες και οχι καλο ψημενο κρεας.αν δεις στατιστικες και μελετες,99% κολλας απο λαχανικα και κρεατα.ολα καλα θα πανε δεν υπαρχει κινδυνος απο την γατα σου!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:04, 19-03-09:

Φυσικα και υπαρχει και μαλιστα πολλες. Εχουμε πολλες γατομαμαδες στη γατοομαδα που κρατησαν το γατακι τους απλα εβαζαν γαντια αλλαζοντας την αμμο του για προφυλαξη και γαντια οταν μαγειρευαν πριν πιασουν οτιδιποτε γιατι μπορει να κολλησεις εξισου απο σαλατα αν τη πιασεις απο κελυφος αυγου η ωμο κρέας.

Χρειαζεται να κανετε εσυ και η γατουλα εξετασεις τωρα μια φορα αλλα εσυ αν μαγειρευεις χωρις γαντια καλο ειναι να κανεις καθε τοσο για να εισαι σιγουρη οτι δεν εχεις κολλησει.Εξισου και απο κηπουρικη.
Εαν θελεις υπαρχουν γυναικολογοι ενημερωμενοι πολύ φιλοζωοι που θα σου τα επιβεβαιωσουν εχουμε εδω και στην αθηνα.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 09:08, 20-03-09:

χτές ρώταγα τον κτηνίατρό μου γιατί το θέμα με ενδιαφέρει και μου είπε χαρακτηριστικά "να μήν ακούω μα.... να μήν ξαναφάς μαρούλι.... αν φοβάσαι.
εν ολίγης η συμβουλή του είναι 1ον να κάνουμε εξετάσεις να δούμε αν έχουμε ή όχι αντισώματα, 2ον να μην ερχόμαστε σε καμία περίπτωση εμείς σε επαφή με άμμο (υπάρχουν άντρες για τις βρώμικες δουλειές), 3ον να καθαρίσουμε τα πατουσάκια των φίλων μας και το τρίχωμα μετά την άμμο ή όταν μπούμε σπίτι ρε παιδί μου, 4ον όχι οι γάτες στην κρεβατοκάμαρα (μην φέρουν άμμο με τις πατούσες), 5ον συχνό καθαρισμό έξω από δοχείο άμμου, 6ον συχνό πλήσυμο στα χέρια (αν είμαι υστερική είπε να φοράω γάντια όταν τις κάνω αγκαλιά ή να τις κάνω με μωρομάντηλο πρώτα το τρίχωμα), 7ον καθημερινό καθαρισμό σπιτιού για την ιδέα και μόνο, 8ον μακρυά από μαρούλι, ωμό κρέας κλπ...
γενικά είπε το τοξόπλασμα είναι ασυμπτωματικό. στην διάρκεια της εγκυμωσύνης θα κάνουμε πολλές εξετάσεις. τον ενεημέρωσα ότι σκέφτομαι για παιδί αλλά είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνουν οι γάτες μου εξετάσεις.... να πάω εγώ να κάνω εξετάσεις αίματος λέει.
και έχω τρείς γάτες εγώ...

Παράθεση

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini1
H tsitsini1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H tsitsini1 έγραψε στις 10:10, 20-03-09:

Επειδή και εγώ σκέφτομαι να προσπαθήσω να κάνω παιδάκι και μάλιστα σύντομα, ρώτησα και κτηνιάτρους και γυναικολόγο και σε γενικές γραμμές μου επιβεβαίωσαν τα παραπάνω. Μου είπαν ότι το σημαντικότερο είναι να μην τρώω σαλάτες απ έξω και τα κρέατα να είναι καλοψημένα. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι αν καθαρίζεται η άμμος κάθε μέρα δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα "μικρόβια" του τοξοπλάσματος που είναι στα κακάκια της γάτας δεν "επωάζονται" αμέσως αλλά σε 3-4 ημέρες. Και βέβαια έχω συμφωνήσει από τώρα με τον άντρα μου ότι αυτός θα αλλάζει ολόκληρο το δοχείο της άμμου κάθε μέρα ωστε να μην υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μόνο που δεν έχω κάνει ακόμα είναι εξετάσεις αίματος για τοξόπλασμα, γιατί μπορεί ήδη να έχω και να μην το ξέρω. Βέβαια άν έχω τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα γιατί είμαι φορέας και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσω! Μια φίλη μου που είχε απο πριν τοξόπλασμα στην εγκυμοσύνη της δεν είχε κανένα μα κανένα πρόβλημα!
Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε η Prince ότι δεν θα πρέπει να μπαινει στην κρεβατοκάμαρα το ζουδάκι για να μην μεταφέρει άμμο... Αυτό δεν θα το αντέξω... Και ποιός θα με χτυπάει στο πρόσωπο με το πατουσάκι του να με ξυπνάει κάθε πρωί???

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 10:13, 20-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsini1
Επειδή και εγώ σκέφτομαι να προσπαθήσω να κάνω παιδάκι και μάλιστα σύντομα, ρώτησα και κτηνιάτρους και γυναικολόγο και σε γενικές γραμμές μου επιβεβαίωσαν τα παραπάνω. Μου είπαν ότι το σημαντικότερο είναι να μην τρώω σαλάτες απ έξω και τα κρέατα να είναι καλοψημένα. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι αν καθαρίζεται η άμμος κάθε μέρα δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα "μικρόβια" του τοξοπλάσματος που είναι στα κακάκια της γάτας δεν "επωάζονται" αμέσως αλλά σε 3-4 ημέρες. Και βέβαια έχω συμφωνήσει από τώρα με τον άντρα μου ότι αυτός θα αλλάζει ολόκληρο το δοχείο της άμμου κάθε μέρα ωστε να μην υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μόνο που δεν έχω κάνει ακόμα είναι εξετάσεις αίματος για τοξόπλασμα, γιατί μπορεί ήδη να έχω και να μην το ξέρω. Βέβαια άν έχω τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα γιατί είμαι φορέας και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσω! Μια φίλη μου που είχε απο πριν τοξόπλασμα στην εγκυμοσύνη της δεν είχε κανένα μα κανένα πρόβλημα!
Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε η Prince ότι δεν θα πρέπει να μπαινει στην κρεβατοκάμαρα το ζουδάκι για να μην μεταφέρει άμμο... Αυτό δεν θα το αντέξω... Και ποιός θα με χτυπάει στο πρόσωπο με το πατουσάκι του να με ξυπνάει κάθε πρωί???
οντως καλυτερα να το εχεις, γιατι δεν παιζει να ξανακολλησεις. αν το εχεις απο πριν, δεν υπαρχει προβλημα. το επικινδυνο ειναι να μην το εχει η εγκυος, και να το κολλησει στην εγκυμοσυνη. αλλα και παλι, αν η γατα δε βγαινει εξω, και δεν τρωει απο εξω, δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:51, 20-03-09:

Σε λιγο θα το κολλαμε επιτηδες απο πριν για να περναμε την εγκυμοσυνη παρεα με τη γατουλα χωρις φοβο

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 14:39, 20-03-09:

δεν ξέρω βρε κορίτσια...εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ χωρίς τον πρίνς δίπλα μου και τις άλλες δύο γάτες είτε στο κεφαλάρι είτε στα πόδια. πρέπει όμως να προσπαθήσουμε. σκεφτήτε ότι αμέσως μετά τη γέννα στο υπνοδωμάτιό μας θα κοιμάται και ένα βρέφος. και εκεί όλοι είναι κάθετοι. η γάτα όσο καλοπροέρετη και άν είναι αν αποφασίσει να κοιμηθεί με το παιδί θα το πνίξει κατα λάθος. πρέπει να προσαρμοστούμε και μεις και τα γατιά. και φυσικά ο χώρος που θα γίνει του μωρού πρέπει να μην αποτελεί απαγορευμένη περιοχή αλλά από την άλλη να μην μπαινοβγάινει η γάτα μόνη της όποτε θέλει. πρέπει να μπουν όρια. και έχει δίκιο ο κτηνίατρος που τονίζει ότι η γάτα πρέπει από την αρχή να βγεί εκτός υπνοδωματίου γιατί μετά θα ζηλέψει αφόρητα το μωρό γιατί θα πιστεύει ότι τον/την βγάλαμε για να βάλουμε στη θέση του ένα μωρό...
όλα είναι υπό σύζήτηση. λύσεις υπάρχουν. πιστέψτε με αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ ενός μωρού χωρίς γάτες ή τις γάτες χωρίς μωρό θα διάλεγα το δεύτερο. παρόλα αυτά και γώ και ο αρραβωνιαστικός μου ξεκινάμε λέγοντας ότι θα κάνουμε τα πάντα για να καταφέρουμε να αποκτήσουμε παιδί παράλληλα με τη φροντίδα των μικρών μας μωρών.
ότι χρειαστεί (στο μόνο που αντιδρώ είναι αν χρειαστεί να κουρευτούν οι γάτες μου -όχι ξύρισμα απλά κούρεμα- για να μην ανεμίζουν τόσο πολύ τρίχες... τριχωτές τις ήθελα τις γάτες δεν το αντέχω να τις κουρέψω για όσο θα είμαι έγκυος όσο και αν ο αρραβωνιαστικός μου επιμένει)
Θα βρούμε λύση στο θέμα υγιεινής... όλες.. άντε με το καλό να κάνουμε από ένα δίποδο μωρό όλες οι ενδιαφερόμενες (τετράποδα έχουμε μωρά)

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 16:08, 23-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ntourountourou
Γεια σας!!!
Επειδή όπως ξέρετε έχω γατούλα και δεν θέλω να την αποχωριστώ αλλα παράλληλα σύντομα θέλω παιδάκι τι παίζει με το τοξόπλασμα???απο τί προέρχετε?πως προέρχεται???Ποια είναι τα ψέμματα που λέγονται???κατατοπείστε με γιατι έχω τρομοκρατηθει!!!!!
Κατ'αρχήν, ψυχραιμία. Αν κάνεις όσα είπαν οι προλαλήσασες, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι σημαντικό να είναι σωστά ενημερωμένος ο γυναικολόγος σου.
Εγώ μόλις μπήκα στον 4ο μήνα εγκυμοσύνης. Η γάτα μου η Μπουμπού είναι ένα χρόνο σχεδόν μαζί μας και έχει βγει θετική στις εξετάσεις αίματος για τοξόπλασμα, δηλαδή το έχει περάσει παλιά. Φοράω γάντια μιας χρήσης για να αλλάζω την άμμο και προσπαθώ να μην ξεπερνάω το 24ωρο μεταξύ των αλλαγών. Φοράω γάντια κουζίνας για να μαγειρέψω κρέας. Τα σαλατικά τα πλένει ο άντρας μου (ας κάνει κι αυτός κάτι, ε?) Η γάτα δεν μπαίνει στο υπνοδωμάτιο παρά μόνο για βόλτα, γιατί δεν τη θέλει ο άντρας μου, έτσι κι αλλιώς. Επίσης, καθαρίζω το τραπέζι της κουζίνας κάθε φορά που τρώμε, γιατί ανεβαίνει συχνά. Αυτά... Α, και πλένω τα χέρια μου 356 φορές την ημέρα και τα έχω ξεπετσιάσει!

Μπράβο yasmin, αυτό δεν το ήξερα! Βέβαια πλένω τα χέρια μου γενικώς και αορίστως συνέχεια, αλλά θα έχω το νου μου και για τα αυγά!
Αρχική Δημοσίευση από prince
και έχει δίκιο ο κτηνίατρος που τονίζει ότι η γάτα πρέπει από την αρχή να βγεί εκτός υπνοδωματίου γιατί μετά θα ζηλέψει αφόρητα το μωρό γιατί θα πιστεύει ότι τον/την βγάλαμε για να βάλουμε στη θέση του ένα μωρό...
Θα βρούμε λύση στο θέμα υγιεινής... όλες.. άντε με το καλό να κάνουμε από ένα δίποδο μωρό όλες οι ενδιαφερόμενες (τετράποδα έχουμε μωρά)
Συμφωνώ ότι η γάτα δεν πρέπει να συσχετίσει το μωρό με οποιαδήποτε αλλαγή γιατί θα αγανακτήσει και δίκιο θα έχει! Κι εγώ σκέφτομαι να την αλλάξω δωμάτιο αρκετό καιρό πριν για να μην της κακοφανεί. Μόνο που ακόμα δεν ξέρω πού θα βάλω την άμμο της... Καταραμένη διαρρύθμιση!
Με το καλό κορίτσια και σε σας και ελπίζω να λέμε σύντομα γατομωροϊστορίες!

Υ.Σ. Και πάω να φάω αυγά τώρα, γιατί τα λιγουρεύτηκα!

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 17:26, 23-03-09:

εγω ρε γμτ εκανα εξεταση για τοξοπλασμα κ ειμαι αρνητικη. κ εχω τρεις γατες και ειμουν συνεχεια με γατες και αλλα ζωα. πιστευα οτι θα ειμαι θετικη αλλα οχι.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:27, 23-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
εγω ρε γμτ εκανα εξεταση για τοξοπλασμα κ ειμαι αρνητικη. κ εχω τρεις γατες και ειμουν συνεχεια με γατες και αλλα ζωα. πιστευα οτι θα ειμαι θετικη αλλα οχι.
Και εγώ αρνητική... 30 χρόνια μέσα σε ανεμβολίαστες.. και κοιμάμαι αγκαλιά... με βλέπω να πηγάινω για μεζεδάκι στην άμμο...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:18, 23-03-09:

ρε παιδια δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα με το τοξοπλασμα. Δεν μπορεις να το κολλησεις μονο απο γατα αλλα και απο αλλαντικα οπως prosciutto (απο το οποιο τρωω αρκετο). Δεν εχω κανει εξετασεις και δεν με απασχολει ιδιαιτερα. Αλλοιμονο αν αρχισουμε να ανησυχουμε για το αν το σαλαμακι αερος εχει τοξοπλασμα ή αν το μαρουλι που δεν επλυνες καλα ειχε κυστες απο τοξοπλασμα. Το ιδιο ειναι και με την γατα, δεν θα παθεις τιποτα αν την χαιδεψεις ουτε προκειται να καθαρισεις την αμμο χωρις να πλενεις τα χερια σου μετα. Νομιζω πως ειμαστε λιγο υπερβολικες.

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou έγραψε στις 23:14, 23-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
ρε παιδια δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα με το τοξοπλασμα. Δεν μπορεις να το κολλησεις μονο απο γατα αλλα και απο αλλαντικα οπως prosciutto (απο το οποιο τρωω αρκετο). Δεν εχω κανει εξετασεις και δεν με απασχολει ιδιαιτερα. Αλλοιμονο αν αρχισουμε να ανησυχουμε για το αν το σαλαμακι αερος εχει τοξοπλασμα ή αν το μαρουλι που δεν επλυνες καλα ειχε κυστες απο τοξοπλασμα. Το ιδιο ειναι και με την γατα, δεν θα παθεις τιποτα αν την χαιδεψεις ουτε προκειται να καθαρισεις την αμμο χωρις να πλενεις τα χερια σου μετα. Νομιζω πως ειμαστε λιγο υπερβολικες.
Πιστεύω αν θέλεις κάτι πολύ γίνεσαι υπερβολικός-η στάνταρ!!!!!!Θα δείξει!Στην τελική ότι είναι να γίνει θα γίνει!Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 11:18, 24-03-09:

αν περασεις τοξοπλασμα κ δεν εισαι εγκυος δεν καταλαβαινεις τιποτα? δεν εχεις συμπτωματα?

εμενα παντως ο γυναικολογος μου ειπε οτι οσοι λενε να φυγει η γατα απο το σπιτι λογω εγκυμοσυνης ειναι λιγο της παλιας σχολης. και μαλιστα καταλαβα οτι εννοουσε οτι ειναι κ ολιγον ασχετοι.

δλδ οι κτηνιατροι τι να πουν που ερχονται σε επαφη και με ζωα που δεν ξερουν τι εχουν??

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:46, 24-03-09:

Εγώ δεν ξέρω αν έχω ή έχω περάσει τοξόπλασμα, έχω μεγαλώσει με γάτες, τρώω τεράστιες ποσότητες σαλατικών και λατρεύω τα φιλετάκια σενιάν Τις απαντήσεις θα τις δώσει ο προγεννητικός έλεγχος...
Όσον αφορά την άμμο, την καθαρίζω δυο φορές τη μέρα με φτυαράκι κι επίσης σκουπίζω και τον πισινό του παιδιού μου μετά τα κακάκια, γιατί όλο και κάτι κολλάει στις τρίχες του (μιλάμε ότι έχω πάρει σούπερ εκπαίδευση για μαμά μωρού )
Πάντως, από τότε που μπήκε το γατί στη ζωή μας, έχω αρχίσει μια ρουτίνα πιο εντατικής καθαριότητας για την αντιμετώπιση των τριχών (ηλεκτρική, σφουγγάρισμα) και τέλος, με το σκεπτικό της παρουσίας μωρού στο υπνοδωμάτιό μας στο μέλλον, δεν έχουμε επιτρέψει στο γάτο να κοιμάται μαζί μας... μόνο το πρωί, έρχεται κατά τις 5 και χουζουρεύει λιγάκι...
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος μεγάλης ανησυχίας, όλα κανονίζονται με μεθοδικότητα, ΚΥΡΙΩΣ σωστή ενημέρωση , και ΧΩΡΙΣ πανικό.

Υ.Γ. Μια φίλη μου μου ζήτησε να έρχεται για καφέ με το γιό της, για να έρχεται το παιδί σε επαφή με το γάτο και να εξοικειωθεί :up: Ο μικρός είναι 2,5 χρονών!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 12:15, 24-03-09:

Κι εγώ αρνητική είμαι. Κι εγώ πίστευα ότι θα είμαι θετική, γιατί στο παρελθόν όπου αδέσποτο άπλωνα χέρι και έχω μεγαλώσει 3 γέννες από νεογέννητα γατόνια και τα ξεσκάτιζα και χωρίς γάντια, αλλά τίποτα! Μια φορά το μήνα κάνω υποχρεωτικά εξετάσεις για τοξόπλασμα, είναι στο μηνιαίο έλεγχο μαζί με σάκχαρο, γεική αίματος κλπ και κάθε φορά έχω μεγάλο άγχος μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα... Όλες οι έγκυες τις κάνουν, γιατί ακριβώς μπορείς να το κολλήσεις από πάρα πολλές πηγές.
Αρχική Δημοσίευση από julia
Και εγώ αρνητική... 30 χρόνια μέσα σε ανεμβολίαστες.. και κοιμάμαι αγκαλιά... με βλέπω να πηγάινω για μεζεδάκι στην άμμο...

αν περασεις τοξοπλασμα κ δεν εισαι εγκυος δεν καταλαβαινεις τιποτα? δεν εχεις συμπτωματα?
εμενα παντως ο γυναικολογος μου ειπε οτι οσοι λενε να φυγει η γατα απο το σπιτι λογω εγκυμοσυνης ειναι λιγο της παλιας σχολης. και μαλιστα καταλαβα οτι εννοουσε οτι ειναι κ ολιγον ασχετοι.
δλδ οι κτηνιατροι τι να πουν που ερχονται σε επαφη και με ζωα που δεν ξερουν τι εχουν??
Νομίζω ότι είσαι δεν είσαι έγκυος, το περνάς σαν ελαφριά γρίππη. Πυρετός, πόνος στις αρθρώσεις κλπ. Ο κτηνίατρός μας, πάντως, μου είπε συγκεκριμένα "χαίρομαι που είσαι αρνητική στο τοξόπλασμα", γιατί αν το περάσεις, ναι μεν αποκτάς ανοσία, αλλά παραμένει στον οργανισμό και γεμίζεις κύστεις στους μυς και στον εγκέφαλο και σε περίπτωση που περάσεις σε φάση ανοσοκαταστολής λόγω προβλήματος υγείας (π.χ. AIDS, χημειοθεραπείες κλπ, μακριά από μας), το τοξόπλασμα έρχεται στην επιφάνεια και μπορεί να προκαλέσει πολύ σοβαρά προβλήματα. Οπότε καλύτερα μην πάτε στην άμμο για μεζεδάκι και απλά για 9 μήνες θα προσέχουμε λίγο παραπάνω. Επίσης, μου τόνισε ότι η γάτα πρέπει να μένει μέσα και να μην τρώει ωμά κρέατα και να μην κυνηγάει (ποντικάκια, σπουργιτάκια κλπ), να αλλάζει ο άντρας μου την άμμο (να γελάσω τώρα ή μετά???) και να μην κάνω καθόλου κηπουρικές εργασίες, αλλά και να μην πιάνω ωμό κρέας παρά μόνο με πολύ χοντρά γάντια κουζίνας, γιατί εκτός από τοξόπλασμα, το ωμό κρέας έχει συχνά και φυματίωση!
Με λίγα λόγια, ο κτηνίατρος με άγχωσε περισσότερο από το γυναικολόγο!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 12:24, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Όσον αφορά την άμμο, την καθαρίζω δυο φορές τη μέρα με φτυαράκι κι επίσης σκουπίζω και τον πισινό του παιδιού μου μετά τα κακάκια, γιατί όλο και κάτι κολλάει στις τρίχες του (μιλάμε ότι έχω πάρει σούπερ εκπαίδευση για μαμά μωρού )
Να ρωτήσω κάτι θέλω και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά, αλλά το διαβάζω συχνά και μου έχει κάνει εντύπωση... Αυτό με το σκούπισμα του πωπού της γάτας μετά την τουαλέττα, πώς στην ευχή γίνεται? (και δεν εννοώ αν χρησιμοποιείτε μωρομάντηλο ή kleenex καπιτονέ)
Μόνο αν είσαι όλο το 24ωρο από πίσω της μου φαίνεται ρεαλιστικό. Π.χ. εμένα η δικιά μου τα κάνει όταν είμαι στη δουλειά, είναι πρωινός τύπος. Μέχρι να γυρίσω, μπορεί να τα έχει σούρει σ'ολο το σπίτι! Ευτυχώς που είναι κοντότριχη και σχετικά καθαρή δηλαδή...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:38, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa
Να ρωτήσω κάτι θέλω και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά, αλλά το διαβάζω συχνά και μου έχει κάνει εντύπωση... Αυτό με το σκούπισμα του πωπού της γάτας μετά την τουαλέττα, πώς στην ευχή γίνεται? (και δεν εννοώ αν χρησιμοποιείτε μωρομάντηλο ή kleenex καπιτονέ)
Μόνο αν είσαι όλο το 24ωρο από πίσω της μου φαίνεται ρεαλιστικό. Π.χ. εμένα η δικιά μου τα κάνει όταν είμαι στη δουλειά, είναι πρωινός τύπος. Μέχρι να γυρίσω, μπορεί να τα έχει σούρει σ'ολο το σπίτι! Ευτυχώς που είναι κοντότριχη και σχετικά καθαρή δηλαδή...

Λοιπόν, ο Gandalf κάνει κακά το απόγευμα και νωρίς το πρωί, πριν φύγω για δουλειά. Μετά βγαίνει από την άμμο και μου έρχεται χοροπηδώντας, λες κι έκανε κανένα κατόρθωμα Εκεί που στέκεται, με την ουρά κάγκελο) πιάνω κι εγώ τα δυο πίσω πόδια και τα σηκώνω να δω τι γίνεται (πέρα απ'τη μπόχα). Αν έχουμε κανένα απομεινάρι (σε τρίχες, ουρά, πισινάκι) τον βάζω κάτω απ'τη μασχάλη (με τον ποπό μπροστά) και αρπάζω την κοντινότερη χαρτοπετσέτα. Πριν καταλάβει τι γίνεται, ο μικρός βρίσκεται με μια χαρτοπετσέτα στον κ...ο και πριν νιαουρίσει ή κατεβάσει την ουρά, η δουλειά έχει γίνει Αυτό δε γίνεται συστηματικά, μόνο όταν έχει μείνει κάτι. Πάντως, τον τελευταίο καιρό το έχει συνηθίσει και κάθεται λίγη ώρα.

Να συμπληρώσω κάτι στα προηγούμενα που έγραψες chryssa, στην εγκυμοσύνη, το σώμα μπαίνει σε φάση καταστολής του ανοσοποιητικού - με λίγα λόγια ελαττώνει τις άμυνες - για να μην απορρίψει το σώμα το παιδί, γι'αυτό είναι πιο έντονα τα κρυολογήματα που περνά μια γυναίκα, και γι' αυτό εκδηλώνεται και το τοξόπλασμα.

Τέλος να σου ευχηθώ συγχαρητήρια και με το καλό!!! Έχεις μάθει το φύλο;:up::up:

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 12:53, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini

Τέλος να σου ευχηθώ συγχαρητήρια και με το καλό!!! Έχεις μάθει το φύλο;:up::up:
Σ'ευχαριστώ πολύ! Και στα δικά σου! Μάλλον μπέμπης είναι, αλλά δεν βάζω και στοίχημα γιατί πριν 20 μέρες το έβλεπε για κορίτσι και προχτές το είδε για αγόρι... Τώρα δεν αλλάζει, λέει ο γιατρός, ο οποίος πήρε μεγάλη σύγχιση γιατί είχε καιρό να πέσει έξω στην πρώτη πρόβλεψη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    DavidLor, IvanDix

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους