Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,189 εγγεγραμμένα μέλη και 718,319 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 359 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοξόπλασμα

ntourountourou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntourountourou
H ntourountourou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Άλλες δύο!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ntourountourou έγραψε στις 19:44, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μπαγκιρα_
Εχω να σου προτινω,οταν με το καλο ερθει το μωρακι μπορεις να το δωσεις σε μια φιλη ισως και σε καποιο συγγενη και το περνεις πισο αργοτερα,ετσι κ εσυ θα το βλεπεις κ δεν θα εχεις ενωχες οτι το εχεις φιλακισμενο....σκεψου το...
Μακάρι να είχα κάποιον!!!!Δυστυχώς !!!!Αν είχα εννοείτε αυτό θα έκανα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 20:12, 28-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ntourountourou
Μακάρι να είχα κάποιον!!!!Δυστυχώς !!!!Αν είχα εννοείτε αυτό θα έκανα!
εγώ θα σου πρότεινα όταν με το καλό έρθει το μωρό μου να σταματήσεις να ακούς τις βλακείες που θα ακούς και να μιλήσεις με τον κτηνίατρο που ξέρει πιο πολλά για γατο αρρώστιες πώς θα κάνεις δυνατή τη συμβίωση.
ο γυναικολόγος όσο καλός και αν είναι είναι προκατελημένος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 21:05, 28-03-09:

Μην φοβάσαι τίποτα, όλα είναι θέμα προσωπικής υγιεινής. Αν πλένεις τα χέρια συχνά και φοράς γάντια για το χώμα είσαι ΟΚ.
Να ρωτήσω βρε κορίτσια, μπορείτε να γράψετε ποιοι είναι οι γυναικολόγοι σας και σε ποιο νοσοκομείο κάνουν επεμβάσεις, διότι αυτοί που ξέρω δεν πολυσυμπαθούν τις γάτες και μ' εχουν εκνευρίσει με τις αηδίες που μου λένε?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:14, 28-03-09:

Έχουμε ξεκινήσει παλιότερα το παρακάτω θέμα.
Γράψτε εδώ έναν γατόφιλο γυναικολόγο

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 08:10, 30-03-09:

Λοιπόν, φρέσκα νέα, γιατί είχα πάει στο γυναικολόγο για εξετάσεις ρουτίνας την Παρασκευή... του είπα για προγεννητικό έλεγχο, για να δούμε για τοξόπλασμα κλπ και μου είπε επί λέξει:"Τι σε νοιάζει τώρα αν έχεις τοξόπλασμα; Κάτσε να μείνεις πρώτα έγκυος και μετά θα το ψάξουμε"! Και τον ρωτάω: Μα έχω μεγαλώσει με γάτες και έχω γάτα και τώρα, αφήστε που τρώω πολλά λαχανικά κλπ, δεν πρέπει να το κοιτάξουμε; Και μου απάντησε: "Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να το κολλήσεις από λαχανικά παρά από γάτα, και στο τέλος τέλος, αν έχεις κάνει αντισώματα, τόσο το καλύτερο, αυτό θα το κοιτάξουμε αργότερα!" Και η συζήτηση τέλειωσε εκεί.
Προσωπικά, γράφτηκα στο MyCat για να ρωτήσω αυτό ακριβώς το θέμα, πριν από μερικούς μήνες και πήρα τις απαντήσεις που ήθελα, έψαξα πάρα πολύ και διάβασα και αποφάσισα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι τρίχες και τα υπόλοιπα απαιτούν τη στοιχειώδη υγιεινή, που ούτως ή άλλως πρέπει να τηρούμε στο σπίτι μας.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 08:21, 30-03-09:

θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα. αν φοβάσαι βάλε γάντια.απο κει και πέρα είναι θέμα υγιεινής. και καλής φροντίδας ΄ζωου. υποθέτω ότι κάνουμε τα στοιχειώδη εμβόλια στις γα΄τες μας ή και στους σκύλους μας. δεν τα αφήνουμε στο έλεος του θεού και μετά να παραπονιώμαστε για αρρώστιες. φροντίδα ζώωου λοιπον φροντίδα σπιτιού και προσωπική υγιεινή...

Παράθεση

agatoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη agatoula
H agatoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H agatoula έγραψε στις 09:39, 30-03-09:

Καλημέρα φίλες και φίλοι,
και ότι σκεφτόμουν να ανοίξω σχετικό θέμα, αλλά είδα οτι τα περισσότερα έχουν υπερκαλυφθεί..
Λοιπόν, εγώ έκανα εξετάσεις και είμαι αρνητική στο τοξόπλασμα. Ο κάρολος έχει κάνει όλα τα εμβόλια από μωρό...
Ο γυναικολόγος μου είπε οτι η δυκολία δεν είανι τόσο στην εγκυμοσύνη, όσο όταν γεννηθεί μωρό το οποιο θα αρχίσει να μπουσουλάει, και αναγκαστικά θα μαζεύει με τα χεράκια του τρίχες από το πάτωμα...'Οσο για το να βγει από την κρεβατοκαμαρα που έιπε μια φίλη, αυτό πως να το κάνουμε? Ο καυμενούλης έχει μάθει να είναι εκεί το κρεβάτι του 3 χρόνια τώρα κόντα...πώς να του το αλλάξω...? βουνό μου φαίνεται...
Δεν ξέρω δύσκολο μου φαίνεται...

Παράθεση

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini1
H tsitsini1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H tsitsini1 έγραψε στις 11:05, 30-03-09:

Καλημέρα σας! Melini, κάναμε ακριβώς το ίδιο πράγμα! Και ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε τα ίδια. Ότι δλδ αν η γατούλα δεν βγαίνει από το σπίτι, είναι εμβολιασμένη, δεν τρώει ωμά κρέατα κλπ δεν υπάρχει απολύτος κανένας κίνδυνος μόλυνσής μου από τοξόπλασμα. Από την πλευρά της γάτας όμως! Γιατί ο μεγαλύτερος κίνδυνος ελοχεύει στα λαχανικά που δεν έχουν πλυθεί καλά και στα κρέατα που δεν έχουν ψηθεί καλά! Και σ αυτό ήταν κάθετος. Εγώ του έκανα ολόκληρο πρόλογο για το γατούλη μου και αυτός μου είπε απλά ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Βέβαια θα πρέπει να τηρούνται και οι βασικοί κανόνες υγιεινής!
Agatoula, και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με την τρίχα (γιατί το δικό μου το ζουδι μαδάει για τα καλά!!!!!). Με το απλό μου μυαλό, και χωρίς να έχω ρωτήσει και κανέναν απλά πιστεύω ότι για τους 2 πρώτους μήνες θα έχω το δωματιάκι του όσο πιο "αποστειρωμένο" γίνεται και ο Spike θα το επισκέπτεται απλά (μη χάσει και επαφή με το μωρό και μετά αρχίσει και το ζηλεύει κιόλας!). Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα μπορούν να γίνουν! Απλά όταν στο σπίτι υπάρχει μωρό και ζώο θα πρέπει πάντα να υπάρχει μια επιτήρηση είτε σκύλο έχεις, είτε γάτα, είτε κουνάβι! Οσο για την τριχα, απλα θα βάζουμε σκουπα σε καθημερινή βάση! Μπουχουχου!!! Αλλά γι αυτό δεν υπάρχουν και οι άντρες μας????

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:10, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsini1
Καλημέρα σας! Melini, κάναμε ακριβώς το ίδιο πράγμα! Και ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε τα ίδια. Ότι δλδ αν η γατούλα δεν βγαίνει από το σπίτι, είναι εμβολιασμένη, δεν τρώει ωμά κρέατα κλπ δεν υπάρχει απολύτος κανένας κίνδυνος μόλυνσής μου από τοξόπλασμα. Από την πλευρά της γάτας όμως! Γιατί ο μεγαλύτερος κίνδυνος ελοχεύει στα λαχανικά που δεν έχουν πλυθεί καλά και στα κρέατα που δεν έχουν ψηθεί καλά! Και σ αυτό ήταν κάθετος. Εγώ του έκανα ολόκληρο πρόλογο για το γατούλη μου και αυτός μου είπε απλά ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Βέβαια θα πρέπει να τηρούνται και οι βασικοί κανόνες υγιεινής!
Agatoula, και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με την τρίχα (γιατί το δικό μου το ζουδι μαδάει για τα καλά!!!!!). Με το απλό μου μυαλό, και χωρίς να έχω ρωτήσει και κανέναν απλά πιστεύω ότι για τους 2 πρώτους μήνες θα έχω το δωματιάκι του όσο πιο "αποστειρωμένο" γίνεται και ο Spike θα το επισκέπτεται απλά (μη χάσει και επαφή με το μωρό και μετά αρχίσει και το ζηλεύει κιόλας!). Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα μπορούν να γίνουν! Απλά όταν στο σπίτι υπάρχει μωρό και ζώο θα πρέπει πάντα να υπάρχει μια επιτήρηση είτε σκύλο έχεις, είτε γάτα, είτε κουνάβι! Οσο για την τριχα, απλα θα βάζουμε σκουπα σε καθημερινή βάση! Μπουχουχου!!! Αλλά γι αυτό δεν υπάρχουν και οι άντρες μας????
:up::up:

Και κάτι τελευταίο, το τοξόπλασμα μπορεί να μεταδοθεί από τη μαμά γάτα στα μικρά της... με μια εξέταση αίματος, το βρίσκει ο κτηνίατρος και δίνει για τη γάτα την κατάλληλη θεραπεία... εμείς θα κάνουμε αυτή την εξέταση όταν ο Gandalf θα πάει για στείρωση για να είμαστε σίγουροι.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 11:20, 30-03-09:

Ειδατε που ολα λυνονται???

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 11:21, 30-03-09:

με το καλό να σου έρθει το μωρό !!!

ας έρθουμε στα πρακτικά. όσο βουνό και αν σου φαίνεται το να βγεί ο γατούλης από την κρεβατοκάμαρα πρέπει να γίνει. σκέψου ότι αναγκαστηκά θα τον βγάλεις μετά τη γέννα σου για να εγκαταστήσεις το μωρό εκεί για λίγους μήνες. αν το κάνεις εκείνη την περίοδο θα συνδιάσει την δική του έξωση με την εισβολή του μωρού στη ζωή σας. σαφώς και πρέπει να αρχίσεις να τον κλείνεις έξω από το δωμάτιό σου σταδιακά... επιπλέον πρέπει να μπαίνει από τώρα στο δωμάτιο του μωρού μόνο με δική σου παρουσία. κοινώς να κλείσεις και εκείνο το δωμάτιο. δεν λέμε να του απαγορεύεται η είσοδος όλη την ημέρα. αλλά το βράδυ που κοιμάσαι μπορείς να είσαι σίγουρη ότι ο γατούλης σου θα κοιμηθεί με σένα και όχι με το μωρό; σκέψου το έτσι. μόλις το μωρό είναι αρκετά μεγάλο για να το μεταφέρεις στο δωμάτιό του θα επιστρέψει ο γάτος σου στις παλιές του συνήθιες.

από κει και πέρα. ακόμη και αν δεν έχεις γάτο αλλά έχεις μωρό που μπουσουλάει δεν θα κάνεις στοιχιωδώς ένα σκούπισμα με ηλεκτρική μία φορά την ημέρα; ή εστω με σουίφερ; δηλαδή όσες δεν έχουν γάτους δεν αντιμετωπίζουν θέμα με τρίχες που απορρίπτονται από το ανθρώπινο κεφάλι; ή με τα χνούδια για παράδειγμα; η μητέρα μου δεν έχει γάτες κι όμως αν δεν σκουπίσει καθημερινά βλέπεις τεράστια χνούδια κυρίως από τις κουβέρτες και τα χαλιά.

δηλαδή εμείς οι περήφανες ιδιοκτήτριες γάτιών είμαστε οι βρωμιάρες; οι τεμπέλες; και γώ δεν ξέρω τι άλλο και μας αρέσει να βλέπουμε το σπίτι κατάσπαρτο στα τσουλούφια; υποθέτουν όλοι ότι μία γυναίκα ή μάλλον ένα ζευγάρι που θα πάρει αυξημένα μέτρα πρόληψης στην διάρκεια της εγκυμωσύνης θα αλλάξει συμπεριφορά αμέσως μόλις γεννηθεί το μωρό και από τη μία μέρα στην άλλη θα αφήνει το σπίτι να αραχνιάζει; αυτό υποθέτουν όλοι για μάς; ή δεν θα μπορεί έστω και ένας από το ζευγάρι (δεν μας αφορά ποιος) να το περνάει με την ηλεκτρική; ένα σουίφερ να το κάνεις είνια 2 λεπτά υπόθεση. και φύγανε οι τρίχες. και πιστέψτε με πραγματικά τις διώχνει...

συγνώμη που εκνευρίστηκα...

και πάλι με το καλό να έρθει το μωρό σου και να είσαι δυνατή. ο γάτος σου είναι τόσο μέλος της οικογένειάς σου που δυσκολεύεσαι να τον βγάλεις από την κρεβατοκάμαρα. θα βρεθεί λύση και μήν ανησυχείς. τόσες γεννήσανε με γάτες. και μάλιστα παλαιότερα που τα ζώα δεν εμβολιάζονταν και δεν τρώγανε τρωφές ποιότητας παρά μόνο αποφάγια και ποντίκια...

μη σκάς... θα βρεί και το μωρό τη θέση στη ζωή του σπιτιού και ο γάτος θα παραμείνει στο βασίλειό του...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 11:32, 30-03-09:

Συμφωνώ με την prince πρέπει να λάβεις μέτρα από τώρα για τη γάτα σου. Η συνύπαρξη είναι εφικτή, αρκεί να έχει γίνει η σωστή προετοιμασία.
Υπάρχει ένα μέλος που γέννησε πρόσφατα (StrangeEmily+Anemos νομίζω λέγεται) και μας περιγράφει την συνύπαρξη του μωρού με το γάτο... είναι πολύ συγκινητικό.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 11:45, 30-03-09:

μηπως εκτος των κινδυνων για το μωρο, να αναφερουμαι και τα οφελη του να εχεις ζωακια μαζι με παιδι??

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 11:50, 30-03-09:

Να πω κι εγώ αυτό που μου είπε η δική μου κτηνίατρος: Οι γάτες αποβάλλουν το τοξόπλασμα μέσω των κοπράνων ΑΠΑΞ. Οπότε, για να κολλήσεις τοξόπλασμα από γάτα πρέπει να φας κόπρανα γάτας τις συγκεκριμένες εκείνες δέκα μέρες που αποβάλλεται από τον οργανισμό της.
Και ρωτάω: Υπάρχει περίπτωση να φάει κανείς κόπρανα γάτας, σε ποσότητα ικανή για να κολλήσει τοξόπλασμα; Και δεύτερον, άντε και τα έφαγε, θα 'ναι τόσο γκαντέμης να είναι εκείνο το διάστημα που αποβάλλεται από τα κόπρανα; Δεν ξέρω, εμένα περισσότερο για σενάριο επιστημονικής φαντασίας μου φαίνεται. Και τι δεν έχω ακούσει, π.χ., για την τρίχα της γάτας... ότι κολλάς τοξόπλασμα αν την καταπιείς, εχινόκοκκο, παθαίνεις καρδιακή ανεπάρκεια, κίτρινο πυρετό, σύνδρομο τζι μπι κιου αρ βι ντι ντάμπλγιου και διάφορα άλλα...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 11:54, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
μηπως εκτος των κινδυνων για το μωρο, να αναφερουμαι και τα οφελη του να εχεις ζωακια μαζι με παιδι??
Πολύ σωστά Βίκυ... :up: εδώ παραθέτω το θεματάκι που είχα ανοίξει τότε, με τις δικές μου απορίες και τις ιδιαίτερα διαφωτιστικές απαντήσεις των μελών
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=28039
(Τελικά δε μπορέσαμε να πάρουμε εκείνα τα γατάκια, όμως μερικούς μήνες αργότερα μπήκε ο Gandalf στη ζωή μας)

Παράθεση

KaterinaP

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KaterinaP
H KaterinaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H KaterinaP έγραψε στις 11:54, 30-03-09:

Καλημερα σε ολες,
Αχ ρε κοριτσια αν μου δινανε ενα ευρω για καθε φορα που με ρωτανε τι θα κανω τα γατια οταν θελησω να κανω μωρο θα ημουν πλουσια!!! Καλα, και το πιο xtreme που εχω ακουσει ειναι, τωρα που θα παρω καναπεδες καινουριους, τι θα κανω τις γατες! για αυτους που δεν εχουν επαφη με ζωα, τα "παιδια" μας ειναι απλα ενας μπελας, ενα βρομικο πραγμα μεσα στο σπιτι που θα σου χαλασει τα πραγματα και θα σκοτωσει το παιδι σου!
Και οπως προαναφερθηκε, οι πολλοι δυστυχως πιστευουν τις ιστοριες που επαληθευουν τα παραπανω! μορφωμενοι και αμορφωτοι.
Το πιο τρανταχτο παραδειγμα παντος οτι ολα ειναι υπερβολες και μυθοι ειναι η κτηνιατρος μου! Η οποια γενναει το Πασχα, δουλευει κανονικα μεχρι τωρα, και πιανει ολα τα ζωα χωρις γαντια και χωρις φοβο και αγχος.
Ε, δε μπορω να πιστεψω, οσα λεφτα κι αν βγαζει, οτι θα εκανε κατι που μπορει να εβλαπτε το παιδι της!

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 12:08, 30-03-09:

εμενα οταν με ρωτανε για χαλια και καναπεδες λεω οτι πηρα ειδικο χαλι που δεν μαζευει τριχες και ειδικο υφασμα για τις τριχες
δλδ αν ειχαμε ενα συγγενη με ιδιαιτερες αναγκες πχ εναν ηλικιωμενο που μπορει να ειχε διαφορα προβληματα, τι θα τον καναμε με το παιδι. που θα τον στελναμε?? μπορει να ηταν κατακειτος και να λερωνε. θα τον στελναμε σε στεγη ή θα βαζαμε αγγελια.
μαθαινουμε να ζουμε με τις συνθηκες μας και με τα θεματα μας.
αν οτι με ενοχλει το διωχνω θα επρεπε να ζω σε γυαλα. ασε που θα αρχιζε κι αυτη να με ενοχλει μετα απο λιγο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KaterinaP

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KaterinaP
H KaterinaP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H KaterinaP έγραψε στις 12:33, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
εμενα οταν με ρωτανε για χαλια και καναπεδες λεω οτι πηρα ειδικο χαλι που δεν μαζευει τριχες και ειδικο υφασμα για τις τριχες
δλδ αν ειχαμε ενα συγγενη με ιδιαιτερες αναγκες πχ εναν ηλικιωμενο που μπορει να ειχε διαφορα προβληματα, τι θα τον καναμε με το παιδι. που θα τον στελναμε?? μπορει να ηταν κατακειτος και να λερωνε. θα τον στελναμε σε στεγη ή θα βαζαμε αγγελια.
μαθαινουμε να ζουμε με τις συνθηκες μας και με τα θεματα μας.
αν οτι με ενοχλει το διωχνω θα επρεπε να ζω σε γυαλα. ασε που θα αρχιζε κι αυτη να με ενοχλει μετα απο λιγο.
Ε, αμα το σκεφτεις πολλοι ειναι οι γονεις που ειναι ενα βημα απο το να κλεισουν τα βλασταρια τους σε γυαλα!!! αμα γινοταν θα το κανανε στανταρ!

Εγω τα παιδια μου θα τα μεγαλωσω οσο μπορω πιο ελευθερα, μαζι με τις γατουλες μου και καθολου δε με νοιαζει τι θα πουν οι διαφοροι... Και οπως μου ελεγε ενας φιλος φαρμακοποιος που εχει διδυμα κοριτσακια, σκυλο και γατα στο ιδιο σπιτι, τι να κανουμε, θα φανε και καμια τριχα. και τι εγινε? Θα εχουν πιο δυνατο ανοσοποιητικο και λιγοτερες αλλεργιες στο μελλον!

Παράθεση

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini1
H tsitsini1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H tsitsini1 έγραψε στις 12:40, 30-03-09:

Θεωρώ ότι το σημαντικότερο είναι να μην πανικοβαλόμαστε! Και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά! Βέβαια θέλει μεγάλη προσοχή αλλά να μην φτάνουμε και στα άκρα!

Παράθεση

agatoula

Νεοφερμένος

H agatoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H agatoula έγραψε στις 19:54, 30-03-09:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους και όλες!
Φυσικά και σκοπεύω να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες, πολύ κατατοπιστικά τα όσα διάβασα..

Παράθεση

nm0113

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nm0113
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O nm0113 έγραψε στις 08:58, 16-06-09:

γΕΙΑ ΣΑς, είμαι νέο μέλος, έχω μια γατούλα 3 χρονών μεσα στο σπίτι και αλλους 3 εξω στην αυλή. είναι ότι έχω μείνει έγκυος και ο γιατρός με τρομοκράτησε με το τοξόπλασμα. Απο 6 χρονών ήμουν πάντα με γάτους, ετσι έκανα την ανάλυση για τοξόπλασμα νωρίς νωρίς. Δε βρίσκω το γιατρο μου΄όμως να με ενημερωσει για το αποτέλσμα. Μήπως κάποια απο εσας γνωρίζει ? Bγήκε IgG 257 και IgM 0.15. Τηλεφωνικως πηρατα αποτελεσματα και δεν ξερω αν ειναι σωστα οπως τα ειπα. Θα εκτιμουσα αν καποιος γνωρίζει γιατι απο την Παρασκευη που πηγα στο γιατρο είναι σε καραντίνα η γατουλα μου υ και δεν αντεχω να τη βέπω ετσι.

Παράθεση

agatoula

Νεοφερμένος

H agatoula έγραψε στις 09:47, 16-06-09:

Καλημέρα.
Μην πανικοβάλλεσαι και μην κρατάς τη γατούλα σου σε καραντίνα...κρίμα είναι!
είμαι κι εγώ έγκυος, στον 4ο μήνα τώρα, και σε καταλαβαίνω μιας και στην αρχή άκουγα κι εγώ διάφορ ανα λέγονται απο δω κι απο κέι...
Για τα αποτελέσματά σου, δεν ξέρω να σου πώ, εμένα ο γιατρός μου είπε μόνο ότι ήταν αρνητικό. Αν και η αλήθεια είναι οτι θα ήταν καλύτερα, όπως μας είπε να με έβρισκε θετική.
Στην περίπτωσή μας (εγκυμοσύνη με γάτες στο σπίτι) μου πρότεινε να επαναλαμβάνω την εξέταση κάθε μήνα. Αν και όλοι συμφωνούν στο οτι οι περισσότερες πιθανότητες να κολλήσει κάποιος τον ιό είναι από ωμό κρέας και όχι καλά πλυμένα λαχανικά, και όχι τόσο από τις γάτες. Για το διάστημα αυτό πάντως, καλό είναι να αναθέσεις σε κάποιον άλλον να αλλάζει και να καθαρίζει την άμμο του/της.
Όλα να πάνε καλά!Διάβασε και τις συμβουλές στο φόρουμ των παλιότερων μελών, ξέρουν πολλά, θα σου φανούν χρήσιμες νομίζω!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 09:48, 16-06-09:

IgM: H ανίχνευση της ειδικής για τοξόπλασμα IgM ανοσοσφαιρίνης και τα επίπεδα μεταβολών της επιβεβαιώνουν την πρόσφατη μόλυνση από την νόσο, η οποία μπορεί να παραμένει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

IgG: H ανίχνευση των αντιτοξοπλασματικών αντισωμάτων IgG στον ορό του αίματος της μητέρας είναι ενδεικτικό στοιχείο ότι έχει παλαιά λοίμωξη η γυναίκα. Τίτλοι πάνω από 1:500 είναι χαρακτηριστικό προσφάτου ενεργού λοιμώξεως.

αρα απο συμφωνα με αυτο,αν καταλαβαινω καλα ,εσυ εχεις αντισωματα και δεν πρεπει να ανησυχεις πια.
φυσικα ο γιατρος θα σου πει σιγουρα.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 09:52, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από nm0113
γΕΙΑ ΣΑς, είμαι νέο μέλος, έχω μια γατούλα 3 χρονών μεσα στο σπίτι και αλλους 3 εξω στην αυλή. είναι ότι έχω μείνει έγκυος και ο γιατρός με τρομοκράτησε με το τοξόπλασμα. Απο 6 χρονών ήμουν πάντα με γάτους, ετσι έκανα την ανάλυση για τοξόπλασμα νωρίς νωρίς. Δε βρίσκω το γιατρο μου΄όμως να με ενημερωσει για το αποτέλσμα. Μήπως κάποια απο εσας γνωρίζει ? Bγήκε IgG 257 και IgM 0.15. Τηλεφωνικως πηρατα αποτελεσματα και δεν ξερω αν ειναι σωστα οπως τα ειπα. Θα εκτιμουσα αν καποιος γνωρίζει γιατι απο την Παρασκευη που πηγα στο γιατρο είναι σε καραντίνα η γατουλα μου υ και δεν αντεχω να τη βέπω ετσι.
Καλημέρα και καλώς όρισες!
Μην αγχώνεσαι, κι εγώ έγκυος είμαι με γατούλα και κάνω τις εξετάσεις κάθε μήνα. Σου γράφω τα παρακάτω κατά 99% γιατί δεν είμαι σπίτι και δεν έχω μαζί τις δικές μου εξετάσεις!
Το ΙgG είναι τα υπάρχοντα αντισώματα από παλιά, το οποίο από ό,τι καταλαβαίνω από αυτό που βλέπω, σημαίνει ότι έχεις περάσει τοξόπλασμα στο παρελθόν = δεν κινδυνεύεις να επαναμολυνθείς! Το IgM είναι η σημερινή κατάσταση και από την τιμή που γράφεις σημαίνει ότι είναι αρνητικό, δηλαδή δεν έχεις τώρα.
Δηλαδή IgG = αυτό που έχεις περάσει
και IgM = αυτό που έχεις τώρα.

Το σημαντικό στην εγκυμοσύνη είναι να μη σου βγει θετικό το IgM. Ρώτα και το γιατρό σου για επιβεβαίωση, γιατρός δεν είμαι και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, σου γράφω αυτά που θυμάμαι απ'έξω.

Για τη γατούλα σου που είναι μέσα στο σπίτι θεωρώ ότι η καραντίνα είναι υπερβολή. Η δικιά μου τριγυρίζει παντού πλην κρεβατοκάμαρας. Το σημαντικό είναι να μη χειρίζεσαι ό,τι αφορά την τουαλέτα της με γυμνά χέρια. Ή θα φοράς γάντια όταν καθαρίζεις/αλλάζεις την άμμο (εγώ φοράω γάντια μιας χρήσεως και μετά πλένω πολύ καλά τα χέρια μου) ή θα αλλάζει κάποιος άλλος την άμμο. Για τα γατάκια που έχεις στην αυλή, καλό θα είναι να μην ακουμπάς με γυμνά χέρια χώματα κλπ που μπορεί να έχουν χρησιμοποιήσει ως τουαλέτα και για παν ενδεχόμενο να πλένεις τα χέρια σου αφού τα χαϊδεύεις, επειδή ζουν έξω και μπορεί να φάνε κάτι μολυσμένο. Και να φροντίζεις να κάνουν την αποπαρασίτωση κάθε τρίμηνο με το ειδικό χαπάκι για τα εσωτερικά παράσιτα.

Επίσης, να ΜΗΝ ακουμπάς με γυμνά χέρια ωμά κρέατα όταν μαγειρεύεις, μπορεί να έχουν τοξόπλασμα και φυματίωση. Όταν ψηθούν καλά δεν κινδυνεύεις. Και να πλένεις πολύ καλά τα λαχανικά και τα φρούτα πριν τα φας, ιδίως μαρούλια και καλό είναι αν τρως έξω να μην τρως ωμές σαλάτες, για την περίπτωση που δεν είναι καλά πλυμένες. Βραστά λαχανικά για να είσαι σίγουρη! Και τα κρεατικά καλοψημένα, όχι μόνο για το τοξόπλσσμα, αλλά και για τη σαλμονέλα (κυρίως το κοτόπουλο).

Με το καλό το μωράκι σου και μην αγχώνεσαι, με λίγη προσοχή και πολλή ψυχραιμία όλα θα πάνε καλά!

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 10:33, 16-06-09:

Καλό είναι να διαβάσεις όλο το θέμα από την αρχή να ψάξεις λίγο στο ιντερνετ για τις τιμές κ σίγουρα οπως είπαν τα κορίτσια να δώσεις τα αποτελέσματα στον γιατρό σου. Φυσικά κ από το εργαστήριο θα έπρεπε να σου είχαν πει.

Οσο για τη γάτα καλή μου, μην γίνεσαι υπερβολική. Γιατί σε καραντίνα??? αφού όπως διάβασες μόνο στα κακά της γάτας μπορεί να πάει το μικρόβιο, και σημέιωση, επειδή δεν το διάβασα σύμφωνα με τα λεγόμενα της κτηνιάτρου μου, που πρόσφατα γέννησε το 2ο μωρό της, από την στιγμή που κάνει τα κακά η γάτα αν έχουν αβγά με μικρόβιο θέλει 48ώρες να επωαστούν. Με απλά ελληνικά θα πρέπει να καθαρίζεις κάθε 2μέρες την άμμο για να κολλήσεις.
Το καημένο το ζώο σου αν δεν τρώει ωμά κ δεν βγαίνει έξω πχ σε κήπο που πάνε άλλες αδέσποτες γάτες δεν κινδυνεύει να κολλήσει

κ κάτι τελευταίο, λαχανικά, μισοψημένο κρέας είναι η κύρια αιτία. Δηλαδή επουδενεί μην τρώς λαχανικά εκτός σπιτιού (ούτε σε σάντουιτς, ούτε σαλάτες τίποτα) ούτε κρέας, ή έστω να το ζητάς καλοψημένο...

Παράθεση

nm0113

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nm0113
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O nm0113 έγραψε στις 10:50, 16-06-09:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Με καθησυχάσατε . Είναι ότι ανησυχώ πολύ γιατι ειχα μια αποβολή πριν 1.5 χρόνο και ειπα τωρα να ειμαι εξτρα προσεκτική. Τη γατα μου τη λενε "κορη", της εμεινε απο μικρη και ακούει, δε θα ηθελα να την αποχωριστώ απλα ο συζυγος ειναι πολυ προστατευτικός . Και όταν λέμε καραντινα εννοουμε ενα δωμάτιο δικό της και μια μικρη βεραντιτσα, αλλα της ριχνω κατι κλεφτες ματιές. Ευχαριστω πολύ πάντως !! Καλή εγκυμοσύνη σε όσες περιμένουν μωρα΄κι

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 10:54, 16-06-09:

τσαμπα την εχετε καραντινα,μπορειτε να κανετε εξεταση στην γατα για να δειτε αν εχει τοξοπλασμα,αν δεν εχει αφου τρωει μονο ξηρα τροφη ή κονσερβα και οχι ωμο κρεας,δεν θα παθει ΠΟΤΕ!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 11:06, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
τσαμπα την εχετε καραντινα,μπορειτε να κανετε εξεταση στην γατα για να δειτε αν εχει τοξοπλασμα,αν δεν εχει αφου τρωει μονο ξηρα τροφη ή κονσερβα και οχι ωμο κρεας,δεν θα παθει ΠΟΤΕ!
Κι εγώ πριν μείνω έγκυος της είχα κάνει εξετάσεις αίματος της γάτας για τοξόπλασμα για να είμαι σίγουρη. Βγήκε ότι το έχει περάσει στο παρελθόν, αλλά εξακολουθώ να τηρώ τους κανόνες υγιεινής για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Αλλά έτσι κι αλλιώς κάνω εξετάσεις αίματος κάθε μήνα, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος από τα κρέατα και τα λαχανικά!
Συμφωνώ για την καραντίνα, εγώ με τη Μπουμπού το πρώτο τετράμηνο το περάσαμε αγκαλιά στον καναπέ και δεν έπαθα τίποτα!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:36, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από nm0113
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Με καθησυχάσατε . Είναι ότι ανησυχώ πολύ γιατι ειχα μια αποβολή πριν 1.5 χρόνο και ειπα τωρα να ειμαι εξτρα προσεκτική. Τη γατα μου τη λενε "κορη", της εμεινε απο μικρη και ακούει, δε θα ηθελα να την αποχωριστώ απλα ο συζυγος ειναι πολυ προστατευτικός . Και όταν λέμε καραντινα εννοουμε ενα δωμάτιο δικό της και μια μικρη βεραντιτσα, αλλα της ριχνω κατι κλεφτες ματιές. Ευχαριστω πολύ πάντως !! Καλή εγκυμοσύνη σε όσες περιμένουν μωρα΄κι

Κι εγώ με τη σειρά μου να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά και να έχεις σύντομα κοντά σου το παιδάκι σου. Σιδερένια!

Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zenia
H zenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H zenia έγραψε στις 14:50, 19-11-09:

γεια σας...θελω να σας ρωτησω κατι..πολλοι μου λενε οτι οι γατες εχουν εναν ιο που κανει βλαβες στις γυναικες και τις στηρωνουν...πως γινεται να παρει μια γυναικα αυτο τον ιο?υπαρχει καποια ενεση που να τ εμποδιζει? ποσο τα % πιθανοτητες εχει μια γυναικα να κολλησει τν ιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kika (Κική)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kika
H Κική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 273 μηνύματα.

H kika keep walking έγραψε στις 16:15, 19-11-09:

Καλησπέρα!Κατ'αρχήν αυτά τα λένε όσοι δεν γνωρίζουν και μην ακούς πράγματα που δεν στέκουν..Μάλλον το τοξόπλασμα εννοείς το οποίο μπορεί να κολήσει κάποιος και από τα λαχανικά που καταναλώνονται χωρίς να είναι καλά πλυμένα!!Καλύτερα να διαβάσεις το σχετικό άρθρο που θα βρείς στο φόρουμ,σίγουρα υπάρχει άρθρο που λέγεται ''γάτα και τοξόπλασμα''..όχι τίποτ' άλλο δηλ. αλλά να κλείσεις το στόμα σε μερικούς άσχετους!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:22, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από zenia
γεια σας...θελω να σας ρωτησω κατι..πολλοι μου λενε οτι οι γατες εχουν εναν ιο που κανει βλαβες στις γυναικες και τις στηρωνουν...πως γινεται να παρει μια γυναικα αυτο τον ιο?υπαρχει καποια ενεση που να τ εμποδιζει? ποσο τα % πιθανοτητες εχει μια γυναικα να κολλησει τν ιο?
Δεν πρόκειται για ιό, αλλά για παράσιτο το οποίο μεταδίδεται και από τις γάτες (αν και κυρίως μεταδίδεται από άψητα κρέατα και άπλυτα λαχανικά) και το οποίο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο έμβρυο, εφόσον η γυναίκα βρίσκεται στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.
Στειρότητα σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί.
Δες τα προηγούμενα ποστ, καθώς και το σχετικό άρθρο και φυλλάδιο.

Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zenia
H zenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H zenia έγραψε στις 13:37, 22-11-09:

σας ευχαριστω...

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriaki1980
H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 15:49, 08-01-10:

Δεν μπορώ να βρώ που αλλου εχει αναφερθεί κάτι τέτοιο (αν και σίγουρα θα έχει αναφερθεί) και θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά
Όπως ξέρετε (αν θυμάστε) προπαραμονή πρωτοχρονιάς πήραμε έναν γατούλη περίπου 6 μηνών.
Επειδή σκεφτόμαστε για παιδάκι, θα ήθελα να ρωτήσω (είμαι αρνητική εγω στα αντισώματα για τοξόπλασμα) αν μπορούμε να κάνουμε κάποια εξέταση στον Καίσαρα (τον γατο) να δούμε αν είναι φορέας γιατι δυστυχώς, δεν μπορω να γνωρίσω για την ζωή του η την διατροφή του τους προηγούμενους 6 μηνες. Ξέρω μόνο, οτι όσο ειναι μαζί μου, δεν έχει φάει ωμό φαγητό ούτε μια φορα...
Και επίσης, θέλω να πω στον κτηνίατρο, να του κάνει εξετάσεις αίματος, για να σιγουρευτώ οτι ειναι 100% υγιής. Πρέπει να του κάνει νάρκωση για να του πάρει αίμα???

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 15:58, 08-01-10:

Καλώς τον δεχτήκατε τον γατούλη σας!!!
Υπάρχει ειδική εξέταση για το τοξόπλασμα που μπορεί να γίνει συμπληρωματικά με τις βιοχημικές εξετάσεις που θα του κάνετε.
Δεν είναι απαραίτητο να γίνει ηρέμηση για του πάρει ο γιατρός αίμα. Την ηρέμηση την κάνουν σε γατάκια που είναι ατίθασα και άγρια.
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις του μικρού!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 16:08, 08-01-10:

Θέματα για το τοξόπλασμα υπάρχουν πολλά, αλλά σου προτείνω να διαβάσεις αυτό το φυλλάδιο, καθώς και το σχετικό άρθρο. Αν θέλεις να είσαι σίγουρη, κάνε την εξέταση στο γατούλη σου, αν και προσωπικά δεν θα έμπαινα στον κόπο, αφού είναι εντελώς απίθανο να μολυνθείς απ' αυτόν.

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H kyriaki1980 έγραψε στις 16:17, 08-01-10:

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 16:25, 08-01-10:

πάντως νομίζω ότι το τοξόπλασμα εξασθενεί εντόσ 5-7 ημερών...

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 16:40, 08-01-10:

Δηλαδή αν ένα γατάκι νοσήσει, περνάει απο μονο του?? Το οτι το τοξοπλασμα δεν ζει πολλές ώρες στο εξωτερικό περιβάλλον το ήξερα...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 16:55, 08-01-10:

Η γάτα αποκτά ανοσία αν μολυνθεί δεύτερη ή τρίτη φορά. Οπότε, αν ο γατούλης σου είναι μολυσμένος, ενδεχομένως να χρειαστεί κάποια θεραπεία, αν και νομίζω ότι η τοξοπλάσμωση δεν έχει ιδιαίτερα συμπτώματα για τη γάτα. Καλύτερα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου γι' αυτό.

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 18:21, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Η γάτα αποκτά ανοσία αν μολυνθεί δεύτερη ή τρίτη φορά. Οπότε, αν ο γατούλης σου είναι μολυσμένος, ενδεχομένως να χρειαστεί κάποια θεραπεία, αν και νομίζω ότι η τοξοπλάσμωση δεν έχει ιδιαίτερα συμπτώματα για τη γάτα. Καλύτερα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου γι' αυτό.
δηλαδή αυτό που λένε, ότι αν έχει τοξόπλασμα και μεακομίσει σε σπίτι, σε 5-7 μέρες, το τοξόπλασμα έχει εξαφανιστεί, δεν υσχύει???

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 18:37, 08-01-10:

Σχετικα με το τοξοπλασμα,χτες το συζητησα παλι εκτενεστερα με τον κτηνιατρο.
Με εξεταση αιματος βρισκεις αν εχει η οχι η γατα τοξοπλασμα.
Υπαρχει θεραπεια η οποια δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα εξαλειψει το τοξοπλασμα.
Σε περιπτωση εγκυμοσυνης της γυναικας,καλο ειναι να μην ερχεται σε αμεση επαφη με το γατακι που εχει τοξοπλασμα ,καλου κακου,αν και το τοξοπλασμα ειναι λιγοτερο πιθανο να το κολλησει απο τη γατα και περισσοτερο πιθανο απο μη καλα πλυμενα λαχανικα.
Κυνδινευουν κυριως οι γυναικες που ξεγεννανε με γυμνα χερια ζωα και που ερχονται σε αμμεση επαφη με τα υγρα και τις ακαθαρσιες του ζωου και εχουν αμιχες στα χερια τους.
Παντως ενα τσεκαρισμα και γιαυτο κακο δεν ειναι,γιατι οπως φροντιζουμε την υγεια του ζωου μας πρεπει να φροντιζουμε και για τη δικη μας.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 19:03, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από skai-animals
δηλαδή αυτό που λένε, ότι αν έχει τοξόπλασμα και μεακομίσει σε σπίτι, σε 5-7 μέρες, το τοξόπλασμα έχει εξαφανιστεί, δεν υσχύει???
Αυτό που έχω καταλάβει απ' το άρθρο είναι ότι μολύνουσες κύστεις θα αποβάλλει μόνο μία φορά. Από εκεί και πέρα, παύει να υπάρχει κινδύνος μόλυνσης για μας, αλλά δεν ξέρω αν η γάτα συνεχίζει να είναι φορέας.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 19:09, 08-01-10:

Δεν χρειάζεται τόσος πανικός βρε παιδιά. Αν ο ευτυχής μέλλων μπαμπάς αναλάβει το καθάρισμα της άμμου, δεν υπάρχει θέμα. Ας προσέχει όμως και η μέλλουσα μανούλα τις σαλάτες που τρώει, γιατί στατιστικά οι περισσότερες μολύνσεις στα πλημμελώς πλυμένα λαχανικά οφείλονται.

Παράθεση

kyriaki1980

Νεοφερμένος

H kyriaki1980 έγραψε στις 19:20, 08-01-10:

Αυτό που επιβεβαίωσα, είναι οτι τελικά (αν και οι απόψεις διύστανται) ειναι δύσκολο να κολλήσεις απο την γατούλα τοξόπλασμα. Για να μην υπάρχει φόβος πάντως (και επειδη έχω χάσει ήδη ένα μωρο σε προχωρημενη εγκυμοσυνη για άλλονς λόγους) όταν πάει ο κύριος για στείρωση, σε μιάμιση εβδομαδα, θα του κάνουμε και αιματολογικες εξετασεις. Ξέρετε αν αργούν να βγουν τα αποτελέσματα απο αυτες? Δεν ειμαι (φυσικα) έγκυος ακομα, απλά θέλω να ξερω

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 19:31, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αν ο ευτυχής μέλλων μπαμπάς αναλάβει το καθάρισμα της άμμου
...θα πάψει να είναι ευτυχής!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 19:54, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kyriaki1980
Αυτό που επιβεβαίωσα, είναι οτι τελικά (αν και οι απόψεις διύστανται) ειναι δύσκολο να κολλήσεις απο την γατούλα τοξόπλασμα. Για να μην υπάρχει φόβος πάντως (και επειδη έχω χάσει ήδη ένα μωρο σε προχωρημενη εγκυμοσυνη για άλλονς λόγους) όταν πάει ο κύριος για στείρωση, σε μιάμιση εβδομαδα, θα του κάνουμε και αιματολογικες εξετασεις. Ξέρετε αν αργούν να βγουν τα αποτελέσματα απο αυτες? Δεν ειμαι (φυσικα) έγκυος ακομα, απλά θέλω να ξερω
Εμάς βγήκαν σε 3 ημέρες!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:59, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
...θα πάψει να είναι ευτυχής!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!

ααααααααααα να χαθεις.......δεν παιζεσαι πια!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:03, 09-01-10:

βρε παιδια...μην σκοτωνεστε......αν η γατουλα βγει αρνητικη...ολα ειναι απλα...αν δεν την ταιζει ωμα εντοσθια,ή εστω ωμα κρεατα..και δεν την αφηνει να βγαινει εξω...no problem!!!!

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 02:07, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
βρε παιδια...μην σκοτωνεστε......αν η γατουλα βγει αρνητικη...ολα ειναι απλα...αν δεν την ταιζει ωμα εντοσθια,ή εστω ωμα κρεατα..και δεν την αφηνει να βγαινει εξω...no problem!!!!
Αν βγει θετικη;.....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    DavidLor, IvanDix

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους