Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,322 εγγεγραμμένα μέλη και 718,706 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 463 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύλλοι και εξωπαράσιτα

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 21:12, 15-03-12:

Εμείς αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα:

Πριν απο 2 μήνες μάζεψα έναν αδέσποτο γατούλη που τον ταϊζα απο μωρό μιας και είχε σπίτι τον κήπο μου.
Πριν τον βάλω μέσα του έδωσα χαπάκι και τον ψέκασα με frontline. Ακολούθησε στείρωση και απο τότε παλεύουμε με την ωτίτιδα που έχει (πολύ ανθεκτικά μαμούνια βρε παιδί μου, με τίποτα δεν σκοτώνονται).
Μετά την στείρωση και όταν γυρίσαμε στο σπίτι ο μικρός έχει συνεχώς ψύλλους. 2 αμπούλες stronghold ρίξαμε με διαφορά 20 ημερών. Κόλλησε και την θηλυκιά και της έριξα και αυτηνής αμπούλα αλλά δεν θυμάμαι τη μάρκα (είχε τελειώσει η frontline του γιατρού και μας έδωσε μια άλλη).
Να μη σας τα πολυλογώ, παρόλο που έχουν και τα δύο αμπούλα ξύνονται αρκετά, ιδίως το κορίτσι. Στην κουβερτούλα του αγοριού εχω βρει ψύλλους, άλλους ψόφιους και άλλους σε φάση πού να γύρω να πεθάνω.
Πλένω τις κουβερτούλες τους κάθε βδομάδα και μέρα παρα μέρα σκουπίζω και σφουγγαρίζω. Πού στα κομμάτια εμφανίζονται τόσοι ψύλλοι; Έχω φωλιά μέσα στο σπίτι; Και πως θα τους σκοτώσω;
Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά ειλικρινά τα έχω πάρει κανονικά. Τί άλλο να κάνω και πόσες αμπούλες πια να τους ρίξω;
Την προηγούμενη βδομάδα έριξα στο κορίτσι οπότε σε καμια δεκαριά μέρες θα επαναλάβω αλλά ως τότε θα ξύνεται η καημενούλα;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 23:01, 15-03-12:

Κανείς για τα ''κατοικίδια'' των κατοικιδίων μου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:11, 15-03-12:

Πρεπει να επιμεινεις με τα αντιπαρασιτικα γιατι μαλλον ειχαν αυγουλακια και βγηκαν νεοι ψυλλοι.
Επιβαλλεται να ψεκαζεις και τα μερη που συνηθιζουν να καθονται τα γατουνια σου.
Το συχνο πλυσιμο επισης βοηθαει ( σεντονια, ριχταρια κλπ)

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 23:15, 15-03-12:

Το πλύσιμο δεν το συζηταμε γίνεται πολύ τακτικά και σε υψηλές θερμοκρασίες. Να σε ρωτήσω κάτι όμως; Ψεκάζοντας με σπρευ frontline για παράδειγμα θα σκοτωθούν τυχόν αποικίες στα κουβερτάκια τους ή πρέπει να πάρω κάποιο άλλο ειδικό;

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:57, 15-03-12:

Η κτηνιατρος μου ειχε πει οτι το ψεκασμα με frontline αρκει, πρεπει ομως να επαναλαμβανεται ωστε να εξουδετερωσει και τα αυγα που επωαζονται. Εγω ξεμπερδεψα σχετικα ευκολα. Μαλλον ημουν τυχερος και το προλαβα στην αρχη

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 00:08, 16-03-12:

Καταλαβα..... απο αύριο αρχίζει η επιχείρηση σκούπα. Πού θα μου πάει θα τους εξολοθρεύσω!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!!

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 19:56, 09-04-12:

Η γατα μου που ζει εξω είναι δεδομένο πως θα έχει ψύλλους? Δυστηχως δεν μπορω να την πιασω για να δω γιατι φοβαται αλλα το νεογεννητο γατακι της που το πηρα στα χερια μου, ανακαλυψα πως εχει μερικους ψυλλους πανω του. Αν εχει ομως και η μανα του, τοτε θεωρω πως το αντιπαρασιτικο φαρμακο που θα του βαλω, δεν θα βοηθησει καθολου ε?

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ψιψινιω
H Ψιψινιω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ψιψινιω έγραψε στις 20:44, 08-05-12:

Καλησπέρα σε όλους!!!!συγχαρητηρια για το forum !!!!
Λάτρευω πολυ τις γάτες αλλα έχω ενα πρόβλημα!!!!ειχα 14 χρονια μια γατουλα η οποία ζούσε μεταξύ αυλής κ σπιτιού!!!!παντα έβρισκα κανέναν ψύλλο αλλα δεν έδινα σημασία!!! Μαζι κοιμομασταν κ ποτε δεν είχα πρόβλημα!!!δυστυχως μου "έφυγε"απο ζαχαρο ! Τελοσπαντων για να μην σας κουρασω τωρα έχω 2 γατουλες-μένουν πιο πολυ στην αυλη-τις οποίες το χειμώνα τις έβαλα στο σπίτι μαζι πάλι νανι κτλ κτλ!!!ξαφνικα όμως βρήκα ψυλλους!!!!οχι πολλούς κ μόνο στο υπνοδωμάτιο!τρελαθηκα έβγαλα χάλια στρώματα σεντόνια ,σκουπισα κ σφουγγάρισα με καυτό νερο κ γενικα επεσα σούπερ φάσινα
Το θέμα μου ειναι ότι εχω πανικοβληθει κ δεν μπορω να χαρω τις γάτες μου!!!!τους έβαλα αμπουλα κ σήμερα σκόνη!!!εγω που ποτε δεν είχα πρόβλημα με τις γάτες να φοβάμαι μηπως κολλησω ψυλλους!!!ηθελα να ρωτήσω:εαν τις χαιδεψω κ πεταχτεί κάποιος πάνω μου ,θα τον μεταφέρω σπίτι ;;;;ταΐζω κ 5-6 αδεσποτες μπορει κ αυτες να με κολλήσουν;;;;;σας λέω με έχει πιάσει τρόμος ......!!!please πείτε μου τη γνώμη σας τι να προσέχω!!!
Σας ευχαριστω πολυ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,533 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:01, 08-05-12:

Καλησπερα και καλωσηρθες στο σαιτ.
Κοιτα κατι.Εφοσον τους εβαλες φαρμακο θα φυγουν οι ψυλλοι.Ελπιζω μονο να ηταν με συμβουλη γιατρου,γιατι και αμπουλα και σκονη..καπως πολυ μου κανει,και αυτα ειναι φαρμακα και θελουν μεγαλη προσοχη.
Παντως τα δικα μου και τα δυο,ειχαν ψυλλους οταν τα εβαλα στο σπιτι,και βρε παιδια ποτέ δεν γεμισε...τι να πω;.Δηλαδη βαλαμε φαρμακο,κανονικα κυκλοφορουσαν σπιτι,ουτε καποια ιδιαιτερη απολυμανση εκανα,μονο στα μαξιλαρια τους βασικα..και ποτέ δεν ειχα προβλημα με τους ψυλλους.
Εφοσον κυκλοφορουν εξω,θελουν την ενδεδειγμενη απο τον κτηνιατρο τακτικη αποπαρασιτωση παντως,που ομως αυτος θα σου πει καθε πότε.

Οσον αφορα τις αδεσποτες,και εγω στο παλιοο σπιτι φροντιζα πολλες,παρα πολλες για την ακριβεια,και ποτέ δεν κολλησα κατι.Βεβαια οταν τις χαιδευα..επλενα τα χερια μου μετα,κυριως για να μην μεταδωσω κατι και στα δικα μου που ζουσαν μεσα.

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

H Ψιψινιω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (19 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Ψιψινιω έγραψε στις 16:23, 09-05-12:

Ο κτηνίατρος μου πρότεινε τη σκόνη!!!η αλήθεια ειναι ότι κανά 2-3 έχω δει!!!το κακο ειναι ότι μπαίνουν 2αδεσποτοι στη αυλη κ απο αυτούς θα κολλάνε!!!ειχαν περάσει 15 μέρες απο την αμπουλα

Παράθεση

Cοοkie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cοοkie
H Cοοkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Cοοkie έγραψε στις 17:48, 28-05-12:

χαιρεται. Το σεμπασιλ δεν κανει για τον ψεκασμο του χωρου;
για ψυλλους σε σκυλι παντως, πιανει. και σε λουτρο στον σκυλο αλλα και στο χωρο-χαλια.

Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kstinion
H kstinion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H kstinion έγραψε στις 13:01, 20-06-12:

καλησπέρα σας!νομίζω πως ο τίτλος τα λέει όλα!!!στο σπιτι μας απο προχτές έχει σημάνει κόκκινος συναγερμος!το σπίτι καθαρίστικε απολυμάνθηκε και ψεκάστηκε εκτενως στις γωνίες και στα δύσκολα σημεία με εντομοκτόνο.το πάτωμα σκουπίστηκε με ηλ.σκούπα και σφουγγαρίστικε με καυτό νερο.οι γατούλες εκαναν όλες αμπούλα απο χτες.
παρολο που δεν βρήκα μεγάλη ποσότητα ψύλλων (μετά απο ξεψαχνισμα βρήκα 1 2 σε κάθε ζώο) και παρόλο που βάλαμε αμπούλα νιώθω οτι αυτό δεν άρκει.τί μπορώ να κάνω επιπλέων ώστε οι γατούλες να απαλλαγούν γρήγορότερα απο αυτόν τον καιλέ;λέτε να παρω και το σπρει της frontline και να τα ψεκασω επιπλέον;please help!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,533 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:13, 20-06-12:

Καλησπερα.Οχι σε καμια περιπτωση μην ψεκασεις κιολάς.Εφόσον πηραν αμπουλα,απαγορευεται αν δεν περασει το αναλογο διαστημα,να βαλεις και φροντλαιν.Θα παθουν ζημια.Φαρμακα ειναι παιδια,θελει πολυ μεγαλη προσοχη.
Καταρχην περνανε καποιες μερες για να σκοτωθουν και τα τελευταια.Εχε υπομονη και μην βιαζεσαι.Θα δεις θα φυγουν.Αν δεν φυγουν παρολα αυτα.,θα πρεπει οπωσδηποτε να συννενοηθεις με τον κτηνιατρο,και σε καμια περιπτωση να μην ενεργησεις μονη σου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:34, 29-07-12:

Τους ψύλλους τους είδατε με γυμνό μάτι; Γιατί η Μπριάμ ξύνεται αλλά δε βλέπω κάτι, και όταν τη χτενίζω και βάζω τα τριχάκια σε βρεγμένο βαμβάκι, δε "ματώνουν"...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:35, 26-08-12:

Γεια σααας! Να ρωτήσω, είχα βάλει στη Μπριάμ όταν νόμιζα ότι είχε ψύλλους ένα λουρί της Bayer το bolfo, που είναι και σα θεραπεία για ζώα που έχουν ήδη τσιμπούρια ή ψύλλους.
Κανονικά φορούσε μόνο όταν την έβγαζα βόλτα... στις Άλπεις έχουμε ένα κακό τσιμπούρι που μεταδίδει εγκεφαλίτιδα, και δεν το ρισκάρω.

Από τότε που της φόρεσα μόνιμα το bolfo της το άφησα αλλά λέω να της το ξαναβγάλω.

Η χαζή ερώτηση της ημέρας, μπορεί να κολλήσει κάτι χωρίς να'ναι μες στη φύση, δηλαδή από τα παράθυρα που είναι συνέχεια ανοιχτά;
Μένουμε εκτός κέντρου με ένα πάρκο πιο δίπλα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 26-08-12:

Για πες μου Γιδακι μου.Το λουρι αυτο βασικα ειναι φαρμακευτικο προιον.Τι λεει;Να το φορατε συνεχεια;Οχι;;Δεν το διευκρινιζει;
Χμ..βασικα οκ,η μπαγερν βγαζει ολιγον "βαρεια" προιοντα.Για ρωτα και την κτηνιατρο σου.
Παντως να κολλησει ψυλλους απο τα παραθυρα,δυσκολο μου φαινεται.Γιατι ο ψυλλος ,απο οτι ξερω βεβαια,πηδαει..δεν πεταει.Δηλαδη απο τα χορτα ναι,μπορει.Αλλα απο τον αερα;Στο παραθυρο,και μαλιστα μου φαινεται οτι ειστε και σε οροφο;Δεν ξερω.
Εγω θα το εψαχνα παντως,γιατι η αληθεια ειναι οτι θα αγχωνομουν και εγω να τους το εχω συνεχεια.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:47, 26-08-12:

Εχεις δίκιο μάλλον θα της το βγάλω και θα το φοράμε όταν βγαίνουμε... Είτε ψύλλοι είτε τσιμπούρια (το λουρί είναι και για τα δύο), δε θέλω να μπλέξω, αλλά δεν πιστεύω να ανεβούν στο δεύτερο όροφο...!!

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 01:37, 27-08-12:

Αν έχετε ψηλά φυτά δίπλα στο σπίτι μπορεί να μπουν ψύλλοι. Επίσης μπορεί να συμβεί να μεταφέρεις κάποια προνύμφη με τα παπούτσια. Δύσκολο να συμβούν και τα δύο απλώς επειδή μου έχει συμβεί υποθέτω το πρώτο για αυτό το αναφέρω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bulukitsa
Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πάνω απο 50 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O bulukitsa έγραψε στις 21:33, 03-11-12:

η μπουλουκίτσα μου είχε σοβαρό πρόβλημα με ψύλλους
αλλα τις βάλαμε frontline και είναι μια χαρά τώρα

Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bulukitsa
Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πάνω απο 50 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O bulukitsa έγραψε στις 18:20, 01-01-13:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Still0018.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  49,4 KB
κοιτάξτε τι βρήκα στην μπουλουκίτσα μου!
Το έβγαλα με το μικροσκόπιο που πήρα για τα χριστούγεννα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:41, 02-01-13:

Σκέτη αηδία!! Τι είναι; Οι ψύλλοι δεν έχουν πιο στρογγυλό σχήμα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

H Ψιψινιω έγραψε στις 10:54, 02-01-13:

Ψυλλος δεν είναι ;;;;
(Καλη χρόνια σε όλους Να χαιρόμαστε τους τετράποδους φίλους μας )

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:02, 02-01-13:

Ελπιζω να της εφυγαν ολοι οι βρωμοψυλλοι Μιχαλη μου. Καλη χρονια να εχετε κι εσυ και ολα τα γατακια σου.

Παράθεση

Ψιψινιω

Νεοφερμένος

H Ψιψινιω έγραψε στις 12:06, 02-01-13:

Να ρωτήσω κάτι : το χειμώνα λόγο κρυου δεν εξαφανίζονται αυτα τα σιχαμενα μαμουνια

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:38, 02-01-13:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Απ' ό,τι μου είχε πει ο κτηνίατρος, όχι, δεν εξαφανίζονται, απλά δεν είναι σε έξαρση! Καλή "αποψύλλωση" λοιπόν!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:37, 07-02-13:

παιδια να μαστε παλι στα δικα μας!!!!!!
οσο ειμασταν στον πειραια δεν ειδα ιχνος ψυλλου με το που ηρθαμε να τα παλι,πριν απο λιγο εψαχνα τη μπουρδιτσα η οποια παντα αυτη κολαει και κολαει και τ αλλα δυο.η μπουρδιτσα κυλιεται ωρες μες στην αυλη μες στα χορτα,θα μου πειτε μην βγαινει.μα η καημενη ειναι η μονη που καθεται στην αυλη και απολαμβανει τον ηλιο και την ασφαλεια της αυλης μας.ασε που με ενα σπιτι στην εξοχη ειναι δυσκολο να μην βγει στον κηπο.προχθες της εβαλα σπρευ φροντλαιν,αλλα ξαναβγαλε,η τουιτυ λογω χρωματος φαινεται αμεσως και της τα αφερω αν δω κανενα με το χερι,ο ριρης που μετα απο τοσα που περασε δεν τον πολυπειραζω ειναι και ξυρισμενος ακομα δεν εχει τιποτα.η μπουρδιτσα ομως γεμησε παλι.της τα καθαρισα,αλλα αυριο θα ξανακολησει.εχω δοκιμασει τα παντα,σπρευ φροντλαιν,αμπουλες φροντλαιν κομπο,και ενα αλλο που κανει και εσωτερικη αποπαρασιτωση και εξωτερικη σε μορφη αμπουλας,stronghold λεγεται και ειναι πολυ ισχυρο,αυτο το εβαλα στον ριρη που δεν πινει το drontal αλλα δε σας κρυβω οτι πολυ χημεια ειναι και φοβαμαι.
ξερετε να μου προτινεται κατι να βαζω στις γατουλες μου;δε γινεται να τις ψεκαζω συνεχεια,φοβαμαι για την υγεια τους,αλλα απ την αλλη οσο εχω και αδεσποτες στην αυλη θα κολανε,χωρια την ατελειωτη πρασιναδα στον κηπο.τι υπαρχει σχετικο αλλα ηπιο για συχνη χρηση;και ξερετε καποιο σαιτ να τα παραγγειλω ον λαιν;κολαρο δεν τους εχω βαλει ως τωρα,γιατι φοβαμαι μην μαγκωθουν σε κανενα δεντρο στην αυλη.εχω καει με το χυλο φυσαω και το γιαουρτι.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 00:46, 07-02-13:

Αν της βαλεις καποιο αντιπαρασιτικο απωθητικο κολαρο; Μονο ετσι αλλιως θα κολλαει συνεχεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 07-02-13 στις 00:54.
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:52, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Αν της βαλεις καποιο αντιπαρασιτικο απωθητικο κολαρο;
μαλον εκει θα καταληξω,ειναι ασφαλες ομως;για πνιγμο ενοω.ξερω ακουγομαι καπως,αλλα να προχθες με τα παιδια κλαδεψαμε τις βουκαμβιλιες,τα κλαδια ενα βουναλακι στην αυλη,εγω πιαστηκα και εχουν μεινει εκει,οι γατες την καταβρησκουν να κρυβονται μες στα ξεροκλαδα,αλλα αν φοραγαν λουρακι,δε θα μαγκωνονταν εκει μεσα;αυτος ειναι ο λογος που δεν τους εβαλα ποτε.ειχα παρει ωραια λουρακια με κουδουνακι,για να τ ακουω αμα πανε μακρια,αλλα ηρθε μια μερα ο ριρης χωρις λουρακι και με μια πληγουλα στο λεμο κι απο τοτε δεν του το ξαναεβαλα.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 00:56, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
παιδια να μαστε παλι στα δικα μας!!!!!!
οσο ειμασταν στον πειραια δεν ειδα ιχνος ψυλλου με το που ηρθαμε να τα παλι,πριν απο λιγο εψαχνα τη μπουρδιτσα η οποια παντα αυτη κολαει και κολαει και τ αλλα δυο.η μπουρδιτσα κυλιεται ωρες μες στην αυλη μες στα χορτα,θα μου πειτε μην βγαινει.μα η καημενη ειναι η μονη που καθεται στην αυλη και απολαμβανει τον ηλιο και την ασφαλεια της αυλης μας.ασε που με ενα σπιτι στην εξοχη ειναι δυσκολο να μην βγει στον κηπο.προχθες της εβαλα σπρευ φροντλαιν,αλλα ξαναβγαλε,η τουιτυ λογω χρωματος φαινεται αμεσως και της τα αφερω αν δω κανενα με το χερι,ο ριρης που μετα απο τοσα που περασε δεν τον πολυπειραζω ειναι και ξυρισμενος ακομα δεν εχει τιποτα.η μπουρδιτσα ομως γεμησε παλι.της τα καθαρισα,αλλα αυριο θα ξανακολησει.εχω δοκιμασει τα παντα,σπρευ φροντλαιν,αμπουλες φροντλαιν κομπο,και ενα αλλο που κανει και εσωτερικη αποπαρασιτωση και εξωτερικη σε μορφη αμπουλας,stronghold λεγεται και ειναι πολυ ισχυρο,αυτο το εβαλα στον ριρη που δεν πινει το drontal αλλα δε σας κρυβω οτι πολυ χημεια ειναι και φοβαμαι.
ξερετε να μου προτινεται κατι να βαζω στις γατουλες μου;δε γινεται να τις ψεκαζω συνεχεια,φοβαμαι για την υγεια τους,αλλα απ την αλλη οσο εχω και αδεσποτες στην αυλη θα κολανε,χωρια την ατελειωτη πρασιναδα στον κηπο.τι υπαρχει σχετικο αλλα ηπιο για συχνη χρηση;και ξερετε καποιο σαιτ να τα παραγγειλω ον λαιν;κολαρο δεν τους εχω βαλει ως τωρα,γιατι φοβαμαι μην μαγκωθουν σε κανενα δεντρο στην αυλη.εχω καει με το χυλο φυσαω και το γιαουρτι.
Ρένα κι εμείς έχουμε μεγάλο πρόβλημα ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες,και λόγω ζέστης και μεγάλης υγρασίας στο νησί.Είχα δοκιμάσει όλες τις αμπούλες που υπάρχουν και δεν γινόταν τίποτα.Με το μόνο που βρήκα λύση ήταν αυτό το μηχανάκι που παίρνει μπαταρία.Διώχνει τους ψύλλους μέσω των ηχητικών συχνοτήτων που δεν τους ανέχονται τα έντομα.Τους το έχω στο λαιμό πολλά χρόνια τώρα,απλώς κάθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις την μπαταρία.Ο γιατρός που τα κοιτάζει δεν τους βρίσκει ψύλλους.Το καλοκαίρι τους βάζω και μια αμπούλα για να είμαστε σίγουροι.Παλιά το έβγαζε σε σχήμα καρδιάς,τώρα το βγάζει σε άλλο σχήμα.Εδώ το φοράει ο Βρούκος.
Uploaded with ImageShack.us
Το αγόρασα από εδώ.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B...ls_o02_s00_i00
Το έχει και αυτό το κατάστημα και το είχα αγοράσει παλιότερα.
http://www.tower-health.co.uk/electr...ontroller.html

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 00:57, 07-02-13:

Αστο λιγο χαλαρο το κολαρο σε περιπτωση που πιαστει καποιο σε κλαδι να μπορεσει να φυγει ανετα. Αλλα οχι τοσο πολυ ωστε να μπορεσει να το βγαλει μονο του. Και να αποφευγεις κολαρα απο δερμα που δεν ειναι ευκαμπτα. Να προτιμας κολαρα απο ευκαμπτο υλικο.

http://www.petshappy.gr/products-for...at-collar.html

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 07-02-13 στις 01:05.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:15, 07-02-13:

ευχαριστω πολυ παιδια,καλα το κολπο με την μπαταρια αννα ειναι τελειο,απλα δεν εχω καρτα για να ψωνησω απο εξωτερικο,ο αντρας μου εχει αλλα δεν τον ανακατευω με τα γατοεξοδα γιατι θα με χαχαχχαα εχω πει τοσα ψεματα οσα δε φανταζεσαι γιαυτο το θεμα.
παραγγειλα μολις τωρα 3 κολαρακια και ενα σπρευ απ το plus4u κι ο θεος βοηθος το βρηκα πιο φθηνα 3,11 το ενα και το σπρευ λεγεται bactazol εχει 500 ml και κανει 14,80 καλα δεν ειναι;
αν δω διαφορά με το κολαρο θα το προτιμω,απο δω και περα.
ευχαριστω κοριτσια!!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 15:20, 07-02-13:

ευχαριστω πολυ παιδια,καλα το κολπο με την μπαταρια αννα ειναι τελειο,απλα δεν εχω καρτα για να ψωνησω απο εξωτερικο,ο αντρας μου εχει αλλα δεν τον ανακατευω με τα γατοεξοδα γιατι θα με χαχαχχαα εχω πει τοσα ψεματα οσα δε φανταζεσαι γιαυτο το θεμα.
παραγγειλα μολις τωρα 3 κολαρακια και ενα σπρευ απ το plus4u κι ο θεος βοηθος το βρηκα πιο φθηνα 3,11 το ενα και το σπρευ λεγεται bactazol εχει 500 ml και κανει 14,80 καλα δεν ειναι;
αν δω διαφορά με το κολαρο θα το προτιμω,απο δω και περα.
ευχαριστω κοριτσια!!!!!!
Ρένα μου δεν κάνουν τίποτα τα κολλάρα,άσε που απελευθερώνουν δηλητήρια που περνούν από το δέρμα στο αίμα του ζώου.Στην Αμερική έχουν αναφερθεί και θάνατοι ζώων από κολλάρα εμπλουτισμένα με χημικά.Μην τους ξαναβάλεις.Ούτε και αμπούλες παιδιά.Δεν είναι ότι καλύτερο.Σκεφτήτε ότι σε εμάς που ζυγίζουμε 60 κιλά κατά μέσον όρο λέει στη συσκευασία να πλύνουμε αμέσως τα χέρια μας αν έρθουν σε επαφή με την αμπούλα,σκέψου σε ένα ζωάκι 5 κιλών τι κακό κάνει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 15:43, 07-02-13:

αυτο με την αμπουλα το πιστευω,ο ριρης ο μονος που με τιποτα δε μπορεσα να του δωσω ντρονταλ χαπι,αναγκαστικά του πηρα αμπουλα,δεν επαθε κατι αλλα ειχε ενα κατεβατο οδηγιες και παρενεργειες.
ομως δε γινεται ρε συ αννα να ζουμε με τους ψυλλους,βγαινουν λιγο στην αυλη και κολανε αμεσως,προφανως η αυλη με τα χορταρια εχει.ουτε θα ψεκασω την αυλη,διπλο το κακο μετα και με τις χημειες δεν τα παω καλα.το πιο ηπιο ειναι ενα μπανιο και μετα καλο καθαρισμα ετσι φευγουν ολοι το ξερω,αλλα ξανακολανε.στη δικη μου περιπτωση που βγαινουν μια ωρα περιπου την ημερα,σκεφτηκα το κολαρο,για οσο ειναι εξω,μετα το βγαζω σιγα μην αφηνω το ζωο ολη μερα μ αυτο.
οταν ηταν να παμε πειραια,τα εκανα μπανιο πριν παμε,τα καθαρισα κι εβαλα και λιγο φροντλαιν,ενα μηνα μειναμε πειραια ουτε ιχνος ψυλλου δεν ειχαν.εδω κολανε.
και κατι ακομα θελω να πω που μου εχει κανει εντυπωση.οι γατες που εχουν προβλημα στα δοντια δεν εχουν ψυλλους,δε ξερω γιατι,το εχει παρατηρησει κανενας σας;ουτε η ροδουλα εχει,ουτε ο πατσινο ειχε ποτε,περιεργο δεν ειναι;λες και κατι εχουν στο αιμα που απωθει τους ψυλλους.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 16:33, 07-02-13:

αυτο με την αμπουλα το πιστευω,ο ριρης ο μονος που με τιποτα δε μπορεσα να του δωσω ντρονταλ χαπι,αναγκαστικά του πηρα αμπουλα,δεν επαθε κατι αλλα ειχε ενα κατεβατο οδηγιες και παρενεργειες.
ομως δε γινεται ρε συ αννα να ζουμε με τους ψυλλους,βγαινουν λιγο στην αυλη και κολανε αμεσως,προφανως η αυλη με τα χορταρια εχει.ουτε θα ψεκασω την αυλη,διπλο το κακο μετα και με τις χημειες δεν τα παω καλα.το πιο ηπιο ειναι ενα μπανιο και μετα καλο καθαρισμα ετσι φευγουν ολοι το ξερω,αλλα ξανακολανε.στη δικη μου περιπτωση που βγαινουν μια ωρα περιπου την ημερα,σκεφτηκα το κολαρο,για οσο ειναι εξω,μετα το βγαζω σιγα μην αφηνω το ζωο ολη μερα μ αυτο.
οταν ηταν να παμε πειραια,τα εκανα μπανιο πριν παμε,τα καθαρισα κι εβαλα και λιγο φροντλαιν,ενα μηνα μειναμε πειραια ουτε ιχνος ψυλλου δεν ειχαν.εδω κολανε.
και κατι ακομα θελω να πω που μου εχει κανει εντυπωση.οι γατες που εχουν προβλημα στα δοντια δεν εχουν ψυλλους,δε ξερω γιατι,το εχει παρατηρησει κανενας σας;ουτε η ροδουλα εχει,ουτε ο πατσινο ειχε ποτε,περιεργο δεν ειναι;λες και κατι εχουν στο αιμα που απωθει τους ψυλλους.
To drontal είναι ΜΟΝΟ για τα ενδοπαράσιτα και όχι για τους ψύλλους.Για τους ψύλλους είναι η frontline, η stronghold,και κάνα δύο άλλες που δεν είμαι σίγουρη αν κυκλοφορούν στην Ελλάδα.Αυτό που λές με τα δόντια μου φαίνεται παράξενο.Τα δικά μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα δόντια τους και αν τα αφήσω χωρίς το μηχανάκι θα γεμίσουν.Οι ψύλλοι κρύβονται στα χόρτα και στο χώμα και μόλις αντιληφτούν να περνάει κάποιο ζωντανό(ανιχνεύουν την θερμότητα του σώματος)πηδάνε επάνω του.Επίσης ο Ψύλλος ζεί μόνο στα ζώα που έχουν θερμοκράσια 39 και πάνω,για αυτό και δεν μπορεί να ζήσει στον άνθρωπο.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 16:42, 07-02-13:

Άραγε, υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις στην αυλή (στο χώμα, στα φυτά) για τους ψύλλους;
Μπορεί και να πέταξα κοτσάνα, απλά ανρωτιέμαι....

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 17:07, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Elko
Άραγε, υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις στην αυλή (στο χώμα, στα φυτά) για τους ψύλλους;
Μπορεί και να πέταξα κοτσάνα, απλά ανρωτιέμαι....
Μπά,μόνο να ψεκάσεις μπορείς αλλά και πάλι με φάρμακα θα μπλέξεις.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 17:18, 07-02-13:

το ντρονταλ το ξερω οτι ειναι μονο για σκουλικια,απλα οταν εδωσα χαπια το γεναρη στα 3 γατονια μου,ο ριρης δεν το εφαγε και του πηρα αμπουλα stronghold που κανει και εξωτερικη και εσωτερικη αποπαρασιτωση,αρκετα βαρυα ομως,δε θα την εβαζα στην τουιτυ που εχει θεμα με τ αναπνευστικο της.
οσο για τα φυτα,ε οχι δε θα χαλασω την τροφικη αλυσιδα της αυλης για τους ψυλλους,χειροτερο κακο κανουν τα χημικα παρα οι ψυλλοι.
κι η αυλη φιλοξενει πολλα εκτος απο γατες,οπως αυτοσχεδιες φωλιες μελισσων,μεσα στο γραμματοκιβωτιο χχαα,φωλιες χελιδωνιων,πασχαλιτσες,σαλιγκαρια που τρωνε κροκετες,καλα αυτο πρεπει μια μερα να σας το βγαλω φωτο εχει πολυ πλακα.λουλουδια,δεντρα κλπ.δε μπορω να ψεκασω,ουτε θελω δλδ,εδω δε βαζω ταμπλετα για κουνουπια θα ψεκασω;ειμαι αρνητικη με τα χημικα,αλλα με τις γατες τι να κανω γμτ;τωρα η μπουρδιτσα κοιμαται πανω στο γιαννη,θα μου πεις ποτε δε βρηκα ψυλλο σε κανενα παιδι,αλλα οσο να ναι πρεπει να προσεχω.
θυμαστε μια παλια διαφημιση που λεγε μακη-τακη-σουλα κατσαριδακια μου μικρα;χαχαχα μαλλον θα βγαλω ονοματα στους ψυλλους και θα τους υιοθετησω μου φαινεται.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 17:52, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Ρένα μου δεν κάνουν τίποτα τα κολλάρα,άσε που απελευθερώνουν δηλητήρια που περνούν από το δέρμα στο αίμα του ζώου.Στην Αμερική έχουν αναφερθεί και θάνατοι ζώων από κολλάρα εμπλουτισμένα με χημικά.Μην τους ξαναβάλεις.Ούτε και αμπούλες παιδιά.Δεν είναι ότι καλύτερο.Σκεφτήτε ότι σε εμάς που ζυγίζουμε 60 κιλά κατά μέσον όρο λέει στη συσκευασία να πλύνουμε αμέσως τα χέρια μας αν έρθουν σε επαφή με την αμπούλα,σκέψου σε ένα ζωάκι 5 κιλών τι κακό κάνει.
Ε τοτε να μην τους κανουμε ουτε εμβολια.
Το συγκεκριμενο κολαρο έχει φυσικα συστατικα δεν ειναι χημικο

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  qqqq.jpg
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  22,8 KB  
Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:02, 07-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Ε τοτε να μην τους κανουμε ουτε εμβολια.
Το συγκεκριμενο κολαρο έχει φυσικα συστατικα δεν ειναι χημικο
Α
Χαίρομαι που είναι έτσι,ελπίζω να δουλέψει.Εγώ που τους είχα βάλει φυτικά κολάρα δεν έκανα τίποτα.Οσο για τα εμβόλια αν ήξερες πόσο επιβαρύνουν το ανοσοποιητικό του ζώου τα εμβόλια...όλοι οι κτηνίατροι στο εξωτερικό (και ο δικός μου εδώ) είναι κατηγοριματικοί.Οχι εμβόλια σε γέρικα ζώα,όχι σε ζώα με σοβαρές παθήσεις,όχι σε ζώα με αλλεργίες και το πολύ μέχρι 5 χρόνων.Ειδικά μερικά πολύ "βαριά"εμβόλια είναι τελείως περιτά.
http://www.onlynaturalpet.com/knowle...id=51&Keywords=

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ : 07-02-13 στις 18:11.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 18:20, 07-02-13:

κι εγω του πατσινου μεχρι περιπου 6 χρονων του εκανα εμβολια,μετα ειχαν πει και οι δυο κτηνιατροι οτι δε χρειαζεται,αλλα αποπαρασιτωση του εκανα εσωτερικη,γιατι ψυλλους δεν ειχε.μιας και λεμε για φυσικες μεθοδους,ειχα δοκιμασει καποια στιγμη αιθερια ελαια,επειδη ασχολουμαι με αυτα σε αλλες χρησεις.(ενοηται οτι τα αιθερια ελαια,δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις,δεν κανουν για ολα τα ζωα,θελουν γνωσεις κλπ.)ειχα δοκιμασει λοιπον αντι για κολαρο μετα το μπανιο που τους εκανα και καθαρισαν οι ψυλλοι,κι αφου στεγνωσαν,τους εβαλα στο σβερκο λεβαντα,2 σταγονες σε καθε ζωο.για μερες ηταν καθαρα,δλδ για μια γατουλα οικοσιτη που δε βγαινει ειναι υπερβολη να βαζει κανεις χημικα,πιστευω οτι με ενα αιθεριο ελαιο,λεβαντα ειναι η πιο ακινδυνη,ειναι οκ.αλλα στη δικη μου περιπτωση με την αυλη και τα χορτα δε κανει και πολλα πραγματα.θελει κι ενα χημικο μια στο τοσο,οπως φροντλαιν η κατι αναλογο.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:31, 07-02-13:

κι εγω του πατσινου μεχρι περιπου 6 χρονων του εκανα εμβολια,μετα ειχαν πει και οι δυο κτηνιατροι οτι δε χρειαζεται,αλλα αποπαρασιτωση του εκανα εσωτερικη,γιατι ψυλλους δεν ειχε.μιας και λεμε για φυσικες μεθοδους,ειχα δοκιμασει καποια στιγμη αιθερια ελαια,επειδη ασχολουμαι με αυτα σε αλλες χρησεις.(ενοηται οτι τα αιθερια ελαια,δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις,δεν κανουν για ολα τα ζωα,θελουν γνωσεις κλπ.)ειχα δοκιμασει λοιπον αντι για κολαρο μετα το μπανιο που τους εκανα και καθαρισαν οι ψυλλοι,κι αφου στεγνωσαν,τους εβαλα στο σβερκο λεβαντα,2 σταγονες σε καθε ζωο.για μερες ηταν καθαρα,δλδ για μια γατουλα οικοσιτη που δε βγαινει ειναι υπερβολη να βαζει κανεις χημικα,πιστευω οτι με ενα αιθεριο ελαιο,λεβαντα ειναι η πιο ακινδυνη,ειναι οκ.αλλα στη δικη μου περιπτωση με την αυλη και τα χορτα δε κανει και πολλα πραγματα.θελει κι ενα χημικο μια στο τοσο,οπως φροντλαιν η κατι αναλογο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα αιθέρια έλαια.Είχα βρεί και αυτό για τους ψύλλους.Λέω να τους το δοκιμάσω το καλοκαίρι.
http://mange.org.uk/cat-products/ani...-control-100ml

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 19:42, 07-02-13:

αληθεια γινεται δουλεια με τη λεβαντα? εμενα ο γατουλης μου μενει μονο μεσα (και στο μπαλκονι λιγο) και η αληθεια ειναι οτι νιωθω λιγο ασχημα που του βαζω αμπουλα προληπτικα. βεβαια το κανω πολυ αραια (δεν εχω δει ουτε μισο ψυλλο) αλλα και παλι χημικα χωρις λογο...
με τη λεβαντα ομως αν υπαρχει καποιο παρασιτο στο ζωο πεθαινει ή απλως απομακρυνεται?? γιατι αν απομακρυνθει απ το ζωο (που μενει μονιμα μες στο σπιτι) προσωρινα δεν εχει και πολυ νοημα...

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:04, 07-02-13:

Αιθέρια έλαια??

Τα έχετε δοκιμάσει εσείς??
Και εγώ δεν θέλω να της βάζω χημικά ενώ πρόκειται για τελείως προληπτικούς λόγους! Μέχρι στιγμής απλά προσπαθώ να μην βάζω τόσο συχνά, αλλά άμα κάνουν δουλειά τα έλαια θα της το οκιμάσω!
Ποιά προτείνετε??? ...για ψύλλους κ.λ.π.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:36, 07-02-13:

κοριτσια διαβαστε εδω,http://www.donkeyisland.gr/new/aromanimalgr.html αλλα και σε μια προχειρη αναζητηση αν κανετε,θα βρητε σπουδαια πραγματα που κανουν τα αιθερια ελαια,και σ εμας και στα ζωα και γενικα.ειναι κριμα εφοσον οι γατες σας δε βγαινουν εξω να τους βαζεται χημικα,εγω αναγκαζομαι λογω της φυσης εδω,και λογω των παιδιων που δεν προσεχουν καθολου.αν δεν εβγαιναν δε θα τους εβαζα χημειες.θα τα κανα μπανιο και θα τα βγαζα με το χερι.η θεια φωφω που πηρε τον οδυσσεα δεν εχει δει ψυλλο ποτε,στην αρχη τον καθαρισε και τελος δεν ξαναεβγαλε τιποτα.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:53, 08-02-13:

Παιδιά εγώ τα αιθέρια έλαια τα χρησιμοποιώ χρόνια στον Ιντεφίξ. Τα χρησιμοποιώ και για τους ψύλλους, τσιμπούρια, κουνούπια και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Στις γατούλες όμως δεν πρέπει. Η κτηνίατρός μας μου είπε ιδιαίτερη προσοχή όταν ψεκάζω τον Ιντεφίξ να μην ψεκάσω και τη γάτα, δεν το αντέχουν, μπορεί να πάθουν άσχημα. Οπότε αν θέλετε μιλήστε με το γιατρό σας πρώτα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 13:44, 08-02-13:

μια φορά επειδή θα ταξιδεύαμε για το νησί, τους έβαλα προληπτικά αμπούλες και κολάρα
δε βγαίνουν έξω τα φατσούλια μου, ούτε εκεί τ αφήνω έξω....
μόλις φτασαμε εξερεύνησαν το χώρο κι αισθάνθηκαν οικεία-έχουμε ξαναπάει στο εξοχικό μας
ξεφορτώθηκαν άμεσα τα κολάρα με συνοπτικες διαδικασίες....έτσι δε μπορώ να σας πω αν είναι καλά ή αποτελεσματικά

Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fofula
H fofula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H fofula έγραψε στις 03:31, 25-03-13:

Γεια σας.Χτες πήραμε την γάτα μας για τα καθιερωμένα εμβόλια και εξωτερική κ εσωτερική αποπαρασίτωση.Μία μέρα μέτα (αργά το βράδυ)που ήρθε στο κρεβάτι για να κοιμηθει την είδαμε ότι ξυνόταν πολύ έντονα.Την κοιτάξαμε και είδαμε μαυρα πραγματάκια να περπατάνε.Η γάτα μας μένει μέσα στο σπίτι κ την βγάζουμε στον κήπο για 5 λεπτάκια για να φάει χορταράκια.Αλλο ζώο δεν υπάρχει.Το θέμα εκτός από πού τα κόλλησε είναι γιατί ενω βάλαμε την αμπούλα τώρα ξύνεται πολύ έντονα και κοιτάζοντας το τρίχωμα (είναι και μακρυτριχη)βλέπαμε κάποια να περπατάνε.Δεν τα σκότωσε η αμπούλα?Δεν γνωρίζουμε την μάρκα της αμπούλας γιατί την έβαλε ο γιατρός.Θα χρειαστεί να της ξαναβάλουμε κάτι σύντομα?Επίσης για το σπίτι τί θα πρέπει να κάνω όπου έχω φλοκάτες μάλλινες που της αρέσει να κάθεται πάνω?

Παράθεση

ΛΟΓΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΛΟΓΑ
H ΛΟΓΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ΛΟΓΑ έγραψε στις 10:02, 25-03-13:

πολύ πιθανό να μην την έπιασε η αμπούλα..αμα λες ότι είναι κ μακρύτριχη, μπορεί να έγινε λάθος χρήση της αμπούλας, γιατί αυτή κανονικά πρέπει να "πιάσει" δέρμα και να μη μείνει πάνω στις τρίχες όταν τη βάζουμε..μπορείς να της ξαναβάλεις σε 1-2 μέρες, ή αντί για αμπούλα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το spray που υπάρχει αλλά είναι κ πιο ακριβό στην τελική (αφύ καλύπτεις όλο το σώμα της..) αλλά κ πιο μπελαλίδικο.Πάντως για τις αμπούλες, να σ πω την αλήθεια, εγώ στις γάτες μου που τις είχα μονίμως στον κήπο, παρατήρησα ότι δεν έπιανε! Και γι'αυτό χρησιμοποιούσα το spray.Αλλά δεν ξέρω κιόλας..τι ν πω..σε άλλους πιάνει!
Για το σπίτι τώρα, χρειάζεται να βάλεις καλή ηλεκτρική σκούπα, και μετά να πετάξεις και τη σακούλα της σκούπας, μην την κρατήσεις ξανά μέσα στο σπίτι γτ θα φύγουν από εκεί οι ψύλλοι και θα ξαναγεμίσεις! Και άμα πάρεις και spray, ψέκασε μία και τη φωλίτσα της γατούλας. Επίσης, αν και κομμάτι δύσκολο,αλλά αν θες μπορείς και να το δοκιμάσεις, μπορείς να βγάλεις τις φλοκάτες έξω για αέρισμα και σε σημείο που έχει ήλιο,και άστες να λιαστούν κάμποσο...Δεν αρέσει και πολύ η ζέστη στους ψύλλους..

Παράθεση

fofula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fofula
H fofula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H fofula έγραψε στις 10:58, 25-03-13:

Ευχαριστώ για την απάντηση.Το πρωί την χτενίσαμε και βγάλαμε 3 μαυρα ζουζουνάκια μακρόστενα που ήταν όμως μεγάλα από ότι είναι οι ψύλλοι(όχι πως έχω ξαναδεί)Δεν υπάρχει πρόβλημα να της ξαναβάλω αμπούλα τόσο σύντομα?Μήπως επειδη είναι μεγαλόσωμη(main coon) θέλει άλλη δοσολογία?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:29, 25-03-13:

Οχι βρε παιδια,δεν ειναι θεμα οτι δεν την επιασε η αμπουλα.Η δραση του φαρμακου διαρκει.Δεν σημαινει οτι μολις βαλουμε την αμπουλα σκοτωνονται αμεσως οι ψυλλοι.Το πιο πιθανιο ειναι οτι θα σκοτωθουν και αυτες,Σε παρακαλω,μην βαλεις απο μονη σου παλι φαρμακο.Ειναι πολυ ισχυρα φαρμακα αυτα και δεν κανει να τους βαζουμε συνεχεια.Δες αν θα της φυγουν σε κανα δυο μερες,και αν οχι,πρεπει να συμβουλετυτεις τον κτηνιατρο σου.Μονη σου ομως μην της ξαναβαλεις φαρμακο.
Επισης,δενε χει σημασια αν υπαρχουν αλλα ζωα στον κηπο,Τα χορταρια εχουν παντα ψυλλους,απο κει τους κολλησε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-03-13 στις 13:40.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους