Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,130 εγγεγραμμένα μέλη και 718,664 μηνύματα σε 22,691 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 267 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βλέννες

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη niaourini2_2
H niaourini2_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 335 μηνύματα.

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 09:30, 17-06-08:

Καλημέρα σε όλους!
απο το ελάχιστο που έψαξα στα θέματα (δεν έχω πολύ χρόνο λόγω διαβάσματος) δεν βρήκα κάτι παρόμοιο οπότε θα ρωτήσω..η αδερφή μου βρήκε μια γατούλα στη σύρο η οποία έχει πράσινες βλέννες στα ματάκια και τη μυτούλα της.τι μπορούμε να της δώσουμε?παρακαλώ τους γιατρούς του γατοφόρουμ και όποιον άλλον ξέρει αν μπορεί να απαντήσει..ευχαριστώ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:42, 17-06-08:

Καταρχήν μπορεί να την πλύνει με γαζούλα και φυσ. ορό..... να καθαρίσει...
Μετά μπορεί να της βάλει κολλύριο... Tobrex ή Dispesandrol.. (νομίζω...) .

Υπάρχει περίπτωση αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση να χρειαστεί αντιβίωση και αποφρακτικό - σιρόπι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

H niaourini2_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 335 μηνύματα.

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 09:46, 17-06-08:

ευχαριστώ πολύ julia!να δούμε..

Παράθεση

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 10:55, 17-06-08:

χμ..μόλις τώρα έμαθα μια σημαντική λεπτομέρεια.η γατούλα ήταν έγκυος και γέννησε σήμερα.οπότε υποθέτω ότι αν προταθεί αντιβίωση ή κάποια άλλη φαρμακευτική αγωγή δεν πρέπει να της τη δώσουμε..ή κάνω λάθος?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:20, 17-06-08:

Εχω την εντύπωση πως ΝΑΙ δεν κάνει....εκτός και αν υπάρχει ειδική αντιβίωση....

Αν δεν είναι σοβαρό.. θα της περάσει με τον ορό και το κολλύριο.. το θέμα ειναι να της έχει περάσει μέχρι να γεννήσει γιατί θα τα κολλήσει.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:22, 17-06-08:

μπορειτε να δοκιμασετε σιροπι Amoxil ή Augmentin που δεν επηρεαζει τοσο τα μικρα και τοπικα με καποιο κολυριο και πλυσεις των ματιων με φυσιολογικο ορο και καλο ειναι να την παει σε καποιο κτηνιατρο Η δοση ειαι 10mg/kg Amoxil και 12.5mg/kg Augmentin

Παράθεση

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 12:41, 17-06-08:

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω παρα πολύ JohnDVM!με μια φίλη κτηνίατρο που μίλησα πρότεινε βιμπραμισιν αλλά δεν της είχα διευκρινήσει για την εγκυμοσυνη.οπότε καλύτερα να περιοριστώ σε αυτά που μου προτείνατε?τι λέτε?

julia η γάτα μάλλον γέννησε και ελπίζω να μην έχουν κολλήσει τα μικρά. δυστυχώς το πρόβλημα εντοπιστηκε κάπως αργά από ότι κατάλαβα γιατί η γάτα εμφανίστηκε στο σπίτι πρν λίγες μέρες..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:49, 17-06-08:

Σε καμία εβδομάδα από τότε που γεννήθηκαν 10 μέρες... θα ανοίξουν τα μάτια τους..... ΤΟΤΕ θέλει πάλι προσοχή....

Είναι φυσιολογικό να τσιμπλιάζουν.... και θα θέλουν πάλι και αυτά ορό και κολλύριο..με ΓΑΖΑ.

Παράθεση

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 12:56, 17-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Σε καμία εβδομάδα από τότε που γεννήθηκαν 10 μέρες... θα ανοίξουν τα μάτια τους..... ΤΟΤΕ θέλει πάλι προσοχή....

Είναι φυσιολογικό να τσιμπλιάζουν.... και θα θέλουν πάλι και αυτά ορό και κολλύριο..με ΓΑΖΑ.
α..κατάλαβα!ναι..θα της το πω.θα πρέπει να κάνει και "επιχείρηση ευρέσεως γατιών" μετά από λίγες μέρες γιατί δεν ξέρουν που γέννησε!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:58, 17-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από niaourini2_2
α..κατάλαβα!ναι..θα της το πω.θα πρέπει να κάνει και "επιχείρηση ευρέσεως γατιών" μετά από λίγες μέρες γιατί δεν ξέρουν που γέννησε!
Δεν είναι τίποτα....
Ή ακολουθείς την μάνα...
ή γυρνάς εσύ γύρω γύρω... και κάνεις πρριιιου.. πριου.....:cool::cool::cool::cool:

΄Η μπορεί να σας τα φέρει ΠΑΚΕΤΟ..:cool:

Παράθεση

niaourini2_2

Δραστήριο Μέλος

H niaourini2_2 "...τα καράβια μου καίω..." έγραψε στις 13:04, 17-06-08:

μην ανησυχείς,το είχαμε κάνει άπειρες φορές όταν ήμασταν μικρά!!(νίου,νίου,νίου=μαμά πού είσαι??έτρεχε και αυτή η κακομοίρα στα μωρά της και τσακώναμε όλη την οικογένεια μαζί!)ελπίζω να μην έχει ξεχάσει η αδερφή μου πως γίνεται!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:08, 17-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από niaourini2_2
μην ανησυχείς,το είχαμε κάνει άπειρες φορές όταν ήμασταν μικρά!!(νίου,νίου,νίου=μαμά πού είσαι??έτρεχε και αυτή η κακομοίρα στα μωρά της και τσακώναμε όλη την οικογένεια μαζί!)ελπίζω να μην έχει ξεχάσει η αδερφή μου πως γίνεται!!!

Βλέπω ξέρετε και εσείς να μιλάτε "γατίσια"!!!!! :up::up::up:

Τϊ μου θύμισες τωρα..... έχω "φρικάρει" μανάδες......

Παράθεση

argria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη argria
H argria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H argria έγραψε στις 11:25, 13-11-14:

Καλημέρα σας. Ειμαι νέο μελος της παρεας...
Να σας πω την αληθεια ποτε δεν συμπαθουσα τις γατες σε αντιθεση με τους σκυλους. Αλλα σημερα κατι αλλαξε..
Πηγα στο σπιτι της μητερας μου που εδώ και μερες πηγαινει μια γατουλα πολύ χαδιαρα απ ότι μου ελεγε. Στέκεται κάθε μερα στο παραθυρο της. Βλεπω λοιπον πανω στα τζαμια..μυξες!!Καθως και στα πλακακια κατω, πολύ πηχτες κιτρινωπες.. Όταν εμφανιστηκε το γατι το ειδα να φτερνιζεται δυνατα και να τρεχει από τη μυτη του πολύ πηχτη πρασινωπη μυξουλα...Καθοτι μικροβιοφοβικη όπως είμαι αρχισα να τσιριζω και να παω να διωξω το γατι...το οποιο δεν εφευγε με τιποτα οσο κι αν κοπανιομουν και να χτυπω μια εφημεριδα στον τοιχο να φυγει...Μονο με κοιτουσε και τριβοταν στο παραθυρο με ένα βλεμμα του τυπου "μην με διωχνεις" (αληθεια δεν εχω ξαναδει γατι με τετοιο υφος). Τη λυπηθηκα λοιπον τη γλυκεια γατουλα...αλλα είναι αρρωστη...και από τη μια φοβάμαι μην αυτό που εχει κολλαει..Μηπως ξερει κανεις τι εχει και τι μπορω να της δωσω και με ποιον τροπο ώστε να γινει καλα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 12:09, 13-11-14:

Καλημέρα αγαπητή φίλη και καλώς ήρθες στη παρέα μας. Όπως περιγράφεις τη κατάσταση της γατούλας φαίνεται δυστυχώς πολύ σοβαρή και χρήζει άμεσα ιατρικής εξέτασης. Χωρίς να μαι ειδική, μπορεί να πρόκειται για κάποια λοίμωξη που την ταλαιπωρεί και θα πρέπει να πάρει άμεσα αντιβίωση. Να σαι σίγουρη ότι δε πρόκειται να μεταδώσει κάτι τέτοιο σε σένα! Αν υπάρχει η δυνατότητα περιορίστε την σε κάποιο εσωτερικό ζεστό χώρο (εκτός από φαγητό και καθαρό νερό θα χρειαστείτε και μια λεκάνη με άμμο για την ανάγκη της) και όσο γίνεται πιο σύντομα πήγαινέ την σ΄έναν κτηνίατρο, ώστε ίσως να της κάνει αρχικά και μια ενέσιμη θεραπεία για να πάρει τα πάνω της. Καμιά φορά δυστυχώς προβλήματα που μπορούν να αντιμετωπιστούν εύκολα με μια επίσκεψη σ΄έναν γιατρό μπορεί να αποβούν και μοιραία για ένα ζωάκι αν δε λάβει την κατάλληλη αγωγή και είναι πολύ άδικο, πόσο μάλλον που η συγκεκριμένη γατούλα φαίνεται ότι ζητάει τη βοήθειά σας με τον τρόπο της...Εύχομαι να πάνε όλα καλά γι αυτό το ξεχωριστό πλάσμα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:36, 13-11-14:

Καλησπέρα και καλωσήρθες!

Μην ανησυχείς, δεν κολλάει σε άνθρωπο αυτό που έχει η γατούλα. Αλλά προσπάθησε να την πας σε κτηνίατρο όσο γίνεται πιο γρήγορα γιατί, δυστυχώς, η κατάστασή της ακούγεται σοβαρή. Κράτησέ μας ενήμερους, καλή τύχη!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

argria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη argria
H argria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H argria έγραψε στις 19:04, 13-11-14:

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας..Του ανοιξαμε την πορτα και καθεται σε κατι σαν αποθηκουλα που εχει η μαμα μου... Το πρόβλημα είναι ότι μενω στην επαρχια και στον κτηνιατρο πας μονο με αυτοκινητο, που καμμια μας δεν οδηγει...Τουλάχιστον τρωει...Θα δω τι μπορω να κανω, μηπως παρω κανεναν κτηνιατρο τηλεφωνο..Είναι κατι σοβαρο ε? Ε την καημενη...Και πως δινουμε φαρμακα στις γατες?????Ειχα σκυλια και τους ανοιγα το στομα, εβαζα το χαπι βαθια (αφου τα κυνηγουσα ποση ωρα απαξ και το καταλαβαιναν ότι θα τους δωσω φαρμακο) και κρατουσα τη μουσουδα ωσπου να καταπιουν..Αμα το εκανα σκονη στο φαι το καταλαβαιναν και το εφτυναν...Στη γατα πως το δινεις??????

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:28, 13-11-14:

Κρίμα, ας ελπίσουμε ότι θα βρεθεί κάποιο μέσο ώστε να τον πάτε στον κτηνίατρο, μέχρι τότε, φυσικά και να πάρεις τηλέφωνο το συντομότερο και εξηγώντας του τη κατάσταση λογικά θα σου προτείνει κάτι έστω και τηλεφωνικά. Όσο για το χάπι που ρωτάς, εξαρτάται από τη γάτα, κι αφού είναι τόσο ήρεμη ίσως καταφέρεις να της το δίνεις και απευθείας στο στόμα, αλλά για αρχή δοκίμασε καλύτερα να το βάλεις στο φαγητό, σε λίγη κονσέρβα ας πούμε (πολλές φορές πιάνει), αν όμως δεις ότι της μυρίζει και δε το τρώει θα πρέπει να προσπαθήσεις απευθείας από το στόμα (να το πιάσεις από τις δύο πλευρές, το ανοίγουν έτσι και της το ρίχνεις κρατώντας το έπειτα κλειστό μέχρι να σιγουρευτείς ότι το κατάπιε). Επίσης αν σου δώσει ο γιατρός αντιβίωση σε σιρόπι, ίσως είναι πιο εύκολο να το παίρνει χρησιμοποιώντας μία σύριγγα!
Κι επιπλέον το ότι τρώει είναι μεν ενθαρρυντικό αλλά αν δεν έτρωγε κιόλας θα παραήταν ανησυχητικά τα πράγματα....Πολλά περαστικά λοιπόν στη γατούλα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους