Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,252 εγγεγραμμένα μέλη και 718,332 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λοιμώδης περιτονίτιδα της γάτας

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,640 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:55, 01-01-18:

Αποχαιρετωντας το 2017, νιωθω αναμικτα συναισθηματα !
Τον Οκτωβρη, μου εφερε μια τραγική είδηση : η πριγκίπισσα μου ήταν σοβαρά αρρωστη, σχεδον ετοιμοθάνατη.
Ειχε ασκιτικό υγρό και ασταθεια στα ποδια της, μικτης μορφης..
Στον ανισο αγωνα με τον θάνατο ήρθε να με βοηθήσει μια πολύ καλή μου φιλη, συστηνοντάς μου εναν εκπληκτικό γιατρό και άνθρωπο !!
Πρωτα όμως εσεις μου δωσατε κουραγιο, μου μιλήσατε για την ιντερφερονη και με προτρεψατε ν αλλάξω γιατρο !
Πλέον, μετά απο θεραπείες, ο τίτλος της περιτονίτιδας έπεσε στο 1/40 !!!! (απο 1/1600 που ήταν) !!
Ουρία, κρεατινίνη, τρανσαμινάσες επεσαν στα φυσιολογικά !
Μπορούμε να υποδεχθούμε την νεα χρονια με αισιοδοξία !
Γι αυτο, ποτέ μην τα παρατάτε ! παλέψτε γι αυτό που αγαπάτε, όσο κι αν σας λένε πως δεν υπάρχει ελπίδα !
Ευχομαστε να έχετε μια χουρχουριστη νεα χρονια αγκαλια με τα αγαπημενα σας γατουλίνια !
Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες και την συμπαρασταση!
Ευτυχισμενο το 2018 με υγεία, για μας και τους αγαπημενους μας (διποδους και τετραποδους!)

Μπράβο Φωτώ μου και πολύ χαίρομαι που με η πριγκίπισσά σου τα καταφέρατε!
Έτσι γερά και με αισιοδοξία να συνεχίσετε κι εύχομαι η καινούργια χρονιά να φέρει μαζί της για σένα, το Σταχτοπουτί σου και όλα τ'αγαπημένα σου πλάσματα, Υγεία (πάνω απ'όλα) και ότι άλλο επιθυμείς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:23, 01-01-18:

Μα τι υπεροχα νεα ειναι αυτα Φωτω μου!
Ποσο πολυ χαιρομαι! Μπραβο αγαπουλα μου που το πολεμισες,σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου οτι καλυτερο για σενα και το ζουζουνακι σου και καλη χρονια!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 12:53, 01-01-18:

ευχαριστω απο καρδιας που σταθηκατε πλάι μου !
όταν μου είπε ο κτηνιατρος ΤΙΤΛΟΣ 1/40 ΥΠΟΠΤΟ δεν πίστευα στ αυτια μου !
(κατω απο 40 βγαινει αρνητικό, πάνω απο 40 θετικο και 40 ακριβως, ύποπτο)
θα πολεμήσουμε κι αλλο...να βγει αρνητικό !
και μετα θα συντηρειται το κοριτσι μου με τακτικες επισκεψεις στον κτηνιατρο για θεραπεια που θα αραιωνουν σταδιακα
Τωρα πάμε 1 φορα την εβδομαδα, μετα θα γινει 1 στις 10 μερες, 1 στις 15 μεχρι να φθασουμε στην μία τον μήνα που θα την συντηρει εφορου ζωής
Να στε παντα καλα!
Το 2018 να φερει ειρηνη αγαπη κι ευτυχία !
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:02, 01-01-18:

Περαστικά κι αγύριστα!!!!
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 18:14, 01-01-18:

να σαι καλα γλυκια μου ευχομαι τα καλύτερα και στην δικη σου οικογενεια !
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 23:22, 02-02-18:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτο που ζω !!
ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ο τιτλος της περιτονιτιδας!!!
επιτελους !!!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,640 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:34, 02-02-18:

Τέλεια!

Πάντα γερό,"σιδερένιο" να είναι το κοριτσάκι σου.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 23:57, 02-02-18:

κλαίω από χαρά !!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:43, 03-02-18:

Φωτω μου,δεν ξερεις ποσο μα ποσο χαιρομαι!!!
Μπραβο κοριτσαρα μου!
Τι ωραια νεα!Δωσε της ενα ρουφηχτο φιλακι απο μενα παρακαλω!
ΥΓ.Νομιζω οτι τον εχεις βαλει τον γιατρο στο αναλογο θεμα ναι;Στο προτεινετε εναν κτηνιατρο.Αν θυμαμαι λαθος,γραψτον πληζ.
ΥΓ2.ΟΚ το τσεκαρα τον εχεις γραψει,και οπως ειδα τον εχουμε και στην λιστα των κτηνιατρων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-02-18 στις 09:56.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 16:48, 03-02-18:

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω !!!!
ειχα βαλει τον παλιο μου γιατρο δεν ξερω αν τον εβαλα αυτον !!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 11:24, 04-02-18:

Εντωμεταξύ, δεν ξέρω αν το έχω ήδη αναφέρει, αλλά ο γιατρός μας, σύστησε πως καλύτερα να μείνουν τα άλλα μου γατάκια απομονωμένα, για πάντα.
Λέει πως αυτό που πιστεύεται γενικά, ότι όταν νοσήσει η γάτα δεν κολλάει τις άλλες, είναι πέρα για πέρα λανθασμένο!
Ισα ίσα : όσο υψηλότερος ο τίτλος, τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος να μεταδοθεί η ασθένεια
Και πως όσο κατεβαίνει ο τίτλος, με τις θεραπείες, τόσο ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος μετάδοσης.
Τώρα που έγινε αρνητικό το τεστ τίτλου, μου είπε πως δεν είναι τόσο μεγάλος ο κίνδυνος να κολλήσουν οι άλλες, παρόλα αυτά ας τις κρατώ χωριστά, για το καλό τους. Κ σίγουρα να έχουν χωριστές αμμολεκάνες και μπολ νερού και φαγητού
Παράθεση

Βούλα Μανοπούλο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βούλα Μανοπούλο
H Βούλα Μανοπούλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Βούλα Μανοπούλο έγραψε στις 19:42, 14-03-18:

Έχουν περάσει μόνο δύο μέρες από τη στιγμή που ο μικρός μου Όλαφ έφυγε από κοντά μου. Ήταν μόλις 10 μηνών. Πάλεψε περίπου ένα μήνα αλλά δεν άντεξε. Έπασχε από λοιμώδη περιτονίτιδα. Έχει ραγίσει η καρδιά μου. Η απουσία του πονάει πολύ. Θα σ' αγαπάω για πάντα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:18, 14-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Βούλα Μανοπούλο
Έχουν περάσει μόνο δύο μέρες από τη στιγμή που ο μικρός μου Όλαφ έφυγε από κοντά μου. Ήταν μόλις 10 μηνών. Πάλεψε περίπου ένα μήνα αλλά δεν άντεξε. Έπασχε από λοιμώδη περιτονίτιδα. Έχει ραγίσει η καρδιά μου. Η απουσία του πονάει πολύ. Θα σ' αγαπάω για πάντα.
Λυπαμαι παρα πολυ καλη μου φιλη.Σε νιωθουμε απολυτα.
Να εισαι καλα να την θυμασαι την ψυχουλα σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:40, 14-03-18:

Μόνο 10 μηνών...το καρδουλίνι μου...σε καταλαβαίνουμε ,σε νιώθουμε,έχουμε κι εμείς ανάλογες πληγές,υπομονή καρδούλα μου
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:03, 14-03-18:

Καλό ταξίδι, στο μικρό σου αγγελούδι...
Ήταν άτυχο που έφυγε τόσο νωρίς, μα τυχερό που πρόλαβε να γευτεί, έστω και για λίγο, την αγάπη σου.
Άσε το χρόνο να γιατρέψει τον πόνο σου κι ας μείνει πάντα ζωντανό, μέσα στη μνήμη και στην καρδιά σου.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:27, 14-03-18:

Αχ γλυκιά μου... Πόσο αλήθεια ποναμε μαζί σου... Όλοι μας εδώ μέσα έχουμε νιώσει αυτό το άσχημο συναίσθημα της απώλειας, του πόνου και της θλίψης ... Είναι πολύ νωπό ακόμα.. Μη ντραπεις να κλάψεις και να θρηνησεις.. Μη διστάσεις να μιλήσεις στους ανθρώπους που σε αγαπάνε, σε εμάς εδώ, αν νιώσεις την ανάγκη να το κάνεις.. . Θα τον κουβαλάς πάντα μέσα στην καρδιά σου, τον μικρό σου Ολαφ και τις στιγμές που περάσατε μαζί... Ο χρόνος όμως είναι ο καλύτερος γιατρός.. Κάποια στιγμή θα δεις, ο μεγάλος πόνος θα φυγει και θα τον θυμάσαι γλυκά, με θλίψη βέβαια, αλλά όμορφα... Και όταν θα νιώσεις έτοιμη ξανά θα ανοίξεις την αγκαλιά σου σε ένα άλλο ζωάκι που θα έχει την ανάγκη να αγαπηθεί... Και θα τον αγαπήσεις όπως τον γλυκό σου Ολαφ... Να είσαι σίγουρη καλή μου... Καλό παράδεισο στο γατουλινι σου
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 15:25, 15-03-18:

λυπάμαι τόσο πολύ !κλαίω......κάθε φορά που διαβάζω για γατουλάκι που χάνει την μάχη με αυτην την παλιοαρρωστια, τα δακρυα τρέχουν χωρίς να μπορω να τα σταματησω !!!! εκανες ό,τι μπορούσες.......καλό παράδεισο στην ψυχούλα!
Παράθεση

Βούλα Μανοπούλο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βούλα Μανοπούλο
H Βούλα Μανοπούλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Βούλα Μανοπούλο έγραψε στις 18:12, 15-03-18:

Σας ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου για τα λόγια σας. Δύσκολες στιγμές. Μου λείπει πολύ.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:23, 15-03-18:

Σας ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου για τα λόγια σας. Δύσκολες στιγμές. Μου λείπει πολύ.
Σε όλους μας λείπουν τα ζωάκια μας.Εμένα μου λείπει υπερβολικά ο γατούλης μου ο Κεφαλίνος που είχα πριν από 35 χρόνια.Κοιτώ τη φωτο του και κλαίω...τι να πούμε...
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 06:08, 30-04-18:

Τρίτος μήνας πλέον !!! με τον ΤΙΤΛΟ ΠΕΡΙΤΟΝΙΤΙΔΑΣ της Σταχτοπούτας μου να βγαίνει ................Α Ρ Ν Η Τ Ι Κ Ο Σ !!!!!
Σας ευχαριστώ από καρδιάς για την συμπαράσταση !
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:38, 30-04-18:

Τέλεια τα νέα σας!
Συγχαρητήρια και στον καλό γιατρό που βοήθησε και θεράπευσε την Σταχτοπούτα.
Κι εμείς σε ευχαριστούμε Φωτώ μου για τα μηνύματά σου, τα γεμάτα ελπίδα κι αισιοδοξία.

"Σιδερένια" από δω και πέρα η αγαπημένη σου, να μου τη φιλήσεις και να την καμαρώνεις γερή
για πολλά, πολλά χρόνια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 30-04-18 στις 22:43.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:34, 30-04-18:

Ουαου...ποσο υπεροχα νεα ειναι αυτα αγαπημενη μου φιλη!!!!!!!!
Πολλα...παρα πολλα...απειρα φιλακια στο ζουζουνι σου,και τις καλυτρες ευχες μας!!!!!!!
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 22:52, 08-07-18:

σημερα κλεισαμε τα 8 μας χρόνια......
κλαιω απο την χαρα μου που την εχω κοντα μου
ευχομαι να την εχω αγκαλιά πολλά πολλά χρονια ακόμα.....
ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ !
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:28, 09-07-18:

Ωωω! Γενέθλια της Σταχτοπούτας και Χρόνια της Πολλά!

Κι εμείς ευχόμαστε μαζί σου να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, γερό, δυνατό και πανέμορφο στην αγκαλιά σου, να ομορφαίνει τις μέρες σου για πολλά χρόνια ακόμη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:18, 09-07-18:

Χρονια πολλα στη Σταχτοπουτα σου!Να τα 30ρισει το καμαρι μου!
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 14:39, 11-07-18:

αχ σας ευχαριστω απο καρδιας !
η υποστηριξη σας και οι ευχες σας σημαινουν πολλά για εμάς !
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:16, 11-07-18:

Να μας τη φιλήσεις τη γλυκούλα σου.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 21:55, 11-07-18:

θα την φαωωωωωωωω !!!!
εχω αγχωθεί ενοψει διακοπων όμως.....
θα φυγουμε Αυγουστο
Βασικα δεν θελω καθόλου να φυγω. Αγχωνομαι. Δεν θελω να ειμαι μακρια απο τον γιατρό μας
Εχουμε εξοχικό σε νησί.....Εχω μικρο παιδί και δεν μπορω να του στερησω τις διακοπες
Συζητησα με τον κτηνίατρο.
Θα κανουμε 2 θεραπειες την βδομαδα τωρα τον Ιουλιο να τονωθει το ανοσποιητικό της και.....
15γουστο αφηνω την κορη μου στον αδελφό μου, ο κτηνιατρος την οικογενεια στο εξοχικό, και ρανρεβου στο ιατρειο για μια θεραπεια
Κια μετα πίσω ο καθενας στην οικογενεια του.
Ευχηθειτε μου να πανε όλα καλα εχω αγχωθεί παρα πολύ .......
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:25, 11-07-18:

Σου το ευχόμαστε ολόκαρδα, Φωτώ μου. Και όμορφες διακοπές θα κάνετε και θα πάνε όλα καλά και το λατρεμένο σου Σταχτοπουτίνι θα είναι μια χαρά.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 16:47, 03-10-18:

ειχες δικιο Πουπουλίνα μου !
Πήγαμε στο νησί. Αφού καναμε 2 θεραπείες ανά βδομαδα τον Ιούλιο, γθα να τονωθεί ο οργανισμός της
Φτασαμε στο νησί 1η Αυγούστου.
Μετα απο 15 μερες παραμονής εκανα ταξίδι εξπρες. Μια μερα μετα τον δεκαπενταυγουστο. Μαζι της,Πήγα και γυρισα αυθημερόν
Ο γιατρος ανοιξε το ιατρείο για θεραπεια κι αιμοληψία (εξετασεις αίματος)
Ο τίτλος, με 15 μερες χωρίς θεραπεια, είχε ανέβει. Πήγε ατο 1/40 (ουτε θετικό ούτε αρνητικό)
Αγχωθηκα αλλά με καθησύχασε.
Μου είπε πως τον Σεπτέμβρη θα κανουμε παλι 2 θεραπείες ανά βδομαδα ώστε να πεσει στα αρνητικά ο τίτλος
Φυσικά ειχε δικιο.
Αρνητικός ο τίτλος στις τελευταιες εξετασεις του Σεπτεμβρίου !
Κλεισαμε χρόνο πλεον απο τοτε που νοσησε το μωρό μου....
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ !!!!
1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ξανα, για την βοήθεια και την στηριξη !
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:44, 03-10-18:

Mπραβο Φωτω μου,οκ εκανε λιγες θεραπιουλες..αλλα ολα καλα.Αυτο εχει σημασια!
Να μου την φιλησεις και να μας λετε τα νεα σας!
ΥΓ.Πολυ γνωστης φαινεται παντως ο γιατρος σου για λοιμωδη περιτονιτιδα και ειναι πολυ θετικο αυτο!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:34, 03-10-18:

Μου είπε πως τον Σεπτέμβρη θα κανουμε παλι 2 θεραπείες ανά βδομαδα ώστε να πεσει στα αρνητικά ο τίτλος
Φυσικά ειχε δικιο.
Αρνητικός ο τίτλος στις τελευταιες εξετασεις του Σεπτεμβρίου !
Κλεισαμε χρόνο πλεον απο τοτε που νοσησε το μωρό μου....
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ !!!!
1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ξανα, για την βοήθεια και την στηριξη !
1000 ευχές και από εμάς κοριτσάκι μου! Πάντα γερές και δυνατές, μαζί με τη ζουζούνα σου.
Σας στέλνουμε πολλά φιλάκια....
Κι ένα για τον γιατρό σας. Άξιος επιστήμοντας και Άνθρωπος. Κάνει θαύματα!
Παράθεση

Ntenia99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntenia99
H Ntenia99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ntenia99 έγραψε στις 10:55, 14-11-18:

Καλησπερα σας! Το γατακι μου ειναι μολις 4 μηνων και μαθαμε οτι νοσησε απο περιτονιτιδα (υγρη μορφη) δηλαδη εχει μαζεψει υγρο στη κοιλιτσα της! Ο γιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει θεραπειεαβκαι χρειαζεται ευθανασια! Υπαρχει αν γνωριζει κανεις περιπτωση που μια γατα ενω εχει νοσησει και εχει εμφανισει συμπτωματα να καταφέρει να ζησει για λιγα ακομη χρονια;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:35, 14-11-18:

Καλησπέρα Ntenia.
Λυπάμαι πολύ για το μικρό σου, είναι δύσκολη η κατάσταση, αλλά μη καταθέτεις τα όπλα.
Και βέβαια υπάρχει περίπτωση, εδώ, που η ασθένεια είχε ήδη εκδηλωθεί κι όμως η γατούλα τα κατάφερε.
Η φίλη μας ευγνωμονεί και συστήνει για την περίπτωση τον γιατρό που έσωσε τη γατούλα της. Δες εδώ τα στοιχεία του.
Πιστεύω αξίζει να δοκιμάσεις, ευχόμενη να κάνει πάλι το θαύμα του και το χαμόγελό σου να επιστρέψει.
Παράθεση

Tuxrita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tuxrita
Ο Tuxrita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Tuxrita έγραψε στις 23:04, 23-11-18:

Καλησπέρα, η δική μου περίπτωση δεν είχε καλό τελος. Γατουλα 5 μηνών που τηφροντιζαμε στο κήπο με άλλα γατακια, πρόσεξα ότι είχε διάρροια. Ήταν το μόνο σύμπτωμα, έτρωγε με όρεξη, έπαιζε, φαινόταν μια χαρά. Ρωτάμε τηλεφωνικά το γιατρό, μας συστήνει ειδική κονσερβα για δύο μέρες. Πράγματι, τα συμπτώματα υποχώρησαν. Μετά από 20 μέρες περίπου, Σάββατο βράδυ βλέπω το γατακι μαζεμένο και να ανασαίνει κάπως γρήγορα. Το πηγαίνω σε 24ωρη
κλινικη,του βαζουν όρο, γενικές αίματος που δείχνουν χαμηλό αιματοκριτη, δεν ειχε πυρετό και μας δίνουν μια αγωγή με δύο ειδών αντιβιοτικα(ένα για γαστρεντερικο και ενα ευρέως φάσματος) για 3 μερες, δύο δόσεις τη μέρα. Στα μισά της αγωγηςδε βλέπω βελτίωση, υποψιάζομαι κάτι σοβαρό και το πηγαίνω στον κύριο Λεκκα ο οποίος βρίσκεται 50χλμ μακρυά μου. Πάλι δεν εχει πυρετό, η ακτινογραφία δε δειχνει υγρό μαζεμένο, αλλά οι άμεσες εξετάσεις βγάζουν αρνητικό στη λευχαιμία και το fiv, αλλά θετικό σε περιτονιτιδα. Λόγω του ότι το γατακι ήταν αδύνατο και αδύναμο από την ταλαιπωρία, καθώς επίσης και μικρό σε ηλικία αλλά και μικρόσωμο από τη φύση του, μας είπε ότι έχει ελάχιστες ελπίδες να επιβιώσει. Μας ρώτησε τι θέλουμε να κάνουμε, δεδομένου ότι η θεραπεία με ιντερφερονη έχει υψηλό κόστος και οι ελπίδες επιβίωσης ήταν ελάχιστες. Όσες γατες επιβιώνουν σε αυτή την κατάσταση είναι ενήλικες. Να σημειώσω ότι ο κύριος Λεκκας μου έδωσε την εντύπωση ενός καλού και έντιμου ανθρώπου, που εν αντιθεσει με αρκετούς συναδέλφους του δεν προσπαθεί να κερδίσειι από τον πόνο και την αγωνία σου ή να ασχοληθεί ελάχιστα με ενα ζώο που ειναι αδεσποτο. Χωρίς σκέψη συμφωνήσαμε να ξεκινήσουμε τη θεραπεία και κάναμε την πρώτη δόση. Αφαιρέσαμε τον όρο, γιατί η δοσολογία που ειχαν ρυθμίσει στην κλινική ήταν υπερβολική για το μέγεθος και βάρος της γατουλας. Τη δεύτερη μέρα θα πηγαίναμε για την επόμενη δόση, το γατακι ήταν σε κατάσταση στάσιμη με μικρά σκαμπανεβασματα προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Την ειχαμε δίπλα στο κρεβάτι μας, απομονωμένη από το γατο του σπιτιού, σηκωνόταν μόνη της και πηγαινε στην αμμο και μετά σιγά σιγά ξαναγύριζε και ξαπλωνε στο κρεβατάκι της. Γουργουριζε όταν της μιλούσαμε η τη χαιδευαμε, έτρωγε με το ζορι με τη σύριγγα και κάποιες φορές την έπιανε βήχας που της άφηνε σφύριγμα στην ανάσα για κάποια λεπτά. Το πρωί της ημερας που θα την πηγαίναμε για τη δεύτερη δόση, η κατάσταση της επιδεινώθηκε για κάποιες ώρες και το απόγευμα που ξεκινήσαμε για το γιατρό είχε πάλι σταθεροποιηθει. Πριν ξεκινήσουμε, είχαμε μιλήσει μαζί του σχετικά με την πορεία της και μας προετοίμασε για το χειρότερο, αφού πρώτα την έβλεπε. Το χειρότερο συναίσθημα! Μέχρι να φτάσουμε είχαμε γίνει σμπαραλια. Η γατουλα, σα να τοξερε, σηκωνόταν από το καλαθακι της τεντωνε το κεφαλάκι της και κοιταζε έξω σα ναθελε να μαζέψει τις τελευταίες εικόνες. Όταν φτάσαμε, δεν άντεξα να παω μεσα, έστειλα τη γυναικα μου και περιμένα στο αυτοκινητο. Μετα απο μισή ώρα που μου φάνηκε αιώνας, βγήκε και μου είπε ότι δεν έχει ελπίδα, πρέπει να την κοιμησουμε. Συμφώνησα με την ψυχή κομμάτια, ο γιατρος την κοιμησε πρώτα και μετά της εκανε την ενεση και σε 10 λεπτά είχαν τελειώσει όλα. Την πήραμε και τη θαψαμε στον κηπο, τυλιγμενη με το κουβέρτακι της. Ήταν ένα αδεσποτο γατακι του κηπου, που ζήσαμε μαζί του μόλις πέντε μήνες. Δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Δεν θα ξεχάσω τη μελαγχολική της μουριτσα, την απαλή φουντωτη της γούνα, το ναζιαρικο νιαουρισμα της, τα παιχνίδια και τη χαρά της όταν με εβλεπε που γύριζα από τη δουλειά και πως γουργουριζε ακίνητη όταν την έβαζα στον ωμο μου και τη χαιδευα. Ήταν ένα καλοβολο, μικρόσωμο γατακι που η απώλεια της μ έχει τσακίσει στο έπακρο. Κάποια στιγμή θα το ξεπεράσω, αλλά θα την έχω παντα στο μυαλό και τη καρδιά μου. Κάποιες φορές σκέφτομαι ότι ίσως έκανα λάθος και έπρεπε να της δώσω άλλη μια ευκαιρία και αυτή η σκέψη με διαλύει. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ησύχασε από την αρρώστια και τα συνεχή τρυπηματα για όρους, αιμα κλπ εξετάσεις στο ήδη ταλαιπωρημενο κορμάκι της. Μακάρι να καταφέρω να βγάλω αυτό το αν απο το μυαλό μου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tuxrita : 23-11-18 στις 23:11.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:41, 23-11-18:

Πόσο λυπάμαι και στεναχωριέμαι κάθε φορά που διαβάζω για ένα τόσο καλό πλασματάκι με τόσο κακή τύχη...
Νιώθω τον πόνο σου φίλε μου, αλλά δυστυχώς ορισμένα πράγματα είναι πέραν των δυνατοτήτων μας. Εσείς κάνατε ότι μπορούσατε για να το σώσετε, μα ακόμα κι αν οι πρώτοι γιατροί είχαν έγκαιρα διαγνώσει το πρόβλημα, το νεαρό της ηλικίας του δεν έδινε πολλά περιθώρια για επιβίωση, οπότε κι η απόφαση για ευθανασία ήταν μονόδρομος κι επιπλέον, μια ύστατη πράξη συμπόνοιας προκειμένου να μην υποφέρει άδικα.

Τουλάχιστον έζησε αυτούς τους 5 μήνες μέσα στη χαρά και περιτριγυρισμένο από την αγάπη σας κι αυτό είναι σημαντικό.
Αυτό να σκέφτεσαι, ωσότου ο χρόνος λειάνει τον πόνο σου και τον κάνει γλυκόπικρη ανάμνηση, ζωντανή για πάντα στην καρδιά σου. Κι είθε η ψυχούλα του να βρει τη γαλήνη σε κάποιο γατοπαράδεισο ίσως, του σύμπαντος.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 22:11, 24-11-18:

Ntenia μου εχει περασει πανω απο χρονος απο τοτε που νοσησε η Σταχτοπούτα μου , και με ενεσεις ιντερφερόνης ειναι κοντα μου.....πηγαινετε στον γιατρο και θα σας πει. Αμεσα όμως μην καθυστερειτε ειναι πολύ μικρο το γατακι, οσο πιο μικρο τοσο πιο δυσκολα...ευχομαι τα καλύτερα μεσα απ την καρδια μου !
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 22:15, 24-11-18:

λυπαμαι πολύ.....δυσκολα επιβιωνουν απο αυτην την ασθενεια όταν είναι νεαρα....κανατε το καλύτερο που μπορουσατε...πηρε αγαπη και φροντιδα....καλο γατοπαραδεισο μικρουλακι.....
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

H endorama έγραψε στις 12:14, 02-01-19:

Αποχαιρετησαμε αγκαλιά με τη Σταχτοπούτα μου και το 2018! Εύχομαι να έχετε μια ευτυχισμένη νέα χρονιά!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:41, 02-01-19:

Ευχαριστουμε πολυ Φωτω μου και εσυ να αποχαιρετας την παλια χρονια και να δεχεσαι την καινουργια,με την σταχτοπουτα σου αγκαλια για πολλα πολλα χρονια!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:33, 02-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από endorama
Αποχαιρετησαμε αγκαλιά με τη Σταχτοπούτα μου και το 2018! Εύχομαι να έχετε μια ευτυχισμένη νέα χρονιά!

Κι εμείς ευχόμαστε Φωτώ μου, να είναι πολλές οι χρονιές που θα αλλάξετε αγκαλιά με το Σταχτοπουτάκι, γερές, δυνατές και πάντα με αισιοδοξία.
Καλή Χρονιά!
Παράθεση

mayan_jaguar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mayan_jaguar
H mayan_jaguar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mayan_jaguar έγραψε στις 01:35, 09-03-19:

αγαπητή Φωτω, ειμαι καινουργια στο forum διαβασα με λεπτομερεια ολη την ιστορια της γατούλας σου καθως και τα πολλά ενδιαφεροντα σχολια των υπολοίπων.
Θελω να σε ρωτησω αν πηγαινεις ακομα στον κτηνιατρο που την εσωσε μιας και με αφορα το θεμα πολύ πλεον.....
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:55, 09-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από mayan_jaguar
αγαπητή Φωτω, ειμαι καινουργια στο forum διαβασα με λεπτομερεια ολη την ιστορια της γατούλας σου καθως και τα πολλά ενδιαφεροντα σχολια των υπολοίπων.
Θελω να σε ρωτησω αν πηγαινεις ακομα στον κτηνιατρο που την εσωσε μιας και με αφορα το θεμα πολύ πλεον.....

Καλή σου μέρα mayan_jaguar και καλωσήλθες στην παρέα μας.
Αν και είναι σχεδόν σίγουρο οτι η φίλη μας Φωτω εξακολουθεί να πηγαίνει στον ίδιο κτηνίατρο που έσωσε τη ζωή της αγαπημένης της γατούλας, μέχρι να δει το μήνυμά σου και να σου απαντήσει η ίδια, σου παραθέτω τα στοιχεία του εδώ, ευχόμενη την ίδια καλή έκβαση να έχει και η δική σας περίπτωση -προπάντων κουράγιο κι αισιοδοξία.
Παράθεση

mayan_jaguar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mayan_jaguar
H mayan_jaguar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mayan_jaguar έγραψε στις 09:08, 09-03-19:

Σε ευχαριστω πολύ Αleksa για την αμεση απαντηση και τις ευχές σου!
Παράθεση

Arwen2015

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arwen2015
H Arwen2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Arwen2015 έγραψε στις 22:00, 02-04-19:

Καλησπέρα στους γατογονείς!

Πριν 1 χρόνο, 1 βδομάδα μετά τη στείρωση χάσαμε το μικρό μας γατάκι 10μηνών. Στη κλινική που τον είχαμε πάει μας είπαν ότι είχαν γεμίσει οι πνεύμονές του υγρό. Μετά από εξετάσεις που κάναμε στην άλλη μας γατούλα - θέλαμε να δούμε μήπως είχε κάτι κολλήσει από τον μικρό μας- διαπιστώθηκε πως είναι θετική σε fip με τιμή 1/800 (δε νοσεί, αλλά είναι φορέας). Η γατούλα βέβαια ανέβηκε πολύ ψυχολογικά με το που έχασε το μικρό της αδερφάκι, άρχισε να είναι πολύ γλυκιά, χαδιάρα και ομιλητική μαζί μας, σα να της έφυγε ένα βάρος.

Και φτάνουμε μια βδομάδα πριν, που ενώ έχει ανάγκη και έρχεται για πολλά χάδια, πάνω στις αγάπες και στα αγγίγματα αρχίζει να είναι επιθετική μαζί μας. Δεν της δίνουμε σημασία, αλλάζουμε σεντόνια, καθαρίζουμε, μπας και την ενόχλησε κάποια μυρωδιά. Την επόμενη μέρα τα ίδια. Μιλάω με γιατρό, με ρωτάει αν έχω δει κάποια διαφορά στη μικρή μας και του λέω πως έχουμε παρατηρήσει τελευταία πως όταν πάει για κακάκια της, πετάγεται από τη τουαλέτα της και δεν καθαρίζει, αν και ποτέ δεν ήταν γατάκι που τα πρόσεχε πολύ αυτά. Μας λέει παρακολουθήστε τη και μιλάμε. Εντωμεταξύ, πέρνουμε και feliway μπας και ηρεμήσει...τίποτα.

Συνεχίζει η επιθετική συμπεριφορά την επόμενη μέρα (ποτέ δεν ήταν επιθετικό γατάκι κι επίσης την ακριβώς προηγούμενη στιγμή που κάνει την επίθεση φαίνεται να θέλει τρομερή αγάπη). Ερχόμαστε λοιπόν σε επικοινωνία με συμπεριφοριστή, ο οποίος μας λέει ότι δεν είναι πρόβλημα συμπεριφοράς κι ότι κάτι την απασχολεί τη γατούλα και μας συμβουλεύει να απευθυνθούμε άμεσα στον κτηνίατρό μας.

Μιλάμε με κτηνίατρο και κλείνουμε ραντεβού για την ίδια μέρα. Ακούμε καρδούλα, βλέπουμε μάτια, δόντια, όλα καλά. Κάνουμε μέθη, πάμε για ακτινογραφία, όλα τέλεια. Παίρνει αίμα και ούρα και πάνω στη ψιλάφιση βλέπουμε κάτι σκληρό στους λεμφαδένες στα πίσω ποδαράκια. Ο γιατρός φοβάται ότι ενεργοποιήθηκε ο φιπ. Παίρνει δείγμα από λεμφαδένες και περιμένουμε αποτελέσματα. Της κάνει και μια ένεση με αντιφλεγμονώδες.

Βγαίνουν όλα τα αποτελέσματα (πλην του πλακακιου με υλικό από λεμφαδένες). Οι εξετάσεις πολύ καλές! Ο φιπ έχει κατέβει στο 1/200, αλλά έχει κρυστάλλους στρουβίτη στα ούρα και παίρνουμε αντιβίωση για 5 μέρες, αλλάζουμε τροφή και πέρνουμε ειδική για να διαλυθούν οι κρύσταλλοι. Η μικρούλα δέχεται ωραία τη τροφή, αρχίζει και δεν είναι τόσο επιθετική, παρόλα αυτά κάποιες στιγμές πρέπει να ενοχλείται και κάνει κχχ, αλλά δεν την ενοχλούμε πολύ.

Και φτάνουμε στο χθες, που πέρνουμε τα αποτελέσματα από το πλακάκι με υλικό από λεμφαδένες και μας λέει ότι είναι καθαρό. Χαρακτηριστικά αναφέρει "και τα 3 παρασκευάσματα παρουσιάζουν εικόνα επιχρίσματος αίματος και μικρό αριθμό λιποκυττάρων. Δεν εντοπίστηκαν λεμφοκύτταρα. Δεν εντοπίστηκαν άτυπα κύτταρα ούτε παθογόνοι παράγοντες".

Χαρούμενοι εμείς εννοείται, αλλά θέλουμε να μάθουμε γιατί ήταν έτσι οι λεμφαδένες. Ρωτάμε τον γιατρό μας και μας λέει ότι καταλήξαμε ότι είναι έτσι λόγω φιπ. Και ρωτάω εγώ "δηλαδή η μικρή μας δε νοσεί, είναι απλά φορέας φιπ με τιμή μάλιστα 1/200 κι έχει συμπτώματα φιπ?" και λαμβάνω θετική απάντηση.

Είμαστε πολύ μπερδεμένοι. Είναι δυνατόν να μη νοσεί και να έχει συμπτώματα?

(Υ.Γ.: Εννοείται πως θα πάρουμε και άλλη γνώμη, αλλά θέλουμε να ηρεμήσει πρώτα και να νιώσει πάλι καλά)

Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:46, 02-04-19:

Καλησπέρα Arwen και καλωσήρθες!
Το οτι οι εξετάσεις της γατούλας σου βγήκαν "καθαρές" και οι δείκτες από 1/800 σε 1/200 είναι πολύ ευχάριστο και ενθαρρυντικό γεγονός, αν και οι διογκωμένοι λεμφαδένες των ποδιών της προβληματίζουν (εξακολουθούν να είναι διογκωμένοι ; ).

Επειδή κι η γατούλα μου είναι φορέας λοιμώδους περιτονίτιδας, αυτό που έχω μάθει είναι οτι υπάρχουν 2 ειδών εκδηλώσεις της νόσου αυτής: η ξηρά μορφή και η υγρή. Με διαφορετικά συμπτώματα η κάθε μια, αλλά για εκδήλωση με πρήξιμο λεμφαδένων δεν έχω ακούσει. Γιατρός δεν είμαι, όμως απ'όσο γνωρίζω οι λεμφαδένες είναι δυνατόν να εμφανίζονται διογκωμένοι για πολλούς και διαφορετικές αιτίες που κυμαίνονται από μια απλή φλεγμονή, έως κακοήθεις όγκους. Αφού κάνατε τις συγκεκριμένες εξετάσεις και θέμα όγκων δεν υφίσταται, πιθανολογώ οτι μπορεί να προέρχονται κι από κάποια φλεγμονή που δεν έχει εντοπιστεί.

Δεν πιστεύω οτι είναι κάτι σοβαρό που απειλεί τη ζωή της, παραταύτα θα συμφωνήσω μαζί σου να πάρεις και μια δεύτερη (αν χρειαστεί και τρίτη) ιατρική γνώμη, αφού βέβαια φροντίσεις να έχεις στα χέρια σου όλες τις εξετάσεις που έκανε, ώστε να μη χρειαστεί να τις επαναλάβει και ταλαιπωρηθεί άδικα η γατούλα.
Αυτό βέβαια αφού περάσουν λίγες μέρες και αφού έχει ηρεμήσει εντελώς η γατούλα σου. Εύχομαι όλα καλά να πάνε, καθώς και την πλήρη ανάρρωσή της
Παράθεση

Arwen2015

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Arwen2015
H Arwen2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Arwen2015 έγραψε στις 19:39, 03-04-19:

Καλώς σας βρήκαμε Aleksa!

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την απάντηση και τη θετικότητά σου.
Τώρα δεν την ψηλαφίζουμε, θέλουμε να την αφήσουμε σε ηρεμία. Το καλό είναι πως σήμερα τη βλέπω ακόμα καλύτερα κ δεν έχει κάνει ακόμα κανένα κχχ.
Η αλήθεια είναι πως φοβόμαστε παρά πολύ με αυτό το φιπ και το παραμικρό που βλέπουμε στη μικρούλα μας μας ρίχνει ψυχολογικά πάρα πολύ.
Επίσης νιώθω πως έχασα την εμπιστοσύνη μου στον γιατρό με αυτό που μας είπε, ότι αυτά είναι συμπτώματα του φιπ ενώ η γατούλα μας είναι απλά φορέας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ritad, seven cats

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους