Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,246 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 369 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπυράκι...

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini1
H tsitsini1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H tsitsini1 έγραψε στις 21:31, 23-11-08:

καλησπέρα σας γατόφιλοι!
θα ήθελα τα φώτα σας. πρίν λίγο χάιδευα τον γατούλη μου στην κοιλίτσα του και ανακάλυψα ένα μικρό ροζ σπυράκι.. έχετε μήπως ιδέα για το τί μπορεί να είναι αυτό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑΝΘΗ16627

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΝΘΗ16627
H ΑΝΘΗ16627 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΑΝΘΗ16627 έγραψε στις 21:59, 23-11-08:

Καλησπέρα,
έάν είσαι σίγουρη πως αυτό που ψηλάφησες δεν είναι κάποια απο τις θηλές της γατούλας σου τότε η ύπαρξη μίας μεμονωμένης αλλοίωσης σε νεαρά γατάκια είναι μάλλον ανευ σημασίας.Καλύτερα,χαιδεψε προσεκτικά όλο της το σώμα και αν βρεις και άλλες αλλοιώσεις,πές μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:33, 23-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsini1
καλησπέρα σας γατόφιλοι!
θα ήθελα τα φώτα σας. πρίν λίγο χάιδευα τον γατούλη μου στην κοιλίτσα του και ανακάλυψα ένα μικρό ροζ σπυράκι.. έχετε μήπως ιδέα για το τί μπορεί να είναι αυτό?
Μπορεί να είναι η θηλή του αλλά, αν δεν είναι, τι γίνεται; Και το σημαντικότερο: πώς να σου το πει κανείς αυτό με βεβαιότητα μέσω ίντερνετ;

Εγώ θα σε συμβούλευα να τον πας ίσα στον γιατρό του. Κι ελπίζω να σου επιβεβαιώσει ότι είναι η θηλή του.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 20:57, 24-07-14:

καλησπερα, εδω και καιρο κατα καιρους οπως χαιδευω το λιλακι μου πιανω σαν σπυρακια με μυτουλα κ λιγο κακαδακι. ενα την φορα, σε διαφορετικο σημειο. ειναι φυσιολογικο να βγαζουν οι γατουλες σπυρακια ή ειναι καποιο σημαδι που πρεπει να προσεξω??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:00, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Waterlily
καλησπερα, εδω και καιρο κατα καιρους οπως χαιδευω το λιλακι μου πιανω σαν σπυρακια με μυτουλα κ λιγο κακαδακι. ενα την φορα, σε διαφορετικο σημειο. ειναι φυσιολογικο να βγαζουν οι γατουλες σπυρακια ή ειναι καποιο σημαδι που πρεπει να προσεξω??
Εξαρτάται και που βρίσκονται αυτά τα σπυράκια που λες. Το πιθανώτερο είναι πως είναι μάλλον καπαλάκια από μικροσκοπικές πληγίτσες που τις κάνει ενώ ξύνεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 21:04, 24-07-14:

στην περιοχη του κεφαλιου της ειναι συνηθως, αναμεσα στα αυτακια της ή προς το σβερκακι της.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:12, 24-07-14:

στην περιοχη του κεφαλιου της ειναι συνηθως, αναμεσα στα αυτακια της ή προς το σβερκακι της.
Θα έλεγα να κάνατε μια επισκεψούλα στον κτηνίατρο μήπως και έχει ψύλους και ξύνεται και έτσι τα δημιουργεί. Η άλλη πιθανότητα είναι να είναι κάποιας μορφής αλλεργία οπότε και πάλι καλή είναι μια επίσκεψη στον κτηνίατρο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 07:47, 25-07-14:

Καλημέρα Έλενα, όπως περιγράφεις αυτά τα σπυράκια εμένα με παραπέμπουν σε ψωρίαση, οπότε αν δεν έχει αποπαρασιτωθεί πρόσφατα πάρτης μία αμπούλα που να καλύπτει και την ψωρίαση και πιστεύω θα είναι εντάξει. Καλό θα ήταν να την επαναλάβετε και μετά από ένα μήνα! Συζήτησέ το και με τον κτηνίατρό σας βέβαια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 06:44, 26-07-14:

καλημερα και με συγχωρειτε που αργησα να απαντησω. πηραμε την αμπουλιτσα μας προσφατα κιολας, κανονικα δε θα επρεπε να εχω το κεφαλι μου ησυχο εφοσον βαζουμε αμπουλα?? ή ακομα κ με την αμπουλα εχουμε πιθανοτητες??

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 08:57, 26-07-14:

καλημερα και με συγχωρειτε που αργησα να απαντησω. πηραμε την αμπουλιτσα μας προσφατα κιολας, κανονικα δε θα επρεπε να εχω το κεφαλι μου ησυχο εφοσον βαζουμε αμπουλα?? ή ακομα κ με την αμπουλα εχουμε πιθανοτητες??
Εξαρτάται από την αμπούλα που βάλατε , για την ψωρίαση χρειάζεται μια ειδική ουσία, που οι συνηθισμένες αμπούλες (που παίρνουμε γενικά προληπτικά δεν την περιέχουν)! Ρώτησε το γιατρό σας για να είσαι σίγουρη. Επίσης αν είχες πολύ καιρό να της βάλεις μπορεί όντως να επιμείνει το παράσιτο και γι΄αυτό λέω ότι είναι καλό να την επαναλάβετε και σ΄ένα μήνα. Ιδανικά γίνεται και μία αγωγή τοπικά στα αυτάκια, για να είσαι σίγουρη. Αν όμως βάζετε συστηματικά (εννοώ κάθε μήνα) την αμπούλα που πιάνει και την ψώρα, τότε ναι σίγουρα είναι καλυμμένη και θα πρέπει να αναζητηθεί αλλού η αιτία..
Υπέθεσα για ψώρα γιατί μία γατούλα μου είχε βγάλει ένα τέτοιο σπυράκι στο μουσούδι της και απευθείας ο γιατρός μου έδωσε την αμπούλα που σου λέω και μέσα σε δυο μέρες είχε φύγει, την επαναλάβαμε μετά κι από μήνα και δεν είχε κανένα πρόβλημα, σταμάτησε και το ξύσιμο Βέβαια και πάλι σου λέω εμπειρικά μιλάμε και υποθέσεις κάνουμε, αφού δεν είμαστε ειδικοί

Παράθεση

pikos apikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pikos apikos
H pikos apikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H pikos apikos έγραψε στις 00:45, 29-12-14:

παιδια η γατα μου εχει βγαλει ενα σπυρακι στο σωμα της κι εχω αγχωθει .. ειναι σιγουρα καποια δερματιτιδα? η μπορει να μην ειναι και τιποτα ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:12, 30-12-14:

Το καλύτερο θα ήταν να δει τη γατούλα σου ένας ειδικός, ο κτηνίατρος είναι ο μόνος αρμόδιος να σου δώσει απαντήσεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pikos apikos

Νεοφερμένος

H pikos apikos έγραψε στις 19:32, 04-01-15:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03069.jpg
Εμφανίσεις:  93
Μέγεθος:  1,71 MB μπορει καποιος να μου πει αν εχει δει κατι παρομοιο , και τι μπορει να ειναι η αν ειναι κατι σοβαρο??? αυριο θα την παω στον γιατρο αλλα εχω αγχωθει παρα πολυ

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:19, 04-01-15:

Τι να σου πω...Βέβαια γιατρός δεν είμαι, αλλά μοιάζει με μύκητες που είχε και η γατούλα της αδερφής μου, γι αυτό και λείπει το τρίχωμα. Σοβάρο με την έννοια να απειλείται η ζωή της, δεν είναι, αλλά ο κτηνίατρος είναι εκείνος που θα αποφανθεί την έγκυρη διάγνωση και θα δώσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, ώστε να θεραπευτεί.
Όπως και να'ναι, μην αμελήσεις να την πας το συντομώτερο, για να προλάβεις μη τυχόν επεκταθεί.
Περαστικά της εύχομαι και σύντομα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 04-01-15 στις 22:36. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

pikos apikos

Νεοφερμένος

H pikos apikos έγραψε στις 22:17, 04-01-15:

σ ευχαριστω παρα πολυ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:40, 04-01-15:

Περαστικά της και πάλι, θα περιμένουμε νέα σας

Παράθεση

Preposterous

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Preposterous
Ο Preposterous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Preposterous έγραψε στις 15:22, 02-02-15:

Χαίρεται παιδιά θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει με το πρόβλημα μου.
Έχω ένα γάτο 3 χρονών και εμφάνισε ένα πράγμα σαν πρησμένο αιμάτωμα ή πολύ κόκκινο σπυρί στο κεφάλι του δίπλα από το αυτί το οποίο είναι σκληρό και δεν δείχνει να τον ενοχλεί,αλλά εγώ ανησυχώ! Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10928661_936719826351606_620734402_n.jpg
Εμφανίσεις:  54
Μέγεθος:  76,2 KB

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:11, 02-02-15:

Τι να σου πω... Μπορεί να είναι από οτιδήποτε: Μύκητες, κάποιο μικρόβιο, αλλεργία σε τροφή ή ακόμα κι από τσίμπημα εντόμου...
Αλλά σ'αυτό μόνο ο ειδικός γιατρός μπορεί να θέσει την έγκυρη διάγνωση. Το γεγονός οτι δεν φαίνεται να τον ενοχλεί, δεν σημαίνει οτι μπορείς και να το αγνοήσεις, γιατί υπάρχει η πιθανότητα όχι μόνο να επιδεινωθεί, αλλά και να πολλαπλασιαστεί, εφ'όσον δεν παίρνει κάποια θεραπεία. Θα σου συνιστούσα λοιπόν να προγραμματίσεις κάποια από τις επόμενες ημέρες μια επίσκεψη τον κτηνίατρο να το δει και να του δώσει την κατάλληλη θεραπεία.
Περαστικά του εύχομαι

Παράθεση

Preposterous

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Preposterous
Ο Preposterous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Preposterous έγραψε στις 09:47, 03-02-15:

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα τον πάω στον κτηνίατρο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Kousouni

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους