Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:27, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από irene_marga
Δες λίγο την οδοντοστοιχία σου και σύγκρινέ την με την οδοντοστοιχία του σκύλου σου.
Ακριβώς σ' αυτές τις διαφορές στηρίζω κι εγώ την δανεισμένη από εγκυκλοπαίδειες και κτηνιάτρους άποψή μου. Γι' αυτό δεν έχω ανάγκη να δω και το βίντεο. Ούτε να πάρω και σκύλο, εξ άλλου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 22:43, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kristen
Εμένα πάλι αυτό το σαρκοφάγο και παμφάγο κάπως μου κάνει, και μόνο ετοιμολογικά με χαλάει, δεν μπορώ να φάω σάρκες! και σίγουρα δεν μπορώ να φάω τα πάντα (φαντάζομαι φίδια ακρίδες κλπ όταν ακούω παμφάγο).. συγνώμη για τους λάτρεις του κρέατος αλλά μόνο στην ιδέα χαλιέμαι (σα Ζουλού νιώθω)

Απλά μια άποψη από μια άλλη οπτική γωνία
Εμμ.. άλλοι τρώνε και σίδερα και ποντίκια και την γάτα τους ακόμα αν λάχει!
Τι να κάνουμε.. είναι παμφάγοι.
Ήθελα ν άξερα αφού είναι τόσο περήφανοι που είναι παμφάγοι, αν τους δίναμε κρέας να φάνε, και μετά τους λέγαμε ότι είναι γάτα(Μιλάω για τους λάτρεις των γατιών, αφού είμαστε και σε σάιτ που αναφέρετε σε γάτες - θα μπορούσε να ήταν φίλοι των σκύλων) τι θα κάνανε! Θα το ευχαριστιόντουσαν; Θα τους άρεσε νομίζω.. Θα λέγανε "Μμμ.. νόστιμο είναι!". Είμαι σίγουρη.

Σέβομαι ξαναλέω τους ανθρώπους που τρώνε κρέας. Είναι επιλογή τους. Γι αυτό είμαστε κι εμείς εδώ, για να προσπαθήσουμε να μεταδώσουμε την Χορτοφαγία και να εξηγήσουμε στον κόσμο ΓΙΑΤΙ να γίνουν χορτοφάγοι.

Για τους περήφανους παμφάγους του είδους μου.. δεν θέλω να αναφερθώ. Τα αυτιά τους είναι κλειστά καθώς και τα μάτια τους, και εγώ δεν πρόκειται να χαλάσω ούτε δευτερόλεπτο από τον χρόνο μου για να τους τα ανοίξω. Πιστεύω πως μόνοι τους κάποια στιγμή θα καταλάβουν, γιατί πρέπει να γίνουν χορτοφάγοι. Κ επιπλέον θα κατάλαβουν όλο αυτό το κέρδος, το χρήμα που κρύβεται πίσω από τα ζώα καθώς και την εκμετάλλευση που έχουν υποστεί τα ζώα.
Τα σκέφτομαι και λυπάμαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 22:46, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Ακριβώς σ' αυτές τις διαφορές στηρίζω κι εγώ την δανεισμένη από εγκυκλοπαίδειες και κτηνιάτρους άποψή μου. Γι' αυτό δεν έχω ανάγκη να δω και το βίντεο. Ούτε να πάρω και σκύλο, εξ άλλου.
Αφού δεν βλέπεις αυτό το βίντεο, πάρε δες ΑΥΤΟ http://www.youtube.com/watch?v=93TkK...x=0&playnext=1
και πες μας την γνώμη σου.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:49, 13-12-08:

Αφού δεν βλέπεις αυτό το βίντεο, πάρε δες ΑΥΤΟ http://www.youtube.com/watch?v=93TkK...x=0&playnext=1
και πες μας την γνώμη σου.
ΑΥΤΟ το λινκ που έστειλες δεν βγάζει πουθενά. Το σύμπαν ήδη σου δίνει ένα μήνυμα κι είθε να προστατεύει τις γάτες των φανατικών χορτοφάγων από την πολιτικά ορθή διατροφή που τους επιβάλλουν τα αφεντικά τους.
Σας αποχαιρετώ από αυτό το θέμα διότι κουράζομαι να συζητώ για κάτι τόσο αυτονόητο.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 22:53, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
ΑΥΤΟ το λινκ που έστειλες δεν βγάζει πουθενά. Το σύμπαν ήδη σου δίνει ένα μήνυμα κι είθε να προστατεύει τις γάτες των φανατικών χορτοφάγων από την πολιτικά ορθή διατροφή που τους επιβάλλουν τα αφεντικά τους.
Σας αποχαιρετώ από αυτό το θέμα διότι κουράζομαι να συζητώ για κάτι τόσο αυτονόητο.
http://www.youtube.com/results?searc...+dogs+and+cats
Πήγαινε εδώ τότε και δες το πρώτο.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 22:59, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από angelica
Μια ερώτηση: Το μέλι γιατί αποκλείεται?
Με την ίδια λογική που αποκλείεται κ το γάλα λόγο εκμετάλλευσης. βέβαια εδώ έχω τις ενστάσεις μου αντί να αρνούμαστε να καταναλώσουμε κάποια προϊόντα λόγο των άθλιων συνθηκών που επικρατούν δεν θα ήταν καλύτερο να μπει σαν αίτημα η βελτίωση των συνθηκών αυτών; Γιατί όπως είπα κ πιο πριν κρεας έχω σταματήσει να τρώω καθαρά για λόγους αρχής, όμως γάλα τυρί κλπ δεν μπορώ να σταματήσω να τα τρωω κ επι της ουσίας δεν υπάρχει κ λόγος να σταματήσουμε να τα τρώμε (εννοώ δεν θανατώνεται το ζώο)

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 23:51, 13-12-08:

Μην χαλάς φαιά ουσία άδικα, εξάλλου το θέμα είναι, χορτοφάγοι ενωθήτε, ας επικεντρωθούμε σε αυτό, ας αλληλοενημερωθούμε - εγώ ήδη έμαθα πράγματα γύρω από τη χορτοφαγία που αγνοούσα - και ας αφήσουμε όσουν θεωρούν ότι οι οδοντοστοιχία μας είναι για να "ξεσκίζουμε σάρκες και να ξεκοκοκαλλίζουμε" αθώα κατσικάκια, κουνελάκια και λοιπά ζωάκια να το κάνουν.
Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.

Το φορουμ έχει πολλά και ενδιαφέροντα θέματα εκτός από αυτό, όσοι λοιπόν δεν συμφωνούν με την Χορτοφαγία, no problem, θα χαρούμε να συζητήσουμε για κάτι που συμφωνούμε σε άλλο θέμα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:00, 14-12-08:

Οι χορτοφαγοι βιγκανς τρεφονται μονο με βιολογικα προιοντα σογιας ( οργανισμοι ΔΗΩ και ΒΙΟ Ηελλας κανουν ελεγχο) η αλλα εκ πεποιθήσεως κι επειδη ως γνωστον τα χορταρικα χορταινουν αμεσως τρωνε λιγα και καλα
Αρχική Δημοσίευση από ohimso
Σέβομαι απόλυτα τις πεποιθήσεις σας, και μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ... Δυστυχώς έχω πρόβλημα μιζέριας στη διατροφή (τεράστιο)... Πάντως κρέας τρώω σπάνια (κάθε 2 μήνες π.χ.), οπότε τουλάχιστον είμαι μη-κρεατοφάγος!

Ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια, επειδή είστε πολύ ενημερωμένες, τί έγινε τελικά με το θέμα των μεταλλαγμένων στη διατροφή μας, που επηρεάζει πιο άμεσα τους vegans απ' όσο ξέρω, κυρίως λόγω της μεταλλαγμένης σόγιας (που νομίζω χρησιμοποιείται για πρωτείνη, αντικαθιστώντας το κρέας); Το έλυσαν το θέμα; Τουλάχιστον στην Ευρώπη γνωρίζω ότι υπάρχει ένα κίνημα που μάχεται εναντίον των μεταλλαγμένων τροφίμων... Το είχα δει σε μια σελίδα. Έχουν απαγορευτεί ή ακόμα;

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:05, 14-12-08:

Τα ατομα που επενειλημμενα δηλωνουν οτι δε συμγωνουν με τη χορτοφαγια μια και ειναι προκατηλειμενα και οχι ανοιχτα σε συζητηση καλυτερα να αποφευγουν το θεμα, συμφωνω. Οσοι αντιθετα θελουν να λυσουν αποριες ευχαριστως.
Πχ υπαρχει κακοποιηση και στις μελισσες για οσους δεν το γνωριζουν. Δευτερον υπαρχει τεραστια διαφορα αναμεσα στο να ενδιαφερεσαι για τις συνθηκες πριν πεθανει ενα ζωο και στο να θεωρεις οτι δεν θα επρεπε καθολου να ειναι εκει ποπυ ειναι η να πεθανει. Το κινημα των animal welfare ναι μεν βελτιωνει ελαχιστα τις συνθηκες σφαγης η τα κλουβια των ζωων αλλα συμφωνει οτι πρεπει αν τα τρωμε, το κινημα της φιλοζωικης χορτοφαγιας θεωρει ολα τα ζωα κατοικιδια και εαν μας δινουν και κατι πχ κανενα αυγο η γαλα απο μονα τους, ε αυτο ειναι οτι μας κανουν εξυπηρετηση και χαρη, ειναι κατα της εκμεταλευσης των ζωων τελειως.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 00:05, 14-12-08:

Μην χαλάς φαιά ουσία άδικα, εξάλλου το θέμα είναι, χορτοφάγοι ενωθήτε, ας επικεντρωθούμε σε αυτό, ας αλληλοενημερωθούμε - εγώ ήδη έμαθα πράγματα γύρω από τη χορτοφαγία που αγνοούσα - και ας αφήσουμε όσουν θεωρούν ότι οι οδοντοστοιχία μας είναι για να "ξεσκίζουμε σάρκες και να ξεκοκοκαλλίζουμε" αθώα κατσικάκια, κουνελάκια και λοιπά ζωάκια να το κάνουν.
Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.

Το φορουμ έχει πολλά και ενδιαφέροντα θέματα εκτός από αυτό, όσοι λοιπόν δεν συμφωνούν με την Χορτοφαγία, no problem, θα χαρούμε να συζητήσουμε για κάτι που συμφωνούμε σε άλλο θέμα.
Σωστή.

Να ρωτήσω κάτι τώρα; Η ομοιοπαθητικός μου μου είπε ότι η Σόγια δεν είναι καλή για μένα.. Αλλά ξέχασα να την ρωτήσω γιατί. Σε ποιες περιπτώσεις οι γυναίκες πρέπει να καταναλώνουν Σόγια και σε ποιές όχι; Ξέρει κανείς;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:05, 14-12-08:

Παιδια,εγω σεβομαι και τις δυο πλευρες,αλλα δε νομιζω οτι ειναι σωστο να θεωρειτε λαθος οποιον δεν επιλεγει τον δικος σας δρομο.Κι εμενα δε μου αρεσαν καποια πραγματα που διαβασα,ειναι επιλογη του καθενα το τι κανει,και οπως κι εσας δε σας αρεσει να σας επικρινουν σχετικα με τη χορτοφαγικη διατροφη σας,ή να σας χλευαζουν,το ιδιο ισχυει και για την κρεατοφαγια.Δλδ εγω θα ηθελα πραγματικα να ενημερωθω και να περιορισω οσο μπορω το κρεας που τρωω(ετσι κι αλλιως με ταλαιπωρει μια μικρη δυσανεξια) αλλα αισθανθηκα τοσο ασχημα διαβαζοντας τον τροπο που εκφραστηκαν καποιοι σχετικα με οσους τρωμε κρεας,που δεν νομιζω να το κανω.
Επαναλαμβανω,γνωμη μου ειναι,οπως και η δικη σας.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 00:18, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Παιδια,εγω σεβομαι και τις δυο πλευρες,αλλα δε νομιζω οτι ειναι σωστο να θεωρειτε λαθος οποιον δεν επιλεγει τον δικος σας δρομο.Κι εμενα δε μου αρεσαν καποια πραγματα που διαβασα,ειναι επιλογη του καθενα το τι κανει,και οπως κι εσας δε σας αρεσει να σας επικρινουν σχετικα με τη χορτοφαγικη διατροφη σας,ή να σας χλευαζουν,το ιδιο ισχυει και για την κρεατοφαγια.Δλδ εγω θα ηθελα πραγματικα να ενημερωθω και να περιορισω οσο μπορω το κρεας που τρωω(ετσι κι αλλιως με ταλαιπωρει μια μικρη δυσανεξια) αλλα αισθανθηκα τοσο ασχημα διαβαζοντας τον τροπο που εκφραστηκαν καποιοι σχετικα με οσους τρωμε κρεας,που δεν νομιζω να το κανω.
Εγώ Δώρα θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί διαβάζοντας είδα ότι η ένταση προκλήθηκε από 2-3 άτομα τα οποία αντί να καθίσουν να συζητήσουν δημιουργούν ένταση ανευ λόγου κ αιτίας. Και πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό ερχόμαστε εδώ για να συζητήσουμε κ να ανταλλάξουμε απόψεις ή να τσακωθούμε κ να βγάλουμε την πίκρα της ημέρας στο φόρουμ. Άνοιξε ένα θέμα κ εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα αλλά το συζητάω αυτο το τσαμπουκάλεμα ανευ λόγου κ αιτίας σε κάθε θέμα που διαφωνούμε δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί κ αρχίζει να γίνεται κ πολύ κουραστικό

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 00:22, 14-12-08:

Προσωπικά λέω σε όλα μου τα μηνύματα ότι σέβομαι όσους τρώνε κρέας. Είναι επιλογή τους. Απλά παρασύρομαι, γιατί έχω δει ανθρώπους και ανθρώπους και τους έχω ακούσει να λένε τα χειρότερα. Έχω ακούσει άνθρωπο να λέει "έλα μωρέ, ζώα είναι.. και τι να λέει τώρα;", έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι, αλλά δεν είναι έτσι. Και ο καθένας που έχει κατοικίδιο μέσα στο σπίτι του ξέρει πολύ καλά τι είναι το ζώο.

Δεν θα σε κάνουμε εμείς να γίνεις χορτοφάγος. Θα το αποφασίσεις μόνη σου να γίνεις. Για δικό σου καλό ειναι. Κάπου έχω γράψει κάτι μπλογκς να διαβάσεις. Έχει και συνταγές! Από εκεί και πέρα είναι δική σου επιλογή.

Επιπλέον, υπάρχουν σκληροπυρηνική στον αγώνα υπέρ της χορτοφαγίας. Έχω μια φίλη που είναι βίγκαν και πραγματικά όταν ακούει τίποτα για τα ΄ζώα άσχημο, και κάτι κατά της χορτοφαγίας ΑΦΗΝΙΑΖΕΙ. Είναι ικανή να χτυπήσει άνθρωπο. Ο αγώνας που κάνουμε δεν είναι απλός αγώνας. Πρέπει να βρουν τα χαμένα δικαιώματά τους τα ζώα.
Υποστηρίζουμε τα ζώα. Τα ζώα τα οποία πεθαίνουν και τα εκμεταλλεύονται για να τραφεί το ανθρώπινο είδος, το οποίο ανθρώπινο είδος θα μπορούσε να τραφεί με άλλα πράγματα. Υποστηρίζουμε την σωστή διατροφή του ανθρώπου - την υγεία του.

Αυτά από μένα.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 00:31, 14-12-08:

Μην αισθάνεσαι άσχημα moukelis γιατί κανείς δεν έχει σκοπό να προσβάλει τους μη χορτοφάγους. Απλά έλα λιγο στη θέση των χορτοφάγων ή και τον βιγκαν. Επείδη οι κοινωνίες και ιδκαιαίτερα η Ελληνική κοινωνία είναι συνιθισμένες στην κρεατοφαγία και γενικά στην "πολυφαγία" (καταλαβαίνουμε τι εννοώ έ?) όταν κάποιος λέει ότι είναι χορτοφάγος 1ον τον κοιτούν με απορία σα να είπε ότι είναι Αρειανός, 2ον τον ρωτάνε γιατί? 3ον αρχίζουν να του παραθέτουν γιατί δεν πρέπει να είναι χορτοφάγος και να κάνουν όλοι τους διατροφολόγους και πολλά άλλα. Με λίγα λόγια μας την πέφτουν γιατί ως γνωστών ο Ελληνας είναι αντιδραστικός και ίσως και ζηλιάρης, γιατί αυτός μπορεί και εγώ όχι. Στην καλύτερη περίπτωση μας απαριθμούν γιατί είναι απαραίτητο το κρέας, οπότε μας βάζουν σε θέση άμυνας και να προσπαθούμε να εξηγήσουμε ότι για να κάνουμε αυτή τη διατροφή ρε γμτ την έχουμε ψάξει λίγο παραπάνω και γιατί εν τέλει είναι επιλογή μας!!!
Εγώ λόγω της 2ης δουλειάς μου (τώρα πια 1η..) ασχολούμε με την έρευνα, το τι έχω διαβάσει, ανακαλύψει και δει γύρω από τις τροφές που καταλήγουν στο πιάτο μας δεν φαντάζεσε. Ένα μόνο θα σου πω : Αν θέλεις να τρως κρέας οκ, μόνο φρόντισε τουλάχιστον να το ελέγχεις αυστηρά και όχι, όχι αλλαντικά. Έκανα έρευνα πριν πολλά χρόνια σε όλες τις αλλαντοβιομηχανίες, το είδαν τα ματάκια μου... να φανταστείς σχεδόν κανένας απο τους εργαζομένους δεν έτρωγε αλλαντικά

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 00:37, 14-12-08:

Αν θέλεις να τρως κρέας οκ, μόνο φρόντισε τουλάχιστον να το ελέγχεις αυστηρά και όχι, όχι αλλαντικά. Έκανα έρευνα πριν πολλά χρόνια σε όλες τις αλλαντοβιομηχανίες, το είδαν τα ματάκια μου... να φανταστείς σχεδόν κανένας απο τους εργαζομένους δεν έτρωγε αλλαντικά
Καλά τα αλλαντικά είναι τα χειρότερα, δεν το συζητώ!

Παιδιά τουλάχιστον τα αλλαντικά ελαττώστε γιατί είναι κάθε άλλο από υγιεινά. Και ο τρόπος παραγωγής τους αισχρός.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 00:43, 14-12-08:

Και κάτι τελευταίο για απόψε, στα γεννέθλιά μου έκανα τραπέζι που δεν υπήρχε καθόλου κρέας (σε καμμιά μορφή του), είχα καλέσει πολύ δικους μου ανθρώπους οι οποίοι στην πλειοψηφία τους είναι κρεατοφάγοι, αλλά ανοιχτά μυαλά. Σας πληροφορώ πως δεν έμεινε τίποτα στα πιατα, γιατί εκτός του είμαι καλή μαγείρισα - να κάνω και λίγη διαφήμιση - έχω βρει και έχω δημιουργήσει καταπληκτικά πιάτα χωρίς κρέας. Οι φίλοι μας έμειναν έκπληκτοι από την ποιότητα και τη νοστιμιά του φαγητού και φυσικά μετά από πολύ συζήτηση γύρω από το θέμα και αφού μου ζήτησαν να τους στείλω συνταγές, κάποιοι το σκέφτηκαν σοβαρά να αλλάξουν τρόπο διατροφής.
Αυτός είναι ένας τρόπος, και αυτό είναι πρόταση χορτοφάγοι, να διαδώσουμε το θέμα αυτό, μέσα στον κύκλο μας, ούτε επίθεση, ούτε πολλές κουβέντες, βάλτε τους στο τρυπάκι!! Ας δοκιμάσουν τις νοστιμιές μας.. και ας μάθουν μετα για το σημαίνει εμπόριο ζώων για κατανάλωση.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:43, 14-12-08:

Εγω συμφωνω οτι ο καθενας οπως ειπα και πιο πανω εχει την αποψη του.Το να διαβαζω ομως οτι οσοι τρωμε κρεας μπορει να φαμε και τη γατα μας,δεν με εκφραζει.Για μενα δεν υπαρχει μονο ασπρο ή μαυρο,δηλαδη ή είσαι χορτοφαγος,ή εισαι ανθρωπος που μισει τα ζωα.Ουτε εγω εχω σκοπο να πεισω κανεναν να φαει ή να μη φαει κρεας,ειναι επιλογη του καθενα αυτο.Και η αποψη που εξεφρασα αναφεροταν καθαρα στο πως με εκαναν να νιωσω καποιοι χαρακτηρισμοι σχετικα με οσους τρωνε κρεας.Αν οντως ηταν για καποιους που εκφραστηκαν λαθος ή απρεπως κατα τη γνωμη καποιων,θα μπορουσαν να αναφερθουν σε εκεινους προσωπικα,κι οχι να χαρακτηριζουν ενα συνολο ανθρωπων.
Τελος παντων το θεμα του νηματος ειναι να ενημερωθουμε για τη χορτοφαγια και να επιλεξουμε αν μας ταιριαζει ή όχι.Απο εκει και περα,δεν ειναι νομιζω σκοπος κανενος να δειξει αν οι χορτοφαγοι ειναι πιο εξυπνοι ή πιο ευαισθητοι απο οσους τρωνε κρεας,ή το αντιστροφο.
Διαβασα καπου πιο πανω οτι τα καρυδια βοηθουν στη χοληστερινη.Αν και δεν τρωω κρεας για μηνες ολοκληρους λογω δυσανεξιας,ο οργανισμος μου μετα απο εξετασεις ανακαλυψαμε οτι γεννα τη χοληστερινη λογω αγχους.Γνωριζετε αν υπαρχει καποια τροφη που να βοηθα;

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 00:50, 14-12-08:

Ax Moukelis αυτή η μορφή χοληστερίνης είναι..άστα να πάνε, ο άντρας μου έχει παρόμοιο θέμα από πολύ μικρός, κληρονομική χοληστερίνη, και μιλάμε για άνθρωπο που για παραπάνω από 10χρόνια δεν τρώει φυσικά κρέας, κάνει φοβερά υγειινή διατροφή και γυμνάζετε κλπ
Κατ'αρχήν διώξε το άγχος (ξέρω δύσκολη κουβέντα) προσπάθησε να αθλήσε έστω και λίγο τζόκιγκ, ναι τα καρύδια βοηθάνε μειωσει της χοληστερίνης, και ζήτα από το γιατρό σου (ή ψάξε στο διαδίκτυο) διατροφή για χοληστερίνη. Μην τρώς για παράδειγμα αβοκάντο, γαρίδες, καραβίδες, αβγά, όχι τηγανιτά, ανεβαζουν την χοληστερίνη.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 00:53, 14-12-08:

Διαβασα καπου πιο πανω οτι τα καρυδια βοηθουν στη χοληστερινη.Αν και δεν τρωω κρεας για μηνες ολοκληρους λογω δυσανεξιας,ο οργανισμος μου μετα απο εξετασεις ανακαλυψαμε οτι γεννα τη χοληστερινη λογω αγχους.Γνωριζετε αν υπαρχει καποια τροφη που να βοηθα;
Αγκινάρα, πολλά λαχανικά, μείωση του κρέατος, προϊόντα ολικής αλέσεως, αεροβική άσκηση, φρούτα πολλά, ξηρούς καρπούς ωμούς.
Έχεις σκεφτεί να πας σε ομοιοπαθητικό; Η ομοιοπαθητική σε θέματα άγχους είναι πολύ καλή. Το ξέρω γιατί κι εγώ έπασχα από άγχος, στρες, δυνατούς πονοκεφάλους(ημικρανίες), πήγα στην ομοιοπαθητικό, πήρα κάτι χάπια και πονοκέφαλος μέχρι στιγμής δεν μου έχει εμφανιστεί! Η "πηγή του κακού" σε όλη αυτή την ιστορία σου είναι το άγχος, αυτό πρέπει να καταπολεμίσεις περισσότερο.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:59, 14-12-08:

Αχ κοριτσια,ολα τα παραπανω τα κανω,και χρονια τωρα.Και αθλουμαι,και προσεχω τη διατροφη μου,ολα...Απλα το κακο ειναι οτι ενω δεν αγχωνομαι,υποσυνειδητα οταν πιεζομαι πολυ μου το βγαζει εκει.Παλια ημουν πολυ αγχωδης ανθρωπος και το ξεπερασα σε μεγαλο βαθμο,τωρα αγχωνομαι μονο αμα συμβει κατι πολυ πολυ σοβαρο.Αλλα τον τελευταιο καιρο λογω πιεσης και καταστασεων,παρολο που εγω το πολεμουσα και δεν με αγχωνε τοσο,μαλλον αυτο δουλευε απο μεσα...
Ευχαριστω για τις συμβουλες,δυο γιατροι που ειδα μου ειπαν οτι δεν ειναι διατροφικο το θεμα,αλλα ψυχοσωματικο,και θα πεσει μονη της ακομα και κατακορυφα αν μειωθει το στρες.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 01:03, 14-12-08:

Αχ κοριτσια,ολα τα παραπανω τα κανω,και χρονια τωρα.Και αθλουμαι,και προσεχω τη διατροφη μου,ολα...Απλα το κακο ειναι οτι ενω δεν αγχωνομαι,υποσυνειδητα οταν πιεζομαι πολυ μου το βγαζει εκει.Παλια ημουν πολυ αγχωδης ανθρωπος και το ξεπερασα σε μεγαλο βαθμο,τωρα αγχωνομαι μονο αμα συμβει κατι πολυ πολυ σοβαρο.Αλλα τον τελευταιο καιρο λογω πιεσης και καταστασεων,παρολο που εγω το πολεμουσα και δεν με αγχωνε τοσο,μαλλον αυτο δουλευε απο μεσα...
Ευχαριστω για τις συμβουλες,δυο γιατροι που ειδα μου ειπαν οτι δεν ειναι διατροφικο το θεμα,αλλα ψυχοσωματικο,και θα πεσει μονη της ακομα και κατακορυφα αν μειωθει το στρες.
Γι αυτό τον λόγο πρέπει να επισκεπτείς κάποιον γιατρό - ψυχολόγο ή ομοιοπαθητικό. Μούκελις μην παίζεις με αυτά. Μην αφήνεις το άγχος να σε τρώει. Πρέπει κάτι να κάνεις γι αυτο. Το άγχος είναι το χειρότερο πράγμα. Μια φίλη μου όταν αγχώνετε βγάζει κάτι κοκκινάδες στο σώμα της σαν ουλές πολύ μεγάλες.
Εσύ που το έχεις και αρκετό καιρό το άγχος, πρέπει να επισκεπτείς γιατρό.
Εγώ σου προτείνω ομοιοπαθητικό, είναι πολύ καλοί γιατροί - και δεν σε ξεπετάνε σαν κάτι παθολόγους στα κέντρα υγείας! Τα φάρμακα είναι φθηνά. Η επίσκεψη κοστίζει γύρω στα 50-60 ευρώ. Τα λεφτά όμως είναι τα τελευταία που πρέπει να σκέφτεσε. Προέχει η υγεία σου. Κοίταξε για κάποιον ομοιοπαθητικό πάντως, επιμένω σ αυτό λόγω εμπειρίας.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 01:03, 14-12-08:

Αφού τα έχεις ήδη ψάξει και δοκιμάσει όλα μια λύση σου μένει, κάθε που αγχώνεσε ή νιώθεις κάτι υπόγειο να δουλεύει, πάρε αγκαλιά τις υπέροχες γάτες σου χάιδέψε τες και άστες να σου πάρουν την αρνητική ενέργεια γιατί ως γνωστών τα ζώα τραβάνε την αρνητική ενέργεια... εγώ τον έχω κατσιάσει τον Σορμπέ, εγώ τον χαίδολογάω αυτός γουργουρίζει και κάνουμε και οι δύο μεντιτέισιον... και μπαι μπαι άγχος και κακή διάθεση!!:up:

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 01:05, 14-12-08:

Τώρα που το λες το Τάι Τσι (πολεμική τέχνη στην γρήγορη μορφή του, διαλογισμός στην αργή) είναι πολύ καλός τρόπος για να αποφύγεις το άγχος. Επίσης και το ρέικι πάρα πολύ καλό.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:06, 14-12-08:

Γενικα ενα να ξερετε εαν θελει κανεις να γινει χορτοφαγος θα χρειαστει να ψαξει στις τροφες του παρελθοντος για να τραφει τροφες ξεχασμενες οπως κινοα λιναροσπορος οσπρια, φρουτα λαχανικα, ωμου καρποι ξηροι , αφεψηματα οπως βαλεριανες τσουκνιδες και ουτω καθεξης που τρωγαν οι πορογιαγιαδες μας ειναι ταματ για χοιρτοφαγους. Το να γινει κατι νοστιμο ειναι ευκολο αλλα το δυσκολο ειναι να εχεις παντα υποψην που να βρεις σιδηρο ασω=βεστιο και πρωτεινη στην αρχη μετα κι αυτο παει αυτοματα.

Υπαρχουν χορτοφαγοι που κανουν τελειως λαθος διατροφη αρρωσταινουν και μετα λενε η χορτοφαγιοα φταει, εξισου και κρεοφαγοι. Ο ανθρωπος που ειναι χορτοφαος ειναι σιγουρα πιο ψαγμενος στη διατροφη του ετσω κι αν στο κεφακλι του εχει πετρια οπως κλι ενας κρεοφαγος , πιο εξυπνος η πιο ευλισθητος δεν ειναι απαραιτητα γιατι η ευαισθησια φαινεται και στο πως φερεται στους κρεοφαγους.

Αυτο το να τρωει και γατα ειναι περισσοτερο για να δειξει τον σπισισμο δηλαδη το διαχωρισμο σε ειδη ζωων που τα τρωμε ενω αλλα ειναι κατοικιδια. Ο διαχωρισμος αυτος διαφερει σε καθε ηπειρο. Ειναι πνευματικο θεμα τι ζωο θα φαμε και ποιο ζωο ειναι ταμπου στην ουσια αν βγαλουμε τις ιδεες ολα τα ζωα τρωγονται και ολα δεν τρωγονται αντιστοιχα.

Απλα οι χορτοφαγοι θεωρουν οτι ολα τα ματια των ζωων ειναι ιδια οταν υποφερουν και βλεπουν ενα προσωπακι ζωου ενα οι κρεοφαγοι λιμπιζονται το σωμα του ψημένο. Δεν το λεω για να κρινω αν διαβασετε αστεριξ ειναι γεματο με φαντασιωσεις αγριογουρουνων στη σουβλα ωραιοποιημένες. Ζουμε σε κρεοφαγικη κοινωνία, αυτο δεν ηταν παντα ομως ετσι ουτε σε τετοιο βαθμο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:07, 14-12-08:

Προσωπικα το αγχος το ελυσα μια κα καλη με τη ψυχαναλυση και φυγαν και οι αλλεργικες κρισεις και ολα. Δεν ειναι για τον καθενα αυτη η λυση ομως ειναι λιγο επωδυνη

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 01:08, 14-12-08:

Ελεγα να ξεκινησω καποια απο αυτες τις τεχνικες χαλαρωσης φετος,για ευεξια κυριως.Αλλα εδω που ειμαι δεν εχουμε τετοιες πολυτελειες...
Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να παιρνω φαρμακα,ακομα και ομοιοπαθητικα,γιατι εχω ασθμα και ηδη κανω θεραπεια σχεδον καθε φθινοπωρο.Οσο για τις γατες,οντως ειναι το καλυτερο αγχολυτικο,αλλα δε μπορω να τις παιρνω μαζι μου στην εφορια οταν παω για τη μισθοδοσια!

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 01:10, 14-12-08:

Ελεγα να ξεκινησω καποια απο αυτες τις τεχνικες χαλαρωσης φετος,για ευεξια κυριως.Αλλα εδω που ειμαι δεν εχουμε τετοιες πολυτελειες...
Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να παιρνω φαρμακα,ακομα και ομοιοπαθητικα,γιατι εχω ασθμα και ηδη κανω θεραπεια σχεδον καθε φθινοπωρο.Οσο για τις γατες,οντως ειναι το καλυτερο αγχολυτικο,αλλα δε μπορω να τις παιρνω μαζι μου στην εφορια οταν παω για τη μισθοδοσια!
Τα χάπια της ομοιοπαθητικής δεν είναι τυχαία. Η ομοιοπαθητική σε κοιτάζει γενικά σαν άνθρωπο. Ελέγχει τα πάντα. Και σίγουρα δεν θα σου δώσει κάτι το οποίο θα είναι άσχημο για το άσθμα σου.
Τέλος πάντων. Κάνε ότι καταλαβαίνεις.. απλά κάνε κάτι!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 01:13, 14-12-08:

Τα χάπια της ομοιοπαθητικής δεν είναι τυχαία. Η ομοιοπαθητική σε κοιτάζει γενικά σαν άνθρωπο. Ελέγχει τα πάντα. Και σίγουρα δεν θα σου δώσει κάτι το οποίο θα είναι άσχημο για το άσθμα σου.
Τέλος πάντων. Κάνε ότι καταλαβαίνεις.. απλά κάνε κάτι!
Μα κανω,αυτο που μου συνεστησαν οι γιατροι,προσπαθω να χαλαρωνω και να ελεγχω ακομα περισσοτερο τις πηγες στρες,ειδικα οσες με επηρρεαζουν υποσυνειδητα ενω φαινονται ακακες.Απο εκει και περα,θα δοκιμασω και τις τροφες που προαναφερατε,ισως βοηθησουν.Ευχαριστω!

Παράθεση

Juliana

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Juliana
H Juliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Juliana έγραψε στις 15:06, 15-12-08:

Πολυ ώραιο θέμα!
Εγω είμαι 2,5 χρόνια χορτοφάγος...εδω και κατι μηνες είμαι σχεδόν vegan.

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Υπαρχουν ζωοτροφες στη θεσσαλονικη και αθηνα που εχουν φυτικες πρωτεινες και με καποια προσθετα σε ταυρινη και αλλα οι γατες χορτοφαγων βιγκαν ζουν μια χαρα απο οσο ξερω δεν εχω δοκιμασει γιατι ειναι πιο ακριβες εαν ποτε εχω μονο 2 γατακια θα τις δοκιμαζα ευχαριστως, εξισου υπαρχουν οι βιολογικες τροφες οπου τα ζωα τουλαχιστον ζουν σε καλυτερες συνθηκες αν και ειναι κι αυτες πιο ακριβες. Με ολες αυτες τα ζωα τρωνε πιο λιγο γιατι ειναι πιο ποιοτικες και καμμια δεν κανει περαμαα σε ζωα, πολλοι κτηνιατροι και ιδιοκτητες γατας υποστηριζουν οτι ως σαρκοφαγο ζωο δεν πρεπει νατους δινουμε αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν εχουν δικιο.

Στο μπλογκ μου vegan oikologikos tropos zois που θα πας πατωντας κατω στη υπογραφη θα βρεις μια εταιρεια που εισαγει ακι στην ελλαδα με παραγγελια.

Προσωπικα αφου ξερω πως να τραφω με φυτα δεν εχω καμμια αναγκη να φαω οουτε ανθρωπο ουτε ζωο στην μεγαλη αναγκη απλα θα βρω κατι να σκαρωσω η θα δεχτω το μοιραιο
yasmin μπορείς να μου πείς τι τιμές εχει για τις γατοτροφές?

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 13:29, 18-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Juliana
Πολυ ώραιο θέμα!
Εγω είμαι 2,5 χρόνια χορτοφάγος...εδω και κατι μηνες είμαι σχεδόν vegan.

yasmin μπορείς να μου πείς τι τιμές εχει για τις γατοτροφές?
Μπράβο κούκλα!!! Καλως ήρθες στην παρέα μας!!!

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν μπορώ να κόψω το μέλι .. Με τι μπορώ να το αντικαταστήσω στα βότανα που πίνω καθώς και στο πρωινό;; Με δυναμώνει πολύ το μέλι. Πάντα βιολογικό βέβαια.. αλλά απ την άλλη ζωικό.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 13:41, 18-12-08:

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν μπορώ να κόψω το μέλι .. Με τι μπορώ να το αντικαταστήσω στα βότανα που πίνω καθώς και στο πρωινό;; Με δυναμώνει πολύ το μέλι. Πάντα βιολογικό βέβαια.. αλλά απ την άλλη ζωικό.
Υπάρχουν υποκατάστατα μελιού αλλά δυστυχώς είναι σκέτη ζάχαρη και άρωμα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις φρουκτόζη;

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 13:44, 18-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Υπάρχουν υποκατάστατα μελιού αλλά δυστυχώς είναι σκέτη ζάχαρη και άρωμα. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις φρουκτόζη;
Απαπα.. ζάχαρη μακριά !!! Φρουκτόζη βάζω. Απλά θέλω να πω να υπάρχει κάτι που να είναι εξίσου δυναμωτικό με το μέλι.. Λατρεύω τα βότανα με μέλι!!

Παράθεση

Juliana

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Juliana έγραψε στις 15:23, 18-12-08:

Μπράβο κούκλα!!! Καλως ήρθες στην παρέα μας!!!

Ευχαριστω πολυ!

Να δοκιμάσεις την μέλασα (από ζαχαροκάλαμο)που είναι πλούσιο σε σίδηρο
Εγω δεν το εχω δοκιμασει νόμιζα πως ηταν απο τις μέλισσες...πριν κατι μέρες το έμαθα και θα παω να το παρω να δω αν θα μου αρέσει.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 15:24, 18-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Juliana
Ευχαριστω πολυ!

Να δοκιμάσεις την μέλασα (από ζαχαροκάλαμο)που είναι πλούσιο σε σίδηρο
Εγω δεν το εχω δοκιμασει νόμιζα πως ηταν απο τις μέλισσες...πριν κατι μέρες το έμαθα και θα παω να το παρω να δω αν θα μου αρέσει.
Μελάσα λοιπόν!! Δεν το ήξερα.
Ευχαριστώ πολύ!!!! :up::up::up:

Παράθεση

Juliana

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliana έγραψε στις 12:41, 19-12-08:

Μελάσα λοιπόν!! Δεν το ήξερα.
Ευχαριστώ πολύ!!!! :up::up::up:
Τωρα που το διαβαζω δεν λέει αν μπορεί να το βάλεις π.χ. στο τσάι... αλλα μάλλον αφού είναι γλυκο μπορεις.
Αν ξέρει κανένας άλλος ας μας πει...

http://www.allatini.gr/product_detai...B%DC%F3%F3%E1#

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:47, 12-01-09:

Οσοι θέλουν να βοηθησουν στη διάδοση της χορτοφαγιας μεσα απο το Vegan oikologikos tropos zois ας επικοινωνήσουν με την υπευθυνη Ελενα Τρίπατζη στο tripatz@gmail.com

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:11, 14-01-09:

εγω το μονο που ξερω ειναι πως πολυ καλη πηγη πρωτεινων ειναι τα φασολια...ισως κ καλυτερη των πουλερικων!δειτε τοσους κ τοσους μοναχους επαθαν ποτε πραμα με τοση νηστεια???:up:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0.jpg
Εμφανίσεις:  24
Μέγεθος:  216,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα009.jpg
Εμφανίσεις:  30
Μέγεθος:  269,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα040.jpg
Εμφανίσεις:  26
Μέγεθος:  200,5 KB  

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 10:35, 03-01-13:

όποιος έχει λίγο χρόνο ας δει και αυτό ( έχει ελληνικούς υπότιτλους )

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=37GRXaIgVwY

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 09-11-13 στις 15:34. Αιτία: Split
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους