Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,150 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 152 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δερματόφυτα...

Jennaouska

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jennaouska
H Jennaouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jennaouska έγραψε στις 21:02, 20-12-13:

Καλησπέρα και πάλι!
Ο κτηνίατρος προτιμάει να συνεχίζουμε την αγωγή με Lamicil (χίλια συγνώμη έκανα λάθος πριν που ανέφερα την Dactarin!) τοπικά.
Της πήραμε το γνωστό κολλάρο και αφού της βάλουμε την αλοιφή της το αφήνουμε για κανένα 2ωρο να απορροφήσει την κρέμα.Φυσικά με το που το βγάζουμε αρχίζει να γλείφει την περιοχή.
Με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι είναι τρομερά άκεφη..και δεν μιλάω για τις στιγμές που φοράει το κολλάρο...εκεί θα ήταν λογικό..είναι άκεφη, δεν παίζει,κλπ..το μόνο θετικό είναι ότι τρώει κανονικά όπως πριν...ίσως λίγο λιγότερο αλλά ίδια ποσότητα περίπου..
Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

taniafel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη taniafel
H taniafel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H taniafel έγραψε στις 12:48, 23-12-13:

Καλη σου μέρα!
σε καταλαβαίνω αλλά ειναι καλυτερο να ρωτησεις το γιατρό σου....
θεωρω οτι θα σου το ελεγε ,αν φυσικα ειναι ευσυνειδητος γιατρός,αλλά ένα τηλ. δε θα έβλαπτε!!!!!!
εμενα μου ειπε να του κανω εστω τοπικες πλύσεις με ενα αντιμυκητισιακο σαμπουαν και σταγονες itradrops.
ηταν αρνητικος στην αρχη ,αλλα το clinafarm ,μου μου ειχε συστησει ειναι σε έλλειψη και ως αποτελεσμα κατευθυνθηκαμε στη λύση αυτη...
βεβεαια εγω έλειπα π.σ.κ. και χθες που επέστρεψα ειδα οτι εχει βγάλει μερικες τριχουλες.βεβεαια τη θεραπεια την ξεκιναω απο σημερα με τις σταγονες οι οποιες δινονται απο το στομα με συριγγα ..10 mg ανα κιλό σωματικου βάρους..
Πάρε το γιατρό σου ,μη διστάζεις!!!!
ειναι υποχρέωσή τους να μας λύνουν τις απορίες!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jennaouska

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jennaouska
H Jennaouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jennaouska έγραψε στις 15:37, 23-12-13:

Καλησπέρα Τάνια και σε ευχαριστώ που μου απάντησες!
Λοιπόν...τον πήρα και ξαναήρθε να την δει και μας είπε ότι η αλοιφή της έκανε κάποιο ερύθημα και να την σταματήσουμε...ευτυχώς που ήρθε και την είδε γιατί το κακομοιρούλι προφανώς την έκαιγε και δεν μίλαγε..μας είπε να σταματήσουμε τα πάντα και να δούμε την κλινική της εικόνα όταν γυρίσουμε (θα φύγουμε σήμερα και θα γυρίσουμε σε 5 μέρες περίπου).Στο μεταξύ θα έρχεται η μητέρα μου να της βάζει νεράκι και φαγάκι και να την βλέπει.
Ευτυχώς από την ημέρα που σταματήσαμε έχει βρει πάλι την χαρά της, το παιχνίδι της!!!
Ναι ναι...αισθάνομαι άσχημα που τον παίρνω συνέχεια τηλέφωνο αλλά όπως λες και εσύ, τελικά είχα δίκιο που επέμενα γιατί έτσι ήρθε και είδε την κοκκινίλα στο κεφαλάκι της.
Βέβαια..θα έπρεπε να γίνουν οι καλλιέργειες που λένε όλοι οι γιατροί και που φυσικά αυτή τη στιγμή που μπήκε η κρέμα για λίγο καιρό δεν θα μπορούν να γίνουν..
Γενικά είμαι λίγο σκεπτική με τον γιατρό..πόσο θα ήθελα να βρω ένα γιατρό που να του έχω εμπιστοσύνη 100%!!!
Αλλά βλέπεις εμείς έχουμε και το άλλο πρόβλημα...δεν βγαίνουμε από το γατοκλουβάκι μας, αν είμαστε εκτός σπιτιού!!!Τα κάνουμε όλα λαμπόγυαλο και τελικά γυρίζουμε σπίτι χωρίς να έχει μπορέσει να μας εξετάσει κανείς!Οπότε πρέπει να βρω έναν γιατρό που να έρχεται σπίτι...

Παράθεση

Σωσώ Tίτος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σωσώ Tίτος
H Σωσώ Tίτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Σωσώ Tίτος έγραψε στις 13:09, 22-05-17:

Γεια σας !! Είμαι καινούργια γατομάνα και ξετρελαμένη με τον Τίτο !! Τον βρήκαμε στον δρόμο και ερωτευτήκαμε ! Έχει μία βδομάδα που έβγαλε κάτι σημάδια στην μουσούδα του, πήγαμε στην κτηνίατρο, κάναμε καλλιέργεια και βγήκε θετικός σε δερματόφυτα ! Μας έδωσε sporanox για 20 μέρες ! Έχω απολυμάνει όλο το σπίτι αλλά πάλι φοβάμαι μην κολλήσουμε, είναι ανησυχητικοί αυτοί οι μύκητες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:36, 22-05-17:

Είναι κολλητικοί και καλά θα κάνετε όταν τον χαιδεύετε να πλένετε καλά τα χέρια σας.Δεν είναι ανησυχητικό και μην πανικοβάλλεστε,άλλωστε ο γιατρός σας πρέπει να σας έχει ενημερώσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωσώ Tίτος

Νεοφερμένος

H Σωσώ Tίτος έγραψε στις 15:40, 22-05-17:

ευχαριστούμε πολύ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:09, 22-05-17:

Παρακαλούμε και ό,τι συμβεί εδώ είμαστε

Παράθεση

Σωσώ Tίτος

Νεοφερμένος

H Σωσώ Tίτος έγραψε στις 17:39, 22-05-17:

επίσης έχετε δώσει σπορανόξ ? γιατί διαβάζω για άλλα φάρμακα εδώ !

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:11, 22-05-17:

Προσωπικά δεν έχω δώσει Sporanox ,ο γιατρός μου δεν μου συνταγογραφεί τέτοια φάρμακα.Είναι υπατοτοξικά και δεν τα δίνει.Σε μία ανάλογη περίπτωση μία άλλη γιατρός μου έγραψε κάποιο σκεύασμα και του έδινα 7 μέρες συνεχόμενα,μετά μια βδομάδα διακοπή,ξανά 7 μέρες ,διακοπή και πάλι 7 μέρες.Δεν του το είπα βέβαια .

Παράθεση

Σωσώ Tίτος

Νεοφερμένος

H Σωσώ Tίτος έγραψε στις 18:15, 22-05-17:

κι αυτη μου ειπε οτι ειναι υπατοτοξικα γι αυτο και τα εχουμε μετρημενα.
απο 10 μερες μου ειπε 20 θεραπεια γιατι σημερα πηρα τα αποτελεσματα απο την καλλιεργεια.
δεν του το δινω ολοκληρο φυσικα ! παιρνω μεσα απο την καψουλα 35 μπιλακια (τα ματια μου βγαινουν καθε φορα χαχα) .

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:04, 22-05-17:

Είναι λίγο ζόρι η κατάσταση αλλά αν δεν καθαρίσει θα υποτροπιάζει.Περαστικά!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:02, 07-06-17:

Χαίρετε! Είμαι η koukimanster (που έχω την Άρια) - εδώ και κανα χρόνο το account μου έχει τρελαθεί, μου λέει ότι "ο χρήστης έχει επιλέξει να απενεργοποιήσει το λογαριασμό του" και τέτοια. Τώρα ήρθε η ώρα να κάνω δεύτερο account για να μπορέσω να ζητήσω πληροφορίες για κάτι που με απασχολεί - αλλά αν κάποιος moderator μπορεί να ρίξει μια ματιά στο τι συμβαίνει στον κανονικό μου λογαριασμό θα ήμουν υπόχρεη, θα στείλω κάποιο σχετικό μήνυμα στην Πουπουλίνα ή σε κάποιον άλλο moderator αν τύχει και δεν το δουν εδώ.

Λοιπόν υποψιάζομαι ότι η Άρια έχει δερματόφυτα. Θα την πάμε αύριο στον κτηνίατρο. Αλλά απορώ: γίνεται να κολλήσει δερματόφυτα μια γάτα που μένει αποκλειστικά σπίτι και δεν έχει επαφή με άλλα ζώα; Εμείς βγάζουμε τα παπούτσια μας εκτός σπιτιού και δε χαϊδεύουμε άλλα ζώα. Μια σκέψη μου είναι μήπως η γατονταντά που ήρθε είχε πάνω της το μύκητα, αλλά τελευταία φορά ήρθε πριν 2 μήνες για ελάχιστες μέρες και λίγα λεπτά. Πάντως είναι μια σκέψη.

Στα συμπτώματα τώρα: η κακομοίρα η Άρια πάντα είχε πολλή πιτυρίδα, σαν το "πριν" του Head and Shoulders, οπότε τώρα που έγινε λιγάκι πιο έντονη (αλλά φυσικά αυτό είναι εκτίμηση, ίσως να είναι και ακριβώς η ίδια) απλά της πήρα λάδι σολωμού που ξέρω ότι βοηθάει.

Τι βλέπω όμως προχθές; Μέσα στο αυτί της, ένα κόκκινο σημαδάκι, σα μελανιά ας πούμε. Μικρούλι, στρογγυλό, κόκκινο. Δεν είναι φουσκωμένο, μοιάζει απλά με μελανιά. Μου έκανε εντύπωση αλλά λέω θα ξύστηκε πολύ (είναι ατσούμπαλη γενικά). Χθες λοιπόν όπως ξανακοίταζα το εσωτερικό του αυτιού, στο εξωτερικό του ίδιου αυτιού βλέπω 3-4 μικροσκοπικές (κεφαλάκι μπατονέτας, και πιο μικρό ίσως) στρογγυλές αραιώσεις του τριχώματος. Το γκούγκλαρα λοιπόν και έκανα διάγνωση : δερματόφυτα. Ταιριάζει και η ύπαρξη της πιτυρίδας, το ανέφεραν στα συμπτώματα.

Τα φώτα σας! Το ιντερνετ είναι γεμάτο τρόμο (δε σκοτώνονται με τίποτα οι μύκητες, κολλάνε στους ανθρώπους πανεύκολα, πνίξτε το σπίτι στη βενζίνη και ανάψτε σπίρτο φάση) αλλά απ' το θρεντ εδώ κατάλαβα ότι δεν είναι και τόσο φρίκη, είναι απλά μύκητες. Θέλει λίγη έξτρα προσοχή, λίγη πειθαρχία και λίγο έξτρα καθάρισμα.

Κάποια άλλη πληροφορία; Από πού μπορεί να τσίμπησε μύκητα; Προτιμήσεις για θεραπεία; Θα προτιμούσα εξωτερικό σπρέι παρά αγωγή απ' το στόμα, αυτό πιάνει σε μεγάλα γατιά;

Ευχαριστώ και καλώς σας ξαναβρήκα! <3

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:34, 13-06-17:

Κουκη μου καλησπερα.
Λοιπον..μην πανικοβαλεσε τοσο.Και εμενα η μαγια μου,πριν την υιοθετησω ειχε δερματοφυτα.Και στο κτηνιατρειο που την συναντησα και την φροντιζα,διοτι βοηθαγα την κτηνιατρο μου εθελοντικα,δεν κολλησα.Βεβαια επλενα τα χερια μου μετα.Κανονες υγειηνης θελει να ακολουθεις.
Απλα αυτο που σε συμβουλευω ειναι επειδη τα φαρμακα για τα δερματοφυτα πειραζουν το συκωτι...να κανετε και εεξτασεις για τις τιμες του συκωτιου.Η μαγια μου επαθε ηπατοπαθεια ακριβως απο αυτα τα φαρμακα.
Παντως της εφυγαν.
Ομως δεν ειμαι σιγουρη οτι εχει δερματοφυτα.Αν δεν βγαινειε ξω και παπουτσια δεν μπαινουν σπιτι...το θεωρω απιθανο.
Γραψε μας τα νεα σας αν θες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mairy&foufis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mairy&foufis
H Mairy&foufis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mairy&foufis έγραψε στις 19:23, 14-06-17:

Καλησπερα κολλησε και το δικο μου το γατακι τριφοφυτα και μαζι με αυτο και εγω. Σημερα πηραμε τα αποτελεσματα απο την καλλιεργεια και ηταν θετικα και ο γιατρος μας εδωσε ενα σιροπακι που λεγετε itradrops ειπε ειναι πολυ καλο και δεν εχει και παρενεργειες και πως σε δυο βδομαδες θα φυγει. Εγω εχω αγχωθει για μενα ομως. Ξεκινησα με ενα σημαδι και τωρα εχω 5. Βαζω μια κρεμα που λεγετε daktacort αλλα δεν βλεπω ακομα διαφορα. Ξερετε σε ποσο καιρο περνα και αν υπαρχει καποιο πιο αποτελεσματικο φαρμακο;;;;;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους