Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,158 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος και γάτα στο ίδιο σπίτι

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:26, 03-03-09:

Και εγώ έχω σκύλο και γάτες. Με μια κοιτάμε μαζί αγκαλιά, με άλλες αδιαφορία, και άλλες τις κυνηγάει.

Δεν τις τραυματίζει.. ή τις δαγκώνει, απλά δεν θέλει να τις βλέπει.
Όπως και εμείς οι άνθρωποι... με άλλους τα πάμε καλά και με αλλους όχι.

Εσένα αφού ζούνε μαζί, καλύτερα να σιγουρευτείς ότι δεν θα την δαγκώσει άσχημα, ή και αυτή δεν θα του βγάλει κανα μάτι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Avril Lavigne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avril Lavigne
H Avril Lavigne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατες. έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Avril Lavigne έγραψε στις 09:29, 10-07-09:

Το καινουριο μου γατακι ειναι μικρο! Έχω ενα σκυλο. Μόλις το βλεπει του γρυλιζει. τι να κανω?????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna και Snoopy
H Luna και Snoopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Luna και Snoopy έγραψε στις 14:21, 10-07-09:

Καταρχας,για καποιες μερες πρεπει να κρατησεις το γατακι σε αλλο χωρο η' μακρια απο το σκυλο.Το γρυλισμα και τα γαβγισματα του σκυλου κανουν το γατακι να φοβαται.Επισης,αν πλησιασει το γατακι απο περιεργεια τον σκυλο,μπορει να το πνιξει η' να το χτυπησει.Σε λιγο καιρο θα συνηθησει ο ενας τον αλλο και θα ζουν αρμονικα...

Παράθεση

Avril Lavigne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avril Lavigne
H Avril Lavigne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατες. έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Avril Lavigne έγραψε στις 14:27, 10-07-09:

Σ'ευχαριστω πολύ...

Παράθεση

comoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη comoula
H comoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H comoula έγραψε στις 11:26, 18-07-09:

Επειδη θα παρουμε μεζονετα με αρκετο χωρο στην αυλη και στον κηπο οσο και εξωτερικα(παρκα,χωματερες,ποταμακι) θα παρω και σκυλακι.Αλλα θα ηθελα να παρω και ενα γατακι.Αλλα φοβαμε γτ οσο να ναι στο ιδιο μερος θα συναντηθουν καποτε!Αν μαλονουν?Αν το ενα κανει κακο στο αλλο?Το σκυλακι θα το περνω μαζι μου παντοτε με λουρι ενω το γατακι οχι και τοσο γιατι δεν θελω να το βλεπω με λουρι...Ειναι ολαα αυτα....Εσεις τι λετε?

Παράθεση

comoula

Νεοφερμένος

H comoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H comoula έγραψε στις 11:47, 18-07-09:

Παιδια χρειαζομαι γνωμες!!!Οι γονεις μου με επιτρεπουν αλλα εγω το φοβαμε ενω τοσο πολυ το θελω....Γνωμες please!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna και Snoopy
H Luna και Snoopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Luna και Snoopy έγραψε στις 12:04, 18-07-09:

Εγω θα ελεγα να παρεις και γατακι.Θα ηθελα ομως να σε ρωτησω κατι...τι ρατσα σκυλακι θα παρεις?θα ειναι μικρης ηλικιας???

Παράθεση

Labrini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Labrini
. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Labrini έγραψε στις 12:22, 18-07-09:

Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι η ιδέα πως ο σκύλος με τη γάτα μαζί δεν κάνουν είναι μύθος. Έχω μια σκυλίτσα 4 χρονών και υιοθέτησα ένα γατάκι πριν από 3 εβδομάδες και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Είναι θέμα συνήθειας. Φυσικά στην αρχή υπήρχε μια επιφύλαξη μεταξύ τους και ποτέ δεν τα άφηνα μόνα τους όμως μέσα σε δύο εβδομάδες έγιναν οι καλύτεροι φίλοι. Παίζουν και κοιμούνται μαζί και είναι απόλαυση να τα βλέπεις. Η δική σου περίπτωση ίσως να είναι και πιο εύκολη γιατί υποθέτω πως και τα δύο θα είναι μωράκια όταν τα πάρεις οπότε η συμβίωση τους θα είναι πιο ομαλή γιατί δεν θα παίζει θέμα κυριαρχίας. Εσύ βέβαια θα πρέπει να έχεις το νου σου ιδιαίτερα τον πρώτο μήνα γιατί δεν παύει να πρόκειται για δύο διαφορετικά ζώα που έχουν διαφορετικούς κώδικες επικοινωνίας. Ο σκύλος είναι πάντα πιο θορυβώδης και υπερκινητικός ενώ η γάτα επειδή έχει το ένστικτο του κυνηγού είναι λίγο πιο πονηρούλα στο παιχνίδι της.
Πριν αποφασίσεις να πάρεις δύο ζώα, με την βοήθεια των γονιών σου και κάποιου ειδικού (φιλοζωική, κτηνίατρος) κάνε μια έρευνα, δες τι σκύλο και τί γάτα θες, εξέτασε την προοπτική να υιοθετήσεις κάποιο ζωάκι που έχει ανάγκη από σπίτι, αγόρασε κάποιο βιβλίο για να πάρεις ιδέες για την φροντίδα τους και την εκπαίδευσή τους ... Η ιδέα των κατοικίδιων είναι πολύ ρομαντική, αλλά δεν είναι πάντα όλα ρόδινα, απαιτούνται κόποι και θυσίες εκ μέρους σου και το γεγονός ότι θα έχετε άνετο σπίτι και κήπο δεν είναι αρκετά. Τα μέλη του φόρουμ θα σου δώσουν συμβουλές και ιδέες αλλά θα πρέπει και από μόνη σου να ενημερωθείς όσο το περισσότερο μπορείς και να συνειδητοποιήσεις 100% πόσο μεγάλη ευθύνη είναι τα ζώα. Αν είσαι σίγουρη για τον εαυτό σου δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι. Ελπίζω να δούμε σύντομα νέα σου.

Παράθεση

comoula

Νεοφερμένος

H comoula έγραψε στις 14:07, 18-07-09:

Σας ευχαριστω που απαντησατε!Δεν προκειτε να παρω σκυλι οπως κυνηγοσκυλο και λυκοσκυλο.Εχω εναν γνωστο και το κυνηγοσκυλο που εχουν με μια γατα κοιμουνται μαζι αγκαλια!Εγω ολες τις ιστοσελιδες με θεμα τα σκυλια και τις γατες τις εχω διαβασει...Και με βοηθησαν πολλυ με σχεση τα αξεσουαρ τους αλλα και την καταγωγη τους.Εξαλλου εχω ακομη μεχρι να χτιστει εκεινω το σπιτι αλλα πρεπει πιστευω να ετοιμαζομαι γτ δν ξερω τι συνθηκες με περιμενουν...Παντως και παλι σας ευχαριστω!Οσο μπορω θα σας λεω τα νεα μου με σχεση αυτο το θεμα!

Παράθεση

comoula

Νεοφερμένος

H comoula έγραψε στις 15:28, 18-07-09:

ξεχασα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στην Labrini γτ με βοηθησε τοσο πολλυ για να ησυχασω λιγο απο τις σκεψεις!Τωρα το μονο που με απομενει ειναι να τελειωσει εκεινο το σπιτι για να παρω και τα κατοικιδια!!Thanks!!!

Παράθεση

comoula

Νεοφερμένος

H comoula έγραψε στις 15:42, 18-07-09:

ξεχασα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στην Labrini γτ με βοηθησε τοσο πολλυ για να ησυχασω λιγο απο τις σκεψεις!Τωρα το μονο που με απομενει ειναι να τελειωσει εκεινο το σπιτι για να παρω και τα κατοικιδια!!Thanks!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:01, 18-07-09:

Εγώ πάντα είχα γάτες.. απο πέρσυ μας υιοθέτησε και η Λου ένα κυνηγοσκυλάκι που το μεγάλωσα με μπιμπερό.... Τώρα είναι 9 μηνών γυναίκα πλέον.

Απο την αρχή, σαν μωρό μερικές γάτες την πλησίασαν και την υιοθέτησαν, έτρωγαν μαζί, παίζουν μαζί και κοιμούνται και μαζί... με άλλες δεν τα πάει καλά... της κάνουν χχχχ, και αυτή νευριάζει και τις γαβγίζει.. με άλλες αδιαφορία....

Ότι και να κάνεις θέλει προσοχή.. ξέρω φίλη που είχα σκύλο και γάτα αγαπημένα, και μια μέρα γύρισε σπίτι, και το κακό είχε γίνει. Θέλει πάντα προσοχή.

Φυσικά τα πάντα εξαρτώνται απο το χαρακτήρα και των δυό, το περιβάλλον, ποιό θα είναι πρώτο και πιό μετά, εσύ πόσο μοιράζεις τον χρόνο σου, και ποιό θα προτιμάς, γιατί και τα γατιά και τα σκυλιά είναι ΠΟΛΥ ζηλιάρικα...

Καλή τύχη εύχομαι.

Παράθεση

Νεκταρια (Φουντου Νεκταρια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νεκταρια
H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 17:50, 18-07-09:

Και γω με τη σειρα μου σου λεω οτι η συμβιωση μεταξυ τους ειναι ιδανικη.Στο λεω εγω που εχω πολλες γατες και πολλα σκυλια.Ομως μη ξεχναμε καποιες ρατσες σκυλων αλλα και χαρακτηρες αυτων που χαρακτηριζονται "γατοφονιαδες"

Παράθεση

comoula

Νεοφερμένος

H comoula έγραψε στις 20:14, 18-07-09:

Παντως μερικα Σαββατοκυριακα θα πηγαινω στο χωριο μου θα περνω μονο το σκυλακι γτ τις ωρες που αναγκαστηκα δν θα ειμαι κοντα του θα το δενω ακομα και το βραδυ για λογους ασφαλειας και μονο...Ενω το γατακι δεν θα μπορω να το δεσω οσο να ναι και φοβαμε μηπως (φυγει,χαθει,βγει καμια βολτουλα μονο του το βραδυ και το παρει κανεις,χτυπησει,το πατησει αμαξι)ειναι αρκετα που προσπαθω να αποφυγω...Ενταξει οταν πηγαινουμε καπου μονοημερες εκδρομες και τα δυο θα περνω....Μηπως αυτο πειραξει την γατα?Δηλαδη για λογους ζηλιας?Αλλα οσο θα ειμασται εκει ολοι θα προσπαθουμε να τα παιζουμε και τα δυο...Ενταξει, η μητερα μου εχει αδυναμια στις γατες ενω τους σκυλους τους αντιπαθει λιγο αλλα μου υποσχεθηκε οτι θα προσπαθησει να μην το κανει να ζηλεψει και να ειναι φιλικια και με τα δυο....

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 19:43, 01-08-09:

Εγώ όταν έφερα γατάκια στο σπίτι ο σκύλος μου ήταν μόλις ενός έτους.Του έβαλα το γατάκι μπροστά στη μούρη του χαιδευοντας τον ταυτόχρονα και του μιλούσα γλυκά για να το μυρίσει.Αυτό ήταν, μόλις κατάλαβε ότι ήταν δικό μας όχι μόνο δεν το ξαναπήραξε αλλά κοιμόνταν και μαζί επί πολλά χρόνια.Δοκίμασέ το.

Παράθεση

sorokada

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sorokada
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O sorokada έγραψε στις 14:46, 03-09-09:

εια σας με χαρα σας βρηκα και θελω βοηθεια αμεση. δυο μερες ακουγαμε νιαουρισματα αλλα μακρινα (μενουμε σε προαστιο της θεσ/νικης χωραφια και χωραφια τιποτε αλλο.Χθές λίγο πριν κοιμηθώ κατα την μία το ακουσαμε παλι να νιαουρίζει . Βγήκα έξω έκανα μια προσπάθια να το βρω αλλά τίποτα. Το πρωι ο σκυλος μας ενα πενταχρονο ΑΓΡΙΟ λυκοσκυλο το ειχε στο στομα του. Τρελαθηκα αυτος δεν αφηνει γατα να περασει απο έξω οχι να το κρατα και να το γλυφει,και αυτο μικρουλι φοφισμενο και μουσκεμα απο τα σαλια του σκυλιου, του το πηρα και επαθε αμοκ.Ξεχασα να σας πω ειναι γατα Σιαμ με τεραστια μπλε ματια.Πηγαμε στο γιατρο καναμε εμβολια αμπουλες και του βαζω και στο στομα κρεμα για τα σκουλικια. ολα αυτα καλα μεχρι εδω τωρα στο σπίτι δεν μπορώ να το βάλω γιατί ο αντρας μου και τα παιδια μου ειναι αλλεργικα, προς το παρων του αγορασα σπιτακι πλαστικο και το εχω εξω απο την πορτα το βγαζω οταν ειναι μεσα τα παιδια και ο σκυλος δεμενος. Αλλα δεν μπορω να το εχω κλεισμενο για παντα ... Ο σκυλος απο την αλλη μολις παει κοντά της αρχιζει το γλειψιμο και η Ελενα, ετσι την βγαλαμε, του νιαουριζει περιεργα και κανει κινησεις τριψιματος Ειναι πανεμορφη γατουλα παιζει με τα παιχνδακια ολη μερα και αν δεν φωναζε το σκυλο θα ελεγα πως είναι μουγκη . Τωρα δεν θελω να την αφησω ελευθερη για μην μου φυγει πριν προλαβω να την στειρωσω γιατι το λυπαμαι ειναι 2 μηνων τωρα,διαβασα οτι του σιαμ εχουν οιστρο πολυμικρα 5 μηνων.Αν την αφησω τι λετε θα εξαφανιστει ή θα ερχεται παλι να την ταιζω (ειναι πολυ καθαρη παει μονη της στην αμμο και της αρεσει το χτενισμα με τη βουρτσα) συγγνωμη που σας κουρασα αλλα καπου ηθελα να πω τον καημο μου. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:36, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από sorokada
εια σας με χαρα σας βρηκα και θελω βοηθεια αμεση. δυο μερες ακουγαμε νιαουρισματα αλλα μακρινα (μενουμε σε προαστιο της θεσ/νικης χωραφια και χωραφια τιποτε αλλο.Χθές λίγο πριν κοιμηθώ κατα την μία το ακουσαμε παλι να νιαουρίζει . Βγήκα έξω έκανα μια προσπάθια να το βρω αλλά τίποτα. Το πρωι ο σκυλος μας ενα πενταχρονο ΑΓΡΙΟ λυκοσκυλο το ειχε στο στομα του. Τρελαθηκα αυτος δεν αφηνει γατα να περασει απο έξω οχι να το κρατα και να το γλυφει,και αυτο μικρουλι φοφισμενο και μουσκεμα απο τα σαλια του σκυλιου, του το πηρα και επαθε αμοκ.Ξεχασα να σας πω ειναι γατα Σιαμ με τεραστια μπλε ματια.Πηγαμε στο γιατρο καναμε εμβολια αμπουλες και του βαζω και στο στομα κρεμα για τα σκουλικια. ολα αυτα καλα μεχρι εδω τωρα στο σπίτι δεν μπορώ να το βάλω γιατί ο αντρας μου και τα παιδια μου ειναι αλλεργικα, προς το παρων του αγορασα σπιτακι πλαστικο και το εχω εξω απο την πορτα το βγαζω οταν ειναι μεσα τα παιδια και ο σκυλος δεμενος. Αλλα δεν μπορω να το εχω κλεισμενο για παντα ... Ο σκυλος απο την αλλη μολις παει κοντά της αρχιζει το γλειψιμο και η Ελενα, ετσι την βγαλαμε, του νιαουριζει περιεργα και κανει κινησεις τριψιματος Ειναι πανεμορφη γατουλα παιζει με τα παιχνδακια ολη μερα και αν δεν φωναζε το σκυλο θα ελεγα πως είναι μουγκη . Τωρα δεν θελω να την αφησω ελευθερη για μην μου φυγει πριν προλαβω να την στειρωσω γιατι το λυπαμαι ειναι 2 μηνων τωρα,διαβασα οτι του σιαμ εχουν οιστρο πολυμικρα 5 μηνων.Αν την αφησω τι λετε θα εξαφανιστει ή θα ερχεται παλι να την ταιζω (ειναι πολυ καθαρη παει μονη της στην αμμο και της αρεσει το χτενισμα με τη βουρτσα) συγγνωμη που σας κουρασα αλλα καπου ηθελα να πω τον καημο μου. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Αφού δεν θέλεις να την κρατήσεις γιατί δεν βάζεις μια αγγελία να την δώσεις. Θα γίνει ανάρπαστη ειδικά αν είναι σιαμεζάκι. Αν το εγκαταλείψεις η τύχη του πιστεύω δεν θα είναι και η καλύτερη

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 10:56, 04-09-09:

ναι ! βαλε μια φωτογραφια της εδω αλλα κ αλλου μηπως την δει κ την κρατησει κανεις, κριμα ειναι

Παράθεση

kimi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kimi
. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O kimi έγραψε στις 14:37, 11-09-09:

Γεια σας.. Μια σκυλιτσα στην γειτονια μου γεννησε 8 labrador και ψηνομαι ασχημα να παρω ενα.το προβλημα ειναι οτι εχω ηδη μια γατουλα στο σπιτι εδω κ ενα χρονο. Δεν υπαρχει περιπτωση να την παρατησω ουτε να σταματισω να ασχολουμε μαζι της. Την αγαπαω παρα πολυ και για να λεμε την αληθεια η γατουλες μου αρεσουν περισσοτερο...το θεμα ειναι οτι δεν θελω να τρομαξει η επιτιθεται στο σκυλι. ξερω οτι μπορουν να ζησουν αρμονικα τα 2 ζωα αλλα οταν ειναι απο μικρα μαζι. η γατουλα ειναι 1ος. το σκυλακι ειναι πολυ μικρο. παντα ονειρευομουν να εχω γατα με σκυλο μαζι και οχι μονο ενα.Τα αγαπαω παρα πολυ αλλα αν ειναι να βλαψω κανενα καλυτερα να το αποφυγω.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:50, 11-09-09:

Καλησπερα!
Το θεμα εχει ξανασυζητηθει εδω κι εδω.

Παράθεση

kimi

Νεοφερμένος

O kimi έγραψε στις 15:01, 11-09-09:

ουπςςςς... μου αρεσει που εψαξα για παρομοιο θεμα και δεν βρηκα... μαλλον δεν εψαξα καλα...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:02, 11-09-09:

Πέρα απο την συμβίωση με γάτα, ίσως να σκεφτείς και το θέμα ότι τα λαμπραντόρ γίνονται μεγαλόσωμα σκυλιά.
Αν έχετε γενικά χώρο στο διαμέρισμα, αν υπάρχει μπαλκόνι κλπ κλπ.....
Αν ζείς με τους γονείς σου τί γνώμη θα έχουν αυτοί, το οικονομικό κομμάτι, το θέμα των διακοπών και γενιότερα ότι αφορά ένα νέο μέλος που θα είναι μαζί μας 15 περίπου χρόνια.

Παράθεση

bunny (Χριστίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη bunny
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4,874 μηνύματα.

H bunny έγραψε στις 17:45, 11-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από comoula
Επειδη θα παρουμε μεζονετα με αρκετο χωρο στην αυλη και στον κηπο οσο και εξωτερικα(παρκα,χωματερες,ποταμακι) θα παρω και σκυλακι.Αλλα θα ηθελα να παρω και ενα γατακι.Αλλα φοβαμε γτ οσο να ναι στο ιδιο μερος θα συναντηθουν καποτε!Αν μαλονουν?Αν το ενα κανει κακο στο αλλο?Το σκυλακι θα το περνω μαζι μου παντοτε με λουρι ενω το γατακι οχι και τοσο γιατι δεν θελω να το βλεπω με λουρι...Ειναι ολαα αυτα....Εσεις τι λετε?
Θα μπορούσα να σου προτείνω ένα μικρόσωμο σκυλάκι,έτσι ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος.Τί λες για ένα pomernian toy ;Nα επισημάνω ότι ο σκύλος χρειάζεται προσοχή,πειθαρχεία και εκπαίδευση,πολύ περισσότερο από τη γάτα.

Παράθεση

kimi

Νεοφερμένος

O kimi έγραψε στις 00:17, 12-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Πέρα απο την συμβίωση με γάτα, ίσως να σκεφτείς και το θέμα ότι τα λαμπραντόρ γίνονται μεγαλόσωμα σκυλιά.
Αν έχετε γενικά χώρο στο διαμέρισμα, αν υπάρχει μπαλκόνι κλπ κλπ.....
Αν ζείς με τους γονείς σου τί γνώμη θα έχουν αυτοί, το οικονομικό κομμάτι, το θέμα των διακοπών και γενιότερα ότι αφορά ένα νέο μέλος που θα είναι μαζί μας 15 περίπου χρόνια.
γνωριζω οτι ειναι μεγαλοσωμα σκυλια. Εχουμε μεζονετα και ειναι ανετα. δεν θα μπορουσα να φυλακισω ενα σκυλο σε ενα διαμερισμα. το οικονομικο παλευεται. ειχα σκυλακι πιο μικρο για 4 χρονια οποτε δεν μου ειναι τελειως αγνωστο. Οι γονεις μου για κανενα κατοικιδιο δεν ειπαν ναι αλλα δεν μπορουσαν να κανουν κ αλλιως. για τις Διακοπες πιστευω η γατα ειναι πιο δυσκολη υποθεση απ' οτι ο σκυλος.

Παράθεση

zenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zenia
H zenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H zenia έγραψε στις 18:07, 30-10-09:

σημερα πηρα ενα μικρο σκυλακι..χαριτωμενο..οι μικρες μου γατουλες ομως δεν τ καταδεχτηκαν καλα...η μια τ φοβαται κ η αλλη αγριευει..θελω να εχουν φιλικες σχεσεις..οπως εχουν μ τ αλλα σκυλια...παιζει ρολο το φυλλο?ειναι κ τ κουταβι θυληκο και οι γατες.αλλα εχω κ αλλο ενα σκυλι π ειν θυληκο..πειτε μ πλς τ ν κανω..δε θελω να νομιζουν πως δεν τ αγαπαω..

Παράθεση

zanin

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 18:10, 30-10-09:

μην ανησυχείς... είναι θέμα συνήθειας

εγώ πριν να βρω τη Μάγια (γάτα) έχουμε μαζί μας τον Ηρακλή ( σκύλο 12 ετών).

στην αρχή η Μάγια φοβόταν και έκανε κχχχχχχ.

εμείς όμως τα φέρναμε κοντά να μυριστούν και μετά από 2 βδομάδες η μάγια πήγαινε όπου ήταν ο Ηρακλής.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:36, 30-10-09:

Θέλει προσοχή στην γνωριμία, να μην πιέζεις καταστάσεις. Βάλε τα γατιά στο ένα δωμάτιο, και με μισάνοιχτη την πόρτα αστα να αλληλομυριστούν. Την άλλη μέρα τα ίδια, και σιγά σιγά θα ανοίξει η πόρτα..

Μη βιαστείς και μην πιέσεις.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:39, 30-10-09:

και παλι καλα που αντεδρασαν ετσι και δεν ειχατε πολεμικες συρραξεις.....μια χαρα θα τα πανε,μην αγχωνεσαι,αρκει να συνηθισουν ο μεν τα δε....

Παράθεση

heaven

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη heaven
H heaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H heaven έγραψε στις 21:42, 06-11-09:

καλα η γατα μου μολις δει σκυλο λυσαει...εχει φτασει σε σημειο να δει λαμπραντορ ημιαιμο και να το κανει "να κλαψει¨" δηλ ειχε γαντζωθει πανω του και το καημενο κλαψουριζε...ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα?

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 23:46, 06-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από heaven
καλα η γατα μου μολις δει σκυλο λυσαει...εχει φτασει σε σημειο να δει λαμπραντορ ημιαιμο και να το κανει "να κλαψει¨" δηλ ειχε γαντζωθει πανω του και το καημενο κλαψουριζε...ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα?
Xaxaμαλον φυσιολογικο είναι! Ο μιο μου κανει το ιδιο με τα σκυλακια μου, αλλα και τα ξενα. Εχεις ξαναδει γατο νε επιτυθεται σε μποξερ και το μποξερ να τρεχει να κρυφτει???για τετοια κατασταση μιλω! Φιλοξενουσα ένα αδεσποτο μποξερακι για λιγους μηνες και ο γατος δεν σταματησε να το κυνιγα! Το ιδιο και σε αυτά που εχω τωρα.πιανεται από την κοιλια τους, τα αυτια, την ουρα,,, ακομη και τα χειλη τους δαγκωνει!!! Αυτά δεν κανουν τιποτα!!! Είναι μκρο το γατακι σου??? Αν ναι είναι στην φαση οπου ότι βλεπει να κινητε το κινυγα!!!

Παράθεση

heaven

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη heaven
H heaven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H heaven έγραψε στις 00:31, 07-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από skai-animals
Xaxaμαλον φυσιολογικο είναι! Ο μιο μου κανει το ιδιο με τα σκυλακια μου, αλλα και τα ξενα. Εχεις ξαναδει γατο νε επιτυθεται σε μποξερ και το μποξερ να τρεχει να κρυφτει???για τετοια κατασταση μιλω! Φιλοξενουσα ένα αδεσποτο μποξερακι για λιγους μηνες και ο γατος δεν σταματησε να το κυνιγα! Το ιδιο και σε αυτά που εχω τωρα.πιανεται από την κοιλια τους, τα αυτια, την ουρα,,, ακομη και τα χειλη τους δαγκωνει!!! Αυτά δεν κανουν τιποτα!!! Είναι μκρο το γατακι σου??? Αν ναι είναι στην φαση οπου ότι βλεπει να κινητε το κινυγα!!!
ναι και το καημενο το σκυλακι...το λυπηθηκα ετσι που κλαψουριζε

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 00:43, 07-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από heaven
ναι και το καημενο το σκυλακι...το λυπηθηκα ετσι που κλαψουριζε
και εγω ετσι λεω καμια φορα... κι εμενα ο μιο ειναι μικρος ακομη...αλλα να τα προσεσεις για να μην κανει καμια αποτομη κινηση ο σκυλακος!!! εγω παντα τα επιβλεπω, γιατι καμια φορα ο μιο θαζει ολο το κεφαλι του στο στομα του σκυλου!!! αλλα ευτυχως οο σκυλος ειναι ηρεμος και απιχνιδιαρης αρκετα οποτε δεν προκειτε να τον κανει αποτομα!

Παράθεση

Rene^^

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rene^^
H Rene^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Rene^^ έγραψε στις 22:25, 06-01-10:

Γεια σας..ζω σε διαμερισμα και εχω ενα αρσενικο σκυλακι..θελω να παρω ενα γατακι(συγκεκριμενα εξωτικη γατα)..θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να προτιμησω θυληκο η αρσενικο (αν παιζει ρολο δλδ) αλλα και τι αλλο πρεπει να προσεξω για να μην δημιουργηθουν εντασεις μεταξυ τους...και γενικα οτι συμβουλες εχετε να μου δωσετε καλοδεχουμενες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 22:32, 06-01-10:

Το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να δεις αν το σκυκλακι σου τα πάει καλά με τις γατούλες κ μετά να δεις αν πρέπει να πάρεις κ άλλο ζωάκι. Πάντως επειδή τα εξωτικά απ όσο ξέρω μοιάζουν στο χαρακτήρα με τα περσικά είναι δλδ ήρεμα ζώα δεν πιστεύω να αντιμετωπίσεις προβλήματα συμβίωσης αρκεί βέβαια να συμφωνεί κ το σκυλάκι σου σ αυτό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rene^^

Νεοφερμένος

H Rene^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Rene^^ έγραψε στις 22:36, 06-01-10:

παντως το σκυλακι μου ειναι πολυ φοβιτσιαρικο και ντροπαλο με ολα τ ζωακια που εχει συναντησει...ισα ισα που οι αδεσποτες [μερικες] του γρυλιζουν απειλιτικα και εκεινος δεν καταλαβαινει

Παράθεση

ΜΑΤΟΥΛΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΑΤΟΥΛΑ
H ΜΑΤΟΥΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

H ΜΑΤΟΥΛΑ έγραψε στις 22:37, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rene^^
Γεια σας..ζω σε διαμερισμα και εχω ενα αρσενικο σκυλακι..θελω να παρω ενα γατακι(συγκεκριμενα εξωτικη γατα)..θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να προτιμησω θυληκο η αρσενικο (αν παιζει ρολο δλδ) αλλα και τι αλλο πρεπει να προσεξω για να μην δημιουργηθουν εντασεις μεταξυ τους...και γενικα οτι συμβουλες εχετε να μου δωσετε καλοδεχουμενες
Καλησπερα και Καλως Ορισες !!!
Επειδη εχω σκυλακια και γατακια που τα απεκτησα προσφατα , πιστευω οτι το να συμβιωσουν 2 ζωακια ειναι θεμα χαρακτηρα και τι ενοω ... πρωτον το σκυλακι σου τα παει καλα με αλλα ζωακια ??? δευτερον πρεπει να διαλεξεις μια γατουλα με ηρεμο χαρακτηρα και οχι αγρια , να την παρεις απο μικρη για να συνηθισει να ζει με σκυλακι και απο κει και περα το θεμα ειναι πως θα συμπεριφερθεις εσυ στα ζωακια για να καταλαβουν οτι θα χουν και τα δυο την αγαπη σου . Δεν πιστευω να παιζει ρολο το αρσενικο ή το θηλυκο , αν και εγω θα προτιμουσα θηλυκο .

Παράθεση

Rene^^

Νεοφερμένος

H Rene^^ έγραψε στις 22:41, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από matoula
Καλησπερα και Καλως Ορισες !!!
Επειδη εχω σκυλακια και γατακια που τα απεκτησα προσφατα , πιστευω οτι το να συμβιωσουν 2 ζωακια ειναι θεμα χαρακτηρα και τι ενοω ... πρωτον το σκυλακι σου τα παει καλα με αλλα ζωακια ??? δευτερον πρεπει να διαλεξεις μια γατουλα με ηρεμο χαρακτηρα και οχι αγρια , να την παρεις απο μικρη για να συνηθισει να ζει με σκυλακι και απο κει και περα το θεμα ειναι πως θα συμπεριφερθεις εσυ στα ζωακια για να καταλαβουν οτι θα χουν και τα δυο την αγαπη σου . Δεν πιστευω να παιζει ρολο το αρσενικο ή το θηλυκο , αν και εγω θα προτιμουσα θηλυκο .

ευχαριστω πολυ!!δες την παραπανω απαντηση που λεω¨για το σκυλακι μου..δεν ειναι καθολου επιθετικος οποτε δεν νομιζω να χει τοσο προβλημα..τι να πω..μακαρι

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:11, 08-02-10:

Πόσο εύκολο είναι για δύο κατοικίδιες ενήλικες γάτες να δεχτούν ένα κουτάβι (περίπου 3,5 μηνών);
Η μικρή σκυλίτσα θα είναι σε αυλή-οικόπεδο, αλλά οι δύο γάτες συνηθίζουν κάποιες ώρες της ημέρας να βγαίνουν βόλτα στο οικόπεδο.
Πόσο δύσκολο είναι το στάδιο προσαρμογής της σκυλίτσας με τις γάτες;
Υπάρχει περίπτωση να μην τα βρουν ποτέ μεταξύ τους;

Θα ήθελα την συμβουλή από κάποιον που είχε παρόμοια εμπειρία.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:40, 09-02-10:

Κοίτα μπορεί να συμβούν όλα....
Και πιο πολύ προσοχή θέλουν οι γάτες....
Αφού θα έχει το καθένα τον χώρο του είναι πολύ καλό. Στο χειρότερο σενάριο...
Οι γάτες δεν θα θέλουν τον σκύλο θα τον φοβούνται, και θα τον αποφεύγουν.. θα βγαίνουν τρέχοντας, και τρέχοντας θα ξαναμπαίνουν μέσα (αφού μεγαλώσει)....

Για το σκυλάκι αφού είναι μικρό μάλλον θα τις δεχτεί. (προσοχή μόνο να μην έχει καμία τραυματική εμπειρία... γιατί τότε, θα περιμένει να μεγαλώσει...)

Παράθεση

lola9900 (Ευλαμπία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lola9900
H Ευλαμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lola9900 έγραψε στις 17:14, 27-03-10:

εγω ειχα 2 αγορακια ενα γατο και ενα ροτβαιλερ εκαναν τρελα παιχνιδια

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 15:49, 07-04-10:

και εγω το ιδιο φοβαμαι...γιατι θα εχω σπιτι μου σε λιγες μερες κουταβι...

Παράθεση

mairi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairi
H mairi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H mairi έγραψε στις 02:36, 16-04-10:

Έχω σπίτι 1 γάτο κ 1 σκυλίτσα.Ζούνε και τα 2 μέσα στο ίδιο διαμέρισμα.

Πρώτα ήρθε ο γάτος 2 μηνών και ήταν μόνος του για 2 περίπου εβδομάδες.Μετά φέραμε το σκυλάκι 2,5 μηνών...το κρατούσε στην αγκαλιά του ο σύντροφός μου κι εγώ κρατούσα το γάτο.Τα πλησιάσαμε σιγά-σιγά..το σκυλάκι-χαζούλικο κουταβάκι ακόμη-δεν κοιτούσε καν το γάτο.Ο γάτος απ'την αρχή έδειξε μια ενόχληση κι όταν τα πλησιάσαμε πολύ έκανε ένα ΧΧΧΧΧΧΧ άλλο πράμα,δεν τον είχα ξανακούσει!Φούντωσε όλο του το τρίχωμα και ειδικά η ουρά του!!Ο κακιασμένος κόντεψε να με γρατσουνίσειΤον απομάκρυνα αμέσως.Την υπόλοιπη ώρα δεν ασχολήθηκε καθόλου με το σκυλί.

Περιττό να πω ότι δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα!!Η σκυλίτσα κοιμόταν μέσα σε πάρκο,ο γάτος αλώνιζε ελεύθερα.Περίεργος φυσικά πήγαινε κάθε τόσο μπροστά απ'το πάρκο και την περιεργαζόταν.Όμως κάπου κάπου έδινε κάτι γρατσουνιές-μπουνιές στον αέρα και τον μάλωνα.Κανείς δεν έπαθε τίποτα και σε 1-2 μέρες όλα ήταν εντελώς ήρεμα.
Έφτασαν στο σημείο όχι μόνο να κοιμούνται μαζί,αλλά και να γλείφουν το ένα το άλλοΖούμε όλοι μαζί ευτυχισμένοι τους τελευταίους 5 μήνες

Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι πάνω στο παιχνίδι κάποιες φορές η ατσούμπαλη η σκυλίτσα το παρακάνει λίγο κι αυτός απλά νιαουρίζει ενοχλημένος και φευγεί τρέχοντας για το γατόδεντροΔεν είχαμε ποτέ καμία σύρραξη.

Σίγουρα βοήθησε το γεγονός πως ήταν και τα δύο μικρά και ήρθαν σχεδόν μαζί στο σπίτι.Κι ο γατούλης μας είναι γενικά ήρεμος χαρακτήρας.
Ίσως οι γατούλες σου τον αντιμετωπίσουν ως εισβολέα και θελήσουν να υπερασπιστούν την περιοχή τους ή απλά να τον φοβηθούν κι εκεί δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν-αν απλά τρέχουν φοβισμένες κι ίσως κάποια στιγμή το ξεπεράσουν εφόσον καταλάβουν πως δεν αποτελεί κίνδυνο ή αν οργανώσουν επίθεση.Είανι και κάπως αψυχολόγητες οι γάτες!Γνώμη μου πάντως είναι για αρκετό καιρό να μην τις αφήνεις μόνες με το κουτάβι χωρίς επίβλεψη.

Εύχομαι πάντως να τα πάνε καλά κι αν δε γίνουν "φίλοι" τουλάχιστον να συνυπάρχουν ειρηνικά

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 07:23, 16-04-10:

λοιπον λιγες μερες που εχει ερθει ο Οσκαρ οι σχεσεις του με τις γατες ειναι μια χαρα...ο κικο ενοχλειται μονο οταν τον πλησιαζει με επιμονη ο Οσκαρ..απλα το προβλημα ειναι οτι τωρα σταματησε να τις φοβαται και παει να τις δαγκωσει για να παιξουνε..και πριν λιγο μου ηρθε με αιματα στην μουριτσα...και αυτος χαμπαρι....τι να πω..

Παράθεση

mairi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairi
H mairi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H mairi έγραψε στις 14:15, 16-04-10:

Ναι,αυτό είναι το θέμα,πάει το σκυλάκι να παίξει αλλά δεν ξέρει μέχρι που το παίρνει να χρησιμοποιήσει τα δοντάκια του και η γάτα ενοχλείται και το διώχνει με τον "τρόπο της".Σε μας βέβαια δεν υπήρξαν αίματα,απλά ο γάτος το πολύ πολύ να του έδινε 1 μπατσούλα χωρίς νύχια κι έφευγε τρέχοντας.Φαντάζομαι με τον καιρό θα βρούνε τον τρόπο να παίζουν χωρίς να μαλώνουν.

Παράθεση

Ιορδάνης16190

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιορδάνης16190
Ο Ιορδάνης16190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Ιορδάνης16190 έγραψε στις 07:04, 30-04-10:

Για σας παιδια εγω και η οικογενιά μου ενω εχουμαι μια αξιολατρευτη γατούλα 1,7 χρονων αλλα αποφασίσαμε να παρουμε και ένα σκυλάκι τι μπορουμαι να κανουμαι για να την προετιμάσούμαι για το νεο της αδερφακι?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:06, 01-05-10:

Στην αρχή χώρια... και τους βάζετε απο ένα ρουχαλάκι/κρεβατάκι του άλλου για να πάρουν μυρωδιά.
Μετά όταν έρθει η ώρα τα έχετε σε χωριστά δωμάτια με μισάνοιχτη την πόρτα, που να μην μπορούν να την περάσουν, μόνο να μυρίζονται... και σιγα σιγά μέρα με την μέρα την ανοίγεται παραπάνω, ΠΑΝΤΑ με επίβλεψη... φυσικά και ποτέ μόνα.

Μιλάμε με ήρεμη φωνή, ήρεμες κινήσεις... και χαλαρή ατμόσφαιρα. Πολύ σημαντικό. Όχι υστερίες, φωνές πανικός...

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΓΕΛΟΣ2
Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 574 μηνύματα.

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 20:48, 12-05-10:

τα λαμπ ειναι πολυ καλοι χαρακτηρες...αλλα και με τρομερη ενεργεια...μη το λες αυτο για το διαμερισμα...γιατι ειναι πολυ πιθανο το σκυλακι(τα λαμπ ειναι και ανθρωποκεντρικα) να μην θελει να βγει απο το σπιτι...χρειαζετε χρονο για βολτα(μεγαλη...να τρεξει και να παιξει με αλλα σκυλακια) και εκπαιδευση...αν ειναι κουταβι δεν θα εχεις προβλημα απο την μερια του κουταβιου(και μεγαλυτερο να ηταν) η γατα πιστευω ειναι ποιο δυσκολη...αλλα το πιθανοτερο ειναι να συνιθισουν...αν δεν γινουν κολιτεοι τουλαχιστον δεν θα πηραζει το ενα το αλλο...

*ωπ...τωρα ειδα οτι απαντησα στο μνμ απο το 2009...σορυ...

Παράθεση

booky (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη booky
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μόνο μία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H booky Μιλουδάκι μου... έγραψε στις 16:46, 07-07-10:

Καλησπέρα σας φίλοι μου.Ήθελα την συμβουλή σας όσον αφορά την συμβίωση μίας γάτας και σκύλου.Η Μητέρα μου θα φύγει μία βδομάδα διακοπές οπότε θα πρέπει να προσέχω τον σκύλο της αλλά εγώ στο σπίτι έχω μία γατούλα εδώ και ένα χρόνο.Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να έχω τον booky(σκύλος )μέσα στο σπίτι και την Μιλού(γάτα)στο μπαλκόνι γιατί είναι και μαθημένη να μένει στο μπαλκόνι.Λέτε να τα καταφέρω ή θα βάλουμε μπελάδες στο κεφάλι μας ?Ο Booky δεν έχει ιδιαίτερη αγάπη στις γάτες ενώ η Μιλού δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλα ζωάκια.Λέτε να τα καταφέρω?Έχετε να μου προτείνεται κάτι ?Η όλη ιστορία θα κρατήσει μία εβδομάδα

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 17:11, 07-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από booky
Καλησπέρα σας φίλοι μου.Ήθελα την συμβουλή σας όσον αφορά την συμβίωση μίας γάτας και σκύλου.Η Μητέρα μου θα φύγει μία βδομάδα διακοπές οπότε θα πρέπει να προσέχω τον σκύλο της αλλά εγώ στο σπίτι έχω μία γατούλα εδώ και ένα χρόνο.Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να έχω τον booky(σκύλος )μέσα στο σπίτι και την Μιλού(γάτα)στο μπαλκόνι γιατί είναι και μαθημένη να μένει στο μπαλκόνι.Λέτε να τα καταφέρω ή θα βάλουμε μπελάδες στο κεφάλι μας ?Ο Booky δεν έχει ιδιαίτερη αγάπη στις γάτες ενώ η Μιλού δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλα ζωάκια.Λέτε να τα καταφέρω?Έχετε να μου προτείνεται κάτι ?Η όλη ιστορία θα κρατήσει μία εβδομάδα
Για μενα η καλυτερη λυση ειναι το αντιστροφω..ο σκυλος στο μπαλκονι και η γατα μεσα! Μια γατα διατρεχει πολυ μεγαλυτερο κινδυνο εξω στο μπαλκονι απ οτι ενας σκυλος..

Παράθεση

booky (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη booky
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μόνο μία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H booky Μιλουδάκι μου... έγραψε στις 18:05, 09-07-10:

Ευχαριστώ για την συμβουλή!θα τα δοκιμάσω όλα και ο Θεός βοηθός!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους