Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,238 εγγεγραμμένα μέλη και 718,329 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 302 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ωτίτιδα

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 19:52, 31-10-06:

Το Λουκρητάκι με τις βόλτες μέσα στη βροχή τα κατάφερε πάλι. Το πολύπαθο αριστερό αυτάκι μας έπαθε πάλι! ωτίτιδα. 3η φορά φέτος. Ευτυχώς πια καταλαβαίνω αμέσως τα συμπτώματα και ελπίζω ότι με τις 5 μέρες σταγόνες που μας είπε ο γιατρός θα περάσει.. Η αδερφή μου λέει να την κρατήσω και μέσα στο σπίτι συνέχεια για να μην εκτίθεται στην υγρασία. Άντε τώρα να κρατήσεις τον Ταρζάν 5 μέρες μέσα στο σπίτι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 20:02, 31-10-06:

Περαστικα ευχομαι .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 20:28, 31-10-06:

Περαστικούλια σας!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 20:33, 31-10-06:

Περαστικα και απο εμενα. Ποια ειναι τα συμπτωματα?

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 20:56, 31-10-06:

Eυχαριστούμε κορίτσια. Περαστικά θα 'ναι αλλά στεναχωριέμαι που το παθαίνει τόσο συχνά...
Σαρδέλα όταν το παθαίνει ξύνει επίμονα το αυτί που την πονάει και κουνάει το κεφάλι της προς εκείνη την πλευρά περίπου όπως εμείς όταν θέλουμε να βγάλουμε νερό που έχει μπει στο αυτί μας. Στις χειρότερες εκδοχές τινάζει το κεφάλι της πανικόβλητη δεξιά αριστερά. Επίσης το άρρωστο αυτί βγάζει πάρα πολύ και πολύ σκουρόχρωμο κερί (το οποίο υποτίθεται βρωμάει αλλά εγώ ποτέ δεν κατάφερα να το μυρίσω).
Όταν την μάζεψα από τον δρόμο (6 μηνών) τα αυτιά της ήταν γεμάτα ψώρα και αυτό κατέστρεψε το τύμπανο του ενός αυτιού. Γι αυτό και η ταλαιπωρία με τις ωτίτιδες...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:07, 01-11-06:

προσεχε αυτη την ατιμη την ωτιτιδα γιατι εξαιτιας της ο πισσας επαθε μεγαλο χουνερι

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 00:11, 01-11-06:

Τωρα που κανει κριο τι τι θελει τισ βολτες ασ κατσει μεσα στα ζεστα της το χαζουλικο. Μακια της και περαστικουλια.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 02:21, 01-11-06:

περαστικουλια της!!!

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 έγραψε στις 10:02, 01-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
προσεχε αυτη την ατιμη την ωτιτιδα γιατι εξαιτιας της ο πισσας επαθε μεγαλο χουνερι
Ωχ, αλήθεια ε; Τι έπαθε;
Όλοι αυτό μου λένε και την προσέχω και γω... Της καθαρίζω και τα αυτιά μια φορά το μήνα με ειδικό υγρό αλλά τι να κάνω που το λωλό μου γυρνάει 20 λεπτά στη βροχή μέχρι να δεηθεί να γυρίσει σπίτι.
Από χτες φυσικά είναι κατοίκον περιορισμό! Τώρα της έχω ανοίξει το παράθυρο και κάθεται και κοιτάει τη βροχή από τα φυλλαράκια (είναι ο μόνος τρόπος για να πειστεί ότι έξω ακόμη βρέχει και να μην γκρινιάζει..). Το κακό βέβαια είναι ότι το παράθυρο είναι στο δωμάτιο μου και ξεπαγιάζω και γω

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 14:43, 01-11-06:

Περστικα της! Παλια ειχαν παθει και τα δικα μας (ο Καισαρας και η Ροζα) και μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι και κολλητικη μεταξυ των γατιων. Επισης μυριζαν πολυ ασχημα τα αυτια τους οντως!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:52, 01-11-06:

Εμενα δεν εχει παθει ακομα κατι με τα "αυτια" της.
Μαριγω, σε ευχαριστω που μου ειπες τα συμπτωματα, να ξερω για την σαρδελα.
Περαστικα στη γατουλα σου, και ελπιζω να το ξεπερασει γρηγορα!!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 16:14, 01-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από marigo173
Ωχ, αλήθεια ε; Τι έπαθε;
Όλοι αυτό μου λένε και την προσέχω και γω... Της καθαρίζω και τα αυτιά μια φορά το μήνα με ειδικό υγρό αλλά τι να κάνω που το λωλό μου γυρνάει 20 λεπτά στη βροχή μέχρι να δεηθεί να γυρίσει σπίτι.
Από χτες φυσικά είναι κατοίκον περιορισμό! Τώρα της έχω ανοίξει το παράθυρο και κάθεται και κοιτάει τη βροχή από τα φυλλαράκια (είναι ο μόνος τρόπος για να πειστεί ότι έξω ακόμη βρέχει και να μην γκρινιάζει..). Το κακό βέβαια είναι ότι το παράθυρο είναι στο δωμάτιο μου και ξεπαγιάζω και γω
παρουσιασε συνδρομο χορνερ γιατι δεν ειχαμε παρει χαμπαρι την ωτιτιδα δεν παραπονιοταν κ ξαφνικα το γατι πηρε κληση το κεφαλι του 90 μοιρες στα δξια η ωτιτιδα ειχε κτυπισει το οπτικο νευρο χαλια χαλια

Παράθεση

KGRIZOYLHS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KGRIZOYLHS
H KGRIZOYLHS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (17 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H KGRIZOYLHS έγραψε στις 02:03, 02-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Περστικα της! Παλια ειχαν παθει και τα δικα μας (ο Καισαρας και η Ροζα) και μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι και κολλητικη μεταξυ των γατιων. Επισης μυριζαν πολυ ασχημα τα αυτια τους οντως!
Περαστικα! Και τη γυνετε οταν τα αυτακια τους εχουν μεσα μαυρακια?Ενοω οταν εχουν καποια μαυρα πραγματα μεσα ατα αυτια τους και αυτο γυνετε οταν βγενουν εξω.Εγω παντως περνω κατι σταγωνες φεβγουν για 2-3 μερες αλλα παλη το ιδιο.Να πεις οτι τις αφυνο εξω οχι καμια φορα απο τοτε που τα πειρα δεν τα αφυσα εξω. Δεν ξερω τη να κανω για να φυγουν τελειως?

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 02:07, 02-11-06:

εμενα η Τσικι οταν ειχε μαυρακια στ'αυτια της και ξυνοταν συνεχεια πηγαμε στον κτηνιατρο και μας εδωσε μια αλοιφη(αντιμικροβιακη)κι ενα υγρο(καθαριστικο).καναμε τη θεραπεια κι απο τοτε ειναι μια χαρα.της βαζω ομως το υγρο καθε 15 μερες.

Παράθεση

KGRIZOYLHS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KGRIZOYLHS
H KGRIZOYLHS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (17 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H KGRIZOYLHS έγραψε στις 02:48, 02-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
εμενα η Τσικι οταν ειχε μαυρακια στ'αυτια της και ξυνοταν συνεχεια πηγαμε στον κτηνιατρο και μας εδωσε μια αλοιφη(αντιμικροβιακη)κι ενα υγρο(καθαριστικο).καναμε τη θεραπεια κι απο τοτε ειναι μια χαρα.της βαζω ομως το υγρο καθε 15 μερες.
Το ονομα απο την αντιμικροβιακη?Σε ολεσ τισ γατεσ το ιδιο δεν ειναι?

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 έγραψε στις 09:40, 02-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
παρουσιασε συνδρομο χορνερ γιατι δεν ειχαμε παρει χαμπαρι την ωτιτιδα δεν παραπονιοταν κ ξαφνικα το γατι πηρε κληση το κεφαλι του 90 μοιρες στα δξια η ωτιτιδα ειχε κτυπισει το οπτικο νευρο χαλια χαλια
Μαμά μου.. Νομίζω μου είχε πει μια τέτοια τρομακτική ιστορία και η αδερφή μου για να με πείσει ότι πρέπει κάθε φορά που το παθαίνει να τρέχουμε αμέσως στον κτηνίατρο.. Μετά έγινε καλά όμως, ε;
Η Λουκρητία ευτυχώς είναι ήδη καλύτερα και σας ευχαριστεί όλους για τις ευχές σας:up:. Σήμερα βγήκε και ήλιος δυνατός και την άφησα να πάει βόλτα και είναι πολύ χαρούμενη
Τώρα για τα μαυράκια θα συνιστούσα μια βόλτα στον κτηνίατρο γιατί μπορεί να είναι απλά κερί αλλά μπορεί να είναι και ψώρα. Σε κάθε περίπτωση τα αυτάκια θέλουν προσοχή!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:18, 02-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από KGRIZOYLHS
Το ονομα απο την αντιμικροβιακη?Σε ολεσ τισ γατεσ το ιδιο δεν ειναι?
Οπως γραφει πριν και η Μαριγω, καλυτερα να την πας στο γιατρο και να δωσει θεραπεια. Παντως σαν ψωρα ακουγεται αυτο που εχει η γατα σου και μην την αφησεις χωρις θεραπεια, γιατι ταλαιπωρειται.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 16:19, 02-11-06:

δεν το θυμαμαι το ονομα,αλλα συμφωνω κι εγω,καλυτερα να την πας στον κτηνιατρο γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και ισως θελει διαφορετικη θεραπεια

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:34, 02-11-06:

Προβλημα κι αυτή η ωτίτιδα.... Εμένα μου το πάθαιναν πάντα μικρά, καναμε θεραπεία και μετα ήταν εντάξει. Περαστικά πάντως!

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 16:08, 16-08-09:

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και θέλω τις συμβουλές σας και ειδικότερα από τους κτηνιάτρους του φόρουμ. Η Μένια συνέχεια έχει ωτίτιδα. Κάθε χρόνο τα ίδια. Στις προηγούμενες φορές ο κτηνίατρος μου ελεγε να της βάζω στο αυτί 2 φορές την ημέρα Automax ή κάποιες φορές Surolan. Μου είπε ότι η Μένια έχει ευαισθησία στα αυτιά από μικρή που τη βρήκαμε ημίκουφη και ημίκουτση. Το θέμα είναι ότι τώρα παραέγινε το κακό, από τον Ιούνιο τραβιέμαι στον κτηνίατρο γιατί έχει ωτίτιδα και στα 2 αυτιά της. Στην αρχή βάλαμε Surolan για 14 ημέρες, έφυγα για διακοπές και άφησα τη φαρμακευτική αγωγή στη μητέρα μου, η οποία δεν βλέπει καλά και μάλλον νόμιζε ότι έπεφταν οι σταγόνες στο αυτί ενώ δεν έπεφταν. Την ξαναπάω στον γιατρό και, αφού της καθάρισε τ' αυτιά, φυσικά μου είπε ότι δεν έφυγε η ωτίτιδα γιατί δεν μάλλον δεν έγινε σωστή αγωγή. Μου δίνει Automax για 14 μέρες πάλι και το έβαζα εγώ, οπότε είμαι σίγουρη ότι η αγωγή έγινε σωστά. Τον Ιούλιο δεν παρατήρησα κάτι ύποπτο μέχρι που την προηγούμενη βδομάδα βλέπω τη Μένια πάλι να ξύνει τ' αυτιά της. Κοιτάζω μέσα και βλέπω καφέ βρωμίτσες ΚΑΙ στα 2 αυτιά! ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ??!! Τι στο καλό να κάνω πια? Ο κτηνίατρός μου λείπει για διακοπές και θα πάω σε άλλο κτηνίατρο αυτή την φορά για να δω τι θα μου πει. Γιατί είναι τόσο ευαίσθητη στα αυτάκια της? Τι να κάνω για να μην παθαίνει συνέχεια ωτίτιδα? Να σημειώσω ότι την πόρτα του μπάνιου την κλείνω πάντα γιατί παλιά έμπαινε και δροσιζόταν κάτω από τη βρύση και ο γιατρός μου είχε πει ότι το νερό ήταν ένας παράγοντας ωτίτιδας...
Καμιά ιδέα? Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:07, 16-08-09:

Θα μπορούσες να πάρεις μια γνώμη κι από τον JohnDVM που είναι κτηνίατρος, εκτός αν λείπει διακοπές ο άνθρωπος...
Περαστικά στην ψιψίνα σου. Ελπίζω να βρεθεί άκρη, μα με τον παλιό της γιατρό, μα με κάποιον καινούργιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:11, 16-08-09:

Περαστικά Menia!
Ευχομαι γρήγορα να περάσουν όλα!

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 10:26, 17-08-09:

Πριν από δύο μήνες, περίπου, ωτίτιδα είχε και ο δικός μου ο γάτος. Το κατάλαβα γιατί πείραζε το ένα του αυτί και φώναζε. Πρέπει να πονούσε. Πήγαμε 3 φορές στο γιατρό (κάθε δεκαπέντε ημέρες) και του έκανε αγωγή με Αutomax. Eνδιάμεσα του το έβαζα εγώ. Μόλις τελείωσε η θεραπεία, δεν κατάλαβα νάχει πάλι ενόχληση. 'Αρα θεραπεύτηκε. Μήπως το φάρμακο που του δίνεις δεν είναι επαρκές γιά την ίασή του; Μήπως χρειάζεται άλλη ποσότητα; Ρώτα και άλλο γιατρό. 'Ισως σου πεί κάτι άλλο. Ίσως σου δώσει άλλο φάρμακο πιο δραστικό.
Εύχομαι περαστικά της και ότι καλύτερο

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 14:09, 17-08-09:

Απλά φοβάμαι ρε γμτ μήπως από το πολύ φάρμακο απέκτησε αντιστάσεις στο αυτί και τι κάνουμε τότε...

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 14:34, 17-08-09:

Το automax είναι κολλύριο? Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει και ο γατούλης της μαμάς μου και του έβαζε garamat, αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

H menia έγραψε στις 14:44, 17-08-09:

Και το Automax και το Surolan είναι σωληνάρια με παχύρευστη κρέμα που πέφτει μέσα στο αυτί...

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 15:04, 17-08-09:

Και τι ποσότητα του βάζεις? Να πάω να το πάρω κι εγώ. Έχει στα φαρμακεία?

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

H menia έγραψε στις 15:20, 17-08-09:

Σίγουρα τα πουλάνε σε φαρμακεία με κτηνιατρικά είδη. Ο γιατρός μου έλεγε να της βάζω πρωί-βράδυ μέσα στο αυτί 2-3 σταγόνες για 14 μέρες, το υγρό επειδή είναι παχύρρευστο κυλούσε προς τα μέσα. Καλύτερα πάρε όμως τη συμβουλή του κτηνιάτρου σου... Τώρα θα στέιλω ΠΜ στον JohnDVM..

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

H catlover έγραψε στις 15:27, 17-08-09:

Σ'ευχαριστώ πολύ, αν μάθεις κάτι παραπάνω πες μου κι εμένα σε παρακαλώ. Χοντρό πακέτο αυτή η ωτίτιδα!

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

H menia έγραψε στις 15:34, 17-08-09:

Εστειλα ΠΜ στον JohnDVM να δώσει τα φώτα του εδώ μέσα! Ελπίζω μόνο να μην τον ενοχλώ στις διακοπές του!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 08:12, 18-08-09:

οι ωτιτιδες ειναι δυσκολες να αντιμετωπιστουν ειδικα αν ειναι χρονιες,στις γατες συνηθως προκειται για μικτες ωτιτιδες που εκτος απο βακτηρια υπαρχουν και μυκητες και ψωρα και πρεπει να γινει συνδυαστικη θεραπεια με σταγονες στο αυτι αλλα και αμπουλα στονσβερκο για διαστημα τουλαχιστον 1 μηνος

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

H menia έγραψε στις 19:51, 18-08-09:

Χμμμ... αυτό δεν μου το είπε ο γιατρός μου, όταν θα πάω τη Μένια θα του πω να το ελέγξει κι αυτό... Τώρα μόλις αγόρασα Automax, πριν το βάλω όμως πρέπει να καθαρίσω τα αυτάκια της? Κι αν ναι, πώς το κάνουμε που δεν κάθεται η άτιμη?

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 23:12, 18-08-09:

Εχω ακριβωσ το ιδιο προβλημα με το Σηφη....Μονο που μου ειχαν πει οτι ειναι ψωρα,δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με την ωτιτιδα... Τωρα ξαναγεμισε μαυρακια το αυτι του Σηφη και το προβλημα ειναι οτι κολλησε και τη Selena!Αντε να τα βγαλω περα τωρα... Και ξυνονται διαρκως!Ελεος

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 07:11, 19-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
οι ωτιτιδες ειναι δυσκολες να αντιμετωπιστουν ειδικα αν ειναι χρονιες,στις γατες συνηθως προκειται για μικτες ωτιτιδες που εκτος απο βακτηρια υπαρχουν και μυκητες και ψωρα και πρεπει να γινει συνδυαστικη θεραπεια με σταγονες στο αυτι αλλα και αμπουλα στονσβερκο για διαστημα τουλαχιστον 1 μηνος
JohnDVM ο κτηνίατρος μου έχει πει ότι σε περίπτωση απλής βέβαια ωτίτιδας μπορώ να αραιώνω frontline σε λίγο νερό κ να τους ρίχνω με μία σύριγγα όχι επιφανειακά στο αυτή αλλά κ με την αμπούλα που ρίχνουμε για τα παράσιτα να βάζω από μία σταγόνα πίσω από κάθε αυτί. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:48, 19-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
JohnDVM ο κτηνίατρος μου έχει πει ότι σε περίπτωση απλής βέβαια ωτίτιδας μπορώ να αραιώνω frontline σε λίγο νερό κ να τους ρίχνω με μία σύριγγα όχι επιφανειακά στο αυτή αλλά κ με την αμπούλα που ρίχνουμε για τα παράσιτα να βάζω από μία σταγόνα πίσω από κάθε αυτί. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Το Frontline δεν εχει ενδειξη για την ψωρα, αλλα σκοτωνει τα εντομα της οικογενειας των αραχνιδων στην οποια ανηκουν και οι ψωρες οποτε μπορει να κανει δουλεια , καλο ειναι να το αραιωνεις βεβαια για να μην ειναι πολυ ερεθιστικο. εγω για την ψωρα χρησιμοποιω ειτε αμπουλα advocate ειτε stronghold

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 09:55, 19-08-09:

Νομίζω ότι η stronghold είναι η καλύτερη αμπουλα που υπάρχει αν κ στην περιοχή μας οι κτηνίατροι δεν προτιμούν να την δουλεύουν δεν γνωρίζω τον λόγω πάντως είδα ότι είναι η μόνη που είναι τόσο αποτελεσματική

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 21:41, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
Νομίζω ότι η stronghold είναι η καλύτερη αμπουλα που υπάρχει αν κ στην περιοχή μας οι κτηνίατροι δεν προτιμούν να την δουλεύουν δεν γνωρίζω τον λόγω πάντως είδα ότι είναι η μόνη που είναι τόσο αποτελεσματική
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου..ειδικά στα μακρύτριχα μόνο αυτή κάνει δουλειά.Ότι άλλο κι τους έβαζα δεν έκανα τίποτα.

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

H menia έγραψε στις 21:35, 04-09-09:

Πήγα την κούκλα μου στον κτηνίατρο σήμερα! Του λέω να την τσεκάρει μήπως μαζί με ωτίτιδα έχει και ψώρα και ο γιατρός κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό!
"Ψώρα?", με ρωτάει με γουρλομένο μάτι. Και αμέσως άρχισε να εξετάζει υπερπροσεκτικά τα κομμάτια βαμβάκι με τα οποία καθάρισε τα αυτιά της Μένιας. Τα κοίταξε, τα ξανακοίταξε, τα μύρισε, και έβγαλε πόρισμα.
"Η γάτα σου δεν έχει ούτε ωτίτιδα ούτε ψώρα. Εχει υπερπαραγωγή κυψελίδας".
Τι είναι αυτό? Ας πούμε κερί στα αυτιά. Μου έδωσε ένα ζελέ για καθάρισμα αυτιών να βάζω μια φορά την ημέρα. Αχ βρωμύλω Μένια!!
Τώρα, ελπίζω να είναι μόνο αυτό... και να μην ξανατρέχω πάλι σε κανά μήνα... JohnDVM ποια είναι η άποψή σου γι' αυτό?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 08:56, 05-09-09:

Τα κοιταξε στο μικροσκοπιο? Η υπερπαραγωγη κυψελιδας συνηθως ειναι συμπτωμα καποιας ωτιτιδας ή ψωρας

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 09:50, 27-06-11:

Η Ήρα μου έχει ξανά ωτίτιδα, παρουσιάζει πάρα πολύ συχνά, κάθε φορά που της κάνω θεραπεία το αφτί της καθαρίζει σε 3 μέρες αλλά ξανά εμφανίζετε. Τώρα της δίνω σταγόνες dexoryl, οι οδηγίες λένε 0.5 ml το πρωί και βράδυ. δεν είναι πολύ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:41, 28-06-11:

Καλημερα.Απο μονη σου το δινεις..ή σου το ειπε ο γιατρος;Γιατι αν ο γιατρος σου εχει δωσει οδηγιες..τοτε προφανως σωστα της δινεις,αν οχι...οπωσδηποτε πηγαινε σε γιατρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:49, 28-06-11:

Μου της έδωσε κτηνίατρος, όχι αυτός που την παρακολουθεί γι΄αυτο και είναι άλλης εταιρείας,απλά είναι φάρμακο το οποίο δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει και μου φάνηκε πολύ μεγάλη η δοσολογία.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:55, 28-06-11:

ΟΚ ...το φαρμακο στο εδωσε ο γιατρος,την δοσολογια..αυτος σου την ειπε..ή το ξεχασε,και βαζεις εσυ οσο λεει; Ή σου ειπε να βαζεις τη δοσολογια που λεει το κουτι;Διοτι πολλες φορες οι γιατροι σου δινουν αλλη δοσολογια απο αυτες που λενε οι οδηγιες χρησεως

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 17:49, 28-06-11:

Ναι ο γιατρός μου τα έδωσε όλα και τη δοσολογία κοιτώντας το κουτί! μάλλον θα πάρω τηλ τον κτηνίατρο που την παρακολουθεί να μου λυθεί η απορία.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:12, 07-07-11:

Το ενδέχομενο αλλεργίας το έχετε αποκλείσει;

Παράθεση

AggelikiX

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AggelikiX
H AggelikiX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H AggelikiX έγραψε στις 19:21, 03-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
Η Ήρα μου έχει ξανά ωτίτιδα, παρουσιάζει πάρα πολύ συχνά, κάθε φορά που της κάνω θεραπεία το αφτί της καθαρίζει σε 3 μέρες αλλά ξανά εμφανίζετε. Τώρα της δίνω σταγόνες dexoryl, οι οδηγίες λένε 0.5 ml το πρωί και βράδυ. δεν είναι πολύ?
Καλησπέρα και από εμένα! Ελπίζω η γατούλα να είναι οκ μέχρι σήμερα πάντως επειδή έχω κακή εμπειρία αν συνεχίσει να έχει προβλήματα με το αυτί να την πας για ωτοσκόπηση οπωσδήποτε. Αυτό γίνεται με νάρκωση αλλά μόνο έτσι εξετάζονται σωστά τα αυτιά και προλαβαίνεις καταστάσεις που εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα να διορθώσω στη δική μου γάτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kira&Fay (Φαιη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kira&Fay
H Φαιη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Kira&Fay έγραψε στις 19:55, 19-06-15:

Καλησπερα σε ολους.
Πηρα την Κιρα απο τη φιλοζωικη σχεδον ετοιμοθανατη ουτε ενα κιλο. Στο βιβλιαριο που μου εδωσαν γραφει οτι ειναι 5 χρονων. Ο κτηνιατρος μου λεει οτι ειναι πανω απο οχτω. Υστερα απο εξι μηνες με βιταμινες, καλο φαγητο, πολυ αγαπη και μια επιθετικη αγωγη για ρινοτραχειτιδα ειναι τρια κιλα. Το τριχωμα της ειναι λαμπερο και γενικα ειναι πολυ κεφατη και κακομαθημενη. Το προβλημα μας ειναι οτι εχει ωτιτιδα που επιμενει. εχουμε δοκιμασει τρεις διαφορετικες αγωγες συν αμπουλες ανα δεκαπενθημερο, καθημερινο καθαρισμο αυτιων αλλα το προβλημα επιμενει. Ο γιατρος λεει οτι μαλλον το ειχε ολη της τη ζωη και θα παρει χρονο. Εχω απελπιστει. Θα την ξαναπαω παλι τη Δευτερα να τη δει. Εχει αντιμετωπισει κανεις σας παρομοιο προβλημα? Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pinkman

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Pinkman
Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Pinkman έγραψε στις 23:03, 20-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Kira&Fay
Καλησπερα σε ολους.
Πηρα την Κιρα απο τη φιλοζωικη σχεδον ετοιμοθανατη ουτε ενα κιλο. Στο βιβλιαριο που μου εδωσαν γραφει οτι ειναι 5 χρονων. Ο κτηνιατρος μου λεει οτι ειναι πανω απο οχτω. Υστερα απο εξι μηνες με βιταμινες, καλο φαγητο, πολυ αγαπη και μια επιθετικη αγωγη για ρινοτραχειτιδα ειναι τρια κιλα. Το τριχωμα της ειναι λαμπερο και γενικα ειναι πολυ κεφατη και κακομαθημενη. Το προβλημα μας ειναι οτι εχει ωτιτιδα που επιμενει. εχουμε δοκιμασει τρεις διαφορετικες αγωγες συν αμπουλες ανα δεκαπενθημερο, καθημερινο καθαρισμο αυτιων αλλα το προβλημα επιμενει. Ο γιατρος λεει οτι μαλλον το ειχε ολη της τη ζωη και θα παρει χρονο. Εχω απελπιστει. Θα την ξαναπαω παλι τη Δευτερα να τη δει. Εχει αντιμετωπισει κανεις σας παρομοιο προβλημα? Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.
Ψαξε το θεμα αν επιμενει στην δικια μου γατα τελικα ηταν ογκος μεσα στο λωβο του αυτιου υπεφερε το καημενο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kira&Fay (Φαιη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kira&Fay
H Φαιη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Kira&Fay έγραψε στις 23:36, 20-06-15:

Εκλεισα ραντεβου να την παω παλι τη Δευτερα. Δε φαινεται να υποφερει. Μονο στο καθαρισμα συγχιζεται αλλα το πηρε αποφαση και καθεται ησυχα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γατάκι με ωτίτιδα - Από cookie12795
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-15 στις 10:39.
    • Ωτίτιδα! - Από natalya
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-04-09 στις 18:24.
    • Κολίτιδα και ωτίτιδα! - Από vasikosta
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-07 στις 20:54.
    • Εξωτερική ωτίτιδα στα ζώα συντροφιάς - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-03-07 στις 10:44.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους