Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,317 εγγεγραμμένα μέλη και 718,705 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 461 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξηρά τροφή

kwsforever

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwsforever
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O kwsforever έγραψε στις 11:25, 23-08-09:

Γεια σας σε ολους ειμαι νεο μελος στο φορουμ σας και θα ηθελα την συμβουλη σας.
Εχω 2 γατακια 4 μηνων το ενα αρσενικο και το αλλο θηλυκο.
Το αρσενικο οταν του βαζω ξυρη τροφη την τρωει κανονικα αλλα το θηλυκο οσες φορες και αν του εβαλα ξυρη τροφη δεν την εφαγε..δοκιμασα και αλλες ξυρες τροφες και τιποτα..δεν ετρωγε τιποτα μεχρι που δοκιμασα κονσερβα για να σταματησει το γαλα. Τι μπορω να κανω? Μηπως δεν ειναι φυσιολογικο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 31-05-11 στις 21:17. Αιτία: Κεφαλαία
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:27, 23-08-09:

Καλησπερα και καλωσηρθες.
Κατ'αρχην θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις με κεφαλαια γιατι στη γλωσσα του ιντερνετ σημαινει οτι φωναζεις.
Οσον αφορα την ξηρα τροφη,παιρνεις για μικρα γατακια;Μηπως ειναι μεγαλες οι κροκετες και δε μπορει να τις μασησει;Μπορεις να τις ανακατευεις με λιγη κονσερβα και να αυξανεις σιγα σιγα σε αναλογια την ξηρα τροφη μεχρι να την τρωει σκετη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:28, 23-08-09:

Δοκίμασε να αναμίξεις κονσέρβα με την ξηρή τροφή, σε αναλογία που θα μειώνεται συνεχώς, μέχρι να συνηθίσει να την τρώει.
Σου υπενθυμίζω ότι, σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ, δεν επιτρέπεται να γράφεις μόνο με κεφαλαία.

Παράθεση

kwsforever

Νεοφερμένος

O kwsforever έγραψε στις 11:32, 23-08-09:

συγνωμη για τα κεφαλαια δεν γνωριζα οτι δεν επιτρεπεται..το εχω δοκιμασει να αναμειξω την ξυρη τροφη με την κονσερβα αλλα και παλι δεν τρωει..μονο αν ειναι κονσερβα τρωει..τα γατακια μου ειναι αδερφια και απο εκει που μου τα εδωσαν μαθαινω πως και τα αλλα αδερφακια τους τρωνε ξυρη τροφη κανονικα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:35, 23-08-09:

Μηπως εχει καποιο προβλημα στα δοντακια;Ουτε αν πεινασει την τρωει;

Παράθεση

kwsforever

Νεοφερμένος

O kwsforever έγραψε στις 11:38, 23-08-09:

θα το κοιταξω για τα δοντακια αλλα δοκιμασα για 2 μερες να βαλω μονο ξυρα τροφη και δεν ετρωγε καθολου μεχρι που εξανληθηκε και για να μην παθει τιποτα της εβαλα κονσερβα παλι

*ξεχασα να σας πως οι γατες δεν ειναι καποιας ρατσας αν παιζει καποιο ρολο

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 11:42, 23-08-09:

Κανένα ρόλο δεν παίζει, εγώ νομίζω είναι ανάλογα πως θα μάθει μια γάτα κ επειδή όπως έχω καταλάβει δύσκολα ξεκολλάει από αυτό που έμαθε θέλει μεγάλη υπομονή για να αλλάξεις τις συνήθειές της στη διατροφή.
Να ρωτήσω κ κάτι άσχετο μια κ είμαι στο θέμα της ξηράς τροφής, έχετε ακούσει για την μάρκα ξηράς τροφής CIMIAO;

Παράθεση

kwsforever

Νεοφερμένος

O kwsforever έγραψε στις 12:08, 23-08-09:

δεν την εχω ακουσει..ειναι καλη σαν ξηρα τροφη? θελω να μαθω για να μπορω να την μαθω να τρωει ξυρα τροφη γιατι ειναι λιγο πεισματαρα..

Παράθεση

Louiza26

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louiza26
H Louiza26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H Louiza26 έγραψε στις 13:43, 23-08-09:

Η είναι πεισματάρα ή εχει κάποιο προβλημα στα δοντια ή στο στομα γενικα (κάποιο ελκος ισως?). Πηγαινε την να τη δει ένας κτηνίατρος και αν το θεμα δεν είναι κάτι στο στομα της, απλα να επιμείνεις περισσότερο. Οταν πεινάσει, θα φαει. Αν καταλαβει οτι μετα απο 1-2 μέρες τη λυπασαι και της δίνεις κονσέρβα, δε θα φάει ποτε ξηρή τροφή..και μην ανησυχεις, δε θα πάθει τίποτα...τα ζωα όπως και οι ανθρωποι έχουν ανεπτυγμένο το ένστικτο της αυτοσυντηρησης

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 15:36, 23-08-09:

το "θα πεινασει και θα φαει" ειναι ομως λιγο επικινδυνο. Δεν πρεπει μια γατα να μενει να νηστικη για πολλες μερες γιατι μπορει να πεθανει. Οχι απο την πεινα, αλλα απο προβλημα στο συκωτι. Απο την μια μερα στην αλλη δεν μαθαινουν να τρωνε κατι αλλο. Θελει να γινει σταδιακα η μεταβαση σε αλλη τροφη. Ξεκινα με 90% κονσερβα, 10% ξηρα και μετα απο 2-3 μερες κατεβασε το σε 80% κονσερβα, 20%, κοκ. Ειναι χρονοβορο, αλλα ετσι πρεπει να γινει. Ελεγξε επισης τα δοντια της και το στομα της γιατι μπορει να εχει καποιο προβλημα και να μην μπορει να φαει ξηρα.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 15:40, 23-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
Να ρωτήσω κ κάτι άσχετο μια κ είμαι στο θέμα της ξηράς τροφής, έχετε ακούσει για την μάρκα ξηράς τροφής CIMIAO;

ναι την εχω παρει εγω μια φορα, καλη ηταν, η πασχαλια την εφαγε ευχαριστα

Παράθεση

kwsforever

Νεοφερμένος

O kwsforever έγραψε στις 16:56, 23-08-09:

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια απο δευτερα θα την παω στον κτηνιατρο για τα δοντακια της και οσο για την τροφη θα ωαζω ξυρα με κονσερβα και μετα θα αρχισω να την μειωνω..νηστικια δεν την ξανα αφηνω γιατι την προηγουμενη φορα φοβηθηκα και της εδωσα κονσερβα.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 10:05, 25-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
ναι την εχω παρει εγω μια φορα, καλη ηταν, η πασχαλια την εφαγε ευχαριστα
και τα δικά μου τρελάθηκαν μου έδωσε ένα δείγμα ο γιατρός γιατί μου είπε ότι δεν θα φέρει ξανα Ρουαγιαλ Κανιν για περσικά κ μου έδωσε αυτή, είναι όμως εξίσου καλή

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 14:56, 25-08-09:

Πως μπορουμε να δουμε αν ειναι εξισου καλη?
Αρχικα συγκρινουμε τα συστατικα και μετα ο μονος τροπος να το δουμε ειναι στη πραξη.Οποτε κανουμε ενα 2μηνο-3μηνο δοκιμη και κοβουμε αντιδρασεις.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 17:08, 25-08-09:

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί μια τροφή μπορεί να κάνει ζημιά η οποία θα εμφανιστεί σε βάθος χρόνου.

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 17:09, 25-08-09:

Eνω με τη RC εισαι σιγουρη πως δεν θα παθει(που να μην παθει!υγεια να εχουν τα γατονια!) κατι σε βαθος χρονου???

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 16:24, 29-01-13:

Καλησπερα παιδια. Η ξηρα τροφη εχει ημερομηνια ληξης; (οταν ειναι ακομα κλειστη και δεν εχει ανοιχτει η συσκευασια ποτε.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:53, 29-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Καλησπερα παιδια. Η ξηρα τροφη εχει ημερομηνια ληξης; (οταν ειναι ακομα κλειστη και δεν εχει ανοιχτει η συσκευασια ποτε.)
Ναι, όλες οι συσκευασίες έχουν ημερομηνία λήξης επάνω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 17:05, 29-01-13:

Χμ... πηγα σημερα στο πετσοπ και πηρα ξηρη τροφη και στο σπιτι ειδα πανω οτι γραφει 01 2013 και δεν ηξερα αν ειναι ημερομηνια ληξης ή ημερομηνια παραγωγης. Να την γυρισω πισω ή δεν θα εχει προβλημα ακομα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 29-01-13 στις 17:30.
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 17:48, 29-01-13:

Καλησπερα. Σχεδον παντα αναγραφεται η ημερομηνια ληξης.
Στη θεση σου θα επεστρεφα την συσκευασια στο μαγαζι και θα ζητουσα αντικατασταση ή τα λεφτα μου πισω,
Εκτος αν αποδειξουν πως προκειται για ημερομηνια παραγωγης, αλλα δυσκολο μεσα στον ιδιο μηνα (01/13)
να φτασει απο το εργοστασιο παραγωγης σε πετσοπ της Ελλαδας.
Τωρα βεβαια και να φαει απο αυτες δε θα παθει κατι.
Αν η συσκευασια ειναι μικρη μαλλον δεν αξιζει τον κοπο αλλα αν ειναι καποια 7κιλη που θα κρατησει
μηνες, πηγαινε τη πισω πριν την ανοιξεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 18:21, 29-01-13:

Ειναι του 1,5 κιλου.
Κατι αλλο. Αν ενας στειρωμενος γατος φαει για λιγο καιρο τροφη για μη στειρωμενες γατες πειραζει?

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 18:55, 29-01-13:

Χμ... πηγα σημερα στο πετσοπ και πηρα ξηρη τροφη και στο σπιτι ειδα πανω οτι γραφει 01 2013 και δεν ηξερα αν ειναι ημερομηνια ληξης ή ημερομηνια παραγωγης. Να την γυρισω πισω ή δεν θα εχει προβλημα ακομα?
Αυτό το είχαμε πάθει και εμείς λίγο πριν τα χριστούγενα!! Είχε αγοράσει ο πατερας μου 2 συσκευασιες των 400gr από ένα κεντρικό μαγαζι στο Λιμανι, και δεν ξερω πως μου κοβει και αφου ειχαμε σχεδον τελειωσει το πρωτο κουτι γυρναω και βλεπω οτι ειναι ληγμένες και οι δύο συσκευασίες!
Επειδή ο πατέρασς μου ήξερε οτι θα κάνω φασαρία, πήγε εκεινος και τις 2 συσκευασιες πισω, και την μισοτελειωμενη και την αθικτη, και αφου το ελεγξανε, καθως ολο το ραφι ηταν γεματο με ληγμενα κουτια (; ), μας δωσανε δωρεαν μια 2κg συσκευασια!!!

Δεν επαθε τιποτα η γατα, απλα ειχα παρατηρησει πως πηγαινε πιο συχνα στην τουαλετα - αντι για 2 φορες πηγαινε 3 φορες και εβγαζε μεγαλυτερη ποσοτητα-... ευτυχως δεν εκανε ουτε διάρροιες, ούτε εμετούς

Αμα εχεις τωρα για μη στειρωμενες δεν θα του κανουν κακο! Απλα προσεχε λιγο τις δοσολογιες μη σου φαει παραπανω! Αυτο μόνο!
Και εμας που μας τελέιωσε η τροφη και δεν ειχαμε αγορασει καινουρια, της δωσαμε την προηγουμενη μιας και ειχε ξεμεινει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 29-01-13 στις 19:01.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 12:17, 31-01-13:

Ειναι του 1,5 κιλου.
Κατι αλλο. Αν ενας στειρωμενος γατος φαει για λιγο καιρο τροφη για μη στειρωμενες γατες πειραζει?

Να σου πω οτι είσαι στο μυαλό μου ?! Σήμερα θα γίνει η στείρωση στον Daffy και ανησυχώ περισσότερο για την μετάβαση του σε άλλη τροφή παρά για την επέμβαση. Έχω και γω 1/2 κιλό περίπου RC Kitten ακόμα αλλά ήδη του πήρα και την RC Kitten Sterilised. Δε ξέρω. Ίσως κρατήσω την παλιά για να την ανακατέψω με τη καινούργια αν δω οτι δυσκολεύεται.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:28, 31-01-13:

Ετσι κι αλλιως Ηλια μου η μεταβαση στη νεα τροφουλα ειναι καλο να γινεται σταδιακα. Οποτε χρησιμοποιησε αυτην που σου εχει μεινει για να την ανακατευεις με την καινουργια μεχρι να την συνηθισει ο μαυρουκος σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:30, 02-02-13:

Ε ναι, δε χάθηκε ο κόσμος για μισό κιλό τροφή, άλλωστε μετά την επέμβαση χρειάζεται να πάρει τα πάνω του, δε θα παχύνει με μισό σακουλάκι!

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:24, 26-02-13:

καμια άποψη για ξηρα τροφή josera??

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:11, 27-02-13:

Μου την εχει συστησει το pet shop που ψωνιζω, λογω χαμηλης περιεκτικοτητας σε μαγνησιο και νατριο. Ειναι πολυ οικονομικη σε σχεση με τις γνωστες επωνυμες, αλλα θελω πρωτα να ρωτησω την κτηνιατρο μου, ετσι κι αλλιως η τωρινη μου κτηνιατρος δεν πουλαει τροφες και δεν εχει κανενα συμφερον να μου πει αλλα αντι αλλων.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι Γερμανικη και δεν γουσταρω καθολου να δινω χρηματα σε Γερμανικα προιοντα.
Παντως μεχρι τωρα την εχω παρει δυο φορες για τα αδεσποτα σαν καλυτερη απο την πιο φθηνη που τους δινω συνηθως, ξετρελλαθηκαν βεβαια.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 01:42, 27-02-13:

Μέχρι τώρα τους έδινα purina tonus.Σήμερα ρώτησα την κτηνίατρο μου για orijen acana k josera!Μουείπε πως και η 3 είναι εξαιρετικες!!!!πρότεινε josera λόγω τιμής.Θα περάσω να πάρω(θα μου δώσει δείγμα)να δοκιμάσουν τα μικρά βέβαια πρώτα.Δεν νομίζω να το κάνει από συμφέρον,εχει καλύτερες τιμές και από τα petshop

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:56, 27-02-13:

Δεν έχει τύχει ποτέ να ακούσω τη συγκεκριμένη μάρκα...

Παράθεση

Milve (Ήβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Milve
H Ήβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Milve έγραψε στις 16:59, 27-02-13:

Και σε μένα άγνωστη είναι, αλλά αν είναι καλή θα την ψάξω να την βρω. Εξάλλου σκεφτόμουνα να πάρω, για αλλαγή, μια διαφορετική από την Equilibrio .

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:16, 27-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
Μέχρι τώρα τους έδινα purina tonus.Σήμερα ρώτησα την κτηνίατρο μου για orijen acana k josera!Μουείπε πως και η 3 είναι εξαιρετικες!!!!πρότεινε josera λόγω τιμής.Θα περάσω να πάρω(θα μου δώσει δείγμα)να δοκιμάσουν τα μικρά βέβαια πρώτα.Δεν νομίζω να το κάνει από συμφέρον,εχει καλύτερες τιμές και από τα petshop
Αν το εκανε απο συμφερον υπαρχουν αλλες μαρκες πιο ακριβες που θα μπορουσε να προτεινει. Νομιζω πως ειναι ειλικρινης.
Παντως αν θες περιμενε ως την Κυριακη που θα ρωτησω την κτηνιατρο μου και θα γραψω τι μου ειπε. Βεβαια το θεμα ειναι να τους αρεσει κιολας, γιατι εχουμε πολυ παραξενογατα.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 17:29, 27-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Αν το εκανε απο συμφερον υπαρχουν αλλες μαρκες πιο ακριβες που θα μπορουσε να προτεινει. Νομιζω πως ειναι ειλικρινης.
Παντως αν θες περιμενε ως την Κυριακη που θα ρωτησω την κτηνιατρο μου και θα γραψω τι μου ειπε. Βεβαια το θεμα ειναι να τους αρεσει κιολας, γιατι εχουμε πολυ παραξενογατα.
ευχαριστώ και για τον τρόπο της ''παράθεσης'',όπως βλέπεις τα κατάφερα!όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες!Θα μου δώσει δείγμα ούτως ή άλλως να δοκιμάσουν τα μπαλονάκια μου πρώτα και βλέπουμε

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 18:05, 30-03-13:

επιτελους βρήκαμε και πήραμε τη josera!!!από αύριο ξεκινάμε!!!ελπίζω να τους αρέσει....λοιπόν υπάρχει η josera premium line :1)classic 2) jossicat(Βάσω στο petshop για αυτή σου λέγαν?) και η josera super premium line minnete,για γατάκια culinesse,adult με σολομό catelux,adult extreme antihairball sensicat,ιδιαίτερα εύπεπτη leger, μειωμένη δραστηριότητα και στειρωμένα-αυτή πήρα- και carismo,για ηλικιωμένες γατούλες......αυτά...δοκιμάζουμε και βλέπουμε....

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:51, 30-03-13:

Εμενα μου ειχαν πει για αυτη που ειναι για στειρωμενα. Εψαχνα κατι σχετικα οικονομικο που να κανει ομως και για στειρωμενα για τα αδεσποτα μου, εχω στειρωσει εναν αρσενικο και θα στειρωσω ως το καλοκαιρι και τα αλλα τα μικροτερα αγορακια που εχω κατω και ηθελα κατι που να ειναι καταλληλο γι' αυτα.

Παράθεση

Marios 24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marios 24
Ο Marios 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Marios 24 έγραψε στις 10:15, 24-04-13:

Καλημέρα σε όλους...! επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για την διατροφή της γάτας θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες συμβουλές και μάρκες τροφών...!!! ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 13:54, 24-04-13:

Καλη σου μερα αν η γατα σουειναι απο 2 περιπου εως 12 μηνων τοτε θα πρεπει να της δινεις kitten για γατακια ωστε ν αναπτυχθει σωστα αν ειναι απο χρονο κ πανω της δινεις για ενηλικα κ αν ειναι στειρωμενη για ενηλικα στειρωμενα Μην δινεις καμια τροφη απο σουπερ μαρκετ γιατι μπορεί να προκαλεσει σοβαρα πρροβληματα στην υγεια της Αν εχεις καποια πιο συγκεκριμενη απορια ή αν κατι δεν σε καλυψα πες αλλα μπορείς παντα να ρωτησεις κ ενα κτηνιατρο ακομα κ τηλεφωνικα..Επισης απαιτουμε να της ανοιξεις θεμα με φωτο περικαλουμε πολυ..

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 17:15, 24-04-13:

Γεια σας!!!

Θελωνα ρωτήσω εάν γνωρίζετε καλές ξηρές τροφές για γατάκια έως 1 μήνα... Τη μόνη που βρήκα είναι royal canin και μετά κάποιες χύμα που μου σύστησαν...

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 23:12, 24-04-13:

Και γω rc kitten τους δινω δοκιμασα κ leonards kitten η οποια ειναι επισης πολυ καλη φανταζομαι κ hills θα χει βεβαια κ οι τρεις ΠΕΡΙΠΟΥιδιες ειναι ποιοτικα αφου χρονισουν σκεφτομαι να το γυρισω σε ακανα ήbiomill μπορεις να συνεχισεις αυτη που τους δινεις κ αν θες για ποικολια να βαζεις λιγη ποσοτητα απο καποια αλλη ιδιας ποιοτητας(οχι του σουπερ μαρκετ)μαζι με την royal canin kittenή να βαζεις λιγη ποσοτητα κονσερβας μαζι με την ξηρη θα ξετρελαθει απλα μην βαζεις ολη την κονσερβα κ ολοτην ξηρη βαλε το 1/3 της κονσερβαςμε λιγοτερη ξηρη,απο το συνηθες θα ξετρελαθει ..απλα μην,το κανεις καθε μερα.ειναι αντοικονομικο κ κακομαθαινουν ασε που μπορει να τα κανει κ παχυσαρκα αλλα για αλλαγη ειναι καλο..επισης.η κονσερβα να ναι kitten πολυ καλες εχει η applaws ειναι σαν ανθρωπινο μαγειρεμενο φαγητο!!κ η rcεχει για κατακια υγρη τροφη φακελακια αλλα ΚΑΜΙΑ σχεση με την applaws..ελπιζω να βοηθησα καλη σας ορεξη

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 08:29, 17-05-13:

Ειρήνη σε ευχαριστώ!!
Τισ biomill δεν τις γνωρίζω καθόλου... υπάρχει σχετικό σαιτ με παραπάνω πληροφορίες για τις τροφές? Μπήκα στο κεντρικό της εταιρίας αλλά δεν έγγραφε πολλά για τις γάτες..

Λοιπόν ... έχω μπέρδεμα!

Και τα μικρά και η μεγάλη τρώνε RC.. ο καθενας οτι παει για την ηλικια του και την κατασταση του!

Εχω παρατηρησει εδω και καιρο οτι η μεγαλη σαν να εχει βαρεθει την τροφη της, εντωμεταξυ ειναι και η κλινικη για θηλυκά στειρωμένα αυτή που παίρνουμε!
Θα ρωτήσω βέβαια και την κτηνίατρο να μου πει και εκείνη..
Και κάτι άλλο που παρατήρησα στη μεγάλη είναι πως έχει γίνει πιο σκληρό το τριχωμά της... και να πεις οτι δεν τρώει καλής ποιότητας φαγητο?? Rc μόνο τρώει και ξηρά και κονσέρβα! Και σπιτικό μετά λίγο κοτόπουλο ή ψαράκι!

Επειδή εδώ και καιρό την βλέπω ότι βαριέται την τροφή σκεφτόμουνα γενικότερα να κάνω κάποια πειράματα παλιότερα με τροφές, αλλά τώρα που έχουμε και τα νέα μέλη είπα να το τολμήσω τελικά!

Λοιπόν σε μία έρευνα αγοράς που έκανα είδα πως παρόλο που οι βιολογικές orijen & acana θεωρούνται πιο ακριβές από την RC , στο τέλος διαπίστωσα ότι οι μεγάλες συσκευασίες βγαίνουν πιο οικονομικές από αυτές της Rc

Οι πιο έμπειροι (και μη), θα τις προτείνατε να τις ξεκινήσω ως δοκιμή σε γάτα στειρωμένη? Θα την καλύψουν στις ανάγκες μιας στειρωμένης γάτας, θα είναι υγιής, είναι πλήρη γεύματα?
Θα μπορώ να τις δίνω και στα γατάκια μόλις γίνουν 2 μηνων? (*Η μικρή έχει γενικά ευαίσθητο έντερο και στομαχάκι)
Και εαν ναι ποια προτείνετε από τις 2?

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Επειτα σκεφτηκα και τη λύση της purina pro plan..Είναι αρκετά καλή όμως? Αν και στην ίδια κατηγορία τροφών με την Rc αρκετά πιο οικονομική..

Γενικότερα έχω μπει στο tρυπάκι να σκέφτομαι πως καλή η RC αλλά σε τελική ανάλυση είναι και θέμα μαρκετινγκ.. Νομίζω οτι το θέμα ειναι και λίγο πλύση εγεφάλου , παντού υπάρχει η RC!

Το ξέρω ότι έχω κάνει 100.000 φορές παρόμοιες ερωτήσεις αλλά παιδιά έχω μπερδευτεί με τόσες τροφές που κυκλοφορούν!!

Είναι σαν το αμάξι ένα πράγμα!! Υπάρχουν τόσες επιλογές αλλά άμα είσαι τελείως άσχετος στις λεπτομέρειες στο τέλος σου φαίνονται όλα σχεδόν ίδια!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 17-05-13 στις 08:46.
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:08, 17-05-13:

Kαλησπέρα!
Μόνο με δοκιμές μπορείς να καταλάβεις τι ταιριάζει στο ζώο σου και τι όχι..
Δεν υπάρχει κανόνας στις τροφές!
Μια τροφή που μπορεί να είναι καλή για το δικό σου ζώο για το δικό μου μπορεί να είναι η χειρότερη!
Πχ αυτό που λες με το τρίχωμα και την RC δεν το έχω δει ποτέ στα δικά μου που λατρεύουν την RC και μόνο με αυτήν μεχρι στιγμής είναι οκ σε όλα!
Η acana-orijen πχ που θεωρείται πολύ καλή επίσης στα δικά μου δεν έκατσε καθόλου καλά..είχαν διάρροιες όλα συν του οτι μου πάχυναν!

Ξεκίνα να δοκιμάζεται τροφές και μόλις βρεθεί η κατάλληλη για τα δικά σου ζωάκια θα το καταλάβεις!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:17, 17-05-13:

Backdrop μου καλημέρα! Μη στεναχωριέσαι καθόλου, όλοι είχαμε και σίγουρα κάποια στιγμή μελλοντικά θα ξαναέχουμε τις ίδιες απορίες!
Εγώ προσπάθησα να κάνω μετάβαση από RC σε Acana (που ναι, είναι πλήρης τροφή, όπως και η Orijen). Τα δικά μου τρελαινόνται για RC και η Acana τους κακόπεσε, την έτρωγαν με μισή όρεξη, με διαλείμματα κλπ... Αλλά σε μια βδομάδα πάνω (ή λίγο λιγότερο) που έτρωγαν αποκλειστικά Acana ξεκίνησαν οι διάρροιες. Δεν τη σήκωνε το γαστρεντερικό τους κι έτσι ξαναγυρίσαμε σε RC (που την ξεσκίζουν) και δυστυχώς η άλλη έμεινε στο ντουλάπι, πρόθυμη να ταΐσει αδεσποτάκια!
Εγώ θα σε συμβούλευα λοιπόν
1. Αρχικά πάρε μικρή συσκευασία από όποια τροφή κι αν επιλέξεις
2. Κάνε τη μετάβαση πολύ προσεκτικά και σταδιακά
3. Πάρε και μερικά φακελάκια RC για γαστρεντερικό (ή ότι άλλο ρε παιδί μου, hill's, purina, απλά λέω φακελάκια ή κονσέρβα γιατί αν δεν παρουσιάσουν πρόβλημα να μν έχεις πάρει ολόκληρη συσκευασία ξηράς) να έχεις σε ώρα ανάγκης, διότι αν σου κάνουν διάρροιες ή εμετούς θα χρειαστείς πρώτα κλινική και μετά πάλι σταδιακή μετάβαση σε άλλη τροφή. Eγώ έτρεχα σαν την τρελή να βρω κλινική και δεν έβρισκα! Είμαι βέβαια και επαρχία!

Όσον αφορά την purina είχα δώσει μια συσκευασία στη Μίσι πριν ξεκινήσουμε RC. Τα κακάκια της ήταν ωραιότατα και κανένα πρόβλημα δεν της δημιούργησε.

Τώρα που το σκέφτομαι είμαι τυχερή γιατί στα μικρά μου αρέσουν ακριβώς τα ίδια και ανέχονται και μέχρι στιγμής ακριβώς τα ίδια (Με την RC είναι και τα δύο εντάξει και τη λατρεύουν, ενώ με την acana έκαναν και τα δύο διάρροια). Πάντως προς Θεού δεν σου κόβω τη φόρα όσον αφορά τις ολιστικές, ξέρω γατογονείς που τα γατάκια τους τις τρώνε χωρίς προβλήματα και είναι πολύ πιο ικανοποιημένοι απ΄πο τις super premium!

YΓ: Αυτό με το τρίχωμα το έχω παρατηρήσει στον Ορφέα (μόνο) πως έχει σκληρύνει στην πλάτη του, μήπως είναι από τον καιρό και λόγω τριχόπτωσης;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 17-05-13 στις 11:19. Αιτία: ΥΓ
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:29, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba

YΓ: Αυτό με το τρίχωμα το έχω παρατηρήσει στον Ορφέα (μόνο) πως έχει σκληρύνει στην πλάτη του, μήπως είναι από τον καιρό και λόγω τριχόπτωσης;
Ίσως... Τα δικά μου πάντως με την RC το τρίχωμα τους είναι σε άριστη κατάσταση! Μαλακό και γυαλιστερό!

Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρύζι
Ο Ρύζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 11:33, 17-05-13:

Βλέπω οτι προβληματίζεσαι με τις μάρκες ενώ δεν θα έπρεπε... Τα συστατικά κάνουν την τροφή κ όχι το λογότυπο πιστεύω. Διάλεξε μόνη σου με βάση τα παρακάτω συστατικά, δεν είναι δύσκολο.

Α' επιλογή: φρέσκο κοτόπουλο, αφυδατωμένο κοτόπουλο, φρέσκο συκώτι από κοτόπουλο, φρέσκια ολόκληρη ρέγκα, φρέσκια γαλοπούλα, αφυδατωμένη γαλοπούλα, φρέσκο συκώτι γαλοπούλας, φρέσκα ολόκληρα αυγά, φρέσκια πέρκα, φρέσκος ολόκληρος σολομός, φρέσκια καρδιά κοτόπουλου, χόνδρος κοτόπουλου, αφυδατωμένη ρέγγα, αφυδατωμένος σολομός, έλαια συκωτιού από κοτόπουλο, λίπος κοτόπουλου, κόκκινες φακές, πράσινος αρακάς, πράσινες φακές, άλφα-άλφα, γλυκοκολοκύθα, ίνες αρακά, ρεβίθια, κολοκύθα, σπανάκι, καρότα, κόκκινα μήλα, αχλάδια, κράνμπερι, μύρτιλα, φαιά φύκια, ρίζα γλυκόριζας, ρίζα αγγελικής, τριγωνέλλα, άνθη καλέντουλας, γλυκό μάραθο, φύλλα δυόσμου, χαμομήλι, πικραλιδα, θρούμπα,δενδρολίβανο, vitamin Enterococcus faecium
ή
Β' επιλογή: αφυδατωμένη πρωτείνη πουλερικών, καλαμπόκι, απομονωμένη φυτική πρωτείνη, γλουτένη καλαμποκιού, φυτικές ίνες, υδρολυμένες ζωικές πρωτείνες, ζωικά λίπη, καλαμποκάλευρο, πούλπα σακχαροτεύτλων, μεταλλικά άλατα, ζύμες, ιχθυέλαιο, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, έλαιο σόγιας

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 11:36, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ρύζι
Βλέπω οτι προβληματίζεσαι με τις μάρκες ενώ δεν θα έπρεπε... Τα συστατικά κάνουν την τροφή κ όχι το λογότυπο πιστεύω. Διάλεξε μόνη σου με βάση τα παρακάτω συστατικά, δεν είναι δύσκολο.

Α' επιλογή: φρέσκο κοτόπουλο, αφυδατωμένο κοτόπουλο, φρέσκο συκώτι από κοτόπουλο, φρέσκια ολόκληρη ρέγκα, φρέσκια γαλοπούλα, αφυδατωμένη γαλοπούλα, φρέσκο συκώτι γαλοπούλας, φρέσκα ολόκληρα αυγά, φρέσκια πέρκα, φρέσκος ολόκληρος σολομός, φρέσκια καρδιά κοτόπουλου, χόνδρος κοτόπουλου, αφυδατωμένη ρέγγα, αφυδατωμένος σολομός, έλαια συκωτιού από κοτόπουλο, λίπος κοτόπουλου, κόκκινες φακές, πράσινος αρακάς, πράσινες φακές, άλφα-άλφα, γλυκοκολοκύθα, ίνες αρακά, ρεβίθια, κολοκύθα, σπανάκι, καρότα, κόκκινα μήλα, αχλάδια, κράνμπερι, μύρτιλα, φαιά φύκια, ρίζα γλυκόριζας, ρίζα αγγελικής, τριγωνέλλα, άνθη καλέντουλας, γλυκό μάραθο, φύλλα δυόσμου, χαμομήλι, πικραλιδα, θρούμπα,δενδρολίβανο, vitamin Enterococcus faecium
ή
Β' επιλογή: αφυδατωμένη πρωτείνη πουλερικών, καλαμπόκι, απομονωμένη φυτική πρωτείνη, γλουτένη καλαμποκιού, φυτικές ίνες, υδρολυμένες ζωικές πρωτείνες, ζωικά λίπη, καλαμποκάλευρο, πούλπα σακχαροτεύτλων, μεταλλικά άλατα, ζύμες, ιχθυέλαιο, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, έλαιο σόγιας
Τα συστατικά είναι πολύ βασικά αλλά όχι ο κατασταλτικός παράγοντας!
Αφενώς γιατί το τόσο "φρέσκο" που φαίνεται παραμύθι και αφετέρου τι να το κάνω εγώ αν μια τροφή έχει μέσα απο φακές μέχρι αγκινάρες και στο δικό μου ζώο προκαλεί διάρροιες και εμετούς?

Γι' αυτό ξαναλέω για μένα σημασία δεν έχει η μάρκα, αν είναι ολιστική ή όχι αλλά τι ταιριάζει στο ζώο μου!

Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

Ο Ρύζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 12:01, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Τα συστατικά είναι πολύ βασικά αλλά όχι ο κατασταλτικός παράγοντας!
Αφενώς γιατί το τόσο "φρέσκο" που φαίνεται παραμύθι και αφετέρου τι να το κάνω εγώ αν μια τροφή έχει μέσα απο φακές μέχρι αγκινάρες και στο δικό μου ζώο προκαλεί διάρροιες και εμετούς?

Γι' αυτό ξαναλέω για μένα σημασία δεν έχει η μάρκα, αν είναι ολιστική ή όχι αλλά τι ταιριάζει στο ζώο μου!
καταλαβαίνεις για τι τεράστιο χάσμα μιλάμε έτσι;
είναι σαν να έχουμε έναν μοναχό ερημίτη που τρώει μια κούπα ρύζι την ημέρα κ ξαφνικά τον πιάνουμε κ του κάνουμε το τραπέζι με μπριζόλες κ κοκορέτσια... θα χεστεί πάνω του μιλάμε

εσύ πιστεύεις οτι τα καλαμποκόρυζα ταιριάζουν απόλυτα στο ζωάκι σου κ δεν έχω λόγο να σε πείσω οτι δεν είναι έτσι αλλά εγώ τα ζωάκια μου δεν τα θέλω κοτόπουλα, τα θέλω να τρέφονται όπως η φύση θα τα τάιζε

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 12:05, 17-05-13:

Σας ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις!!!

Λοιπόν μόλις αγόρασα τη μικρή συσκευασία της purina pro plan jr για τα μικρούλια, και μου εκανε τρομερή εντύπωση που μόλις την έφερα στο σπίτι και τα μικρά και η μεγάλη , καθόντουσαν και τη μυρίζανε και προσπαθούσαν να ανοίξουν τη συσκευασία για να φάνε ενώ ήταν μόλις ταισμένα!!!!

Καλή η πρώτη γνωριμία πιστεύω!

Θα την βάλω το βραδακι να τη φάνε τα μικρά να δούμε πως θα αντιδράσουν...

Θα πάρω και αύριο μια τροφή apo purina μαλλον, ή κάποια απότις βιολογικές να την βάλω στη μεγάλη μου να δω πως θα αντιδράσει και εκείνη!!

Πάντως και εγώ το σκέφτηκα αυτό με το τρίχωμα μήπως είναι λόγω καιρού... γιατί και ο καιρός είναι χάλια, αλλά έχει ρίξει και ένα μάδημα λόγω εποχής που δεν το περίμενα!! θα πάρω την κτηνίατρο τώρα να δούμε!
Λέω να της ξεκινήσω και το λάδι σολωμού σιγα σιγά να δούμε εάν θα γίνει και πάλι όπως πριν το τρίχωμα!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 12:32, 17-05-13:

εσύ πιστεύεις οτι τα καλαμποκόρυζα ταιριάζουν απόλυτα στο ζωάκι σου κ δεν έχω λόγο να σε πείσω οτι δεν είναι έτσι αλλά εγώ τα ζωάκια μου δεν τα θέλω κοτόπουλα, τα θέλω να τρέφονται όπως η φύση θα τα τάιζε
To Θέμα δεν είναι πως τα θέλω εγώ αλλά τι αποδέχεται ο οργανισμός τους!
Κοτόπουλα κανείς δεν τα θέλει αλλά δεν θα τους διαλύσω και το γαστρεντορολογικό τους επειδή βγήκαν οι ολιστικές!
Και στην τελική έχουνε μεγαλώσει άπειρα γατιά υγιεί με RC που στην τελική είναι χρόνια στην αγορά, ενώ τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα των ολιστικών δεν τα έχουμε δεί ακόμα...

Και όχι δεν παίρνω ποσοστά απο την RC
Aπλά όπως είπα στα δικά μου δεν ταίριαξε καμία ολιστική!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 12:33, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Σας ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις!!!

Λοιπόν μόλις αγόρασα τη μικρή συσκευασία της purina pro plan jr για τα μικρούλια, και μου εκανε τρομερή εντύπωση που μόλις την έφερα στο σπίτι και τα μικρά και η μεγάλη , καθόντουσαν και τη μυρίζανε και προσπαθούσαν να ανοίξουν τη συσκευασία για να φάνε ενώ ήταν μόλις ταισμένα!!!!

Καλή η πρώτη γνωριμία πιστεύω!

Θα την βάλω το βραδακι να τη φάνε τα μικρά να δούμε πως θα αντιδράσουν...

Θα πάρω και αύριο μια τροφή apo purina μαλλον, ή κάποια απότις βιολογικές να την βάλω στη μεγάλη μου να δω πως θα αντιδράσει και εκείνη!!

Πάντως και εγώ το σκέφτηκα αυτό με το τρίχωμα μήπως είναι λόγω καιρού... γιατί και ο καιρός είναι χάλια, αλλά έχει ρίξει και ένα μάδημα λόγω εποχής που δεν το περίμενα!! θα πάρω την κτηνίατρο τώρα να δούμε!
Λέω να της ξεκινήσω και το λάδι σολωμού σιγα σιγά να δούμε εάν θα γίνει και πάλι όπως πριν το τρίχωμα!
Κ εμείς φάγαμε κάποια περίοδο pro plan και συγκεκριμένα τη light!
Δεν είχαμε κανένα θέμα πλην του οτι ήταν πολύ μικρή η κροκέτα με αποτέλεσμα ο μεγάλος μου γάτος να κατεβάζει τις κροκέτες αμάσιτες!

Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 12:50, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
To Θέμα δεν είναι πως τα θέλω εγώ αλλά τι αποδέχεται ο οργανισμός τους!
Κοτόπουλα κανείς δεν τα θέλει αλλά δεν θα τους διαλύσω και το γαστρεντορολογικό τους επειδή βγήκαν οι ολιστικές!
Και στην τελική έχουνε μεγαλώσει άπειρα γατιά υγιεί με RC που στην τελική είναι χρόνια στην αγορά, ενώ τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα των ολιστικών δεν τα έχουμε δεί ακόμα...

Και όχι δεν παίρνω ποσοστά απο την RC
Aπλά όπως είπα στα δικά μου δεν ταίριαξε καμία ολιστική!
Μπερδεύεις λίγο αυτό το "ολιστικές" με το "βιολογικά κατάλληλες" ... δεν φταις εσύ, σας έχει μπερδέψει ο Pet4U, δεν σας τα έχει εξηγήσει καλά.
Αγάπη μόνο

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 12:51, 17-05-13:

Μπερδεύεις λίγο αυτό το "ολιστικές" με το "βιολογικά κατάλληλες" ... δεν φταις εσύ, σας έχει μπερδέψει ο Pet4U, δεν σας τα έχει εξηγήσει καλά.
Αγάπη μόνο
Kαι τι σχέση έχω εγώ με τον pet4u?
Anyway το σταματάω εδώ!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δεν τρώει την ξηρά τροφή του! - Από purina
      Το θέμα έχει λάβει 253 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-07-19 στις 12:58.
    • Χαλασμένη ξηρά τροφή; - Από dkat
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-17 στις 13:12.
    • Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Από roulsydney
      Το θέμα έχει λάβει 375 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-13 στις 10:07.
    • Μόνο ξηρά τροφή - Από vickymoon
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-12-08 στις 12:44.
    • Πόση ξηρά τροφή; - Από ΓΙΟΥΛΗ
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-03-08 στις 14:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους