Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 295 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μπελάδες με την...ανάγκη τους

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:00, 29-01-17:

Σαν και τους ανθρώπους τα ζώα,με παραξενιές,αρέσκειες και απαρέσκειες.Φυσικά και προέχει η άποψη του γιατρού και μετά βρείτε του και παρεούλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη StrangeEmily+anemos
H StrangeEmily+anemos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 20:07, 29-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Η Ολυμπία έχει δίκιο, σίγουρα μπορεί να υπάρχει κάποιας μορφής ακράτεια στην ηλικία του.
Τώρα το γιατί τα κάνει στο κρεββάτι και όχι αλλού, άγνωστο. ΄Ισως εκεί νοιώθει πιο οικεία και ασφαλής. Είχα μια γατούλα κι εγώ που όταν γέρασε και τύχαινε να λείπουμε, τα έκανε μονίμως στο κρεββάτι μας. ΄Εχουμε πετάξει μαξιλάρια, παπλώματα, κουβέρλι και διάφορα άλλα. Στην δική μας έφταιγε πως ένοιωθε ανασφάλεια όταν λείπαμε γιατί ήταν ήδη γριούλα και φοβόταν μην της κάνουν τίποτα τα μικρότερα. Βέβαια είχε και χρόνια δυσκοιλιότητα και μπορεί να ευθυνόταν κι αυτό.
Αλλά μου έκανε εντύπωση που επειδή δεν κατάφερνε ο γιατρός να του πάρει αίμα, άργησε τόσο πολύ να συνέλθει το καημένο. Γιατί δεν του έκανε αναισθησία για να του πάρει αιματάκι; Δεν λέω πως πρέπει να γίνεται πάντα έτσι, γιατί η νάρκωση τακτικά δεν κάνει καλό. Αλλά αφού το γατί ήταν τόσο χάλια, θα έπρεπε να το διακινδυνεύσει.

Claire, νομίζω πως η περίπτωσή μας είναι σαν της γατούλας σας όταν γέρασε. Γενικά είναι πολύ ανασφαλής και φοβάται με το παραμικρό. Όταν τον υιοθετήσαμε είχε περάσει πολλά.
Αυτό με τον γιατρό το ανέφερα σαν παράδειγμα ότι δεν έχουν τις γνώσεις και τα μέσα να τον προσεγγίσουν, τουλάχιστον οι γιατροί που γνώρισα εδώ. Συνήλθε γρήγορα με την αντιβίωση, μάλλον είμαστε τυχεροί. Αναισθησία δεν μπορούσε να του κάνει, δήλωσε αδυναμία ακόμα και να τον εξετάσει! Αγριεύει πάρα πολύ όταν φοβάται, είναι και μεγαλόσωμο γατί.
Τέλος πάντων, θα ψάξουμε περισσότερο, ίσως να υπάρχει κάποιος που δεν ανακαλύψαμε με μεγαλύτερη εμπειρία ή/και που να έχει και του ειδικό κλουβί για άγρια ζώα.

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Σαν και τους ανθρώπους τα ζώα,με παραξενιές,αρέσκειες και απαρέσκειες.Φυσικά και προέχει η άποψη του γιατρού και μετά βρείτε του και παρεούλα
Έτσι είναι! Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με κάποιο τρόπο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 29-01-17 στις 20:46. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:17, 30-01-17:

Τον Μπίλη μας που αγρίευε πάρα πολύ ,ο γιατρός τον έβαλε σε μιά παγίδα κλουβί που συρρικνώνονταν τα πλαινά της.Έτσι τον ακινητιποίησε και του έκανε ένεση για προνάρκωση πριν την στείρωση.Να φανταστείτε ήταν τόσο αγριεμένος που έσφιξε τους μύες του και η βελόνα στράβωσε .Ογιατρός είχε μείνει με το στόμα ανοιχτό,Και να φανταστείτε ότι αυτός ο γατούλης ήταν το καλύτερο και ευγενικότερο γατί .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

StrangeEmily+anemos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη StrangeEmily+anemos
H StrangeEmily+anemos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H StrangeEmily+anemos έγραψε στις 17:28, 30-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Τον Μπίλη μας που αγρίευε πάρα πολύ ,ο γιατρός τον έβαλε σε μιά παγίδα κλουβί που συρρικνώνονταν τα πλαινά της.Έτσι τον ακινητιποίησε και του έκανε ένεση για προνάρκωση πριν την στείρωση.Να φανταστείτε ήταν τόσο αγριεμένος που έσφιξε τους μύες του και η βελόνα στράβωσε .Ογιατρός είχε μείνει με το στόμα ανοιχτό,Και να φανταστείτε ότι αυτός ο γατούλης ήταν το καλύτερο και ευγενικότερο γατί .
Αυτό το κλουβί εννοούσα πριν, δεν έχουμε βρει γιατρό που να το έχει στα Τρίκαλα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

photoman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη photoman
Ο photoman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O photoman έγραψε στις 11:24, 01-07-17:

Καλημέρα σας, Εχω ενα γατάκι στο κτήμα εδω και ενα χρόνο του οποιου η συμπεριφορά με προβληματίζει ιδιαίτερα. Αρχικά του έκανα μια φωλίτσα σε μια αποθήκη, πολύ σύντομα άρχισε να κάνει την ανάγκη του εκει μέσα οπότε αναγκάστηκα να κλείσω την πορτουλα της αποθήκης.(Ακομα δεν μπορω να μπω μεσα απο τις μυρωδιες) Το επόμενο μέρος που διάλεξε ήταν οι γλάστρες μου και αναγκάστηκα να τις πετάξω όλες. Τώρα εχει κανα δυο μέρες που κάνει την ανάγκη του στο μπαλκόνι. Μου το έχει κάνει χάλια. Εχω 4 στρέματα κτήμα και αυτό διαλέγει το μπαλκόνι . Εχει κάποιος καποια λύση να μου προτείνει? thnx

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:50, 01-07-17:

Καλησπερα Φιλε μου.Καταρχην εγω δενε χω καταλαβει ακριβως.Το γατακι να υποθεσω οτι ζει σπιτι αλλα πηγαινει και στο κτημα ναι;Επισης στην αποθηκη δεν καταλαβα ακριβως τι παιζει.Του ειχες αμμολεκανη;
Οπως και να εχει..για τις γλαστες ειναι πολυ απλο.Βαλε τους πανω απο το χωμα βότσαλα.Ετσι δεν θα μπορει να τα θαβει,οποτε δεν θα πηγαινει στις γλαστρες.
Ιδιαιτερα δεν θα επρεπε να σε προβληματιζει η συμπεριφορα του,μικρουλι ειναι..και οπως ολα τα μικρουλια τωρα ΟΛΑ τα δοκιμαζει,ολα τα μαθαινει και ειναι και αδεξιο.Ετσι ειναι τα μικρα.
Αν εσυ θες να πηγαινει στο κτημα να τα κανει,νομιζω δεν θα σε απογοητευσει.Αλλα θα πρεπει αν εχει προσβαση ομως ευκολη.Να μπορει να βγει δηλαδη ανα πασα στιγμη.Ε..σιγα σιγα θα το μαθει.Εσυ πιστευεις οτι δεν θα προτιμησει το χωμα απο το μπαλκονι;Αποκλειεται.Απλα ακομα ειναι μικρο και δοκιμαζει ειπαμε.
Βεβαια...τωρα προσεξα καλυτερα οτι λες οτι το εχεις ενα χρονο,αρα δεν ειναι τοσο μικρο.Οποτε μενει αυτο: Μηπως δεν εχει ευκολη προσβαση στο κτημα;Επισης..μηπως κανει διαρροια το γατακι και επειδη δεν προλαβαινει να απει κατω..τα κανει οπου βρει;Επισης δεν μας ξεκαθαριζεις.Παλιοτερα τα εκανε στο κτημα,που φανταζομαι οτι εκει θες να τα κανει,και αλλαξε μετα;Η απο τηνα ρχη δεν πηγαινε στο κτημα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-07-17 στις 20:00.
Παράθεση

photoman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη photoman
Ο photoman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O photoman έγραψε στις 12:21, 04-07-17:

Καλημέρα, το γατάκι ζεί στο κτήμα. Στην πόρτα της αποθήκης είχα κάνει μια τρύπα για να μπαινοβγαίνει και μέσα ειχα βάλει αμμο (μόνο εκει δεν τα εκανε). Αναγκάστηκα και έκλεισα την τρύπα γιατι μου αχρήστεψε την αποθήκη και οτι υπήρχε εκει μεσα και ακολούθησαν όλα αυτά που ανέφερα. Για την διάροια που μου αναφέρεις δεν εχω παρατηρήσει κατι τέτοιο. Αυτό που μου κανει εντύπωση είναι οτι τα καταπίνει σχεδον αμάσητα και ετσι ακριβώς τα βγάζει.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:55, 04-07-17:

Μήπως να δοκίμαζες να προμηθευτείς μια ( αρκετά ευρύχωρη) αμμολεκάνη;
Υπάρχει περίπτωση ο άπλετος χώρος να του δημιουργεί αίσθηση...ανασφάλειας και να χρειάζεται έναν συγκεκριμένο και περιορισμένο κάπως χώρο για να κάνει την ανάγκη του, τον οποίο συνεχίζει να αναζητάει.
Σ'αυτό, ίσως συνηγορεί το γεγονός οτι επισκέπτεται και τις γλάστρες.
Στη θέση σου, θα τοποθετούσα μια αμμολεκάνη στο μπαλκόνι, μήπως και και την προτιμήσει τελικά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:29, 04-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από photoman
Καλημέρα, το γατάκι ζεί στο κτήμα. Στην πόρτα της αποθήκης είχα κάνει μια τρύπα για να μπαινοβγαίνει και μέσα ειχα βάλει αμμο (μόνο εκει δεν τα εκανε). Αναγκάστηκα και έκλεισα την τρύπα γιατι μου αχρήστεψε την αποθήκη και οτι υπήρχε εκει μεσα και ακολούθησαν όλα αυτά που ανέφερα. Για την διάροια που μου αναφέρεις δεν εχω παρατηρήσει κατι τέτοιο. Αυτό που μου κανει εντύπωση είναι οτι τα καταπίνει σχεδον αμάσητα και ετσι ακριβώς τα βγάζει.
Αχα..λοιπον αυτο που περιγραφεις...αν δηλαδη βλεπεις κατι καφε σκουρο με κροκετες..δεν ειναι κακακια ΑΛΛΑ ΕΜΕΤΟΣ.Για ψαξτο λιγο.Μηπως κανει εμετο και οχι κακακια;
Αμασητα ναι το συνηθιζουν να τα καταπινουν σχεδον ολα τα γατια.Ομως αυτο που περιγραφεις ,αν καταλαβα καλα..δεν ειναι κακακια αλλα εμετος.Στα κακακια ΠΟΤΕ δεν βλεπεις κροκετες.
Και προσεξε το..διοτι αν ειναι ετσι το γατακι εχει τρελαθει στους εμετους ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-07-17 στις 21:41.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους