Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,122 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 313 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβλήματα στα δόντια και στα ούλα

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 11:00, 23-08-16:

Μετά από καιρό χαιρετώ τα μέλη σας στο δεύτερο πιο άσχημο section του forum. Λυπάμαι πολύ που είναι έτσι τα πράγματα...

Δεν έχω πολλές πληροφορίες ακόμη, περισσότερο μια κουβέντα ήθελα να πω με κάποιον να με καταλάβει.

Προχθές βρήκα το δόντι του 6χρονου πλέον Μαρκ σπασμένο. Το πρωί επισκεφθήκαμε κτηνίατρο, μας είπε να το βγάλουμε και σήμερα ήταν το ραντεβού μας. Πήρα ένα τηλεφώνημα πολύ νωρίτερα από όσο υπολόγιζα και τρόμαξα. Δικαίως. Το ζώο είναι υγιέστατο, αλλά το στόμα του πάσχει. Πριν ολοκληρώσουν τον καθαρισμό για να προχωρήσουν σε εξαγωγή, είχαν ήδη βρει έξι χαλασμένα δόντια. Μου σύστησαν να αναλάβει κάποιος εξειδικευμένος γιατί είναι ένα μικρό κέντρο χωρίς εξοπλισμό και ανθρώπινο δυναμικό να αναλάβει τόσες εξαγωγές ταυτόχρονα, θα τους πάρει καιρό.

Το αφήσαμε, περιμένω να πάρω το γατάκι μου και να δω πού θα στρίψουμε. Δεν έχω βρεθεί σε πιο δύσκολη θέση μέχρι σήμερα. Θα σας γράψω λεπτομέρειες αφού μιλήσω πάλι με την κτηνίατρο. Ως τότε, ευχαριστώ για την προσοχή σας και την καλή σας ενέργεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:28, 23-08-16:

Μετά από καιρό χαιρετώ τα μέλη σας στο δεύτερο πιο άσχημο section του forum.
Υποθέτω πως το πρώτο είναι ο τελευταίος αποχαιρετισμός. ΄Εχεις απόλυτο δίκιο.
Το πρόβλημα με τα χαλασμένα δόντια είναι αρκετά συνηθισμένο τελικά στα γατάκια μας, έχουν κάνει και τα δικά μου αρκετές επεμβάσεις είτε για αφαίρεση χαλασμένων δοντιών, είτε απλά για καθαρισμό από την πλάκα. Και το να βλέπεις το γατάκι σου μετά από νάρκωση δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα, όσες φορές και να το έχεις περάσει.
Θα την βρείτε την άκρη ΄Αννα μου, θα αφαιρεθούν τα χαλασμένα δοντάκια του και θα είναι και πάλι μια χαρά ο Μαρκ σου, θα δεις.
Το άσχημο είναι πως έτυχε να έχει αρκετά χαλασμένα δόντια και να πάτε σε κτηνιατρείο που δεν ήταν σωστά εξοπλισμένο για να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο. ΄Ολα θα γίνουν όμως και σε λίγο καιρό θα το θυμάσαι, θα βλέπεις τον γατούλη σου μια χαρά και θα χαμογελάς. Και την προσοχή μας την έχεις και την θετική μας ενέργεια, όλα θα πάνε καλά. Περαστικά στον κούκλο σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 16:24, 23-08-16:

Ναι, εκείνο είναι σίγουρα το δυσκολότερο μέρος του forum, Βάσω.

Αλήθεια είναι τόσο συχνό; Πραγματικά δεν είχα ιδέα. Η πλάκα είχε καλύψει όλα τα προβληματικά δόντια και δεν ήταν ορατό, ο Μαρκ ήταν πολύ ευδιάθετος και παιχνιδιάρης, έτρωγε κανονικά, δεν είχε δώσει κανένα δείγμα πως υποφέρει και εντελώς τυχαία το βρήκαμε τώρα που έγινε το σπάσιμο. Μου είπαν πως δεν υπάρχει σαφής λόγος πρόκλησης τέτοιων προβλημάτων, απλώς συμβαίνουν.

Σκέφτομαι πόσο θα ταλαιπωρηθεί τώρα για να γίνει όλο αυτό με ταξίδια, μετακινήσεις, ξένα χέρια, βαριές επεμβάσεις, απρογραμμάτιστα έξοδα για μένα και δυσκολεύομαι πολύ να το διαχειριστώ, ήταν ξαφνικό και οπωσδήποτε δεν το περίμενα. Κρατώ την αισιοδοξία σου και σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να μην τραβήξει πολύ η ιστορία...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:42, 23-08-16:

Αν μένεις σε περιοχή που δεν έχει σωστά εξοπλισμένο κτηνιατρείο και χρειάζεται ταξίδι για να πας σε κάποιο, είναι όντως αρκετά δύσκολο. ΄Ομως η επέμβαση είναι απλή, μια νάρκωση και αφαιρούνται όλα τα προβληματικά δοντάκια. Τελευταία φορά το έκανα πριν 3 χρόνια και κάτι στην μεγάλη μου που κι εκείνη δεν είχε εμφανές πρόβλημα, εκτός από το ότι κάποιες φορές όταν έτρωγε έγερνε το κεφαλάκι της στο πλάι. Αυτό με προβλημάτισε εμένα, έτυχε να έχει και ένα άλλο πρόβλημα εκείνη την εποχή και έτσι φώναξα την κτηνίατρο.
Ο δικός σου είναι νεαρούλης και θα το ξεπεράσει αρκετά εύκολα, η δικιά μου ήταν ήδη στα 17 της τότε και ζοριστήκαμε γιατί άργησε πολύ να συνέλθει και να φάει ξανά.

Πράγματι κι εγώ παλιότερα δεν είχα καταλάβει πόσο συχνό είναι το πρόβλημα με τα δόντια τους μέχρι που μου το εξήγησε η κτηνίατρός μου. Κάποια γατιά έχουν απλά καλή πάστα δοντιών, ακριβώς όπως γίνεται και με τους ανθρώπους και όσο και να τα περιποιείσαι δυστυχώς κάποια στιγμή χαλάνε.
Εύχομαι κι εγώ με την σειρά μου να μην κρατήσει πολύ η ιστορία αυτή και να μην ταλαιπωρηθείτε ούτε εσύ, ούτε ο Μαρκ. Ξανά περαστικούλια του πολλά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 22:31, 23-08-16:

Δεν ειναι τιποτα να σε ανησυχεί. Θα βγαλει τα χαλασμένα δοντια γιατι αν έμεναν ετσι θα έφτανε σε καποια φαση να ποναει και να μην μπορει να φαει. Εμενα που ηταν πανω απο 10 χρονων καποια φαση σταμάτησε να θελει να φαει και κρυβόταν. Ο λογος ηταν ενα χαλασμένο δόντι. Τελικα οταν πήγαμε να το βγάλουμε της έβγαλαν 3 δοντια. Απο τοτε ομως ειναι μια χαρα. Εμενα ειχε συνέλθει αμεσως και ετρωγε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 23:45, 23-08-16:

Πώς με ηρεμήσατε τώρα δεν λέγεται... Μακάρι να περάσουν όλα γρήγορα γιατί το καημένο είναι υγιέστατο, δεν έχει κανένα πρόβλημα κι είναι πολύ μικρός σε ηλικία.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 10:04, 07-09-16:

Update: Μεταφερθήκαμε σε γνωστή κλινική και ο Μαρκ αυτή τη στιγμή ίσως να ξεκινά την επέμβασή του. Έμεινα μέχρι να κοιμηθεί, θα του έβγαζαν ακτινογραφίες για να δουν την κατάσταση των υπόλοιπων δοντιών και μετά θα ξεκινούσαν. Ο ιατρός του είναι υπέροχος άνθρωπος, ελπίζω να πάνε όλα κατ' ευχήν.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:23, 07-09-16:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχετε άριστα αποτελέσματα!!! Καλή ανάρρωση στον μικρούλη!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:54, 07-09-16:

΄Ολα θα πάνε μια χαρά, ο γιατρός σας φαίνεται ιδιαίτερα ικανός και καλός επιστήμονας.
Μόλις τελειώσει και ξυπνήσει, ενημέρωσέ μας. Θα τον σκεφτόμαστε και θα του στέλνουμε θετικά vibes.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 10:55, 07-09-16:

Ευχαριστούμε.

Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν σας το κρύβω. Οι ακτινογραφίες έδειξαν πως έχουν προσβληθεί όλα του τα δόντια και σύντομα θα χαλάσουν, αλλά προς το παρόν αποφασίσαμε να βγάλουμε εκείνα που τον πονούν και σε 1-2 χρόνια που έκρινε ο ιατρός του πως θα χρειαστούν εξαγωγή τα υπόλοιπα, το βλέπουμε ξανά. Και να μην έχω πάρει χαμπάρι ρε παιδιά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:07, 07-09-16:

Δεν είναι πάντα εύκολο ΄Αννα μου, δεν είναι βλέπεις και τα πιο βολικά πλάσματα στον κόσμο για να κοιτάμε όποτε θέλουμε τα δόντια τους ή οτιδήποτε άλλο θέλουμε να προσέχουμε. Εξάλλου πολλές φορές δεν υπάρχουν και συμπτώματα και αν προσθέσεις σ' αυτό και το μικρό της ηλικίας του Μαρκ, τότε καταλαβαίνεις πως δεν μπορούσες εκ των πραγμάτων να το πάρεις είδηση.
Το σημαντικό είναι να ξέρεις κι αυτό στο λέω εκ πείρας, πως μπορούν μια χαρά να ζήσουν και με ελάχιστα δόντια ή ακόμα και με καθόλου όπως ο μεγάλος μου γάτος.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 11:27, 07-09-16:

Απλώς στεναχωριέμαι πολύ που ταλαιπωρείται. Καταλαβαίνω ότι θα είναι υγιής σύντομα, ότι δεν χρειάζεται να με τρομάζει ότι δεν θα έχει τα δόντια του, αλλά περνά μια διαδικασία αγχωτική και επώδυνη. Το μόνο που με παρηγορεί είναι πως είναι σε καλά χέρια.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 13:49, 07-09-16:

Μέχρι αυτή την ώρα θα έχει λήξει η επέμβαση και πιστεύω όλα να πήγαν καλά. Λίγο ακόμα έμεινε, μέχρι να ξυπνήσει εντελώς και να αρχίσει πάλι να προσαρμόζεται, σημασία έχει οτι το δύσκολο μέρος της διαδικασίας έχει φύγει.
Εν αναμονή νεοτέρων σας, να ευχηθώ καλή και γρήγορη ανάρρωση στο γατούλη και... "σιδερένιος"!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:33, 07-09-16:

Θα δεις οτι ολα μια χαρα θα ειναι. Θα το ξεχασει και αυτος και εσυ σε μερικες μερες. Στο μελλον θα δειτε αν χρειαστουν κ αλλα δοντια. Κριμα θα ηταν να βγαιναν κι αλλα απο τωρα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 14:34, 07-09-16:

Με πήραν προ ολίγου τηλέφωνο να με ενημερώσουν πως έχει ξυπνήσει, είναι ζωηρός και θα μπορέσω να τον πάρω αργότερα μέσα στο απόγευμα μέχρι να επανέλθει η θερμοκρασία του σε φυσιολογικά επίπεδα. Όλα καλά, ευχαριστώ πολύ που μου κάνατε παρέα στην αναμονή μου.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:31, 07-09-16:

Περαστικούλια του και σιδερένιος ο κούκλος σου.

Παράθεση

Mary 16

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary 16
H Mary 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mary 16 έγραψε στις 23:10, 23-10-16:

Καλησπέρα. Έχω έναν γατούλη το Φοίβο 4 μηνών.Παρατήρησα πως εδώ και μία ημέρα, όταν χασμουριέται και κλείνει το στοματάκι του ακούγεται ένας φόρηβος από τα δόντια του.Ξέρετε τί μπορεί να το προκαλεί αυτό?
Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:36, 24-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mary 16
Καλησπέρα. Έχω έναν γατούλη το Φοίβο 4 μηνών.Παρατήρησα πως εδώ και μία ημέρα, όταν χασμουριέται και κλείνει το στοματάκι του ακούγεται ένας φόρηβος από τα δόντια του.Ξέρετε τί μπορεί να το προκαλεί αυτό?
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα.
Ο γατούλης σου είναι σε ηλικία που αλλάζει δοντάκια, ίσως λοιπόν κάποιο να κουνιέται και κάνει αυτόν τον θόρυβο. Αν τις επόμενες μέρες δεις πως συνεχίζει, που σημαίνει πως ίσως δεν ήταν από αυτό, καλό θα ήταν να τον έβλεπε κτηνίατρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mary 16

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary 16
H Mary 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mary 16 έγραψε στις 15:22, 25-10-16:

Σας ευχαριστώ θερμά για την απάντηση!

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 17:01, 10-11-16:

Καλησπερα φορουμ, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα δοντια κ τη στοματικη υγειηνη της γατας. Σε μια επισκεψη στον κτηνιατρο μας ειπε οτι τα δοντακια της 8,5 χρονων γατουλας μου θα πρεπει σε μερικα χρονια να αφαιρεθουν, ειναι κατι ανιατο απο οτι μου ειπε, παρολα αυτα δε θελω να υποβληθει το Λιλακι μου σε τετοια διαδικασια ή τουλαχιστον να το καθυστερησω οσο μπορω. Τι μπορω να κανω λοιπον για να φροντιζω τα δοντακια της; Να προσθεσω οτι ηταν αδεσποτη μεχρι τεσσαρων ετων οποτε οι συνθηκες πριν ζησει μαζι μας δεν ηταν κ πολυ καλες. Παιζει ρολο αυτο; Τι να κανω; Ευχαριστω!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:46, 10-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Waterlily
Καλησπερα φορουμ, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα δοντια κ τη στοματικη υγειηνη της γατας. Σε μια επισκεψη στον κτηνιατρο μας ειπε οτι τα δοντακια της 8,5 χρονων γατουλας μου θα πρεπει σε μερικα χρονια να αφαιρεθουν, ειναι κατι ανιατο απο οτι μου ειπε, παρολα αυτα δε θελω να υποβληθει το Λιλακι μου σε τετοια διαδικασια ή τουλαχιστον να το καθυστερησω οσο μπορω. Τι μπορω να κανω λοιπον για να φροντιζω τα δοντακια της; Να προσθεσω οτι ηταν αδεσποτη μεχρι τεσσαρων ετων οποτε οι συνθηκες πριν ζησει μαζι μας δεν ηταν κ πολυ καλες. Παιζει ρολο αυτο; Τι να κανω; Ευχαριστω!!
Καλησπέρα ΄Ελενα.
Φυσικά και παίζει ρόλο το ότι έχει ζήσει σαν αδέσποτη, αν και δεν είναι ο μόνος λόγος για να χαλάνε τα δόντια μιας γάτας. Τα δικά μου γατιά που είναι μαζί μου από μωράκια, έχουν θέμα με τα δοντάκια τους αν και όχι όλα. Είναι όπως και στους ανθρώπους, κάποιοι έχουν κακή πάστα δοντιών και ό,τι και να κάνουν κάποια στιγμή θα έχουν πρόβλημα.
Αυτό λοιπόν που μπορείς να κάνεις σαν πρόληψη, είναι αφ' ενός το βούρτσισμα των δοντιών, αν το καταφέρεις φυσικά. Τα δικά μου δεν το δέχονται με τίποτα.
Από την άλλη υπάρχουν διάφορα σκευάσματα κτηνιατρικά, που σκοπό έχουν να προστατέψουν τα δόντια από την πλάκα και τα ούλα των γατιών μας. Εγώ παίρνω το plaque off μετά από σύσταση της κτηνιάτρου μου γιατί ο γάτος μου έχει κι εκείνος πρόβλημα με τα δοντάκια του. Σίγουρα όμως υπάρχουν κι άλλα και σε άλλη μορφή. Συζήτησέ το με τον κτηνίατρό σου να σου συστήσει κάποιο.
Πάντως να ξέρεις πως απλά θα καθυστερήσεις την επέμβαση για την αφαίρεση δοντιών και δεν θα την ματαιώσεις, αυτό είναι σίγουρο.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 21:55, 10-11-16:

Καλησπερα Βασω και σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Ναι μου εχουν πει για το βουρτσισμα, ειπαμε καλοβολη η τσουπα αλλα θα εχει κ ορια θεωρω!! Θα ηθελα να ψαξω κατι πιο ανωδυνο κ θα μιλησω με τον κτηνιατρο για κατι αλλο περαν του βουρτσισματος. Εχω βρει κατι λιχουδιες τυπου dentastix που βοηθαεο ταχα μου στην πλακα αλλα ειναι φαγητο κ κατι θα μενει! Ψαχνω για κατι πιο δραστικο!! Το ξερω οτι καποια στιγμη θα τα βγαλουμε αλλα θελω να της τα κρατησω υγειη οσο πιο πολυ μπορω! Για παραδειγμα τα δοντακια της αρτεμις οπως μας ειπε ο γιατρος ειναι υποδειγμα οδοντοστοιχιας μαλλον θα εχει κακη παστα δοντιων! Αυτο που θελω να αποφυγω ειναι οτι το ζησαμε με τον Ερμη (εφυγε 16 χρονων ο Ερμακος) ηταν οτι πονουσε πολυ κ ηταν πολυ μεγαλος για να του κανουμε ναρκωση για να τα αφαιρεσουμε και δεν τα βγαλαμε τελικα, οποτε εμεινε με τα δοντακια του μεχρι το τελος (φαντασου επειδη αναγκαστηκαμε να τον κοιμησουμε, εφυγε με τη ναρκωςη ο καημενος, ειχαν σταματηςει να δουλευουν νεφρα, τα παντα ) μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!! Κ πονουσε το καημενο κ δε ξεραμε αν θα ξυπνησει!! Εκει δε θελω μα φτασω!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:30, 10-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Waterlily
Αυτο που θελω να αποφυγω ειναι οτι το ζησαμε με τον Ερμη (εφυγε 16 χρονων ο Ερμακος) ηταν οτι πονουσε πολυ κ ηταν πολυ μεγαλος για να του κανουμε ναρκωση για να τα αφαιρεσουμε και δεν τα βγαλαμε τελικα, οποτε εμεινε με τα δοντακια του μεχρι το τελος (φαντασου επειδη αναγκαστηκαμε να τον κοιμησουμε, εφυγε με τη ναρκωςη ο καημενος, ειχαν σταματηςει να δουλευουν νεφρα, τα παντα ) μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!! Κ πονουσε το καημενο κ δε ξεραμε αν θα ξυπνησει!! Εκει δε θελω μα φτασω!!
Αχ ΄Ελενά μου λυπάμαι πάρα πολύ, δεν το ήξερα.
΄Ομως κούκλα μου δεν γίνεται πάντα έτσι, ζωντανό παράδειγμα ο Κόκος μου. Τώρα πια δεν υπάρχει βέβαια αλλά όταν ήταν 17 έτυχε κάτι και ήταν και επείγον και δεν γινόταν να μην προχωρήσουμε σε νάρκωση για να γίνει μια επέμβαση. ΄Ασχετη με τα δοντάκια του φυσικά, τα οποία είχε χάσει από τα 14 του και παρ' όλα αυτά έτρωγε μια χαρά το κουτσούνι μου. Ε λοιπόν αν και μας ανησύχησε γιατί άργησε αρκετά να ξυπνήσει, τελικά ξύπνησε και έζησε άλλα δυό χρόνια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:11, 21-11-16:

Καλησπέρα σε όλους.
Η Τέρψη μου 4,5 χρόνων, έχει πρόβλημα, μάλλον με τα δόντια που την κάνει να μην τρώει κανονικά.
Συνηθίζω να της δίνω 6 μικρά γεύματα την ημέρα, αφού είναι αρκετά λιχούδα, μικρόσωμη και δεν θέλω να πάρει και βάρος (που ήδη έχει πάρει, όπως κάθε που χειμωνιάζει).
Κι ενώ οι κροκέτες ήταν ελάχιστες και μετά ήταν η ώρα για κονσέρβα, παρατήρησα οτι ενώ της είχα βάλει μόλις 2 κουταλάκια του γλυκού, άφησε στο πιάτο της. Από κει και πέρα σταμάτησε να τρώει κι ήταν κακόκεφη. Όλο ξάπλα, πότε-πότε σηκωνόταν αλλά δεν νιαούριζε επιτακτικά ζητώντας μου να την ταίσω. Παρόλ'αυτά της έβαλα κροκέτες το μεσημέρι, τις βασικές R/C που τρώει, τις μύρισε κι έφυγε. Τις άλλαξα κι έβαλα εκείνες της Happy Cat που συνηθίζω να τις δίνω 1 φορά την ημέρα και τρελλαίνεται, έγλυψε μια κι έφυγε. Παίζει με το ζόρι, με δαγκώνει στο παιχνίδι, βγήκε και στο μπαλκόνι, αλλά καταλαβαίνω οτι όλες τις οι δραστηριότητες είναι υποτονικές. Κοιμήθηκε μαζί μου στο κρεβάτι το απόγευμα και μόλις σηκώθηκα, ήρθε μαζί μου στην κουζίνα. Της ξανάβαλα κροκέτες, τίποτα. Δοκίμασα κονσέρβα, έγλειψε λίγο κι απομακρύνθηκε, ενώ νερό πήγε και της άνοιξα τη βρύση και ήπιε. Κι επειδή δείχνει να θέλει να φάει, αλλά κάτι να την εμποδίζει, μου ήρθε η ιδέα και της άνοιξα μια κονσέρβα πατέ που δεν χρειάζεται μάσημα. Και την έφαγε όλη. Αργά μεν και με δυσκολία, αλλά άδειασε το πιατάκι.
Αυτή η συμπεριφορά παραπέμπει σε πρόβλημα στα δόντια ή/και στα ούλα. Δεδομένου οτι είναι και φορέας λοιμώδους περιτονίτιτδας, με κάνει και ανησυχώ διπλά.
Δεν χρειάζεται να πούμε, αύριο πρωί πρωί στην κτηνίατρο. Μπαίνουμε σε περιπέτειες όπως φαίνεται κι εύχομαι τουλάχιστον να μη χρειαστεί να της αφαιρέσει όλα τα δόντια, όπως διαβάζω εδώ σε ορισμένες περιπτώσεις, Κι είναι μικρούλα ακόμα...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:48, 21-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλησπέρα σε όλους.
Η Τέρψη μου 4,5 χρόνων, έχει πρόβλημα, μάλλον με τα δόντια που την κάνει να μην τρώει κανονικά.
Συνηθίζω να της δίνω 6 μικρά γεύματα την ημέρα, αφού είναι αρκετά λιχούδα, μικρόσωμη και δεν θέλω να πάρει και βάρος (που ήδη έχει πάρει, όπως κάθε που χειμωνιάζει).
Κι ενώ οι κροκέτες ήταν ελάχιστες και μετά ήταν η ώρα για κονσέρβα, παρατήρησα οτι ενώ της είχα βάλει μόλις 2 κουταλάκια του γλυκού, άφησε στο πιάτο της. Από κει και πέρα σταμάτησε να τρώει κι ήταν κακόκεφη. Όλο ξάπλα, πότε-πότε σηκωνόταν αλλά δεν νιαούριζε επιτακτικά ζητώντας μου να την ταίσω. Παρόλ'αυτά της έβαλα κροκέτες το μεσημέρι, τις βασικές R/C που τρώει, τις μύρισε κι έφυγε. Τις άλλαξα κι έβαλα εκείνες της Happy Cat που συνηθίζω να τις δίνω 1 φορά την ημέρα και τρελλαίνεται, έγλυψε μια κι έφυγε. Παίζει με το ζόρι, με δαγκώνει στο παιχνίδι, βγήκε και στο μπαλκόνι, αλλά καταλαβαίνω οτι όλες τις οι δραστηριότητες είναι υποτονικές. Κοιμήθηκε μαζί μου στο κρεβάτι το απόγευμα και μόλις σηκώθηκα, ήρθε μαζί μου στην κουζίνα. Της ξανάβαλα κροκέτες, τίποτα. Δοκίμασα κονσέρβα, έγλειψε λίγο κι απομακρύνθηκε, ενώ νερό πήγε και της άνοιξα τη βρύση και ήπιε. Κι επειδή δείχνει να θέλει να φάει, αλλά κάτι να την εμποδίζει, μου ήρθε η ιδέα και της άνοιξα μια κονσέρβα πατέ που δεν χρειάζεται μάσημα. Και την έφαγε όλη. Αργά μεν και με δυσκολία, αλλά άδειασε το πιατάκι.
Αυτή η συμπεριφορά παραπέμπει σε πρόβλημα στα δόντια ή/και στα ούλα. Δεδομένου οτι είναι και φορέας λοιμώδους περιτονίτιτδας, με κάνει και ανησυχώ διπλά.
Δεν χρειάζεται να πούμε, αύριο πρωί πρωί στην κτηνίατρο. Μπαίνουμε σε περιπέτειες όπως φαίνεται κι εύχομαι τουλάχιστον να μη χρειαστεί να της αφαιρέσει όλα τα δόντια, όπως διαβάζω εδώ σε ορισμένες περιπτώσεις, Κι είναι μικρούλα ακόμα...
΄Οχι βρε Αλεξάνδρα μου και όλα τα δοντάκια της με τη μία. Προς θεού.
Αν και όπως λες θα την πας αύριο κτηνίατρο και θα λυθούν όλες οι απορίες σου, πολύ βασικό στο να καταλάβεις αν έχει πρόβλημα με δόντια-δόντι, είναι να την παρακολουθείς την ώρα που τρώει. Αν γέρνει το κεφαλάκι στο πλάι, τότε κάτι τρέχει.
Αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι ένα μεγάλο γενικευμένο πρόβλημα αυτό, το ίδιο είχα πάθει με τον Κόναν μου πριν μερικά χρόνια, Χριστουγεννιάτικα κιόλας και τελικά βρέθηκε πως είχε σπάσει ένα δόντι του και το κομμένο κομμάτι του είχε καρφωθεί στο ούλο του και πονούσε το μανάρι μου. Το έβγαλε η κτηνίατρος, μας έδωσε και παυσίπονα που χρειάστηκε τελικά να πάρει μόνο ένα και όλα καλά.
Το ίδιο έγινε τον Μάρτη του '13 και με την Τασουλίτσα μου, απλά εκείνη είχε κι άλλα θέματα στο στοματάκι της και χρειάστηκε να πάρει νάρκωση για να φτιαχτούν.
Αχ στεναχωρέθηκα τώρα για το Τερψουλίνι, τέτοιο καλοφαγάδικο γατί και να μην μπορεί να φάει.
Είναι κάτι που το αντιμετωπίζω καθημερινά με την Τασούλα μου, αλλά η Τασούλα είναι γριούλα, η Τέρψη σου είναι νεαρή ακόμα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:04, 22-11-16:

Ναι μωρέ είναι μικρή και ανησυχώ μήπως είναι σύμπτωμα της fip και όλο αυτό με έχει ρίξει αρκετά..
Όχι δεν είδα να γέρνει προς το πλάι το κεφάλι όταν τρώει, άλλωστε τώρα τρώει μόνο πατέ που της ξανάδωσα αφού το είχα κάνει επιπλέον "νιανιά" μ'ένα μαχαιράκι, για να τη διευκολύνω.
Πάλι καλά που παρατήρησα οτι είναι πρόβλημα που εντοπίζεται στο στόμα της, ειδάλλως κινδύνευε να μείνει νηστική με τις κροκέτες που μόλις και μετά βίας έσπασε μια το πρωί κι έφαγε τη μισή.

Εύχομαι να είναι κάτι που να μη χρειαστεί μεγάλη διαδικασία για να αντιμετωπιστεί, είναι νωρίς να αρχίσει να ταλαιπωρείται από τώρα... Θα έχω νέα αύριο και θα ενημερώσω.
Σ'ευχαριστώ Βάσω μου, για το support. Και περαστικούλια και σε σένα με την ίωση, εύχοχομαι σύντομα να είσαι καλύτερα

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:06, 22-11-16:

Μόλις γυρίσετε σπίτι από την κτηνίατρο, μπες και γράψε τι έγινε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:17, 22-11-16:

Εννοείται οτι θα το κάνω.. Αν αργήσω σημαίνει οτι την έβαλε κάτω και τη νάρκωσε..Δεν ξέρω κι εγώ.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:28, 22-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Εννοείται οτι θα το κάνω.. Αν αργήσω σημαίνει οτι την έβαλε κάτω και τη νάρκωσε..Δεν ξέρω κι εγώ.
Μην σκέπτεσαι έτσι, θα σε μαλλώσω.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:31, 22-11-16:

Θα δούμε αύριο..Τώρα κοιμάται πάνω στα πόδια μου, σε μια fleece κουβερτούλα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 00:56, 22-11-16:

Αχ Αλεξανδρα μου άδικα ανησυχεις. Και μενα η Αγγέλισσα μου πριν καποια χρονια δεν ειχε βγαλει τρία δοντακια? και μενα κρυβόταν και δεν ηθελε να τρωει τιποτε. Οταν άνοιξα το στομα της ειχα δει ενα δοντι που ηταν έτοιμο να πέσει. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ειχε σαπίσει και θα έπεφτε. Εμενα δεν έπινε ουτε νερο. Δεν αφαιρούν ετσι ολα τα δοντια μιας γατας στα καλα καθούμενα. Ποσο μαλλον νεαρής ηλικιας. Εμενα θυμαμαι την εβλεπα που πήγαινε να φαει τις κροκετες η καημένη και ενω έτρεχε με τόση όρεξη ετρωγε μια δυο και έφευγε να κρυφτεί. Ενημέρωσε μας. Αν πρεπει να βγει κανενα δοντακι δεν ειναι τιποτα που θα σας ταλαιπωρήσει για να ανησυχεις. Ξερω βεβαια εκ πείρας πως οτι και να σου πουμε παλι θα ανησυχεις μεχρι να πατε κτηνιατρο. Ολα καλα θα πανε

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:03, 22-11-16:

Μακάρι να'ναι κανα δοντάκι, σ'ευχαριστώ Νικόλ μου, που μου δίνεις κουράγιο
Βλέπεις δεν με αφήνει να της ανοίξω και το στόμα για να δω, είναι από τα "μη αγγίζετε" μέρη της.
Όπως και να'ναι, αύριο επιστρέφοντας θα σας ενημερώσω καλά μου κοριτσάκια

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:40, 22-11-16:

Επιστρέψαμε από την εξέταση. Δεν προέρχεται από πρόβλημα στα δόντια ή στα ούλα, την εξέτασε δυο φορές πολύ προσεκτικά.
Η συνέχεια στο θέμα μας...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εξοστώσεις στα ούλα - Από BILIO
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-01-17 στις 08:58.
    • Προβλήματα στα δόντια και στα ούλα - Από PeiramatoZwo
      Το θέμα έχει λάβει 252 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-10-09 στις 17:05.
    • Σκουρόχρωμα ούλα - Από Gina
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-11-08 στις 22:20.
    • Μαύρα ούλα... - Από LETOS
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-08 στις 09:34.
    • Προβλήματα-προβλήματα! (ατοπική δερματίτιδα) - Από fil-fil
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-02-08 στις 09:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους