Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,224 εγγεγραμμένα μέλη και 718,326 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρήξη χιαστών

vodaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vodaki
Ο vodaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O vodaki έγραψε στις 23:30, 17-03-10:

καλησπέρα,

η γάτα μου έχει πάθει ρίξη χιαστού και εξάρθρωση της επιγονατίδας. κουσταίνει στο πίσω πόδι και δυσκολεύεται πολύ να κινηθεί. την έχω πάει στον γιατρό και χρειάζεται εγχείριση. ωστόσο δεν γνωρίζω αν θα ξαναπερπατήσει κανονικά. μπορείτε να με βοήθήσετε?

ευχαριστώ......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:36, 17-03-10:

Καλησπερα.
Σε τι ακριβως να βοηθησουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 10:35, 18-03-10:

Εξαρταται απο το πως θα αντιδρασει ο οργανισμος στο μοσχευμα και ποσο συνεργασιμη θα ειναι την περιοδο της αποθεραπειας, αλλιως θα πρεπει να γινει αρθροδεση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vodaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vodaki
Ο vodaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O vodaki έγραψε στις 22:55, 18-03-10:

Αυτό αναρωτιεμαι. Πώς θα την μαζέψω να μην περπατάει πολύ, για να μην έχουμε χειρότερα. Ευχαριστώ...

Παράθεση

Pavlik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlik
Ο Pavlik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Pavlik έγραψε στις 19:27, 07-03-15:

Γεια σας . Η γατα μου χτυπησε και εγινε διαγνωση ρηξη χιαστων. Τι κανουμε τωρα ;Το ενθαρυντικο ειναι οτι δεν ποναει αλλα ειναι χαλια γενικα. Απο το γονατο και κατω δεν το κουναει καθολου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:03, 07-03-15:

Ο κτηνίατρος που έκανε στην διάγνωση για την ρήξη χιαστών συνδέσμων, δεν σας είπε πως να το αντιμετωπίσετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:43, 07-03-15:

Αν κρινω απο προσωπικη εμπειρια ρηξης συνδεσμων 3ου βαθμου σε αρθρωση, ο γατουλης πρεπει να ποναει παρα πολυ. Σου ειπε ο κτηνιατρος τι βαθμου ειναι η ρηξη και αν χρειαζεται επεμβαση; Δεν σου ειπε ο κτηνιατρος αν χρειαζεται να δεθει η περιοχη με επιδεσμο ή/και να βαζεις παγο; Δεν ξερω τι ισχυει στα ζωα, αλλα εγω εβαλα ναρθηκα και τις πρωτες 3-4 ημερες εβαζα συνεχως παγο, το κρατουσα ψηλα και επαιρνα συνεχως παυσιπονα γιατι ο πονος ηταν αφορητος. Ακτινες βγαλατε;

Παράθεση

Pavlik

Νεοφερμένος

O Pavlik έγραψε στις 22:46, 07-03-15:

Αρχικά της δώσαμε αντιφλεγμονώδη για 5 ημέρες. Δεν δεχόταν με τίποτα να την ακουμπήσει κανένας εκτός από εμένα. Αφού έπαψε να πονάει την επανεξέτασε και μου είπε ότι έχει πάθει ρήξη. Μου είπε ότι χρειάζεται χειρουργείο και ότι και πάλι κανεις δεν μπορεί να εγγυηθεί τον βαθμό αποκατάστασης. Επειδή ζω στην επαρχία ( Χαλκίδα) μου ειπε ότι πρέπει να πάω Αθήνα σε εξειδικευμένους κτηνίατρους. Μία άλλη επιλογή μου είπε ότι είναι να την αφήσω να δούμε σε τι βαθμό θα επανέλθει...Το κόστος της επέμβασης μου είπε ότι είναι πάνω από 600 ευρώ σίγουρα...

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 22:57, 07-03-15:

λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που περνάει η γατούλα και εσείς...πολύ φοβάμαι πως πρέπει να τη δει κι άλλος γιατρός.κάποιος πολύ εξειδικευμένος σε ορθοπεδικά ζητήματα γατιών.έχεις τρόπο να κάνεις μία αναζήτηση στην αθήνα ή στην περιοχή σου?να πάρετε κ μία δεύτερη γνώμη..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pavlik

Νεοφερμένος

O Pavlik έγραψε στις 23:22, 07-03-15:

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον; Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:24, 08-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Pavlik
Αρχικά της δώσαμε αντιφλεγμονώδη για 5 ημέρες. Δεν δεχόταν με τίποτα να την ακουμπήσει κανένας εκτός από εμένα. Αφού έπαψε να πονάει την επανεξέτασε και μου είπε ότι έχει πάθει ρήξη. Μου είπε ότι χρειάζεται χειρουργείο και ότι και πάλι κανεις δεν μπορεί να εγγυηθεί τον βαθμό αποκατάστασης. Επειδή ζω στην επαρχία ( Χαλκίδα) μου ειπε ότι πρέπει να πάω Αθήνα σε εξειδικευμένους κτηνίατρους. Μία άλλη επιλογή μου είπε ότι είναι να την αφήσω να δούμε σε τι βαθμό θα επανέλθει...Το κόστος της επέμβασης μου είπε ότι είναι πάνω από 600 ευρώ σίγουρα...
Εχουν περασει μερες δηλαδη, νομιζα οτι ηταν πιο προσφατο. Λογικα εχει απαλυνει ο πονος. Ειναι μεγαλο οντως το κοστος, θα χρειαστει μαγνητικη και θα σου κοστισει ακομα περισσοτερο αν χρειαστει να μεινεις Αθηνα για μερικες ημερες. Στους ανθρωπους ειναι δυσκολη επεμβαση, οποτε φανταζομαι οτι σε μια γατα θα ειναι ακομα πιο δυσκολη. Εγω να σου πω την αληθεια μαλλον θα εβγαζα μαγνητικη να δω την κατασταση της αρθρωσης και θα επραττα αναλογα. Αν δηλαδη ο βαθμος της αποκαταστασης με μια επεμβαση δεν ηταν καλος, θα την αφηνα ετσι, αλλα αν υπηρχαν ελπιδες να αποκατασταθει πληρως θα προχωρουσα σε μια επεμβαση. Βεβαια εξαρταται και απο την τσεπη σου, αν δεν διαθετεις το ποσο δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Σε αυτη την περιπτωση θα την αφηνα να αναρρωσει μονη της.

Παράθεση

Pavlik

Νεοφερμένος

O Pavlik έγραψε στις 07:21, 09-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εχουν περασει μερες δηλαδη, νομιζα οτι ηταν πιο προσφατο. Λογικα εχει απαλυνει ο πονος. Ειναι μεγαλο οντως το κοστος, θα χρειαστει μαγνητικη και θα σου κοστισει ακομα περισσοτερο αν χρειαστει να μεινεις Αθηνα για μερικες ημερες. Στους ανθρωπους ειναι δυσκολη επεμβαση, οποτε φανταζομαι οτι σε μια γατα θα ειναι ακομα πιο δυσκολη. Εγω να σου πω την αληθεια μαλλον θα εβγαζα μαγνητικη να δω την κατασταση της αρθρωσης και θα επραττα αναλογα. Αν δηλαδη ο βαθμος της αποκαταστασης με μια επεμβαση δεν ηταν καλος, θα την αφηνα ετσι, αλλα αν υπηρχαν ελπιδες να αποκατασταθει πληρως θα προχωρουσα σε μια επεμβαση. Βεβαια εξαρταται και απο την τσεπη σου, αν δεν διαθετεις το ποσο δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Σε αυτη την περιπτωση θα την αφηνα να αναρρωσει μονη της.
Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο κτηνίατρο που να είναι ειδικός σε αυτές τις περιπτώσεις ? Το κόστος της μαγνητικής γνωρίζει κάποιος που κυμαίνεται ?

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 20:13, 10-03-15:

Ιδεα δεν εχω δυστυχως. Δοκιμασε να παρεις τηλεφωνο σε κτηνιατρικες κλινικες να ρωτησεις για να σε κατατοπισουν.

Ευχομαι να ξεπερασει το προβλημα η γατουλα ή εστω να αποκατασταθει επαρκως το ποδι της για να το χρησιμοποιει και παλι. Περαστικα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους