Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,282 εγγεγραμμένα μέλη και 718,699 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 461 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αίμα στα ούρα

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:48, 09-12-11:

κοπελια σου εστειλα και πμ,ψαξτο λιγο να βρεθουν γιατροι σ αλλα νησακια παρε τηλ και πηγαινε,δεν νομιζω να κοστιζει ενας καθετηριασμος,θα ανακουφισει και το ζωακι,κι οτι αλλο θες εδω ειμαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kar_xenia (Ξένια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kar_xenia
H Ξένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H kar_xenia έγραψε στις 22:19, 24-02-12:

Όλα καλά πλέον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:25, 25-02-12:

Αυτα ειναι παρα πολυ ευχαριστα νεα.Και ειναι και μια κουκλα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariase

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariase
H mariase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H mariase έγραψε στις 21:36, 29-02-12:

Εχω κανει στειρωση την γατα μου εδω και 3 χρονια και ειναι μια εβδομαδα που παρατηρω αιμα στα ουρα της αλλα οχι σε μεγαλη ποσοτητα.μηπως μπορειτε να μου απαντησετε αμεσα τι μπορει να εχει ωστε να την παω σε κτηνιατρο αν ειναι κατι σοβαρο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:06, 01-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από mariase
Εχω κανει στειρωση την γατα μου εδω και 3 χρονια και ειναι μια εβδομαδα που παρατηρω αιμα στα ουρα της αλλα οχι σε μεγαλη ποσοτητα.μηπως μπορειτε να μου απαντησετε αμεσα τι μπορει να εχει ωστε να την παω σε κτηνιατρο αν ειναι κατι σοβαρο;
θα πρέπει να την πας στον κτηνιατρο μπορει να ειναι μια απλη ουρολοιμωξη ή ακόμα και ουρόλιθοι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariase

Νεοφερμένος

H mariase έγραψε στις 16:16, 01-03-12:

τελικα σημερα διαπιστωσα πως δεν βγαζει αιμα οταν ουρει αλλα μονο σε ασχετες φασεις σαν να ψεκαζει.ειναι θηλυκια ομως και στειρωμενη,4 χρονων και τρωει και κινειται κανονικα,ουτε σφιγγεται οπως διαβασα σε αλλα αρθρα,ουτε εχει φουσκωμενη κοιλια ουτε ποναει οταν την πιεζω για να δω μηπως εχει κατακρατηση ουρων.Υπαρχει περιπτωση (σπανια)να ειναι λογω περιοδου αναπαραγωγης παρολο που ειναι στειρωμενη;γιατι απο τοτε που την στειρωσα καθε χρονο τετοιο καιρο εδειχνε που και που ερωτικες διαθεσεις,τριψιματα και ερωτικα νιαουρισματα...Εχετε κατι αλλο να προτεινετε πριν την παω στον κτηνιατρο γιατι τα οικονομικα μου ειναι χαλια;να παρω καποια αντιβιωση για τυχον ουρολοιμωξη;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 20:08, 01-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από mariase
τελικα σημερα διαπιστωσα πως δεν βγαζει αιμα οταν ουρει αλλα μονο σε ασχετες φασεις σαν να ψεκαζει.ειναι θηλυκια ομως και στειρωμενη,4 χρονων και τρωει και κινειται κανονικα,ουτε σφιγγεται οπως διαβασα σε αλλα αρθρα,ουτε εχει φουσκωμενη κοιλια ουτε ποναει οταν την πιεζω για να δω μηπως εχει κατακρατηση ουρων.Υπαρχει περιπτωση (σπανια)να ειναι λογω περιοδου αναπαραγωγης παρολο που ειναι στειρωμενη;γιατι απο τοτε που την στειρωσα καθε χρονο τετοιο καιρο εδειχνε που και που ερωτικες διαθεσεις,τριψιματα και ερωτικα νιαουρισματα...Εχετε κατι αλλο να προτεινετε πριν την παω στον κτηνιατρο γιατι τα οικονομικα μου ειναι χαλια;να παρω καποια αντιβιωση για τυχον ουρολοιμωξη;
Μπορεί να είναι και οι περιπρωκτικοι της αδένες που έχουν κάνει αποστημα, μπορεις να της δωσεις Augmentin susp. 312.5mg και της δίνεις 0.4ml/kg πρωι βράδυ για 4 ημέρες και αν επιμένει τότε σίγουρα πρέπει να την πας κτηνιατρο

Παράθεση

mariase

Νεοφερμένος

H mariase έγραψε στις 20:32, 01-03-12:

ευχαριστω παρα πολυ!

Παράθεση

mariase

Νεοφερμένος

H mariase έγραψε στις 22:35, 08-03-12:

Tελικά την πήγα την γατούλα μου για γενική εξέταση γιατί δεν πέρασε το αίμα!Τις έκαναν τα πάντα από εξετάσεις, ακόμη και για λευχαιμία αλλά δεν βρήκαν τίποτα!Το μόνο που τους ανησυχεί είναι ότι έχει πολύ χαμηλά αιμοπετάλια αλλά κατα τα άλλα ειναι υγιέστατη!Γνωρίζετε αν είναι κληρονομικό ή κάποια αρρώστια που δεν γνώριζε ο συγκεκριμένος κτηνίατρος;Ανησυχώ...

Παράθεση

mariase

Νεοφερμένος

H mariase έγραψε στις 19:34, 09-03-12:

Παρακαλώ μπορείτε να μου απαντήσετε;Μετράει πολύ η συμβουλή σας....

Παράθεση

zozephin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zozephin
H zozephin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H zozephin έγραψε στις 09:05, 13-03-13:

Καλημέρα σας, είμαι νεα στο σιτε οποτε δε ξερω αν εδώ ειναι καλά που το γράφω ελπίζοντας να με βοηθήσει κάποιος. Έχω 2 γατούλες μάνα και κόρη, αστείρωτες,η μια 4 χρονων και η άλλη 2. Μέχρι τώρα ήταν και οι 2 απόλυτα υγιης μέχρι που σήμερα το πρωι η μικρή κατούρησε αίμα. Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό; Διάβασα διάφορα στο ιντερνετ και έχω φρικάρει. Επίσης σίγουρα θα πρέπει να τη παω κτηνιατρο αλλά λόγω ανεργίας δεν έχω αυτή τη στιγμή λεφτά και δε ξέρω τι να κάνω.. Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιον φτηνό καλό κτηνιατρο στα νότια προάστια; Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:41, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από zozephin
Καλημέρα σας, είμαι νεα στο σιτε οποτε δε ξερω αν εδώ ειναι καλά που το γράφω ελπίζοντας να με βοηθήσει κάποιος. Έχω 2 γατούλες μάνα και κόρη, αστείρωτες,η μια 4 χρονων και η άλλη 2. Μέχρι τώρα ήταν και οι 2 απόλυτα υγιης μέχρι που σήμερα το πρωι η μικρή κατούρησε αίμα. Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό; Διάβασα διάφορα στο ιντερνετ και έχω φρικάρει. Επίσης σίγουρα θα πρέπει να τη παω κτηνιατρο αλλά λόγω ανεργίας δεν έχω αυτή τη στιγμή λεφτά και δε ξέρω τι να κάνω.. Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιον φτηνό καλό κτηνιατρο στα νότια προάστια; Ευχαριστώ.
Φοβαμαι πως η γατουλα σου εχει προβλημα με τα νεφρα της και ο κτηνιατρος ειναι απολυτως απαραιτητος. Θα ελεγα να μην το καθυστερησεις καθολου γιατι αυτα τα πραγματα μπορει να εξελλιχθουν ασχημα αν τα αφησεις.
Επειδη δεν γνωριζω κτηνιατρους για τα νοτια προαστια σου βαζω εδω την λιστα με του κτηνιατρους που εχουν προτεινει μελη μας.
Ευχομαι να πανε ολα καλα και γραψε μας οπωσδηποτε τι εγινε.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=26491#top

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marianna3cats

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marianna3cats
H Marianna3cats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Marianna3cats έγραψε στις 20:27, 03-02-15:

καλησπερα και απο μενα!θα ηθελα τις αποψεις διοτι ζω σε επαρχια και οι επιλογες κτηνιατρων λιγες!ο γατος μου ειναι 2,5 χρονων στειρωμενος και εμφανισε αιμα στα ουρα.τον πηγα κτηνιατρο και του εδωσε vibramycin εκανε μια ενεση βοηθητικη στην αντιβιωση και βοηθαει λεει να μην εχει συχνοουρια ,του εδωσε μια παστα (σαν κυβος κνορ μυριζει) και τροφη urinary bozita.ειναι αρκετα αυτα???εγω ειπα να κανει εξετασεις και δεν το θεωρησε απαραιτητο προς το παρον.μου ειπε η εχει ουρολοιμωξη η ουρολιθιαση.μηπως εκανε βλακεια που δεν του εκανε εξετασεις και χανω χρονο???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:42, 03-02-15:

Μαριάννα καλησπέρα και καλωσήρθες

Νομίζω οτι ο γιατρός προτίμησε να δώσει πρώτα αντιβίωση για να καταπολεμήσει την ουρολοίμωξη κατ'αρχήν και μόνο αν ο γατούλης εξακολουθήσει να έχει πρόβλημα να προχωρήσει και σε άλλες εξετάσεις, προκειμένου να μη τον ταλαιπωρήσει επιπλέον. Γι αυτό και είπε οτι δεν χρειάζεται κάτι άλλο "προς το παρόν".
Κι εγώ εύχομαι να μη χρειαστεί και προς το μέλλον κάτι περαιτέρω και γρήγορα περαστικά του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Marianna3cats

Νεοφερμένος

H Marianna3cats έγραψε στις 20:52, 03-02-15:

Μακαρι να ειναι ετσι φυσικα να μην εχει κατι σοβαρο απλα πανικοβληθηκα γιατι διαβασα διαφορα αρθρα που αναφερανε πετρες στα νεφρα και κωμα απο ουρολογικο συνδρομο!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,786 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:58, 03-02-15:

Απλά ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού ,παρακολούθησε τον γατούλη με ψυχραιμία και αν δεις κάτι ανησυχητικό, να επικοινωνήσεις μαζί του.
Υπομονή, και όλα θα πάνε καλά

Παράθεση

Marianna3cats

Νεοφερμένος

H Marianna3cats έγραψε στις 21:11, 03-02-15:

ευχαριστω παρα πολυ!!!!αν θελει καποιος να μου προτεινει ξηρα τροφη καλη για το ουροποιητικο συστημα αλλα σχετικα οικονομικη γιατι εχω 3 στειρωμενες και ειμαι ανεργη!!!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 17:59, 04-02-15:

Καλησπέρα! Κι εγώ νομίζω ότι προς το παρόν μια χαρά είναι αυτά που σου συνέστησε ο κτηνίατρός σου....Μην αγχώνεσαι εφόσον τον έχεις από κοντά και τον παρακολουθείς τον γατούλη, δε πέφτουν σε κώμα από τη μία στιγμή στην άλλη, θα πρέπει να ναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο η ουρολιθίαση για να συμβεί κτ τέτοιο. Μπορεί εξάλλου να είναι και μια απλή ουρολοίμωξη και να καταπολεμηθεί μία και καλή με την αντιβίωση..το εύχομαι! Όσο για τη τροφή που λες, εγώ θα σου πρότεινα τώρα που είναι σε έξαρση το πρόβλημα να προτιμήσεις μια πολύ εξειδικευμένη τροφή, όπως η Urinary S/O της Royal Canin, η οποία δεν είναι μόνο ότι προστατεύει από την ουρολιθίαση, αλλά είναι τέτοια η σύστασή της που διαλύει και τους λίθους (για τη bozita που είπες δε ξέρω κθ αν λειτουργεί το ίδιο, αλλά για να σας την πρότεινε ο κτηνίατρος πιθανόν να είναι παρόμοια). Σου το λέω γιατί έχω κι εγώ θέμα μ΄έναν γατούλη μου κι αυτή η τροφή τον έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Ωστόσο επειδή είναι πολύ ακριβή για τα δεδομένα μας δεν του τη παίρνω συστηματικά αλλά κατά διαστήματα, σαν αγωγή για ένα μήνα περ. κάθε φορά. Κατά τ΄άλλα μία πολύ οικονομική τροφή ειδική για το ουροποιητικό, χωρίς να συγκρίνεται με την R/C βέβαια, είναι η Gran Forma Urinary της Nutrena, εγώ συστηματικά τους δίνω αυτή εδώ και καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μπορείς να συνεννοηθείς με τον κτηνίατρό σας και να τη φέρνει για σας, αν δε την έχει ήδη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον γατούλη σου και να μη χρειαστεί περαιτέρω εξετάσεις!

Παράθεση

Marianna3cats

Νεοφερμένος

H Marianna3cats έγραψε στις 23:53, 06-02-15:

Με καθησυχασατε μπορω να πω!!ο γατουλης παει πολυ καλυτερα ευτυχως!!!τοσο καιρο τους επαιρνα μια τροφη παλι κτηνιατρος μου την ειχε συστησει λεγεται gran plus ειναι βραζιλιανικη(!!!)και εχει πολυ καλη συσταση!αλλα μου ειπε οτι κατα καιρους θα πρεπει να τους αλλαζω τροφες.εχω 3 γατες μια θηλυκη 11 ετων που αναγκαστικα της παιρνω royal canin γιατι δεν βρισκω κατι αντιστοιχο για την ηλικια της και πιο οικονομικο.τα αλλα 2 αρσενικα τρωνε την gran plus.θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει χρησιμοποιησει την tonus sterilized και urinary και πως του φανηκε!δυστυχως στην πολη μου ειναι περιορισμενες οι επιλογες η royal canin η χυμα τροφη αμφιλεγομενης ποιοτητας.επισης ειδα μια και στα lidl opticat και εχει και για στειρωμενες.θα ηθελα να ακουσω γνωμες γιατι να παιρνω super premium για 3 στειρωμενες μου ειναι πολυ δυσκολο αλλα δεν θελω να δωσω και friskies!!!ευχαριστω!και περιμενω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Gourgourita

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πληγή στο κεφάλι και αίμα στα ούρα - Από ioustini19389
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-12 στις 19:56.
    • Δυσκολία ούρησης (αίμα στα ούρα) - Από ΧΡΗΣΤΟΥ ΗΛΙΑΣ
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-04-12 στις 18:40.
    • Συχνοουρία και αίμα στα ούρα! - Από kounelaki
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-11-09 στις 17:59.
    • Αίμα στα ούρα - Από xcubis
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-08-09 στις 14:44.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους