Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,100 εγγεγραμμένα μέλη και 718,656 μηνύματα σε 22,689 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 567 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να έχω τη γάτα στο μπαλκόνι

Insertcoin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Insertcoin
Ο Insertcoin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Insertcoin έγραψε στις 01:19, 18-02-11:

Καλησπερα σε ολους ειχα και μικρος 2 γατες αλλα τις ειχαμε κατω στην πιλωτη και τις προσεχαν οι γονεις μου πιο πολυ μεχρι που δυστυχως χαθηκανε μια μερα η της σκοτωσανε ποτε δεν μαθαμε...

Αποφασισα να παρω γατα παλι, θελω να την εχω πιο "κοντα" μου αλλα οχι μεσα στο σπιτι μου λογω οτι δεν θελω να την φυλακισω σε 4 τοιχους για την υπολοιπη ζωη της και για να μην γεμισει τριχες το σπιτι,εκπαιδευση για να πηγαινει στην αμμο κτλπ ετσι κατεληξα να φτιαξω στο μπαλκονι το σπιτακι της και το φαι/νερο αλλα με καποιο τροπο/πατεντα να μπορει να κατεβαινει κατω και να τριγυρναει ελευθερα.

Ειμαι στον πρωτο οροφο δηλαδη ειναι περιπου 3 μετρα υψος και σκεφτομαι να παρω αυτο το πρασινο διχτυ/πλεγμα που περιφραζουμε το μπαλκονι οταν εχουμε μωρα παιδια και να το δεσω γυρω απο το καγκελο του μπαλκονιου ως κατω στην πυλωτη σαν μια ανεμοσκαλα ετσι ωστε να σκαρφαλωνει οποτε θελει να κοιμηθει/φαει πανω στο μπαλκονι και οταν θελει να ξεσκασει να κατεβαινει να πηγαινει βολτες.

Να σκαρφαλωσει σαν γατα το καταφερνει ανετα ειμαι σιγουρος και αρεσει και στις γατες πολυ αυτο που με απασχολει ειναι αν θα τα καταφερει στην καταβαση και εδω ειναι που θελω τις γνωμες σας και ιδεες για καποια αλλη πατεντα για να ειναι ελευθερη να κανει οτι θελει.

Ευχαριστω οσους το διαβασουν και μου απαντησουν και καλως σας βρηκα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 01:54, 18-02-11:

H διατήρηση ζώου σε βεράντες (είτε πρόκειται για σκύλο είτε για γάτα) απαγορέυεται βάση νόμου 3170
εάν θες κάτι για το μπαλκόνι προτίμησε γλαστράκι ή συντριβανάκι.
εάν θες γάτα αποφάσισε το συνειδητά οτι θα αναλαβείς την ευθύνη ενός ζώου και θα ζείς μαζί του.
Καλώς όρισες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 03:31, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Insertcoin
Καλησπερα σε ολους ειχα και μικρος 2 γατες αλλα τις ειχαμε κατω στην πιλωτη και τις προσεχαν οι γονεις μου πιο πολυ μεχρι που δυστυχως χαθηκανε μια μερα η της σκοτωσανε ποτε δεν μαθαμε...

Αποφασισα να παρω γατα παλι, θελω να την εχω πιο "κοντα" μου αλλα οχι μεσα στο σπιτι μου λογω οτι δεν θελω να την φυλακισω σε 4 τοιχους για την υπολοιπη ζωη της και για να μην γεμισει τριχες το σπιτι,εκπαιδευση για να πηγαινει στην αμμο κτλπ ετσι κατεληξα να φτιαξω στο μπαλκονι το σπιτακι της και το φαι/νερο αλλα με καποιο τροπο/πατεντα να μπορει να κατεβαινει κατω και να τριγυρναει ελευθερα.

Ειμαι στον πρωτο οροφο δηλαδη ειναι περιπου 3 μετρα υψος και σκεφτομαι να παρω αυτο το πρασινο διχτυ/πλεγμα που περιφραζουμε το μπαλκονι οταν εχουμε μωρα παιδια και να το δεσω γυρω απο το καγκελο του μπαλκονιου ως κατω στην πυλωτη σαν μια ανεμοσκαλα ετσι ωστε να σκαρφαλωνει οποτε θελει να κοιμηθει/φαει πανω στο μπαλκονι και οταν θελει να ξεσκασει να κατεβαινει να πηγαινει βολτες.

Να σκαρφαλωσει σαν γατα το καταφερνει ανετα ειμαι σιγουρος και αρεσει και στις γατες πολυ αυτο που με απασχολει ειναι αν θα τα καταφερει στην καταβαση και εδω ειναι που θελω τις γνωμες σας και ιδεες για καποια αλλη πατεντα για να ειναι ελευθερη να κανει οτι θελει.

Ευχαριστω οσους το διαβασουν και μου απαντησουν και καλως σας βρηκα
Γειά σου και καλώς ήρθες

Διάβασα το μήνυμά σου και αν και είμαι καιρό στο φόρουμ, δε συνηθίζω να γράφω συχνά,παρ'όλα αυτά σήμερα θα κάνω μια εξαίρεση μόνο και μόνο επειδή διακρίνω μια όρεξη και διάθεση για να βοηθήσεις μέν,αλλά μάλλον πάς να το κάνεις με λάθος τρόπο.

Ήθελα λοιπόν να σου πώ,πως ένα γατάκι,είναι ζωντανός οργανισμός,όπως εσύ,εγώ και όλοι μας.Έχει αισθήματα και αισθήσεις και αυτό.Δεν πρόκειται για διακοσμητικό στοιχείο να το πάρω να το βάλω κάπου ψηλά στο σύνθετο να το βλέπω και να εντυπωσιάζομαι γιατί μου αρέσει,αλλά να μήν είναι και μέσα στα πόδια μου να με ενοχλεί -και αναφέρομαι στο σημείο που λές οτι ναι μέν θέλεις γατάκι να πάρεις,αλλά δε θές τις τρίχες του,την αμμολεκάνη κλπ.-

Παίρνω γάτα ή σκύλο ή οποιοδήποτε πλάσμα επειδή το θέλω συνειδητά.Επειδή έχω απόθεμα αγάπης,φροντίδας και στοργής να του προσφέρω και όχι επειδή έτσι έκανα και παλιά,χωρίς να ξέρω το γιατί το κάνω,απλά και μόνο επειδή το χα συνήθεια.

Εγώ δεν έχω να σου πώ κάποια πατέντα,απλώς να σου θέσω δύο τρία ερωτήμα να σκεφτείς και απο κεί και πέρα κρίνε μόνος σου τι θα κάνεις.Δεν περιμένω απάντηση.Τα ερωτήματα είναι καθαρά ρητορικά για μένα.
Απλώς εσύ προσπάθησε να δώσεις τις απαντήσεις στον εαυτό σου ώστε να κρίνεις καλύτερα μετά αν αξίζει να φιάξεις μια πατέντα για το μπαλκόνι σου,ή .......αν αξίζει να ανοίξεις την πόρτα του σπιτιού σου.
Για αναρωτήσου λοιπόν.....

1.Θέλεις γατάκι να το έχεις στο μπαλκόνι,μέσα στο κρύο,στο χιονιά,να τρέμει το κορμάκι του το βράδυ απο την παγωνιά,ενώ λίγα μέτρα πιο μέσα,υπάρχει ένα ζεστό σπίτι,με μια ζεστή γωνιά που θα μπορούσε να κουρνιάσει να κοιμηθεί κι αυτό με ηρεμία και ασφάλεια μακριά απο τους εξωτερικούς κινδύνους?

2.Όταν κάποιο κρύο βράδυ λίγα βήματα πρίν ξαπλώσεις στο ζεστό σου κρεβάτι ,τραβήξεις την κουρτίνα και το δείς κουλουριασμένο σα μπαλίτσα,να τρέμει ολόκληρο και παρ΄όλα αυτά,να προσπαθεί να κοιμηθεί μέσα στην παγωνιά,θα νοιώσεις ικανοποίηση?

3.Κάποια στιγμή,με το γατάκι αυτό θα δεθείς,θα το αγαπήσεις,εάν ένα βράδυ λοιπόν,δεν επιστρέψει ποτέ ξανά στο μπαλκόνι σου,πώς θα αισθανθείς?

4.Εάν το επόμενο πρωί που θα βγείς έξω και το δείς να κοίτεται νεκρό,ματωμένο και παγωμένο σε κάποια γωνιά του δρόμου,χτυπημένο απο κάποιο αυτοκίνητο,ή απο τη σιδερένια μπότα κάποιου ασυνείδητου,πώς θα νοιώσεις?

5.Άν κάποια μέρα,την ώρα που θα βγείς να το ταίσεις,να το περιποιηθείς,το δείς ξαπλωμένο στο σπιτάκι που εσύ θα του έχεις φιάξει,με αφρούς στο στόμα να ξεψυχάει απο κάποια φόλα,κοιτώντας σε βαθειά στα μάτια εκληπαρώντας για βοήθεια,τι συναισθήματα θα έχεις?

6.Για ποιόν ακριβώς λόγο θα ήθελες να έχεις ένα ημιαδέσποτο γατάκι???Για αναλογίσου το κόστος....

Τα παραπάνω ερωτήματα,ήταν ενδεικτικά,μπορείς να θέσεις πολύ περισσότερα στον εαυτό σου για να δείς πόσο σκληρά είναι τα πράγματα για τα αδέσποτα και τα ημιαδέσποτα.

Καταλαβαίνω πως οι τρίχες και η εκπαίδευση της αμμολεκάνης για κάποιον που ποτέ πάλι δεν είχε ζωάκι μέσα στο σπίτι,φαίνεται ως μείζον πρόβλημα,πίστεψέ με όμως,αν πραγματικά το θέλεις,είναι πολύ εύκολο να βρείς λύσεις σε όλα αν το ψάξεις,τόσο στο φόρουμ όσο και στο youtube,θα βρείς πολύ χρήσιμες συμβουλές και οδηγίες για το τί και πώς πρέπει να το κάνεις.Έχε στο νού σου,πως οι γατούλες είναι πανέξυπνα ζώα και εκπαιδεύονται ΠΑΡΑ πολύ εύκολα.

Εφόσον λοιπόν έχεις την όρεξη και τη διάθεση να περιποιηθείς ένα γατάκι,να το ταίζεις,να το φροντίζεις,να του φιάξεις και σπιτάκι όπως λές,γιατί να μην κάνεις ένα βήμα παραπάνω και να του δώσεις μια ζεστή γωνιά να μείνει και να ζήσει μια αξιοπρεπή,ευτυχισμένη ζωή δίπλα σε σένα?

Εφόσον στην καρδιά σου έχεις χώρο......γιατί να μην έχεις και στο σπίτι σου?????

Έίναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ικανοποίηση να ξέρεις πως πρόσφερες απεριόριστη αγάπη,φροντίδα στέγη και μία αξιοπρεπή ζωή σε μια "καταδικασμένη" ψυχούλα

Και να σαι σίγουρος πως μέσα απο το βλέμμα του,θα σου το ξεπληρώνει καθημερινά,σε όλα τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής του και αυτό μπορώ να σου το εγγυηθώ ΑΠΟΛΥΤΑ.

Η απόφαση δική σου....

Καλό σου βράδυ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stagonitsaa : 18-02-11 στις 05:16.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:11, 18-02-11:

H stagonitsaa με καλυψε Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οι τριχες δεν ειναι καθολου προβλημα και αντιμετωπιζονται με συχνο χτενισμα της γατας. Οσο για την εκπαιδευση της αμμολεκανης; Μια φορα να δει την λεκανη το γατι και δεν προκειται να ξεχασει που πρεπει να κανει την αναγκη του!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insertcoin

Νεοφερμένος

O Insertcoin έγραψε στις 12:28, 18-02-11:

Εχετε δικιο το σκεφτηκα πολυ επιπολαια, ενταξει οταν ημουν μικρος δεν ημουν εγω ο υπευθυνος και για αυτο το λογω χαθηκαν 2 ψυχουλες...

Δεν προκειται να κανω το ιδιο λαθος να εχω μια γατα "διακοσμητικη" απλα για να λεω οτι την εχω και μεσα στο κρυο και την βροχη να σκεφτομαι ποσο ασχημα θα νιωθει εκει εξω.

Το βασικο προβλημα ειναι οτι δεν μενω μονος στο σπιτι, ειναι και ο αδερφος μου και ενω λατρευει γατες/σκυλους απο μια συντομη συζητηση που καναμε δεν θελει γατα μεσα στο σπιτι επειδη εχει ασχημη εντυπωση απο εναν φιλο του που εχει γατες στο σπιτι και ειναι γεματος κυριολεκτικα στις τριχες αλλα δεν τις φροντιζει με χτενα απο οσο ξερω...

Για αυτο το λογο σκεφτηκα να βρω μια λυση και για τους δυο αλλα τωρα με αυτα που μου ειπατε μου φαινεται και εμενα πολυ γελοιο αυτο που ειπα πριν για το μπαλκονι.

Δυστυχως δεν θα παρω γατονι απο οτι φαινεται εκτος αν αλλαξει γνωμη.

Τωρα να κανω καποιες ερωτησεις για το μελλον σε περιπτωση που παρω τελικα, την εχετε συνεχεια μεσα στο σπιτι η την βγαζετε και καμια βολτα εξω η δεν χρειαζεται? το λεω αυτο γιατι δεν ξερω μηπως νιωθει φυλακισμενη?

Οταν ειναι εποχη για ζευγαρωμα τι κανετε? ειναι απαραιτητο αν εχεις γατα κατοικιδιο να της κανεις στειρωση?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:33, 18-02-11:

Οταν ειναι εποχη για ζευγαρωμα τι κανετε? ειναι απαραιτητο αν εχεις γατα κατοικιδιο να της κανεις στειρωση?
Καλο θα ειναι να γινει η στειρωση για πολλους λογους. Καταρχας δεν υποφερει η γατα/ο γατος απο τους οιστρους και επιπλεον αυξανονται τα χρονια ζωης τους αφου αποφευγονται - με τη στειρωση - διαφορες ασθενεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 12:47, 18-02-11:

Μπορεις να διαβασεις και εδώ
σχετικα με την στειρωση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 13:27, 18-02-11:

Καλωσήρθες και από εμένα!!
Οι γατούλες είναι αλήθεια ότι μαδάνε (όπως και εγώ προσωπικά άλλωστε - όλοι ανάλογα του πόση τρίχα έχουμε στο κεφάλι μας μαδάμε από λίγο έως πάρα πολύ). Απλά θα πρέπει να χτενίζεις το ζωάκι. Αν πάλι εφοδιαστείς με τις ειδικές ρολέτες για τα ρούχα και συμβιβαστείς με το να καθαρίζεις συχνότερα από ο, τι συνήθιζες, δεν νομίζω ότι θα έχεις κανένα πρόβλημα. Επίσης, θα επιλέξεις μια γάτα με κοντό τρίχωμα, πράγμα πολύ εύκολο και μάλλον και συμφέρον, αφού νομίζω ότι τα κοντότριχα γατάκια που χαρίζονται υπερτερούν των μακρύτριχων αφού απ' ο, τι γενικά έχω παρατηρήσει οι κοντότριχες "κεραμιδογατούλες" αποτελούν την πλειοψηφία.

Όσον αφορά το αν το γατάκι θα μένει πάντα μέσα, αυτό εξαρτάται από τις συνθήκες σου. Αν μένεις σε διαμέρισμα, το πολύ να διαμορφώσεις το μπαλκόνι ειδικά για να βγαίνει εκεί όποτε το θέλει. Αν έχεις αυλή, θα διαμορφώσεις την αυλή σου. Όμως το να αφήνεις τη γάτα να βγαίνει στο δρόμο δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση, γιατί απλά τότε θα υφίσταται τους κινδύνους που υφίστανται και οι αδέσποτες: αυτοκίνητα, φόλες, άτομα που το βρίσκουν αστείο να κακοποιούν αδέσπτα, ακόμα και αρρώστιες (και να ξέρεις ότι δεν τις μεταδίδουν σε εμάς, αλλά η μια στην άλλη τις μεταδίδουν ακόμα και με το σάλιο). Επίσης, υπάρχει ειδικό λουρί για να βγάζεις εσύ τη γατούλα σου βόλτα, αλλά είναι στην συγκεκριμένη γάτα αν θα το δεχθεί η όχι. Αν το θέλεις μπορείς να το προσπαθήσεις. Πάντως γενικά να ξέρεις ότι η γάτα συνηθίζει μια χαρά και μέσα στο σπίτι μόνιμα, ειδικά αν από την αρχή της ζωής της μένει σε σπίτι δεν πρόκειται να αισθανθεί φυλακισμένη. Από την πλευρά σου βέβαια θα την βοηθήσεις εξασφαλίζοντας ερεθίσματα και τρόπους για παιχνίδι μέσα στο σπίτι. Παιχνίδια υπάρχουν σε τεράστια ποικιλία στα πετ σοπ και ακόμα μεγαλύτερη στο ίντερνετ, και ένας πολύ καλός τρόπος να την κάνεις ευτυχισμένη είναι να επενδύσεις όταν μπορείς σε ένα γατόδεντρο.

Τώρα για τη στείρωση: όπως θα σου πει οποιοσδήποτε κτηνίατρος (η δική μας μας ενημέρωσε με το που της πρωτοπήγαμε το Ζαχαρία και με δική της πρωτοβουλία) η γάτα δεν ζευγαρώνει για την απόλαυσή της, σωματική ή συναισθηματική. Ούτε το ζευγάρωμα της προκαλεί χαρά (ίσα-ίσα που λέγεται ότι για τα θηλυκά μπορεί να είναι επώδυνη διαδικασία). Της προκαλεί μόνο ανακούφιση, γιατί μόλις ικανοποίησε μια φυσική της ανάγκη, η οποία είναι καθαρά ορμονική και όσο δεν ικανοποιείται τη βασανίζει (σαν αυτή της τουαλέτας π.χ. - δεν πας για ευχαρίστηση, αλλά από ανάγκη, και η μη δυνατότητα να πας σου δημιουργεί πόνο). Η γάτα που είναι αστείρωτη αλλά δε ζευγαρώνει θα είναι πολύ δύσκολη στη συμβίωση - οι αρσενικές γάτες μάλιστα θα ουρούν επί μονίμου βάσεως όπου επιθυμούν στο σπίτι χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Επίσης η μητρότητα δεν είναι συναισθηματική ανάγκη της γάτας. Στην πράξη μια εγκυμοσύνη και μια γέννα μπορούν να έχουν επιπλοκές, τις οποίες αν δεν γνωρίζεις να χειριστείς θα σε φέρουν σε πολύ δυσάρεστες καταστάσεις. Μετά βρίσκεσαι στη θέση να πρέπει να βρεις κατάλληλο σπίτι για τα γατάκια, τα οποία αν η γάτα ζευγαρώνει ελεύθερα θα είναι μπόλικα ετησίως (και ήδη χαρίζονται άπειρα γατιά τα οποία περνούν μήνες και χρόνια μέχρι να βρουν σπίτι - αν βρουν ποτέ). Τέλος, η στείρωση θα απαλλάξει τη γάτα από την πιθανότητα να εμφανίσει πολύ συνηθισμένα είδη καρκίνου και άλλων ασθενειών. Για περισσότερες λεπτομέρειες και αυτό το σάιτ, και το ίντερνετ, και ο κτηνίατρος της επιλογής σου θα σε διαφωτίσουν πολύ καλύτερα από εμένα. Το συμπέρασμα είναι ότι ναι, η οικόσιτη γάτα πρέπει να στειρωθεί, γιατί αυτή είναι η επιλογή με τα περισσότερα οφέλη για αυτή και εσένα, αφού έτσι θα ζήσει περισσότερο και θα ζήσει ασύγκριτα πιο ήρεμη και ευτυχισμένη. Και φυσικά δεν θέλεις να συμβάλλεις και εσύ στο πρόλημα των αδέσποτων, σωστά; Η επέμβαση είναι απλή, ακίνδυνη για μια υγιή γατούλα και να ξέρεις ότι όταν επουλωθεί η πληγή ούτε την επέμβαση θα θυμάται, ούτε και θα υστερεί στο παραμικρό σωματικά η ψυχολογικά.

Τέλος, θα πρέπει να σου τονίσω τη σημασία του να έχει η οικόσιτη γατούλα σου μόνιμα και σταθερά κτηνιατρική φροντίδα. Από τον/ην κτηνίατρό σου θα πάρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Εκείνος/η θα σε ενημερώσει για ο, τι αφορά τη γατούλα σου και θα αντικαταστήσει τις λάθος απόψεις που μπορεί να έχεις ακούσει από εδώ κι εκεί με σωστή ενημέρωση. Αρκεί να σου πω ότι πριν τον Ζαχαρία - και την κτηνίατρο που αναπόφευκτα μπήκε στη ζωή μας - δεν ξεχώριζα τα αυγά από τα καλάθια, ούτε και γνώριζα π.χ. το ρόλο που παίζει το ζευγάρωμα στη ζωή της γάτας και πόσα έτη φωτός αυτός διαφέρει από την ερωτική ζωή του ανθρώπου... (και μην ανησυχείς, ο κτηνίατρος (συνήθως) δεν είναι απρόσιτα ακριβός, και οι "ακριβές" διαδικασίες συνήθως εξαντλούνται στον πρώτο χρόνο ζωής της γατούλας).

Αυτά από εμένα, καλή τύχη και σου εύχομαι τα καλύτερα για το γατόνι σου, όταν το αποκτήσεις.

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 17:12, 18-02-11:

Το βασικο προβλημα ειναι οτι δεν μενω μονος στο σπιτι, ειναι και ο αδερφος μου και ενω λατρευει γατες/σκυλους απο μια συντομη συζητηση που καναμε δεν θελει γατα μεσα στο σπιτι επειδη εχει ασχημη εντυπωση απο εναν φιλο του που εχει γατες στο σπιτι και ειναι γεματος κυριολεκτικα στις τριχες αλλα δεν τις φροντιζει με χτενα απο οσο ξερω...
Δυστυχως δεν θα παρω γατονι απο οτι φαινεται εκτος αν αλλαξει γνωμη.
Όπως είπε και η Σάκουρα,αν το γατάκι σου το χτενίζεις καθημερινά,δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με τις τρίχες του.Να φανταστείς εγώ στο σαλόνι μου έχω έναν σκούρο μπλέ βελούδινο καναπέ(σχεδόν μαύρο),ο οποίος περιττό να σου πώ πως είναι και η λατρεμένη θέση της Νεράϊδας, η οποία είναι μία μακρύτριχη γατούλα με λευκό τρίχωμα σε όλο της το σώμα εκτός απο τα αυτιά και την ουρά.Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις,οι άσπρες τρίχες πάνω στον σκούρο μπλέ καναπέ είναι σαν τη μύγα μέσ΄το γάλα και το βελούδο σαν ύφασμα,έχει την τάση να τραβάει τις τρίχες σα μαγνήτης.

Πρόβλημα όμως δεν έχω κανένα γιατί απλά τη χτενίζω καθημερινά,και όλες οι νεκρές τρίχες μένουν στη βούρτσα και όχι στον καναπέ,όσο για τις δύο τρείς τρίχες που αναμενόμενα θα βγούν και πάνω στον καναπέ,μπορείς όπως σου είπε και η Δανάη,να πάρεις ένα αυτοκόλλητο ρόλερ,το οποίο περνώντας το πάνω στα ρούχα στα έπιπλα και οπουδήποτε μπορεί να υπάρχουν τρίχες,όταν νομίζεις οτι χρειάζεται να το κάνεις,θα τις μαζεύει όλες αμέσως.Και ούτε γάτα ούτε ζημειά(ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ)
Επίσης,το πάτωμα,σε ένα σπίτι που καθαρίζεται και σκουπίζεται σύχνά,δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

Όσο για τη διαφωνία που αντιμετωπίζεις με τον αδερφό σου,σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ.Έχω περάσει και εγώ το ίδιο με τη μαμά μου,η οποία αν και λάτρευε τισ γατούλες και τα σκυλάκια,μέσα στο σπίτι δεν ήθελε για κανένα λόγο και αυτό γιατί είχε πολύ άσχημη εμπειρία απο μία φίλη της, η οποία είχε μία γάτα μέσα στο σπίτι και της το είχε καταστρέψει στην κυριολεξία.Τις είχε σκίσει τα έπιπλα,τις κουρτίνες,τις σίτες στις πόρτες,τα πάντα,όσο για τις τρίχες όταν καθόσουν στον καναπέ της, σηκωνόσουν "χνουδωτός" και εσφαλμένα νόμιζε πώς άν πάρουμε και εμείς γάτα θα πάθουμε τα ίδια.Κάτι σαν την περίπτωση του φίλου σας και του αδερφού σου λοιπόν.

Αν και μένουμε σε διαφορετικές πόλεις με τη μαμά μου,κατά καιρούς που πηγαίνω να τους δώ(και θα μείνω μέρες(!) εννοείται πως παίρνω και τη γάτα μαζί και εκεί που ούτε να ακούσει για γάτα μέσα στο σπίτι δεν ήθελε,τώρα όποτε πηγαίνω,πρώτα παίρνει αγκαλιά τη γάτα και μετά εμένα και δεν ξεκολλάει απο πάνω της ούτε στιγμή!

Αυτό το πέτυχα εξηγώντας το λόγο για τον οποίο συνέβαιναν όλα αυτά.Σημειωτέον,η άρνησή της ήταν τόσο ισχυρή που πρίν της μιλήσω θεωρούσα δεδομένο το "ΟΧΙ".

Όταν πάρουμε μία γατούλα λοιπόν,φέρουμε πάνω μας και την ευθύνη της και επειδή δε την παίρνουμε για να την εγκλωβίσουμε και να της στερήσουμε τις φυσικές της ανάγκες και τα ένστικτά της,οφείλουμε,αν θέλουμε να ονομαζόμαστε "υπεύθυνοι",πρίν τη βάλουμε μέσα στο σπίτι μας,να ενημερωθούμε ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ για το ποιές είναι αυτές οι αναγκες,ώστε να μπορέσουμε και εμείς να ανταπεξελθουμε απέναντί της για μια αρμονική συμβίωση.

Έτσι λοιπόν της εξήγησα οτι η γάτα έσκιζε τις κουρτίνες,τα έπιπλα τις σίτες,απλά επείδή εκείνη η κυρία δεν είχε φροντίσει να ενημερωθεί πως η γάτα το έχει ένστικτο να ξύνει τα νύχια της κάπου, ώστε να της το παρέχει.Εφόσον λοιπόν ονυχοδρόμιο ή γατόδεντρο δεν υπήρχε,ήταν αναμενόμενο να πάει στα έπιπλα στις σίτες κλπ για να εκτονωθεί η καϋμένη.

Όσο για τις τρίχες,η κυρία αυτή,όχι μόνο δε τη χτένιζε,ούτε κάν βούρτσα δεν της είχε γιατί ήταν της άποψης,πως οι γάτες ζούνε έξω,τι ανάγκη τις έχουν τις βούρτσες,στα καλλιστεία θα πάνε?....

Και αυτά δε σου τα γράφω για να σου εξιστορίσω ένα περιστατικό που γνωρίζω,σου τα γράφω γιατί έχω την αίσθηση πως η κυρία αυτή με το φίλο σας,μάλλον έχουν πολλά κοινά στοιχεία,όπως και ο αδερφός σου με τη μαμά μου που ίσως ο αδερφός να μή θέλει τη γάτα εντός σπιτιού λόγω της κακής εντύπωσης που δικαιολογημένα έχει σχηματίσει.

Συνοψίζοντας λοιπόν,όταν στη γάτα σου παρέχεις τα βασικά,μια βούρτσα,ένα ονυχοδρόμιο,δυο τρία παιχνίδια να έχει να εκτονώνεται, μια αμμολεκάνη δοχεία φαγητού,νερού και φυσικά αγάπη και φροντίδα,τότε ειλικρινά η συμβίωση μαζί της γίνεται αρμονική και μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα,πως όταν στη γάτα παρέχεις τα βασικά,η συμβίωση μαζί της είναι πολύ πιο εύκολη απο ότι η συμβίωση με έναν άνθρωπο...........

Ίσως αν ενημερώσεις και εσύ σωστά και εξηγήσεις στον αδερφό σου,γιατί συμβαίνουν όλα όσα φοβάται,να αλλάξει γνωμή γιατί απλά, όταν συμβαίνει κάτι,έχει πάντα λόγο που συμβαίνει και αν το εντοπίσουμε,βρίσκουμε πάντα και τη λύση.

Τωρα να κανω καποιες ερωτησεις για το μελλον σε περιπτωση που παρω τελικα, την εχετε συνεχεια μεσα στο σπιτι η την βγαζετε και καμια βολτα εξω η δεν χρειαζεται? το λεω αυτο γιατι δεν ξερω μηπως νιωθει φυλακισμενη?
Η γάτα όταν βρεί ένα ζεστό σπιτικό,δε χρειάζεται τίποτα άλλο.Η αγάπη και η φροντίδα σου της αρκούν.
Ιδίως αν της πάρεις και ένα γατόδεντρο όλο της το παιχνίδι που θα εκανε εξω,θα το κάνει εκεί που θα ειναι καθαρα κ ζεστά,οτι καλυτερο δηλαδή και θα είναι και τρισευτυχισμένη γεγονός που θα συνειδητοποιείς απο τον τρόπο που θα παίζει.Δε θα κάθεται σε μεριά

Άν παρ'όλα αυτά πάρεις τελικά γατούλα και θέλεις να την πηγαίνεις βόλτα,μπορείς να της πάρεις ένα σαμαράκι(ειδικό λουράκι που εφαρμόζει στο σώμα της) με έναν οδηγό που θα κρατάς εσυ και να τη βγάζεις βόλτα με ασφάλεια.

Δέν είναι απαράιτητο,απλώς είναι καλό να γίνεται,αν όμως δε θέλεις,μή το κάνεις.Δεν επιβάλλεται απο κανέναν.

Ελπίζω να έχεις καλά αποτελέσματα και σύντομα να έχετε έναν ακόμη "συγκατοικο"

Ότι χρειαστείς,στη διάθεσή σου.

Καλό απόγευμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stagonitsaa : 18-02-11 στις 17:34.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:19, 18-02-11:

Παιδιά, μπορεί να σας ακούγεται περίεργο, αλλά το σπίτι μου τώρα που έχω τρεις γάτες, βασικά , τρία χνουδόμπαλα,
είναι πιο καθαρό από ποτέ!
Οι γάτες είναι κίνητρο για μένα να κάνω κάποια πράγματα στο σπίτι που στο παρελθόν δεν τα έκανα, ήμουν χύμα στο κύμα...

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 17:40, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Οι γάτες είναι κίνητρο για μένα να κάνω κάποια πράγματα στο σπίτι που στο παρελθόν δεν τα έκανα, ήμουν χύμα στο κύμα...
Χαχα μάλλον είναι κοινό στοιχείο των γατογονιών.Το δικό μου ώρες ώρες έχω την αίσθηση πως είναι πιο καθαρό και απο χειρουργείο.Απομονώνω τη γάτα σε ένα δωματιο μέχρι να τελειώσω τις δουλειές και να στεγνώσει το πάτωμα και αρχίζω σφουγγάρισμα με βραστό νερό παρακαλώ και χλωρίνη ή dettol να γίνει πιο αποτελεσματική απολύμανση,περνάω τη σφουγγαρίστρα και το πάτωμα αχνίζει lol για να πατάνε ύστερα σε πεντακάθαρο πάτωμα τα πατουσάκια της Νεραϊδούλας μου! χαχαχα ! Μανία

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:07, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από stagonitsaa
Χαχα μάλλον είναι κοινό στοιχείο των γατογονιών.Το δικό μου ώρες ώρες έχω την αίσθηση πως είναι πιο καθαρό και απο χειρουργείο.Απομονώνω τη γάτα σε ένα δωματιο μέχρι να τελειώσω τις δουλειές και να στεγνώσει το πάτωμα και αρχίζω σφουγγάρισμα με βραστό νερό παρακαλώ και χλωρίνη ή dettol να γίνει πιο αποτελεσματική απολύμανση,περνάω τη σφουγγαρίστρα και το πάτωμα αχνίζει lol για να πατάνε ύστερα σε πεντακάθαρο πάτωμα τα πατουσάκια της Νεραϊδούλας μου! χαχαχα ! Μανία
Κοίτα να δεις που θα γίνουμε Κωνσταντίνοι Κατακουζινοί και Μαιρούλες Παναγιωταρές για τα γατόνια....
Ποιά εγώ , που τα ξύλινα σπαθιά έγραψαν ειδικά για μένα το ¨ο βασιλιάς της σκόνης¨ Το πιο catmaniac είναι ότι δεν το κάνουμε τόσο για μας, αλλά για τα τετράποδα ζιζανιόνια!!! Εεεεε...να μπαίνουν catω από το κρεβάτι και να βγαίνουν με νυχτερίδες κ'αράχνες γλυκιά μου;;;;; Λέει;;; Δε λέει!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:16, 18-02-11:

Κρίμα να μην πάρεις γατάκι... ψυχές που αγαπούν τα ζώα είναι κρίμα να πάνε χαμένες...και όταν λέω χαμένες θέλω να πω υπό την έννοια ότι αν δεν υιοθετήσεις ένα ζωάκι που χρειάζεται μια ζεστή αγκαλιά, ένα ζωάκι εκεί έξω που θα μπορούσε να σωθεί από το κρύο και την πείνα δεν θα σωθεί... Βρες τρόπο να πείσεις τον αδερφό σου... είναι λάθος να πιστεύει ότι όλες οι γάτες μαδάνε και γεμίζουν το σπίτι τρίχες... εμένα γιατί δεν το γεμίζει; Κι ας κοιμάται μαζί μου τα βράδια... και ας αράζει στον καναπέ... μήπως γιατί τον χτενίζω τακτικά;; Και όταν λέω τακτικά εννοώ μια φορά τη βδομάδα... Να δεις που ο αδερφός σου θα αγαπήσει το γατάκι και δεν θα φαντάζεται τη ζωή του χωρίς αυτό.... Οι γάτες είναι ζώα πεντακάθαρα... ούτε μυρίζουν ούτε χρειάζονται ιδιαίτερη εκπαίδευση για να μάθουν να χρησιμοποιούν την αμμολεκάνη... είναι πανέξυπνες... ο δικός μου απ' ότι θυμάμαι (2 μηνών και κάτι) έμαθε αμέσως. Και αφού έχετε και μπαλκόνι ίσως μια περίφραξη να επιτρέπει στο γατάκι να λυάζεται με τις ώρες έξω και να χαίρεται και τη φύση... να μην είναι εξ' ολοκλήρου μέσα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 23:54, 18-02-11:

Κοίτα να δεις που θα γίνουμε Κωνσταντίνοι Κατακουζινοί και Μαιρούλες Παναγιωταρές για τα γατόνια....
τι θα γίνουμε που έχουμε ήδη γίνει!!!!

Μή σου πώ να ανοίξουμε καινούργιο τόπικ με τα εξυγειαντικά και απολυμαντικά που χρησιμοποιεί η καθεμιά μας και το αποτέλεσμά τους με σκόπο να βρούμε το καλύτερο

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:21, 19-02-11:

μια απο τις 2 να παρεις και ελυσες το προβλημα της τριχας. Επισης υπαρχει ενα φανταστικο προιον για τις τριχες στα ρουχα και στους καναπεδες:

Οι περισσοτερες γατες που κανουν ζημιες, ειναι συνηθως αυτες που δεν εχουν εκπαιδευτει καταλληλα

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vavavoumakos
Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 02:15, 19-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
H stagonitsaa με καλυψε Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οι τριχες δεν ειναι καθολου προβλημα και αντιμετωπιζονται με συχνο χτενισμα της γατας. Οσο για την εκπαιδευση της αμμολεκανης; Μια φορα να δει την λεκανη το γατι και δεν προκειται να ξεχασει που πρεπει να κανει την αναγκη του!
Παιδιά, μπορεί να σας ακούγεται περίεργο, αλλά το σπίτι μου τώρα που έχω τρεις γάτες, βασικά , τρία χνουδόμπαλα,
είναι πιο καθαρό από ποτέ!
Οι τριχες οχι απλα ειναι προβλημα , ισα ισα που ειναι υπερ-προβλημα......

Αλλα...........Ναι υπαρχει αλλα....και δεν το πιστευω οτι η πιο αερομυαλη() εδω μεσα ειπε τη σοφοτερη κουβεντα...
Εγω ειμαι εργενης...και ζω μονος.

Χωρις γατα : καθαρηζα 1 φορα στις 15.....αλλα το 15 μπορει να ητανε βδομαδες..

με 1 γατα : οι 15 μαλλον γινανε επιτελους μερες..

με 2 γατια : το 15 θα γινοτανε δεικτης υπερηφανειας της μητερας μου με αριστα το 10 αν με εβλεπε απο μια πλευρα

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 03:17, 19-02-11:

θέλω κι εγώωωω το pledge...

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 03:19, 19-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan

μια απο τις 2 να παρεις και ελυσες το προβλημα της τριχας. Επισης υπαρχει ενα φανταστικο προιον για τις τριχες στα ρουχα και στους καναπεδες:
Ούπς,τι γαταπληκτικό γατοπροϊόν είναι αυτό και δεν το έχω εντοπίσει ακόμα εγώ και κάθομαι και ξεκολλάω χιλιόμετρα χαρτιού τόσο καιρό στα γατο-rollers????????Επειδή η φωτογραφία δε βοηθάει και πολύ στις λεπτομέριες,για δώσε μου τα φώτα σου βρε Sakura.Δέν είναι με αυτοκόλλητο,διακρίνω καλα??και που το βρίσκουμε?γιατί αν δεν κάνω λάθος,στα pet city που είναι η πιο μεγάλη αλυσίδα πετ σοπ της Ελλάδας, δεν το έχω δεί ,εκτός κι αν δε το πήρε το μάτι μου μέχρι τώρα....

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:21, 19-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από vavavoumakos
Οι τριχες οχι απλα ειναι προβλημα , ισα ισα που ειναι υπερ-προβλημα......
Αλλα...........Ναι υπαρχει αλλα....και δεν το πιστευω οτι η πιο αερομυαλη() εδω μεσα ειπε τη σοφοτερη κουβεντα...
Εγω ειμαι εργενης...και ζω μονος.
Χωρις γατα : καθαρηζα 1 φορα στις 15.....αλλα το 15 μπορει να ητανε βδομαδες..
με 1 γατα : οι 15 μαλλον γινανε επιτελους μερες..
με 2 γατια : το 15 θα γινοτανε δεικτης υπερηφανειας της μητερας μου με αριστα το 10 αν με εβλεπε απο μια πλευρα

Έχουμε και catι εκλάμπχεις εκχυπνάδαχ αγαπητέ!
Παιδιά, εμένα με βολεύει πολύ...ελπίζω να το περιγράψω καλά το σύστημα που με εξυπηρετεί...
Παίρνω δύο μπολάκια. Το ένα με νερό, το άλλο άδειο.
Πάω πχ στο πάπλωμα... Βουτάω το δεξί χέρι στο νερό και με αυτό περνάω το πάπλωμα.
Με το αριστερό στεγνό χέρι, αφαιρώ τις τρίχες από το δεξί χέρι, και τις βάζω στο άδειο μπολάκι.(για να μην πηγαινοέρχομαι στα σκουπίδια).
Μετά ξανά μανά, η ίδια διαδικασία... Ξανά βουτάω το ήδη βρεγμένο δεξί χέρι στο μπωλ με το νερό κτλ κτλ.
Το σκεπτικό είναι να έχεις ένα χέρι βρεγμένο - που ¨τραβάει¨ τα πάντα- και ένα στεγνό, για να αφαιρείς τις τρίχες από το βρεγμένο χέρι.
Εμένα με βολεύει πολύ αυτό το σύστημα πάντως, και αφαιρεί τα πάντα!

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 09:29, 19-02-11:

Μπαχαχαχαχααχαχαχααχα
μια φωτογραφία της κυρίας στα τέσσερα
στο 4 παρακαλώ!!!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:34, 19-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
Μπαχαχαχαχααχαχαχααχα
μια φωτογραφία της κυρίας στα τέσσερα
στο 4 παρακαλώ!!!!
εεε....... δεν συνηθίγιω να δημοχιοποιώ προχιοπικέχ σεχουαλικέχ μου στιγμέχ... Ααααααααα!!!! Επί τη φασίνα εννοείς...............

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 14:58, 19-02-11:

Εχει τον τροπο να σε κανει να τη βαλεις μεσα στο σπιτι,οποτε κανε το απο την αρχη ,για να εχεις την ικανοποιηση ,οτι δεν σε τουμπαρισε για μια και μοναδικη φορα,γιατι στη συνεχεια θα σε τουμπαρει συνεχως και θα προσκυνας το μεγαλειο της ,οπως ολοι μας,αν βεβαια τα βρεις με τον αδερφο σου και εισαι σιγουρος οτι θα περνατε καλα ολοι μαζι.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:51, 19-02-11:

Κριμα να μην παρεις γατακι για τις τριχες. Με μια καλη ηλεκτρικη σκουπα,ορεξη και χτενισμα της γατας δεν θα εχεις προβλημα. Και εφοσον ο αδερφος σου αγαπαει οπως λες τα ζωακια ισως συμβιβαστει κι αυτος. Εγω εχω 2 γατες αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και ουτε εγω ουτε ο συντροφος μου εχουμε αντιμετωπισει προβλημα. Και δεν ειμαι και μανιακη με την καθαριοτητα.

Παράθεση

Insertcoin

Νεοφερμένος

O Insertcoin έγραψε στις 17:00, 19-02-11:

Κοιτα αν ο αλλος δεν εχει ορεξη και ας μην μαδαει πολυ και ας την χτενιζω καθε μερα, δεν θα την προσεχει δεν θα την ταιζει θα βαριεται γιατι απο οτι εχω καταλαβει του αρεσει η ΙΔΕΑ να εχει κατοικιδιο και οχι η πραγματικοτητα.

Παράθεση

Alni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alni
H Alni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Alni έγραψε στις 17:08, 19-02-11:

Εγώ είμαι της απόψεως να μην πάρεις γατακι εφόσον δεν το θέλει ο αδερφός σου. Όταν μείνεις μονος σου τότε υιοθετεις ένα. Για τώρα δεν Είναι καλή ιδέα θα προκαλέσει τριβές. Ναι, μπορεί να του αρέσει τελικά αλλα αν δεν του αρέσει; Θα το δώσεις μετά η θα ακούς μουρμουρα; Και τι θα κανείς όταν αρρωστησει και κάνει εμετο στο χαλί του σαλονιού; Το γατακι Είναι μέλος της οικογένειας και κατα την γνώμη μου πρέπει να συμφωνούν όλοι στο σπίτι πριν υιοθετηθεί κάποιο κατοικιδιο.

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 17:27, 19-02-11:

Και εγώ συμφωνώ ότι το καλύτερο (και σωστότερο) είναι να μην πάρεις τώρα γατούλα. Είμαι βέβαιη ότι ο αδερφός σου θα τη συνηθίσει και θα την αγαπήσει, όμως είμαι αντίθετη με το να επιβάλλεις σε κάποιον οτιδήποτε (ακόμα και αν στην πράξη φανεί ότι τελικά ωφελήθηκε). Όταν συγκατοικείς με κάποιον θα πρέπει τέτοιες αλλαγές να γίνονται κατόπιν συνεννόησης, και για λόγους σεβασμού και ισοτιμίας αν μη τι άλλο. Όπως και εμείς άλλωστε δεν θα νιώθαμε άνετα με το να μας επιβάλλουν κάτι στο σπίτι μας, για το οποίο δεν είμαστε σίγουροι. Τέλος, για το καλό της ίδιας της γατούλας, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να μπει σε ένα σπίτι μόνο αν είναι ευπρόσδεκτη συνειδητά και απόλυτα από όλους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους