Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,252 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα αντιβιωτικά μπορούν να προκαλέσουν διάρροια;

dimitroula0208

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitroula0208
H dimitroula0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H dimitroula0208 έγραψε στις 19:41, 29-08-11:

Επειδή σας γράφω την ιστορία της ζωής μου, αν θέλετε προσπεράστε και διαβάστε κατευθείαν τα έντονα γράμματα.

Γεια σας. Είμαι νέα ιδιοκτήτρια γάτας και αυτές τις μέρες διαβάζω το φόρουμ σας για να ενημερωθώ. Μόλις αναγκάστηκα να κάνω εγγραφή γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας και κυρίως, αν κάποιος από εσάς είναι κτηνίατρος θα είναι θαύμα!!

Λοιπόν. Η Δημητρούλα μου ήταν αδέσποτο μωράκι και τη βρήκα στην αυλή του εξοχικού μου στην Εύβοια. Την ταϊζαμε σκυλοτροφή Hill's (που δίνουμε στο σκυλάκι μας) και δεν την είχαμε βάλει μέσα στο σπίτι, αλλά της είχαμε στρώσει κάτι πανάκια σε ένα καφάσι και κοιμόταν εκεί, γενικά δεν πήγαινε μακριά από την αυλή. Επιστρέφοντας από τις διακοπές, την πήρα μαζί μου αν και δεν σκόπευα να πάρω άλλο κατοικίδιο, επειδή ήξερα πως οι ντόπιοι κάτοικοι δεν θα την τάιζαν και θα πέθαινε (!!!). Την πήγα στον κτηνίατρο που πάμε τελευταία το σκυλάκι μας (ο παλιός μας λόγω προσωπικού προβλήματος έκλεισε το ιατρείο του και δεν είναι διαθέσιμος ούτε για επικοινωνία) και μου είπε ότι είναι μια χαρά, μόνο ότι έχει ΨΩΡΙΑΣΗ (έτσι ακριβώς μου το είπε, ενώ ξέρω ότι εννοούσε ψώρα φυσικά) στα αυτάκια της. Της χορήγησε χαπάκι και αμπούλα Advocate, της έκανε μια τοπική αγωγή για να σκοτώσει την ψώρα και μου είπε να επιστρέψω σε μια εβδομάδα (δηλ. την περασμένη Τρίτη) για να καθαρίσει τα αυγά από τα αυτάκια και να κάνει το 1ο εμβόλιο. Μου έδωσε και τροφή Hill's για γατάκια και μου είπε δεν πειράζει που της δίνω ένα μικρό γαλατάκι ΝΟΥΝΟΥ κάθε πρωί (που της αρέσει πολύ), αρκεί να το δίνω σε συνδυασμό με ξηρά και να το κόψω αμέσως αν δω διάρροια. Επίσης, μου είπε ότι είναι 2 μηνών (αν και εγώ την υπολόγιζα γύρω στους 4). Πήγα λοιπόν και πάλι, καθάρισε τα αυτιά και μας έκανε εμβόλιο λύσσας!!! Μα τόσο επείγον ήταν να γίνει πρώτα από όλα η λύσσα; Λέω, γιατρός είναι, κάτι ξέρει. Και είπε 10 Σεπτεμβρίου να πάμε για το επόμενο εμβόλιο. Καλά μέχρι εδώ. Έλα όμως που διάβασα για το τοξόπλασμα και μου έγινε έμμονη ιδέα. Σημειώστε ότι ο γιατρός αυτός λείπει αυτή και την επόμενη εβδομάδα, το ίδιο και η άλλη γιατρός της περιοχής μου (η οποία δεν πατάει και ποτέ γενικά!).

Την παίρνω λοιπόν και την πάω το Σάββατο πρωί στο Αττικό Νοσοκομείο Ζώων στην Παιανία. Είχα ακούσει τα καλύτερα από μια κυρία που έχει σκυλάκι ίδιας ράτσας με το δικό μας, το οποίο κόντεψε να πεθάνει από διάτρηση στομάχου και εκείνοι το έσωσαν! (άλλοι γιατροί της περιοχής της είχαν πει ότι έφαγε φόλα και να πάει για ευθανασία!). Μας είδε μια γιατρός εξυπηρετικότατη, μας είπε ότι αποκλείεται το γατί να είναι μόνο 2 μηνών και ότι είναι τουλάχιστον 3,5. Επίσης απόρρησε και η ίδια με το εμβόλιο της λύσσας (εκείνοι το κάνουν τελευταίο!). Καλά ως εκεί. Της ζήτησα εγώ να γίνουν γενικές αίματος και εξέταση για τοξόπλασμα. Μου είπε ότι δε βλέπει κάτι ανησυχητικό και δε χρειάζεται, αλλά τελικά κάναμε. Εκείνη την ώρα μίσησα τον εαυτό μου, γιατί πήραν αίμα από το λαιμάκο του κι αυτό έκλαιγε!! Πάντως βγήκαν οι γενικές αμέσως και ήταν όλα φυσιολογικά. Το τοξόπλασμα θα βγει σε μερικές ημέρες. Μου είπε ότι μπορεί να έχει ένα κρύωμα της ανώτερης αναπνευστικής οδού και θα δείξει μέσα σε μια εβδομάδα αν τη δω μπουκωμένη ή με μυξούλες ή να φτερνίζεται κλπ., αλλά δε φαινόταν κάτι στα λευκά της. Μου είπε το ΝΟΥΝΟΥ να το κόψω τελείως. Πήρε και επίχρισμα από τα αυτάκια της (επειδή της είπα ότι έχει ακόμα φαγούρα) και το είδε στο μικροσκόπιο. Μου είπε ότι είναι νεκρά τα ακάρεα που είδε, αλλά σε περίπτωση που υπάρχει κάτι ζωντανό, θα το σκοτώσει το σκεύασμα που μου έδωσε για μια εβδομάδα, πρωί-βράδυ 2-3 σταγόνες DEXORYL. Της το βάζω κι εγώ λοιπόν από προχθές το βράδυ. Είδα όμως εχθές το πρωί στην άμμο της, εκτός από τα τυπικά κουραδάκια (συγγνώμη!) και μια μεγάλη υγρή μάζα, πολύ μεγάλη για να ήταν τσίσα. Δυστυχώς είχα προλάβει να δώσω το ΝΟΥΝΟΥ μαζί με τις κροκέτες της. Σημειώστε ότι μέχρι προχθές, την τάιζα πρωί και απόγευμα: το πρωί το ΝΟΥΝΟΥ 14 ml με μερικές κροκέτες και το βραδάκι τις υπόλοιπες κροκέτες σκέτες. Εκείνη έκανε 4-5 τσίσα την ημέρα, και μόνο κάθε πρωί μετά το φαγητό κουραδάκια σφικτά. Τελοσπάντων, στην αρχή λέω 1=κανένα. Προχθές δεν είχε πιει ΝΟΥΝΟΥ, αλλά την είχα ταϊσει 3 φορές κροκέτες γιατί έτσι μου είπε η γιατρός να κάνω (ότι ο μεταβολισμός στα μικρά είναι πιο γρήγορος). Το μεσημεράκι την ξανατάισα κροκέτες και το βράδυ που άδειασα την άμμο, ξαναβρήκα μια διάρροια. Της έβρασα σκέτο ρύζι λαπά και έδωσα 3 κουταλάκια του γλυκού μαζί με την ξηρά τροφή και τα έφαγε το βράδυ. Το πρωί σήμερα βρήκα πάλι μια διάρροια αλλά και 2 μικρά σφικτά κουραδάκια. Της έδωσα ξηρά τροφή και μέχρι το μεσημέρι έκανε μόνο τσίσα. Το απόγευμα που άδειασα την άμμο, βρήκα πάλι μια ευκοιλιότητα και τώρα ξαναέβρασα ρύζι να δώσω σε λίγο. Νερό πίνει σαν τρελλή. Μου φαίνεται ότι τα ματάκια της είναι ελαφρώς πιο κόκκινα, αλλά μπορεί να είναι η ιδέα μου επειδή έχω τρελλαθεί. Μου φαίνεται και λίγο πιο άκεφη από ότι συνήθως, αν και πάλι παίζει με τα παιχνίδια της και μου ορμάει. Πήρα τηλ. στο Αττικό και η γιατρός που μας είδε απουσιάζει μέχρι Πέμπτη απόγευμα! Ζήτησα να μιλήσω με κάποιον άλλο, αλλά δεν μου δίνουν κανέναν στο τηλέφωνο και μου λένε ότι όλοι τους οι γιατροί είναι απασχολημένοι! Εγώ πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες γιατί από το τηλέφωνο δεν πληρώνονται, αλλά δεν σέβονται τα 150 ευρώ που τους πλήρωσα το Σάββατο?? Μια ερώτηση δεν μπορούν να μου απαντήσουν, αν δηλαδή μπορεί το Dexoryl να προκάλεσε τη διάρροια?? Το σκεύασμα γράφει ότι δεν έχει καμία παρενέργεια και να χρησιμοποιείται για 7-14 ημέρες. Τι να κάνω τώρα? Να το κόψω ή όχι? Απόψε να της το δώσω? Ξέρει κανείς κάτι που θα με βοηθήσει? Είναι αντιβιοτικό και δεν θέλω να παίζω με τις δόσεις!!! Ευχαριστώ όλους σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:59, 29-08-11:

Καταρχήν ηρέμισε,γιατί σε βλέπω υπερβολικά αγχωμένη.
Δεν ξέρω αν προκαλέι το φάρμακο διάρροια..αλλά κόψε αμεσως το γάλα.Τα ανθρώπινα γάλατα προκαλούν διάροια.
Είναι γνωστό αυτό.
Επίσης δεν κατάλαβα τον πανικό σου για την τοξοπλάσμωση.Ούτε η γάτα κινδυνεύει,αλλά ούτε και εσύ.Ακόμα και να είχε,οι πιθανότητες μετάδοσης της στον άνθρωπο είναι πάρα πολύ μικρές και θέλει ειδικές προυποθέσεις.Διάβασε εδω, και εδω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

H dimitroula0208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H dimitroula0208 έγραψε στις 20:16, 29-08-11:

Ευχαριστώ, το έκοψα ήδη φυσικά. Αλλά δεν το προκάλεσε το γάλα, μια και άρχισε την ημέρα που δεν έδωσα γάλα!!! Επίσης αυτό το γατί έχει φάει τα πάντα και δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

H dimitroula0208 έγραψε στις 20:19, 29-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Επίσης δεν κατάλαβα τον πανικό σου για την τοξοπλάσμωση.Ούτε η γάτα κινδυνεύει,αλλά ούτε και εσύ.Ακόμα και να είχε,οι πιθανότητες μετάδοσης της στον άνθρωπο είναι πάρα πολύ μικρές και θέλει ειδικές προυποθέσεις.Διάβασε εδω, και εδω
Το θέμα είναι ότι αν έχει τοξόπλασμα, οι δικοί μου θα μας διώξουν από το σπίτι (εννοείται δεν την αφήνω μονη της!). Αυτό μόνο με ανησυχεί, όχι η μετάδοση. Μην ψάχνεις τα υπόλοιπα, είναι μεγάλη ιστορία...!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:30, 29-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimitroula0208
Το θέμα είναι ότι αν έχει τοξόπλασμα, οι δικοί μου θα μας διώξουν από το σπίτι (εννοείται δεν την αφήνω μονη της!). Αυτό μόνο με ανησυχεί, όχι η μετάδοση. Μην ψάχνεις τα υπόλοιπα, είναι μεγάλη ιστορία...!
Δείξε τους τα λινκ που σου έβαλα,ειδικά το δεύτερο.Μόνο με σωστή ενημέρωση μπορούθμε να πετύχουμε κάτι.
Καταρχην ακόμα και να έχει,μετά απο 2 βδομάδες τελείωσε η υπόθεση.Επίσης αν δεν θρέφεται με ωμά κρέατα,παλι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πάθει τοξοπλάσμωση.
Αν εμείς οι ιδιοι δεν ενημερώσουμε σωστά τους υπόλοιπους που έχουν άγνοια,πως θα σταματήσουμε αυτό το μύθο περι τοξοπλάσμωσης και γάτας;

edit: Θα σου πω και κάτι άλλο.Οι Γάλλοι,έχουν αντισώματα τοξοπλάσμωσης σε ποσοστό περιπου 80/100.Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια φάση της ζωής τους μολύνθηκαν.Δεν είναι απο τις πολλές τις γάτες,αλλά επειδή ως γνωστόν καταναλώνουν μισοψημένο το κρέας τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-08-11 στις 20:36. Αιτία: προσθηκη σχολιου
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 20:34, 29-08-11:

Μην αγχώνεσαι! Διορθώνεται το πρόβλημά σου!! Το γάλα σε πολλές γάτες προκαλεί διάρροια γιατί έχουν δυσανεξία στην λακτόζη. (υπάρχουν και ειδικά γάλατα για γάτες) Κόψε το γάλα εντελώς γιατί μπορεί να επιδεινώνει την κατάσταση ακόμα και αν δεν οφείλεται αποκλειστικά σε αυτό. Και περίμενε μέχρι την Πέμπτη που θα μιλήσεις μέ την αρμόδια γιατρό.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 29-08-11:

Αν συνεχίσει και αύριο τη διάρροια καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον άλλον κτηνίατρο.Μην την αφήσεις μέχρι την Πέμπτη με διάρροια

Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

H dimitroula0208 έγραψε στις 21:47, 29-08-11:

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πάρα πολύ!! Έχω νεότερα: ξανατηλεφώνησα στους γιατρούς του Αττικού και συνεννοήθηκα με συναδέλφους της κτηνιάτρου που μας είδε. Μου είπαν ότι το φάρμακο γενικά δεν φέρνει διάρροιες, αλλά υπάρχει μια περίπτωση να το κατάπιε η γάτα (επειδή τινάζεται όταν της το ρίχνω) και να την πείραξε. Είπαν να μην το κόψω, αφού η ποσότητα που γλύφει από τα χέρια της (αφού έχει τρίψει το κεφάλι της) δεν επαρκεί για να δημιουργήσει προβλήματα, αλλά ότι ενδέχεται να περνάει κάποια γαστρεντερίτιδα και να δώσω i/d για 4-5 μέρες να στρώσει το έντερο. (Απορία: δεν θα φαινόταν στις αιματολογικές κάτι???). Τελοσπάντων, αυτό που με παρηγόρησε είναι ότι απόψε βρήκα αρκετά σφικτά κουραδάκια στην άμμο της οπότε δεν είμαστε και τόσο χάλια! Ξαναέδωσα ρυζάκι με τις κροκέτες για απόψε και από αύριο θα πάρω i/d και αν ξαναδώ διάρροια θα της δώσω. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι!!

ΥΓ. Έφη μου τα έχω διαβάσει όλα για το τοξόπλασμα, μου τα εξήγησε και η ίδια η κτηνίατρος και συμφωνώ μαζί σου 1000%. Είμαι και των θετικών επιστημών και καταλαβαίνω από αυτά. Δυστυχώς οι γονείς είναι οπισθοδρομικοί του χωριού (η μητέρα μου έχει κόλλημα ότι όποια γυναίκα έχει γάτα μένει στείρα εξαιτίας της γάτας, και ότι η αδελφή της όταν ήταν παιδί είχε κολλήσει εχινόκοκκο επειδή χάιδεψε τη γάτα του γείτονα - δεν πρόκειται να καταλάβει ποτέ ότι είναι μεσαιωνικές αυτές οι αντιλήψεις) και δεν θέλω να δημιουργηθεί πρόβλημα στο σπίτι, γιατί θα αναγκαστώ να φύγω και να αποχωριστώ το σκυλάκι μου (που είναι περισσότερο της αδελφής μου). Οπότε ελπίζω κι εύχομαι να είναι αρνητική στο τοξόπλασμα!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:24, 30-08-11:

Από που να αρχίζω και που να τελειώσω...
Οι περισσότεροι κάνουν το εμβόλιο της λύσσας όταν η γάτα γίνει 6 μηνών. Θα έπρεπε να γνωρίζει ο 1ος κτηνίατρος ότι το γάλα μπορεί να προκαλέσει διάρροια όπως επίσης να καταλάβει την ηλικία της. Ακόμα και εγώ που δεν είμαι κτηνίατρος και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με γάτες, μπορώ να ξεχωρίσω ένα γατάκι 2 μηνών από ένα 3 και 4 μηνών.
Η αντιβίωση μπορεί να προκαλέσει διάρροια. Ρε παιδιά τι γίνεται εκεί κάτω με τις αντιβιώσεις; Τις έχουν σαν καραμέλες. Φάρμακο για όλες τις χρήσεις. Ο δικός μου που έχει πάει στον κτηνίατρο τόσες φορές, ακόμα και για διάρροια, και δεν του έχουν δώσει αντιβίωση. Ούτε καν μου έχουν αναφέρει ποτέ την λέξη αντιβίωση. Στην Ελλάδα με το παραμικρό τα αρχίζουν στην αντιβίωση. Η αντιβίωση μπορεί να σκοτώσει την υγιή χλωρίδα του εντέρου και επομένως να προκαλέσει διάρροια. Εγώ μάλλον θα πήγαινα και σε 3ο κτηνίατρο να ρωτούσα για την διάρροια και την αντιβίωση, γιατί αν προκαλεί διάρροια η αντιβίωση τότε θα πρέπει είτε να την κόψετε, είτε να πάρετε άλλη που θα την πειράζει λιγότερο. Btw, αποπαρασίτωση έχετε κάνει;

Μη φοβάσαι για το τοξόπλασμα. Πες στους γονείς σου ότι εγώ ταΐζω τον γάτο μου ωμά και είμαι υγιέστατη. Για να κολλήσει η γάτα τοξόπλασμα πρέπει να καταναλώσει φρέσκο, ωμο και μολυσμένο κρέας (στην κατάψυξη σκοτώνεται αν μείνει για 2 μέρες). Συνηθως τα μολυσμένα κρέατα είναι το χοιρινό και το αρνί. Ακόμα και αν κολλήσει τοξόπλασμα, θα πρέπει να φας τα κόπρανα της για να κολλήσεις και εσύ. Πόσες πιθανότητες έχεις για να γίνει κάτι τέτοιο; Ακόμα όμως και αν κολλήσεις, αν δεν είσαι έγκυος, δεν θα πάθεις τίποτα το σοβαρό. Θα το περάσεις σαν κρυολόγημα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:33, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria

Από που να αρχίζω και που να τελειώσω...
Οι περισσότεροι κάνουν το εμβόλιο της λύσσας όταν η γάτα γίνει 6 μηνών. Θα έπρεπε να γνωρίζει ο 1ος κτηνίατρος ότι το γάλα μπορεί να προκαλέσει διάρροια όπως επίσης να καταλάβει την ηλικία της. Ακόμα και εγώ που δεν είμαι κτηνίατρος και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με γάτες, μπορώ να ξεχωρίσω ένα γατάκι 2 μηνών από ένα 3 και 4 μηνών.
Η αντιβίωση μπορεί να προκαλέσει διάρροια. Ρε παιδιά τι γίνεται εκεί κάτω με τις αντιβιώσεις; Τις έχουν σαν καραμέλες. Φάρμακο για όλες τις χρήσεις. Ο δικός μου που έχει πάει στον κτηνίατρο τόσες φορές, ακόμα και για διάρροια, και δεν του έχουν δώσει αντιβίωση. Ούτε καν μου έχουν αναφέρει ποτέ την λέξη αντιβίωση. Στην Ελλάδα με το παραμικρό τα αρχίζουν στην αντιβίωση. Η αντιβίωση μπορεί να σκοτώσει την υγιή χλωρίδα του εντέρου και επομένως να προκαλέσει διάρροια. Εγώ μάλλον θα πήγαινα και σε 3ο κτηνίατρο να ρωτούσα για την διάρροια και την αντιβίωση, γιατί αν προκαλεί διάρροια η αντιβίωση τότε θα πρέπει είτε να την κόψετε, είτε να πάρετε άλλη που θα την πειράζει λιγότερο. Btw, αποπαρασίτωση έχετε κάνει;

Μη φοβάσαι για το τοξόπλασμα. Πες στους γονείς σου ότι εγώ ταΐζω τον γάτο μου ωμά και είμαι υγιέστατη. Για να κολλήσει η γάτα τοξόπλασμα πρέπει να καταναλώσει φρέσκο, ωμο και μολυσμένο κρέας (στην κατάψυξη σκοτώνεται αν μείνει για 2 μέρες). Συνηθως τα μολυσμένα κρέατα είναι το χοιρινό και το αρνί. Ακόμα και αν κολλήσει τοξόπλασμα, θα πρέπει να φας τα κόπρανα της για να κολλήσεις και εσύ. Πόσες πιθανότητες έχεις για να γίνει κάτι τέτοιο; Ακόμα όμως και αν κολλήσεις, αν δεν είσαι έγκυος, δεν θα πάθεις τίποτα το σοβαρό. Θα το περάσεις σαν κρυολόγημα.

Και όχι μόνο αυτό,αλλά θα έχει και αντισώματα οπότε όταν μείνει έγκυος δεν θα κινδυνεύει.Αλλα και πάλι οι πιθανότητες να κολλήσει τοξόπλασμα απο γάτα,είναι τουλάχιστον απίθανες.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 04:14, 30-08-11:

[/u][/b]

Και όχι μόνο αυτό,αλλά θα έχει και αντισώματα οπότε όταν μείνει έγκυος δεν θα κινδυνεύει.Αλλα και πάλι οι πιθανότητες να κολλήσει τοξόπλασμα απο γάτα,είναι τουλάχιστον απίθανες.
Άσε που μπορεί να το έχει κολλήσει ήδη και να μη το ξέρει! Να κρυολόγησε μια φορά και να νόμιζε ότι ήταν κρύωμα και να μην έδωσε σημασία. Το βρίσκω πιο πιθανό να κολλήσει τοξόπλασμα από την σαλάτα του εστιατορίου παρά από την γάτα

Παράθεση

Coolcat (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 09:19, 30-08-11:

Καταρχήν ηρέμισε,γιατί σε βλέπω υπερβολικά αγχωμένη.
Δεν ξέρω αν προκαλέι το φάρμακο διάρροια..αλλά κόψε αμεσως το γάλα.Τα ανθρώπινα γάλατα προκαλούν διάροια.
Είναι γνωστό αυτό.
Δεν προκαλούν πάντα διάροια η μαμά μου έχει μεγαλώσει πολλά γατόνια με γάλα φάρμα και δεν είχαν ποτέ διάροια!!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 12:16, 30-08-11:

Άσε που μπορεί να το έχει κολλήσει ήδη και να μη το ξέρει! Να κρυολόγησε μια φορά και να νόμιζε ότι ήταν κρύωμα και να μην έδωσε σημασία. Το βρίσκω πιο πιθανό να κολλήσει τοξόπλασμα από την σαλάτα του εστιατορίου παρά από την γάτα
Πολλές φορές μας έχει απασχολήσει εδώ το θέμα της τοξοπλάσμωσης! Δυστυχώς ακόμα συνεχίζουμε να ακούμε τέτοιες μεσαιωνικές αντιλήψεις!

Πολύ χρήσιμες είναι και οι συζητήσεις που έχουν προηγηθεί εδώ και εδώ

Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

H dimitroula0208 έγραψε στις 23:30, 30-08-11:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες. Συμφωνώ με όλες σας, μιλάτε πολύ σωστά. Η κοπέλα που είπε για τα αντιβιοτικά έχει δίκιο, εδώ το παρακάνουν λίγο οι γιατροί (αλλά δεν θα ρίσκαρα να μην ακούσω τον κτηνίατρο αν μου έλεγε να πάρουμε). Για το τοξόπλασμα δεν φοβάμαι καθόλου εγώ, απλά άπαξ και πιάσουν οι δικοί μου το "μεταδίδεται σε άνθρωπο" τελείωσε το θέμα και δεν ακούν τίποτα άλλο. Αφήστε που είναι πεπεισμένοι ότι τα ζώα πρέπει να τα έχεις στην αυλή και να τα ταϊζεις αποφάγια...(!)

Για την κοπέλα που ρώτησε για αποπαρασίτωση: πήραμε χαπάκι και αμπούλα (την advocate, που είναι και για εσωτερικά παράσιτα) στις 17/08, τη μέρα που γύρισα από Εύβοια.

Για την κοπέλα που είπε για το γάλα: κι εγώ εδώ και κανα μήνα της δίνω ΝΟΥΝΟΥ και δεν είχε κάνει ποτέ διάρροια. Μάλιστα της έδινα πολύ περισσότερο παλιότερα, επειδή δεν είχα γατοτροφή και έδινα κροκέτες ενήλικου σκύλου. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου και της το έδινα, το ίδιο κάναμε και στο γάτο Περσίας μιας γνωστής μας που είχαμε φιλοξενήσει πέρυσι, μας είχε πει η ίδια να δίνουμε και γαλατάκι γιατί τρελλαίνεται (και διάρροια ποτέ!).

Τώρα όσον αφορά τη Δημητρούλα, μάλλον έχει ένα ελαφρύ κρυωματάκι γιατί ακούγεται λίγο μπουκωμένη. Δεν φοβάμαι γιατί η κτηνίατρος με είχε προειδοποιήσει. Απλώς θα ενημερώσω και τον άλλο κτηνίατρο μήπως χρειαστεί να αναβάλουμε λίγο το εμβόλιο. Το θέμα της διάρροιας από ότι φαίνεται ήταν κάτι παροδικό και τελείωσε. Σήμερα είχαμε ολόσφικτα και πολλά κουραδάκια. Μπορεί να έφταιξε η αλλαγή στη συχνότητα των γευμάτων, τι να πω! Πήρα και δύο i/d τροφές να υπάρχουν, αλλά δεν της έβαλα, συνέχισα τις κροκέτες της. Πάντως τις σταγόνες θα τις δίνω κανονικά μέχρι την Παρασκευή, για να καθαρίσουμε και τα αυτάκια αφού δε μας πείραξε.

Πάντως κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, είχα αγχωθεί πάρα πολύ και με βοηθήσατε με τον τρόπο και τις συμβουλές σας. Να είστε καλά εσείς και τα κατοικίδιά σας!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitroula0208 : 30-08-11 στις 23:34. Αιτία: προσθήκη
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:05, 31-08-11:

Ευχάριστα νέα λοιπόν!
Με το γάλα υπάρχει γενικά ένα πρόβλημα, αλλά μερικές γάτες το δέχονται. Ο δικός μου είναι μια από αυτές. Έχει να κάνει περισσότερο με το πόση λακτάση έχουν για να διασπασουν την λακτόζη του γάλακτος. Μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις γάλα σε μικρή ποσότητα και αν διαπιστώσεις ότι τα περιττώματα της είναι μαλακά το κόβεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitroula0208

Νεοφερμένος

H dimitroula0208 έγραψε στις 16:19, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Ευχάριστα νέα λοιπόν!
Με το γάλα υπάρχει γενικά ένα πρόβλημα, αλλά μερικές γάτες το δέχονται. Ο δικός μου είναι μια από αυτές. Έχει να κάνει περισσότερο με το πόση λακτάση έχουν για να διασπασουν την λακτόζη του γάλακτος. Μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις γάλα σε μικρή ποσότητα και αν διαπιστώσεις ότι τα περιττώματα της είναι μαλακά το κόβεις.
Αυτό ακριβώς κάνω. Επειδή το λατρεύει, δεν θέλω να της το κόψω. Της δίνω κάθε 2 μέρες ένα μικρό γαλατάκι (αυτά που μπαίνουν στον καφέ) 14 ml και μετά κλαίει και ζητάει κι άλλο αλλά εγώ ανένδοτη!

Για την ιστορία, να ενημερώσω απλά ότι βγήκαν και οι εξετάσεις και ΔΕΝ έχουμε τοξόπλασμα και η γιατρός μας διαβεβαίωσε ότι δεν θα κολλήσουμε ποτέ εφόσον ζούμε εντός σπιτιού και τρεφόμαστε σωστά. (δηλαδή η μικρή, εγώ μπορεί και να κολλήσω από το άπλυτο μαρούλι της ταβέρνας )

Παράθεση

Elisabeth H.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elisabeth H.
H Elisabeth H. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Φρόντισα αμέτρητες.... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Elisabeth H. έγραψε στις 10:40, 03-12-11:

Καλημέρα από Ηράκλειο Κρήτης ! Η γάτα μου 1 έτους (Περσίας), σταδιακά εδώ και ένα μήνα περίπου μείωσε το φαγητό της και σταμάτησε τελείως την ξηρή τροφή που της έδινα. Βραστό κοτόπουλο, τόνο και μοσχαράκι, μέχρι προχτές που σταμάτησε σχεδόν τελείως να τρώει. Ούτε νερό δεν την έχω δει να πίνει...Την πήγα στο κτηνίατρο και είπε ότι μάλλον έχει πρόβλημα με τα πίσω δόντια της και μας "έγραψε" το Stomorgyl 10 (1/4 του χαπιού) και το Metacam 1 mg (1/3 του χαπιού), όλα μία φορά την ημέρα. Και αν δεν δούμε βελτίωση θα της κάνει καθαρισμο...2 μέρες μετά το γατί μου έκανε εμετό και διάρροια . Μήπως φταίει η αντιβίωση ή το παυσίπονο ? Επίσης διάβασα ότι το Metacam είναι μόνο για σκύλους...Η γάτα μου ζυγίζει 2,5 κιλά μόνο... Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:37, 03-12-11:

Θα σου ελεγα να ρωτησεις οπωσδηποτε και δευτερο κτηνιατρο λεγοντας του ακριβως τη δοσολογια και τα φαρμακα που της εδωσε .Η διαρροια παντως δεν πρεπει να συνεχιστει.
Τωρα τουλαχιστον τρωει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Elisabeth H.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elisabeth H.
H Elisabeth H. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Φρόντισα αμέτρητες.... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Elisabeth H. έγραψε στις 15:30, 03-12-11:

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου...Σήμερα είναι πολύ καλύτερα...Της έδωσα από το πρωί ελάχιστες ποσότητες τροφής, γιατί φοβάμαι μήπως συνεχίσειι τους εμετούς και τη διάρροια...Μάλλον πρέπει όντως να ζητήσω και τη συμβουλή δέυτερου κτηνιάτρου, επειδή διάβασα ότι το Metacam είναι μόνο για σκύλους. Μα δεν υπάρχει παυσίπονο για γάτες?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους