Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,308 εγγεγραμμένα μέλη και 718,703 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 500 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αθεράπευτος χρυσίζων σταφυλόκοκκος στο αυτί της γάτας μου

AggelikiX

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AggelikiX
H AggelikiX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H AggelikiX έγραψε στις 09:36, 07-10-11:

Γεια σας! Η γάτα μου είναι 7 ετών και από μικρή είχε ευαισθησία στα αυτιά (ο κτηνίατρος μου είχε πει ότι πρόκειται για κατάλοιπα από την αδέσποτη ζωή - τη βρήκα και την πήρα σπίτι 5 μηνών περίπου). Το αρχικό σύμπτωμα ήταν μαύρες εκκρίσεις σαν κομματάκια κάτι που το παλεύουμε όλα αυτά τα χρόνια χωρίς μόνιμο θεραπευτικό αποτέλεσμα. Πέρισυ το πρόβλημα επιδεινώθηκε - έντονος κνησμός περισσότερες εκκρίσεις και έντονη ενόχληση - κατεβασμένα αυτιά και κλίση του κεφαλιού. Μέσα στο τελευταίο εξάμηνο έχουμε δοκιμάσει τα εξής φάρμακα με τη σειρά που τα παραθέτω: Dexoryl, Surolan, Otomax και Posatex. Το αυτί της αυτη τη στιγμή μυρίζει σαν -συγγνώμη- ποδαρίλα , έχει ματώσει από μέσα και βγάζει ένα κίτρινο μυξώδες υγρό. Της έκανα καλλιέργεια και βρήκα για ακόμα μια φορά ανάπτυξη Χρυσίζων Σταφυλόκοκκου. Το Posatex μου το έδωσε ο κτηνίατρος ως πολύ δυνατό νέο φάρμακο που θα έπιανε και αυθεντικά στελέχη των βακτηρίων-μικροβίων(. Τι μπορώ να κάνω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 11:33, 07-10-11:

μήπως η θεραπεία δεν γίνεται σωστά; πρέπει τουλάχιστον να είναι για 15 μέρες σε ήπιες περιπτώσεις σαν τη δική σου μάλλον θα θέλει περισσότερο, ο γιτρός σου τι είπε; μήπως έχει και μήκυτες και έχει κνησμό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:44, 07-10-11:

Μπορεις να ρωτήσεις και τον κτηνίταρο του φορουμ εδω

Παράθεση

AggelikiX

Νεοφερμένος

H AggelikiX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H AggelikiX έγραψε στις 21:57, 07-10-11:

Για 1 εβδομαδα το πολύ 10 μέρες έχουμε βάλει το κάθε φάρμακο. Ισως γι' αυτό δεν πιάνει. Τώρα θα δοκιμάσουμε ένα καινούργιο, το oridermil για μια εβδομάδα και χάπια από το στόμα επίσης για το ίδιο διάστημα.Υπέβαλλα ερώτηση και στον κτηνίατρο του φορουμ γιατί ανησυχώ δεν θέλω να μου πάθει κάτι πιο σοβαρό ούτε να ταλαιπωρείται το καημενούλη. Έχω άλλες 3 γάτες και τα αυτιά τους είναι πεντακάθαρα

Παράθεση

Hollywood

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hollywood
Ο Hollywood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Hollywood έγραψε στις 19:06, 03-12-11:

Καλησπέρα Αγγελική .... Σε παρακαλώ πολυ είχες κάποια θετική εξέλιξη με τη περίπτωση του γάτου σου ? Καλλιεργεια έδειξε ακριβως το ίδιο μικροβιο ..... Ο δικός μου γατούλης , εμφανίζει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και πολυ φοβάμαι ότι ΔΕΝ ανταποκρίνεται στη θεραπεια ......

Παράθεση

AggelikiX

Νεοφερμένος

H AggelikiX έγραψε στις 16:26, 18-01-12:

Καλησπέρα! Δυστυχώς τα νέα για τη δική μου γάτα δεν ήταν τα καλύτερα, μετά από συνεχόμενες θεραπείες ο κτηνίατρος ανακάλυψε με ωτοσκόπηση όγκο στο αυτί της, ο οποίος στην αρχή μου είπε ότι ήταν πολύποδας αλλά τελικά ήταν καρκίνος και μάλιστα πολύ επιθετικός. Η γάτα μου δεν τα κατάφερε. Όλα άρχισαν με αυτή τη φλεγμονή. Ίσως αν της έκανα ωτοσκόπηση όταν πρωτοπαρουσιάστηκε η φλεγμονή να το είχα προλάβει. Να ζητήσεις από τον κτηνίατρο να της κάνει ωτοσκόπηση, εύχομαι στη δική σου περίπτωση να είναι απλά θέμα μόλυνσης και να πάνε όλα καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πρησμένο αυτί! - Από AdHoul
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-01-19 στις 23:15.
    • Σκισμένο αυτί... - Από DonnieDarko
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-13 στις 12:26.
    • Αμάν! Το αυτί της γάτας μου θα γίνει δαμασκηνί! - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-10-06 στις 14:50.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους