Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,171 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 358 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς να αποτρέψω τις γάτες να μπαίνουν στην αυλή ή βεράντα μου;

Insertcoin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Insertcoin
Ο Insertcoin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Insertcoin έγραψε στις 16:42, 27-11-11:

Χαιρεται πριν κατι μερες ενα αδεσποτο/παρατημενο ασπρο γατακι ηρθε στην πυλωτη μου και μου νιαουριζε συνεχεια, το εβαλα σε μια αποθηκουλα που εχω και εχει ζεστη του πηρα γατοτροφη junior γιατι φαινεται οτι ειναι μηνων εχει δοντια μικρα αλλα φαινεται οτι δεν ειναι πληρως ανεπτυγμενο, του εφιταξα και ξυλινη κατασκευη κρεβατακι με μια μικρη κουβερτα μεσα και 2 μερες τωρα την εχει καταβρει μεσα στην αποθηκη αλλα και κοβει βολτες στην πυλωτη.

Σημερα οπως καθομουν κατω και επλενα το αμαξι βλεπω ενα γαταρο μεγαλο να μπαινει στην πυλωτη και το ασπρο γατακι να τρεχει να κρυφτει, εδιωξα την αλλη γατα αλλα δεν μπορω να ειμαι συνεχεια κατω να το προσεχω υπαρχει καποια λυση να βαλω κατι στα ορια της πυλωτης ετσι ωστε να μην εισερχονται αλλες γατες μεσα μεχρι να δω τι θα κανω με το μικρο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insertcoin : 27-11-11 στις 16:44. Αιτία: ο τιτλος ειναι λαθος να μπαινουν εννοουσα :P
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 17:02, 27-11-11:

μια λυση ειναι να κλεισεις τη πορτα της αποθηκουλας με το δοχειο του με αμμο και νερο και τροφη,γιατι τ αλλα γατια μυριζουν την τροφη κι ερχονται να φανε,ετσι και το μικρο θα προστατεψεις και θα το σωσεις αν καποιος αρσενικος παει να το σκοτωσει,γιατι αν το γατακι ειναι αρσενικο κινδυνευει απ τους μεγαλους.εγω ετσι εκανα το καλοκαιρι που βρηκα 5 μωρα,τους εκανα το αποθηκακι σπιτακι και πλεον το εχουν μαθει,αλλα την πορτα παντα την εχω κλειστη ακομα και τωρα που μεγαλωσαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insertcoin

Νεοφερμένος

O Insertcoin έγραψε στις 22:49, 27-11-11:

Το σκεφτηκα και αυτο αλλα τι θα κανει ολη μερα κλεισμενη μεσα σε μια αποθηκη δεν θελω να την φυλακισω θελω να παιζει σε ολη την πυλωτη

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:19, 28-11-11:

Αν αποφασίσεις να κρατήσεις αυτό το γατάκι η καλύτερη λύση είναι η περίφραξη της αυλής. Ρίξε μια ματιά
εδώ

Παράθεση

Insertcoin

Νεοφερμένος

O Insertcoin έγραψε στις 14:04, 03-12-11:

υπαρχει καμια οργανωση στην αθηνα να δεχεται αδεσποτα να τα στειρωνει και ξερω γω τι αλλο χρειαζονται δωρεαν ομως?

Παράθεση

rael

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rael
Ο rael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O rael έγραψε στις 21:32, 06-12-11:

Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Έχω μια θυληκιά γάτα στην αυλή που την πήρα από μικρή αδέσποτη. Τώρα κοντεύει περίπου το χρόνο και είναι πλέον πλήρως ανεπτυγμένη. Της έχω πάρει ένα σπιτάκι στην αυλή και κοιμόταν και καθόταν εκεί μέσα. Τις τελευταίες μέρες ένας αρσενικός αδέσποτος έκανε κατάληψη στο σπιτάκι. Βέβαια όταν με βλέπει φεύγει, αλλά η γάτα μου δεν θέλει να μπαίνει στο σπιτάκι, γιατί μάλλον έχει τη μυρωδιά του αρσενικού γάτου. Τι μπορώ να κάνω;

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 23:19, 06-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από rael
Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Έχω μια θυληκιά γάτα στην αυλή που την πήρα από μικρή αδέσποτη. Τώρα κοντεύει περίπου το χρόνο και είναι πλέον πλήρως ανεπτυγμένη. Της έχω πάρει ένα σπιτάκι στην αυλή και κοιμόταν και καθόταν εκεί μέσα. Τις τελευταίες μέρες ένας αρσενικός αδέσποτος έκανε κατάληψη στο σπιτάκι. Βέβαια όταν με βλέπει φεύγει, αλλά η γάτα μου δεν θέλει να μπαίνει στο σπιτάκι, γιατί μάλλον έχει τη μυρωδιά του αρσενικού γάτου. Τι μπορώ να κάνω;
αν στειρωσεις τη γατουλα θα φυγει ο γατος,τουλαχιστον δεν θ αφηνει τη μυρωδια του εκει,ισως ερχεται μονο για να φαει,αλλα σιγουρα δεν θα ερχεται να ψεκαζει,η γατουλα σου τον προκαλει δεν φταιει ο γατος,ουτε κι η γατουλα,ετσι συνηθιζεται ξερεις!αν δεν την στειρωσεις και θα βρωμαει και θα παχυνει η γατουλα,κοινως θα κανει κι αλλα πολλα γατακια,που κι αυτα θα μαζευουν αλλα γατακια και λοιπα,και λοιπα!!!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:29, 06-12-11:

Νομίζω το πρόβλημα πάντα θα υπάρχει σε κάποιο βαθμό..
Πρέπει να την στειρώσεις σίγουρα! Αυτό θα κάνει τους αρσενικούς γάτους να μην πλησιάζουν στην περιοχή αφού δεν θα τη "μυρίζουν". Σκέψου και το άλλο,με μαθηματική ακρίβεια, σε λίγο καιρό θα έχεις γεννητούρια και τι θα τα κάνεις???
Από την άλλη, υπάρχουν ειδικά πορτάκια που τα βάζεις πχ στο σπιτάκι της και επιτρέπει μόνο σε μια γάτα να μπει, δηλαδή σε αυτή που φοράει ένα ειδικό κολλάρο που αναγνωρίζει το πορτάκι.
Εάν δεν κάνω λάθος όμως είναι αρκετά αντιοικονομική λύση(η δεύτερη) και δεν ξέρω εάν εφαρμόζει σε όλους τους τύπους σπιτιών

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 16:30, 07-06-12:

Καλησπέρα!!!Αυτό το πρόβλημα έχω εδώ και πολύ καιρό...Τα γατούνια μου μένουν στο υπόγειο(μισοτελειωμένο σπίτι) και φυσικά έχουν πρόσβαση στον πίσω κήπο.Όμως,επειδή είναι αρσενικά θέλουν να βγαίνουν και να κάνουν τις βόλτες τους εδώ κοντά.Οπότε στην περίφραξη έχω ανοίξει μια τρύπα ώστε να βγαίνουν.Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα,έμαθαν και έρχονται μια συγκεκριμένη ώρα και τα ταΐζω,και δεν έμπαινε κανείς άλλος μέσα.Μέχρι που εμφανίστηκε ένας γατούλης ολόιδιος με έναν από τοςσ δικούς μου και τότε άρχισαν τα προβλήματα....
Μπαίνει κάθε βράδυ και τσακώνεται με τα μικρά γατούνια της οικογένειας(αλλά δεν τα τραυματίζειείναι ψυχούλα αυτός ο γατούλης μόνο μια οικογένεια και λίγο φαγάκι θέλει).Τα δικά μου γατουλούνια όμως σαν αρσενικά δεν θέλουν καθόλου την παρέα του(και αυτός δεν την ξεκίνησε καλά την γνωριμία),οπότε αυτός(είναι και μεγαλύτερης ηλικίας απ' ότι καταλαβαίνω)τα φοβίζει όλα τα γατούνια μου,ακόμα και τα μεγάλα μου(1 έτους).Έτσι,αφού βλέπει πως οι νόμιμοι ιδιοκτήτες του σπιτιού δεν τον συμπαθούνε ΤΡΩΕΙ το φαΐ τους και φεύγει!!!!Με αποτέλεσμα τα γατούνια μου να μένουν νηστικά,ο Καφετούλης ειδικά εχει γίνει πετσί και κόκαλο!!!!!!Προσπαθώ να διώξω τον σωσία του Καφετούλη αλλά το μόνο που κάνω είναι να τον τρομάζω εκείνη την στιγμή...οπότε πάλι από την αρχή.Έχω δοκιμάσει να βάζω κονσέρβα το βράδυ οπότε τα γατούνια μου να την αδειάζουν και να μην μένει για το σωσία,αλλά αυτός εξακολουθούσε να έρχεται μόνο και μόνο για να τα πειράζει.Δοκίμασα να κρατήσω κλειστή την πόρτα του υπογείου και τα γατούνια μου μέσα,αλλά αυτός ερχόταν και νιαούριζε ΟΛΟ το βράδυ!!!!Ύστερα δεν μπορώ να τους κλείσω το άνοιγμα στην περίφραξη γιατί έχουν μεγαλώσει και σκαρφαλώνουν και βγαίνουν....
Δεν ξέρω τι να κάνω πλεόν...Συγγνώμη που σας κούρασα με την ιστορία μου...Αυτός ο καημένος ο γατούλης παρεούλα θέλει...μια φορά κατάφερα και είδα που περίπου είναι το σπίτι...κοντά σε ένα εγκαταλελειμένο κοτέτσι...και μου τριβόταν σαν να λέει συγγνώμη.Ο αδερφός μου μού είπε να βάλω αυτή την ουσία που διώχνει τις γάτες,αλλά αν τη βάλω θα διώξει και τις δικές μου...Οποιαδήποτε σκέψη θα με βοηθήσει!!!!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:24, 07-06-12:

Τώρα εγώ θα πω τα γνωστά και τετριμμένα. Στείρωση στα δικά σου για να μην τσακώνονται μαζί του.
Μετά θα μπορείς να ταίζεις τα δικά σου και να περιμένεις μέχρι να τελειώσουν το γεύμα τους και μετά να φεύγεις. Έτσι θα τρώνε και δεν θα αδυνατίζουν. Επίσης έξω στο κήπο, μπορείς να αφήνεις και λίγο φαγάκι για αυτόν, να χορταίνει και να μην έρχεται μέσα για να τρώει.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει ακίνδυνη ουσία που διώχνει τις γάτες. Όλα τα ακίνδυνα σκευάσματα που ξέρω εγώ, είναι για να μην τα κάνουν στο σημείο που εφαρμόζεται το σκεύασμα όχι να μην πηγαίνουν.Πρόσεξε τι θα χρησιμοποιήσεις..να είσαι σίγουρη μην γίνει κανένα κακό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:55, 07-06-12:

Σκέψου Κατερίνα μου, ότι όπως πεινάνε τα γατάκια σου πινάει κι αυτός ογατούλης. Όπως διψάνε διψάει κι αυτός. Η μόνη διαφορά που έχει με τα δικά σου γατάκι είναι πως εκείνα έχουν κάποιον να τα αγαπά και να τα φροντίζει ενώ εκείνος δεν έχει. Άφηνε του φαγητό έξω από την περίφραξη και δίνε φαγητό στα γατάκια σου καθορισμένες ώρες. Έτσι θα ελέγχεις ότι τρέφονται τα δικά σου αλλά θα έχεις και τη καρδιά σου ήσυχη πως ούτε αυτός ο αδεσποτούλης μένει νηστικός

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:46, 07-06-12:

φυτεψε catnip στην αυλη του γειτονα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 01:02, 08-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
XAXAXAXAXAXA

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, μάθε τον να τρώει λίγο πιο πέρα..Νεράκι και κάνα χαδάκι και δεν νομίζω μετά να χώνεται και πάλι. Αλλά σίγουρα, η στείρωση είναι το μόνο που θα τα ηρεμήσει όλα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 09:10, 08-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Χαχαχαχαχχα!!!!!Έγραψες..
Να Κατερινάκι μου αυτό είναι ένα παράδειγμα του "βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο".

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 12:48, 08-06-12:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!Τελικά όλο αυτόν τον καιρό σκεφτόμουν για λύσεις που ήταν εξωπραγματικές...ενώ η λύση ήταν ακριβώς μπροστά μου....Θα φροντίσω να δίνω στα γατούνια μου συγκεκριμένες ώρες φαγάκι και να ταΐζω και τον Μάφια(απο το μαφία...παρεπιμπτόντως αν βρείτε κανένα καλύτερο όνομα με ενημερώνετε).Ο καημενούλης...αδεσποτούλης ειίναι...έχετε δίκιο,ψυχούλα είναι!Σχετικά με την στείρωση λεφτά δεν υπάρχουν...Γνωρίζω τους κινδύνους και αναλαμβάνω την ευθύνη...Σας ευχαριστώ και πάλι!!(αν μπορέσω θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία του Μάφια...)

Παράθεση

mpampis81

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpampis81
Ο mpampis81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mpampis81 έγραψε στις 20:13, 13-08-14:

Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα, νέο μέλος. Έχω σπίτι('α όροφος) με μπαλκόνι κ κήπο κ απέκτησα δύο γατάκια πριν 3 μήνες Ενώ τα γατάκια έχουν ολόκληρη την αυλή να παίξουν έρχονται κ την αράζουν στο μπαλκόνι. Το κακό είναι ότι δεν μπορούμε να βγούμε έξω! Με το που ακούνε πόρτα αμέσως σκωτόνονται να μπούνε μέσα. Είναι λίγο μυστήρια η σκάλα που γαίνει στην αυλή κ αν κ πάλεψα να την περιφράξω πάλι τα ίδια...Τα έχω βρέξει ουκ ολίγες φορές αλλά κ πάλι...Τι άλλο μπορώ να κάνω?? Μόνο να το κάνω φρούριο ε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:46, 14-08-14:

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι και τα δυο!
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι θέλεις να περιφράξεις σκάλα και μπαλκόνι για να είναι τα γατάκια ασφαλή ή για να τα κρατήσεις στην αυλή εμποδίζοντάς τους την πρόσβαση όπου αλλού?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 15:42, 15-08-14:

Καλησπερα κι απο εμενα!Πλεον εχω καταληξει στην εξης λυση...η οποια μαλλον θα στοιχισει,αλλα δε γινεται κι αλλιως...το μπαλκονι απο τοιχο σε τοιχο κλεισμενο με το διαφανο διχτυ της εταιρειας trixie,το οποιο αν δεν απατωμαι ειναι πολυ γερο,και στις πορτες αντι για απλες σιτες,σκεφτομαι να κανω παραγγελια σε σιδερα,να μου φτιαξει τελαρα με σιδερενια σιτα σαν αυτη που εχουν τα προστατευτικα του τζακιου...Με τον Κοναν στο σπιτι,η απλη σιτα δεν επιβιωσε...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:02, 16-08-14:

Και πολύ καλά θα κάνεις. Οι σιδερένιες σίτες θα σου κοστίσουν βέβαια, αλλά θα είναι μια μόνιμη λύση και χαλάλι να λες, προκειμένου να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο...
Το διάφανο δίχτυ της Trixie το έχουμε κι εμείς ήδη 2 χρόνια τοποθετημένο στο μπαλκόνι μας και καλά κρατεί την Τέρψη από τα επικίνδυνα άλματα, αλλά και καλά κρατεί το ίδιο. Βέβαια δεν κρατεί για πάντα, υπόκειται σε φθορές, γι αυτό το λόγο θα πρέπει να το ελέγχεις συχνά σε διάφορα σημεία ειδικά εκεί που ο Conan επικεντρώνει το... ενδιαφέρον του

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpampis81

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpampis81
Ο mpampis81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mpampis81 έγραψε στις 12:41, 16-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι και τα δυο!
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι θέλεις να περιφράξεις σκάλα και μπαλκόνι για να είναι τα γατάκια ασφαλή ή για να τα κρατήσεις στην αυλή εμποδίζοντάς τους την πρόσβαση όπου αλλού?
Θέλω να τα κρατήσω στην αυλή για να μπορώ να βγαίνω κ να κάθομαι σο μπαλκόνι. Υπάρχει κάποιο σπρει για να ψεκάσω σε σημεία σημεία το μπαλκόνι να μην κάθονται?

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:20, 16-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis81
Θέλω να τα κρατήσω στην αυλή για να μπορώ να βγαίνω κ να κάθομαι σο μπαλκόνι. Υπάρχει κάποιο σπρει για να ψεκάσω σε σημεία σημεία το μπαλκόνι να μην κάθονται?
Καλησπέρα! Να τα χαίρεστε τα νέα γατομέλη της οικογένειας . Τώρα όσο για το σπρέυ που λες δύσκολο μου φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο για να ρίξεις στο μπαλκόνι, ώστε να μην το πλησιάζουν...Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί σας ενοχλεί να έρχονται εκεί...Ποιό ακριβώς πρόβλημα δημιουργούν; Οι γατούλες ναι μεν έχουν το χώρο τους στην αυλή, ο οποίος όπως λες είναι αρκετός αλλά προφανώς θέλουν τη παρέα σας (είναι ζωάκι συντροφιάς βλέπεις) επιδιώκουν να είναι κοντά σας, γιατί να περιοριστούν μόνο στην αυλή ;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eirini 22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eirini 22
H Eirini 22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Eirini 22 έγραψε στις 15:48, 29-06-19:

Καλησπέρα Πριν μερικά χρόνια μετακόμισα σε ένα σπίτι με κήπο,στον οποίο βρήκα 3 μικρά γατακια και τα ταιζα καθημερινά γιατί είχαν χάσει την μαμα τους.Οταν μεγάλωσαν αποφάσισα να τα κρατήσω,όποτε τους έκανα εμβόλια,στείρωση και τα αφήνω να μπαίνουν και στο σπίτι...το πρόβλημα είναι ότι το φαγητό που τους έβαζα άρχισε να προσελκύει κι άλλες γατούλες,οι οποίες εν καιρω πολλαπλασιάστηκαν ραγδαία,με αποτέλεσμα τώρα να βρίσκονται στον κήπο του σπιτιού μου 17 αδέσποτες γάτες Αγαπώ πολύ τις γάτες και δεν μου πάει η καρδιά να τις αφήνω νηστικές,όμως επειδή αυτές έχουν μάθει ότι στο σπίτι μου υπάρχει πάντα φαγητό νομίζω έχουν παραιτηθεί από κάθε προσπάθεια να επιβιώσουν μόνες τους και εξαρτώνται αποκλειστικά από εμένα...Πλέον τα έξοδα τους έχουν αυξηθεί καθώς τρώνε παρα πολύ και εννοείται ότι δεν είμαι σε θέση να δινω 70€-80€ τον μήνα για τις ανάγκες τους...Όταν βέβαια τους βαζω λίγη ξηρά τροφή για οικονομία τότε κάνουν σαν λυσσασμένα και σκαρφαλώνουν πάνω στις σίτες του σπιτιού,ξηλώνοντας τες,προσπαθώντας να μπουν μέσα επειδή τους μυρίζει το φαγητό που μαγειρεύω...Οι γατούλες αυτές φυσικά αναπαράγονται και κάθε χρόνο ερχονται και αλλά γατιά...για να μην αναφέρω ότι μου έχουν ριμαξει τον κήπο με τις ακαθαρσίες τους και τις ζημιές τους Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσουν να ερχονται τόσο συχνά;Δεν θα σταματησω να τους βαζω λίγη τροφή και νερό,αλλά θέλω να προσπαθούν να βρουν και μόνα τους τροφή και όχι να περιμένουν από εμένα να συντηρώ και τα 17...Φοβάμαι ότι αν αρχίσω να τις διώχνω θα τρομοκρατηθούν και οι δικές μου και δεν το θέλω αυτό...πείτε καμία γνώμη
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:36, 30-06-19:

Καλησπέρα Ειρήνη, ο μόνος τρόπος για να απομακρυνθούν οι γάτες, που σου δημιουργούν προβλήματα, είναι να πάψεις να τις ταΐζεις, δε βλέπω άλλη λύση δυστυχώς. Το φαγητό των τριών δικών σου μπορείς να το έχεις αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, ώστε να μην προσελκύει τις υπόλοιπες.

Απ΄την άλλη, αν έχεις τη δυνατότητα και ενδιαφέρεσαι θα μπορούσες σταδιακά και σε συνεργασία ίσως με κάποια φιλοζωική της περιοχής σου (για πιο οικονομικές τιμές) να στειρώσεις τα θηλυκά τουλάχιστον γατιά του κήπου, ώστε στο μέλλον να μην έχεις ανάλογα προβλήματα
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:08, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Eirini 22
Δεν θα σταματησω να τους βαζω λίγη τροφή και νερό,αλλά θέλω να προσπαθούν να βρουν και μόνα τους τροφή και όχι να περιμένουν από εμένα να συντηρώ και τα 17..
Τα ζώα έχουν δύο βασικά ένστικτα. Της επιβίωσης και της αναπαραγωγής.Στον κήπος σου έχεις δημιουργήσει ένα μικρό οικοσύστημα για τις γάτες. Όσο υπάρχει τροφή θα επιβιώνουν και δυστυχώς θα πολλαπλασιάζονται μέχρι η τροφή στον κήπο/οικοσύστημα να μην είναι επαρκής για περισσότερες γάτες.Τότε θα επιβιώσουν οι δυνατότερες και οι άλλες θα λιμοκτονήσουν. Έτσι λειτουργεί η φύση. Επειδή όμως αυτό το οικοσύστημα το δημιούργησες εσύ, με καλές προθέσεις όπως όλοι μας που τα'ί'ζουμε αδέσποτα, πρέπει να πάρεις δραστικές αποφάσεις. Η πιο εύκολη είναι να τους στερήσεις την τροφή. Η καλύτερη αλλά δαπανηρή να προχωρήσεις σε στειρώσεις. Αν ακολουθήσεις αυτή την οδό,ψάξε το μέσα από φιλοζωικές για το μικρότερο δυνατό κόστος. Εσύ αποφασίζεις...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους