Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,252 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 21:33, 10-12-08:

"Χορτοφαγία είναι η πρακτική της μη κατανάλωσης κρέατος, συμπεριλαμβανομένων του βοδινού, πουλερικών, ψαριού και των υποπροϊόντων τους, με ή χωρίς τη χρήση γαλακτοκομικών προϊόντων ή αυγών και συμπεριλαμβανομένων των προϊόντων που προέρχονται από ζώα, όπως λαρδί, ζωικό λίπος, ζελατίνη και κωχενίλλη.
Ενώ οι περισσότεροι χορτοφάγοι καταναλώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα, η αυστηρή χορτοφαγία (veganism) είναι μια ιδιαίτερη μορφή χορτοφαγίας που αποκλείει τα γαλακτοκομικά, τα αυγά, το μέλι, και οποιαδήποτε άλλα τρόφιμα που περιέχουν αυτά ή άλλα ζωικά προϊόντα."

Από http://el.wikipedia.org

Θεωρώ την Χορτοφαγία ως την σημαντικότερη μορφή ακτιβισμού για τα ζώα. Είναι λάθος να αντιμετωπίζουμε τα ζώα σαν γεύμα. Τα ζώα έχουν δικαιώματα όπως κι εμείς, δυστυχώς όμως είναι ανύμπορα να τα εκφράσουν.
Γίνονται καθημερινά θύματα εκμετάλλευσης του ανθρώπου.
Κάθε φορά που τρώμε κρέας συμβάλλουμε στην βιομηχανία κρέατος καθώς και στην καταπάτηση των δικαιωμάτων των ζώων.

Δείτε κι αυτό : http://www.oikologos.gr/News2006/0359.html

Χορτοφάγοι δώστε παρόν!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:43, 10-12-08:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί "απαγορεύεται" η κατανάλωση τυριου κ γάλατος στην χορτοφαγία, υποτίθεται ότι δεν τρώμε κρέας γιατί διαφωνούμε από ηθικής πλευράς έτσι; όμως το γάλα το τυρί το βούτυρο δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι κακό, τα αβγά αν το τραβήξουμε λίγο μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος θα αρνηθεί να τα φάει αλλά το γάλα γιατί; Διάβασα κάπου ότι οι χορτοφάγοι θεωρούν ότι δεν κάνει καλό η κατανάλωση γάλακτος γιατί δεν είναι από το είδος μας αλλά μέχρι εκεί, δεν νομίζω ότι είναι κάτι άσχημο. Επίσης ο ανθρώπινος οργανισμός θα πρέπει να καταναλώνει κ πρωτείνη, αν λοιπόν δεν τρώμε κρέας θα πρέπει να την πάρουμε από κάπου αλλού, άρα δεν μπορούμε να τα κόψουμε όλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 21:51, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί "απαγορεύεται" η κατανάλωση τυριου κ γάλατος στην χορτοφαγία, υποτίθεται ότι δεν τρώμε κρέας γιατί διαφωνούμε από ηθικής πλευράς έτσι; όμως το γάλα το τυρί το βούτυρο δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι κακό, τα αβγά αν το τραβήξουμε λίγο μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος θα αρνηθεί να τα φάει αλλά το γάλα γιατί; Διάβασα κάπου ότι οι χορτοφάγοι θεωρούν ότι δεν κάνει καλό η κατανάλωση γάλακτος γιατί δεν είναι από το είδος μας αλλά μέχρι εκεί, δεν νομίζω ότι είναι κάτι άσχημο. Επίσης ο ανθρώπινος οργανισμός θα πρέπει να καταναλώνει κ πρωτείνη, αν λοιπόν δεν τρώμε κρέας θα πρέπει να την πάρουμε από κάπου αλλού, άρα δεν μπορούμε να τα κόψουμε όλα
Θεωρείτε ότι βασανίζεις το ζώο όταν του παίρνεις το γάλα, για να γίνει βούτυρο για να γίνει τυρί. Επιπλέον το αυγό, θα γίνει κοτοπουλάκι.. νομίζω το κατάλαβες αυτό. Λοιπόν, έχει να κάνει με τον βασανισμό των ζώων. Επιπλέον αντιστεκόμαστε σε όλη αυτή τη βιομηχανία των τυριών των γάλατων.. τα ζώα γίνονται θύματα εκμετάλλευσης που πίσω απ όλο αυτό κρύβετε το χρήμα.

Επιπλέον, οι πρωτεϊνες που υπάρχουν στο γάλα, στο κρέας, στο βούτυρο, στο αυγό μπορείς να τις πάρεις από φρούτα, λαχανικά, ξηρούς καρπούς!

Παράθεση

arfic

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfic
H arfic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαύριο (Αττική). Έχει γράψει 317 μηνύματα.

H arfic έγραψε στις 21:55, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Το θέμα είναι ότι καταναλώνοντας ζωικά προιόντα υποστηρίζεις τη βιομηχανία εκμετάλλευσης τους. Ακόμη κι αν δεν καταναλώσουμε τα ίδια τα ζωα δηλαδη, τα καταδικάζουμε σε μια φρικτή "΄ζωή" και διαιωνίζουμε και αυτές τις τακτικές...
Οσον αφορά στις πρωτείνες, η πρόσληψη τους δεν χρειάζεται να γίνει μέσα απο την κατανάλωση ζωικών προιόντων.Ξηροί καρποί, Οσπρια, σογια, τόφου, ακόμα και κάποια σκούρα λαχανικά είναι πλούσια σε πολύ καλής ποιότητας πρωτείνες που ο οργανισμός μετατρέπει σε ζωικές. Μια σωστή χορτοφαγική διατροφή δεν πρόκειται να βλάψει τον οργανισμό σου.
Συν τις άλλοις οι πρώτοι άνθρωποι δεν κατανάλωναν κ΄ρεας αλλά ήταν καρποφάγοι...Οι αντίξοες συνθήκες που είχαν ώς αποτέλεσμα οι παγετώνες τους ανάγκασαν να στραφούν σε άλλες πηγές τροφής.
Αυτά!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 22:32, 10-12-08:

Παιδιά επειδή το μονο λαχανικό που ξέρω να εχει πρωτεΐνη ειναι το μανιτάρι, θα μπορούσατε να μου πείτε πια άλλα υπάρχουν; Ποια είναι τα σκουρα λαχανικά που λέτε; Βέβαια το κρέας το έχω κόψει πάρα πολύ καιρό από την διατροφή μου, αλλά για να είμαι ειλικρινής το γάλα κ το τυρι δεν μπορώ να τα κόψω όμως θα ήθελα να μου πείτε τι άλλες εναλακτικες λύσεις έχω (το τόφου που λέτε είναι απαίσιο το έχω δοκίμάσει καθώς κ το γάλα σόγιας)

Παράθεση

sousoulis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sousoulis
. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O sousoulis έγραψε στις 22:58, 10-12-08:

Μα τι λετε? τους κοινοδοντες ο Θεος δεν μας τους εδωσε για ομορφια....ειμαστε σαρκοφαγοι δλδ με αυτη την λογικη θα πρεπει να βαλουμε για πχ τα λιονταρια να τρωνε ριζες και φυτα ?( τις καιμενες τις γαζελιτσες) και εγω οταν βεπω κατι ντοκιμαντερ να ξεσκιζουνε την σαρκα τους τα λυπαμαι τα ζωακια ομως thats life....ας μην γινομαστε υπερβολικοι!!! φηλικα !

Παν μετρων αριστον....

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:55, 10-12-08:

Αν πατησετε στην υπογραφη μου θα πατε σε ενα γκρουπ χορτοφαγων που ειχαμε προσπαθησει να κανουμε, οσοι ειστε χορτοφαγοι ευχαριοστως να ερθετε να βοηθησετε οσοι δεν ειστα ευκαιρια να λυσετε τις αποριες σας.

Στους βιγκαν χορτοφαγους δεν υπαρχει καταναλωση αυγων γαλακτος επιπλεον η ζωικων προιοντων γιατι οι συνθηκες που επικρατους για να παραχθουν τα γαλαταμ αυγα κλπ ειναι να μην πω καλυτερα απο ηθικής πλευρας και δευτερον γιατι μια χαρα μπορει καεις αν το ψαξει διατροφικα να ζησει κι ετσι. Προσωπικα ειμαι ενα και χρονο βιγκαν και οι εξετασεις μου ειναι ολες μια χαρα. Αισθανομαι το ιδιο η και περισσοτερο ζωντανη απο πριν .

Πρωτεινες βρισκει κανεις στη μη μεταλλαγμενη σογια, στα ωμά φουντούκια( το γαλα φουντουκιου ειναι πολύ νοστιμο και στον καφε) στη κινοα που ειναι φανταστικη τροφη , σιδηρο στα παντζαρια και το τσαι τσουκνιδας που ειναι και πολύ νοστιμο, ασβεστιο στα ωμά αμυγδαλα.. ενδεικτικα.

Οσοι πιστευουν οτι ειμαστε σαρκοφαγοι στο ιντερνετ κυκλοφορει μια σελιδα που συγκρινει την ανατομια σαρκοφαγων παμφαγων και χορτοφαγων ζωων και εμεις ειμαστε κοντυτερα στα χορτοφαγα,δειτε το βιντεακι να καταλαβετε, αλλωστε δεν τρωμε ωμο κρεας ουτε το σκιζαμε ποτε με τα δοντια μας, κρεας ετρωγε ο ανθρωπος μετα την εποχη της φωτιας, πριν ηταν χορτοφαγος καρποφαγος.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 01:19, 11-12-08:

Δηλώνω και εγώ δυναμικά το παρόν, και εγώ και ο άντρας μου είμαστε χορτοφάγοι τα τελευταία 3 χρόνια, εκτός από ένα διάστημα μερικών μηνών που εγώ για λόγους υγείας έπρεπε να τρώω έστω ψάρι. Τρώω όμως γαλακτοκομικά αλλά μόνο βιολογικά γιατί υπάρχει κληρονομικότητα στην οστεοπόρωση και φοβάμαι.
Για τους απανταχού κρεατοσαρκοφάγους που καθημερινά τους αντιμετωπίζω.. "δεν τρως κρέας? α δεν είναι σωστό θα αρωστήσετε.." έχω να πω ότι εγώ έκανα από πολύ μικρή πολύ υγιεινή διατροφή, πλούσια σε λαχανικά, φρούτα και όσπρια. Αυτά από μόνα τους φτάνουν, το γεγονός ότι τρώω και ζυμαρικά, ρύζι, γαλακτοκομικά απλά εμπλουτίζω την διατροφή μου.
Αμάν πια με το κρέας, αμαν με τα αλλαντικά και μετά τρέχουμε στους γιατρούς και πέφτουμε στα φάρμακα γα να ρίξουμε τη χολιστερίνη και το ουρικό και τα τριγλυκερίδια..
Οι εξετάσεις μας είναι άριστες, από ενέργεια άλλο τίποτα, και από κιλά, όχι να το παινευτώ αλλά... :up: ενώ πριν την χορτοφαγία, πάντα πρόσεχα γιατί κανα δυο κιλάκια τα έβαζα.
Αχ τα είπα και ξέσπασα, να'σαι καλά για το θέμα που άνοιξες!!!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:31, 11-12-08:

για την ωστεοπορωση

ωμά ΑΜΎΓΔΑΛΑ,πορτοκάλι, σπαράγγι, παντζάρι, καρότο, λάχανο, κεράσι, φράουλα, σιτάρι, φύτρα, μαγιά μπίρας, λεμόνι, αμύγδαλο, μήλο, κριθάρι, πρόπολη, μαυροράπανο, σέλινο, σταφύλι, γιαούρτι.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 02:04, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
για την ωστεοπορωση

ωμά ΑΜΎΓΔΑΛΑ,πορτοκάλι, σπαράγγι, παντζάρι, καρότο, λάχανο, κεράσι, φράουλα, σιτάρι, φύτρα, μαγιά μπίρας, λεμόνι, αμύγδαλο, μήλο, κριθάρι, πρόπολη, μαυροράπανο, σέλινο, σταφύλι, γιαούρτι.
Σε ευχαριστώ Yasmin, εκτός από το μαυροράπανο που δεν το ξέρω, όλα τα υπόλοιπα τα καταναλώνουμε, πολλά από αυτά τα τρόφιμα είναι εξαιρετικά στην πρόληψη και θεραπεία πολλών ασθενειών, πχ ωμά αμυγδαλα κατά του ζαχάρου, μαγιά μπίρας για γερά μαλλιά και νύχια κλπ. ααα και καρύδια για την χολιστερίνη.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 21:02, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από irene_marga
Θεωρείτε ότι βασανίζεις το ζώο όταν του παίρνεις το γάλα, για να γίνει βούτυρο για να γίνει τυρί. Επιπλέον το αυγό, θα γίνει κοτοπουλάκι..
Έχω την εντύπωση ότι το γάλα που παράγουν οι αγελάδα και το πρόβατο πρέπει να το αρμέξεις αλλιώς υπάρχει πρόβλημα για το ζώο....όσο για τα αυγά και πάλι έχω την εντύπωση ότι δεν είναι όλα εν δυνάμει κότες, δεν έχουν δλδ όλα σπέρμα, αυτά που έχουν ούτως ή άλλως τα βάζουν να τα κλωσήσει η κότα...αυτά ισχύουν τουλάχιστον στην αυλή της γιαγιάς μου

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 21:13, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από sousoulis
Μα τι λετε? τους κοινοδοντες ο Θεος δεν μας τους εδωσε για ομορφια....ειμαστε σαρκοφαγοι δλδ με αυτη την λογικη θα πρεπει να βαλουμε για πχ τα λιονταρια να τρωνε ριζες και φυτα ?( τις καιμενες τις γαζελιτσες) και εγω οταν βεπω κατι ντοκιμαντερ να ξεσκιζουνε την σαρκα τους τα λυπαμαι τα ζωακια ομως thats life....ας μην γινομαστε υπερβολικοι!!! φηλικα !

Παν μετρων αριστον....
Γεννηθήκαμε Χορτοφάγοι! Δεν γεννηθήκαμε σαρκοφάγοι. Υπάρχει και το βιντεάκι στο ίντερνετ (για το οποίο μιλάει η Γιασμίν) το οποίο συγκρίνει τον χορτοφάγο με τον ΠΑΜΦΑΓΟ και τον ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ. Δεν είμαστε ούτε παμφάγοι ούτε σαρκοφάγοι. Τα ζώα δεν είναι προς εκμετάλλευση με σκοπό το χρήμα.

Εγώ που είμαι χορτοφάγος και τείνω προς βίγκαν οι εξετάσεις μου είναι πάντα καλές. Ωμά αμύγδαλα όπως με συμπληρώσαν οι κοπέλες, αβοκάντο, όσπρια, σκούρα λαχανικά κτλ καλύπτουν τις ανάγκες μας! Είναι πολλά χόρτα τα οποία έχουν περισσότερες βιταμίνες από το κρέας. Πχ ένα μικρό αβοκάντο έχει περισσότερες βιταμίνες και σίδηρο από μια μπριζόλα(αφού η μπριζόλα ψήνεται και χάνονται όλα τα πολύτιμα(!) συστατικά!). Είμαι πιο υγιείς από πριν, δεν φουσκώνω σε σημείο να πω "δεν μπορώ να περπατήσω"--->το οποίο κάνει το κρέας, δεν έχω χοληστερίνες, ούτε γλυκά τρώω-->άρα μείωση και του ζαχάρου και πολλά άλλα!

Ας μην εκμεταλλευόμαστε τα ζώα απλά για να ΦΑΜΕ ΚΑΛΑ.

Έχω ακούσει και το άλλο, και το ακούω συνέχεια "αν δεν φάω κρέας νιώθω ότι δεν τρώω". Μέσα στο μυαλό είναι όλα!
Και το άλλο(το οποίο ξανακούω από εσένα) "τα λυπάμαι τα ζώα αλλά δεν μπορώ να κόψω το κρέας".. υποκρισίες + ψέματα.
Όταν αγαπάς κάτι δεν το τρώς μέχρι να χορτάσεις! Δεν το αφανίζεις. Δεν το ψένεις. Δεν το κηνυγάς.

Επιπλέον, τα λιοντάρια, είναι σαρκοφάγα από την φύση τους..
Εμείς είμαστε Χορτοφάγοι!

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 21:16, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
Έχω την εντύπωση ότι το γάλα που παράγουν οι αγελάδα και το πρόβατο πρέπει να το αρμέξεις αλλιώς υπάρχει πρόβλημα για το ζώο....όσο για τα αυγά και πάλι έχω την εντύπωση ότι δεν είναι όλα εν δυνάμει κότες, δεν έχουν δλδ όλα σπέρμα, αυτά που έχουν ούτως ή άλλως τα βάζουν να τα κλωσήσει η κότα...αυτά ισχύουν τουλάχιστον στην αυλή της γιαγιάς μου
Πρέπει να την αρμέξεις την αγελάδα φυσικά. Αλλά δεν μπορείς να την ταίζεις μόνο για να της παίρνεις το γάλα.. μετά από κάποιο σημείο και μετά αυτό είναι κατά της αγελάδας. Φαντάζεσαι να την αρμέγουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ; Επιπλέον αυτό συμβάλει στην βιομηχανία και την εκμετάλλευση των ζώων. Τα ταίζουμε μόνο για να παίρνουμε το γάλα τους ή τα αυγά τους, να τα πουλήσουμε και να βγάλουμε λεφτά.
Και τι τα ταϊζουν.. ας μην αναφερθώ καλύτερα.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 21:34, 11-12-08:

Γεννηθήκαμε Χορτοφάγοι! Δεν γεννηθήκαμε σαρκοφάγοι. Υπάρχει και το βιντεάκι στο ίντερνετ (για το οποίο μιλάει η Γιασμίν) το οποίο συγκρίνει τον χορτοφάγο με τον ΠΑΜΦΑΓΟ και τον ΣΑΡΚΟΦΑΓΟ. Δεν είμαστε ούτε παμφάγοι ούτε σαρκοφάγοι. Τα ζώα δεν είναι προς εκμετάλλευση με σκοπό το χρήμα.
Ποιο είναι αυτό το βίντεο, βάλτε κανένα λινκ να το δούμε κι εμείς.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 21:37, 11-12-08:

Πρέπει να την αρμέξεις την αγελάδα φυσικά. Αλλά δεν μπορείς να την ταίζεις μόνο για να της παίρνεις το γάλα.. μετά από κάποιο σημείο και μετά αυτό είναι κατά της αγελάδας. Φαντάζεσαι να την αρμέγουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ; Επιπλέον αυτό συμβάλει στην βιομηχανία και την εκμετάλλευση των ζώων. Τα ταίζουμε μόνο για να παίρνουμε το γάλα τους ή τα αυγά τους, να τα πουλήσουμε και να βγάλουμε λεφτά.
Και τι τα ταϊζουν.. ας μην αναφερθώ καλύτερα.
Νομίζω είναι άλλο πράγμα να λες ότι είσαι χορτοφάγος από ιδεολογία και άλλο να λες ότι αυτό είναι ο άνθρωπος από τη φύση του. Με το πρώτο συμφωνώ και το καταλαβαίνω, με το δεύτερο δεν συμφωνώ.

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά βάλε φωτό το γατουλίνι σου να το δούμε!

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 21:59, 11-12-08:

Νομίζω είναι άλλο πράγμα να λες ότι είσαι χορτοφάγος από ιδεολογία και άλλο να λες ότι αυτό είναι ο άνθρωπος από τη φύση του. Με το πρώτο συμφωνώ και το καταλαβαίνω, με το δεύτερο δεν συμφωνώ.

http://www.vegansociety.gr/diatrofh.html

http://veganoikologikostroposzois.blogspot.com/

Το δεύτερο λινκ είναι αυτό που λέει ότι γεννηθήκαμε χορτοφάγοι. Δεξιά πάνω.
Και το πρώτο πάντως και το δεύτερο είναι πολύ καλά μπλογκς.

Πάρε και το νινί μου!

Δν είναι βρετανάκι βέβαια, είναι ημίαιμο περσικό, αλλά μοιάζει πάρα πολύ με σίλβερ τάμπυ. Το πρόσωπό της είναι ασημί! Είναι η θεά μου!!!
Είναι λίγο σκοτεινές οι φωτό αλλά νομίζω διακρίνεις! Έχει μεγαλώσει και λίγο..

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01655.jpg
Εμφανίσεις:  34
Μέγεθος:  171,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01771.jpg
Εμφανίσεις:  42
Μέγεθος:  110,2 KB  
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 22:08, 11-12-08:

Θα συμφωνήσω με την Νικολέτα το οτι εμείς θα επιλέξουμε να μην τρώμε κρέας δεν σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξουμε κ την πραγματικότητα να μην πέφτουμε σε ανακρίβειες γιατί έτσι χάνουμε κ τα επιχειρήματά μας.
Υ.Γ.: Το γατουλίνι σου είναι τέλειο

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 22:20, 11-12-08:

Πάρε και το νινί μου!

Δν είναι βρετανάκι βέβαια, είναι ημίαιμο περσικό, αλλά μοιάζει πάρα πολύ με σίλβερ τάμπυ. Το πρόσωπό της είναι ασημί! Είναι η θεά μου!!!
Είναι λίγο σκοτεινές οι φωτό αλλά νομίζω διακρίνεις! Έχει μεγαλώσει και λίγο..
Καλέεεε τι κουκλί είναι αυτό...μοιάζει πάααααρα πολύ με british tabby....σίγουρα δεν είναι ?

Παράθεση

azil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη azil
H azil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H azil έγραψε στις 22:42, 11-12-08:

Να ρωτησω κατι γιατι μπερδευτηκα? Αλλο χορτοφαγος και αλλο βιγκαν? Υπαρχουν 2 κατηγοριες δηλαδη, η μια που δεν τρωει κρεας και η αλλη που δεν τρωει ουτε τα παραγωγα του? Αυτο το ειχα διαβασει καπου αλλα δε θυμαμαι πως ονομαζονται οι 2 κατηγοριες.. Το ζωο βασανιζεται οταν του παιρνουν το γαλα? Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.. Δηλαδη να σταματησω να τρωω γιαουρτι και τυρι? Και καποια ζυμαρικα οπως πχ οι χυλοπιτες ειναι ζυμωμενα με γαλα και με αυγα.... Πραγματικα μπερδευτηκα..... Εγω που δεν τρωω κρεας τι θεωρουμαι? Και επισης κτ διαβασα για γαλα απο αμυγδαλα... Τωρα ελπιζω να μη γελασετε..... υπαρχουν και αλλα γαλακτομικα απο ξηρους καρπους η μονο γαλα? Και αν ναι, πωλουνται κανονικα σε σουπερμαρκετ?

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 23:01, 11-12-08:

Εγώ δεν μπαίνω στη διαδικασία του αν γεννηθήκαμε ή όχι χορτοφάγοι. Εγώ είμαι χορτοφάγος γιατί από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου δεν μου άρεσε το κρέας, με τάιζαν με το ζόρι γιατί έτσι είναι το σωστό.. μεγαλώνοντας κατανάλωνα όσο λιγότερο κρέας μπορούσα, και τελικά το έβγαλα από τη ζωή μου συνειδητά. Φυσικά έπαιξε ρόλο και το ότι ο άντρας μου ήταν χορτοφάγος για πολλά χρόνια και τα βρήκαμε και στην υγειινή διατροφή.
Ενας άλλος όμως και πολύ βασικότερος λόγος είναι ότι εγώ δηλώνω ότι αγαπάω ΟΛΑ τα ζώα και σέβομαι τα δικαιώματα τους, δεν μπορώ λοιπόν ενώ είμαι φιλόζωη να τρώω κάποια από αυτά
Και τέλος, και συγχωρέστε με αν γίνομαι σκληρή, έχει ακούσει κανείς από τους φαν του κρέατος (δεν μπορούν λέει να ζήσουν χωρίς κρέας..) το ουρλιαχτό των κουνελιών όταν πεθαίνουν από ανθρώπινα χέρια??? ή τα ουρλιαχτά από τα κατσικάκια??? Ούτε να το σκέφτομαι..

Αλλά είπαμε η χορτοφαγία είναι επιλογή, το ίδιο και η σαρκοφαγία

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 23:05, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από azil
Να ρωτησω κατι γιατι μπερδευτηκα? Αλλο χορτοφαγος και αλλο βιγκαν? Υπαρχουν 2 κατηγοριες δηλαδη, η μια που δεν τρωει κρεας και η αλλη που δεν τρωει ουτε τα παραγωγα του? Αυτο το ειχα διαβασει καπου αλλα δε θυμαμαι πως ονομαζονται οι 2 κατηγοριες.. Το ζωο βασανιζεται οταν του παιρνουν το γαλα? Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.. Δηλαδη να σταματησω να τρωω γιαουρτι και τυρι? Και καποια ζυμαρικα οπως πχ οι χυλοπιτες ειναι ζυμωμενα με γαλα και με αυγα.... Πραγματικα μπερδευτηκα..... Εγω που δεν τρωω κρεας τι θεωρουμαι? Και επισης κτ διαβασα για γαλα απο αμυγδαλα... Τωρα ελπιζω να μη γελασετε..... υπαρχουν και αλλα γαλακτομικα απο ξηρους καρπους η μονο γαλα? Και αν ναι, πωλουνται κανονικα σε σουπερμαρκετ?
Δεν χρειάζετε να τα ξέρουμε κι όλα! Γι αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ, για να συζητάμε κ να ανταλάσσουμε απόψεις :cool:
Λοιπόν, υπάρχουν οι χορτοφάγοι και οι βίγκαν. Οι χορτοφάγοι δεν τρώνε κρέας, όπως είπες ενώ η βίγκαν δίαιτα είναι πιο αυστηρή, δεν περιλαμβάνει το κρέας ούτε τα παράγωγα του ζώου.
Δεν σου λέμε να σταματήσεις να τρως γιαούρτι, τυρί, γάλα. Είναι στην ιδεολογία του καθενός. Αν θες να είσαι χορτοφάγος ή βίγκαν, ή παμφάγος! Προσωπικά δεν έχω κόψει εντελώς τα γαλακτοκομικά. Το προσπαθώ όμως.
Εσύ είσαι χορτοφάγος και ΜΠΡΑΒΟ!
Το γάλα από αμύγδαλα είναι φανταστικό! Μπορείς να το φτιάξεις με ένα μπλέντερ και αμύγδαλα ωμά. Υπάρχουν στο ίντερνετ χορτοφαγικές συνταγές. Κοίταξε στα μπλογκς που έγραψα παραπάνω. Το πρώτο νομίζω έχει αρκετές. Λέει και για το γάλα από αμύγδαλα. Είναι πολύ θρεπτικό!!
Στο σούπερμάρκετ νομίζω δεν υπάρχει γάλα από αμύγδαλα πρέπει να το φτιάξεις εσύ. Δεν ξέρω αν μπορείς να φτιάξεις γάλα από άλλους ξηρούς καρπούς. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και το γάλα Σόγιας. Υπάρχει στο εμπόριο Ζήτα το σε σούπερ μάρκετ.

Άντε να μαζευόμαστε οι χορτοφάγοι και βίγκαααανν!!!!
Χαίρομαι πολύ που γνωρίζω συνέχεια ανθρώπους που στηρίζουν την χορτοφαγία!

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 23:08, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kristen
Εγώ δεν μπαίνω στη διαδικασία του αν γεννηθήκαμε ή όχι χορτοφάγοι. Εγώ είμαι χορτοφάγος γιατί από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου δεν μου άρεσε το κρέας, με τάιζαν με το ζόρι γιατί έτσι είναι το σωστό.. μεγαλώνοντας κατανάλωνα όσο λιγότερο κρέας μπορούσα, και τελικά το έβγαλα από τη ζωή μου συνειδητά. Φυσικά έπαιξε ρόλο και το ότι ο άντρας μου ήταν χορτοφάγος για πολλά χρόνια και τα βρήκαμε και στην υγειινή διατροφή.
Ενας άλλος όμως και πολύ βασικότερος λόγος είναι ότι εγώ δηλώνω ότι αγαπάω ΟΛΑ τα ζώα και σέβομαι τα δικαιώματα τους, δεν μπορώ λοιπόν ενώ είμαι φιλόζωη να τρώω κάποια από αυτά
Και τέλος, και συγχωρέστε με αν γίνομαι σκληρή, έχει ακούσει κανείς από τους φαν του κρέατος (δεν μπορούν λέει να ζήσουν χωρίς κρέας..) το ουρλιαχτό των κουνελιών όταν πεθαίνουν από ανθρώπινα χέρια??? ή τα ουρλιαχτά από τα κατσικάκια??? Ούτε να το σκέφτομαι..

Αλλά είπαμε η χορτοφαγία είναι επιλογή, το ίδιο και η σαρκοφαγία
Πραγματικά είναι λυπηρό να σκοτώνονται τόσα ζώα για να τα φάνε οι ανθρώποι. Υπάρχουν και δήθεν φιλόζωοι που τρώνε κρέας. Ούτε κι εγώ μπορώ να καταλάβω πως θεωρείται κάποιος ότι αγαπάει τα ζώα όταν τα τρώει. Συμφωνώ πραγματικά με όσα είπες.
Δεν θα ανοίξω κουβέντα για το ποιος είναι περισσότερο φιλόζωος όμως. Απλά όλη αυτή η υποκρισία.. Η εκμετάλλευση.. με κάνει και οργίζομαι.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 23:10, 11-12-08:

Καλέεεε τι κουκλί είναι αυτό...μοιάζει πάααααρα πολύ με british tabby....σίγουρα δεν είναι ?
Ξέρεις τι; Διάβασα κάπου ότι οι βρετανικές γάτες είναι συνδιασμός περσικών γατιών και κεραμυδόγατων. Είναι αλήθεια;
Η μικρή μου είναι μίξη περσικού(πατέρας!) ασημί και κεραμυδόγατα μαύρη(κατάμαυρη με μάτια φανταστικά!).
Μάλλον γι αυτό φέρνει σε βρετανικό.

Είναι η Θεά μου σου λέωωωω!!!

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 23:25, 11-12-08:

Θα σας διηγηθώ ένα αστείο περιστατικό, είχαμε βγει με μια παρέα, και ανάμεσα ήταν ένας κρετίνος που όταν κατάλαβε ότι κάποιοι δεν τρώγαμε κρέας άρχισε να λέει αηδίες, και το έπαιζε και φιλόζωος, εγώ είμαι φιλόζωοος έχω ένα ροντβάιλερ ξέρεις πόσο τα αγόρασααα?? φαντάζεστε περί τινος επρόκειτο, anyway, με είχε πρήξει με το κρέας του, το μάσαγε και με βουλιμία, μπλιαχ, και ο θεός έφτιαξε τα ζώα για να τα τρώνε οι άνθρωποι (το επαιζε και Θεοσεβούμενος) μου ' ρχόταν να του πετάξω την τυροσαλάτα κατάμουτρα, η ψύχραιμη όμως επίσης χορτοφάγος φίλη μου του λέει, πιστεύεις στο θεό ε? Φυσικά λέει το ανθρωποειδές, φαντάζεσε λοιπόν στην κιβωτό του Νώε μόλις τον έκοβε πείνα να έσφαζε ένα από τα κατσικάκια, ένα από τα αρνάκια, δεδομένου ότι όλα τα ζώα ήταν ζευγάρι, θα είχαν χαθεί πολλά είδη, ο τύπος κοιτάζει με το στόμα χάσκον, αφού λοιπόν δεν τα έφαγε ο Νώε, συνεχίζει η δικιά μου, αυτό θα πει αφενός ότι ο Θεός δεν προόριζε τα ζώα για τροφή των ανθρώπων και αφετέρου ότι ο Νώε ήταν βετζετέριαν, κόκκαλο ο κρετίνος!:up::cool:

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 23:31, 11-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kristen
Θα σας διηγηθώ ένα αστείο περιστατικό, είχαμε βγει με μια παρέα, και ανάμεσα ήταν ένας κρετίνος που όταν κατάλαβε ότι κάποιοι δεν τρώγαμε κρέας άρχισε να λέει αηδίες, και το έπαιζε και φιλόζωος, εγώ είμαι φιλόζωοος έχω ένα ροντβάιλερ ξέρεις πόσο τα αγόρασααα?? φαντάζεστε περί τινος επρόκειτο, anyway, με είχε πρήξει με το κρέας του, το μάσαγε και με βουλιμία, μπλιαχ, και ο θεός έφτιαξε τα ζώα για να τα τρώνε οι άνθρωποι (το επαιζε και Θεοσεβούμενος) μου ' ρχόταν να του πετάξω την τυροσαλάτα κατάμουτρα, η ψύχραιμη όμως επίσης χορτοφάγος φίλη μου του λέει, πιστεύεις στο θεό ε? Φυσικά λέει το ανθρωποειδές, φαντάζεσε λοιπόν στην κιβωτό του Νώε μόλις τον έκοβε πείνα να έσφαζε ένα από τα κατσικάκια, ένα από τα αρνάκια, δεδομένου ότι όλα τα ζώα ήταν ζευγάρι, θα είχαν χαθεί πολλά είδη, ο τύπος κοιτάζει με το στόμα χάσκον, αφού λοιπόν δεν τα έφαγε ο Νώε, συνεχίζει η δικιά μου, αυτό θα πει αφενός ότι ο Θεός δεν προόριζε τα ζώα για τροφή των ανθρώπων και αφετέρου ότι ο Νώε ήταν βετζετέριαν, κόκκαλο ο κρετίνος!:up::cool:
Χαχα! Καλό! Τον στείλατε τον τύπο..!
Κάτι τέτοιοι θέλουν όντως με την τυροσαλάτα στα μούτρα.
Εγώ σέβομαι ότι κάποιοι τρώνε κρέας. Είναι στο αίμα τους, τι να κάνουμε..
Αυτοί που δεν σέβονται ότι είμαι χορτοφάγος, ε .. εκεί γίνετε σφαγή.
Μην μου λες όμως "Είμαι φιλόζωος πολύ, αγαπάω τα ζώα, τα λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κόψω το κρέας". Εκεί είναι που αφηνιάζω και κάνω κχχχχχ!!! Είναι για πολλά χαστούκια εκείνη την ώρα!

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 23:43, 11-12-08:

Ξέρεις τι; Διάβασα κάπου ότι οι βρετανικές γάτες είναι συνδιασμός περσικών γατιών και κεραμυδόγατων. Είναι αλήθεια;
Η μικρή μου είναι μίξη περσικού(πατέρας!) ασημί και κεραμυδόγατα μαύρη(κατάμαυρη με μάτια φανταστικά!).
Μάλλον γι αυτό φέρνει σε βρετανικό.

Είναι η Θεά μου σου λέωωωω!!!
Ναι, αυτό αληθεύει για τη ράτσα...έτσι προέκυψε....διάβασε αν θέλεις και το σχετικό άρθρο.

Είναι πραγματική Θεά!!! Να της δώσεις πολλά φιλάκια από μένα!!!

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 23:49, 11-12-08:

Ναι, αυτό αληθεύει για τη ράτσα...έτσι προέκυψε....διάβασε αν θέλεις και το σχετικό άρθρο.

Είναι πραγματική Θεά!!! Να της δώσεις πολλά φιλάκια από μένα!!!
Thanks thanks ! Θα της τα δώσω φυσικά! Όλη μέρα φιλιά της δίνω!!!

Έχω διαβάσει το άρθρο για τα βρετανάκια.. Είναι πολύ καλά στον χαρακτήρα.. φαίνονται άλλωστε και από την φατσούλα.

Τα δικά σου όμως.. είναι θεικά γατιά! Σου έχω πει, ότι αν ξαναγεννήσει η Raisa θέλω επειγόντως ένα !!!

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 00:25, 12-12-08:

Κι εγώ δεν συμφωνώ με τον τρόπο που αντιμετωπίζονται τα ζώα... μαζική παραγωγή κρέατος Και σπάνια τρώω κρέας...

Αλλά δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος από τη φύση του είναι αποκλειστικά και μόνο χορτοφάγος... άλλωστε χορτοφάγοι θεωρούνται οι οργανισμοί που δεν μπορούν να χωνέψουν το κρέας, σωστά;

Η ιδανική, κατά τη γνώμη μου, ιδεολογία απέναντι στη φύση, θα έμοιαζε με εκείνη των Ινδιάνων, δηλαδή πάρε από αυτήν όσα χρειάζεσαι για να επιβιώσεις, σεβόμενος το δικαίωμα των υπόλοιπων ζώων στη ζωή. Θεωρητικά ναι στο κυνήγι, λοιπόν, αλλά με προϋποθέσεις, και επί ίσοις όροις (όχι να χτυπάς με τουφέκι πουλάκια για 'μεζέ').

Βέβαια, όταν κάθομαι και σκέφτομαι αν θα μπορούσα ποτέ να σκοτώσω ένα ζώο, έστω και από ανάγκη, εκεί... η θεωρία μου αυτή αρχίζει και βουλιάζει... Νομίζω ότι το σωστό βρίσκεται κάπου στη μέση, και η άρνησή μας να φάμε κρέας, οφείλεται στην απομάκρυνσή μας από την φύση... Είναι το ίδιο λάθος, κατά την ταπεινή μου άποψη, με την μαζική παραγωγή κρέατος.

Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα άκρα, εννοείται ότι θα διάλεγα την χορτοφαγία. Όσο για τα αυγά, το βλέπω καθαρά σαν ηθικό πρόβλημα, λόγω των συνθηκών που επικρατούν στις μονάδες παραγωγής τους. Αν όμως ο κάθε vegan είχε δικές του κότες (λέμε τώρα) λογικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα με τα αυγα, σωστά; Ούτως ή άλλως, δεν είναι γονιμοποιημένα... Και οι κότες τα γεννάνε anyway.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:32, 12-12-08:

Στην αρχή πιστευα οτι οι χορτοφαγοι ηταν κατι βαρεμενοι τυποι ψιλογκει και περιεργοι γενικα.
Μετα ειδα το φορουμ χορτοφαγων κι ετυχε να δω βιντεο παραγωγης γαλακτος, εικονες και βιντεο σφαξίματος ζωων και γουνας και γατες απο κινα. Τοτε καταλαβα κατι που ηξερα απο παιδι : ποτε δεν ειχε καταλαβει πως γινεται να εκτρεφει κανεις ζωα και να τα φροντιζει σε φαρμα και μετα να τα δινει σε σφαγειο για να καταληξουν πεταμενες τεραστιες ποσοτητες κρεατων στα σκουπιδια. Ε καταλαβα οτι δεν γινεται. Το φυσικο ειναι οποιο ζωο φροντιζεις να το αγαπας και να νοιαζεσαι, εκτος αν κανεις την αρνηση οτι εχει συναισθηματα και υποφερει κι αυτο, τοτε το σφαζεις και μονος σου.
Εφοσον δεχεται κανεις οτι και τα ζωα υποφερουν η αποφαση για τη χορτοφαγια ερχεται και ειναι θεμα συνηθειων να βρεις τι σου χρειαζεται για να τρως ισσοροπημενα η νοστιμα. Τωρα πια το κρεας μου φαινεται ανοστο και ανουσιο, νιωθω οτι ειναι ενα ζωο, με το οποιο ζω μια χαρα χωρις να το τρωω, και αφου ζω μια χαρα σημαινει οτι δεν ειναι στη φυση μου να το τρωω.

Αλλιως αν ηταν ο θεος θα μας εφτιαχνε με ενα τηγανι αντι για χερι η θα δημιουργουσε προψημένα γουρουνακια γιατι μονο μαγειρεμενα τα τρωμε.

Τα σαρκοφαγα ζωα τρωνε τα παντα ωμα . Εαν ημασταν κρεοφαγοι θα ειχαμε τα εργαλεια να τα φαμε κι εμεις ωμα αλλα δεν τα ειχαμε ποτε. Οι κυνοδοντες μας δεν ειναι για να ξεσκιζουν σαρκα ουτε το στομαχι μας για να χωνευει ωμα σπλαχνα ουτε τα νυχια μας για να ξεσκιζουν ζωα.
Αρα απαξ και για να τα φαμε χρειάζεται να τα μαγειρεψουμε κι επειδη η φωτια ειναι δικη μας ανακαλυψη να τη προκαλουμε το ολο πραμα ειναι επικτητο κι οχι φυσικο για μενα.

Οσο για το γαλα τυρι κλπ τα αυγα ειναι η ωορηξια της κοτας καταρχας αρα η περιοδος της. Δε μ αρεσει να τρωω τη περιοδο κανενος προσωπικά, εξισου τα πλεονάζοντα αρσενικα κοτοπουλακια σκοτωνονται πολύ απανθρωπα κα τριτον στοιβαζονται σα αντικειμενα και κανεις δε νοιαζεται αν τοιυς κοπει κανενα ποδι στη μεταφορα και πανε αιμοφυρτα. Δευτερον στις γαλακτοβιομηχανιες τα μοσχαρακια η τα σφαζουν η τα ταιζουν γαλα σκονη αρα τουσ στερουμε το φυσικο τους γαλα για να το πιουμε εμεις πραγμα που απο μονο του δε στεκει. Τριτον κανενα ειδος δε τρεχει να τραφει απο γαλα αλλου ειδους. Απλα χωρισαμε καπως τα ζωα και μας ενοχλει πολύ οταν οι κινεζοι τα χωριζουν αλλιως και ατα μεν τα τρωμε τα αλλα τα φροντιζουμε. Εοταν ειδα μια γατα σε τσιγκελη χασαπη καταλαβα οτι δεν ειναι δυνατον να μη συμπωνω και το γουρουνακι. Οταν ειδα να σφαζουν μικρο μοσχαρακι η αγελαδα καταλαβα οτι δεν μπορω να τα φαω πια. Αρα ειναι συνδυασμος και ηθικης επιλογης και λογικης σκεψης που λεει οτι δεν ειμαστε παμφαγοι δεν εχετε παρα να σκεφτειτε ποσο κκρεας τρωγαν πι ανθρωποι το 30 και ποσο τωρα. Ειναι θεμα μαρκετιγκ. Το ιδιο και με τις γουνες.

προσωπικη επιλογη και σκεψη μου ειναι αυτη αλλ θεωρω οτι ο καθενας ας κανει τη δικη του αρκει να γνωριζει αυτα εστω που εμαθα εγω, ας το κανει συνειδητα οχι αγνωοντας το τι γινεται στις βιομηχανιες σφαγεια κλπ

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 08:53, 12-12-08:

Υπάρχουν και δήθεν φιλόζωοι που τρώνε κρέας. Ούτε κι εγώ μπορώ να καταλάβω πως θεωρείται κάποιος ότι αγαπάει τα ζώα όταν τα τρώει.
Να, κοίτα πώς γίνεται: εγώ τρώω κρέας και αγαπάω το γάτο μου. Έτσι γίνεται. Κι αν μπορείς να μου αποδείξεις το αντίθετο, εγώ γίνομαι βίγκαν εδώ και τώρα.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 11:49, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Να, κοίτα πώς γίνεται: εγώ τρώω κρέας και αγαπάω το γάτο μου. Έτσι γίνεται. Κι αν μπορείς να μου αποδείξεις το αντίθετο, εγώ γίνομαι βίγκαν εδώ και τώρα.
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας; Ότι εσύ στην ανάγκη θα έτρωγες και τον γάτο σου! Εγώ, όχι. Εσύ θα το δεις σαν κύκλο της φύσης(όπως λένε όλοι οι φιλόσοφοι), εγώ το ζώο θα το δω σαν άνθρωπο!
Απο αυτό βγαίνουν πολλά νοήματα, που αν είσαι λίγο ανοιχτόμυαλη θα τα βγάλεις είμαι σίγουρη. Η Γιασμίν επίσης σου απάντησε στο ερώτημά σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί με ρωτάς τέτοιο πράγμα. Με προκαλείς; Εγώ δεν μπήκα εδώ να φτιάξω αυτό το θέμα για να προκαλέσω.
Ούτε μπορώ να σου αποδείξω αν αγαπάς το γάτο σου ή όχι. Το είπες και μόνη σου.
Είσαι πολύ εγωίστρια, για να δεις απ τα μάτια του γάτου σου, όλα τα άλλα γατάκια που πεθαίνουν για να τα φας εσύ! Κοιτάς μόνο αυτό που σε συμφέρει εσένα, και κάνεις αυτό που συμφέρει εσένα.

Δεν θα μπώ σε περαιτέρω διαδικασία να λογομαχήσω μαζί σου. Διάβασε όλα τα παραπάνω μηνύματα, μπες και στα μπλογκς που έγραψα, κι αν δεν πιστείς ότι πρέπει να γίνεις χορτοφάγος, μετά από αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Επιπλέον θα λυθεί και η απορία σου!

Παράθεση

azil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη azil
H azil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H azil έγραψε στις 12:02, 12-12-08:

Τhanks!! Tα ξεδιαλυνα καλυτερα... Αν και παλι αργησα να δω την απαντηση... Εχω ομως τωρα αλλη απορια... Στη Μαυρουλα μου και σε ο,τι αδεσποτο γατι,σκυλι βρω, παιρνω κονσερβες και ξηρη τροφη και τα ταιζω.... Και τωρα που εκατσα και σκεφτηκα (ουαου) πως γινονται ολα αυτα εχω τρελες τυψεις και σκεφτομαι οτι δεν μπορω να ταιζω κατι αλλο τα σαρκοφαγα ζωα.... Απο μονα τους ειναι φτιαγμενα να κυνηγουν, αλλα αυτα που αγοραζω να τα ταισω, φτιαχνονται απο καημενα ζωακια κλπ κλπ... Μπορειτε να με βοηθησετε και σε αυτο?

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 12:10, 12-12-08:

Συμφωνώ yasmin μαζί σου, καλό είναι να ειμαστε ενημερωμένοι, για θέματα που αφορούν την διατροφή μας, στο κάτω κάτω μιλάμε για την υγεία και τη ζωή μας.
Να ξέρουμε για τις συνθήκες εκροφής, διατροφής, σφαγής των ζώων προς κατανάλωση, καλό είναι επίσης να γνωρίζουμε τι ακριβώς παίζετε με την διατροφή των ζώων που παράγουν γάλακτοκομικά, τα οποία καταλήγουν στο πιάτο μας, ακόμα αν για κάποιους (και βάζω κ τον εαυτό μου μέσα) είναι επιλογή τα γαλακτοκομικά ας είναι τουλάχιστον βιολογικά.
Αυτό λέω σε όσους επιμένουν με την κρεατοφαγεία και κριτικάρουν την επιλογή των χορτοφάγων. Οι ενεργοί πολιτες, και όχι οι λοβοτομημένοι του καναπέ, πρώτα ερευνούν, μαθαίνουν, και υστερα επιλέγουν.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:46, 12-12-08:

Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας; Ότι εσύ στην ανάγκη θα έτρωγες και τον γάτο σου! Εγώ, όχι. Εσύ θα το δεις σαν κύκλο της φύσης(όπως λένε όλοι οι φιλόσοφοι), εγώ το ζώο θα το δω σαν άνθρωπο!
Απο αυτό βγαίνουν πολλά νοήματα, που αν είσαι λίγο ανοιχτόμυαλη θα τα βγάλεις είμαι σίγουρη. Η Γιασμίν επίσης σου απάντησε στο ερώτημά σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί με ρωτάς τέτοιο πράγμα. Με προκαλείς; Εγώ δεν μπήκα εδώ να φτιάξω αυτό το θέμα για να προκαλέσω.
Ούτε μπορώ να σου αποδείξω αν αγαπάς το γάτο σου ή όχι. Το είπες και μόνη σου.
Είσαι πολύ εγωίστρια, για να δεις απ τα μάτια του γάτου σου, όλα τα άλλα γατάκια που πεθαίνουν για να τα φας εσύ! Κοιτάς μόνο αυτό που σε συμφέρει εσένα, και κάνεις αυτό που συμφέρει εσένα.

Δεν θα μπώ σε περαιτέρω διαδικασία να λογομαχήσω μαζί σου. Διάβασε όλα τα παραπάνω μηνύματα, μπες και στα μπλογκς που έγραψα, κι αν δεν πιστείς ότι πρέπει να γίνεις χορτοφάγος, μετά από αυτό εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Επιπλέον θα λυθεί και η απορία σου!
Εγώ στην ανάγκη μου θα έτρωγα και άνθρωπο. Κι αν αυτό με κάνει ακόμα πιο εγωίστρια στα μάτια σου, so be it.
Επίσης, δεν έχω καμία απολύτως διάθεση να σε προκαλέσω, ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα με άφηνε παγερά αδιάφορη και λυπάμαι αν το εξέλαβες έτσι. Και για να απαντήσω στο μίνι ψυχογράφημα που μου έκανες, θα σου πω ότι πάντα κάνω αυτό που με συμφέρει. Λέγεται αίσθημα αυτοσυντήρησης και είναι πολύ αρχαιότερο από τη χορτοφαγία. Και την ερώτηση σου την έκανα επειδή φανατίζεστε οι ενταγμένοι σε μία ομάδα και κολλάτε ταμπέλες σε όσους παρεκκλίνουν του δικού σας "ηθικού κώδικα" (γαστρονομικού κώδικα θα έλεγα εγώ εν προκειμένω). Κατά τη λογική σου, το μεγαλύτερο ποσοστό των ιδιοκτητών ζώων είναι μούφα φιλόζωοι επειδή τρώνε κρέας. Καθόλου αφοριστικό. Και μετά εγώ είμαι η εγωίστρια...

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 15:03, 12-12-08:

Ας αφήσουμε τις αντιπαραθέσεις, το τι τρώει κανείς είναι επιλογή του, όπως επιλογή του καθενός είναι να "σαβουριάζει" ότι του σερβίρουν χωρίς να ψάχνετε καθόλου για τον προορισμό της τροφής (δεν αναφέρομαι σε καμιά σας μην παρεξηγηθώ!), όλοι μας γνωρίζουμε ανθρώπους - δυστυχώς την πλειοψηφία - που ζουνε για να τρώνε, που χωρίς να σκέφτονται την υγεία τους καταναλώνουν για να γεμίσουν τα κενά τους, και μαθαίνουν και τα παιδιά τους έτσι, γι'αυτό η παιδική παχυσαρκία στη χώρα μας είναι πολύ υψηλή. Άνθρωποι που μόνο τη γευστική απόλαυση σκέφτονται, ενώ στη ζωή υπάρχουν τόσες άλλες απολαύσεις
Αυτό είναι το χειρότερο, τώρα αν όσοι είμαστε χορτοφάγοι κάνουμε καλά ή όχι, αυτό είναι προσωπική υπόθεση, το έγραψα και παραπάνω, ψάχνω, ενημερώνομαι και επιλέγω.
Είμαι σκεπτόμενο ον και όχι ..
Και κάτι ακόμα, όταν πήραμε το Σορμπέ μας πριν λίγο καιρό, και δεδομένου ότι στα κοντινα μας πλάνα είναι να κάνουμε ένα παιδάκι, γνωστοί και φίλοι πέσανε να με φάνε, λες και τους ζητήσαμε την γνώμη τους. Μια γνωστή λοιπόν, που διαλαλούσε ότι σιχαίνετε τα ζώα μέσα στο σπίτι, και ότι εγώ θα έχω πρόβλημα όταν μείνω έγκυος και από τη γάτα αλλά και από το γεγονός ότι στερώ από τον οργανισμό μου βασικά διατροφικά στοιχεία χωρίς το κρέας την έπαθε. Πως; Χμ, η τύπισα επειδή ανήκει σε αυτούς που προανέφερα, τρώει ότι "λιγουρευτεί" και πολύ συχνά έξω αν και έγκυος, κάνοντας λοιπον εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι είχε τοξόπλασμα με τα γνωστά αποτελέσματα (δεν θα το αναλύσουμε ανήκει σε άλλο θέμα), δεν είχε έρθει σε επαφή με γάτες-σκύλους κλπ, απλά έφαγε μάλλον άπλυτο λαχανικό ή μισοψημένο κρέας. Κρίμα αλλά thats life, και ότι κατηγορείς το λούζεσε.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 15:20, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Εγώ στην ανάγκη μου θα έτρωγα και άνθρωπο. Κι αν αυτό με κάνει ακόμα πιο εγωίστρια στα μάτια σου, so be it.
Επίσης, δεν έχω καμία απολύτως διάθεση να σε προκαλέσω, ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα με άφηνε παγερά αδιάφορη και λυπάμαι αν το εξέλαβες έτσι. Και για να απαντήσω στο μίνι ψυχογράφημα που μου έκανες, θα σου πω ότι πάντα κάνω αυτό που με συμφέρει. Λέγεται αίσθημα αυτοσυντήρησης και είναι πολύ αρχαιότερο από τη χορτοφαγία. Και την ερώτηση σου την έκανα επειδή φανατίζεστε οι ενταγμένοι σε μία ομάδα και κολλάτε ταμπέλες σε όσους παρεκκλίνουν του δικού σας "ηθικού κώδικα" (γαστρονομικού κώδικα θα έλεγα εγώ εν προκειμένω). Κατά τη λογική σου, το μεγαλύτερο ποσοστό των ιδιοκτητών ζώων είναι μούφα φιλόζωοι επειδή τρώνε κρέας. Καθόλου αφοριστικό. Και μετά εγώ είμαι η εγωίστρια...
Ρε συ σου είπα δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με άνθρωπο ο οποίος τρώει κρέας και το ευχαριστιέται. Καθημερινά τους αντιμετωπίζω και ακούω τα ίδια. Σέβομαι (όπως έγραψα) τις ανάγκες και τις προτειμήσεις του καθενός.
Αν θες εσύ να τρώς κρέας τρώγε. Διάβασε όμως ΚΑΙ για την χορτοφαγία. Μπορεί έτσι να ελαττώσεις το κρέας, γιατί για δικό σου καλό είναι. Για να έχεις μια άποψη για κάτι που μιλάς πρέπει να μάθεις γι αυτό. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα πάντα ή αν έχεις δει τα πάντα σε σχέση με τα ζώα που σκοτώνονται καθημερινά για την τροφή του ανθρώπου, και απλά αυτό σε αφήνει παντελώς αδιάφορη. Η αδιαφορία του ανθρώπου για τα ζώα μας έχει καταντήσει όλους έτσι, καθώς και η αδιαφορία του ανθρώπου για την υγεία του. Διατροφικά η χορτοφαγική δίαιτα καθώς και η βίγκαν είναι πολύ σωστή, αρκεί να τρως όλα όσα χρειάζονται για να αντικαταστήσεις το κρέας (το πολυπόθητο κρέας που τρώγονται για να φάνε κρέας οι άνθρωποι τις γιορτές!).
Πολλοί γιατροί έχουν σταθεί υπέρ της χορτοφαγίας και οι περισσότεροι από αυτούς είναι βίγκαν.
Δεν θέλω πραγματικά να σε βρίσω ή να σου μιλήσω άσχημα επειδή μόνο και μόνο δεν τρως κρέας. Κοίταξε όμως τα ζώα πως ζουν στα κτηνοτροφία. Διάβασε το μήνυμα της Γιασμίν(για να μην επαναλαμβάνομαι).

Αυτά. Καλή μας όρεξη! πάω να φαω!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:23, 12-12-08:

Υπαρχουν ζωοτροφες στη θεσσαλονικη και αθηνα που εχουν φυτικες πρωτεινες και με καποια προσθετα σε ταυρινη και αλλα οι γατες χορτοφαγων βιγκαν ζουν μια χαρα απο οσο ξερω δεν εχω δοκιμασει γιατι ειναι πιο ακριβες εαν ποτε εχω μονο 2 γατακια θα τις δοκιμαζα ευχαριστως, εξισου υπαρχουν οι βιολογικες τροφες οπου τα ζωα τουλαχιστον ζουν σε καλυτερες συνθηκες αν και ειναι κι αυτες πιο ακριβες. Με ολες αυτες τα ζωα τρωνε πιο λιγο γιατι ειναι πιο ποιοτικες και καμμια δεν κανει περαμαα σε ζωα, πολλοι κτηνιατροι και ιδιοκτητες γατας υποστηριζουν οτι ως σαρκοφαγο ζωο δεν πρεπει νατους δινουμε αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν εχουν δικιο.

Στο μπλογκ μου vegan oikologikos tropos zois που θα πας πατωντας κατω στη υπογραφη θα βρεις μια εταιρεια που εισαγει ακι στην ελλαδα με παραγγελια.

Προσωπικα αφου ξερω πως να τραφω με φυτα δεν εχω καμμια αναγκη να φαω οουτε ανθρωπο ουτε ζωο στην μεγαλη αναγκη απλα θα βρω κατι να σκαρωσω η θα δεχτω το μοιραιο

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:31, 12-12-08:

Οσοι ειστε μαχητικοι τυποι και δεν απογοηυτευεστε ευκολα και σας αρεσει να το ψαχνετε το πραμα, και θελετε να βοηθησετε ενεργα στη διαδοση της χορτοφαγιας και στην ενημέρωση για νοστιμους μη κρεοφαγικους τροπους διατροφης μπορειτε να γινετε μελος εδω
http://www.freewebs.com/veganoikologikostroposzois/
ειναι μια ομαδα που ειχα ξεκινησει αλλα δεν εχω το χρονο να συνεχισω, εαν βρεθει καποιος ευχαριστως θα τον καθοδηγησω ομως, εχουμε και τθπογραφους σε αθηνα και θεσσαλονικη για φυλλαδια αλλα πρεπει αν ειναι πολύ οργανωτικος και συνεργασιμος ανθρωπος οποιος τη διευθυνει.

Για μενα ο σεβασμος των ζωων συνδυαζεται με τον σεβασμο των αθρωπων παντα . Η αποριψη των αλλων δε βοηθαει δεν αλλαζουν ετσι, απλα θελει μαχητικη ενημερωση και ο καθενας ας διαλεξει κι ας κανει με τη συνειδηση του μετα.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 15:34, 12-12-08:

Ωραία. Έγινα μέλος. Ας μαζευτούμε σιγά σιγά να φτιάξουμε μια ομάδα για την χορτοφαγία. Ας το πει εδώ οποιος θέλει.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:36, 12-12-08:

και ποιος θελει να ηγηθει της ομαδας με λειτουργικη καθοδηγηση (το πιο βασικο)

Παράθεση

Angelica16775 (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angelica16775
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H Angelica16775 έγραψε στις 15:43, 12-12-08:

" αυστηρή χορτοφαγία (veganism) είναι μια ιδιαίτερη μορφή χορτοφαγίας που αποκλείει τα γαλακτοκομικά, τα αυγά, το μέλι
Μια ερώτηση: Το μέλι γιατί αποκλείεται?

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 15:49, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από angelica
Μια ερώτηση: Το μέλι γιατί αποκλείεται?
Δεν το έχω ψάξει αυτό αλλά υποθέτω γιατί προέρχεται από τις μέλισσες. Παράγωγο της μέλισσας(που είναι ζώο).

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 15:57, 12-12-08:

Σέβομαι απόλυτα τις πεποιθήσεις σας, και μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ... Δυστυχώς έχω πρόβλημα μιζέριας στη διατροφή (τεράστιο)... Πάντως κρέας τρώω σπάνια (κάθε 2 μήνες π.χ.), οπότε τουλάχιστον είμαι μη-κρεατοφάγος!

Ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια, επειδή είστε πολύ ενημερωμένες, τί έγινε τελικά με το θέμα των μεταλλαγμένων στη διατροφή μας, που επηρεάζει πιο άμεσα τους vegans απ' όσο ξέρω, κυρίως λόγω της μεταλλαγμένης σόγιας (που νομίζω χρησιμοποιείται για πρωτείνη, αντικαθιστώντας το κρέας); Το έλυσαν το θέμα; Τουλάχιστον στην Ευρώπη γνωρίζω ότι υπάρχει ένα κίνημα που μάχεται εναντίον των μεταλλαγμένων τροφίμων... Το είχα δει σε μια σελίδα. Έχουν απαγορευτεί ή ακόμα;

Παράθεση

Angelica16775 (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angelica16775
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H Angelica16775 έγραψε στις 16:00, 12-12-08:

Βεβαίως και είναι παράγωγο, αλλά οι μέλισσες δεν βασανίζονται ούτε γίνονται θύματα εκμετάλλευσης. Δεν ξέρω αν ακούγεται αστεία αυτή η συζήτηση, αλλά έχω μιλήσει με μελισσοκόμο και κατάλαβα ότι η δουλειά τους ξεκινά από τον απόλυτο σεβασμό προς τις μέλισσες.
Και μια και μιλάμε γι'αυτό, όποιος ενδιαφέρεται να βρει πηγές πρωτεϊνών εναλλακτικές του κρέατος, ας δοκιμάσει τη γύρη που είναι μελισσοκομικό προϊόν και 30-35γρ ημερήσιας κατανάλωσης καλύπτουν τις ανάγκες του οργανισμού σε πρωτεϊνες και άλλες θρεπτικές ουσίες. Δεν έχω κάποια σχέση με το αντικείμενο, αλλά τελευταίως προσπαθώ και εγώ να κάνω μια υγιή (και υγιέστερη για τα ζωάκια!) διατροφή.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 16:04, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Υπαρχουν ζωοτροφες στη θεσσαλονικη και αθηνα που εχουν φυτικες πρωτεινες και με καποια προσθετα σε ταυρινη και αλλα οι γατες χορτοφαγων βιγκαν ζουν μια χαρα ....
Να ρωτήσω την ταυρίνη από πού την παίρνουν?

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 17:37, 13-12-08:

Να ρωτήσω την ταυρίνη από πού την παίρνουν?
Από το κρέας, Raisa μου... από το κρέας και μόνο από το κρέας.

Υπάρχει άλλο παλιότερο ανάλογο θέμα στο φόρουμ. Αν κόψεις στη γάτα το κρέας, την έχεις χαντακώσει. Καλύτερα πάρε κουνελάκι, να μη σε βάζει και σε πειρασμό. Οι κτηνίατροι αλλά και οι ίδιοι οι χορτοφάγοι λένε και ξαναλένε πως η γάτα είναι αποκλειστικά σαρκοβόρο ζώο. Υπάρχουν σχετικές τεκμηριωμένες πληροφορίες σε εκείνο το παλιότερο θέμα.
Όσοι αμφιβάλλουν, ας ρωτήσουν τον/την κτηνίατρό τους.
Όσο για τον άνθρωπο, είναι παμφάγος. Όπως η αρκούδα και (σε μεγάλο βαθμό) ο σκύλος.

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 21:43, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Από το κρέας, Raisa μου... από το κρέας και μόνο από το κρέας.

Υπάρχει άλλο παλιότερο ανάλογο θέμα στο φόρουμ. Αν κόψεις στη γάτα το κρέας, την έχεις χαντακώσει. Καλύτερα πάρε κουνελάκι, να μη σε βάζει και σε πειρασμό. Οι κτηνίατροι αλλά και οι ίδιοι οι χορτοφάγοι λένε και ξαναλένε πως η γάτα είναι αποκλειστικά σαρκοβόρο ζώο. Υπάρχουν σχετικές τεκμηριωμένες πληροφορίες σε εκείνο το παλιότερο θέμα.
Όσοι αμφιβάλλουν, ας ρωτήσουν τον/την κτηνίατρό τους.
Όσο για τον άνθρωπο, είναι παμφάγος. Όπως η αρκούδα και (σε μεγάλο βαθμό) ο σκύλος.
Καλά, μην είσαι απόλυτη ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο!!! Δες λίγο την οδοντοστοιχία σου και σύγκρινέ την με την οδοντοστοιχία του σκύλου σου. Δες και το βιντεάκι που είπαμε πιο πάνω.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:48, 13-12-08:

Κι εγω ειχα την ιδια απορια με τη Νικολετα,την ταυρινη που προσθετουν στις τροφες,που τη βρισκουν;Μπορεις να την παρεις απο το κρεας,αρα παλι καταληγεις σε καταναλωση ζωου.Κατασκευαζεται χημικα;

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Kristen έγραψε στις 21:49, 13-12-08:

Εμένα πάλι αυτό το σαρκοφάγο και παμφάγο κάπως μου κάνει, και μόνο ετοιμολογικά με χαλάει, δεν μπορώ να φάω σάρκες! και σίγουρα δεν μπορώ να φάω τα πάντα (φαντάζομαι φίδια ακρίδες κλπ όταν ακούω παμφάγο).. συγνώμη για τους λάτρεις του κρέατος αλλά μόνο στην ιδέα χαλιέμαι (σα Ζουλού νιώθω)

Απλά μια άποψη από μια άλλη οπτική γωνία

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 21:54, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Κι εγω ειχα την ιδια απορια με τη Νικολετα,την ταυρινη που προσθετουν στις τροφες,που τη βρισκουν;Μπορεις να την παρεις απο το κρεας,αρα παλι καταληγεις σε καταναλωση ζωου.Κατασκευαζεται χημικα;
Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω...τι ουσία έχει τότε σε τροφές τάχα ειδικές για χορτοφαγία στις γάτες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους