Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,443 εγγεγραμμένα μέλη και 707,554 μηνύματα σε 21,732 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 185 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αρσενικός μικρούλης σιαμέζος

Blanch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Blanch
H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 17:42, 05-03-07:

Καλησπέρα σας! Πριν τρεις μέρες απέκτησα ένα μικρό γατάκι Σιάμ αρσενικό (6 περίπου εβδομάδων). Ένα πανέμορφο πλάσμα, ζωηρό και παιχνιδιάρικο όσο δεν παίρνει, τον Σίβα.

Την πρώτη μέρα που ήρθε στο σπίτι, ούτε που το είδαμε καθόλου. Κρύφτηκε πίσω από τα ντουλάπια της εντοιχισμένης κουζίνας μου (βρήκε ένα απίστευτο πέρασμα και χώθηκε). Έβγαλα τη μπάζα ώστε να υπάρχει χώρος και οπτικό πεδίο ελεύθερο για να βλέπω τι κάνει. Κάποια στιγμή το τράβηξα απαλά έξω και του έδειξα το φαγητό του και το νερό του. Τα μύρισε αλλά ούτε που τα άγγιξε. Η ξενάγηση συνεχίστηκε στο κρεβατάκι του και στο δοχείο με την άμμο. Ήταν πολύ φοβισμένο και δεν τέντωνε τα πόδια του για να περπατήσει. Κινιόταν σχεδόν σερνάμενο. Δεν επέμεινα, έσβησα τα φώτα, το τοποθέτησα στο κρεβατάκι του και το άφησα να ηρεμήσει και να κοιμηθεί.

Την επόμενη μέρα έπρεπε να λείψω το πρωί και να επιστρέψω το απόγευμα. Ο μικρούλης, αν και κοιμήθηκε στο κρεβάτι του τη νύχτα, το πρωί ήταν χωμένος πάλι πίσω από το ντουλάπι. Του έβαλα φρέσκο φαγητό κονσέρβα για μωρά, νεράκι και κροκέτες και έφυγα. Το απόγευμα που επέστρεψα ήταν ακόμα εκεί. Του μίλησα ευγενικά και δειλά δειλά έβγαλε το κεφαλάκι του. Με δισταγμό βγήκε από την κρυψώνα και πλησίασε προς το μέρος μου. Το οδήγησα στο φαγητό του και άρχισε να τρώει. Αλλά όταν το οδήγησα στην άμμο του δε φάνηκε να καταλαβαίνει τι είναι.

Τα παιχνίδια δεν άργησαν να αρχίσουν. Τρεχάλες, κυνηγητά με το μπαλάκι, γρατζουνιές και τέτοια. Από τη μια μέρα στην άλλη. Αγκαλιά στον καναπέ για ώρες (έβλεπα και ταινία) και με εμπιστεύτηκε σε σημείο που άρχισαν τα γουργουρητά και κάποια στιγμή ξάπλωσε και ανάσκελα αφημένο. Ήρθε στη μύτη μου και με μύρισε (μου έκανε εντύπωση γιατί δε γνώριζα αυτή τη συμπεριφορά) αλλά απ' ότι διάβασα εδώ συνηθίζεται.

Όλα μια χαρά, μόνο που τη νύχτα νιαούριζε για παιχνίδι, ώσπου κουράστηκε και τελικά κοιμήθηκε στο κρεβάτι του κατόπιν καθοδήγησής μου. Τα τσίσα το πρωί στο πάτωμα. Το πήγα στην άμμο, χαλικάκι για την ακρίβεια, αλλά το πήρε για παιχνίδι και την έκανε άνω κάτω. Να δούμε πότε θα το μάθει κι αυτό... Δεν έχει όμως ακόμα ενεργηθεί...

Και γρατζουνάει στα παιχνίδια μας. Δεν τολμάω να επιχειρήσω να του κόψω νυχάκια μόνη μου, εκτός κι αν μου υποδείξετε τον τρόπο και να είμαι σίγουρη ότι δε θα του κάνω ζημιά, τουλάχιστο μέχρι να μάθει να τα κρατάει στις υποδοχές τους.

Από τη στιγμή που πήρε θάρρος είναι μέσα στην απαίτηση. Τρώει με όρεξη (όχι τις κροκέτες) και νιαουρίζει όταν δεν του δίνω σημασία όπως αυτό τη θέλει. Δηλαδή να βγάλουμε νύχια, να κάνουμε αγριάδες κλπ. Είναι γλύκα και τώρα που γράφω είναι ξαπλωμένο στα πόδια μου ήσυχο.

Χάρηκα πολύ που σας βρήκα και περιμένω υποδείξεις σας και συμβουλές σας!

Τυχαία ανακάλυψα και μια φίλη στη σελίδα σας, αν και ήξερα ότι πρόσφατα απέκτησε γατάκι. Γεια σου Mariel!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 18:23, 05-03-07:

καλως μας ηρθες Αργυρω και καλως τον δεχτηκες το νεο γατουλη !ειναι πολυ μικρουλι το γλυκουλι μου!κανονικα μετα τους 2-3 μηνες πρεπει να αφηνουν τη μαμα τους.προσαρμοστηκε ομως πολυ γρηγορα!
αν μπορεις παντως μαθε το απο τωρα να μη γρατζουναει γιατι εγω που την κακοεμαθα,εχει γινει τωρα 1 ετους γαιδουρα και ακομα γρατζουναει και δαγκωνει(και φυσικα ποναει πολυ περισσοτερο )εχει ενα πολυ καλο αρθρο εδω για το πως να το μαθεις να μην παιζει βγαζοντας τα νυχια.

επισης,κρυβε την τροφη για τα χρυσοψαρα.εμενα κανει ο,τι μπορει για να βρει τροπο οταν ταιζω να φαει κι αυτη

και στειλε μας και καμια φωτο του κουκλου σου να τον δουμε:up: !!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 18:42, 05-03-07:

Μικρός που είναι ο κόσμος! Είναι και η memy εδώ! Kαι η Γωγώ! Γεια σας και σας κορίτσια!

Ναι, διάβασα την τακτική που πρέπει να ακολουθήσω και φυσικά θα ανεβάσω φωτό μόλις μπορέσω να κάνω κάποιες ακόμα ρυθμίσεις με τον υπολογιστή μου (λόγω πρόσφατου format ).

Με το επίμονο νιαούρισμά του να δω τί θα κάνω... Αν και μάλλον φαίνεται πιο ήσυχος σήμερα. Γνωρίζω πως τα Σιαμ είναι πολυλογάδες πάντως...

Και ναι λοιπόν, ενεργηθήκαμε και μάλιστα στο χαλικάκι μας! Έχω γίνει χαζομαμά, το ξέρω!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 19:36, 05-03-07:

Blanch καλωσήρθες! Να σου ζήσει το γατόνι σου. Περιμένουμε και φωτό. Εγκλιματίστηκε πολύ γρήγορα ο μπόμπιρας! Αφού έμαθε και την άμμο του όλα καλά.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 19:38, 05-03-07:

καλως ηρθες μαζι με το γατουλι σου!

Παράθεση

memy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memy
H memy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 94 μηνύματα.

H memy έγραψε στις 20:00, 05-03-07:

Γειά σου Αργυρώ μου κι από δω! Σε ποιό άλλο site θα έβρισκες όλες τις γατομαμάδες μαζεμένες; Να σου ζήσει το μωρό σου, είναι σίγουρο ότι θα σε ξετρελάνει όπως και μένα ο δικός μου, ο οποίος έχει γίνει θηρίο πλέον!
Προσοχή στα παιχνίδια - εμένα για κάποιο διάστημα τα χέρια μου έδιναν την εικόνα χρήστη ναρκωτικών!!!! Αλλά αν το μαλώνεις σταθερά καταλαβαίνει και μαθαίνει.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:21, 06-03-07:

Καλως ορισες! Ο γάτος σου εχει το ιδιο ονομα με το δικό μου! Γιατί τον έβγαλες Σίβα?

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 10:22, 06-03-07:

βρε βρε βρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλως ήρθες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:up::up::up:

τι θα γινει πακετο θα πηγαινουμε εμεις οι 4 παντου?

να σου ζήσει Αργυρω!!! θελουμε φωτογραφιες...!!!

παντως και ο δικος μου παθαινει κατι με την τροφη των ψαριων, αλλα και οταν κανω αλλαγες νερου...

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 13:47, 06-03-07:

Καλημέρα και πάλι!
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα κι εγώ και το γατόνι μου! Το όνομα το σκέφτηκα γιατί ήθελα να του δώσω κάτι που να έχει σχέση με την προέλευσή του όσον αφορά την καταγωγή του. Άνοιξα λοιπόν εγκυκλοπαίδεια και βρήκα διάφορα υποψήφια ονόματα. Δύο ήταν τα επικρατέστερα: Σιντάρτα και Σίβα. Κατέληξα στο Σίβα ως πιο εύκολο και σύντομο. Ακούνε όμως τα γατιά σε ονόματα;

Εχτές λοιπόν το φώναζα και δεν ανταποκρινόταν στο όνομα που του επέλεξα. Και ξαφνικά σκέφτηκα ένα όνομα που θα μου άρεσε περισσότερο και τον αποκάλεσα Μίσα, όπως το αρκουδάκι μασκότ των Ολυμπιακών της Μόσχας. Γύρισε, με κοίταξε και έτρεξε καταπάνω μου. Συμπτωματικό, αλλά το θεώρησα συμβολικό οπότε ο Σίβα ξαναβαφτίστηκε! Μίσα λοιπόν, και τώρα που είναι ακόμα τόσο μικρό του ταιριάζει πολύ και το υποκοριστικό μισαδάκι!

Παράθεση

memy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memy
H memy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 94 μηνύματα.

H memy έγραψε στις 13:50, 06-03-07:

Τέλειο το Μίσα, μπράβο! Και ναι, ακούνε σε ονόματα οι γάτες, μην έχεις καμιά αμφιβολία σ'αυτό! Θα το διαπιστώσεις σύντομα!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:52, 06-03-07:

Να χαίρεσαι λοιπόν το Μίσα σου κι αυτός εσένα!
Οι κατοικοι του Σιαμ ειναι Ινδουϊστες?
Κι εγω το Σιβα εξαιτιας της καταγωγης του εδωσα το ονομα, αλλα εκανα λαθος! Οι Βιρμανοι ειναι Βουδιστες! Παντως το ονομα του μια χαρα το ακουει! Ακομη κι οταν συζηταμε γι αυτον, κι αναφερουμε το ονομα του, γυριζει και μας κοιταζει!

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:11, 06-03-07:

Καλως ηρθες Blanch! Να σου ζησει το γατουλινι σου! Ειχα και εγω ενα γατο Μισκα (Μισα) αλλα χαθηκε το καλοκαιρι που μας περασε... Ειναι το αγαπημενο μου ονομα για γατο :up:

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 16:00, 06-03-07:

Ζηλιάρης που είναι ο κόσμος... Εδώ και δύο μέρες όταν αναφέρω πως απέκτησα σιαμέζο, μου απαντάνε... ωωωωωωχ! Γιατί καλέ; εγώ. Είναι πολύ καλό παιδί κι αγαπησιάρικο! Καλά, κάτσε να μεγαλώσει και θα σου πω εγώ! Είναι κακά γατιά τα Σιαμ και τα αρσενικά ακόμα χειρότερα. Θα δεις, θα δεις...

Ό,τι και να λένε, δεν πιστεύω πως ο χαρακτήρας τους είναι ανεπηρέαστος από την ανατροφή τους. Γίνεται αυτό το γλυκό πλάσμα να με μισήσει ποτέ μετά από τόση φροντίδα; Ουφ πια! Ζηλιάρηδες!

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 16:07, 06-03-07:

Αργυρώ όπως τα λες ειναι!!!

και γω αυτη την εντυπωση ειχα, μεχρι που πηρε η κολλητη μου και εχουμε παθει ολοι πλακα..!!
απιστευτα χαδιαρικο, καλο..με το που το ακουμπας κατευθειαν αρχιζει τα χουρ χουρ..
απλα ειναι παρα πολυ επικοινωνιακες γατες, δηλ την γκρινια την εχουν μεσα στο στομα συνεχεια..αυτο βεβαια εμενα μου αρεσει, ειναι πολυ ωραιο να μιλαει η γατα και να την ακους συνεχεια..αλλους παλι δεν τους αρεσει..
Παντως ειναι γατες που εχουν προσωπικοτητα.Αν θελουν κατι θα το απαιτήσουν! αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν λατρευουν αυτον που τις μεγαλώνει ουτε βεβαια οτι ειναι κακες και επικυνδυνες...
Καμία σχεση!!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 16:09, 06-03-07:

o δικος μου δεν εινα σιαμεζος αλλα με εχει τρελλανει στο μπλα-μπλα!!!!
ολα τα γατακια εχουν χαρακτηρα παντως περα απο τα χαρακτηριστηκα που εχει η καθε ρατσα...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:15, 06-03-07:

Blanch, καλώς ήρθες κι από μένα! Μην ακούς τις βλακείες του ενός και του άλλου, το κάθε γατί έχει τη δική του προσωπικότητα, απλώς οι σιαμέζοι είναι πιο επικοινωνιακοί και πιο εκδηλωτικοί.
Ο γατούλης στη φωτογραφία είναι ο Ηρακλής, τον έχω από το Γυμνάσιο και σήμερα (16 χρονών, φτου του!) μένει με τη μαμά μου. Είναι το πιο γλυκό και το πιο έξυπνο γατί του κόσμου, με καταλαβαίνει καλύτερα και από άνθρωπο. Να σου ζήσει ο σιαμεζούλης σου!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 16:19, 06-03-07:

Ένα γεια στο Μίσα, ένα γεια στη Blanch.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:21, 06-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Ο γατούλης στη φωτογραφία είναι ο Ηρακλής,
ουπς! ξέχασα τη φωτογραφία του γερο-σιαμέζου μου. νάτη:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Hraklhs.JPG
Εμφανίσεις:  72
Μέγεθος:  29,5 KB  
Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:25, 06-03-07:

Καλησπέρα και καλώς όρισες εσύ κι ο μικρούλης!!! Κι εγω πιστευω πως το καθε γατακι αναπτύσσει τον χαρακτηρα του βάση πολλών παραμέτρων!!! Αντε, να σου ζήσει και χαιρομαι που προσαρμόζεται το πιτσορικι!!!!

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 17:20, 07-03-07:

Μα είναι εκπληκτικό το πόσο γλυκό και έξυπνο είναι αυτό το μικρό! Τα νυχάκια δεν τα βάζουμε μέσα εύκολα βέβαια, αλλά κάνω πως κλαίω όταν τα βγάζει για να με παίξει και σταματάει για να ξαναρχίσει λίγο αργότερα...

Εχτές που μαγείρευα στην κουζίνα και ήμουν όρθια για αρκετή ώρα σταθερή στο ίδιο σημείο, είχε ξαπλώσει πάνω στα πόδια μου. Νύσταζε και αντί να πάει να κοιμηθεί κάπου, στεκόταν καθιστός στα πίσω του πόδια, έγερνε λίγο και επανερχόταν... Ντάγκλες!

Παράθεση

melpo2538 (Μέλπω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη melpo2538
H Μέλπω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (αα..αρκετές μπορώ να πω. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H melpo2538 έγραψε στις 17:27, 07-03-07:

Όντως, πολλοί λένε κακίες άμα ζηλεύουν... Αμά δεθείτε το γατούλι κ εσύ, δεν πρόκειται να γίνει τπτ απ αυτά που σ λένε...

Αρχική Δημοσίευση από aretha
ουπς! ξέχασα τη φωτογραφία του γερο-σιαμέζου μου. νάτη:
πολύ ωραίος ψιψίνος! Να τα 30στήσει!!!

Παράθεση

georgia-odysseas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη georgia-odysseas
H georgia-odysseas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H georgia-odysseas έγραψε στις 00:09, 08-03-07:

καλως ορισατε

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 02:21, 08-03-07:

το γλυκο μου !!κι η Τσικι παντως το κανει αυτο,οταν νυσταζει αλλα υπαρχει "δραση" στο σπιτι δεν παει για υπνο,καθεται και παρακολουθει γερνοντας μπρος-πισω απ'τη νυστα

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vana Balafa
Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 10:56, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Μα είναι εκπληκτικό το πόσο γλυκό και έξυπνο είναι αυτό το μικρό! Τα νυχάκια δεν τα βάζουμε μέσα εύκολα βέβαια, αλλά κάνω πως κλαίω όταν τα βγάζει για να με παίξει και σταματάει για να ξαναρχίσει λίγο αργότερα...

Εχτές που μαγείρευα στην κουζίνα και ήμουν όρθια για αρκετή ώρα σταθερή στο ίδιο σημείο, είχε ξαπλώσει πάνω στα πόδια μου. Νύσταζε και αντί να πάει να κοιμηθεί κάπου, στεκόταν καθιστός στα πίσω του πόδια, έγερνε λίγο και επανερχόταν... Ντάγκλες!
Blanch γειάσου και απο εμένα, ειναι πραγματικά απίθανα ζωάκια τα σιαμέζάκια, εχω ήδη 2 στο σπιτι, απο μωράκια και μεγάλωσαν μαζί μας. Είναι όμοια αλλά τόσο διαφορετικά μεταξύ τους, ο Ρούπι ειναι χαδιάρης, αγαπησιάρης, γουργουρίζει ασταμάτητα, απαιτητικός (όταν θέλει να του δώσεις σημασία δεν υπάρχει περίπτωση να την γλυτώσεις), το βράδυ πρέπει να πάω να κοιμηθώ την ώρα που θέλει αυτός (διότι κοιμόμαστε παρεό) και αν αργήσω να πάω, κάθεται στην πόρτα της κρεβατοκάμαρας και με φωνάζει......η Μπουμπού τώρα που ειναι και κόρη του, ειναι άλλο γατί, μοναχική, χαδιάρα βέβαια (αλλά όταν θέλει αυτή), λίγο αντικοινωνική θα έλεγα, αλλά όταν θέλει γίνεται πολύ γλυκιά και απαιτητική!!!!
Γενικά αυτό που θέλω να σου πώ ειναι ότι, τα Σιάμ στην πραγματικότητα "διαλέγουν" τα αφεντικά τους δεν τις διαλέγουμε εμείς, η σχέση με τα άτομα που τα φροντιζουν ειναι πολύ τρυφερή και μιλάνε-μιλάνε-μιλάνε ασταμάτηταααααα......τα λατρεύω.....
Θα περάσετε τέλεια με τον γατουλίνο σου.....

καλημέρα σε όλους!!!!!!!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 11:27, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Ακούνε όμως τα γατιά σε ονόματα;
Αρκετά γρήγορα θα μάθει τ’ όνομά του, αρκεί φυσικά να το φωνάζεις πάντα μ’ αυτό. Μπορεί να μάθει κ μερικές λέξεις, όπως το «ΜΗ» ή το «έλα» αρκεί να μιλάς πάντα καθαρά κ με συγκεκριμένο τόνο. Έτσι θα καταλαβαίνει από τον τόνο της φωνής σου πότε το μαλώνεις, πότε το καλείς κ πότε του λες γλυκόλογα

Παράθεση

nefeli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefeli
H nefeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H nefeli έγραψε στις 22:39, 09-03-07:

καλησπερα σε ολους!να σου ζησει ο γατουλος!αυριο περιμενω και εγω το γατουλινι μου !θα μου το στειλουν απο θεσσαλονιμη και ειναι σιαμ θυληκο 1 μηνος.μια χουφτα θα ναι!το ονομα αυτης μαγια που φερνει και σε εξωτικο.εχω πολυ αγχος και ελπιζω να με συμβουλευσετε οπου τα βρω δυσκολα!μολις της πηρα ολη τη προικα και περιμενω.αντε να ερθει να σας στειλω φωτο

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 03:24, 10-03-07:

καλως να σου ερθει η γατουλα σου !αν και καλο θα ηταν να εμενε κι αλλο με τη μαμα της,ειναι παρα πολυ μικρη ακομα...

Παράθεση

nefeli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefeli
H nefeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H nefeli έγραψε στις 21:17, 10-03-07:

ευχαριστω!ειναι πραγματι πολυ μικρη αλλα προσαροστηκε αμεσως.δεν κλαιει και βρηκε κολπο να σκαρφαλωνει πανω μας απο τα μπατζακια του παντελονιου!ολο αγκ αλιες θελει και εμεις τσακωνομαστε ποιος θα την πρωτοκρατησει.φοβαμαι οτι θα την κακομαθουμε

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 21:19, 10-03-07:

καλως την δεχτηκες λοιπον!!!!:up: :up: join the club!!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 02:29, 11-03-07:

θα την κακομαθεις πριν προλαβεις καλα καλα να το καταλαβεις

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 15:11, 19-03-07:

Μερικές φωτό του μισαδακιού. Ελπίζω να μπορέσω να βγάλω και καλύτερες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 15:13, 19-03-07:

Ακόμα δύο:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 15:16, 19-03-07:

τι μωρο ειναι αυτο?????

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 15:16, 19-03-07:

Καλέ αυτό στείνεται και κοιτάει το φακό!!!
Μη μου πεις ότι πίνει και φραπέ???!!!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 15:23, 19-03-07:

οντως,λες και ξερει οτι τον παιρνουν φωτογραφια κουκλακι!!

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 15:26, 19-03-07:

Άτιμο πλάσμα! Στήνεται κανονικότατα... :cool: Όσο για το φραπέ, ότι κρατάω αμέσως να το εξετάσει ή και να το δοκιμάσει!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:39, 19-03-07:

Πανεμορφος ειναι!!

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:40, 19-03-07:

Κουκλακι! :up: Φτου φτου!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 15:51, 19-03-07:

κουκλί το μισαδάκι!!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 16:39, 19-03-07:

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 18:36, 19-03-07:

τι κουκλί?????????
αχ, μου θυμίζει τον Ρούπι μου όταν τον πρωτοπήρα.....
ειναι απίστευτα αυτά τα σιαμεζάκια!!!!!!!
(συγγνώμη παιδιία, ειμαι σιαμομαμά, τι να κάνω????)

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 02:19, 20-03-07:

ολες οι γατες ειναι τρομερα περιεργες!η Τσικι οταν ερχομαστε απο το σουπερ-μαρκετ με σακουλες πρεπει πρωτα να μπει μεσα να δει τι εχουν και μετα να μας αφησει να τακτοποιησουμε τα τροφιμα

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 10:30, 20-03-07:

Η Μίτσυ το κάνει αυτό! Όχι μόνο με τις τσάντες από το σούπερ μάρκετ, ο,τιδήποτε καινούργιο μπει στο σπίτι πρέπει να περάσει από την 'έγκρισή' της .

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

O Vana Balafa έγραψε στις 12:45, 20-03-07:

δεν ειναι τυχαίο που λένε ...."η περιέργεια σκότωσε την γάτα".....
την έχουν, την έχουν αυτή την τάση......μια μέρα είχε μείνει η πόρτα του ψυγείου ανοιχτή......οπότε καταλαβαίνετε που τον βρήκα τον Ρούπι όταν ήταν μικρός εεεε????
φανταστείται να έκλεινε κάποιος την πόρτα και να μην τον παίρναμε χαμπάρι!!!!!!! ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω....
είναι σαν να έχεισ μικρά παιδιά στο σπίτι, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σκαρώσουν!!!!!

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 17:41, 24-10-17:

Επανέρχομαι τόσα χρόνια μετά... Σχεδόν 11 χρόνια που έζησα με το μισαδάκι μου. Το μισαδάκι που έγινε ένας υπέροχος γάτος, ο Μίσα! Ένα πλάσμα μοναδικό, όπως και όλα τα γατάκια μας είναι μοναδικά και ανεπανάληπτα.

Τον Μίσα μου λοιπόν, τον κοίμισα την Κυριακή που μας πέρασε. Δεν πρόλαβα καλά-καλά να καταλάβω πώς από τη μια στιγμή στην άλλη έγιναν όλα. Μία μόλις εβδομάδα που ήταν η εβδομάδα των παθών. Τη Δευτέρα απώλεια όρεξης και αδυναμία κι από εκεί άρχισε το μαρτύριο. Εξετάσεις αίματος, υπέρηχος, κακή διάγνωση, λέμφωμα ή αδενοκαρκίνωμα ή κοκκίωμα στο λεπτό έντερο. Πού να κάνεις βιοψία... το γατάκι δεν ήταν σε κατάσταση. Προοπτική καθόλου ευοίωνη για το μέλλον. Οροί για ενυδάτωση, κορτιζόνες, αντιβίωση μήπως και ανακάμψει, μήπως και καταφέρουμε να δώσουμε λίγο καιρό ποιοτικής ζωής για όση ζωή του απέμενε.

Τίποτα. Κάθε μέρα και χειρότερα. Θλίψη, αγωνία, αυπνία. Η δόση της κορτιζόνης πολύ μεγάλη αλλά και η μόνη μας ελπίδα. Ένα μαρτύριο της σταγόνας να βλέπεις καθημερινά το πλασματάκι σου να καταρρέει και όσες προσπάθειες και να κάνεις να μην αποδίδουν. Εμετοί χολής, κίτρινα ματάκια, άχρωμο στόμα, δυσκινησία και απομόνωση. Πέρα - δώθε στην γιατρίνα (εξαιρετική σε όλα της, δεν έχω λόγια και θα την ευχαριστώ πάντα για τη στήριξη και την αμεσότητα).

Το γατάκι μου δεν ανταποκρίθηκε στις προσπάθειες. Την Κυριακή το βράδυ είπαμε να δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία, έναν όρο, ένα αντιεμετικό, κάτι... 'Ομως η εικόνα και η εξέλιξη ήταν απογοητευτική. Η γιατρός δεν άφησε και πολλά περιθώρια. Το γατάκι δεν αντιδρούσε ούτε στην τελευταία του εξέταση, που πάντα ήταν ο φόβος και ο τρόμος σε ανάλογες περιπτώσεις.

Παραιτημένο, είχε αφήσει το κεφαλάκι του μέσα στην παλάμη μου. Μήπως είχε έρθει η ώρα; Η γιατρός με κοίταξε και συμφώνησε αλλά άφησε σε μένα την τελική απόφαση. Την πιο δύσκολη απόφαση της ζωής μου. Δεν άντεχα να το βλέπω να σβήνει. Τα μέτρησα, τα ζύγισα. Τί νόημα είχε να το κρατήσω σε αυτή την κατάσταση; Να κάναμε τον ορό για να το βοηθήσω για μια μέρα και μετά τι; Ξανά ορό; Μέχρι πότε; Μέχρι να εξαντληθεί τελείως;

Μείναμε μόνοι μας, ο Μισαδούλης μου κι εγώ. Του μίλησα, τον χάιδεψα, τον φίλησα, τον ευχαρίστησα, τον αποχαιρέτησα, πάντα με το γλυκό του κεφαλάκι μέσα στην παλάμη μου, φώναξα τη γιατρό και προχωρήσαμε...

Αντίο μικρέ μου φίλε... Θα είσαι πάντα μέσα στην καρδιά μου.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,040 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:04, 24-10-17:

Φίλη μου, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου...
Η πιο δύσκολη ώρα είναι αυτή, όταν αποχαιρετούμε για πάντα τ'αγαπημένα μας πλάσματα που μας συντρόφευαν για μια ζωή.
Έκανες ότι μπορούσες να τον κρατήσεις λίγο ακόμα κοντά σου και να του δώσεις ότι καλύτερο, ακόμα και μέσα στην απόγνωσή σου, όταν κατάλαβες οτι πλέον για το μικρό του κορμάκι δεν είχε μείνει παρά μόνο μαρτύριο.

Και μπορεί μια ζωή 11 χρόνων να φαίνεται (και να είναι) λίγη, όμως αυτό που την κάνει ουσιαστική είναι όταν έχει υπάρξει πλήρης από αγάπη και όμορφες στιγμές που μοιραστήκατε.
Είναι οι αναμνήσεις που θα σε συντροφεύουν, τώρα που το Μισαδάκι έγινε αγγελάκι κι έφυγε γι άλλους ουρανούς.
Αφήνει όμως τα ίχνη του ανεξίτηλα χαραγμένα στο νου και στην καρδιά σου, όσο η ψυχούλα του θα έρχεται με μια πνοή, ένα χάδι, να σου λέει "σ'αγαπώ", στα όνειρά σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:06, 24-10-17:

σε καταλαβαίνω ,μιά από τα ίδια κι εγώ...κρίμα να χάνουμε τα φιλαράκια μας...πόνος ,θλίψη...
Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 22:05, 24-10-17:

Σας ευχαριστώ!

Είναι τόσο βαθύς ο πόνος! Έχω παρηγοριά το άλλο μου, που δεν ξεκολλάει από την αγκαλιά μου! Και δεν ξεκολλάω ούτε εγώ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,040 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:31, 24-10-17:

Να'σαι καλά να την έχεις πάντα στη μνήμη την ψυχούλα που έχασες
και να χαρείς αυτή που έχεις στην αγκαλιά σου, για πολλά πολλά χρόνια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους