Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,709 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 319 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βλατίδες (σπυράκια) στη γάτα

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 10:33, 03-06-18:

Η γάτα μου εδώ και 1 χρόνο παρουσιασε έντονο κνησμό και βλατιδες στα αυτάκια και στην κοιλιά. Φυσικά την πήγα στον κτηνίατρο της , ο οποίος είπε ότι είναι αλλεργια πιθανόν από ψύλλους. Έκανε για 4 μήνες θεραπεία ανά 20 μέρες με αμπουλες. Δοκιμάσαμε όλες τις αμπουλες με όλες τις διαφορετικές δραστικές ουσίες αλλά τίποτα. Κάθε 20 περίπου μέρες τα σπυράκια της έπεφταν για καμία βδομάδα (ίσως έμεναν 2) και μετά πάλι από την αρχή. Ο γιατρός της είπε ότι μικροσκοπικά δεν φαίνεται να έχει κατι και πιθανόν να έχει ακαραια. Σταματήσαμε τις αμπουλες να δούμε τι θα συμβεί (εννοείται ότι η Ραφη φοράει κολάρο για να μην ξυνεται) και συνέβαινε ακριβώς η ίδια διαδικασία όπως με τις αμπουλες. Αποφασίσαμε να μην της ξαναβάλουμε και σε κάποια σπυράκια που την ενοχλούσαν ή ήταν πολύ μεγάλα της έβαζα fucicord που μου είχε πει ο κτηνίατρος της. Τον χειμώνα την πηγαίνω σε άλλον κτηνίατρο ο οποίος είπε ότι είναι μάλλον ψύλλοι της έδωσε Αμπούλα braveto(Εγώ ψύλλο δεν βρήκα ποτέ και ο άλλος μου γάτος είναι απόλυτα ασυμπτωματικός) Και φυσικά πάλι δεν έγινε τιποτα. Τελοσπαντων, συνεχίζουμε ότι κάναμε και πριν. Την προηγούμενη βδομάδα την πηγαινω σε άλλον κτηνίατρο. Μου δίνει αμπουλα, την κοιτάει με μια λυχνία μήπως είναι μυκητες, αλλά είναι καθαρή. Μάς είπε να αλλάξουμε τροφή και παρήγγειλα να δούμε τι θα γίνει. Με προβληματίζει που κανένας τους δεν είπε τπτ για την αντιμετώπιση ακαραιων με ιβερμεκτινη. Τους έκανα ερωτήσεις για τα ακαριαία στη γάτα (επειδή τα συμπτώματα έχουν μια συχνότητα-κύκλο) αλλά δεν μου απαντουσαν. Για τα ακαριαία στις γάτες ότι ξέρω είναι από paper που έχει διαβάσει ο άντρας μου και ως γεωπόνος καταλαβαίνει τι γράφουν. Έχω απογοητευτεί, όχι τόσο με το ιδιο το πρόβλημα γιατί αφού η ραφη φοράει κολάρο το πρόβλημα δεν είναι μεγαλο, εννοώ πληγές, μολυνσεις, κνησμό κλπ αλλά με την ανεπαρκεια γνώσεων από μέρους των γιατρών. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Οι 2 τελευταίοι γιατροί δεν της πήραν δείγμα για μικροσκοπικό έλεγχο. Τι λέτε; καμία ιδέα; να πω ότι εγώ και ο άντρας μου δεν έχουμε κανένα σύμπτωμα επισης (το λέω για μύκητες κλπ που μπορεί να μας κολλούσε η ραφη αν ειχε).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rodirdi : 03-06-18 στις 10:47. Αιτία: Λαθος
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:04, 03-06-18:

Λοιπον καλη μου φιλη,δυστυχως ετσι οπως τα λες ειναι με τους περισσοτερους κτηνιατρους.Ομως να σου πω οτι μαλλον παραεχει παρει φαρμακα η μικρη σου.Απο αυτα που βλεπω εγω,φαινεραι οτι δεν εχει ψυλλους,μα τι ψυλλοι θα ηταν αυτοι που δεν θα εξολοθρευονταν πια;Και οι ψυλλοι φαινονται ξεκαθαρα,απο τα κακα τους,που ειναι σαν πιπερακι στο τριχωμα τους.Και εμενα για την πουπυ μου που επαθε μπαρτωνελα η γιατρος μου ελεγε οτι εχει ψυλλους,ορκιζομουν οτι δεν εχει..και οντως δεν ειχε,απλα η πουπυ μου ειχε περασει μπαρτωνελα μικρη,υπεβοσκε σε λανθανουσα μορφη και τελικα λιγο πριν της εμφανιστει ο καρκινος,επεσε η αμυνα της και εμφανισε μπαρτωνλα/ΟΜΩΣ ψυλλους δεν ειχε.
Την τροφη της πρεπει να κοιταξετε.Για αλλεργια.Οπως σας ειπε ο τελευταιος γιατρος και προς Θεου οχι αλλα φαρμακα για ψυλλους...,μα το γατι το εχουν μουρλάνει στα χημικα για κατι που προφανως δεν εχει!
Πολλα γατια ειναι αλλεργικα στο κοτοπουλο,ειναι και η δικια μου.Και οι περισσοτερεες τροφες εχουν κοτοπουλο.Πρεπει αν βρειτε που ειναι αλεργικη.Αυτο το κομπογιαννιτικο....οκ ΘΑ εχει ψυλλους απο τους γιατρους,δεν ειναι δυνατον να συνεχιστει...το γατακι εχει μουρλαθει στα χημικα...και τι εννοεις;Το κολαρο φοραει εναν χρονο τωρα;Μα γω που το διαβαζω τρελαθηκα...

Μια τροφη να της δινετε...να δειτε αν θα καλυτερεψει,ωστε να ξερετε ποια την πειραζει και ποια οχι.
Αλλα το ζητημα ειναι να βρειτε εναν αξιοπιστο γιατρο και να του εξηγησετε οτι ημαρτον....ψυλλους δενε χετε δει ποτε,εχει φαει του κοσμου τα χημικα,να εξετασετε το ενδεχομενο της τροφης!
Στεναχωρεθηκα παρα πολυ με ολο αυτο που περναει η ψυχουλα...
Ουτε μυκητες εχει....εφοσον την εξετασε με την λυχνια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-06-18 στις 11:07.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:14, 03-06-18:

Λοιπον,εμενα η μαγια μου ειναι αλλεργικη σε κοτοπουλο,ΑΛΛΑ και σε καποια αποπαρασιτικα,πχ στην stronghol,αντιθετα δεν ειναι στο φροντλαιν,σε καποιες αντιβιωσεις,οχι σε ολες...ακομα και στο γατοχορτο!Στα λεω αυτα για να σκεφτεις τι της ειχες δωσει ΠΡΙΝ ξεκινησει ολα αυτα τα χημικα.Αλλα πολυ πιθανον να ειναι κατι απο την τροφη της.
Παντως να επιμενουν να δινουν φαρμακα για ψυλους,τι να πω;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 11:19, 03-06-18:

Τις αμπουλες τις σταματήσαμε γιατί ο άντρας μου ήταν κάθετος... "Ψύλλους δεν έχει. Δεν θα δηλητηριασω τη γάτα μου". Περιμένω να μου έρθει η τροφή να ξεκινήσουμε από Δευτέρα. Έτρωγε acana και applaws, τωρα της πήρα της royal canin.
Ο άντρας μου συνεχίζει το διαβασμα άρθρων για τα ακαριαία στις γάτες γιατί η αντιμετώπισή τους δεν είναι εύκολη και μπορεί να είναι πράγματι ακαραια. Αυτό που με τρελαίνει στους γιατρούς είναι ότι ενώ τους έλεγα το ιστορικό της και τους Ρωτούσα συγκεκριμένα πράγματα δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν... Θα έδεινα όσα λεφτά μου ζητουσε ένας γιατρος που θα έκανε πράγματι δουλεια και δεν θα έκανε απλά εικασίες. Αλλά το έχουν παρακάνει... Βλέπουν τα ζωάκια μας σαν λεφτά και μόνο... Ούτε εξετασεις, ούτε τιποτα, μια μόνο τυπική εξέταση "να δω τα σπυράκια" και τελος και τα λεφτά λεφτά... Έλεος... Είναι δυνατόν να υπάρξει καλός γιατρός χωρίς συνεχή ενημέρωση για τις έρευνες και τις εξελίξεις στην ιατρική... Πραγματικά αγανακτώ...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:03, 03-06-18:

Και πολυ καλα εκανε ο αντρας σου!Ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει ψυλους,ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ διοτι οσα γατια εχουν ψυλους ,εχουν και σκουλικακα στα κακα,καθως ακριβως απο τους ψυλους παθαινουν σκουλικια.Και αυτο δεν το λεω εγω, η κτηνιατρος μου το χει πει, οτι 90/100,των γατιψν που εχουν ψυλους εχουν και σκουίκια.Αν ειχε σκουλικια θα τα ειχατε δει οπωσδηοτε στα κακα της.και οι ψυλλοι πεθαινουνευκολα.Ολα ειχαμε γατια με ψυλους...ε..με δυο εξολοθρευτηκαν!

Και τα ακαρεα απο οτι διαβαζω τωρα,μεταδιδουν σκουλικια στην γατα.Εξεταστε τα κακα της,μετα απο τοσο καιρο θα επρεπε να ειναι τιγκα στα σκουλικια.Οντως ειναι πιο δυσκολο τα ακαρεα,αλλα διαβαζω οτι κανυν μια ενεση για τα ακαρεα και το ζωο γιατρευεται.Οπως τα λες και εσυ.
Εγω απο αυτα που διαβαζω..,σιγουρα πρεπει να εξετασετε τι τρωει,αλλαξτε τροφη δηλαδη,και διαβαζω και για ειδικη εξεταση για τα ακαρεα βρε συ.Δηλαδη παιρνουν δειγμα απο το δερμα και βλεπιυν αν εχει ακαρεα.ΜΑ οπως τα λες ακριβως!Προχειροδουλια και αγιος ο θεος.Τι να πω;
Για να δωσουν κατι για ακαρεα θε ρπεπει αν της κανυν την ειδικη εξεταση.Αν δουν οτι εχει,τοτε απο οτι βλεπω υπαρχει μια ενεση που κανουν.Καλα,κανενας αυτα δεν τα εκανε;

ΥΓ.Αληθεια η γατουλα σου μενει αποκλειστικα μσα στο σπιτι;Βγαινει μπαλκονι;ή βγαινει και εξω;Εχει και αυτο μεγαλη σημασια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:08, 03-06-18:

Καλό μεσημέρι.... Περαστικά στη γατούλα σου... Και εγώ υποπτεύομαι μήπως είναι αλλεργική αντίδραση στη τροφή... Σε κάποιο συστατικό της.... Ή στο κολάρο!!!!! (είναι αυτό που φοράνε σε επεμβάσεις?).... Γνώμη μου είναι να ψάξετε μια τροφή με 1 μόνο πρωτεΐνη έτσι ώστε να αποκλείετε συστατικά τα οποία μπορεί να την πείραζουν...
Για τους κτηνίατρους δυστυχώς φίλη μου υπάρχουν πάρα πολλοί που δε γνωρίζουν πράγματα πιο ειδικά και ενδιαφέρονται πρωτίστως για τα χρήματα.... Και αν είσαι σε επαρχία είναι πολύ πιο συνηθισμένο το φαινόμενο.....

Εύχομαι να βρείτε γρήγορα τι είναι αυτό που ταλαιπωρεί τη γάτα σας έτσι ώστε να αντιμετωπιστει σωστά... Ενημέρωνε μας σε παρακαλώ...
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:19, 03-06-18:

Μόνο ο γιατρός της είχε πάρει δειγμα, αλλά όπως λέει και ο άντρας μου δεν είναι αξιόπιστο. Είναι σαν να παίρνεις ένα φύλλο από φυτό Για να δεις αν έχει τετρανυχο, μπορεί να έχει όλο το φυτό αλλά το σημείο που είδες μικροσκοπικά να μην έχει. Έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο διαβάζουμε ξένη βιβλιογραφία, papers κλπ για τα παράσιτα... Βρηκαμε και μια κτηνιατρο που έχει ασχοληθεί ερευνητικά με τα παράσιτα (ψυλλους, ακαραια κλπ) στις γατες. Από ότι όμως διαβάζουμε θα πρέπει να γίνει ταυτοποίηση τι ακριβώς εχει, αν είναι ακαρι Έτσι ώστε να αντιμετωπιστεί ειδικά. Η θεραπείες ποικίλουν. Θα προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε και μαζί της. Τι να πω... Τα ακαραια είναι κάτω από το δέρμα και πρέπει να πάρουν δείγμα προσεκτικά. Σκέφτομαι...μήπως δεν πήραν δείγμα γιατί δενξερουν τι είναι αυτό που μπορεί να δουν; δεν βρίσκω λογική... Ειλικρινά. Θα αρχίσουμε από αύριο και την τροφή και βλέπουμε.. Επίσης... Τους έλεγα ότι αρχικά είχε ένα σπυράκι στην κοιλια, με τον καιρό τα σπυράκια επεκτείνονται προς την υπόλοιπη κοιλια και όταν δεν έχει χωνί τρώει τις τρίχες της και τα ερεθίζει. Το είπα ως σύμπτωμα, απάντησα-τοποθέτηση δεν πηρα.. Θα ανεβάσω και φωτο. Τα σπυράκια στην κοιλίτσα και στα αυτιά δεν φαινονται, μόνο ψιλαφιζονται και κοκκινίζουν όταν τα δαγκώνει.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:24, 03-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλό μεσημέρι.... Περαστικά στη γατούλα σου... Και εγώ υποπτεύομαι μήπως είναι αλλεργική αντίδραση στη τροφή... Σε κάποιο συστατικό της.... Ή στο κολάρο!!!!! (είναι αυτό που φοράνε σε επεμβάσεις?).... Γνώμη μου είναι να ψάξετε μια τροφή με 1 μόνο πρωτεΐνη έτσι ώστε να αποκλείετε συστατικά τα οποία μπορεί να την πείραζουν...
Για τους κτηνίατρους δυστυχώς φίλη μου υπάρχουν πάρα πολλοί που δε γνωρίζουν πράγματα πιο ειδικά και ενδιαφέρονται πρωτίστως για τα χρήματα.... Και αν είσαι σε επαρχία είναι πολύ πιο συνηθισμένο το φαινόμενο.....

Εύχομαι να βρείτε γρήγορα τι είναι αυτό που ταλαιπωρεί τη γάτα σας έτσι ώστε να αντιμετωπιστει σωστά... Ενημέρωνε μας σε παρακαλώ...
Δυστυχώς δεν είμαι επαρχία... Λέω δυστυχώς γιατί θα μπορούσε να είναι μια δικαιολογία για τους γιατρούς. Την έχω πάει σε γιατρούς από Κέντρο ως βορειοανατολικά προάστια Αττικής... Θα σας ενημερώσω όπως και να έχει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:31, 03-06-18:

Οι γάτες μου μένουν σε διαμέρισμα. Βγαίνουν μόνο στη βεράντα και στο σπίτι δεν περπαταμε με τα παπούτσια.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:43, 03-06-18:

Λοιπον,το πιο απλο και που απο την αρχη θα επρεπε να εξετασετε ειναι την τροφη της!Η καποιο φαρμακο,αποπαρασιτωσης ας πουμε.
Ακου κατι...θα σου στειλω σε πμ το τηλεφωνο της γιατρου μου.Μενει λουτρακι,αλλα επειδη εχει παρα πολλους πελατες στην Αθηνα,καθε τεταρτη απογευμα και σαββατο απογευμα ,παει αθηνα και κανει επισκεψεις κατοικον.Εχει ενα βανακι πληρως εξοπλισμενο.Ενα θα σου πω,απο την αθηνα ερχονται λουτρακι και ττις φερνουν τα γατια τους για στειρωση!Τοσο την εμπιστευονται.Το σημαντικο ειναι οτι ειναι πολυ καλος ανρωπος και αγαπαει πραγματικα τα ζωα.Εχει και 3 δικες της γατες!
Και ειναι και νεα,ενημερωνεται πολυ ,παει σε σεμιναρια κλπ.
Αν το αποφασισεις,θα ερθει σπιτι σου λεμε.
Πεστης οτι ερχεσαι συστυμενη απο την εφη,δηλαδη την πουπουλινα....και πεστης ολο το ιστορικο της γατουλας.
Και το πολυ σημαντικο.ΜΙΛΑΕΙ.ΣΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Σου στελνω το πμ.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:51, 03-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Λοιπον,το πιο απλο και που απο την αρχη θα επρεπε να εξετασετε ειναι την τροφη της!Η καποιο φαρμακο,αποπαρασιτωσης ας πουμε.
Ακου κατι...θα σου στειλω σε πμ το τηλεφωνο της γιατρου μου.Μενει λουτρακι,αλλα επειδη εχει παρα πολλους πελατες στην Αθηνα,καθε τεταρτη απογευμα και σαββατο απογευμα ,παει αθηνα και κανει επισκεψεις κατοικον.Εχει ενα βανακι πληρως εξοπλισμενο.Ενα θα σου πω,απο την αθηνα ερχονται λουτρακι και ττις φερνουν τα γατια τους για στειρωση!Τοσο την εμπιστευονται.Το σημαντικο ειναι οτι ειναι πολυ καλος ανρωπος και αγαπαει πραγματικα τα ζωα.Εχει και 3 δικες της γατες!
Και ειναι και νεα,ενημερωνεται πολυ ,παει σε σεμιναρια κλπ.
Αν το αποφασισεις,θα ερθει σπιτι σου λεμε.
Πεστης οτι ερχεσαι συστυμενη απο την εφη,δηλαδη την πουπουλινα....και πεστης ολο το ιστορικο της γατουλας.
Και το πολυ σημαντικο.ΜΙΛΑΕΙ.ΣΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Σου στελνω το πμ.
ευχαριστώ πολύ! βέβαια λέω να ξεκινήσουμε την τροφή και αν δεν δούμε βελτίωση να απευθυνθώ στη γιατρό σου. και πάλι όμως ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:52, 03-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
ευχαριστώ πολύ! βέβαια λέω να ξεκινήσουμε την τροφή και αν δεν δούμε βελτίωση να απευθυνθώ στη γιατρό σου. και πάλι όμως ευχαριστώ πολύ!
Ναι,ναι..αυτο σου λεω και εγω,Η τροφη ειναι αμεσα!Και απο την αρχη οι γιατροι αυτο θα επρεπε να σας ειχαν πει.
Στο εστειλα το πμ....μακαρι,μακαρι να λυθει το προβλημα γμτ,εχω στεναχωρεθει πολυ....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:55, 03-06-18:

Επειδη ειδα οτι μαλλον ηθελες να βαλεις φωτο,και δεν μπηκε..δες εδω πως αν ανεβασεις.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:58, 03-06-18:

σας στέλνω τις φωτογραφίες για να δείτε ότι το πρόβλημα δεν είναι "μεγάλο", απο την άποψη ότι δεν έχει πληγές γιατί της βάζω κολάρο. αν όμως την αγγίξεις, ψιλαφίζεις τα σπυράκια της.
https://photos.app.goo.gl/VqkyY5YMnARVNBZ13
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:59, 03-06-18:

Αχ την ψυχουλα μου μωρε...βρε συ ,ειναι ενα χρονο με κολαρο; ή αν εχει εξαρση το βαζετε και μετα το βγαζετε;Διοτι αν ειναι ενα χρονο συνεχεια με κολλαρο...δεν παιζεται αυτο και δεν γινεται.Δεν πρεπει...
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 13:02, 03-06-18:

κάθε 20 περίπου μέρες ξεφουντώνει και το βγάζουμε για περίπου 5-7 μέρες, μετά ξαναφουντώνει, τρώει την κοιλίτσα της, ξύνεται και της το ξαναβάζω... το μαναράκι μου είναι τόσο υπομονετική και αγκαλίτσας! έρχεται με την χωνάρα της και κάθεται πάνω μου όπου βρει!!!!!
σε σχέση με αυτά που βλέπω σε άλλες γάτες που έχουν αλλεργίες έιναι σε καλή κατάσταση, αλλά και πάλι πρέπει κάτι να γίνει, να εξαντλήσω κάθε περιθώριο προκειμένου να γίνει καλα!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:05, 03-06-18:

Πω γμτ...εχω στεναχωρεθει αφανταστα!Δεν γινεται ομως να συνεχισετε ετσι,καταρχην θα παθει πληγη στον λαιμο της απο το κολαρο,και η πληγη η μονιμη μπορει να γινει και κατι χειροτερο,αλλα ειναι και βασανο....
Πουφ...την γλυκια μου!
Λοιπον...περιμενε λιγο με την νεα τροφη,αλλα αν δεν υποχωρισει πληζ κανε τον κοπο να παρεις τηλεφωνο την γιατρο που σου εστειλα.
Τι να πω;..εχω μεινει αφωνη ενα χρονο τωρα να βασανιζεται αυτη η ψυχουλα...δωσε της τα φιλια μου και την αγαπη μου Τονια μου!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:24, 03-06-18:

Κοίταξε όμως η νέα τροφή να ΜΗΝ έχει κάποιο συστατικό από την παλιά της δηλ..αν παίρνατε την acana κοτόπουλο η royal να μην περιέχει κοτόπουλο... Ετσι θα δείτε αν είναι αλλεργία αντίδραση από αυτό.... Applaws ποια δίνατε? Και σκέψου μήπως κάποια κονσέρβα που μπορεί να τρώει ανά διαστήματα ευθύνεται.... Εν ολίγοις καθημερινά ποια είναι ακριβώς η διατροφή της.... (υπάρχει περίπτωση στη βεράντα να έχετε κάποιο φυτό που να το τρώει δίχως να το γνωρίζετε?)....
Και πάρε και τη γνώμη της γιατρού της έφης... Δε χάνετε τίποτα και αύριο να της τηλεφωνήσετε και να κανονίσετε ένα ραντεβού μαζί της....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 14:44, 03-06-18:

Κοίταξε όμως η νέα τροφή να ΜΗΝ έχει κάποιο συστατικό από την παλιά της δηλ..αν παίρνατε την acana κοτόπουλο η royal να μην περιέχει κοτόπουλο... Ετσι θα δείτε αν είναι αλλεργία αντίδραση από αυτό.... Applaws ποια δίνατε? Και σκέψου μήπως κάποια κονσέρβα που μπορεί να τρώει ανά διαστήματα ευθύνεται.... Εν ολίγοις καθημερινά ποια είναι ακριβώς η διατροφή της.... (υπάρχει περίπτωση στη βεράντα να έχετε κάποιο φυτό που να το τρώει δίχως να το γνωρίζετε?)....
Και πάρε και τη γνώμη της γιατρού της έφης... Δε χάνετε τίποτα και αύριο να της τηλεφωνήσετε και να κανονίσετε ένα ραντεβού μαζί της....
Από τροφή μας σύστησαν την hypoallergenic της royal canin. Είναι φαρμακευτική για αλλεργιες. Και η acana και η applaws ήταν κοτόπουλο. Επίσης τα κονσερβακια που τρώει περιστασιακά είναι διάφορες γεύσεις applaws ή gourmet gold.
Τον χειμώνα δεν βγαίνει έξω στη βεράντα αλλά τα συμπτώματα συνεχίζουν να υπάρχουν. Το ίδιο συνέβει και το καλοκαίρι που για 20 μέρες τα πρόσεχαν οι γονείς μου στο σπίτι τους.
Θα προσπαθήσουμε με την αλλαγή της τροφής και βλέποντας και κάνοντας... Αν δεν δω αποτέλεσμα σε 12 εβδομάδες μου είπε ο γιατρός με την τροφη, θα απευθυνθώ και στην γιατρό της Έφης και θα στείλω και μήνυμα σε μια πανεπιστημιακο στην Καρδίτσα με την ελπίδα να μου απαντησει, αν γνωρίζει κάποιον κτηνίατρο Αθήνα για να απευθυνθώ ή ακόμα και να την δει η ιδια.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:47, 03-06-18:

Παντως να πω κατι.Εμενα η μαγια ειναι αλλεργικη στο κοτοπουλο,ΑΛΛΑ εξαρταται και τον βαθμο αλλεργιας.Η κτηνιατρος,πρν την παρω εγω,οταν την ειχε για υιοθεσια,επειδη στην αρχη δεν ετργωε..τις εδινε ψητο κοτοπουλο,κανονικο για ανθρωπους εννοω.Εκανε αλλεργια.Μια αλλη τροφη ,ξηρη ειχε κοτοπουλο...,φτηνη ηταν αυτη,παλι την επιανε με αυτο.Ε..με την ρουαγιαλ που εχει κοτοπουλο σε μορφη βεβαια οχι και πολυ ζωντανη.δενε χει θεμα..αυτης της δινω.Ομως ξαναλεω εξαρταται και απο τον βαθμο αλλεργιας.

Η ακανα ειναι πολυ πιο ζωντανη τροφη,αυτο ειναι σιγουρο...οποτε ας δουμε και με την ρουαγιαλ,αλλα..ισως να υπαρχει και ρουαγιαλ για αλλεργικα,γενικα η γιατρος μου μου εχει πει οτι υπαρχει ειδικη τροφη για αλλεργικα γατια,(δεν ξερω αν ειναι της ρουαγιαλ,της χιλς ή αλης εταιριας)απλα ειναι πολυ πο ακριβη..για αυτο και δοκιμασαμε την ρουαγιαλ απλα για στειρωμενα,ευτυχως η μαγια δεν χει προβλημα με αυτην,παρολο που εχει κοτοπουλο.Μου ελεγε η γιατρος της γελοντας,φαντασου ποσο κοτοπουλο αληθινο ειναι,που ο οργανισμος της δεν το αναγνωριζει...
Για να δουμε βρε παιδια...παντως Τονια μου,αν ειναι αλλεργικη σε τρφη η κατι αλλο συστατικο,το προβλημα θα λυθει,να εισαι σιγουρη για αυτο.Αρκει να γινουν οι καταλληλες κινησεις απο τον γιατρο.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:49, 03-06-18:

Από τροφή μας σύστησαν την hypoallergenic της royal canin.
ααααααα..τεελια!Ομως μην τις δινεις τιποτε αλλο..ειδικα με κοτοπουλο.Αλλα εγω θα ελεγα για αρχη,να τις δινεις αποκλειστικα και μονο αυτη.Της αρεσει;Επισης καλο θα ειναι αυτο το διαστημα να μην της βαλεις ουτε καποιο φαρμακο,πχ για ψυλους κλπ...πρεπει να σιγουρετευητε ν ειναι απο διατροφη
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 14:59, 03-06-18:

ααααααα..τεελια!Ομως μην τις δινεις τιποτε αλλο..ειδικα με κοτοπουλο.Αλλα εγω θα ελεγα για αρχη,να τις δινεις αποκλειστικα και μονο αυτη.Της αρεσει;Επισης καλο θα ειναι αυτο το διαστημα να μην της βαλεις ουτε καποιο φαρμακο,πχ για ψυλους κλπ...πρεπει να σιγουρετευητε ν ειναι απο διατροφη
την παράγγειλα προχθες (περίμενα τον γιατρό να με πάρει τηλ μήπως της έδεινε αντιβίωση πρώτα, θα ρωτούσε μια συνάδερφό του δερματολόγο, δεν με πήρε τηλ, τον πήρα εγώ προχθές, μου είπε οτι η συνάδερφός του δεν του απάντησε και ότι θα με ενημερώσει...) απο αύριο που θα την παραλάβω θα τρώει μόνο αυτή. με τον ρούλη, τρώνε την ίδια ώρα, θα τα χωρίζω και θα τρώνε ξεχωριστά με εξαίρεση όταν θα λείπουμε και θα τρώνε και τα δυο την hypoallergenic! αυτό που με ενοχλεί πάντως δεν είναι φυσικά το κόστος της τροφής, όσο και να έκανε θα της την έδινα, αλλά ότι έδωσα 40 ευρώ σε έναν γιατρό ο οποίος δεν της πήρε ούτε καν δείγμα... τελοσπάντων, να μην επαναλαμβάνομαι. Ευχαριστώ για την συμπαράσταση, ότι νέο προκύψει θα σας ενημερώσω!
ο γιατρος μας έδωσε 2 bravecto και για τα δυο, δεν τους την έχω βάλει γιατί δεν έχουν ψυλλους.... έλεος! κάθε μέρα τα χτενίζω.....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:49, 03-06-18:

Παντως δεν ξερω αν αυτη τροφη ειναι για παντα.Οι φαρμακευτικες δεν πρεπει να παιρνονται για παρα πολυ καιρο.Αλλα υπαρχουν αλλες,υποαλλεργικες που δεν ειναι φαρμακευτικες.Καταλαβες τι εννοω ναι;Για καθαρα φαρμακευτικες τροφες μιλαω.

Για να δουμε πως θα παει.
αλλά ότι έδωσα 40 ευρώ σε έναν γιατρό ο οποίος δεν της πήρε ούτε καν δείγμα..
,εννοεις αυτον τον τελευταιο;
Δες πως θα παει..και μην διστασεις να παρεις τη γιατρο μου.Εννοειται θα της περιγραψεις ολη την πορεια της.
Αιντε να δουμε.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:28, 03-06-18:

Παντως δεν ξερω αν αυτη τροφη ειναι για παντα.Οι φαρμακευτικες δεν πρεπει να παιρνονται για παρα πολυ καιρο.Αλλα υπαρχουν αλλες,υποαλλεργικες που δεν ειναι φαρμακευτικες.Καταλαβες τι εννοω ναι;Για καθαρα φαρμακευτικες τροφες μιλαω.
Η συγκεκριμένη τροφή που της σύστησαν Έφη μου αναφέρει πως μπορεί να δοθεί...

"Διάρκεια σίτισης:

Όταν υπάρχει υποψία για τροφική αλλεργία ή δυσανεξία, η διατροφή της γάτας πρέπει να αλλάξει χωρίς μεταβατική περίοδο. Συνεχίστε την υποαλλεργική διατροφική διαχείριση καθ΄όλη τη ζωή του κατοικιδίου."

Ο γιατρός πάντως - εάν τα συμπτώματα εξαλειφθουν - θα της πει με σιγουριά αν θα πρέπει να την τρώει εφ όρου ζωής
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:36, 03-06-18:

Ναι,δεν ξερω για την συγκεκρμενη...απλα ξερω για φαρμακευτικες,αλλα οχι για την συγκεκριμενη.
Μακαρι να ειναι αυτο...απλα 12 βδομαδες πολλες μου φαινονται να περιμενει,που τις ειπε ο γιατρος.3 μηνες;
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 19:48, 03-06-18:

για το διάστημα, το έψαξα και λένε 2 με 3 μήνες. θα της δώσω 3 και μακάρι να είναι αυτή η αιτία και ας την τρώει εφόρου ζωής! μακάρι!!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:26, 03-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
για το διάστημα, το έψαξα και λένε 2 με 3 μήνες. θα της δώσω 3 και μακάρι να είναι αυτή η αιτία και ας την τρώει εφόρου ζωής! μακάρι!!!!
Μωρε ναι,απλα 12 βδομαδες αν δεν εχει δειξει σημαδια βελτιωσης...μου φαινεται πολυ..αυτο εννοουσα.Εγω θα την πηγαινα νωριτερα σε αλλον γιατρο.Δεν ξερω....την γνωμη μου σου λεω.3 μηνες με αυτην την τροφη και κανενα σημαδι βελτιωσης....ε...την τελευταια μερα θα δειξει;Απλα στο λεω επειδη ειπε ο γιατρος σου να περιμενεις 12 βδομαδες.
Αχ παναγιτσα μου,δεν ξερεις πως ευχομαι να ειναι απο την διατροφη!Μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα..
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:38, 03-06-18:

Μωρε ναι,απλα 12 βδομαδες αν δεν εχει δειξει σημαδια βελτιωσης...μου φαινεται πολυ..αυτο εννοουσα.Εγω θα την πηγαινα νωριτερα σε αλλον γιατρο.Δεν ξερω....την γνωμη μου σου λεω.3 μηνες με αυτην την τροφη και κανενα σημαδι βελτιωσης....ε...την τελευταια μερα θα δειξει;Απλα στο λεω επειδη ειπε ο γιατρος σου να περιμενεις 12 βδομαδες.
Αχ παναγιτσα μου,δεν ξερεις πως ευχομαι να ειναι απο την διατροφη!Μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα..
Και εγώ ελπίζω να είναι αυτό! και από την 5η με 6η εβδομάδα να δείχνει σημάδια βελτιωσης! Τι καλά θα ηταν! Ο άντρας μου λέει να την αφήνω να κάθεται στον ηλιο! Τα ακαρι στα φυτά δεν αντέχουν την υψηλή θερμοκρασια! Και επειδή η ραφη μου μοιάζει με μαύρη τουλίπα λέτε να είναι αυτή η λύση; χαχαχα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:45, 03-06-18:

Εχμ...αυτο που ξερω εγω Τονια μου ειναι οτι οποιαδηποτε αλλεργια,δηλαδη με οποιαδηποτε αιτια...ο ηλιος ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΙ την κατασταση!
Οποτε δνε θα το ελεγα.Ουτε σκοτωνει τα ακαρεα ο ηλιος,επανω σε ζωα εννοω,αλλα...ρε συ..εχετε κολλησει στα ακαρεα.Γιατι;
Αφου καν εξεταση δεν εγινε να ξερουμε οτι πασχει απο αυτο και σου ξαναλεω..θα ειχε σκουλικακια το πιο πιθανο.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:53, 03-06-18:

Εχμ...αυτο που ξερω εγω Τονια μου ειναι οτι οποιαδηποτε αλλεργια,δηλαδη με οποιαδηποτε αιτια...ο ηλιος ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΙ την κατασταση!
Οποτε δνε θα το ελεγα.Ουτε σκοτωνει τα ακαρεα ο ηλιος,επανω σε ζωα εννοω,αλλα...ρε συ..εχετε κολλησει στα ακαρεα.Γιατι;
Αφου καν εξεταση δεν εγινε να ξερουμε οτι πασχει απο αυτο και σου ξαναλεω..θα ειχε σκουλικακια το πιο πιθανο.
Πλάκα κάνω για τον ήλιο...
Κολλήσαμε με αυτό γιατί ο γιατρός της είχε πει ότι επειδή δεν είναι ψύλλοι μπορεί να είναι αλλεργική στα ακαρεα, γι'αυτό και συνέχιζε να της δίνει αμπουλες. Από την άλλη διάβασαμε ότι είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν γιατί δεν γίνεται σωστή εξέταση Έτσι ώστε να δουν Ποιο είδος ειναι, είναι και ανθεκτικά γενικά, δεν διάβασαμε τίποτα για σκουλικακια... Ας ξεκινήσουμε την τροφή και βλέπουμε.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,417 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:00, 03-06-18:

Όντως είναι σαν σπάνιο λουλούδι η ομορφιά της.. Κρίμα που ταλαιπωρείται το καημένο, που είναι τρυφερούλι και υπομονετικό...

Για την έκθεση στον ήλιο θα ήμουν επιφυλακτική γιατί σε περίπτωση που η κατάστασή της δεν οφείλεται σε ακάρεα, το πιθανότερο να φέρει έξαρση των βλατίδων, καθότι στα δερματικά προβλήματα τις περισσότερες φορές η ηλιακή ακτινοβολία μάλλον τα επιδεινώνει.
Κι επειδή ακόμα δεν έχει τεθεί ουσιαστικά διάγνωση οτι είναι από ακάρεα, καλό θα ήταν να αποφεύγει την παρατεταμένη έκθεση σε αυτόν προς το παρόν.
Εννοείται οτι ορθώς έπραξες και άλλαξες την τροφή της, σε περίπτωση που οφείλεται σε αλλεργία. Μακάρι δε, να βρείτε τον κατάλληλο επιστήμονα να κάνει τη σωστή διάγνωση. Κι εγώ επίσης, θα σου συνιστούσα να τη δει και η γιατρός που σου σύστησε η Έφη και γενικά με επιμονή κάποια στιγμή-δεν μπορεί- θα βρείτε από τι προέρχεται και θα απαλλαγεί η γλυκούλα από το απαίσιο κολάρο.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:11, 03-06-18:

Ειναι ομως πολυ πιο σπανια βρε συ απο τους ψυλλους.Και καπου ειδα οτι δινουν μια ενεση και τελειωσε η υποθεση.Πουφ...να σου πω την αληθεια καν δεν ηξερα για ακαρεα στην γατα.
Αλλα γιατρος χωρις να το εχει διαπιστωσει να τις δινει τοσα φαρμακα για ακαρεα...εμενα καρδουλα μου δεν μου αρεσει.Αν το διαπιστωνε τοτε οκ..αλλα δενε χει διαπιστωθει.Και μην πω οτι εκ του αποτελεσματος..φαινεται...οτι ισως δεν ειναι αυτο.

Τα κατοικίδια μπορούν να προσβληθούν από ψύλλους και ακάρεα μέσω των οποίων μπορούν να μεταδοθούν σοβαρές ασθένειες προκαλώντας δερματικές κακώσεις και πόνο. Μπορούν επίσης να μεταδώσουν κεστοειδείς σκώληκες (κοινώς ταινία) στα κατοικίδια.
Εδω το ειδα...
αυτο για τα σκουλικια.Κοιτα κατι..για τους ψυλους ξερω 100/100 οτι μεταδιδουν στα γατια σκουλικια,διοτι επειδη νομιζαμε οτι η πουπυ μου ειχε ψυλους,οταν εμφανισε την μπαρτωνελα,η γιατρος μου μου ειχ επει να τις δωσω χαπακια για σκουλικια,διοτι ετσι μεταδιδονται βασικα τα σκουλικια στις γατες,κυριως απο τα εξωπαρασιτα.Εγω δεν ειχα ρωτησει για ακαρεα..καν δεν ηξερα τοτε για αυτα,αλλα ξερω σιγουρα για ψυλους και εξωπαρασιτα,και τωρα ειδα και αυτο.
Να λεω οτι αποκλειεται να εχει...παρολα αυτα καναμε και καλιεργεια κοπρανων...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Η ΠΟΥΠΥ ΜΟΥ.Ουτε εξωπαρασιτα,ουτε σκουλικακια.Απλα επεσε η αμυνα της..λογω καρκινου που δεν ειχε ακομα εμφανιστει..και εμφανσε μπαρτωνελα,επειδη προφανως την ειχε απο μικρη,οταν ειχε ψυλους..και υπεβοσκε.
Για αυο σου λεω,η ευκολη καραμελα ειναι τα εξωπαρασιτα.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 236 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 21:29, 03-06-18:

τα ιδια περναω κ εγω εδω και χρονια.
ολη την ωρα ξυνεται-γλυφεται-πληγιαζεται και μαδιεται.
εχω ψαξει τα παντα,εχει ταλαιπορηθει απιστευτα,την εχω παει σε 10 διαφορετικους γιατρους σε Αθηνα και επαρχια που μενω τωρα και δε μπορουμε να βρουμε λυση με τπτ.
το κολλαρο το σκεφτομουν κ εγω αλλα δε ξερω αν θα τη βοηθουσε ή αν θα την τρελενε που δε θα μπορουσε να ξυθει-γλυφτει.
της εχω κανει καλλιεργια για μυκητες με ξεσμα απο το δερμα,τιποτα.
σε κλινικη για εξεταση και βιοψια τμηματα δερματος απο την περιοχη της κοιλιας της.τπτ κ εκει.
θεραπεια με αμπουλες καθε 2 βδομαδες τιποτα κ μ αυτο.
μεχρι κατι κορτιζονες και δε θυμαμαι κ εγω τι αλλο τοσα χρονια που το ψαχνουμε.
τρωει υποαλλεργικη τροφη της hills ειναι στειρωμενη και μενει μονιμα μεσα αν και εχουμε ωραιο κηπο,για αυτο τον λογο.
τωρα τελευταια εχει αρχισει και περα απο την κοιλια και τη βαση της ουρας,μαδαει και το ενα μπουτι της και το μπροστα ποδι.
ειλικρινα δε ξερω τι αλλο να κανω.
αλλα γενικα κατα τ αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικη,παιζει και τρωει και τα παντα μια χαρα γενικοτερα.
βεβαια δεν ξερω αν προκειται για σπειρακια η για γενικοτερο κνησμο στην ολη περιοχη.απλα σκεφτομαι οτι καμια φορα αυτα που φαινοντα σαν σπυρακια μηπως τα προκαλει αυτη απο το επιμονο γλυψιμο.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 236 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 21:34, 03-06-18:

καποιες απο τις εκδοχες που εχω ακουσει απο διαφορους γιατρους που την εχουν δει κατα καιρους ειναι:
ψυχοσωματικα,αλλεργια σε κατι,ειτε τροφη ειτε οτιδηποτε,κουνουπια,εσωτερικος πονος που τον εκδηλωνει με γλυψιμο στην κοιλια ή οπουδηποτε αλλου,ψυλλοι και εξωπαρασιτα και σιγουρα κατι θα ξεχναω.

επισης εννοειται οτι εχει κανει και εξετασεις αιματος επαναληπτικες για σιγουρια που δεν εδειξαν τιποτα.

καποιες περιοδους ηρεμει και χαλαρωνει και καποιες αλλες την πιανει αμοκ και απλα δεν σταματαει το ξυσιμο και γλυψιμο.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:52, 03-06-18:

Αχγωθηκα... Πω...Τσοςμη...και ακομα λυση δεν βρηκες;Ποσα χρονια αυτο το βιολι;Και απο ποια ηλικια το επαθε;
Παντως ακαρεα εδω...πιστευω κανενας πλεον δεν το λεει ναι;
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 22:10, 03-06-18:

Τωρα που το λες παιζει να χει αναφερθει κ αυτο σαν αιτια,απλα εγκυκλοπεδικα,χωρις να μου προτεινουν καποια θεραπια γι αυτο,περα απ αυτα που εχω κανει μεχρι τωρα.
Πανε σιγουρα πανω απο 5 χρονια.Εναι 10 πλεον.
Αυτο τον καιρο σκεφτομαι να την παω σε εναν αλλον κτηνιατρο που μου λενε οτι εχει εμπειρια.
Αλλα δεν περιμενω κ τπτ νεο ειναι η αληθεια.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:52, 03-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
Τωρα που το λες παιζει να χει αναφερθει κ αυτο σαν αιτια,απλα εγκυκλοπεδικα,χωρις να μου προτεινουν καποια θεραπια γι αυτο,περα απ αυτα που εχω κανει μεχρι τωρα.
Αυτο τον καιρο σκεφτομαι να την παω σε εναν αλλον κτηνιατρο που μου λενε οτι εχει εμπειρια.
Τι να πω;Κουραγιο...και μεσα απο την καρδια μου να λυθει το προβλημα καλε μου φιλε.Το σιγουρο ειναι οτι η κτηνιατρικη στην ελλαδα πασχει.Δυστυχως...υπαρχουν φιλοτιμοι κτηνιατροι,αυτο ειναι σιγουρο...και καταρτησμενοι,αλλα ειναι λιγοι.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:03, 03-06-18:

Υπάρχει η δερματίτιδα από ψυλλους, η τροφική και η ατοπική δερματίτιδα που δεν ξέρουν από τι μπορεί να ειναι (εδώ συμπεριλαμβάνονται στρες, ακαρι, ακόμα και χημικά στοιχεια που μπορούν αν υπάρχουν στον αέρα και είναι αλλεργική κλπ). Δεν της βάζεις κολάρο; και δεν έχει πληγές; δεν μολύνονται; ωχου το ζουζουνακι! Να είμαι ειλικρινής φοβάμαι ότι και με την ραφη δεν θα βγάλω ακρη, αλλά θα το προσπαθήσω όσο μπορώ...
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 05:40, 04-06-18:

Δε της βαζω κολαρο οχι.σκεφτομαι να το δοκιμασω αλλα οπως ειπα φοβαμαι μηπως την στρεσαρει υπερβολικα που δε θα μπορει βα ξυθει κ να γλυφτει κ εχουμε χειροτερα ψυχοσωματικα μετα κ τετοια.
Οταν δε της κοβω τα νυχια καμια φορα πληγιαζεται απο την επιμονη της στο ξυσιμο κ της βαζω μπεταντιν.
Τωρα της βαζω κ ενα φυτικο σκευασμα για τετοιες παθησεις που βοηθαει στην αναπλαση και την ανακουφιζει.Αλλα δυστυχως δε θεραπευει.
Ακομα κ το cortavance σε σπρευ με κορτιζονη,δεν εκανε τπτ.σα να μη της το εβαζα καν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσοςμή : 04-06-18 στις 05:53.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 07:22, 04-06-18:

Δε της βαζω κολαρο οχι.σκεφτομαι να το δοκιμασω αλλα οπως ειπα φοβαμαι μηπως την στρεσαρει υπερβολικα που δε θα μπορει βα ξυθει κ να γλυφτει κ εχουμε χειροτερα ψυχοσωματικα μετα κ τετοια.
Οταν δε της κοβω τα νυχια καμια φορα πληγιαζεται απο την επιμονη της στο ξυσιμο κ της βαζω μπεταντιν.
Τωρα της βαζω κ ενα φυτικο σκευασμα για τετοιες παθησεις που βοηθαει στην αναπλαση και την ανακουφιζει.Αλλα δυστυχως δε θεραπευει.
Ακομα κ το cortavance σε σπρευ με κορτιζονη,δεν εκανε τπτ.σα να μη της το εβαζα καν.
Εγώ πάλι που της βάζω fucicord τα σπυράκια πέφτουν και εξαφανίζονται μετά από κάποιες μερες, αλλά και αυτό δεν είναι λυση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rodirdi : 04-06-18 στις 11:26.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 10:30, 04-06-18:

Επισης την υποαλεργικη τροφη την τρωει αποκλειστικα για πανω απο 5 μηνες κ δε μπιρω να πω οτι ειδα κ καμια θεαματικη βελτιωση.
Ασε που ειναι κ πανακριβη.
Παρακολουθω το θεμα με ενδιαφερων κ ευελπιστω να βρεθει μια λυση για ολα τα γατια π βασανιζονται ετσι.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 13:05, 14-06-18:

καλησπέρα, η Ράφη είναι στην ίδια κατάσταση.
έχει λίγες βλατίδες οι οποίες δεν φαίνονται με το μάτι αλλά είναι ψιλαφήσιμες.
φαγούρα έχει άλλες φορές περισσότερο, όταν βγάζει κάποιο σπυράκι, άλλες φορές λιγότερο (κρατάω ημερίσιο ημερολόγιο για να δω την εξέλιξη).
την hypoallergenic την τρώει, δεν τρελαίνεται... αλλά τρώει!
έχω την εντύπωση ότι δεν θα ειναι η τροφή. σκέφτομαι ότι μπορεί να το έχει όλη της τη ζωή αλλά θα πρέπει να βρώ κάτι σαν χωνί το οποίο να μην την περιορίζει αλλά ταυτόχρονα να προστατεύει τα σπυράκια απο το ξίσιμο. λέτε να της ράψω ρούχα?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:18, 14-06-18:

Καλησπέρα... Περαστικά μωρέ στη γατούλα σου... Αμάν βρε το καημένο να ταλαιπωρείται έτσι τόσο διάστημα!!!!
Μήπως και της προκαλεί αλλεργία κάποιο απορρυπαντικο με το οποίο καθαρίζεις το σπίτι??? Μήπως υπάρχει υγρασία ή μούχλα πουθενά και ευθύνεται αυτό? (τώρα λέω ότι πιο κουφό μπορώ να σκεφτώ!!!! ).... Μπας και είναι κάποιου είδους μύκητας??? Μήπως έχει περάσει κάποιο έντονο στρες όταν βγάζει αυτές τις βλατιδες???

Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάποια αιτία.... Κάτι της το προκαλεί... Εύχομαι πραγματικά να βρείτε λύση....

Πόσο καιρό τώρα τρώει την ειδική τροφή?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:24, 14-06-18:

Σου έστειλα πμ Τονια...
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 13:26, 14-06-18:

Καλησπέρα... Περαστικά μωρέ στη γατούλα σου... Αμάν βρε το καημένο να ταλαιπωρείται έτσι τόσο διάστημα!!!!
Μήπως και της προκαλεί αλλεργία κάποιο απορρυπαντικο με το οποίο καθαρίζεις το σπίτι??? Μήπως υπάρχει υγρασία ή μούχλα πουθενά και ευθύνεται αυτό? (τώρα λέω ότι πιο κουφό μπορώ να σκεφτώ!!!! ).... Μπας και είναι κάποιου είδους μύκητας??? Μήπως έχει περάσει κάποιο έντονο στρες όταν βγάζει αυτές τις βλατιδες???

Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάποια αιτία.... Κάτι της το προκαλεί... Εύχομαι πραγματικά να βρείτε λύση....

Πόσο καιρό τώρα τρώει την ειδική τροφή?
ευχαριστούμε για τις ευχές!
τρώει τη συγκεκριμένη τροφή περίπου 10 μέρες, έχουμε δηλ μέλλον να αποκλείσουμε τη τροφική αλλεργία.
καθαρίζω τα πάντα με ξίδι και σόδα
μαλακτικό δεν χρησιμοποιώ, τα ρούχα τα πλένω με αριέλ, άλλαξα σε σκιπ, κάποια στιγμή έβαζα και dentol μήπως βγάλω άκρη, αλλά τπτ.
μούχλα δεν έχουμε, το σπίτι είναι καινούριο, ως και αφυγραντήρα πήρα μήπως και είναι ακάρεα και το χειμώνα έχει υγρασία στο σπίτι και αναπτύσσονται, αλλά τπτ..
προσπαθώ και εγώ να βγάλω άκρη αλλά προς το παρόντ τίποτα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:45, 14-06-18:

Είναι πολύ νωρίς ακόμα με την τροφή... Όντως....

Πάντως κάτι την πειράζει... Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σαν αυτοανοσο?????

Δες αυτά που σου έστειλα και αν μπορείς κλείσε ένα ραντεβού να τη δούνε... Μπορεί να βρεθεί λύση από εκεί... Το εύχομαι ολόψυχα....
Να μας ενημερώνεις για το πως πηγαίνει.... Μακάρι να πάψει γρήγορα να ταλαιπωρειται η γλυκιά μου...
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:19, 06-08-18:

Μετά απο σχεδόν δυο μήνες υποαλλαργική τροφή (θα τη συνεχίσουμε τουλάχιστον για έναν μήνα ακόμα και βλέπουμε), πήγα τη Ράφη πριν απο 20 μέρες περίπου στη κτηνίατρο που κουράρει τα ζωντανά της αδερφής μου στην Πάτρα. Παρατηρήσαμε ότι τα σπυράκια της Ράφη πέφτουν (εξαφανίζονται τελείως) όταν τα βάζω μεγάλη ποσότητα φουσικορντ, για 2 φορές/ημέρα για 3 εως 7 μέρες. Στα αυτιά της έχουν να εμφανιστούν κοντά 15-20 μέρες! Η γιατρός είπε ότι εφόσον δεν έχει συνεχή-επίμονο κνησμό και πληγές, τα οποία θα υποβάθμιζαν τη ζωή της Ράφη, καλό είναι να βάζουμε φουσικορντ και όχι κάποια άλλη εναλλακτική όπως έιναι η κορτιζόνη. Η κληνική της εικόνα ακόμα και σε περίοδο έξαρσης είναι καλή και αντιμετωπίσιμη με φουσικορντ. Αυτο το χρονικό διάστημα έχει μόνο 2 προς εξαφάνση σπυράκια στην κοιλίτσα της, γενικά δεν έχει κνησμό πουθενά εκτός απο 3-4 φορές που μπορεί να ξυθεί στον λαιμό της χωρίς να έχει τίποτα άλλο. Για κάθε νεότερο θα σας ενημερώσω.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:56, 06-08-18:

Μπραβο Τονια μου,θετικα τα νεα σας...και ακομα καλυτερα ευχομαι να πανε!
Καλα κανεις και ενημερωνεις ειναι πολυ σημαντικο,διοτι βοηθιουναι και αλλοι με παρομοιο προβλημα!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,417 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:04, 06-08-18:

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας κι έτσι να συνεχίσετε, μέχρι να εξαφανιστούν εντελώς και να μην ξαναενοχλήσουν την Ράφη.
Κι αν αργότερα τύχει να εμφανιστούν κανα-δυο, με λιγότερη ποσότητα φουσικόρτ θα αντιμετωπιστούν άμεσα με επιτυχία.

Η φουσικόρτ, περιέχει επίσης κορτιζόνη, γι αυτό βεβαιώσου ρωτώντας τη γιατρό που την κουράρει κατά πόσο είναι ασφαλής η μακροχρόνια συνεχής χρήση ή καλό είναι να υπάρχει που και που κάποιο διάλειμα που να μη γίνονται επαλείψεις και να επαναλαμβάνονται μόνο σε περιόδους έξαρσης.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:52, 06-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Πολύ ευχάριστα τα νέα σας κι έτσι να συνεχίσετε, μέχρι να εξαφανιστούν εντελώς και να μην ξαναενοχλήσουν την Ράφη.
Κι αν αργότερα τύχει να εμφανιστούν κανα-δυο, με λιγότερη ποσότητα φουσικόρτ θα αντιμετωπιστούν άμεσα με επιτυχία.

Η φουσικόρτ, περιέχει επίσης κορτιζόνη, γι αυτό βεβαιώσου ρωτώντας τη γιατρό που την κουράρει κατά πόσο είναι ασφαλής η μακροχρόνια συνεχής χρήση ή καλό είναι να υπάρχει που και που κάποιο διάλειμα που να μη γίνονται επαλείψεις και να επαναλαμβάνονται μόνο σε περιόδους έξαρσης.
Τη ρώτησα και μου είπε ότι καλό είναι να βάζει έως 7 μέρες. Της ραφη της εξαφανίζονται πολύ νωρίτερα. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα Από τη χρήση της γιατί απορροφάται σε μικρή ποσότητα σε σχέση με την ενέσιμη μορφή. Φυσικά να αναφέρω ότι της κάναμε γενικές εξετάσεις και είναι αριστες! Είναι μια υγιεστατη κυρία!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    rodirdi

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους