Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,744 εγγεγραμμένα μέλη και 714,600 μηνύματα σε 22,126 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:31, 20-11-06:

Θετω το ερωτημα (κυριως προς τους γιατρους του site) γιατι κι εγω εχω μπερδευτει.

Γνωριζα οτι για τα αρσενικα πχ. η ηλικια των 8 μηνων ειναι ενταξει.

Στην τελευταια επισκεψη ο κτηνιατρος (να διευκρινησω οτι δεν ηταν ο ιδιος εκει αλλα ο συνεργατης του, κτηνιατρος επισης και νεος σε ηλικια) μου ειπε ξεκαθαρα: Πρεπει να αφηνουμε το ζωο να αναπτυχθει πληρως σωματικα και μετα να γινεται η Στειρωση.
Τονισε οτι ο αρσενικος γατος πρεπει να στειρωθει στον 1 χρονο.
Προσωπικα θα ακολουθησω τη συμβουλη του, αλλα επειδη εχω στειρωσει αρκετα γατια αρκετα πριν την ηλικια αυτη, μου κανει εντυπωση που δεν μου το ειπαν αλλοι γιατροι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:12, 20-11-06:

Αυτό μου έχει εξηγήσει και ο δικός μου. Πρέπει να στειρώνουμε τα ζώα μόλις αυτά αναπτυχθούν πλήρως. Απλά η πλήρης ανάπτυξη ποκίλει σε κάποιες ράτσες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 13:17, 20-11-06:

Την σαρδελα την στειρωσαμε προσφατα, πριν 1μιση μηνα.Περιπου 1 χρονων ηταν.
Πριν απο την στειρωση, ειχε γεννησει μια φορα. Νομιζω οτι διαβασα στο site(μπορει και καπου αλλου)οτι αν οταν γεννησουν δεν ειναι πληρως αναπτυγμενες, τοτε σταματαει η αναπτυξη τους.
Εγω την βλεπω να εχει μεγαλωσει, και μετα την γεννα και μετα την στειρωση. Εχει παχυνει και εχει αναπτυχθει. Ειναι λιγο πιο μικροσωμη απο τις γατες του κηπου(αστειρωτες), αλλα οχι οτι ειναι "μπασμενο"!

Παράθεση

helena11185

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helena11185
H helena11185 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H helena11185 έγραψε στις 15:37, 20-11-06:

τον δικό μου τον γάτο τον στείρωσα 3 μηνών κατόπιν συνεννόησης και επιβεβαίωση του γιατρού

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 15:41, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από helena
τον δικό μου τον γάτο τον στείρωσα 3 μηνών κατόπιν συνεννόησης και επιβεβαίωση του γιατρού
3 μηνών γράφεις? Βλέπω καλά? Δεν είναι ΠΟΛΥ νωρίς??

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:42, 20-11-06:

Η ανάπτυξή του είναι φισιολογική?

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:42, 20-11-06:

Συγνώμη... φυσιολογική εννοούσα...

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 15:48, 20-11-06:

Στην αμερικη τα ζωα τα στειρωνουν απο πολυ μικρα Εχουν τεχνικες που εδω δεν εχουν αναπτυχθει ακομα. Ο κτηνιατρος μας ειχε πει οτι απο 6 μηνων και πανω μπορει να γινει στειρωση σε γατες χωρις προβλημα αναπτυξης η οτι δηποτε αλλο.Και πιστευω οτι πραγματι απο αλλη εμπειρια καλο ειναι να στειρωνονται μικρα εστω απο 6 μηνων και πανω . Βεβαια οι κτηνιατροι μπορουν να μας διαφωτισουν ακομα καλυτερα .Isavas? mel?

Παράθεση

helena11185

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helena11185
H helena11185 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H helena11185 έγραψε στις 15:53, 20-11-06:

Υποθέτουμε ότι γεννήθηκε 15 Ιουλίου και του την έκανα την στείρωση πριν ένα μήνα περίπου. Ο γάτος είναι μια χαρά, έχει μεγαλώσει, είναι όλα φυσιολογικά και ο γιατρός είναι κορυφαίος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 10-11-11 στις 20:24. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους
Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 16:08, 20-11-06:

3 μηνων ομως δεν ειναι παρα μα παρα πολυ μικρος για στειρωση???

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 17:43, 20-11-06:

Υπάρχουν πολλές απόψεις για το θέμα. Γενικά, οι γάτες (θηλυκές, αρσενικές) θα πρέπει να στειρώνονται μετά τους 6 μήνες. Οι τεχνικές στείρωσης πριν από την εφηβεία δεν έχουν υιοθετηθεί ακόμα, ούτε στην Αμερική.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 17:47, 20-11-06:

Προφανως τοτε με ενημερωσαν λαθος για την Αμερικη . Επειδη μου ειχε φανει πολυ περιεργο το οτι μπορει να στειρωνονται απο τοσο μικρα επεμενα για το αν οντως μπορει να γινεται Και η συζητηση ειχε γινει με κτηνιατρο οποτε δεν ειχα λογο να αμφιβαλω.
Τελικα ειναι αληθεια οτι δεν αναπτυσονται κανονικα μετα την στειρωση?

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 17:52, 20-11-06:

Εχω και εγω μια ερωτηση.Ποτε μια γατα θεωρειται ενηλικη?

Παράθεση

isavvas

Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 17:53, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από giota
Τελικα ειναι αληθεια οτι δεν αναπτυσονται κανονικα μετα την στειρωση?
Μόνο αν η στείρωση γίνει πριν από την ενηλικίωση (περίπου 6-7 μηνών).

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:55, 20-11-06:

Αυτό μου το είχε πει κι ο δικός μου κτηνιατρος. Να περιμενω δηλ όσο μπορώ για να ολοκληρωθει η αναπτυξη. Εγώ πάντως στους 8 μηνες με το που ξυπνησαν οι ορμες του τον στειρωσα γιατι ειχε τρελαθει με τον αρρωστο γατουλη μου (να τον κουτουπώσει οποσδήποτε ήθελε) κι εγώ ηθελα ο γατουλης να ειναι ηρεμος. Πάντως ασχετως στειρωσης αναπτύχθηκε μια χαρά. Τεράστειος είναι ο άτιμος

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 18:14, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Εχω και εγω μια ερωτηση.Ποτε μια γατα θεωρειται ενηλικη?
νομιζω οτι γυρω στο χρονο θεωρειται ενηλικη.

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xtina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 13:36, 28-11-06:

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για να στειρώσω τη γατούλα μου? Η Κίρα είναι 9 μηνών και είμαι ακόμα σε δίλημμα… Να την στειρώσω η θα ήταν καλύτερα να ζευγαρώσει μια φορά. Έχω ακούσει(δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει) πως αν τις στειρώσεις χωρίς να έχουν ζευγαρώσει τουλάχιστον μια φορά παθαίνουν κατάθλιψη… Φοβάμαι όμως πως αν μείνει έγκυος να επιβαρυνθεί η κατάστασή της, γιατί το ποδαράκι της δεν έχει επανέλθει πλήρως μετά την πτώση της. Ακόμα, αληθεύει πως μετά την στείρωση σταματάει η ανάπτυξη τους? Κάθε γνώμη και συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:44, 28-11-06:

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23019
Εδω θα βρεις απαντηση σε αυτο που ρωτας. Για τα υπολοιπα ρωτα και τον γιατρο της Κιρας.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:08, 28-11-06:

Προσωπικη γνωμη ( εχω τεσερα θυληκα) να τη στειρωσεις αμεσα μη φοβασαι τιποτα δε παθαινει α εξακολουθεις να την παιζεις αν ειναι μονη πολλες ωρες οποιαδηποτε γατα παθαινει. Μη το σκεφτεσαι αν εχει προβλημα με το ποδι η εγκυμοσυνη ειναι η επιβαρυνση οχι η στειρωση κι ασε το γιατρο να λεει ξερεις τι ζορι θα τραβηξεις με τα γατακια? δε θα ζησουν ολα αντε να τα χαρισεις μετα, πολλοι γιατροι το λενε αυτο τελειως θεωρητικα κι αλλοι το λενε γιατι θα τους φερεις και τα γατακια μετα... στη πραγματικοτητα για μενα μονο αν εχεις σιγουρους ανθρωπους ναπαρουν τα γατακια αφησε τη να γεννησει και ουτως η αλλως η συγκεκριμενη θα δυσκολευτει και πολυ γιατι τετοια ταλαιπωρια δηλαδη??? Καλυτερα να της παρεις αλλη μια να παιζει για να διατηρηθει σε καλη υγεια.

Παράθεση

nellos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nellos
. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O nellos έγραψε στις 19:48, 29-11-06:

θα προτιμούσα να μην στειρώσω τη γατούλα μου. υπάρχει κάποια άλλη λύση πέρα από την εγχείρηση? θα ήθελα κάποια στιγμή να γίνει μανούλα, είναι κρίμα να περιορίζουμε τις γενετήσιες ανάγκες των ζώων μας αλλά απο την άλλη σκέφτομαι πόσο ταλαιπωρούνται και αυτά αλλα και εμείς και όλες τις ασθένειες που έχω ακούσει κατα καιρους. θέλω μια αναστρέψιμη "επέμβαση" έτσι αν κάποια στιγμή οι συνθήκες είναι κατάλληλες να γίνει μαμα! κάπου επίσης άκουσα (αν και μου φαίνεται πατάτα) πως η στείρωση πρέπει να γίνει πριν νοιώσουν οποιαδήποτε επιθυμία για αναπαραγωγη γιατί τότε οι "παρενέργειες" παραμένουν ανεξαρτήτως στείρωσης. μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 21:50, 29-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από nellos
θα προτιμούσα να μην στειρώσω τη γατούλα μου. υπάρχει κάποια άλλη λύση πέρα από την εγχείρηση? θα ήθελα κάποια στιγμή να γίνει μανούλα, είναι κρίμα να περιορίζουμε τις γενετήσιες ανάγκες των ζώων μας αλλά απο την άλλη σκέφτομαι πόσο ταλαιπωρούνται και αυτά αλλα και εμείς και όλες τις ασθένειες που έχω ακούσει κατα καιρους. θέλω μια αναστρέψιμη "επέμβαση" έτσι αν κάποια στιγμή οι συνθήκες είναι κατάλληλες να γίνει μαμα! κάπου επίσης άκουσα (αν και μου φαίνεται πατάτα) πως η στείρωση πρέπει να γίνει πριν νοιώσουν οποιαδήποτε επιθυμία για αναπαραγωγη γιατί τότε οι "παρενέργειες" παραμένουν ανεξαρτήτως στείρωσης. μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?
Οι παρενέργειες των μη χειρουργικών (παροδικών) στειρώσεων είναι πολύ μεγαλύτερες. Η χειρουργική στείρωση έχει ελάχιστες παρενέργειες όταν γίνεται μετά την ενηλικίωση.

Παράθεση

oh-my-cat!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oh-my-cat!
H oh-my-cat! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H oh-my-cat! έγραψε στις 22:38, 21-12-06:

Εγώ που έχω μόνο τη Λίλη κ τη στείρωσα πριν λίγο καιρό πραγματικά εχω να σου πώ οτι το αποτέλεσμα μάλλον θα σε αποζημιώσει! Εμάς πρίν ηταν πολύ ατίθαση, ελάχιστα τρυφερη.. Τώρα κ παίζει παρα πολύ, είναι πολύ χαρούμενη και είναι πιο γλυκια! Σίγουρα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αν δεν ξέρεις που να δώσεις τα γατάκια!

Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 18:16, 10-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas
Η χειρουργική στείρωση έχει ελάχιστες παρενέργειες όταν γίνεται μετά την ενηλικίωση.

Θα μπορούσατε να αναφέρετε κάποιες από αυτές τις παρενέργειες; Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xtina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 18:55, 10-01-07:

Η δικία μου είναι 11 μηνών τώρα και την Τρίτη θα πάμε για στείρωση. Αν και για να είμαι ειλικρινής με τα τελευταία γεγονότα που έχω ακούσει εδώ για τις στειρώσεις και για τις παρενέργειες που έχουν στις γατούλες φοβάμαι πολύ μήπως και πάει κάτι στραβά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 19:51, 10-01-07:

και εγω εχω διαβασει οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα και πολυ λενε οτι δεν πειραζει να τα στειρωνεις πιο νωρις αλλα για τοσο νωρις δεν ξερω!!

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 20:45, 10-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από siam
Θα μπορούσατε να αναφέρετε κάποιες από αυτές τις παρενέργειες; Ευχαριστώ!
Τα σοβαρότερα μειονεκτήματα της χειρουργικής στείρωσης είναι:

1. Κίνδυνοι από την αναισθησία: Η χειρουργική στείρωση (ωοθηκυστερεκτομή, ορχεκτομή) είναι χειρουργική επέμβαση, η οποία έχει κινδύνους, όπως άλλωστε και κάθε χειρουργική επέμβαση.

2. Παχυσαρκία: Είναι η συχνότερη παρενέργεια. Ωστόσο, ελέγχεται σχετικά εύκολα με την κατάλληλη διατροφή και άσκηση.

3. Ακράτεια ούρων: Είναι σχετικά σπάνια, αλλά η πιθανότητα εμφάνισης υπάρχει. Ελέγχεται μάλλον εύκολα.

4. Ορμονικά προβλήματα: Είναι σπάνια.

Οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί ως παρενέργεια είναι μύθος.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 21:04, 10-01-07:

Isavvas εχω τη Οπρα που ειναι αστειρωτη και ειναι 8 μηνων και τον μικρο που ειναι 4 ή 5 μηνων. Υπαρχει περιπτωση να συμβει κανενα απροοπτο χωρις ο μικρος να δειξει σημαδια οιστρου ή ειναι πολυ μικρος;
Ευχαριστω

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Blanch
H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 15:21, 17-07-07:

Από ποιο μήνα και μετά θεωρείτε ότι μπορεί να γίνει στείρωση με ασφάλεια σε αρσενικό γατουλίνι; Πρέπει σιγά σιγά να μπει στο πρόγραμμα κι αυτό...

Παράθεση

cris

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cris
H cris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H cris έγραψε στις 15:46, 17-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch
Από ποιο μήνα και μετά θεωρείτε ότι μπορεί να γίνει στείρωση με ασφάλεια σε αρσενικό γατουλίνι; Πρέπει σιγά σιγά να μπει στο πρόγραμμα κι αυτό...
Αν δεν κάνω λάθος 6-7 μηνών.... Αλλά έχω ακούσει ότι άλλοι το κάνουν μόλις εμφανιστεί οίστρος (κοινώς ορεξούλες ). Μάλλον ο κτηνίατρος θα σε διαφωτίσει περισσότερο..

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:43, 18-07-07:

Εδω έχει ξανασυζητηθει εκτενως το θέμα.

Παράθεση

dorothy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dorothy
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O dorothy έγραψε στις 19:32, 18-07-07:

Εχω κάνει στείρωση στο γάτο μου απο τον Απρίλιο. Προχθές το βράδυ ομως ,ήρθε μια θηλυκιά γάτα και φώναζε στο δρόμο. Ο γάτος μου πετάχτηκε , πηδηξε κάτω στο δρόμο(Μένουμε σε 1ο όροφο) και εξαφανίστηκε μαζί της. Τον αναζητούσαμε όλη μέρα, περάσαμε ολα τα πιθανά σημεία που μπορεί να βρισκόταν και δεν έδωσε κανένα σημείο ζωής. Εντοπίστηκε αργά το βράδυ -παρέα με την προαναφερθείσα θηλυκιά και ούτε που μας γνώριζε... Όταν τον πιάσαμε και τον μαζέψαμε ξανά στο σπίτι έμεινε μόνο 10 λεπτά και μετα ξανάπεσε στο δρόμο και έφυγε. Η κτηνίατρος απορεί γιατί αυτά δεν τα κάνουν οι στειρωμένοι γάτοι. Τι μπορεί να συμβαίνει? Και πως μπορώ να μη χάσω το γάτο μου τελικά?

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 20:22, 18-07-07:

νομίζω ότι καταλληλότερος να σου απαντήσει είναι ένας γιατρός αλλα απ'οτι μου έχουν πει για αρκετο καιρό οι ορμόνες παραμένουν στον οργανισμό του..επίσης μήπως πρόκειται απλά για συνήθεια (δηλαδή κατι που έκανε και του έμεινε) και δεν ακολουθεί το ενστικτό του?

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 20:23, 18-07-07:

επίσης...μήπως θέλει απλά γατοπαρέα???

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 20:58, 18-07-07:

Έχω ακούσει ότι οι ορμόνες συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμα και για 6 μήνες μετά τη στείρωση. Οπότε ίσως φταίει αυτό. Από την άλλη αν το έκανε και στο παρελθόν αποτελεί συνήθεια γι'αυτόν και θα είναι δύσκολο να το κόψει. Ο γάτος μου αν και στειρωμένος τις βόλτες του δεν τις έχει κόψει, απλά δεν απομακρύνεται πολύ.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 22:49, 18-07-07:

εγώ έχω δεί στειρωμένο γάτο να το κάνει κανονικά και με τον νόμο...ποιός ξερει...άγνωστες οι βουλές της γάτας!

Παράθεση

eytyxia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eytyxia
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O eytyxia έγραψε στις 13:32, 19-07-07:

γεια σου ismini.

Μου είπαν ότι έχεις γάτο Βιρανίας. Είμαι νέο μέλος και θα πάρω ένα γατάκι Βιρμανίας.Θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου για το φύλο την απόχρωση και φυσικά για τον χαραχτήρα του.
Ποια είναι η διαφορά στην εμφάνιση μεταξύ του αρσενικού και του θυλυκού?
Έχω διαβάσει παρά πολλά, αλλά οι δικές σου πληροφορίες θα είναι "πραγματικές".
Θα περιμένω νέα σου.

Παράθεση

dorothy

Νεοφερμένος

O dorothy έγραψε στις 00:08, 20-07-07:

Ισως να σας κουράζω αλλά βρίσκομαι σε απόγνωση.. Ο γάτος μου ξαναπήδησε στο δρομο κι έφυγε με την πρώτη ευκαιρία. Στείρωση εχει κάνει απο 6 μηνών, δεν ηρέμησε όμως. Έβαλα συρματόπλεγμα στο μπαλκόνι αλλά ούτε κι αυτό τον κράτησε. Δεν αντέχω να τον χάσω. Τι να κάνω ?

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 01:10, 20-07-07:

Καταρχην να τον βρεις.... Σε ποιον οροφο μενεις; Βγες, φωναξε, παρε φαγακι κι εντοπισε τον. Αντι για συρματοπλεγμα μηπως να δοκιμαζες το προστατευτικο δυχτι που βαζουν για παιδια στις βεραντες; Εγω αυτο χρησιμοποιω.
Σε προηγουμενο σπιτι που ηταν ισογειο και δεν μπορουσα να βαλω κατι, απλα δεν ανοιγα ποτε τζαμι και παραθυροφυλλο μαζι. Ειναι το μοναδικο μπαλκονιπου εχεις;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:05, 20-07-07:

Dorothy, ελπίζω να βρέθηκε ο γατούλης...
Αν κρίνω απ'τη δικιά μου (που είναι μεγάλη εξερευνήτρια), αν το έχει βάλει σκοπό να φύγει, δε θα τον σταματήσει καμιά περίφραξη. Εμείς βρήκαμε την υγειά μας με το σύστημα σαμαράκι-λουράκι. Αν είσαι τυχερή και το συνηθίσει εύκολα, θα μπορείς να τον αφήνεις να βολτάρει χωρίς να ανησυχείς. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
Να'τη η Αρηθούλα μου, σκαρφαλωμένη στο κάγκελο, αλλά ασφαλής:

Παράθεση

dorothy

Νεοφερμένος

O dorothy έγραψε στις 15:07, 20-07-07:

Δυστυχώς ο Lordi μοιάζει ανίατη περίπτωση. Ο γιατρός του έκανε μια ένεση σε περίπτωση που φταίνε οι ορμόνες του και κυνηγάει γάτες αν και στειρωμένος. Βέβαια πάντα ήταν ''τσαμπουκάς'' ,ατίθασος και μεγαλόσωμος και είχαμε πρόβλημα να τον μαζέψουμε. Όταν ήταν μόλις 6 μηνών έκανε επειγόντως στείρωση γιατι ο οίστρος του ειχε φτάσει στο απροχώρητο και ούρλιαζε, επιτιθόταν κλπ κλπ. Του χορήγησαν ενα πολύ δυνατο ηρεμιστικό και δεν είχε επίδραση πάνω του (-Ο γιατρός απόρησε και είπε οτι τέτοιο ηρεμιστικό χορήγησε σε σκυλί Λαμπραντορ και κοιμόταν 24 ώρες).Τώρα είναι ενός έτους και είναι αισθητά πιο μεγαλόσωμος απο άλλους γάτους. Δεν θέλω να τον δέσω με λουράκι γιατί νομίζω ή ότι θα αφηνιάσει ή ότι θα μελαγχολήσει. Εύχομαι μόνο να ηρεμήσει μεγαλώνοντας γιατι δεν μου αρέσει η ιδέα να τον βλέπω όλη μέρα στη γειτονιά αδέσποτο.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 15:18, 20-07-07:

Κλεισιμο παραθυρου.....

απο πατημα αυτοκινητου ειναι καλυτερο

Παράθεση

Ina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ina
Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O Ina έγραψε στις 12:31, 23-07-07:

ΕΜΕΝΑ Η ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΕΙΝΑ 6-8 ΜΗΝΩ,ΔΗΛΑΔΗ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΝΗΛΙΚΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!

Παράθεση

!-bourboulithra-!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη !-bourboulithra-!
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O !-bourboulithra-! έγραψε στις 15:57, 06-12-07:

μπορειτε να με βοηθησετε οσον αφορα το θεμα της ερωτησης?
εχω ενα γατουλι περιπου 6 μηνων.το βρηκα αδεσποτο και θελω να του κανω στειρωση προκειμενου να γεννησει γατουλια που θα υποφερουν γιατι δεν μπορουμε να κρατησουμε κι αλλα!
επισης διαφωτιστε με αν μπορειτε στο ποσο θα κοστισουν και τα φαρμακα που θα παρει μετα,την θεραπεια αν χρειαζετε η κατι αλλο που δεν το ξερω!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:00, 06-12-07:

Κοστίζει γύρω στα 80-100 ευρώ για θηλυκό γατάκι.
Το αν θα χρειαστεί να πάρει αντιβίωση μετά εξαρτάται από τον κτηνίατρο, το κόστος πάντως είναι πολύ μικρό.
Περισότερες πληροφορίες για το θέμα θα βρεις εδώ και εδώ (πατάς στο tab "στείρωση").

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:16, 06-12-07:

Καταρχήν καλωσήρθες!!!!!!
Μάλλον εννοόυσες ότι δεν θέλεις να γεννηθούν άλλα γατάκια......

Η στείρωση κοστίζει για το θυληκό απο 60-100e ανάλογα με το γιατρό......

Τώρα δεν ξέρω άν υπάρχουν στον Βολο κάποια φιλοζωικά σωματεία, που ίσως να έιχαν καλύτερες τιμές...

Φάρμακα δεν χρειάζετε μόνο αγάπη ....... και κάποια κατάληλη τροφή για στειρωμένες γάτες (χαμηλή σε λιπραρά... για να μην παχύνουν...)

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 16:31, 06-12-07:

Συνήθως στις γατούλες είναι όσο σου είπαν τα κορίτσια και συμπεριλαμβάνεται η αντιβίωση (σπάνια χρειαζεται μετά την πρώτη που θα της δώσει ο γιατρός κι άλλη που θα πρέπει να πάρεις έξτρα).
Στους γατούληδες 50 ευρώ περίπου και είναι πιο απλή επέμβαση.
Η συμβουλή μου είναι να έχεις ένα ζεστό μέρος για μετά την επέμβαση (έστω και έξω αλλα κάπου προστατευμένα έστω και πιο ζεστά (το χαρτόκουτο ας πουμε έχει καλή μόνωση από το κρυο, ειδικά με ένα ρουχαλάκι παλιό μέσα) γιατί μετά τη νάρκωση έχουν μια μικρή υποθερμία, εκτός βεβαια αν στην κρατήσει ο γιατρός την πρώτη μέρα και στη δώσει μετά.

Παράθεση

ΒΙΚΗ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΒΙΚΗ
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O ΒΙΚΗ έγραψε στις 10:23, 08-12-07:

η στειρωση απο τα δικα μας γατακια κοστιζει περιπου 65-80 Ε.να προσεξεις μονο να ειναι καλος ο γιατρος που θα πας...

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 14:21, 20-12-07:

Εγω εχω ακουσει διαφορες τιμες..Στον πρωτο μας γιατρο η στειτωση ηταν 100 ευρω για το αρσενικο κ 150 για το θηλυκο...Εγω στειρωσα τον γατο μου τελικα 80 ευρω σε μια αλλη κτηνιατρο και την γατα μου 100 στην Αθηνα...Παιζουν πολυ οι τιμες απο γιατρο σε γιατρο τελικα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 19:32, 22-01-08:

Στο γιατρό μου (εξαιρετικός και ίσως ο καλύτερος της Θεσ/νίκης) για τις δύο γατούλες μας, μας πήρε 100 euro. Και τις έκανε μια καλλιτεχνική τομή.... 1.5 cm max!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Van_Moufas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Van_Moufas
Έχει 1 γάτα (πάνω από 8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

O Van_Moufas έγραψε στις 19:11, 10-03-08:

Από το καλοκαίρι που βρήκα τον Jack, συχνά γυρνάει σπίτι με αποστήματα (αποτελέσματα γατοκαβγάδων), και αυτό έχει ως επακόλουθο να τον κρατάω κλεισμένο σπίτι μέχρι να κλείσουν οι πληγές του και να γίνει καινούργιος.

Ο καημένος δεν μου έχει "μαρκάρει" ποτέ το σπίτι και γενικώς είναι πολύ κύριος.
Όμως, εκτός του ότι υποφέρει όταν είναι κλεισμένος μέσα, αναζητά συνεχώς θηλυκιά παρέα την οποία βρίσκει σε μια γατοκούκλα του τζάμπο. Την πρώτη φορά ήταν αστείο θέαμα όμως μετά καταλαβαίνεις ότι υποφέρει.

Μετά τα παραπάνω λοιπόν, αποφάσισα να τον στειρώσω. Και εδώ θέτω τις απορίες μου:
1ον: πριν την στείρωση χρειάζεται να του κάνω εξετάσεις ή μπορώ και μετά;
2ον: υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργικός στην νάρκωση όπως ορισμένοι άνθρωποι; και αν ναι πώς μπορώ να το μάθω αυτό;
3ον: χρειάζεται να μείνει στο ιατρείο κάποιες μέρες ή μπορώ να τον πάρω αμέσως στο σπίτι;

Πάνε χρόνια που είχα στειρώσει την Γατάρα μου και δεν τα θυμάμαι όλα αυτά...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    kalypso50, Lil Princess

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους