Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,085 μηνύματα σε 22,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 481 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,740 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:32, 07-10-10:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Όλοι μας τα περάσαμε αυτά,όμως μην φοβάσαι..ειδικά στα αρσενικά είναι πολύ πιο εύκολη η στείρωση.Και εγώ πιστεύω ότι δεν πονάνε.Απλά η νάρκωση κυρίως τα "χαλάει".Επίσης να ζητήσεις να του κάνει και παυσίπονη ένεση.Βέβαια υποτίθεται ότι είναι δεδομένο,αλλά καλύτερα εσυ να του το πεις για να είσαι σίγουρη.
Εύχομαι τα καλύτερα,και αν θέλεις γράψε μας τα νέα σας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Matina!
H Matina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Matina! έγραψε στις 20:39, 07-10-10:

Μόλις επιστρέψουμε θα σας γράψω τα νέα μας! Η νάρκωση είναι αυτό που με φοβίζει κι εμένα πιο πολύ! Αλλά ευτυχώς που υπάρχετε κι εσείς και μας λύνεται τις απορίες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:40, 07-10-10:

Να κάνει πολύ καλό έλεγχο της καρδούλας του αν ειναι ο σιαμεζακος που εχεις στο αβαταρ,και γενικοτερα να κοιταξει τις ζωτικες λειτουργιες του πριν τον ναρκωσει.

Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Matina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Matina! έγραψε στις 20:53, 07-10-10:

Ναι αυτός είναι σε μικρότερη ηλικία.Τώρα είναι σχεδον 11 μηνών. Θα τα πω όλα αυτά που μου είπατε και εύχομαι να πάνε όλα καλά. ΣΑς στέλνω και μία πιο πρόσφατη φωτογραφία μας!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,740 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:55, 07-10-10:

Είναι κουκλάκι!!!!!!!!!!..σας ευχομαι τα καλυτερα!!

Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Matina! έγραψε στις 21:00, 07-10-10:

Ευχαριστούμε πολύ! Είναι δύσκολο το βράδυ απόψε με το άγχος που έχω! Κι αυτός ο γατούλης μου σήμερα όλη τη μέρα κοιμάται καμμία σημασία δεν μου δινει!

Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Matina! έγραψε στις 12:30, 08-10-10:

Μόλις επιστέψαμε από το γιατρό Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Είναι βέβαια ακόμα ζαλισμένος περπατάει και παραπατάει αλλά δείχνει καλά. Του έκανε παυσίπονο και αντιβίωση και θα του δίνω κι εγώ για 5 μέρες. Μου είπε επίσης πως του έκανε ράμματα που απορροφούνται από τον οργανισμό. Φαγητό θα του δώσω το απόγευμα. Εξάλλου αυτή τη στιγμή δε δείχνει καμμιά διάθεση για φαγητό. Έχει κάτσει και κοιμάται κουλουρίτσα, ελπίζω να μην πονάει!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:33, 08-10-10:

Μπραβο πολυ χαιρομαι που ολα πηγαν καλα!!!Περαστικα σας λοιπον και καλη αναρρωση!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Matina! έγραψε στις 12:38, 08-10-10:

Ευχαριστούμε πολύ!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:46, 08-10-10:

Περαστικά,καλή ανάρρωση!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:47, 08-10-10:

Καλή ανάρρωση!!!!!!!!..μια χαρά βλέπω τα νέα σας!!!

Παράθεση

Matina!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Matina! έγραψε στις 15:55, 08-10-10:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ακόμα κοιμάται δεν έχει φάει τίποτα ούτε νεράκι θέλει.

Παράθεση

X-marco

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη X-marco
Ο X-marco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O X-marco I'm so welcome!! έγραψε στις 03:04, 24-12-10:

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο forum και είναι το παρόν είναι το πρώτο μου ποστ. Συγχαρητήρια για την καλη σας δουλειά και την ενδελεχή ενημέρωση σε κάθε γατόφιλο!
Το πρόβλημα-απόρία μου είναι το εξής. Εχω έναν σιαμέζο γάτο (φωτογραφία) που είναι τώρα 7 μηνών. Είμαστε μαζί 4 μήνες και κάτι και είμαστε ήδη πάρα πολυ δεμένοι. Όλα καλά και όλα ωραία. Η κτηνίατρος με ενημέρωσε στα εμβόλια για τη στείρωση που επίκειται να συμβεί αλλά μου είπε οτι πρώτα πρέπει να αναπτυχθεί εντελώς και μετά να στειρωθεί γιατί λέει οι σεξουαλικές ορμόνες βοηθάνε στη σωστή ανάπτυξη του σκελετού. Έτσι δεν τον έχω στειρώσει ακόμα και περιμένω μέχρι να τον ξαναπάω στην κτηνίατρο να με ενημερώσει ξανά. Τον τελευταίο καιρό βέβαια ο εν λόγω κύριος έχει πιαστεί στα πράσα πολλές φορες να έχει ξαπλώσει μπρούμυτα σε μια φλοκάτη που έχω στο σαλόνι να την δαγκώνει με μανία και να της μπήγει τα νύχια του βγάζοντας κι ένα χαμηλοφωνο γουργουρητό. Άμα δεν τον ενοχλήσω μπορεί να κάθεται και τρείς ώρες εκεί. Μια φορά που τον απομάκρυνα είδα ότι είχε στύση (. Με τα πολλά επειδή είχε παρατραβήξει το πράγμα, δλδ δεν κάναμε άλλο πράγμα όλη μέρα, εβαλα τη φλοκάτη στη ντουλάπα. Με αποτελεσμα όποτε ανοίγω τη ντουλαπα, να τρέχει να χώνεται μέσα και να πηγαίνει στο χαλί. Μήπως ο γατης μου βρίσκεται σε οίστρο και του θυμίζει άλλη γάτα η φλοκάτη επειδή είναι μαλλιαρή και στιλπνή και γι αυτό γίνεται όλη αυτή η ιστορία ή απλά παίζει; Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ. Βέβαια δεν έχει δείξει άλλη περίεργη συμπεριφορά (τασεις φυγής κλπ) Πρέπει να ρωτήσω τον κτηνίατρο είναι είναι βλακώδες? Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
Αντώνης.

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 09:28, 24-12-10:

σκεψου το θετικα. Θα εχεις φλοκατακια μετα κ θα μπορεις να το εκμεταλευτεις εμπορικα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 09:45, 24-12-10:

Αντώνη καλώς ήλθες
Στην ηλικία αυτή ξεκινά κι ο οίστρος του γάτου αφού είναι 7 μηνών. Περισσότερες πιθανότητες να είναι η εποχή κατάλληλη για να τον ευνουχίσεις (μου στοιχίζει πολύ αυτή η λέξης). Κάνε μια άλλη δοκιμή. Όταν θα φοράς πουλόβερ κάντον με το παιχνίδι να ανέβει πάνω στο μπράτσο σου όταν θα κάθεσαι στο καναπέ. Αν το καβαλικέψει σαν καουμπόη και σε δαγκάνει είναι η εποχή του. Πρόσεχε όμως. Κάλυψε τα χέρια σου με γάντια η τίποτα άλλο γιατί δαγκώνουν σχετικά δυνατά (άθελά τους βέβαια). Πάντως καλά θα είναι να τον πας στον κτηνίατρο. Τον δικό μου τον στείρωσα ακριβώς στους 7 μήνες. Πάρε τις απαραίτητες προφυλάξεις είτε μένεις σε ισόγειο είτε σε όροφο μη σου το σκάσει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:43, 24-12-10:

Καλημερα...και καλωσηρθες.
Στην πραγματικοτητα..οι θηλυκες γατες εχουν οιστρο.Στα αρσενικα..το κυριοτερο"συμπτωμα" ειναι οι τασεις φυγης..και το μαρκαρισμα σε διαφορα σημεια..με ουρα( το ψεκασμα δηλαδη) Ναι..οντως πολλοι γιατροι λενε οτι καλυτερα ειναι να εχουν αναπτυχθει πληρως..και αυτο ειναιν σωστο.Η στειρωση στα αρσενικα συνισταται απο 7 μηνων..και πανω.Παντως αν αρχισει και ψεκαζει...μπορει και να του μεινει αυτη η συνηθεια..για αυτο καιν αλλοι γιατροι συμβουλευουν να γινεαται η στειρωση πριν το ψεκασμα,ή αμεσως μολις εμφανιστει. Δες και εδω για περισσοτερες πληροφοριες.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefan...
Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 19:31, 10-01-11:

καλησπερα κ καλη χρονια .τα μικρα μου μεγαλωσαν κ εγιναν πια 7 μηνων.μηπως καποιος ξερει ποτε τα αρσενικα αρχιζουν να δειχνουν σεξουαλικη συμπεριφορα γιατι αυτα ολη μερα παιζουν κ τρωνε λες κ ειναι μωρα.κ παρολο που πισω απο την περιφραξη υπαρχουν θηλυκιες σε οιστρο αυτα δε δινουν καμμια σημασια.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 19:43, 10-01-11:

Οπου να ναι θα ξεκινησουν το ζευγαρωμα,αν δεν το εχουν κανει ηδη. Εφοσον εφθασαν 7 μηνων,γιαντα δεν τα στειρωνεις?

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 19:54, 10-01-11:

δεν τα εχω στειρωσει ακομα γιατι ο γιατρος μου ειπε οσο αργοτερα τοσο καλυτερα θα αναπτυχθει ο σκελετος τους.παντως για την ωρα ειναι πολυ ησυχα ολη μερα παιχνιδι κ υπνο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:55, 10-01-11:

Τα αρσενικα συνηθως μετα τον 7ο μηνα.Εμενα ο δικος μου..και στον 8ο μηνα που τον στειρωσα..δεν ειχε δειξει τιποτα απολυτως.
ΥΓ..ναι..στα αρσενικα...καλο θα ειναι να μην στειρων ονται πριν τον 7ο μηνα..διοτι εκτος των αλλων αυξανεται αρκετα η περιπτωση να αναπτυξουν αργοτερα ουρολιθιαση...γυρω στον 8ο μηνα..ειναι μια χαρα..αρκει βεβαια να μην εχουν αρχισει να ψεκαζουν με τα ουρα τους..οποτε και θα πρεπει να γινει η στειρωση,για να μην τους μεινει η συνηθεια

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 19:58, 10-01-11:

Κι εγώ απ' όσα ξέρω τα αρσενικά αν δε σου δημιουργούν πρόβλημα να τα αφήσεις να αναπτυχθούν πρώτα. Κάποιοι λένε αφού κλείσουν χρόνο.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

O stefan... έγραψε στις 20:06, 10-01-11:

οχι δεν ψεκαζουν,αν κ ζουν σε κηπο περιφραγμενο κ δε με πειραζει ακομα κ οταν θα το κανουν.βεβαια μπαινουν κ μεσα στο σπιτι αλλα για λιγο μετα βαριουνται κ βγαινουν.να φυγουν δε μπορουν εχει περιφραξη απο παντου.απλως πριν τους στειρωσω θα ηθελα να αναπτυξουν ολα τα δευτερευοντα χαρακτηριστικα των αρσενικων.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:18, 10-01-11:

Ρε παιδια τα γατια ζουνε σε κηπο! Μια χαρα ειναι να στειρωθουνε 7 μηνων! Εδω στειρωνουν αδεσποτα 6 μηνων ή και 5μιση. Δεν μενουν μεσα και μπορει αυριο να ζευγαρωσουν! Το ρισκαρεις?Να κολλησουν τιποτα απο καμια αδεσποτη και να αρρωστησουν? Να κολλησουν aids?

Εγω τον Σηφη τον στειρωσα 6 μηνων και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα.Και ειχε ηδη αρχισει να ζηταει γατα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-01-11 στις 20:22. Αιτία: merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 10-01-11:

Αλλο το θεμα του κηπου,και αλλο το ποτε ειναι ωριμα τα αρσενικα,και ποτε ειναι καλυτερα να στειρωθουν.
Καταρχην ο ανθρωπος λεει οτι δεν μπορουν να βγουν εξω.
Κατα δευτερον..αν δεις ολες τις ερευνες κουνελα μου...δεν ειναι και τοσο καλο να στειρωνονται οι αρσενικοι γατοι πριν τον 7ο μηνα.Και για θεματα αναπτυξης..αλλα ΚΥΡΙΩΣ για το θεμα της ουρολιθιασης.Τωρα αν βγαινουν εξω απο τον κηπο..εκει αλλαζει το θεμα..

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

O stefan... έγραψε στις 20:31, 10-01-11:

Κounelaki μαλλον δε διαβαζεις τι γραφω.δε ζουν μονο σε κηπο που μπορουν να πανε οπου θελουν.ειναι περιφραγμενος ειδικα για γατες.ουτε βγαινουν ουτε μπαινουν.ετσι ουτε να ζευγαρωσουν μπορουν ουτε να κολλησουν ολα οσα λες.οποτε γιατι να τα στειρωσω απο τωρα μιας κ δε εχουν ακομα ωριμασει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:41, 10-01-11:

Εγω ξερω αυτη την ερευνα http://www.nzva.org.nz/files/sharedi...ng_-_Aug09.pdf
που εχει αποδειχτει ποσο ωφελημη ειναι η στειρωση τον 6ο μηνα. Εγω δεν εχω ακουσει πουθενα για 1 χρονο παντως και μου φαινεται πααααρα πολυ...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:46, 10-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από stefan...
Κounelaki μαλλον δε διαβαζεις τι γραφω.δε ζουν μονο σε κηπο που μπορουν να πανε οπου θελουν.ειναι περιφραγμενος ειδικα για γατες.ουτε βγαινουν ουτε μπαινουν.ετσι ουτε να ζευγαρωσουν μπορουν ουτε να κολλησουν ολα οσα λες.οποτε γιατι να τα στειρωσω απο τωρα μιας κ δε εχουν ακομα ωριμασει.
Ok δεν το προσεξα.Δεν ειναι ομως μονο το θεμα του ζευγαρωματος. Τεσπα ειναι δικο σου θεμα κανε ο,τι θες αλλα η γνωμη μου ειναι οτι απο 6-8 ειναι η καταλληλοτερη ηλιια για στειρωση και εχουν ωριμασει.
Η ουρολιθιαση σχετιζεται με τη στειρωση,οχι ομως απαραιτητα με τη στειρωση στους 6 μηνες ή στους 12! Γιαυτο πρεπει να τρωνε ειδικη τροφη μετα. Προσωπικα εχω γνωρισει γατο με ουρολιθιαση και μαλιστα αστειρωτο,ενω τοσα αρσενικα που εχω δωσει για υιοθεσια και στειρωθηκαν στους 6-7 μηνες ποτε δεν εμφανισαν ουρολιθιαση. Αρα μαλλον ο συσχετισμος εχει να κανει με το κατα ποσο τρωνε ειδικη τροφη χαμηλη σε αλατα και μαγνησιο.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

O stefan... έγραψε στις 20:49, 10-01-11:

το να τα στειρωνουμε νωρις για να ειναι ησυχα να μην ψεκαζουν αυτο εξυπηρετει εμας οχι αυτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:50, 10-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Εγω ξερω αυτη την ερευνα http://www.nzva.org.nz/files/sharedi...ng_-_Aug09.pdf
που εχει αποδειχτει ποσο ωφελημη ειναι η στειρωση τον 6ο μηνα. Εγω δεν εχω ακουσει πουθενα για 1 χρονο παντως και μου φαινεται πααααρα πολυ...
Μα δεν είναι κρίμα 6μηνο γατάκι να ναρκωθεί για χειρουργείο. Να μεγαλώσει λίγο και μετά. Εγώ πιστεύω ότι όσο μεγαλώνει και αναπτύσσονται τα κόκαλα του δεν πρέπει να υποβάλλεται σε τέτοιες διαδικασίες ένα μικρό γατάκι.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

O stefan... έγραψε στις 20:55, 10-01-11:

τη στειρωση θα τη κανω μονο γιατι θα θελουν κ δε θα μπορουν ναζευγαρωσουν.επομενως οσο δε το θελουν ακομα γιατι να μην περιμενω αφου οι ορμονες βοηθουν στη σωστη αναπτυξη.

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:06, 10-01-11:

Δεν είναι μόνο αυτό. Ένα μικρό ζωάκι μπορεί να έχει κάποια κληρονομικά ή επίκτητα προβλήματα με την καρδιά και να μην μπορεί να αντέξει στην αναισθησία. Όταν μεγαλώσει μπορεί να ανταποκριθεί με λιγότερες πιθανότητες επιπλοκών σε αναισθησία (ή αν διαπιστωθέι πρόβλημα να αλλάξει η δόση του αναισθητικοί).

Το να στειρώνεις ενα γατάκι που δεν έχει κλείσει χρόνο και αναπτύσσεται ακόμα το θεωρώ μεγάλο ρίσκο.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 21:09, 10-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δεν είναι μόνο αυτό. Ένα μικρό ζωάκι μπορεί να έχει κάποια κληρονομικά ή επίκτητα προβλήματα με την καρδιά και να μην μπορεί να αντέξει στην αναισθησία. Όταν μεγαλώσει μπορεί να ανταποκριθεί με λιγότερες πιθανότητες επιπλοκών σε αναισθησία (ή αν διαπιστωθέι πρόβλημα να αλλάξει η δόση του αναισθητικοί).

Το να στειρώνεις ενα γατάκι που δεν έχει κλείσει χρόνο και αναπτύσσεται ακόμα το θεωρώ μεγάλο ρίσκο.
Ποσα γατια εχεις στειρωσει?

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:16, 10-01-11:

Ποσα γατια εχεις στειρωσει?
Κανένα.
Βασικά δεν είχα ποτέ δικό μου γατί να το φροντίζω σαν παιδάκι (και δεν ξέρω τα πράγματα που ξέρετε εσείς). Τα γατιά που είχα ήταν ημιαδέσποτα (τα οποία ήξεραν το σπίτι και έμπαιναν. Μόνο εμβόλια τους είχα κάνε σε 2 από αυτά για να τα βάζω στο σπίτι και να παίζω.

Απλώς δε θεωρώ καλό να υποβάλλοτναι σε αναισθησία γατιά μικρότερα των 8 μήνών Μπορεί να έχει ωφέλη η στείρωση σε αυτή την ηλικία αλλά σίγουρα είναι πιο επικίνδυνο για την υγεία του γάτου (η της γάτας).

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 21:21, 10-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Κανένα.
Βασικά δεν είχα ποτέ δικό μου γατί. Τα γατιά που είχα ήταν ιαδέσποτα (τα οποία ήξεραν το σπίτι και έμπαιναν. Μόνο εμβόλια τους είχα κάνε σε 2 από αυτά για να τα βάζω στο σπίτι και να παίζω.

Απλώς δε θεωρώ καλό να υποβάλλοτναι σε αναισθησία γατιά που 6-8 μήνών Μπορεί να έχει ωφέλη η στείρωση αλλά σίγουρα είναι πιο επίκυνδινο για την υγεία του γάτου (η της γάτας).
Οκ,αυτο μου αρκει.
Αμα η γατα εχει φθασει τα 2 κιλα περιπου δεν υπαρχει κανενας μα κανενας κινδυνος.
Καθε χρονο παρακολουθω τις στειρωσεις των εθελοντων κτηνιατρων που ερχονται στην Κρητη για στειρωσεις αδεσποτων και εχουν στειρωσει εκατονταδες γατια 4ων,5,6 μηνων χωρις ποτε να εχει υπαρξει το παραμικρο προβλημα στην υγεια και στην αναπτυξη τους. Ας μη λεμε οτι θελουμε. Η ιατρικη ειναι επιστημη και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιζεται.
Στο εξωτερικο στειρωνουν τις γατες απο 4ων μηνων. Απλα οι κτηνιατροι ειναι πολυ πιο εμπειροι και καλοι!

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 21:29, 10-01-11:

Εμένα ο γιατρός πάντως μου εξήγησε το θέμα της ουρολιθίασης στα αρσενικά μετά τη στείρωση αν γίνει σε μικρή ηλικια και μάλιστα είναι κάθετος όχι πριν τον 8ο μήνα!
Δεν ξέρω τί είναι σωστό και τί όχι αλλά εγω τον Πάρη θα τον στειρώσω σίγουρα μετά τον 8ο για να μειώσω τους κινδύνους και ας ψεκάζει μέχρι τότε. Δεν με πειράζει καθόλου μα καθόλου, αλλά αυτό μάλλον είναι προσωπική απόφαση.
Πολύ φιλικά και καλοπροαίρετα το γράφω χωρίς να παίρνω το μέρος κανενός.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:52, 10-01-11:

Στο εξωτερικο στειρωνουν τις γατες απο 4ων μηνων. Απλα οι κτηνιατροι ειναι πολυ πιο εμπειροι και καλοι!
δεν πάει να είναι και ο καλύτερος κτηνίατρος στον κόσμο, ένα χειρουργείο είναι χειρουργείο και από την στιγμή που δεν απειλείται η ζώη του ζώου άμεσα καλύτερα να καθυστερήσει όσο το δυνατόν περισσότερο. Κατά 99% δε θα συμβεί τίποτα αλλά εμείς νοιαζόμαστε για το 1% οι πιθανότητες επιπλοκών σε ένα μικρό γατάκι είναι πολύ μεγαλύτερες από ένα ώριμο γατί.

Στους ανθρώπους οι χειρουργικές επεμβάσεις των βρεφών και νηπίων γίνονται μόνο εφόσον απειλείται άμεσα η ζωή. Ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις οι αναισθησία γίνεται πιο ήπια και από εξειδικευμένη ομάδα αναισθησιολόγων βάζοντας υπόψη πολλούς παράγοντες και αφού βορβαδίσουν το παιδί με ένα σωρό εξετάσεις που εκ των πραγμάτων δεν γίνονται στα ζώα.

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 22:04, 10-01-11:

Νομίζω πως δεν έχει να κάνει μόνο με την επιδεξειότητα του γιατρού το θέμα της στείρωσης στα αρσενικά αλλά και με το θέμα της ανάπτυξης του ζώου.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:08, 10-01-11:

http://www.nature.com/news/1999/9911...s991111-8.html

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 17:35, 08-03-11:

Έχω 4 στειρωμένα γατιά κι έναν αρσενικό αστείρωτο. Εκτός ότι ήταν επισκέπτης στο σπίτι (έιχε εξελιχθεί σε σούπερ γκόμενο της γειτονιάς) -οπότε δεν ήταν εύκολο να κλείσω ραντεβού στο γιατρό-, το είχα αμελήσει. Κάτι τα οικονομικά μου που είναι χάλια, κάτι ότι δεν είχε έρθει ποτέ γρατζουνισμένος, κάτι μια ενδόμυχη ένσταση που έχω για την ανθρώπινη παρέμβαση στη ζωή των ζώων, το ανέβαλλα.

Τις τελευταίες μέρες έζησα μια εμπειρία που θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας. Ένα παράδειγμα προς αποφυγή...

Ο Τσάρλυ είχε χαθεί. Νόμιζα ότι κυνηγούσε θηλυκά, όταν μια γειτόνισσα μου είπε πως τον είδε 2-3 γειτονιές πιο κάτω να σέρνει το πίσω μέρος του. Νόμιζα ότι το έχασα το γατί για πάντα.
Την περασμένη Πέμπτη όμως, η ίδια γειτόνισσα μου χτύπησε την πόρτα, και με πήγε στον κήπο της όπου είχε πάει ο Τσάρλυ ζητώντας βοήθεια (έπαιρνε το πρωινό του στον κήπο της συνήθως κι έτσι γνωρίζονται). Ναι, ναι, μετά από 15 μέρες, έζησε.
Όμως ήταν πανβρώμικος, μέσα στα έντομα και κυρίως οι όρχεις του ήταν μελανοί και έσερνε το αριστερό του πόδι. Να μη σας τα πολυλέω, τον άφησα 2 μέρες στο κτηνιατρείο για παρακολούθηση (να ΄ναι καλά αυτοί οι άνθρωποι, μας φρόντισαν). Μάλλον τον δάγκωσε γερά άλλος γάτος πάνω στον καβγά για καμιά σουρλουλού ή μπορεί να έφαγε γερή ανθρώπινη κλωτσιά/ξυλιά.
Από το Σάββατο είναι σε ...μονόκλινο σπίτι μου. Έχει ακράτεια, οπότε καταλαβαίνετε ότι καθαρίζω και πλένω συνέχεια. Ευτυχώς είναι σχετικά δεκτικός στο "σιχαμένο" νερό και στο σαπούνι. Σήμερα παρατήρησα ότι μάλλον έχει νεκρωθεί το δέρμα στον έναν όρχι, σαπίζει και πέφτει, οπότε αύριο πάμε για επείγουσα στείρωση.

Απολογισμός:
αυτό κινδύνεψε να χάσει τη ζωή του
αυτό ταλαιπωρείται ακόμα και ποιος ξέρει για πόσο
αυτό δεν απέφυγε τελικά τη στείρωση
εγώ όλη μέρα φροντίζω το γατί και καθαρίζω το σπίτι
εγώ έχω τύψεις γιατί έχω μερίδιο ευθύνης για αυτήν την κατάσταση
έξοδα 200€

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:39, 08-03-11:

Περαστικά απ'όλους μας στον Τσάρλυ!
Το αντριλίκι πες του δεν βρίσκεται απαραιτήτως στα αυτά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:43, 08-03-11:

Περαστικα,ελπιζω να πανε ολα καλα...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:55, 09-03-11:

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που γραφεις. Μακαρι να μπορουσαν να καταλαβουν κι αλλοι ανθρωποι την αξια της στειρωσης. Δυστυχως ολα αυτα τα θεωρουν μερος της "φυσης" τους και της "φυσικης ροης" της ζωης μιας γατας. Αλλα σαφως γι'αυτους η αξια της ζωης γατας ειναι αναλωσιμη και μηδαμινη. Γιαυτο και εχω πει και θα ξαναπω οτι δεν θεωρω φιλοζωους τους ανθρωπους που ειναι κατα της στειρωσης. Οπως και να το κανουμε φιλοζωια και στειρωση πανε μαζι, ειτε οταν το ζωο ζει εντος σπιτιου, ειτε εκτος. Στην πρωτη περιπτωση βασανιζεται το ιδιο και ο ιδιοκτητης, στην δευτερη περιπτωση εγκυμονούν κινδυνοι-καμια φορα και θανασιμοι(αυτοκινητιστικα,σεξουαλικα μεταδιδομενες ασθενειες,καυγαδες,τασεις φυγεις κτλ).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elina1985

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elina1985
H elina1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H elina1985 έγραψε στις 14:59, 12-03-11:

για μενα που παντα ειχα γατους η στειρωση ειναι πολυ σημαντικη. καποτε ειχα ακουσει οτι αν στειρωσεις ενα ζωο, υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να παθει καρκινο. οταν λοιπον αλλαξα κτηνιατρο μου ειπε οτι αυτη ειναι η μεγαλυτερη μπουρδα που ειχε ακουσει. αντιθετως μου ειπε κατι που ποτε δεν το ξεχασα

"ο αρσενικος ο γατος οταν θελει να ζευγαρωσει και μυρισει θηλυκια, θα σου φυγει ακομα και αν τον προσεχεις σαν τα ματια σου. την πρωτη φορα θα γυρισει σωος. τη δευτερη δαγκωμενος, τη τριτη χτυπημενος ασχημα, την τεταρτη δε θα γυρισει καθολου"

Και οντως, ειχα ενα γατο, οποιος καταφερε και βγηκε απο παραθυρο σε ανακλιση και πηδηξε 2 οροφους κατω στην αυλη. ευτυχως το πηρα χαμπαρι εγκαιρος και τον μαζεψα. τον ειχε στροιμωξει ενας γαταρος και ο δικος μου ηταν 6 μηνων μωρο. οποτε καταλαβαινετε τι θα γινοταν.

Επιπλεον, δεν μαρκαρουν (και δεν μυριζουν) και ειναι πιο ηρεμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alkisti_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alkisti_V
H Alkisti_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 αρσενικά στο σπίτι και πολλά πολλά αδέσποτα στον κήπο! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Alkisti_V έγραψε στις 11:03, 15-03-11:

Και εγώ σαν άπειρη που ήμουν έκανα το λάθος να μην στειρώσω τον πρώτο γάτο που είχα.

Κατάφερε να επιβιώσει μόλις 3 χρόνια...Πέρασε πολλά...Μεταξύ άλλων και νεφρική ανεπάρκεια...Γλίτωσε από αυτό όμως επιστρέφοντας και πάλι στη δράση τον χάσαμε...

Ο επόμενος γάτος μου (που ήταν ο γιός του!) πήγε γρήγορα για στείρωση και δεν άφησε ποτέ το σπίτι μας...Αν και ήταν ελεύθερος στον κήπο, έπαιζε όλη μέρα και απλά παρακολουθούσε τους άγριους καβγάδες των αδέσποτων της γειτονιάς παραμένοντας αμέτοχος...

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω σίγουρα θα στείρωνα και τον πρώτο μου γάτο...Βέβαια, το καλό της ιστορίας ήταν ότι ζευγαρόνοντας με μια γατούλα της γειτονιάς αποκτήσαμε τον δεύτερο γατούλη μας που μας έκανε συντροφιά για 13 χρόνια...

Είμαι σαφώς υπέρ της στείρωσης! Και για το ίδιο το ζώο αλλά και για την ομαλή μας συμβίωση μαζί τους. Δεν είναι εύκολο να "διαχειρίζεσαι" ένα ζώο σε περιόδους οίστρου μέσα στο σπίτι. Και το ίδιο υποφέρει και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Παράθεση

effie85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη effie85
H effie85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H effie85 έγραψε στις 03:10, 16-03-11:

Καλημέρα έχω πολύ καιρό να μπώ γιατί δυστυχώς ο γατούλης που είχα χάθηκε έκανα και εγώ το λάθος να μην τον στειρώσω . Μας πήρε πολύ καιρό να το ξεπεράσουμε πλέον έχουμε υιοθετήσει έναν πολυ όμορφο και ζωηρό γάτο είναι τώρα έξι μηνών και εχει αρχίσει να "μαρκάρει" περιοχες πράγμα που κάνει έξαλλη την μητέρα μου και να νιαουρίζει δυνάτα και περίεργα. Θα ήθελα να μάθω αν ξέρετε φυσικά ποια ηλικία ειναι η κατάλληλη για στείρωση και να μου πείτε αν ταλαιπωρήτε πολυ. Επίσης ο κτηνιατρός μας συμβούλεψε πρώτα να του κανούμε μια ένεση για να αναστείλουμε τις ορμόνες του για ενα χρονικό διαστημά για να μεγαλώσει λίγο ώστε να του κάνουμε στειρωση.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:25, 16-03-11:

Καλημερα.
Ενεση στα αρσενικα,πρωτη φορα ακουω.Ουτως ή αλλως,προσωπικη μου αποψη ειναι να μην του κανεις καμια ενεση..ολες αυτες κανουν κακο.Η στειρωση στα αρσενικα ανετα γινεται τον 7ο μηνα..Μαλιστα,εφοσον εχει αρχισει να μαρκαρει.,.μην το καθυστερεις πολυ,διοτι υπαρχει η πιθανοτητα να του μεινει η συνηθεια και μετα τη στειρωση.Δες εδω .

Παράθεση

Alkisti_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alkisti_V
H Alkisti_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 αρσενικά στο σπίτι και πολλά πολλά αδέσποτα στον κήπο! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Alkisti_V έγραψε στις 09:36, 16-03-11:

Καλημέρα και από μένα.

Πρόσφατα μια φίλη μου στείρωσε δύο αρσενικά γατάκια και μάλιστα ήταν και οι δύο 6 μηνών. Από 5 μηνών και μετά μπορείς να κάνεις τη στείρωση. Ιδιαίτερα στα αρσενικά η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή σε σχέση με τα θηλυκά. Πας τον γάτο σου το πρωΐ και το απόγευμα της ίδιας μέρας τον παίρνεις στο σπίτι. Στα θηλυκά η αποκατάσταση είναι περισσότερο χρονοβόρα.

Όσον αφορά σε ενέσεις και άλλες τέτοιες μεθόδους (από όσα έχω διαβάσει και έχω συζητήσει με τον κτηνίατρο) δεν είναι και οι καλύτερες λύσεις. Κατά την άποψή μου νομίζω πως θα έπρεπε να δρομολογήσεις τη στείρωσή του για να μην ταλαιπωρείται και το ζώο αλλά και εσείς στο σπίτι.

Εγώ τη δικιά μου τη στείρωσα όταν έγινε 7 μηνών και δεν σκέφτηκα σε καμία στιγμή να καταφύγω στη λύση της ένεσης ή σε κάτι ανάλογο (άλλο φαρμακευτικό σκεύασμα για παράδειγμα).

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:42, 16-03-11:

Οι ενεσεις για τα θηλυκα..ειναι οτι χειροτερο,να προσθεσω.Δεν ξερω αν εννοει τις ιδιες ή παρομοιες ενεσεις..παντως ειναι ακρως καρκινογονες(καρκινος μαστου)

Παράθεση

cruelitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cruelitsa
H cruelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H cruelitsa =<^_^>= έγραψε στις 15:54, 01-05-11:

Επιτέλους στείρωσα και το δικό μου τώρα στα 8μηνα την Πέμπτη (αν και δεν είχε ανάγκη γιατί στη σοφίτα που το 'χω μαζί μου μόνο φεγγίτη έχω και δεν ακούγεται ούτε σκύλος απο κάτω. 2 μήνες πριν άρχισε να κάνει "ΧΧΧΧΧ" το φίλο μου στα ξαφνικά ΚΑΘΕ μέρα. Μέχρι πριν πίστευα τον συμπαθούσε και πιο πολύ από μένα γιατί όλο σ' αυτόν ανέβαινε, με το που ερχόταν αμέσως να τριφτεί πάνω του, να κοιμηθεί πάνω του κλπ. Και σκέφτηκα μόλις το στειρώσω θα ηρεμήσει. Όχι μόνο δεν ηρέμισε έγινε χειρότερο κ πιο ανηπάκουο και όσο για το "ΧΧΧΧΧΧ" πάλι το κάνει. Για πείτε γνώμες.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:47, 01-05-11:

Ο γατουλης χρειαζεται χρονο ωστε να επανελθουν οι ορμονες του σε φυσιολογικα επιπεδα.Δεν ειναι διακοπτης που τον κλεινεις,και προφανως στειρωση εκανε,οχι λοβοτομη,για να αλλαξει η συμπεριφορα του απο τη μια μερα στην αλλη.Ειδικα σε ζωα τα οποια εχουν δειξει αλλαγη συμπεριφορας λογω ορμονων,κανει περισσοτερο καιρο να επανελθει ο οργανισμος τους συνηθως,γιατι ηδη εχουν εκκριθει αρκετες ορμονες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chriskris2

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους