Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,780 εγγεγραμμένα μέλη και 715,164 μηνύματα σε 22,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 276 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 22:03, 14-10-15:

Εκτος απο την διατροφη και την προδιαθεση, η οποια προδιαθεση θεωρω οτι απανταται σε πολυ μικρο ποσοστο γατων, υπαρχει και το προβλημα της παχυσαρκιας. Τα ευτραφη γατια εχουν αυξημενο κινδυνο ουρολιθιασης και συνηθως αυτα τα γατια τεινουν να ειναι στειρωμενα και να ζουν μεσα (αυξημενη προσληψη τροφης, χαμηλη δραστηριοτητα). Υπαρχει φυσικα και ο παραγοντας του αγχους που συνηθως απανταται σε νοικοκυρια που εχουν πολλες γατες.

Κατα τα αλλα, υγρη τροφη, ασκηση, φυσιολογικο σωματικο βαρος και απουσια αγχους, θα αποτρεψουν μεγαλο μερος του κινδυνου για την συγκεκριμενη νοσο.

Τωρα αν τα στειρωμενα ειναι πιο ευαλωτα απο τα αστειρωτα δεν το γνωριζω, αλλα φαντομαι οτι αν εχεις ενα αστειρωτο στο σπιτι, το ταιζεις ξηρα τροφη, δεν ασκειται, ειναι υπερβαρο και ζει κατω απο εντονο αγχος, ισως καποια στιγμη να αρρωστησει και αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:16, 14-10-15:

Εσυ Nelliel εχεις γατουλη; Αν ναι, τι ηλικια τον στειρωσες και ειχε ποτε ουροποιητικο προβλημα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 14-10-15 στις 23:14.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:00, 15-10-15:

Ειχε ενηλικιωθει για τα καλα οταν στειρωθηκε και δεν εχει εμφανισει μεχρι τωρα καποιο προβλημα με το ουροποιητικο του. Ποτε δεν εφαγε ομως ξηρα τροφη και φροντιζω παντα να ασκειται οσο το δυνατον περισσοτερο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 09:41, 15-10-15:

Αν ομως παιζει ρολο η διατροφη ,η παχυσαρκια και το στρες στο προβλημα του ουροποιητικου δεν θα ειχαμε το ιδιο ποσοστο αναπτυξης του προβληματος και στα θηλυκα μετα τη στειρωση;Βεβαια υπαρχει ελαχιστο ποσοστο και σε αυτα αλλα λογω μεγαλης ηλικιας .Αρα εχει να κανει καθαρα με την ανατομια των γεννητικων οργανων των αρσενικων στειρωμενων γατιων και ενα ποσοστο κατα την γνωμη μου παντα βεβαια, με την στειρωση τους σε μικρη ηλικια .

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 20:35, 15-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Αν ομως παιζει ρολο η διατροφη ,η παχυσαρκια και το στρες στο προβλημα του ουροποιητικου δεν θα ειχαμε το ιδιο ποσοστο αναπτυξης του προβληματος και στα θηλυκα μετα τη στειρωση;Βεβαια υπαρχει ελαχιστο ποσοστο και σε αυτα αλλα λογω μεγαλης ηλικιας .Αρα εχει να κανει καθαρα με την ανατομια των γεννητικων οργανων των αρσενικων στειρωμενων γατιων και ενα ποσοστο κατα την γνωμη μου παντα βεβαια, με την στειρωση τους σε μικρη ηλικια .
Στο ιδιο ποσοστο το παθαινουν και τα θηλυκα, αλλα πολλες φορες το προβλημα περναει απαρατηρητο λογω του μικρου μηκους της ουρηθρας τους, η οποια δεν μπλοκαρει σχεδον ποτε. Η στειρωση στα αρσενικα εντεινει το προβλημα, οχι επειδη επηρεαζει την ανατομια του ζωου, αλλα επειδη προκαλει αυξηση του σωματικου βαρους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:21, 15-10-15:

Ναι, εχεις δικιο ισως συμβαλει και η αυξηση του σωματικου βαρους και ενας παραγοντας μπορει να ειναι η στειρωση τους νωρις ,καθως και η διατροφη αποκλειστικα μονο με ξηρη τροφη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 15-10-15 στις 21:50.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 21:29, 25-10-15:

και παλι γεια σααας!! με προβληματιζει κατι με το θεμα της στειρωσης για τον μικρο μου... ρωτησα αρκετα ατομα και μου ειπαν εφοσον δεν ψεκαζει τους τοιχους και δεν αφηνει μυρωδια δεν εχει αρχισει ακομα τιποτα, αλλα ο τομ εχει ορμες και οταν δαγκωνει τα χερια μας και τα κραταει αφηνει μερικα υγρα. ρωτησα και την κτηνιατρο που θα τον παω και ειπε ας μπει ο 7ος μηνας και μετα να ξαναενημερωσω (σε 10 μερες γινεται 7 μηνων ο μικρουλης)...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,734 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:56, 25-10-15:

Συνήθως στα αρσενικά η ηλικία κατάλληλη για στείρωση, είναι γύρω στους 8 μήνες. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που η σεξουαλική αφύπνιση αρχίζει είτε λίγο πιο νωρίς, είτε λίγο αργότερα. Καταλληλότερη για να αποφανθεί είναι η κτηνίατρος που τον παρακολουθεί και που θα ορίσει και την ημερομηνία της επέμβασης που από αυτά που περιγράφεις δεν αργεί. Άντε, με το καλό!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:56, 25-10-15:

Μα δεν είναι απαραίτητο να αρχίσει να ψεκάζει το γατί (δηλ. να έχει φτάσει στο αμήν..) για να καταλάβεις ότι έχει ορμές, είναι εμφανές από την όλη του συμπεριφορά και τις κινήσεις του, όπως λες..
Αν και οι γνώμες διίστανται, προσωπικά πιστεύω ότι ιδιαίτερα για τους αρσενικούς καλό είναι να στειρώνονται αφού κλείσουν τους επτά μήνες τουλάχιστον.. Κάντε λίγη υπομονή λοιπόν αυτές τις μέρες και σύντομα θα ηρεμήσετε κι εσείς κι ο κούκλος Τομ βέβαια...

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 06:37, 26-10-15:

Τι 6, τι 7 μηνων. Πηγαινε τον για στειρωση να ηρεμισει και αυτος, να ηρεμισετε και εσεις.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 21:29, 26-10-15:

Ευχαριστουμε για τις συμβουλες σας... στο τελος της εβδομαδας θα παμε εξεταση και θα ορισουμε και ημερομηνια για την στειρωση (μολις θα εχει κλεισει τους 7 μηνες) επισης δεν ξερω ακριβη ημερομηνια γεννησης εχω βαλει μια ημερομηνια πανω κατω, οποιος το βλεπει λεει πρεπει να ειναι μεγαλυτερο!!! ειναι ψηλο το παιδι το λενε και οι κτηνιατροι

Παράθεση

Katia Morfi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katia Morfi
H Katia Morfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Katia Morfi έγραψε στις 16:23, 27-10-15:

Καλησπέρα και από μένα είμαι η Κάτια και νέα στην ομάδα. Ο γατούλης μου ο Φρουφρου είναι κλεισμένα 8 μηνων και δεν έχει αρχίσει να ψεκάζει ακόμα. Παρ όλα αυτά η συμπεριφορά του ανυπόφορη...πηδάει και σπάει πράγματα το έχει σκάσει από μπαλκόνι σε μπαλκόνι 2 φορές και έχουμε λαχταρίσει να τον μαζέψουμε, δαγκώνει κυρίως τον άντρα μου στα πόδια και στα χέρια και φυσικά ουρλιάζει...Ο γιατρός μου είχε πει να τον στειρώσω όταν αρχίσει να ψεκάζει αλλά...μήπως να τον στειρώσω τώρα;;;Νομίζω πως βασανίζεται το παιδάκι μου...Τι λέτε;Θα υπάρχει πρόβλημα αν τον στειρώσω πριν αρχίσει να ψεκάζει;

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 16:53, 27-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Katia Morfi
Καλησπέρα και από μένα είμαι η Κάτια και νέα στην ομάδα. Ο γατούλης μου ο Φρουφρου είναι κλεισμένα 8 μηνων και δεν έχει αρχίσει να ψεκάζει ακόμα. Παρ όλα αυτά η συμπεριφορά του ανυπόφορη...πηδάει και σπάει πράγματα το έχει σκάσει από μπαλκόνι σε μπαλκόνι 2 φορές και έχουμε λαχταρίσει να τον μαζέψουμε, δαγκώνει κυρίως τον άντρα μου στα πόδια και στα χέρια και φυσικά ουρλιάζει...Ο γιατρός μου είχε πει να τον στειρώσω όταν αρχίσει να ψεκάζει αλλά...μήπως να τον στειρώσω τώρα;;;Νομίζω πως βασανίζεται το παιδάκι μου...Τι λέτε;Θα υπάρχει πρόβλημα αν τον στειρώσω πριν αρχίσει να ψεκάζει;
Ποιος γιατρος λεει οτι τα αρσενικα στειρωνονται αφου αρχισουν να ψεκαζουν;Πρωτη φορα το ακουω. Και τους δυο μου γατους τους στειρωσα 8 μηνων και δεν ειχαν ψεκασει ποτε.Το ιδιο και στο καταφυγιο-κτηνιατρειο που δουλευα.
Υπαρχουν περιπτωσεις που ξεκινανε να ψεκαζουν,στειρωνονται και δεν κοβουν την συνηθεια αυτη.Μην το καθυστερεις,στειρωσε το.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katia Morfi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katia Morfi
H Katia Morfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Katia Morfi έγραψε στις 10:59, 28-10-15:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ την επόμενη εβδομάδα θα τον πάω...ο καημένος μέχρι και το νιαούρισμά του είναι σαν παράπονο τον έχει λυπηθεί η ψυχή μου!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:11, 28-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Katia Morfi
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ την επόμενη εβδομάδα θα τον πάω...ο καημένος μέχρι και το νιαούρισμά του είναι σαν παράπονο τον έχει λυπηθεί η ψυχή μου!
Μπράβο! Καλή επιτυχία! Να δεις που θα ηρεμήσει ο μικρός σου!

Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zwrzettt93
H zwrzettt93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H zwrzettt93 έγραψε στις 15:55, 01-12-15:

Καλησπερίζω την όμορφη γατοπαρέα Έχω ένα αρσενικό αντράκι 8 μηνών,το οποίο και θέλω να στειρώσω αλλά έχω τις εξής απορίες και θα ήθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζεται τα εξής: Πότε θα καταλάβω ότι είναι στη κατάλληλη στιγμή για τη στείρωση,εννοώ δεν θα πρέπει πρωτα να παρουσιάσει τον πρώτο οίστρο και έπειτα να στειρωθεί ή δεν έχει σημασία αυτο; Έπειτα ποιο θα είναι το κόστος της στείρωσης; Τέλος θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζεται κάποιον οικονομικό αλλα και αξιολογο κτηνίατρο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.Συγνώμη για τις τοσες απορίες μου αλλά είναι το πρώτο μου σατανάκι

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 18:03, 01-12-15:

Ζωρζέτ τώρα αυτή είναι η κατάλληλη ηλικία να στειρώσεις το σατανάκι, άσχετα με τον οίστρο! Οικονομική κτηνίατρο και καλή έχει στο πανόραμα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,760 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:04, 01-12-15:

Καλη μου φιλη καλησπερα και να χαιρεσαι το γατονι σου.
Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι τα αρσενικα δεν εχουν οιστρο.Ο οιστρος(βλεπε οιστρογονα),ειναι για τα θηλυκα(που και για αυτα ειναι μυθος ο πρωτος οιστρος).Τα αρσενικα απλα ωριμαζουν σεξουαλικα.
8 μηνων λοιπον ο γατος σου ειναι ότι πρεπει για να στειρωθει.Μαλιστα αν το καθυστερησεις μπορει και να αρχισει να ψεκαζει,και αν γινει αυτο..μετα ισως και να δυσκολευτει να κοψει αυτην την συνηθεια.
Οποτε καλο ειναι να κανονισεις την στειρωση.Το κοστος στα αρσενικα ειναι περιπου απο 60-70 ευρω...80 καποιοι..μαλλον ακριβοι.
Για οικονομικο γιατρο στη θεσσαλονικη δεν ξερω να σου πω,αν ξερει καποιος προφανως και θα στο γραψει.

Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

H zwrzettt93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H zwrzettt93 έγραψε στις 18:23, 01-12-15:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Μου έχουνε πει για οικονομικη γιατρο στο πανοραμα οπως μου ειπες κι εσυ οποτε θα το ψαξω και καλυτερα,μηπως βολεψει απλα μενω κεντρο.Έχουμε κάποια κτηνιατρο βεβαια που καναμε τα πρωτα μας εμβολια απλα μου φανηκε κάπως τσιμπημενη στις τιμες και εφοσον ειμαι και φοιτητρια κ δεν εχω και μεγαλες οικονομικες δυνατοτητες ψαχνω για κατι οικονομικοτερο

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:06, 01-12-15:

ο Δασκαλοπουλος ειναι οικονομικος, νομιζω καπου στα 50 ευρω, αυτην στο πανοραμα την ακουσα και εγω απλα μου φανηκε υπερβολικα φθηνη, ακουσα απο γνωστους μου οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα που εκαναν σε αυτην αλλα κανει καπως γρηγορη προχειρη δουλεια, να φανταστεις δεν κλεινεις ραντεβου και δεν συμβουλευει τιποτα. αλλα ολα αυτα ειναι λεγομενα που μου εχουν πει,, δες λιστες, παιρνε τηλεφωνα 3-5 γιατρους και μετα αποφασισε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 00:29, 02-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu
ο Δασκαλοπουλος ειναι οικονομικος, νομιζω καπου στα 50 ευρω, αυτην στο πανοραμα την ακουσα και εγω απλα μου φανηκε υπερβολικα φθηνη, ακουσα απο γνωστους μου οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα που εκαναν σε αυτην αλλα κανει καπως γρηγορη προχειρη δουλεια, να φανταστεις δεν κλεινεις ραντεβου και δεν συμβουλευει τιποτα. αλλα ολα αυτα ειναι λεγομενα που μου εχουν πει,, δες λιστες, παιρνε τηλεφωνα 3-5 γιατρους και μετα αποφασισε.
Επειδή λογικά μιλας για τη γιατρό στην οποία πηγαίναμε τη γατούλα μας όσο ζούσαμε Θεσσαλονίκη (εγώ όπως και εκατοντάδες άλλοι καθώς είναι πασίγνωστη στη Θεσσαλονίκη), θα σου εγγυηθώ ότι είναι πολύ καλή γιατρός που δεν κάνει πρόχειρη δουλειά, ειλικρινά δεν ξέρω από πού βγήκε αυτό και θεωρώ ότι την προσβάλλει.

Είναι άνθρωπος που νοιάζεται και αγαπάει τα ζώα που βλέπει πιο πολύ -που λέει ο λόγος- κι απ' τους ιδιοκτήτες τους. Ξέρω ότι ειδικά σε περιόδους πολλών στειρώσεων, γιατί δουλεύουν μαζί της πολλοί εθελοντές, φτάνει να κάνει και 15 στειρώσεις τη μέρα, έχει δηλαδή εμπειρία με το κιλό σ' αυτό το θέμα. Έχει ασχοληθεί με αποκατάσταση κινητικού προβλήματος σκύλου που διάφοροι γιατροί και κλινικές είχαν ξεγράψει ως "θα μείνει ανάπηρο, τελείωσε" και ασχολήθηκε σε τέτοιο βαθμό που το σκυλί βελτιώθηκε πολύ, άρχισε να ψιλοπερπατάει και συνέχισε τη θεραπεία του στη Γερμανία, όπου η ίδια γιατρός πρότεινε/κανόνισε/ασχολήθηκε να το στείλει. Αυτό το λέω γιατί βρέθηκα παρούσα στο ιατρείο όσο ετοιμαζόταν το διαβατήριο και έκανε τελευταίο τσεκαπ αυτό το σκυλάκι και ρώτησα από περιέργεια τι έπαιζε.

Η γιατρός αυτή ήρθε στο σπίτι μας ανήμερα των Φώτων, 8 η ώρα το βράδυ μέσα σε αδιανόητα κακό καιρό, απλά επειδή όπως μας είπε "μην έρθετε απ' το ιατρείο, μην ταλαιπωρείτε τη γατούλα, θα περάσω εγώ ούτως ή άλλως απ' τη γειτονιά σας για κάτι άλλο οπότε θα έρθω να τη δω κιόλας", και ήρθε να την τσεκάρει και να της κάνει αντιβιοτική ένεση - ενώ η γάτα δεν είχε καν κανένα φοβερό πρόβλημα. Επίσης δε μας χρέωσε την επίσκεψη καθώς όπως είπε "ήταν ούτως ή άλλως στη γειτονιά". Ξέρετε πολλούς που θα έκαναν κάτι τέτοιο και μάλιστα ανήμερα αργία, μέσα στο καταχείμωνο; Και πολλά άλλα παραδείγματα έχω της μετεγχειρητικής φροντίδας που έδωσε στη γατούλα μας μετά τη στείρωση αλλά δεν έχει σημασία. Στους συνηθισμένους κτηνιάτρους δίνεις ένα κατοστάρικο για στείρωση θηλυκιάς και σου δίνουν τη γάτα πίσω μισοκοιμισμένη ακόμα απ' την αναισθησία. Εμάς μας είπε να την πάμε ουσιαστικά 8 ώρες πριν το χειρουργείο για να την παρακολουθεί και να την έχει χωρίς φαΐ και νερό, έκανε το χειρουργείο, μας πήρε να μας πει πώς πήγε και την κράτησε και ένα 24ωρο ακόμα να την παρακολουθεί. Όλα αυτά στη μισή τιμή και παρακάτω απ' τους συνθισμένους κτηνιάτρους.

Ραντεβού δεν κλείνεις με ακρίβεια δεκάλεπτου μεν, καθώς η γυναίκα δουλεύει ασύλληπτα πολλές ώρες οπότε μπορεί και βλέπει πολύ κόσμο, όμως πάντα παίρνεις τηλέφωνο πριν και ρωτάς, προφανώς. Σε μας είχαν τύχει φορές που όντως δεν είχε χρόνο να μας δει οπότε πήγαμε άλλη μέρα. Τα τελευταία χρόνια επειδή προφανώς είχε ακόμα περισσότερη δουλειά, είχε και βοηθό η οποία όντως σημείωνε και κανόνιζε ραντεβού. Για το "δε συμβουλεύει τίποτα" επίσης διαφωνώ κάθετα, καθώς είναι η μόνη κτηνίατρος που μας έχει δώσει οδηγίες, συμβουλές, μας έχει πει κόλπα, μας έχει δώσει πληροφορίες απ' την εμπειρία της, όποτε τη ρωτήσαμε μας έδωσε σαφέστατες και ολόσωστες οδηγίες. Έχουμε έρθει Αγγλία και τις προάλλες είχε η γάτα ένα πρόβλημα, την πήγαμε σε 2 κτηνιάτρους εδώ και μου έκανε εντύπωση το πόσες λίγες ερωτήσεις μας έκαναν και πόσες (μηδενικές) συμβουλές μας έδωσαν και έλεγα "αχ πού είσαι Φαλτσή να καταλάβεις αμέσως τι έχει η γάτα και να μας πεις τι να κάνουμε". Το μόνο που συμφωνώ είναι ότι το ιατρείο είναι κάπως πρόχειρο και όχι μοντέρνο/ντιζαϊνάτο/διακοσμημένο, το οποίο δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να πω την αλήθεια - είδα κι άλλους κτηνιάτρους που ήταν πολύ λάδι και τηγανίτα τίποτα, το στηθοσκόπιο μονίμως γύρω απ' το λαιμό τους μάρανε και τα ντιζαϊνάτα εξεταστήρια.

Σόρι που το μήνυμά μου φαίνεται λίγο "άκου να σου πω" δεν έχω καμια τέτοια πρόθεση ειλικρινά, στο ορκίζομαι και ζητώ συγγνώμη που φαίνομαι λίγο γκαζωμένη. Απλά αυτή τη γυναίκα τη θεωρώ αφενός πολύ καλή γιατρό καθώς σε ό,τι χρειαστήκαμε μείναμε ευχαριστημένοι 200%, με πολύ μεγάλη εμπειρία σε χειρουργεία και δύσκολα περιστατικά και με μια αντιμετώπιση των ζώων ως πλάσματα αγαπημένα για τα οποία ενδιαφέρεται και δε σε κοιτάει ως τσέπη. Αυτό δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού και το εκτιμώ ακόμα αφάνταστα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 02-12-15 στις 00:43.
Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

H zwrzettt93 έγραψε στις 00:29, 02-12-15:

Ο Δασκαλόπουλος σε ποια περιοχή βρίσκεται;Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση,θα κανω μια μικρη ερευνα και αποφασισω

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 00:39, 02-12-15:

Ο Δασκαλόπουλος είναι σε έναν κάθετο δρόμο στη Μαρτίου, στο ύψος της Βασιλίσσης Όλγας περίπου. Ο Αμασλίδης είναι επίσης πολύ γνωστός, στην Αδριανουπόλεως στην Καλαμαριά - βασικά πιο πολύ Ντεπώ περιοχή παρά Καλαμαριά. Οι πιο γνωστοί είναι αυτοί οι δύο και η Φαλτσή στο Πανόραμα, νομίζω αυτοί οι 3 είναι οι πιο γνωστοί κτηνίατροι στη Θεσσαλονίκη και έχουν και οι 3 πολλή εμπειρία σε χειρουργεία καθώς στείρωναν με φιλοζωικές. Οπότε σε όποιον και να πας θα είσαι μια χαρά. Καλή επιτυχία!

Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

H zwrzettt93 έγραψε στις 02:11, 02-12-15:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Θα κανω κάποια τηλέφωνα κι ελπίζω να καταλήξω κάπου

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 17:19, 02-12-15:

εγω δεν εχω καμια εμπειρια αλλα σου λεω απο τριτα προσωπα μου ειπαν οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα, απλως ειχαν αυτα τα παραπονα, ο καθενας μπορει να κανει αναλογα και με τις απαιτησεις πιστευω αλλα ειλικρινα δεν ξερω τιποτα για την συγκεκριμενη απο προσωπικη εμπειρια... εσυ που εχεις παει πολλες φορες,θελω να ρωτησω καποια πραγματα ακομη. εγω μεχρι τωρα πηγαινα στην κτηνιατρικη ΑΠΘ μετα για την στειρωση σε μια κοντα στην περιοχη μου που για στειρωση μαζι με αντιβιωση πηρε 60 ευρω, αλλα εχει εναν περιορισμο στο ωραριο της για επισκεψεις και με προβληματιζει αυτο, αυτη στο πανοραμα δεχεται πολλες ωρες; ειναι οικονομικη η εξεταση της; ψαχνω εναν κτηνιατρο που 1ον να μπορει να το κραταει το ζωο (οπου εχω παει το κραταω εγω μονιμως) 2ον να δειχνει αγαπη προς το ζωο, το τυπικο δεν με κανει να νιωθω ωραια, και φυσικα οικονομικο γιατι στις μερες μας δεν ειναι λιγα τα 20-30 ευρω εξετασεις.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:39, 02-12-15:

ψαχνω εναν κτηνιατρο που 1ον να μπορει να το κραταει το ζωο (οπου εχω παει το κραταω εγω μονιμως)
Το να κρατας εσυ το ζωο ,δεν το κανουν οι κτηνιατροι απο κακο ,αλλα γιατι εμεις ειμαστε αυτοι που γνωριζουν τα γατακια μας και ετσι δεν θα τρομαξουν και δεν θα στρεσσαριστουν,βλεποντας ενα ξενο ανθρωπο με διαφορετικη μυρωδια απο αυτην που γνωριζουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 02-12-15 στις 19:46. Αιτία: παράθεση(quote)
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 20:11, 02-12-15:

αρα καλυτερα να το κραταω εγω, ειμαι τοσο αρχαρια σε ολα τελικα παντως οταν τον κραταω εγω δεν καθεται εχει παρει θαρρος απο εμας του σπιτιου. ετυχα σε ενα φοιτητη κτηνιατρικης που τον κρατουσε και φαινοταν να το καταφερνει, ο γατος μου δεν κουνιοταν ηταν τοσο ησυχος, επισης τον χαιδευε και του μιλουσε.

Παράθεση

eleonoract

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleonoract
H eleonoract αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H eleonoract έγραψε στις 17:30, 09-12-15:

Καλησπερα! Χθες πηγα για στείρωση τον γατουλη μου!ολα πηγαν μια χαρα! Γυρισαμε σπίτι,και σήμερα ειναι ορεξάτος και για φαγητό κ για παιχνιδι! Εχω ομως μια απορία.. Γιατι έχει ακόμα σεξουαλικες ορέξεις? Δηλαδη, αγκαλιάζει το χερι μου και βγαίνει το πουλάκι του κανονικα..οπως και πριν!ειναι φυσιολογικό αυτο?Δεν γνωριζω!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,734 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 17:43, 09-12-15:

Μην ανησυχείς, αυτό το σημάδι είναι αποτέλεσμα σεξουαλικών ορμονών που έχουν απομείνει στον οργανισμό του και οι οποίες με την πάροδο του χρόνου θα "σωθούν" μαζί με τις ορέξεις του.
Θεώρησε οτι η στείρωση έγινε κανονικά κι αυτό είναι κάτι σαν το "Κύκνειο άσμα" του ερωτικού καλέσματος

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 19:13, 29-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από eleonoract
Καλησπερα! Χθες πηγα για στείρωση τον γατουλη μου!ολα πηγαν μια χαρα! Γυρισαμε σπίτι,και σήμερα ειναι ορεξάτος και για φαγητό κ για παιχνιδι! Εχω ομως μια απορία.. Γιατι έχει ακόμα σεξουαλικες ορέξεις? Δηλαδη, αγκαλιάζει το χερι μου και βγαίνει το πουλάκι του κανονικα..οπως και πριν!ειναι φυσιολογικό αυτο?Δεν γνωριζω!
πολύ φυσιολογικό, και σε μένα το λούτρινο κουκλάκι δεινοπαθούσε μερά παρα μέρα για παραπάνω από 4 μήνες μετά την στείρωση.
μετά ξαφνικά έχασε το ενδιαφέρον του, έβγαλε ότι ήταν να βγάλει και το λούτρινο πετάχτηκε στον κλίβανο
Παράθεση

Lydiiiiiia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydiiiiiia
H Lydiiiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Lydiiiiiia έγραψε στις 20:55, 08-09-18:

Καλησπέρα σας,
έχω μια θυληκή γατούλα εδώ και 5 χρόνια, είναι στειρωμένη εννοείται. βρήκα το καλοκαίρι ένα μωρό γατουλη αδεσποτάκο και τον υιοθέτησα, τον πήρα τον ιούνιο και ήταν 1ος μηνός οπότε τώρα θα είναι περιπου 4+
Τι θα κάνω οταν τον πιάσει οίστρος?? ή δεν είναι σαν τα θυληκά που τα πιάνει? για τη γατούλα μου μου είπε η κτηνίατρος μόλις τελειώσει ο πρώτος οίστρος να την πάω μετά για στείρωση. Αλλα αν τον γατούλη τον πιάσει οίστρος με ένα θυληκό στειρωμένο μέσα στο σπίτι δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.
Έχει κανείς μια συμβούλη? Ή τι γίνεται με τα αρσενικά και τη στείρωση?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chriskris2

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους