Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,631 μηνύματα σε 22,410 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 313 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αν έχετε περισσότερα από δύο ζώα είστε ύποπτοι παράνομου εμπορίου

Γιώργος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:25, 14-01-12:

Κλέα Μοριανού 13/01/2012

Αυτή είναι η ανησυχία που εκφράζεται έντονα τις τελευταίες ημέρες στα πηγαδάκια της Βουλής και όχι το πώς θα βγει η χώρα από την οικονομική κρίση. Την ώρα αυτή βρίσκονται σε τελική ευθεία οι διαπραγματεύσεις για το περιβόητο νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς.

-------------

Ό,τι να 'ναι με πατάτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:32, 14-01-12:

E, ναι! Αφού έχουν επιλύσει όλα τα άλλα,
τώρα έχουν κάθε δίκιο να ασχοληθούν με κάτι ψιλολεπτομερειούλες που απομένουν....

γκρρρρ...το σκέφτομαι και τσαντίζομαι!!
Για προγράμματα στειρώσεων είπαν τίποτα οι χαμένοι;; (χέστηκαν...ε ναι, γιατί εκεί πρέπει να χώσουν χρήματα, όχι να πάρουν...)
...ή για τα μόνα ζώα που νοιάζονται και που βρίσκουν λεφτά είναι τελικά οι εαυτοί τους και ευλογάνε τα γένια τους με αυξήσεις των επιχορηγήσεων των κομμάτων;;;

Αν έχετε περισότερα από 2 ζώα είστε ύποπτοι παρανομου εμπορίου,
αν είστε πολιτικοί και έχετε πάνω από 2, 3, 4, 5, 6,...10, 11, σπίτια
ύποπτοι για τί είστε;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 14-01-12 στις 14:07.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,246 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:58, 14-01-12:

Εχω δει το νομοσχεδιο σε ολες του τις μορφες,και ναυτο που αποσυρθηκε..και πουθενα δεν ειδα αυτο,
Έτσι εξηγείται γιατί αποφάσισαν να επαναφέρουν την αναχρονιστική διάταξη που χρίζει τον κανονισμό της πολυκατοικίας ως τον μόνο αρμόδιο να αποφασίζει, εάν εμείς μπορούμε να έχουμε ζώα ή όχι στο σπίτι μας
,και ουτε ξερω να τεθηκε καν θεμα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:00, 14-01-12:

Μαρινακι το θυμασαι αυτο το συμβολο?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:05, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Μαρινακι το θυμασαι αυτο το συμβολο?

Ναι, ξήσιμο πηγουνίου!
Και εγώ έχω λίγη φαγούρα ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,246 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:08, 14-01-12:

Πληζ..μην τρολαρετε.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:18, 14-01-12:

Sorry Πουπου, δεν ειχα αυτη τη προθεση
Διαβασα αυτη την ειδηση χτες, ε και δεν εχω πια να πω κατι...
Ζουμε στη χωρα που αυτοματα θεωρεισαι κλεφτης και φοροφυγας αν δεν αποδειξεις το αντιθετο, που θεωρεισαι ενοχος μεχρι να αποδειξεις οτι εισαι αθωος, ε το να θεωρεισαι και υποπτος παρανομου εμποριου οταν εχεις πανω απο 2 ζωα νομιζω οτι ειναι η σταγονα που ξεχιλιζει το ποτηρι...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 14:30, 14-01-12:

Στο κανάλι της βουλής όλο το πρωί είχε την συζήτηση για το νομοσχέδιο για τα κατοικίδια. Το παρακολούθησα κι έβαλα ποστ στις 1000 που σας το έλεγα. Τίποτα από αυτά που γράφονται δεν άκουσα να λένε. Επιφυλάξεις εξεφράστηκαν για τους ξένους που θα ασκήσουν το επάγγελμα στην Ελλάδα, κι ο Ροντούλης είπε πως για τη φιλοξενία των αδέσποτων θα χρειαστούν πολλά λεφτά τα οποία δεν υπάρχουν και ζήτησε από τους συνομιλητές να του υποδείξουν τρόπους (καλομελέτα κι έρχεται ο νόμος για την φορολόγηση των κατοικίδιων). Ο Χατζηδάκης δεν εξήγησε γιατί τον έχωσε βαθιά στο συρτάρι του αλλά το έπαιξε φιλόζωος (??). Τώρα για της χαλεπές μέρες που περνάμε και ασχολούνται για τα κατοικίδια ΟΛΟΙ το δικαιολόγησαν πως "είναι πολιτισμός". Ο Πλεύρης αναφέρθηκε σε μια δίκη που ήταν παρών πριν από δυο μέρες και καταδικάστηκε κάποιος σε 9 μήνες φυλάκιση για βασανισμό ζώου, και κάποιος που μου διαφεύγει το όνομα πρότεινε τα σχολεία της χώρας να υιοθετήσουν από ένα δύο αδέσποτα.
Για το θέμα των πολυκατοικιών εγώ κατάλαβα πως θα ισχύει ο νόμος κι ο λόγος που δεν θα επιτρέπουν περισσότερα κατοικίδια είναι για να αποφυγουν περιπτώσεις εκτροφής ζώων σε σπίτια με σκοπό το κέρδος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 15:12, 14-01-12:

Φορολόγηση??? Θα κλάψω!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:26, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Για το θέμα των πολυκατοικιών εγώ κατάλαβα πως θα ισχύει ο νόμος κι ο λόγος που δεν θα επιτρέπουν περισσότερα κατοικίδια είναι για να αποφυγουν περιπτώσεις εκτροφής ζώων σε σπίτια με σκοπό το κέρδος.
Γιατί μου θυμίζει το "πονάει δόντι, κόψει κεφάλι" που μονίμως εφαρμόζεται στην Ελλάδα;
Για την φορολόγηση το σκεφτόμουν κι εγώ το πρωί. Συγκεκριμένα, έλεγα: τόσα και τόσα φορολογούν, τα άμοιρα τα κατοικίδια πώς έχουν γλιτώσει;

Ντάξει, άμα πάνε να βγάλουν λεφτά κι απ' τα κατοικίδια, τι να πω ...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 15:35, 14-01-12:

και που θα ξέρουν πόσες γάτες έχω μέσα στο σπίτι? Εκτός και αν μας καρφώσει το mycat Σας το έκρυβα τόσον καιρό, δεν έχω μόνο 4 γάτες στο σπίτι έχω..........................................................................................................................................................!!!!!!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 15:43, 14-01-12:

Σε καρφωνουν και οι γειτονες αμα θελουν...
οπως επισης δυσκολευει πολυ το να καταγραψεις τα ζωα σου στο ονομα σου (ηλεκτρονικη σημανση πχ)...

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:30, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Γιατί μου θυμίζει το "πονάει δόντι, κόψει κεφάλι" που μονίμως εφαρμόζεται στην Ελλάδα;
Αυτη την φιλοσοφία δεν έχουν οι περισσότεροι νόμοι στην Ελλάδα ??

Για την φορολόγηση το σκεφτόμουν κι εγώ το πρωί. Συγκεκριμένα, έλεγα: τόσα και τόσα φορολογούν, τα άμοιρα τα κατοικίδια πώς έχουν γλιτώσει;
Ντάξει, άμα πάνε να βγάλουν λεφτά κι απ' τα κατοικίδια, τι να πω ...
Το να ενδιαφέρονται για τα κατοικίδια αυτή την εποχή με τα χάλια που έχουμε κατά την άποψη μου είναι απλό. Αφού κάνουν το πρώτο βήμα με το νομοσχέδιο αυτό, μετά θα μας τα φορολογήσουν όπως γίνεται στην Αγγλία, Ελβετία, Γερμανία, Αμερική.

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
και που θα ξέρουν πόσες γάτες έχω μέσα στο σπίτι? Εκτός και αν μας καρφώσει το mycat Σας το έκρυβα τόσον καιρό, δεν έχω μόνο 4 γάτες στο σπίτι έχω..........................................................................................................................................................!!!!!!
Κάτι θα σκεφτούν. Αμφιβάλεις Δήμητρα γι αυτούς ?? Πχ δεν θα κάνει εμβόλια ο κτηνίατρος αν δεν έχεις το χαρτί ότι το γατάκι είναι δικό σου κι αν το παρουσιάσεις σαν αδέσποτο θα σου το παίρνει, δήθεν για να το στείλει σε καταφύγιο. Ποιος από μας θα το κάνει αυτό? Κι από εκεί και πέρα κάποιοι θα τα οικονομήσουν με τους λαθραίους εμβολιασμούς.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 19:44, 14-01-12:

Κάτι θα σκεφτούν. Αμφιβάλεις Δήμητρα γι αυτούς ?? Πχ δεν θα κάνει εμβόλια ο κτηνίατρος αν δεν έχεις το χαρτί ότι το γατάκι είναι δικό σου κι αν το παρουσιάσεις σαν αδέσποτο θα σου το παίρνει, δήθεν για να το στείλει σε καταφύγιο. Ποιος από μας θα το κάνει αυτό? Κι από εκεί και πέρα κάποιοι θα τα οικονομήσουν με τους λαθραίους εμβολιασμούς.
Καθόλου δεν αμφιβάλλω, γιατί είναι πανούργοι και διεφθαρμένοι...αλλά γιατί να με υποψιαστούν για παράνομο εμπόριο, εφόσον τα ζώα είναι στειρωμένα? γιατί να μην έχω έτσι, όσα ζώα θέλω σπίτι μου?

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:58, 14-01-12:

Ακριβώς Δήμητρα
Δυστυχώς στις απλές περιπτώσεις δεν θέλουν να βρούν απλές απαντήσεις γιατί αυτοί οι άνθρωποι ποτέ δεν μπόρεσαν να καταλάβουν πως ζει ο περισσότερος κόσμος. Πάντα στο μυαλό του πάει ότι ο πολίτης θα κάνει κάποια κομπίνα επειδή έτσι γαλουχήθηκαν αυτοί (με το μυαλό τους στην πονηριά. την ψευτιά και την κονόμα).
Όταν στους περισσότερους από αυτούς η τους μεγαλοδημοσιογράφους η γραβάτα μόνο που φοράνε κοστίζει όση η μισή σύνταξη ενός αγρότη περιμένεις να ασχοληθούν με τα απλά πράγματα ??

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 20:47, 14-01-12:

Τα παιδιά γιατί είναι έκπτωση από το φορολογητέο εισόδημα και τα ζώα θα είναι επιβάρυνση??

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 21:07, 14-01-12:

Τα παιδιά γιατί είναι έκπτωση από το φορολογητέο εισόδημα και τα ζώα θα είναι επιβάρυνση??
γιατί αυτά είναι καλό "κρέας" για τη μηχάνημα του συστήματός τους....

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 21:13, 14-01-12:

To πρωί βλέπαμε και εμείς το κανάλι της βουλής αλλά νόμιζα ότι ήταν ένα βιντεάκι χιουμοριστικό,τύπου "ελληνοφρένεια" όση ώρα άκουγα τις μαλακι....ς που έλεγε ο παπαρ..... αλλα διάβασα αυτά που γράφετε και απογοητεύτηκα ακόμα περισσότερο

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:22, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Αυτη την φιλοσοφία δεν έχουν οι περισσότεροι νόμοι στην Ελλάδα ??

Το να ενδιαφέρονται για τα κατοικίδια αυτή την εποχή με τα χάλια που έχουμε κατά την άποψη μου είναι απλό. Αφού κάνουν το πρώτο βήμα με το νομοσχέδιο αυτό, μετά θα μας τα φορολογήσουν όπως γίνεται στην Αγγλία, Ελβετία, Γερμανία, Αμερική.

Το πιο πιθανό είναι να υποχρεώσουν τον κόσμο να βάζει τσιπ στα ζώα του και να τα δηλώνει σε κάποια λίστα. Αλλά υπάρχει και εδώ πορτάκι... δηλώνεις ψέμματα ότι έχασες το ζωάκι σου

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 21:25, 14-01-12:

Το πρωι αυτό έλεγε στην απευθείας μετάδοση ότι θα είναι πια υποχρεωτικό το μικροτσιπ σε όλα τα κατοικίδια..

Θα βάλω και στο roborovski ποντικάκι μου??

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:09, 15-01-12:

Απ' ό,τι φαίνεται οι πολιτικοί της Ελλάδας έχουν λύσει επιτυχώς όλα τα μείζονα προβλήματα της χώρας όσον αφορά την κοινωνική, οικονομική, πολιτική κλπ κατάσταση μας και πλέον ασχολούνται με τις μικρολεπτομέρειες για να ολοκληρώσουν το σπουδαιότατο έργο τους...
Κι εις ανώτερα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:52, 15-01-12:

Γελοίοι..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελισσάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελισσάκι
H Ελισσάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Ελισσάκι έγραψε στις 10:16, 15-01-12:

Η φορολογία δεν είναι άσχημη ιδέα ΕΑΝ οι φόροι που θα εισπράττονται, θα ξοδεύονται και προς όφελος των ζώων, (γιατί όμως δεν πιστεύω ότι έτσι θα γίνεται στην Ελλάδα ???)
Στην Γερμανία ΔΕΝ φορολογούνται οι γάτες, ΜΟΝΟ οι σκύλοι. Το μικροτσίπ είναι υποχρεωτικό και τα ζώα καταχωρούνται κατ αυτόν τον τρόπο. Αυτό γίνεται για να μην μπορεί ο καθένας να παρατήσει το σκυλί, που δεν θέλει πια ή δεν χρειάζεται πια (όπως κάνουν εδώ όχι μόνο οι κυνηγοί) στους δρόμους. Επειδή στη Γερμανία υπάρχει η φορολόγηση σκύλων (Hundesteuer) υπάρχουν και αξιοπρεπή κυνοκομεία και επίσης δεν υπάρχουν αδέσποτα. Ένα επιπλέον καλό είναι, ότι όταν πληρώνεις για το ζωάκι που παίρνεις, θα το σκεφτείς πολύ καλά και δεν θα το πάρεις από παρόρμηση της στιγμής ή επειδή σε «πρήζει» το παιδί σου που το είδε τόσο γλυκούλι σε μία βιτρίνα, ή επειδή το έδινε τζάμπα ο γείτονάς σου, με αποτέλεσμα να συνειδητοποιήσουν μετά από δυο εβδομάδες ότι το ζώο έχει και δουλειά και σημαίνει και πολλές υποχρεώσεις.
Τα μικροτσίπ στις γάτες αποβλέπουν στην ανεύρεση του ιδιοκτήτη σε περίπτωση που χαθεί το ζώο, αμέτρητα ζωάκια έχουν επιστρέψει έτσι στο σπίτι τους, πού το κακό δηλαδή;
Το πρόβλημα όμως στην Ελλάδα είναι, ότι οι φόροι εισπράττονται χωρίς λογική και σκοπό ή μάλλον με τη λογική «να τα αρπάξουν από όπου μπορούν» και με σκοπό «να τα φαν όσοι μπορούν». Το πρόβλημα με τους νόμους επίσης δεν είναι ότι είναι κακοί ή ανύπαρκτοι αλλά ότι δεν εφαρμόζονται ή εφαρμόζονται μόνο σε αυτούς που θέλουν και όταν θέλουν οι κυβερνόντες ή καλύτερα – τα παράσιτα του τόπου αυτού…..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:49, 15-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
Το πρωι αυτό έλεγε στην απευθείας μετάδοση ότι θα είναι πια υποχρεωτικό το μικροτσιπ σε όλα τα κατοικίδια..

Θα βάλω και στο roborovski ποντικάκι μου??
Στο ποντικάκι τουλάχιστον μπορείς να βάλεις... εγώ πώς θα βάλω στα 2 stick bugs που έχω;;;; (Η ερώτηση είναι ρητορική αφού ζω στο εξωτερικό )

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 08:19, 16-01-12:

Εγώ λέω να πάω να βάλω το μηχάνημα που τοποθετεί το τσιπάκι στον κ...λο αυτού που το σκέφτηκε...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους