Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,178 εγγεγραμμένα μέλη και 718,677 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 426 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μεταφορά γάτας και ηρεμιστικό χάπι

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frankie_thess
H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H frankie_thess έγραψε στις 22:43, 12-05-11:

Γεια σας,εχω την μικρη μου λιλη 2 βδομαδες την οποια οταν πηρα επρεπε να την μεταφερω στο φοιτητικο μου σπιτι δηλαδη καναμε ενα ταξιδι 3ωρων.καθε φορα που την βαζω στον ειδικο σακο για μεταφορα κανει σαν τρελη να βγει.νιαουριζει, φερνει κολοτουμπες και γρατσουναει στο δυχτακι για να βγει.Μια γνωστη μου η οποια εχει και εκεινη γατουλα μου ειπε οτι οταν ειναι να ταξιδεψει της δεινει ενα χαπακι ειδικο για τα ταξιδια για να ηρεμει και να κοιμαται.Αν καποιος γνωριζει για αυτο το χαπι η το εχει χρησιμοποιησει παρακαλω να μου δωσει πληροφοριες.Ειναι καλο για το γατακι? Δημιουργει καποιο προβλημα? Εχει παρενεργιες?Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,528 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:46, 12-05-11:

Καλησπερα.Αυτο που ξερω εγω ειναι ,οτι οταν ειχα ρωτησει 2 κτηνιατρους παρακαλω,για να δωσω αυτο το ηρεμιστικο χαπι..και οι 2 ηταν ανενδοτοι.ΟΧΙ ηρεμιστικα.Αν μαλιστα ταξιδευεις και συχνα,οπως καταλαβαινεις ,δεν ειναι δυνατον να γινει χαπακιας το γατακι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:51, 12-05-11:

Από μικρό στα σκληρά

Παράθεση

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

H Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H frankie_thess έγραψε στις 22:58, 12-05-11:

Μονο αυτο το ταξιδι καναμε (οι αλλες φορες που μπηκε στο σακο ηταν για να παμε στην κτηνιατρο).Δεν ειχα ιδεα τι ακριβως ειναι αυτο το χαπι.Απλα φοβαμαι λιγο για την αντιδραση της... Δεν μπορω να την βλεπω να κανει ετσι. Στο ταξιδι την εβγαζα εξω την χαιδευα αλλα και η χαζουλα δεν καθοταν ηθελε να περπατησει ολο το τρενο πραγμα που δεν υπηρχει καμια περιπτωση να γινει και ετσι τραβιξε τετοια ταλεπωρια και σκεφτομαι τι θα μπορουσα να κανω για να μενει πιο ηρεμη.Μολις τωρα απεκλεισε και την παραμικρη σκεψη για αυτο το χαπι ! ευχαριστω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,528 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:01, 12-05-11:

Ακου κατι.Σαφεστατα και δεν μπορει να κυκλοφορησει στο τρενο ετσι.Ουτε κατα διαννοια.Το θεμα ειναι οτι αν ταξιδευετε συχνα,ε...καλο θα ειναι να μην συνηθισει αυτα τα χαπια.

Παράθεση

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

H frankie_thess έγραψε στις 23:13, 12-05-11:

Εννοειται! Ευχαριστω παντος

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 13:41, 13-05-11:

Το χάπι αυτό είναι έτσι κι αλλιώς απαγορευτικό για γατάκια κάτω των 6 μηνών! Μην το δώσεις, ότι και να σου πούνε! Απλά βάζε συχνά το γατάκι στο καλαθάκι και όταν αρχίσει να κάθεται για αρκετή ώρα ήσυχο , θα το επιβραβεύεις με λιχουδιά! Σιγά σιγά θα συνηθίσει!!

Παράθεση

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

H frankie_thess έγραψε στις 18:51, 13-05-11:

θα το προσπαθησω.Ευχαριστω πολυ

Παράθεση

Iliaso

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 11:20, 28-05-11:

Κατά τη γνώμη μου μία στο τόσο (στο χρόνο ή στο εξάμηνο πχ) δεν θα έχει πρόβλημα με το χάπι αν δεν είναι μικρό σε ηλικία.Για παραπάνω πρέπει να συνηθίσει λογικά.Γιατί το λέω αυτό.Από παααρα πολύ γνωστή μου γάτα() έχει συνηθίσει να κινείται αυτόνομα(είναι και σιάμ) μέσα στο σπίτι και όταν γίνονται προσπάθειες μεταφοράς με αμάξι τριγυρνάει από το πορτπαγκάζ μέχρι το τιμόνι και πάλι από την αρχή:s

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:28, 28-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Κατά τη γνώμη μου μία στο τόσο (στο χρόνο ή στο εξάμηνο πχ) δεν θα έχει πρόβλημα με το χάπι αν δεν είναι μικρό σε ηλικία.Για παραπάνω πρέπει να συνηθίσει λογικά.Γιατί το λέω αυτό.Από παααρα πολύ γνωστή μου γάτα() έχει συνηθίσει να κινείται αυτόνομα(είναι και σιάμ) μέσα στο σπίτι και όταν γίνονται προσπάθειες μεταφοράς με αμάξι τριγυρνάει από το πορτπαγκάζ μέχρι το τιμόνι και πάλι από την αρχή:s
Απαγορεύεται βασικά να έχουμε τα ζωα μας στο αμάξι εκτός κλουβιού.Είναι πολύ επικύνδινο.
Ολων μας οι γάτες αυτόνομα κυκλοφορούν στο σπίτι.Όμως στο αμάξι,,μπαίνουν πάντα στο κλουβί.Δεν τους αρέσει..αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Παράθεση

frankie_thess (Maria)

Νεοφερμένος

H frankie_thess έγραψε στις 14:17, 28-05-11:

Εγω παντος την βρικα την λυση και ειναι και φυσικη ! τις βαζω μεσα το κουβερτακι που εχει οταν κοιμαται και της βαζω κ ενα παιχνιδακι της και καθετε μια χαρα.παλι νιαουριζει αλλα παρα πολυ λιγο

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 14:57, 28-05-11:

εμεις δυστυχως χωρις χαπακι δεν ταξιδευουμε αν κι εγω ειμαι κατα των ηρεμιστικων..ομως η Μπειλυ στρεσσαρεται τοσο πολυ που φοβαμαι οτι θα παθει τπτ..ευτυχως θα ειναι το τελευταιο μας αεροπορικο ταξιδι τωρα κ ετσι θα γλυτωσει αυτη την ταλαιπωρια .

Παράθεση

Iliaso

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 17:27, 28-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Απαγορεύεται βασικά να έχουμε τα ζωα μας στο αμάξι εκτός κλουβιού.Είναι πολύ επικύνδινο.
Ολων μας οι γάτες αυτόνομα κυκλοφορούν στο σπίτι.Όμως στο αμάξι,,μπαίνουν πάντα στο κλουβί.Δεν τους αρέσει..αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
Ναι το ξέρω αλλά η συγκεκριμένη το κλουβί της το έχει σπάσει 2-3 φορές.Ε να την βάλεις σε κάτι άλλο από ξύλινο είναι σα φυλακή.

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chatte_blanche
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H chatte_blanche έγραψε στις 22:45, 28-05-11:

Καλησπέρα! Εμένα η κτηνίατρος μου,όταν ενημερώθηκε οτί θα ταξιδέψω παρέα με τη γατά,με πλοίο για 9 ώρες κ με 7 μποφόρ,μου έδωσε κατευθείαν τα ηρεμιστικά. Δε γινόταν αλλιώς,αφού την πρώτη φορά που ταξιδέψαμε (με 6-7 μποφόρ) έκανε 3 φορές εμετό (χωρίς το χάπι).
Έτσι όποτε ήταν να ταξιδέψω κ είχε πάνω απο 6 μποφόρ του έδινα χάπι(με την άδεια της κτηνιάτρου πάντα!!)
Πάντως θυμάμαι να μου λεέι οτι στην συχνότητα που του τα έδινα εγώ (2 φορές το χρόνο) δε θα του δημιουργούσαν πρόβλημα.
Παρενέργειες δεν είχε ο δικός μου,ούτε καν τον έπιανε το χάπι μη σου πω κ αυτό γιατί ήταν πολύ ζωηρός,(απ΄ότι είπε η κτηνίατρος)
όμως άλλα γατάκια (που έχω ακούσει), με την ίδια δοσολογία, μπορεί να κοιμόντουσαν 2 μέρες..
Οπότε, εάν έχεις σκοπό να του δώσεις, ρώτα κτηνίατρο για τη δοσολογία.

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 00:59, 29-05-11:

παρε κλουβι ωστε να μπορει να περπατησει και λιγο.οι σακοι δν ειναι ανετοι.χαπακι δινω στην γατα ου επειδη κανω ταξιδη 10 ωρων αλλιως δν εινια αναγκη.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 01:12, 29-05-11:

ναι κ εγω λογω 8ωρου ταξιδιου της δινω αλλιως για μικρες αποστασεις ποτε...

Παράθεση

renie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη renie
H renie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H renie έγραψε στις 15:33, 02-06-11:

Της δικιάς μου της είχα δώσει το μισό από αυτό που μου είχε πει ο γιατρός, αλλά έτυχε εκείνη τη μέρα να έχει κάνει εμετό και ήταν ουσιαστικά άφαγη. Την έπιασε πάρα πολύ το χάπι. Εμφανίστηκε και το τρίτο βλέφαρο στα μάτια της, πέθανα από ανησυχία. Σε 5-6 ώρες ήταν πάλι όπως πριν.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 14:50, 27-06-11:

ο Δίας νιαουρίζει συνεχώς στα ταξίδια γιαυτο και ο κτηνίατρος του έδωσε ηρεμιστικό για το ταξίδι, αλλά τα πράγματα γίνανε πολύ χειρότερα... ήταν πολύ πιο στρεσαρισμένος με το ηρεμιστικό, δεν χαλάρωσε ούτε λεπτό, απο τότε δεν του δίνω τίποτα, προσπαθώ να μην τον μετακινώ αλλιώς απλά κάνω υπομονή. έχω ακούσει για το felway σε σπρέι οτι μπορεί να είναι αποτελεσματικό, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Παράθεση

darklordvader77

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darklordvader77
Ο darklordvader77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O darklordvader77 έγραψε στις 15:28, 11-07-11:

καλησπερα γατοφιλοι!!

Ειχα την Σιρενα μου (3 μηνων περιπου) στο σπιτι μου στην Αρτα.

Κατεβηκα Αθηνα στους δικους μου και μου δωσε ο γιατρος ηρεμιστικα χαπακια για το ταξιδι να μην πανικοβληθει. Μου ειπε μισο να του δωσω καλυτερα δια στοματος και οχι στην τροφη του γιατι δε θα πιανε αλλιως. Θα κοιμοταν για 1 μερα περιπου απ οτι μου πε και δε θα καταλαβαινε χριστο.

Του εδωσα μισο αλλα δε το δεχτηκε καθολου ευκολα-ολο το εφτυνε. Με αυτα και αυτα το πηρε τελικα.. όμως κοιμηθηκε μολις 2 ωρες πριν ξεκινησουμε για Αθηνα..σε ολη την διαδρομη ηταν ανησυχο και νιαουριζε!! Ευτυχως βρεθηκε ενας φιλος να κατεβαιναμε μαζι με το αμαξι του και δεν ειχα ιστοριες με το Κτελ να μου παθαινε και τιποτα το παιδακι μου...

Όμως οταν εφτασα σπιτι με το αμαξι του πατερα μου το γατακι ειχε κατουρηθει πανω του.. ευτυχως δε λερωσε το ξενο αμαξι !!

Οι ανησυχιες μου ειναι 2:

-Απ την ημερα που ηρθε φαινεται πολυ χαρουμενο-εχει πολλους χωρους να παιζει+ μπαλκονι στο 2ο οροφο, 4 ανθρωπους να το παιζουν και να ασχολουνται μαζι του όμως εχει πολυ υπνηλια..κοιμαται σχεδον ολη μερα εδω και 3 μερες!!

-θα κατεβω Κρητη και σκεφτομουν να του εδινα ολοκληρο χαπακι μες το φαγητο του αλλα δε ξερω αν θα ξυπνησει και κατουρηθει στις 6.5+ ωρες που θα διαρκεσει το ταξιδι μας... ή αν θα του κανει κακο ολοκληρο το χαπι.. επισης να το βαλω στο αμαξι ή να το χω μαζι μου πανω στο πλοιο?? (υπαρχει ειδικος χωρος για τα κατοικιδια)

Παράθεση

vasia95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasia95
H vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H vasia95 έγραψε στις 18:36, 11-07-11:

αν και δεν εχω δώσει ποτέ τετοιο χάπι θα ελεγα πως μαλλον ειναι φυσιολογικό...ρώτησε βεβαια και τον κτηνιατρο σου για το αν φερνει υπνηλια και λιγο τις επόμενες μερες...για το δευτερο ερώτημα....τι να σου...αφού ο κτηνιατρος σου ειπε μίσο...μισό να δώσεις( τώρα το οτι θα κατουρηθεί ειναι φυσιολογικό και μαλλον αναποφευκό- σε όλες τις (ημι)ναρκώσεις το κάνουν) και φυσικά θα σου ελεγα να επιλέξεις να το εχεις μαζί σου στο καραβι και9 για να μην φοβάται και για να εισαι εσύ ησυχη

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:14, 11-07-11:

Εγω βασικα δεν θα εδινα ΚΑΘΟΛΟΥ χαπι...οχι και ολοκληρο...Και δεν ειναι κατι που το εχω βγαλει απο το μυαλο μου.Οι σωστοι γιατροι προειδοποιουν..οτι δεν κανουν καλο αυτα τα χαπια.Οταν ενας κτηνιατρος(οχι αυτος που πηγαινω τωρα),μου ειχε προτεινει να δωσω ηρεμιστικο στο γατο μου,για να μπορεσει να του κανει εμβολιο..αλλος κτηνιατρος,που του εχω μεγαλη εμπιστοσυνη,αλλα δυστυχως δεν μενει ζακυνθο,μου ειχε πει επι λεξη το εξης:Να του πεις του γιατρου,.,να το παρει ο ιδιος το χαπι..
Και μονο το οτι βλεπεις οτι με μισο,κοιμαται συνεχεια 3 μερες τωρα..φαντασου τι θα γινει με ολοκληρο..και δεν ειναι μονο αυτες οι παρενεργειες.
Οσον αφορα το αμαξι,εννοεις μεσα στο πλοιο;Ουτε κατα διαννοια..θα σκασει το ερμο...μα στο καραβι δεν υπαρχει προβλημα...εκτος απο τους χωρους ,καλοκαιρι ειναι..βγαινεις στο καταστρωμα και ειστε μθα χαρα(εννοειται παντα σε γατοφορο το γατι.)

Παράθεση

darklordvader77

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darklordvader77
Ο darklordvader77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O darklordvader77 έγραψε στις 19:51, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από vasia95
αν και δεν εχω δώσει ποτέ τετοιο χάπι θα ελεγα πως μαλλον ειναι φυσιολογικό...ρώτησε βεβαια και τον κτηνιατρο σου για το αν φερνει υπνηλια και λιγο τις επόμενες μερες...για το δευτερο ερώτημα....τι να σου...αφού ο κτηνιατρος σου ειπε μίσο...μισό να δώσεις( τώρα το οτι θα κατουρηθεί ειναι φυσιολογικό και μαλλον αναποφευκό- σε όλες τις (ημι)ναρκώσεις το κάνουν) και φυσικά θα σου ελεγα να επιλέξεις να το εχεις μαζί σου στο καραβι και9 για να μην φοβάται και για να εισαι εσύ ησυχη
Μου ειπε πως δεν εχει να κανει απ την ζεστη..εχει μαλλον να κανει που αλλαξε περιβαλλον και θελει να προσαρμοστει λογω της ζεστης.. το κακο ειναι πως δεν υπαρχουν και πολλοι κτηνιατροι στην Αρτα..αυτος βασικα θεωρειται ο καλυτερος.

Ειχα κανει δικο μου θεμα, αλλα τωρα με αυτα που διαβαζω αρχιζω να ανησυχω!! θα το σκεφτω αν ειναι να της το δωσω στο πλοιο.. εσεις ποση ωρα πιο πριν τους το δινατε??

p.s. Εχμ, μια διορθωση: Ήσυχος!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:09, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από darklordvader77
Μου ειπε πως δεν εχει να κανει απ την ζεστη..εχει μαλλον να κανει που αλλαξε περιβαλλον και θελει να προσαρμοστει λογω της ζεστης.. το κακο ειναι πως δεν υπαρχουν και πολλοι κτηνιατροι στην Αρτα..αυτος βασικα θεωρειται ο καλυτερος.

Ειχα κανει δικο μου θεμα, αλλα τωρα με αυτα που διαβαζω αρχιζω να ανησυχω!! θα το σκεφτω αν ειναι να της το δωσω στο πλοιο.. εσεις ποση ωρα πιο πριν τους το δινατε??

p.s. Εχμ, μια διορθωση: Ήσυχος!!
Να σε ρωτησω κατι...γιατι πρεπει να της δωσεις σωνει και καλα ηρεμιστικο..και μαλιστα στο πλοιο,που ειναι και το πιο ιδανικο μεσο μεταφορας για τις γατες στην ελλαδα;Σκοτωνεται στο κλουβι;Τι κανει;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:46, 11-07-11:

Εγώ δεν θα έδινα σε 3 μηνών γατάκι ηρεμιστικό. Θα έβαζα παιχνίδια με catnip στη τσάντα μεταφοράς και θα την είχα πάντα κοντά μου για να με μυρίζει και να ξέρει ότι είμαι εκεί. Από ότι φαίνεται ταξιδεύεις αρκετά συχνά οπότε καλό θα ήταν τώρα που είναι μικρό ακόμα να το βάζεις στην γατοφόρο και να το πηγαίνεις σε πολυσύχναστους δρόμους, σε αυτοκίνητα, λεωφορεία, κτλ για να συνηθίσει στα ταξίδια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:58, 11-07-11:

Τριων μηνων;Μου ειχε ξεφυγει αυτο...http://forum.mycat.gr/showpost.php...14&postcount=7

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:08, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από darklordvader77
καλησπερα γατοφιλοι!!

Ειχα την Σιρενα μου (3 μηνων περιπου) στο σπιτι μου στην Αρτα.

Κατεβηκα Αθηνα στους δικους μου και μου δωσε ο γιατρος ηρεμιστικα χαπακια για το ταξιδι να μην πανικοβληθει. Μου ειπε μισο να του δωσω καλυτερα δια στοματος και οχι στην τροφη του γιατι δε θα πιανε αλλιως. Θα κοιμοταν για 1 μερα περιπου απ οτι μου πε και δε θα καταλαβαινε χριστο.

Του εδωσα μισο αλλα δε το δεχτηκε καθολου ευκολα-ολο το εφτυνε. Με αυτα και αυτα το πηρε τελικα.. όμως κοιμηθηκε μολις 2 ωρες πριν ξεκινησουμε για Αθηνα..σε ολη την διαδρομη ηταν ανησυχο και νιαουριζε!! Ευτυχως βρεθηκε ενας φιλος να κατεβαιναμε μαζι με το αμαξι του και δεν ειχα ιστοριες με το Κτελ να μου παθαινε και τιποτα το παιδακι μου...

Όμως οταν εφτασα σπιτι με το αμαξι του πατερα μου το γατακι ειχε κατουρηθει πανω του.. ευτυχως δε λερωσε το ξενο αμαξι !!

Οι ανησυχιες μου ειναι 2:

-Απ την ημερα που ηρθε φαινεται πολυ χαρουμενο-εχει πολλους χωρους να παιζει+ μπαλκονι στο 2ο οροφο, 4 ανθρωπους να το παιζουν και να ασχολουνται μαζι του όμως εχει πολυ υπνηλια..κοιμαται σχεδον ολη μερα εδω και 3 μερες!!

-θα κατεβω Κρητη και σκεφτομουν να του εδινα ολοκληρο χαπακι μες το φαγητο του αλλα δε ξερω αν θα ξυπνησει και κατουρηθει στις 6.5+ ωρες που θα διαρκεσει το ταξιδι μας... ή αν θα του κανει κακο ολοκληρο το χαπι.. επισης να το βαλω στο αμαξι ή να το χω μαζι μου πανω στο πλοιο?? (υπαρχει ειδικος χωρος για τα κατοικιδια)
το ιδανικό είναι η μικρή να μην μετακινείται με το παραμικρό, οι γάτες δένονται με τον χώρο τους και η αλλαγή περιβάλλοντος τις στρεσάρει , εαν αυτό δεν είναι εφικτό καλό είναι να μην της δίνεις τίποτα και πάντα να την έχεις κοντά σου για να μπορεί να σε μυρίζει και να νιώθει ασφάλεια. Μην αγχώνεσαι γιατί αυτό την αγχώνει.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 11:04, 12-07-11:

ΣΥΝΤΑΓΗ : για να κάθεται η γατούλα στη γατοφόρο
1 πιιρνεις ένα παλιό φορεμα ή τι σερτ φθαρμένο που δεν το θες πια. Εναλλακτικά αγοραζεις από τη λαΪκή.
2 το φορας καποιες μερες-και στον ύπνο
3 το βαζεις στη γατοφόρο διχως να το πλύνεις
4 εχεις μόνιμα τη γατοφόρο ανοιχτη στο σπίτι διαθέσιμη αν θελει η γατούλα ν αραξει

οι δικές μου πάντως μ' αυτά μπαινουν άνετα μέσα και ταξιδεύουν χωρίς να δημιουργούν προβλήματα, ποτέ δε χρειάστηκε να τους δώσω χάπια, αν και ταξιδεύω για νησί που απέχει 10 ώρες
Για μεγάλα ταξίδια, όπως πχ με το πλοίο τους σταματώ τη χορήγηση φαγητου-νερου λίγο πριν ξεκινήσω
Εχω νερακι μαζί αν διψασουν, και ξηρή τροφή αν πεινάσουν αλλά συνήθως αρνούνται να φανε ή να πιουν στο ταξίδι είναι στρεσαρισμένα, αν και δεν κάνουν φασαρία τα χρυσα μου!
Στο πάτωμα της γατοφόρου τοποθετω μια παιδική πάνα
Δε χρειάστηκε να τα χαπακώσω ποτέ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endorama : 12-07-11 στις 11:18.
Παράθεση

Shilia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Shilia
H Shilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Shilia έγραψε στις 09:52, 19-07-11:

Το Ποκοπίκο μου θα ταξιδέψει φέτος πρώτη φορά να πάει Πάτρα για 3 εβδομάδες,να γνωρίσει τα γατοξαδέρφια της στο πατρικό μου.Θα την κατεβάσω με το αυτοκίνητό μου μέσα στο καλαθάκι μεταφοράς της, αλλά γενικά επειδή οδηγώ σαν τον Σοφέρ της Μις Ντέιζι, (δηλαδή οδηγώ σε στυλ μη σπάσουν τα αυγά),φοβάμαι μη φάει φρίκη το ψι-ψι μου.Σκέφτηκα να της έδινα κάποιο ηρεμιστικό αλλά την τελευταία φορά που έδωσα σε γάτα που θα ταξίδευε έκανε να συνέλθει 1 εβδομάδα..Δεν ξέρω τι θα την βασανίσει λιγότερο...Καμιά ιδέα?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:59, 19-07-11:

Τα ηρεμιστικα χαπια,πρεπει να τα αποφευγουμε οσο μπορουμε.Δες και τα παραπανω ποστ.Σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο.Και μου το εχει πει κτηνιατρος αυτο.

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loki11
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 19:24, 03-04-12:

Γεια χαρά σε όλους τους γατομανείς!

Το πάσχα θα πάω λίγες μέρες διακοπές και θα πάρω μαζί και το παιδί. Είναι περίπου 5 ώρες και κάτι με το αμάξι. Θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να του το δώσω και επίσης θα ήθελα να μάθω πως θα είναι όταν το πάρει και πόσες ώρες θα ναι έτσι.

Σας ευχαριστώ πολύ. Μάκια σε όλα τα ζουζούνια σας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:13, 03-04-12:

Καλησπέρα loki11 Γενικά έχεις δοκιμάσει να ταξιδέψεις με το γατάκι σου και στρεσσάρεται πολύ ή είναι πρώτη φορά; Δεν είναι υποχρεωτικό να πάρει ηρεμιστικό χάπι.

Είχα κάνει ταξίδι 7 ωρών με το γατάκι μου για πρώτη φορά ενώ ήταν μωρό και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αν υπάρχει και συνοδηγός, μπορείτε να του βάλετε σαμαράκι και να το βγάζετε κι εκτός γατοφόρου όταν το πιάνει γκρίνια. Εμένα καθόταν στην αγκαλιά μου ήσυχος. Μακριά από τον οδηγό όμως και προσοχή μη φύγει.

Λεπτομέρειες για το χάπι αυτό δε γνωρίζω πολλές, μόνο πως δεν πιάνει όλες τις γάτες και ότι κατά περιπτώσεις μπορεί να έχει και αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά. Σκέψου το πάντως μήπως το δοκιμάσεις και χωρίς, χάπια είναι όπως και να το κάνουμε, καλό δεν κάνουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 20:20, 03-04-12:

Έχει κάνει ταξίδι 1 ώρας το πολύ και μου είχε αγχωθεί πολύ. Είχε βγάλει την γλώσσα του έξω και είχε ταχυκαρδία. Έχει μπει μερικές φορές στο αμάξι αλλά μέχρι 1 ώρα. Ναι, θα υπάρχει συνοδηγός. Δε θέλω να του δώσω αλλά το φοβάμαι λίγο, μήπως τρομάξει και μετά θα πάει και σε σπίτι με ανθρώπους που δεν έχει ξαναδεί. Από την άλλη δε θέλω να είναι τάβλα για μέρες.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:23, 03-04-12:

Μμμ, αντιλαμβάνομαι το δίλημμά σου. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα είναι ζαλισμένο αν τελικά το δώσεις. Καλύτερα να το συζητήσεις με τον κτηνίατρό του να σου πει κι εκείνος μια γνώμη.

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 20:27, 03-04-12:

Μου είπε να του δώσω ένα μισή ώρα πριν φύγω και να τον έχω νηστικό κανένα 3-4 ωρο για να δράσει μέσα στην μισή ώρα. Διαβάζοντας και εδώ αυτά που έχουν γράψει τα υπόλοιπα παιδιά δεν έχω πειστεί ιδιαίτερα από τον κτηνίατρο. Δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο γατούλης και για αυτό ήθελα να ρωτήσω και εσάς.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 20:28, 03-04-12:

Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορώ να βοηθήσω. Ίσως έχει κάποιος άλλος όμως και μας πει. Καλό σας ταξίδι όπως και να 'χει. ^-^

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 20:29, 03-04-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Να σαι καλά!

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 02:38, 04-04-12:

Καλησπέρα loki11!
Εγώ στο δικό μου έδινα ένα κ κάποιες φορές ενάμιση χάπι, μισή ώρα πριν ταξιδέψουμε κ αυτό γιατί ήταν πολύ νευρικός γάτος κ το μισό δεν τον έπιανε ΚΑΘΟΛΟΥ. 'Ετσι η κτηνίατρος μου είπε, να του δίνω ένα με ενάμιση.
Το ταξίδι που κάναμε, διαρκούσε 9 ώρες με το πλοίο κ του έδινα μόνο όταν είχε άσχημο καιρό (πάνω από 6 μποφόρ), γιατί αλλιώς έκανε εμετό, 2 κ 3 φορές.
Το μόνο σύμπτωμα που είχε, ήταν προβολή τρίτου βλεφάρου κ υποτονικότητα , αυτό διαρκούσε 5-6 ώρες.
Σε 8-9 ώρες είχε επανέλθει πλήρως! Βέβαια εμένα ήταν διάολος, δεν καταλάβαινε τπτ.
Απ' ότι θυμάμαι πάντως να μου λέει η κτηνίατρος, το πόσο θα ''πιάσει'' το χάπι το κάθε γατί, εξαρτάται απ' το πόσο νευρικό είναι.
Κάποια έχουν υπνηλία για λίγες μέρες μετά, κάποια άλλα, (σαν το δικό μου) σε 8-9 ώρες επανέρχονται πλήρως.
Όσον αφορά τώρα, τον καλύτερο τρόπο για να του το δώσεις (δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος, αυτόν τουλάχιστον μου υπέδειξε η κτηνίατρος), θα του ανοίξεις καλά το στόμα κ θα του το βάλεις μέσα- μέσα με ψηλά το κεφάλι, μέχρι να βεβαιωθείς ότι το κατάπιε.
Είναι λίγο ταλαιπωρία για το ζωάκι , γι ' αυτό κ αυτήν τη διαδικασία, την άφηνα στον φίλο μου..
Σε συμβουλεύω πάντως, να απευθυνθείς σε κτηνίατρο που να ξέρει το ζώο σου, για να σου δώσει κ την κατάλληλη γι' εκείνο δοσολογία.
Καλό ταξίδι κ Καλό Πάσχα !

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 02:52, 04-04-12:

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου Ραφαέλα. Ναι, τον ξέρει ο κτηνίατρος τον γατούλι απλά έχω ακούσει πολλά για τα χαπιά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο για τον μπόμπιρα!

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

H chatte_blanche έγραψε στις 04:25, 04-04-12:

Τι να σου πω τώρα.. Αν μπορείς να το αποφύγεις, απέφυγε το .
Καλό σίγουρα είναι, να μην τα χαπακώνουμε, αλλά αν είναι να ταλαιπωρηθεί με εμετούς κτλ, καλύτερα το χάπι.
Η δική μου κτηνίατρος πάντως, δεν μου είπε ότι διατρέχει κάποιον κίνδυνο αν τα παίρνει μια-δύο φορές τον χρόνο.
Άλλωστε εκείνη μου τα πρότεινε.
Πάρε αν θέλεις κ κανέναν άλλον κτηνίατρο, να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη. Ίσως σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:57, 04-04-12:

Γιατί δεν ψεκάζεις μια κουβερτούλα του με feliway; Η συνθετική μυρωδιά της φερομόνης θα ηρεμήσει το γατάκι σου

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 16:18, 04-04-12:

το σκέφτηκα αλλά δεν τον πιάνει ιδιαίτερα. θα το δοκιμάσω ευχαριστώ πολύυυυ

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:24, 04-04-12:

Προσπάθησε να αποφύγεις το χάπι πάντως Κωνσταντίνα μου, συμβουλή. Το δικό σου είναι και μικρό ακόμα.

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 16:38, 04-04-12:

η αλήθεια είναι πως και εγώ δε θέλω να του δώσω. Δεν θέλω να τον επιβαρύνω. είναι 1 χρονών τώρα αλλά φοβάμαι μην δε αντέξει το ταξίδι και αρχίσει να έχει ταχυκαρδία και βγάλει την γλώσσα του έξω κλπ. μου το χε κάνει μια φορά σε ταξίδι 45 λεπτών με αμάξι.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:51, 04-04-12:

Σίγουρα θα τρόμαξε γιατί θα πρέπει να ήταν και η πρώτη του φορά.. γιατί δεν δοκιμάζεις να του βάλεις ένα δικό σου φορεμένο ρούχο μέσα στη γατοφόρο για να αισθάνεται ασφάλεια; Να γυρίσεις τη γατοφόρο προς εσένα για να σε κοιτάζει και να του μιλάς. Μη βάλεις δυνατή μουσική μέσα στο αμάξι και να οδηγείς αργά. Νομίζω ότι όλα θα πανε καλά

Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 17:00, 04-04-12:

καλή ιδέα όχι δεν θα οδηγώ εγώ για να προσέχω το παιδί. να τον βγάλω έξω από τη γατοφόρο αφού θα είμαι εγώ πίσω και θα τον προσέχω ή τσου;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:05, 04-04-12:

Αν καθήσει ήσυχος στη γατοφόρο του προτίμα να τον αφήσεις εκεί, ίσως καταφέρει να κοιμηθεί. Από την άλλη αν δεις πως ειναι ανήσυχος μπορείς να τον χαιδέψεις λιγάκι. Δεν ξέρω κατά πόσο θα τον ηρεμούσε αν τον κρατούσες αγκαλίτσα.. μάλλον θα καθήσει λίγο και μετά θα σου ξεφύγει και μπορεί να κτυπήσει μες το αμάξι με κάποιο απότομο σταμάτημα. Θα το απέφευγα..
Καλύτερα δέσε τη γατοφόρο με τη ζώνη ασφαλείας μην κινδυνέψει το γατί και προσπάθησε να το αφήσεις περιορισμένο για όσο το δυνατόν πιο πολύ.. φυσικά αν κάνετε κάποια στάση μπορείς πιο άνετα να τον πάρεις για λιγο αγκαλίτσα.
Από την άλλη εσύ γνωρίζεις καλύτερα τον χαρακτήρα του παιδιού σου. Αν είναι ήρεμος γάτος γενικά ή νευρικός.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:46, 04-04-12:

Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις Κωνσταντινα μου,ειναι να μην ζεσταινεται το γατακι.Β ασικα,αυτο που περιγραφεις,την γλωσσα εξω,συνηθως το κανουν οταν σκανε.Το καλοκαιρι μεσα στην γατοφορο,αν δεν εχει κλιματισμο το αμαξι,το παθαινουν αυτο.Εμενα τουλαχιστον μου το παθαιναν..και σε μικρης διαρκειας διαδρομη ακομα.
Οποτε αυτο να το προσεξεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H loki11 έγραψε στις 21:49, 04-04-12:

Είχα κλιματισμό θυμάμαι. Δε ξέρω εσύ τι λες να του το δώσω ή όχι. Κάτι ακόμα ένας φίλος μου έχει ένα σκύλο τσοου-τσοου 33 κιλά και του έδειξα τα χάπια και είναι τα ίδια που δίνει και στο σκύλο του. του δίνει 1 χάπι και είναι τάβλα για 5 ώρες και θα δώσω εγώ στον δικό μου 1 χάπι που είναι 4 κιλά μόλις;; γιατί έτσι μου είπε ο κτηνίατρος..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:19, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από loki11
Είχα κλιματισμό θυμάμαι. Δε ξέρω εσύ τι λες να του το δώσω ή όχι. Κάτι ακόμα ένας φίλος μου έχει ένα σκύλο τσοου-τσοου 33 κιλά και του έδειξα τα χάπια και είναι τα ίδια που δίνει και στο σκύλο του. του δίνει 1 χάπι και είναι τάβλα για 5 ώρες και θα δώσω εγώ στον δικό μου 1 χάπι που είναι 4 κιλά μόλις;; γιατί έτσι μου είπε ο κτηνίατρος..
..εισαι σιγουρη οτι ειναι το ιδιο;;Αν ναι,εννοειται να μην το δωσεις.

Κοιτα κατι,καποιοι δινουν,ειναι γεγονος..χωρις προβλημα,απο οτι λενε.Ομως τα παντα εξαρτωνται απο τον οργανισμο του γατου,και σιγουρα και την δοσολογια.Παντως οταν ειχα ρωτησει εναν φιλο κτηνιατρο,αν επρεπε να δωσω ηρεμιστικο χαπι στον μπουκακο μου,που μου το ειχε συστησει αλλος κτηνιατρος,ο φιλος γιατρος μου απαντησε το εξης,επι λεξη:Να πεις στον γιατρο..να παρει ο ιδιος το χαπι!Δηλάδη..ηταν καθετος οτι δεν τους κανουν καλο,αυτος δεν τα συστηνει.Τι να σου πω τωρα;
Σου λεω απλως τι μου ειχε απαντησει.Εγω βεβαια..δεν το εδωσα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:53, 05-04-12:

Δεν έχει χρειαστεί να δώσω ηρεμιστικό χάπι στην Άρτεμη για ταξίδι με το αυτοκίνητο.
Εάν όμως ταξίδευα για ώρες και την είχα μαζί μου, θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ σοβαρά να της δώσω χάπι.
Γενικότερα με τα χάπια είμαι κάπως επιφυλακτικός...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μεταφορά άγριας γάτας - Από Ξένια
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-04-13 στις 16:15.
    • Απορία για μεταφορά γάτας - Από ~Serenity~
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-05-10 στις 23:02.
    • Κλουβιά και μεταφορά γάτας... - Από CAT-tina
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-12-08 στις 22:01.
    • Μεταφορά γάτας από Γερμανία - Από sweetRev3nge
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-08 στις 16:25.
    • Μεταφορά γάτας - Από elvenstar
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-05-08 στις 10:19.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους