Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,710 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 309 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μια εμπειρία ζωής

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 10:52, 19-08-13:

το μήνυμα έλεγε ''sos κάλεσέ με αμέσως.''ήταν μέλος της φιλοζωικής κ συνήθως αυτά τα μηνύματά της δεν είναι για καλό ζώου.(εγκατάλειψη,τραυματισμός μπλα μπλα)αυτή τη φορά όμως η υπόθεση είχε ως εξής.ζώον άνθρωπος αφήνει νεογέννητο γατάκι σε κούτα να πεθάνει αργά κ βασανιστικά.προσωρινή κάτοικος του νησιού ακούει μέσα σε κύματα,αέρα κ φασαρία το κλάμα του μικρού.η προσωρινή κάτοικος ζητά τη βοήθεια της φιλοζωικής για να φιλοξενηθεί το μικούλι τις δύσκολες αυτές πρώτες μέρες σε κάποιον,μέχρι να τελειώσει η εργασία της κ να το παραλάβει ξανά.το γατούλι καταλήγει σε έμνα.σοκ..είναι μια σταλιά.είναι τυφλό ακόμα κ τρέμει.εύθραυστο κ αδύναμο.σχεδόν νεκρό.
θέλει ανα τρεις ώρες ειδικό γάλα με μπιπμερό.υποβοήθηση σε ούρηση κ αφόδευση.ζέστη.κ ελπίδα.πως θα είναι τόσ δυνατό για να τα καταφέρει.
καθημερινό άγχος κ φόβος.έφαγε αρκετα;μήπως αν του δώσω πιο πολύ να σκάσει;μήπως θέλει πάλι τουαλέτα;
μήπως δεν αντέξει;
έχω μαζέψει κι άλλα γατάκια σε κακή κατάσταση.αυτό όμως είναι κάτι άλλο..δεν μπορώ να το βοηθήσω.δεν μπορώ να το ζεστάνω.δεν μπορώ να το πάρω αγκαλιά.δεν μπορώ να του δώσω φάρμακα..ό,τι καταφέρει μόνο του.αυτά τα απειροελάχιστα γραμμάρια ζωής.
κ οι μέρες περνάνε..ο μικρός ακόμα αντέχει.ο μικρός είναι δυνατός.
μέρα με τη μέρα,ώρα με την ώρα μεγαλώνει.είναι απαιτητικός.είναι πεισματάρης κ αξιοθάυμαστος.
σιγά-σιγά αρχίζουμε να αποκτούμε τους κωδικούς μας.αγαπάει να τον ''καθαρίζω''με ζεστό νεράκι κ χαμομήλι.γουργουρίζει στην παλάμη μου.
ανοίγει τα μάτια του..τυφλό ακόμα αλλά ψάχνει στο χώρο.στέκεται σιγά σιγά στα πόδια του..ναι είναι δυνατός πολύ.αυτό το πλασματάκι θέλει να ζήσει!
όταν του δίνω το γάλα..θέλει οπωσδήποτε να με αγγίζει.τα πίσω ποδαράκια του στον αέρα κ να νιώθω από το λεπτό του δερματάκι το υγρό να κατεβαίνει μεχρι το στομάχι του.
κ μη διαννοηθώ να μην τον σκουπίσω μετά!το περιμένει πως κ πως..
είναι απίστευτη η ανάγκη κάθε ζωντανού πλάσματος να παραμείνει στη ζωή ακόμα κ στην πιο παράλογη δυσκολία.θα το θυμάμαι αυτό..

ελπίζω ο μικούλης να βρει το πιο τέλειο μέρος για να ζει όταν θα φύγει από μενα...αλλά βλέποντας τον πως τα κατάφερε ως τώρα..είμαι σχεδόν σίγουρη.

υγ...το ήξερα πάντα πως ήταν ένα καταπληκτικό γατί σε χαραχτήρα.αλλά είναι υπέροχο να επιβεβαιώνομαι..η παμαμπού έπαθε σχεδόν κατάθλιψη με την εμφάνιση του μικρού.όμως δεν του επιτέθηκε..δεν του γρύλισε..δε σκέφτηκε καν να ορμήξει..το αγάπησα πάλι αυτό το πλάσμα..κ πιο πολύ.
υγ2..βέβαια για καλό κ για κακό,όταν λείπω κλείνω το μικρό σε δωμάτιο μόνο του.μπορεί η παμαμπού να είναι υπέροχο γατί,αλλά είναι πάντα γάτα..ας μη γελιόμαστε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:10, 19-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
είναι απίστευτη η ανάγκη κάθε ζωντανού πλάσματος να παραμείνει στη ζωή ακόμα κ στην πιο παράλογη δυσκολία.
Πόσο ελπιδοφόρα η ιστορία σου! Και πόσο με αγγίζει αυτή σου η πρόταση.... Καλή ζωή να έχει το μωράκι! Να νικήσει όλες τις δυσκολίες της ζωής και να γίνει ένας σωστός, μεγάλος γάταρος! Να ανταμειφθείς για το καλό που κάνεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 11:53, 19-08-13:

τα πολύ μεγάλα μπράβο σαυτήν την κοπελίτσα που μάζεψε το γατάκι...η δική μου ανταμοιβή είναι αυτό το πλασματάκι.υγ...επίσης μέσα μου εύχομαι να διαλυθεί το αυτοκίνητο,το ψυγείο,ο υπολογιστής κ το πλυντήριο ταυτόχρονα του θρασύδειλου που δεν άφησε σένα πλασματάκι καμία ελπίδα να επιβιώσει,απομακρύνοντας το από τη μάνα του,μόλις 3 ημερών.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:28, 19-08-13:

Δυστυχώς κάποιοι "άνθρωποι" άφοβα απλώνουν το χέρι τους και σπέρνουν το κακό σ' αυτό τον κόσμο με την αιτιολογία ότι τα ζώα είναι πλάσματα ενός κατώτερου Θεού και γεννήθηκαν απλά για να υπηρετούν τον άνθρωπο.. Ναι, το άκουσα από συνάδελφο στο σχολείο αυτό.. καθηγητή, που μπαίνει σε τάξεις κι έχει επαφή με τα παιδιά. Ποιος τιμωρεί αυτούς τους ανθρώπους δεν γνωρίζω, αλλά θέλω να πιστεύω ότι οι πράξεις τους έχουν συνέπειες.
Το πλασματάκι αυτό είναι η αγάπη, η ελπίδα και η ζωή. Να σαι πάντα καλά για το καλό που κάνεις, για τη ψυχή που διαθέτεις.. η κοπέλα που το μάζεψε το ίδιο.
Αυτοί οι άνθρωποι γίνονται πρώτα η αιτία να σωθεί μια ζωούλα. Αυτοί που δεν διστάζουν, αυτοί που δεν γυρνούν την πλάτη στα καλεσματα ενός μωρού, που δεν κλείνουν τ' αυτιά. Αυτοί που δεν σκέφτονται: "Τι να το κάνω τώρα, έχω ήδη αρκετά τρεχάματα, μπα.. μάλλον η μαμά του κάπου εκει τριγύρω θα ναι, θα επιστρέψει, μια χαρά" και φεύγουν..
Όση αγάπη έχω μέσα στην καρδιά, την στέλνω νοερά σ' αυτό το πλασματάκι και του εύχομαι με κάθε κτύπο της καρδούλας του να γίνεται ολοένα και πιο δυνατό κι ευτυχισμένο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 12:31, 19-08-13:

σευχαριστεί θερμά γουργουρίζοντας συγκινημένο...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:35, 19-08-13:

Δεν ξερω τι να πω, πραγματικα εχω μεινει κατασυγκινημενη και δεν εχω λογια να εκφρασω αυτα που νοιωθω.
Το μονο που μου βγαινει, να εισαι καλα κι εσυ και η κοπελα που το βρηκε. Και καλο κουραγιο σε αυτη την μικρη ψυχουλα για να γινει μια μερα ενας μεγαλος γαταρος που θα τριβουν ολοι τα ματια τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 12:54, 19-08-13:

σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις ευχές σας..το πλέον σίγουρο είναι πως έχει πια,όλα τα εφόδια να τα καταφέρει..κ όσο περνά από το χέρι μας θα τα καταφέρει..

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 01:26, 25-08-13:

o ψυχούλης(επιτέλους τον ονόμασα)μόλις έφυγε...

είμαι συντετριμμένη...είμαι σχεδόν σίγουρη πως έφταιξα εγώ κ δεν μπορώ να το πιστέψω..
ο μικρός είχε τόση θέληση για ζωή,ήταν τόσο μαχητής..πως μπόρεσα να είμαι τόσο απρόσεχτη?γιατί δεν του είχα βάλει πιο πολλές κουβέρτες?γιατί δεν τον πήγα κ σε δεύτερο κτηνίατρο..αφού το ένιωσα πως κάτι δεν μου κολλούσε..πως υπήρχαν κι άλλα που δεν είχαν γίνει..
γιατί βγήκα σήμερα αφήνοντάς τον?ισως αν ήμουν εδώ..να διαπίστωνα πιο γρήγορα πόσο κρύωνε κ πόσο αδύναμος ένιωθε..
όμως έμοιαζε τόσο δυνατός το απόγευμα..είχε πάρει πάλι τα πάνω του.
γιατί δεν ρώτησα ποτέ αν έπρεπε να αποπαρασιτωθεί...μήπως κ ο κτηνίατρος από την πολύ δουλειά του,χαλάρωσε?
ο ψυχούλης έζησε 3 βδομάδες..θα μου λείψει πολύ.

υγ...σαυτόν που τον πήρε τόσο άκαρδα από τη μητέρα του,νεογέννητο ακόμα κ τον πέταξε σε μια κούτα για να αργοπεθάνει εύχομαι ειλικρινά να του χαλάσουν επι τόπου όσα θεωρεί υλικά πολύτιμα σαυτή τη ζωή..αυτοκίνητο,ψυγεία,κινητά,λαπτοπ,κουζίνες...

όσο για μένα..θα με στοιχειώνει πολύ αυτό το λάθος..
α ρε ψυχούλη γαμώτο...

κι ήταν τόσο γλυκός..τόσο..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aelin
H aelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aelin έγραψε στις 10:23, 25-08-13:

ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ εσύ να το ξέρεις, όταν τα μωράκια δεν παίρνουν γαλατάκι απο την μαμά τους το 1/10 μόνο ζεί δυστυχώς. Επίσης είναι και θέμα εμπειρίας... Έχω αναλάβει πολλά μωρά να μεγαλώσω. Τα πρώτα μου πέθαναν απο το κρύο μάλλον όπως και εσένα, τα δεύτερα επειδή δεν ήξερα να αποστειρώνω, πλέον έχω μάθει και μόλις μεγάλωσα 5 απίθανα μωρογατάκια που τα βρήκαν 5 ημερών. Μην πτοείσαι μόνο... Η θαλπωρή και η αγάπη που του έδειξες φτάνει.... φαντάζεσαι να πέθαινε σε ένα πλακάκι μόνο του ή στα σκουπίδια? φαντάζεσαι το άγχος και τον φόβο του? Τουλάχιστον για 3 εβδομάδες είχε μανούλα να το αγαπάει και να το φροντίζει και αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο που του έκανες. Είναι τραυματική η εμπειρία του να το χάνεις, το ξέρω απο πρώτο χέρι. Δεν είναι μόνο η ζωή που χάνεται αλλά και η τόση προσπάθεια που κατέβαλες, τα ξενύχτια και η κούραση, αλλά βρές την δύναμη και την επόμενη φορά που θα σου τύχει κάτι τέτοιο δεν θα έχεις μόνο την εμπειρία αλλά θα ξέρεις και τις πιθανότητες ώστε να μην τα χάσεις αν σου φύγει. Συλληπητήρια και να είσαι δυνατή...
Όσο για τον υπάνθρωπο τα λόγια περιττά....

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:15, 25-08-13:

παμαμπου, δεν φταις εσύ σε κάτι.
Οι ευθύνες για όλο αυτό θα πρέπει να βαρύνουν τον άνθρωπο που τον πέταξε σαν σκουπίδι, όχι εσένα που τον φρόντισες, στάθηκες δίπλα του και του έδειξες το καλό πρόσωπο των ανθρώπων...
Ξέρω πως είναι αναπόφευκτο να κατηγορείς τον εαυτό σου, σκεπτόμενη ότι έκανες διάφορες παραλείψεις, να αναρωτιέσαι τι θα είχε γίνει αν είχες κάνει κάτι διαφορετικό όμως, δεν θα σε ωφελήσει.
Λυπάμαι πολύ για τον μικρό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 12:44, 25-08-13:

Είστε αξιοθαύμαστες που προσπαθήσατε να αναστήσετε μια αβοήθητη ψυχούλα! Και μάλιστα με το ρίσκο να μην τα καταφέρεις λόγω του πόσο εύθραυστα είναι τα τόσο μικρά μωρά και να σου στοιχίσει. Πρόλαβε να νιώσει τι σημαίνει αγάπη και δεν είναι και λίγο. Λυπάμαι που το έχασες το μικράκι...
Συμφωνώ κι εγώ πως η ευθύνη είναι όλη του...δεν ξέρω πώς να τον αποκαλέσω!! Τέλοσπάντων, κατά-δική του!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:48, 25-08-13:

Καλή μου παπαμπού λυπάμαι τόσο που διαβάζω αυτά τα νέα για το μωράκι... Όπως είπαν κι οι προλαλήσαντες, εσύ ήσουν το δώρο και το φως στη ζωή του καρδούλα μου... Του έδειξες την αγάπη, πρόλαβε να τη γνωρίσει... Καλό ταξίδι να έχει η ψυχούλα του και να σου στέλνει δύναμη κι αγάπη να συνεχίσεις...

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 20:27, 25-08-13:

αγαπημένοι συνγατόφιλοι..
σας ευχαριστώ,από τα βάθη της καρδιάς μου..είναι πολύ όμορφα κ παρηγορητικά τα λόγια σας κ τα έχω ανάγκη.
ευχαριστώ κ τους 2 φίλους μου,που χωρίς να δείξουν την παραμικρή ειρωνία με βοήθησαν το πρωί να τον θάψουμε.

μακάρι να είχαν πάει καλύτερα όλα..ξέρω μόνο σίγουρα πως τίποτα δε θα με εμποδίσει ξανά κ ξανά να βοηθήσω όποια όμορφη ψυχούλα βρεθεί
στο δρόμο μου..κι ό,τι γίνει.

να στε καλά...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους