Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,147 εγγεγραμμένα μέλη και 718,670 μηνύματα σε 22,691 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 562 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπυράκια και κνησμός στην γάτα

edeuter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη edeuter
H edeuter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H edeuter έγραψε στις 17:28, 24-08-11:

Γεια σας! ο λογος που γραφω εδω ειναι γιατι δεν μπορω δυο μερες τωρα να βρω τον κτυνιατρο της γατας μου! Η ithil ειναι υπο την χορηγηση φαρμακου διοτι εδω και ενα μηνα εβγαλε κατι σπυρακια κυριος στον λαιμο και το κεφαλι τα οποια ξυνει και πληγιαζει μονημος. Η γιατρος της εδωσε 8 μερες αντιβιωση γατες και επειτα αφου δεν σταματουσε ο κνησμος και συνεχιζε να ματωνεται της χωρηγησε MESROL. Το δευτερο το περνει 7 μερες τωρα. Σημερα ομως οπως την καθαριζα παρατηρησα οτι στο ενα αυτακι της ειναι γεματι γρουμπαλακια που εχουν λευκη επιφανεια. Το ζωντανο συνεχιζει να ξυνεται οπως και πριν. Μηπως ξερετε τι ειναι; φοβαμαι πολυ και δεν μπορω να βρω και την κτυνιατρο και καταλαβαινετε.... μηπως ενδυκνηται να της βαλω κατι για αν σταματησει εστω να ξυνει τις πληγες; καποια κρεμα ισως; εχει βγαλει ακομα και στα πατακια της σπυριακια.Για ψηλους τις εχω χορηγησει αμπουλα 21 μερες πριν , αν και ειδα κανα δυο ζωιφια να περπατανε πανω της καθως την χτενιζα..

Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-08-24 18.25.20.jpg
Εμφανίσεις:  7756
Μέγεθος:  900,0 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 18:33, 24-08-11:

Καλώς όρισες! Δεν είμαι γιατρός και σαφώς θα ήταν καλύτερα να πάρεις τη γνώμη κτηνιάτρου! Αλλά μήπως δημιουργήθηκε κάποιου είδους μόλυνση από ψύλλους? Μπορείς να ζητήσεις και τη γνώμη του γιατρού του forum εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:52, 24-08-11:

Η Ήρα μου είχε παρουσιάσει 1 παρόμοιο πρόβλημα( για να μην πω ίδιο μετά απο αμπούλα που είχε βάλει για ψύλλους αλλά ελικά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα, ούτε οι ψύλλοι) είχε πάθει αλεργία απο μια φαρμακευτική τροφή που έτρωγε για κάποια κολλίτιδα που είχε παρουσιάσει. κόψαμε την τροφή και σιγά-σιγά τα σπιράκια άρχισαν να εξαφανίζονται, η φαγούρα υπάρχει λίγο ακόμα (είχε φτάσει σε σημείο να δαγκώνεται και να κόβει τις τρίχες της στην κοιλιά της και τα ποδαράκια της), αλλά όπως είπε και ο γιατρός μας οτι χρειάζεται καμία 20 μέρες για να περάσει. Όταν βρείς τον γιατρό της ρώτα μήπως υπάρχει περίπτωση να είναι αλεργία απο κάτι.

Παράθεση

Litsa-Christos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Litsa-Christos
Ο Litsa-Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Τήνος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Litsa-Christos έγραψε στις 11:56, 25-08-11:

Ο κνησμός αποτελεί ένα από τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα στις γάτες.
Βλέπουμε τη γάτα να ξύνεται με τα νύχια ή με τα δόντια της σε τέτοιο βαθμό που να αυτοτραυματίζεται.
Δεν τη βλέπουμε να ξύνεται αλλά πάνω της υπάρχουν κοκκινίλες, γρατσουνιές, πληγές και άτριχα σημεία που δεν δικαιολογούνται με άλλον τρόπο.
Βλέπουμε τη γάτα να γίνεται υπερβολικά ευέξαπτη και επιθετική χωρίς κάποιον φανερό λόγο επειδή πιθανόν να αισθάνεται φαγούρα.
Ο κνησμός, η αίσθηση δηλαδή που προκαλεί την ανάγκη για ξύσιμο στο δέρμα μέχρι αυτοτραυματισμού, έχει πολλές αιτίες.
Αλλεργία στους ψύλλους
Εωσινοφιλικές πλάκες
Ωτοδηκτική ψώρα
Ψυχογενή αίτια
Ψώρα
Υπερευαισθησία σε τσίμπημα κουνουπιού
Τριχόφυτα συνοδευόμενα από κνησμό
Ατοπία
Αλλεργίες σε φάρμακα και άλλες ουσίες του περιβάλλοντος
Αλλεργία στην τροφή
Σε ένα σωρό άλλες αρρώστιες με λατινικά ονόματα (Cheyletiellosis, Pediculosis, Pemphigus Foliaceus κλπ).
Ο γιατρός πρέπει να πλησιάσει πολύ μεθοδικά το πρόβλημα και να κάνει τις απαραίτητες διαγνωστικές πορείες ώστε να καταλήξει στην θεραπεία ή την ανακούφιση του πολύ ενοχλητικού συμπτώματος του κνησμού

Πηγή

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-08-11 στις 21:39. Αιτία: Προσθήκη πηγής
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

edeuter

Νεοφερμένος

H edeuter έγραψε στις 14:28, 26-08-11:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και για το καλωσορισμα. Δυστιχως δεν θα μπορεσω να την παω στον γιατρο μεχρι την Δευτερα. Ωστοσο την κουρεψα για να μπορω να περιποιηθω τις πληγες της. Η κατασταση της ειναι χαλια μιας και βγαζει συνεχεια τετοια πραγματα. Αργα εχθες το βραδυ με πηρε ο κτηνιατρος (μιας και ειδε τις εκτονταδες κλησεις μου) και μου ειπε να της παρω μια κρεμα για ψωριαση. Απο την στιγμη που της την εβαλα φενεται να περιοριζεται το προβλημα. Για μενα δεν ξερω αν θα κολησω αν ειναι ψωριαση.... Στην εικονα ειναι μονο ενα δειγμα....

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  2011-08-26 15.25.07.jpg
Εμφανίσεις:  5298
Μέγεθος:  937,4 KB  
Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 00:21, 27-08-11:

Επειδή δεν φαίνεται καλά στην φωτό έχουν πύον? Είναι μέσα στο δέρμα ή προεξέχουν σαν σπυράκια?

Το καλύτερο βέβαια είναι να τα δει από κοντά ο γιατρός γιατί όπως καταλαβαίνεις μπορεί να είναι πολλά οπως π.χ. κάποιο δερματικό νόσημα, ακάρεα κτλ. Καλό είναι να προσέχεις την υγιηνή σου μπορει να είναι κάτι κολητικό.

Παράθεση

edeuter

Νεοφερμένος

H edeuter έγραψε στις 23:14, 27-08-11:

Οχι δεν ειναι πιον που μπορεις να το βγαλεις. Μοιαζει με τα σπυρακια τον ανθρωπων που εχουν κατι μεσα αλλα δεν βγαινει.Οταν ειναι να ῾῾σκασει¨καταληγει σε κιτρινο. Προσεχω οσο μπορω. Κτυνιατρος μονο την δευτερα εχει παει διακοπες. Οταν θα την δεις θα σας ενημερωσω για να ξερετε αν αντιμετοπησετε κατι παρομοιο

Παράθεση

edeuter

Νεοφερμένος

H edeuter έγραψε στις 17:23, 06-09-11:

Συγνωμη που αργησα να απαντησω. Τελικος η μικρουλα μου εχει δερματιτηδα που ξεκινησε απο το αυτακι της. Πηγα σε αλλον κτυνιατρο και μου εδωσε: Σταγονες για το εσωτερικο και κρεμα αντισυπτικη καθως και σαμπουαν. Πρεπει για 20 μερες να περνει τα χαπια και τα υπολοιπα για 4 μερες. Μπανιο μια φορα την εβδομαδα. Ευτυχως εχει "καταλαβει" οτι ειναι για το καλο της και ειναι αρκετα συνεργασιμη στο θεμα του μπανιου. 2 μερες τωρα εχουν εξαφανισθει οι πληγες και το αυτακι της απο ασπρο αρχιζει και επανερχεται. για του λογου το αληθες δειτε και στην φωτογραφια!!! ευχαριστω ολους οσους απαντησαν για την υποστηριξη πραγματικα με βοηθησατε πολυ... δεν ενιωσα μονη μου!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  2011-09-06 18.20.15.jpg
Εμφανίσεις:  589
Μέγεθος:  1,00 MB  
Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 17:38, 06-09-11:

Καλέ τι γατίτσα ολόλευκη είναι αυτή? Κούκλα! Περαστικά της να σας ζήσει και να περνάτε τέλειες χουρχουριστές στιγμές..

Τώρα με το μπανάκι να προσέχετε μην κρυολογήσετε.

Παράθεση

edeuter

Νεοφερμένος

H edeuter έγραψε στις 18:32, 06-09-11:

Ναι το καλο μου δεν εχει ισχνος αλλου χρωματος! ευχαριστουμε να σε καλα Οσο για το μπανακι εχω καποιες αποριες: με το που βγει την στεγνωνω με σεσουαρ για τα μαλλια , αλλα δεν ξερω υπαρχει κινδυνος με το που βραχει να κανει διαρροια? την κανω με ζεστο νερακι βεβαια αλλα μια ανισυχια την εχω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,526 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:58, 06-09-11:

Πολύ χαίρομαι που πάει καλύτερα!!και είναι όντως πανέμορφη!! Να τη χαιρεσαι..

Παράθεση

maroulitasissy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maroulitasissy
H maroulitasissy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τουλάχιστον 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H maroulitasissy Καλησπέρα σε όλους σας! έγραψε στις 22:11, 06-09-11:

Και η δική μου γατούλα ξήνεται στο λαιμό της μανιωδώς με αποτέλεσμα να πληγώνεται συνέχεια. Με την θεραπεία που της κάνω συνέρχεται, αλλά μετά από κάποιο διάστημα το πρόβλημα επανέρχεται, κυρίως όταν κάνει πολλή ζέστη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,526 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:36, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από maroulitasissy
Και η δική μου γατούλα ξήνεται στο λαιμό της μανιωδώς με αποτέλεσμα να πληγώνεται συνέχεια. Με την θεραπεία που της κάνω συνέρχεται, αλλά μετά από κάποιο διάστημα το πρόβλημα επανέρχεται, κυρίως όταν κάνει πολλή ζέστη.
χμ..γιατί επανέρχεται;Μήπως η θεραπεία δεν είναι η ενδεδειγμένη;Εγώ βασικά..θα πήγαινα και σε άλλον κτηνίατρο,εφοσον με τον συγκεκριμένο..δεν λύνεται το πρόβλημα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:32, 07-09-11:

Η Ήρα μου δαγκώνεται και τρωει τις τρίχες της, κάτω στην κοιλιτσα της, μεσα απο τα πίσω ποδαράκια της και στα μπροστινά απο την κάτω πλευρά. απο το δάγκωμα βγάζει κάτι σαν σπυράκια τα οποία είναι εσωτερικά, δεν είναι ορατά με το μάτι, μόνο αν τα αγγίξεις. επειδή κάναμε εγχείρηση πριν απο 20 μερες και έβαλε κολάρο για 10 μέρες της είχαν σχεδόν εξαφανιστεί. πιστεύω οτι είναι απο αγχος , τι μπορώ να κάνω; ο γιατρός της μου είχε πει οτι είναι τροφική αλλεργία -είχαμε αλλάξει τροφή για ένα διάστημα και επανήλθαμε στην δική της- εξαφανίστηκαν κάποια που είχε στα αφτιά της αλλά τα οποία ήταν διαφορετικά αλλά αυτά επιμένουν.

Παράθεση

maroulitasissy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maroulitasissy
H maroulitasissy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τουλάχιστον 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H maroulitasissy Καλησπέρα σε όλους σας! έγραψε στις 21:54, 07-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
χμ..γιατί επανέρχεται;Μήπως η θεραπεία δεν είναι η ενδεδειγμένη;Εγώ βασικά..θα πήγαινα και σε άλλον κτηνίατρο,εφοσον με τον συγκεκριμένο..δεν λύνεται το πρόβλημα.
Ευχαριστώ Πουπουλίνα για το μύνημά σου, αλλά όσους κτηνίατρους έχουμε εδώ τους έχουμε επισκεφθεί η Σούλα (η γάτα μου) και εγώ. Νομίζω πως η Σούλα είναι πολύ νευρική και αγχώδης και γι' αυτό δεν λέει να αποθεραπευτεί.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:32, 07-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από maroulitasissy
Τι θεραπεία της κάνετε;

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
Η Ήρα μου δαγκώνεται και τρωει τις τρίχες της, κάτω στην κοιλιτσα της, μεσα απο τα πίσω ποδαράκια της και στα μπροστινά απο την κάτω πλευρά. απο το δάγκωμα βγάζει κάτι σαν σπυράκια τα οποία είναι εσωτερικά, δεν είναι ορατά με το μάτι, μόνο αν τα αγγίξεις. επειδή κάναμε εγχείρηση πριν απο 20 μερες και έβαλε κολάρο για 10 μέρες της είχαν σχεδόν εξαφανιστεί. πιστεύω οτι είναι απο αγχος , τι μπορώ να κάνω; ο γιατρός της μου είχε πει οτι είναι τροφική αλλεργία -είχαμε αλλάξει τροφή για ένα διάστημα και επανήλθαμε στην δική της- εξαφανίστηκαν κάποια που είχε στα αφτιά της αλλά τα οποία ήταν διαφορετικά αλλά αυτά επιμένουν.
Όταν έχουν τροφική αλλεργία τα συμπτώματα αργούν πολύ να εξαφανιστούν και πολλές φορές δεν τα πιάνει ούτε η κορτιζόνη. Πόσο καιρό της δίνατε υποαλλεργική τροφή; Μπορεί να είναι και από το άγχος, μπορεί και όχι. Αλλά είστε και δύσκολη φάση για να αλλάζετε τροφές

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 10:03, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Τι θεραπεία της κάνετε;

Όταν έχουν τροφική αλλεργία τα συμπτώματα αργούν πολύ να εξαφανιστούν και πολλές φορές δεν τα πιάνει ούτε η κορτιζόνη. Πόσο καιρό της δίνατε υποαλλεργική τροφή; Μπορεί να είναι και από το άγχος, μπορεί και όχι. Αλλά είστε και δύσκολη φάση για να αλλάζετε τροφές
το ξέρω, έχει περάσει πάνω απο 1 μήνας -κανονικά τρώει την ομπεσιτι αλλά είχε κολλίτιδα και την αλλάξαμε για να την βοηθήσουμε αλλά της έκανε αλεργία και επιστρέψαμε στην ομπέσιτι- καλμάρανε όταν φορούσε χωνί και δεν ξυνόταν, αλλά τώρα ξαναφούντωσε... δυστυχώς τους τελευταίους μήνες πηγαίναμε πολύ πάρα πολύ συχνά στον γιατρό και αγχώνεται πάρα πολύ, αφου τις 2 τελευταίες φορές έκανε τσισάκια πάνω της - δεν το είχε ξανακάνει ποτέ στο παρελθόν-, ντύνομαι τα πρωϊνά και κρύβεται γιατι φοβάται οτι θα πάμε εκεί...
Υ.Γ. τώρα κάνει θεραπεία για οισοφαγίτιδα , το συρόπι δεν το συμπαθεί ιδιαίτερα....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:24, 10-09-11:

Όταν την βγάζεις από το μπάνιο πρώτα να την τυλίγεις με μια απορροφητική πετσέτα και με ελαφρές κινήσεις να την στεγνώνεις αρκετά σε δωμάτιο χωρίς ρεύμα. Μετά ειλικρινά δεν ξέρω για το σεσουάρ

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 20:33, 17-09-11:

To σεσουάρ είναι μια λύση αλλά έτσι τρομαγμένη που είναι νομίζω πως θα φοβηθεί από τον θόρυβο και δεν θα κάτσει να την στεγνώσεις. Καλύτερα να την τυλίγεις με την πε΄τσέτα κι αν μουσκέψει έχε και μια δεύτερη κι άστην σε ζεστή φωλιά (όχι στο πάτωμα) να γλιφτεί και να στεγνώσει την γούνα της.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ginavd

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σπυράκια και πρήξιμο - Από evi27
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-12-10 στις 12:30.
    • Κνησμός στα αυτιά... - Από ιωάννα-μπιάνκα
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-09 στις 11:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους