Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,656 εγγεγραμμένα μέλη και 713,665 μηνύματα σε 22,031 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 103 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και μπάνιο

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 09:03, 05-04-06:

Όλοι γνωρίζουμε ότι οι γάτες καθαρίζονται μόνες τους. Mε την άγρια γλωσσίτσα τους αλλά και με το σάλιο τους πλένονται από την κορφή ως τα νύχια.
H απορία η δικιά μου είναι: Πρέπει εμείς να τις κάνουμε μπάνιο που και που;
Aν ναι, πόσο συχνά; Yπάρχουν ειδικά σαμπουάν για γάτες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suzanitta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suzanitta
H suzanitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H suzanitta έγραψε στις 09:49, 05-04-06:

Κανένας κτηνίατρος μέχρι τώρα δε μου έχει πει ότι πρέπει. Όλοι λένε ότι εφόσον η γάτα ζει μέσα στο σπίτι, δεν το χρειάζεται το μπάνιο. Το μόνο που καταφέρνουμε με το πλύσιμο είναι να την τυραννάμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 10:04, 05-04-06:

Έχω "πέσει" σε μία ειδική περίπτωση γάτας. H δικιά μου τρελαίνεται για το νερό!! Aπίστευτο;
Kι όμως... Aν την άφηνα, θα ήταν όλη μέσα μέσα στη μπανιέρα να πλατσουρίζει.
Γι'αυτό και χθες δεν άντεξα και την έκανα μπάνιο (για 2η φορά). Όχι πως δεν φοβήθηκε.
Aλλά όχι τόσο ωστέ να φύγει τρέχοντας μετά και να κρυφτεί. Aφού συνήλθε απ΄το σοκ ότι ήταν μούσκεμα μέχρι το κόκκαλο και αυτό εμπόδιζε τις κινήσεις της, μετά έκατσε και χτενίστηκε με τις ώρες. Kαι αφού τελείωσε, μετά .... ξαναμπήκε στην μπανιέρα!!
Aπλά φοβάμαι μήπως δεν κάνει να βρέχεται η γάτα. Mην τυχόν της δημιουργήσω κανά δερματικό πρόβλημα, ή μήπως δεν κάνει να μπαίνει νερό στα αυτάκια της. Δεν ξέρω....
Mετά όμως λάμπει ολόκληρη και η γούνα της έχει αφρατέψει και γυαλίζει....:up:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suzanitta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suzanitta
H suzanitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H suzanitta έγραψε στις 10:11, 05-04-06:

Αν της αρέσει, γιατί όχι! Βέβαια και ο Τσίτσης μου μπαίνει μέσα στην μπανιέρα και τη γλύφει αλλά αν κάνω ότι ανοίγω τη βρύση εξαφανίζεται !
Υπάρχουν σαμπουάν για γάτες και συνήθως είναι κοινά με αυτά των σκύλων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 10:54, 05-04-06:

Οι γατουλες καθαριζονται μονες τους. Αλλα οι μακρυτριχχες πχ δεν μπορουν να το κανουν ευκολα οποτε το μπανιο τους το θελουν. Εστω 1 φορα το μηνα., Αν βλεπατε πως γυρισε ο γατουλης μου οταν το σκασε και βγηκε εξω, ηταν μια κινουμενη πρασιναδα και μαυριλα. Οι τριχες του μακριες καθως ειναι σηκωσαν ολη τη πανιδα και χλωριδα της περιοχης.Που να καθαριστη το ζωντανο μονο του ,που μεχρι να τραβηξει τη γλωσσα του απο τη μακρια τριχα, τραβαει τραβαει και δεν τελειωνει

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 21:42, 18-04-06:

Εμένα πάλι όλοι οι κτηνίατροι που ξέρω μου έχουν πει να κανώ μπάνιο τα γατουλίνια μου μια φορά το μήνα.Χρησιμοποιώ ενα σαμπουάν της Genipharm το οποίο είναι βιολογικό και είναι και αντιπαρασιτικό.Και ο Νίνο μου αλλά και το γατάκι που έχω τώρα δεν έχουν πρόβλημα με το νερό.Για την ακρίβεια μόλις βγήκαμε απο το μπάνιο και είμαστε και οι δυο μούσκεμα.Μάλλον πιο πολύ έκανα μπάνιο εγώ παρά ο γατούλης.Πάντως είναι καθαρούλι και μυρίζει ωραία.Νομίζω πως μιά φορά το μήνα είναι καλά για να καθαρίζει λίγο , γιατί κυλιέται στο μπαλκόνι, και να μην έχει μετά πρόβλημα με τριχομπαλίτσες..

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 22:23, 18-04-06:

Εγώ της μικρής μου δεν της έχω κάνει μπάνιο αλλά όταν πάω στο μπάνιο συνήθως με ακολουθεί και μπαίνω στο πειρασμό κάθε φορά και τη βρέχω! Δεν πανικοβάλετε αλλά δεν κάθετε και κάτω από το νερό. Μου έχει στείλει η αδελφή μου από το εξωτερικό κάτι σαν μωρομάντιλα και την καθαρίζω που και που, συνήθως για να τη βοηθήσω να καθαριστεί την χτενίζω. Πρέπει να είναι διασταύρωση μεταξύ ταρταρούγας και κεραμιδόγατου έτσι έχει παραπάνω τρίχα, όχι τόσο στο πρόσωπο όσο στο σώμα και στην ουρά.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

H Gemini έγραψε στις 11:00, 19-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lady
Εμένα πάλι όλοι οι κτηνίατροι που ξέρω μου έχουν πει να κανώ μπάνιο τα γατουλίνια μου μια φορά το μήνα...
Nομίζω ότι μια φορά το μήνα είναι πολύ καλή συχνότητα. Kαι αφού υπάρχει και ειδικό σαμπουάν, τότε ακόμα καλύτερα.
H Σούμη πάντως, που ακόμα δεν πολυβγαίνει στο μπαλκόνι, και μόνο που τρίβεται στο πάτωμα του σπιτιού πάλι ψιλοσκονίζεται. Kαι ακόμα έχω χαλιά, που να τα βγάλω κι όλας!
Φυσικά δεν υπονοώ ότι το σπίτι μου είναι βρώμικο (!!!!!) (χαχαχαχα! ), αλλά η άτιμη πάει και χώνεται στα πιο απίθανα σημεία, πίσω απ'το ψυγείο, πίσω από βαριές ντουλάπες, πίσω απ΄το πλυντήριο, στις γωνίες των τοίχων εκεί που μαζεύεται σκόνη και χνούδια.... Έτσι για να μη νομίζετε ότι είμαι κακή νοικοκυρά.....

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:11, 19-04-06:

την τελευταια φορα που καναμε μπανιο εμεις εδω εκανα κ εγω 4 φορες σε μια μερα δεν μπορειτε να φανταστειτε μπενανε μεσα στο νερο τα χαζα μου μετα βγαινανε κ τιναζοταν κ εγω γινιμουν χαλια

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 02:55, 27-07-06:

Η Σβούρα μου τρελαίνεται για το νερό όπου μπορεί να το βρει. Την έχω βρει μέσα στον νιπτήρα, με τη βρύση να στάζει και την κυρία φαρδιά πλατιά ξαπλωμένη να απολαμβάνει τη δροσιά. Πηδάει μέσα στην μπανιέρα και πλατσουρίζει και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Γενικά δεν την κάνω μπάνιο τακτικά...Μόνο όταν υπάρχει έκτακτο περιστατικό όπως τότε που έχυσε όλο τον καφέ πάνω της και δεν μπορούσα να διακινδυνεύσω να καθαρίσει τα πάντα από τη γούνα της με τη γλώσσα της...Εδώ φυσιολογική και δεν κάθεται σε μία μεριά, δεν τολμώ να φανταστώ τι θα έκανε αν είχε πάρει κιόλας ισχυρή δόση καφείνης. Άσε που νομίζω πως ο καφές είναι δηλητηριώδης για τα γατια....

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:49, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Εδώ φυσιολογική και δεν κάθεται σε μία μεριά, δεν τολμώ να φανταστώ τι θα έκανε αν είχε πάρει κιόλας ισχυρή δόση καφείνης. Άσε που νομίζω πως ο καφές είναι δηλητηριώδης για τα γατια....
εμενα παντως που ο ζυλιτο μια μερα καταλαθος δοκιμασε το καφε μου δεν κοιμηθηκε για δυο μερες ετρχε σαν παλαβο αλλα μετα κοιμοταν συνεχεια κ δεν τον πηρα κ χαμπαρι οτι ηπιε απο το καφε μου
κ για το μποανιο ειναι η καλλυτερη του να τρεχει το νερο πανω του μονο μην του βρεξεις το κεφαλι αρχιζει κ γρυλλιζει

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 11:51, 27-07-06:

να σου βρε βικυ να σου κανω προξενειο το ζυλιτο χιχιχι πολυ μουρη η δικια σου

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 12:27, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
εμενα παντως που ο ζυλιτο μια μερα καταλαθος δοκιμασε το καφε μου δεν κοιμηθηκε για δυο μερες ετρχε σαν παλαβο αλλα μετα κοιμοταν συνεχεια κ δεν τον πηρα κ χαμπαρι οτι ηπιε απο το καφε μου
κ για το μποανιο ειναι η καλλυτερη του να τρεχει το νερο πανω του μονο μην του βρεξεις το κεφαλι αρχιζει κ γρυλλιζει
Η Νιάρα μόλις μυρίσει τον καφέ (όπως και αλκοόλ) κάνει πίσω, δεν πρόκειται να πιει ούτε κατά λάθος!
Μπάνιο κάναμε χθες (για να "ζαρώσει" και να την ψάξω καλύτερα στο κορμάκι της, αν όλα είναι ΟΚ). Δεν της αρέσει, αλλά κάθεται σχετικά ήσυχα. Δε με παίδεψε ούτε όταν της έριχνα απαλά στο κεφαλάκι!
Μετά όμως ήταν σκέτη μιζέρια, κακομοίρικο, μισό στο μέγεθος και με κατεβασμένη μούρη... Γι'αυτό δεν της κάνω συχνά μπάνιο (το δεύτερο ήταν αυτό!)

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:29, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Η Νιάρα μόλις μυρίσει τον καφέ (όπως και αλκοόλ) κάνει πίσω, δεν πρόκειται να πιει ούτε κατά λάθος!
Μπάνιο κάναμε χθες (για να "ζαρώσει" και να την ψάξω καλύτερα στο κορμάκι της, αν όλα είναι ΟΚ). Δεν της αρέσει, αλλά κάθεται σχετικά ήσυχα. Δε με παίδεψε ούτε όταν της έριχνα απαλά στο κεφαλάκι!
Μετά όμως ήταν σκέτη μιζέρια, κακομοίρικο, μισό στο μέγεθος και με κατεβασμένη μούρη... Γι'αυτό δεν της κάνω συχνά μπάνιο (το δεύτερο ήταν αυτό!)
κι αν την εβρεχες τοπικα μονο?

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 12:31, 27-07-06:

Εννοείται, τοπικά (με υγρό πανάκι) την "περνάω" συχνά. Και μετά αποτελειώνει την καθαριότητα αυτή με τη γλωσσίτσα της!

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 18:27, 27-07-06:

Αχουυυυ ο ζυλιτο σκίζει!!! Τι κούκλος
Τι να σε κάνω που μόλις μετακομίσαμε μία ήπειρο και έναν ωκεανό μακριά

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 09:17, 28-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Αχουυυυ ο ζυλιτο σκίζει!!! Τι κούκλος
Τι να σε κάνω που μόλις μετακομίσαμε μία ήπειρο και έναν ωκεανό μακριά
Θα μείνεις εκεί για χρόνια δηλαδή; Στην προηγ.ιστορία (το υπεραντλαντικό ταξίδι της Σβούρας) δεν ανέφερες μόνιμη εγκατάσταση. 'Ετσι από περιέργεια: δεν τη βάλανε καραντίνα εκεί τη γάτα; Γιατί στην Κορέα είναι υποχρεωτικός 1 μήνας καραντίνα!!!

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. έγραψε στις 20:07, 30-07-06:

και όχι δεν απαιτείται καραντίνα ευτυχώς. Οι κανονισμοί των ΗΠΑ είναι πολύ φιλικοί προς τους φιλόζωους

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 09:26, 31-07-06:

Σαν του Ισραήλ... Μια Παλαιστίνια συγγραφέας δήλωσε ότι στην ίδια δεν επέτρεπαν επίσκεψη στην Ιερουσαλήμ, αλλά της επέτρεψαν την είσοδο ως ...συνοδό του σκύλου της!!!!

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. έγραψε στις 19:09, 31-07-06:

και είναι τραγικό. Μακάρι οι Αμερικάνοι και οι Ισραηλινοί να φέρονταν στους ανθρώπους όπως μεταχειρίζονται τα κατοικίδιά τους

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

abulafia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη abulafia
Ο abulafia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O abulafia έγραψε στις 20:54, 03-10-06:

Εχω έναν Πέρση 10 μηνών. Είναι λίγο βρωμιάρης και αναγκάζομαι ν τον κάνω μπάνιο κάθε 10 μέρες περίπου. όταν το άκουσε ο κτηνίατρος μου έιπε πως αυτό δεν είναι σωστό αλλά πρέπει 1 φορά τον μήνα το πολύ!!! Θα ήθελα να είχα τις απόψεις σας γι'αυτο το θέμα.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 21:23, 03-10-06:

μωρομαντιλα παρε να τον καθαριζεις λιγο οπου λερωνεται.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 07:55, 04-10-06:

Μια φορα τον μηνα οταν δεν λερωνεται αν ομως λερωνεται τοτε πρεπει να τον κανεις οποτε το θεωρεις οτι δεν παιρνει αλλο Οι μακρυτριχες γατες εχουν μια δυσκολια στο καθαρισμα απο μονα τους οποτε θελει βοηθεια.Μετα αρχιζουν οι κομποι και ειναι ακομα πιο δυσκολα

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xtina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 18:18, 04-10-06:

Εγώ τη δικιά μου την μπανιαρίζω δυο φορές το μήνα περίπου. Τα μακρύτριχα θέλουν περισσότερη περιποίηση και συχνότερο μπανιάρισμα από τις άλλες γατούλες. Εμένα η Κτηνίατρός μου μου είπε πως δυο φορές το μήνα είναι καλά. Πάντως όπως είπε και η purina και τα μωρομάντιλα είναι καλή λύση:up:

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:24, 04-10-06:

Παρηγορήσου. Εγώ δεν τα πλένω ποτέ. Αμα λερώνονται, τοπικά. Αλλά εμένα δεν είναι μακρύτριχα (ειχα παλαιότερα και το έκανα μπάνιο κι εγώ περίπου 1 φορά το μήνα) Και όντως θέπλει φροντίδα μη κάνει κόμπους....

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 19:14, 04-10-06:

Νομίζω ότι μπάνιο μια με δύο φορές τον μήνα, καθημερινό καθάρισμα με μωρομάντηλα και καθημερινό χτένισμα είναι ότι πρέπει...

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 19:26, 04-10-06:

Τωρα που ειπατε για χτενισμα αν και μενα ειναι κοντοτριχο μια φορα την εβδομαδα κατηομαι και το χτενιζω.Βγαζει παντοσ τριχουλες και εχει γεμησει το καλαθακι του.Ποια περιοδο ειναι ποθ μαδανε?

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:35, 04-10-06:

Εμένα από την ανοιξη και μετά γίνεται χαμός σπίτι μου απο τρίχες..... Να είναι καλά η ηλεκτρική και τα ηλεκτοστατικά πανάκια! Κι εμένα κοντοτριχα είναι αλλα τα χτενίζω και τις τριχες να περιορίσω οσο γίνεται στο σπίτι και βασικά να μην τις καταπίνει

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 22:07, 04-10-06:

Την Μίτσυ που είναι κοντότριχη δεν την κάνουμε μπάνιο. Άλλωστε είναι πολύ σχολαστική με το καθάρισμα της γούνας της ακόμα και τώρα που είναι γριούλα. Την χτενίζουμε όμως συχνά και της αρέσει πολύ, το απολαμβάνει. Ο Σάκης πάλι είναι φουντωτούλης αλλά δεν λερώνει πολύ και η γούνα του δεν κάνει εύκολα κόμπους. Μπάνιο τον κάνω μόνο αν λερωθεί. Το χτένισμα είναι πιο συχνό γιατί μαδάει αλλά δεν του αρέσει καθόλου και πρέπει να τον ακινητοποιώ για να τον χτενίσω (αν είμαστε 2 άτομα και ο ένας κρατάει και ο άλλος χτενίζει ακόμα καλύτερα)!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 13:16, 05-10-06:

Μόλις έκανα στη Νιάρα το πρώτο της μπάνιο μετά τη στείρωση
(κλείσαμε ένα μήνα, και όλα καλά! :up
Τούτο ήταν το τέταρτο μπάνιο στο νερό συνολικά από τότε που την έχουμε, δηλ. αναλογεί λιγότερο από ένα ανά μήνα...

Ουφ! Κουράστηκα λίγο! Δεν ήθελε φυσικά! Ευτυχώς να λέω που δε μου'κανε ούτε μία γρατζουνιά, μόνο φώναζε...
Και δεν της έτριψα την κοιλίτσα, με αποτέλεσμα να μείνει λίγο από το μπλε σπρέι που είχε χρησιμοποιήσει ο γιατρός. Πώς θα βγει αυτό;
Δεν έφυγε ούτε με το δικό της γλείψιμο ούτε με το απαλό μπανάκι τώρα!
Η Νιάρα είναι έξω στον ήλιο να στεγνώσει (αφού τη σκούπισα όσο μπορούσα με χνουδωτή πετσέτα) και γλείφεται μετά μανίας!!!

Παράθεση

catman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman
Ο catman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (τουλάχιστον 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O catman έγραψε στις 04:25, 06-02-07:

Οι γάτες δεν χρειάζονται καθημερινό μπανιάρισμα. Η γάτα είναι ιδιαίτερα καθαρό ζώο και επιμελείται με προσοχή την καθαριότητα...της γούνας της έτσι ώστε να μην χρειάζεται η δική μας φροντίδα. Ωστόσο χρειάζονται κάθε τόσο ένα πλύσιμο - όχι συχνότερα από μια φορά το μήνα - για τη διατήρηση της προσωπικής τους υγιεινής. Γενικά, οι περισσότερες ράτσες απεχθάνονται το νερό, έτσι το λούσιμο μιας γάτας αποτελεί από μόνο του μια άσκηση...
Γάτες με μακρύ τρίχωμα, ωστόσο, θα χρειαστεί να τις στεγνώσετε με το σεσουάρ των μαλλιών (στο χαμηλό), γιατί η τρίχα τους απαιτεί αρκετό χρόνο μέχρι να στεγνώσει. Αποφύγετε την επαφή του θερμού αέρα με το πρόσωπο της γάτας.
Βουρτσίστε τη γάτα με προσοχή και σε κάθε σημείο τής γούνας της, ειδικά αν πρόκειται για γάτα με μακρύ τρίχωμα, πριν ξεκινήσετε το πλύσιμό της.
Πάρτε τη γάτα στην αγκαλιά σας πολύ χαλαρά, σα να πρόκειται για μια υπόθεση ρουτίνας. Το μπάνιο πρέπει να γίνεται με χλιαρό νερό, σε ένα ζεστό δωμάτιο.
Επειδή οι περισσότερες γάτες δεν δέχονται το μπάνιο με νερό εύκολα, μπορείτε να δοκιμάσετε το στεγνό καθάρισμα ή με υγρό πανί.
Οι κοντότριχες γάτες δεν χρειάζονται ιδιαίτερη περιποίηση παρά ένα καλό χτένισμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα και λίγο πιο συχνά τις περιόδους που μαδούν. Οι τρίχες που είναι να πέσουν, φεύγουν πολύ εύκολα με μία ειδική βούρτσα, χτένα, ή ένα κομμάτι δέρμα.
Οι μακρύτριχες γάτες, χρειάζονται πιο συχνά χτένισμα και βούρτσισμα και αν παραμελήσουμε την φροντίδα αυτή, είναι πολύ πιθανό και συνηθισμένο να δημιουργηθούν μπάλες από τρίχες στο στομάχι της γάτας. Επειδή οι τρίχες τους λερώνονται πιο εύκολα και μαζεύουν ακαθαρσίες και χώμα, το μπάνιο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η μόνη λύση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lightpath

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lightpath
H lightpath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7(περίπου) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

H lightpath έγραψε στις 01:26, 13-02-07:

Πάντως, εγώ θα πρότεινα να γίνεται πολύ πιο αραιά ένα μπανάκι, γιατί δεν είναι σκύλος. Από ότι ξέρω, επηρεάζει την υγεία τους μακροπρόθεσμα και σίγουρα τα πολλά μπάνια δεν κάνουν καλό. Καλύτερα είναι να γίνονται 1-2 φορές το εξάμηνο και πολύ είναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 08:42, 13-02-07:

η κτηνιατρος, μου εχει πει οτι δεν χρειζεται η γατα μπανιο,εκτος και αν υπαρχει βεβαια καποιος λογος π.χ.πεσει σε ασβεστες.και για τα σκυλια ακομη μου εχει πει για 2 φορες το χρονο

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Blanch
H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 20:49, 17-03-07:

Ο μικρούλης Μίσα εχτές το βράδυ ήρθε αντιμέτωπος με μια καινούρια εμπειρία! Χαλαρός όπως ήταν και με πολλά γλυκόλογα ψυχολογικής προετοιμασίας μεταφέρθηκε στο μπάνιο! Εκεί τον περίμενε μια λεκανίτσα με ζεστό νεράκι. Βουτήξαμε πρώτα το πόδια και δε φάνηκε να στεναχωριέται γι αυτό. Όταν όμως βουτήξαμε και το κορμάκι αρχίσαμε το κλάμα.:cry: Τι τραγουδάκια του είπα, τι νιαου νιαου βρε γατούλη, το κλάμα όταν βάλαμε και το σαμπουάν έγινε γοερό. Σαν να το έσφαζα. Η διαδικασία έγινε με απαλές και ταχείς κινήσεις για να τελειώνει το μαρτύριο και στο ξέβγαλμα είπα τώρα θα μου μείνει.

Στην πετσέτα μετά τουρτουρίζαμε. Κρυώναμε ή τρομάξαμε δεν ξέρω ακριβώς. Στεγνώσαμε το γουνάκι με το σεσουάρ και κλαίγαμε αλλά λιγότερο πια. Και μετά που ήμασταν καθαρά κολλήσαμε στην αγκαλιά της μαμάς, κάτω από ζεστή κουβερτούλα και μ' ένα βαθύ αναστεναγό κάναμε νάνι.

Μετά ξυπνήσαμε και αρχίσαμε τα παιχνίδια σαν να μην είχε προηγηθεί τίποτα. Και φάγαμε και λιχουδιές!

Τα κατάφερα με το μπάνιο αλλά με τέτοια απελπισία που το έπιασε το λυπήθηκε η ψυχή μου. Μήπως να μην το ξανατολμήσω ή ήταν η πρώτη φορά και θα το μάθει;

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 21:06, 17-03-07:

Εγώ θα έλεγα να τον ξανακάνεις κάποια στιγμή π.χ. σε κάνα μήνα, για να συνηθίσει. Κοίτα το νεράκι να είναι ζεστό και πρόσεχε πάρα πολύ μην πέσει καθόλου νερό στο κεφάλι του. Θα τον κάνεις πάντα μπάνιο από τον λαιμό και κάτω. Γιατί αν πάει στο κεφάλι όχι μόνο θα πανικοβληθεί και θα του μείνει από τότε κακή εμπειρία, και άντε να τον ξαναπείσεις μετά, και δεν κάνει να μπει νερό στ'αυτιά, παθαίνει ωτίτιδα. Εγώ ένα κόλπο που έκανα για να κάνω μπάνιο τον γάτο μου όταν ήταν μικρός:
Τον έβαζα στο νεροχύτη αφού είχα τοποθετήσει ένα ειδικό πλαστικό που βάζουμε στην μπανιέρα για να μην γλυστράει(γιατί και πάλι πανικοβάλλεται!).Γέμιζα δύο μπουκάλια του 1,5 λίτρου με ζεστό νεράκι άνοιγα μία τρύπα στο καπάκι έτσι ώστε να μην τρέχει γρήγορα το νερό πάνω του και τρομάζει. Ο Νόμπου μου επειδή τον έκανα από πολύ μικρό μπάνιο 1.5 μηνών, δεν μου έκλαψε ποτέ. Τώρα επειδή μεγάλωσε τον κάνω μπάνιο άμα χρειαστεί και μόνο, στην μπανιέρα με το ντους(το τηλέφωνο). Το μόνο που κάνει είναι καμιά φορά προσπάθεια να φύγει, αλλά τον καθυσηχάζω με γλυκά λογάκια και ηρεμεί.
Ερώτηση:
Πόσο μηνών είναι ο γατούλης σου;
Τέλος δεν κάνει, σε καμία περίπτωση, να κάνεις μπάνιο την γάτα πάρα πολύ συχνά και σε σύντομο χρονικό διάστημα π.χ. 1 φορά την εβδομάδα γιατί εμφανίζει δερματικά προβλήματα, πολλές φορές μη αναστρέψιμα.
Καλή τύχη για την επόμενη φορά!

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Blanch
H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 02:42, 18-03-07:

Σ' ευχαριστώ kittycat!

O Mίσα κλείνει τους δύο μήνες. Ναι, πριν επιχειρήσω το μπάνιο είχα υπόψιν μου τις πληροφορίες αυτές, τις οποίες και διάβασα εδώ στο φόρουμ.:up:
Σε ένα μήνα θα έλεγα να ξαναπροσπαθήσω με ίσως λίγο πιο ζεστό νερό. Αν ξανακάνει έτσι όμως δε θα το ξαναταλαιπωρήσω το μικρό μου. Σκέφτομαι ότι όταν μεγαλώσει και γίνει γάτουλας σαν το μπαμπά του (τον έχω δει και είναι μεγάλος ο άτιμος) αποκλείεται να μπορώ να τον κάνω καλά αν έχει την ίδια αντίδραση. Βέβαια, αν και έβγαλε νυχάκια προσπαθώντας να ξεφύγει, περίμενε στωικά να τελειώσουμε και η μόνη του αντίδραση ήταν το σπαραχτικό παράπονο.:cry: Εδώ που τα λέμε, δεν είναι και λίγο να είσαι γατί και να βρέχεσαι για πρώτη φορά...

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 03:03, 18-03-07:

εγω δεν την εμαθα τη δικια μου απο μικρη,και τωρα δεν τολμαω να το επιχειρησω... αν μαθει ομως απο μικρος ισως το συνηθισει καπως και μεγαλωνοντας το ανεχεται(γιατι για να του αρεσει ουτε λογος).

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 17:11, 18-03-07:

Εγώ ρώτησα τον κ.Πάνο στον Αίλουρο που πήγα τον Χίονη χθες καθε πότε πρέπει να τον κάνω μπάνιο γιατί δεν τολμάω να δοκιμάσω και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο και αν ο Χιόνης δεν θέλει να τον κάνω μπάνιο είναι επειδή είναι ένας φυσιολογικός γάτος. Γιατί να τον ταλαιπωρώ?

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 17:40, 18-03-07:

Βασικά αν δεν συμβεί κάτι απρόοπτο κι εγώ δεν τον κάνω μπάνιο.

Παράθεση

gristofer

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gristofer
Ο gristofer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλες, παντα ειχαμε γατα στο σπιτι έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O gristofer έγραψε στις 19:28, 18-03-07:

Εμένα η μπέμπα μου κάθετε ακίνητη και νιαουρίζει που και που, ενώ η ladyχουρχουρίζει το χετε ξανακούσει αυτό?

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 20:09, 18-03-07:

Το μπανιο παιδια ειναι κυριως για τα μακρυτριχα που δεν μπορουν να καθαριστουν η για ενα αδεσποτο που φερνετε για πρωτη φορα σπιτι . Στις αλλες περιπτωσεις δεν χρειαζεται εκτος αν πχ εχει λερωθει πολυ. Το κεφαλακι μπορεις να το βρεχεις εξισου διαφωνω με την νομιζω κιττυ εγω το βρεχω σε ολα και το δεχονται μια χαρα απλα τα χαιδευω εκει και θα λεγα οτι ειναι κι αυτο που προτιμουν ενω στο σωμα ειναι πιο ναζιαρικα.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 22:54, 18-03-07:

Νομίζω πάντως κι εγώ ότι με εξαίρεση ιδιαίτερες περιπτώσεις
(μακρύτριχες γάτες, να έχουν λερωθεί απο κάποιο λόγο κλπ) δεν υπάρχει λόγος να τις ταλαιπωρούμε τις γατούλες μας. Μια χαρά καθαρίζονται μόνες τους. Εγώ καμιά φορά, αν βγουν στη βεράντα και έχει βρέξει τους καθαρίζω τα ποδαράκι με μωρομάντηλα. Το ίδιο κάνω και καμια φορά και στο σώμα τους, αν με πιάσει η μανία καθαριότητας!!!

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 19:52, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Το μπανιο παιδια ειναι κυριως για τα μακρυτριχα που δεν μπορουν να καθαριστουν η για ενα αδεσποτο που φερνετε για πρωτη φορα σπιτι . Στις αλλες περιπτωσεις δεν χρειαζεται εκτος αν πχ εχει λερωθει πολυ. Το κεφαλακι μπορεις να το βρεχεις εξισου διαφωνω με την νομιζω κιττυ εγω το βρεχω σε ολα και το δεχονται μια χαρα απλα τα χαιδευω εκει και θα λεγα οτι ειναι κι αυτο που προτιμουν ενω στο σωμα ειναι πιο ναζιαρικα.
Αυτό για το κεφάλι το είπα λόγω του ότι είναι καινούργια σ'αυτό να μην πάει κατα λάθος νερό στ'αυτάκια του. Αλλά αφού εσένα οι δικές σου το ανέχονται μπράβο σου που το έχεις καταφέρει αυτό. Εγώ πάλι αφού τελειώσω το μπάνιο στο σώμα του, του βρέχω το κεφαλάκι με ένα βρεγμένο βαμβάκι, όπως έχω διαβάσει στο "Το τέλειο βιβλίο της γάτας".

Παράθεση

georgia-odysseas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη georgia-odysseas
H georgia-odysseas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H georgia-odysseas έγραψε στις 21:37, 19-03-07:

εγω τον εκανα μπανακι οταν τον βρηκα και ηταν το χειροτερο του μετα ο γιατρος μου ειπε οτι δε χρειαζεται γιατι ειναι απο μονος του καθαροτατος και δε κανει το συχνο μπανιο .....τωρα του εχω κατι υγρομαντηλα τα οποια ειναι για γατες ...

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vana Balafa
Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 21:44, 19-03-07:

βρέ παιδιά γιατί κάνετε τις γατούλες σας μπάνιο??????
ειναι αναγκαίο??
εγώ ποτέ δεν έχω κάνει μπάνιο καμιά μου γάτα!

Παράθεση

catman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman
Ο catman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (τουλάχιστον 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O catman έγραψε στις 04:40, 28-03-07:

Την πρώτη φορά που έκανα μπάνιο τον δικό μου γάτο όχι μόνο δε φοβήθηκε αλλά κολυμπούσε κατά διαστήματα.
Εννοείται το νερό ήταν ζεστό.
Μπροστά από το αερόθερμο καθόταν μόνος του.
Το κάνω μπάνιο συνήθως κάθε εβδομάδα καθώς είναι πολύ βρωμιάρης με την άμμο του καθώς επίσης δεν τον έχω δει ποτέ να γλύφεται

Παράθεση

xrysanthi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrysanthi
H xrysanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H xrysanthi έγραψε στις 14:23, 19-04-07:

Συμφωνω οι γαυες δεν χρειαζονται μπανιο καθαριζονται μονες τους !
Δεν τους αρεσει καθολου και υπαρχει κινδυνος να κρυωσουν !
Με μωρομαντηλα ειναι ενασ τροπος , η Yasmin τρελαινεται

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 14:28, 19-04-07:

Κι εμένα το μικρό μου τρελαινεται για το νερό. Το παρατήρησα την πρώτη μέρα που πήγε και τσαλαβουτούσε στο νερο της που της έχω για να πίνει.. Ειναι όμως μικρό.. κατσε να μεγαλώσει και βλέπουμε.. Λέω πάντως και γω μια φορά το μήνα να την λούζω..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:30, 19-04-07:

Εγώ τι να πω που η δικιά μου βγήκε υδρόβια και με το ζόρι την κρατάμε να μην μπει στην μπανιέρα όποτε κάνουμε μπάνιο; Όπου δει νερό ορμάει και τσαλαβουτάει μέσα, χτες που πότιζα έτρεχε πίσω από το λάστιχο, σπινιάροντας μέσα στα νερά :greycat:

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 14:33, 19-04-07:

Κι εμένα τσαλαβουτάει στο νερό του που είναι και μεγάλος. Όλη μέρα διάθεση να'χεις να του βάζεις νερό και αυτός να το χύνει! Το καλοκαίρι σκέφτομαι με τις ζέστες να του βάζω λεκάνη με δροσερό νερό στη βεράντα για να δροσίζεται. Για μπάνιο όμως ούτε λόγος!!! Ή αν καμιά φορά κάνω να τον καταβρέξω αν έχω νερό στα χέρια μου, παίρνει δρόμο και κρύβεται. Θέλει μόνος του...

Υπάρχουν γάτες όπως ο δικός μου ή ακόμα περισσότερο σαν την Αρήθα που τους αρέσει το νερό. Έτσι μου είχε πει και ο κ.Πάνος στον Αίλουρο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    mariatzo

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους