Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,883 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 158 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομική και καλή τροφή για γάτες

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 13:26, 02-09-11:

Καλησπέρα Ψάχνω μία καλή οικονομική τροφή για γατάκι 3 μηνών. Έχω διαβάσει ότι whiskas κτλ δεν είναι καθόλου καλές τροφές, αλλά δεν μπορώ να αγοράζω συνέχεια κ ακριβές τύπου royal canin...Μήπως γνωρίζετε κάποια να μου προτείνετε ? Έχω ακούσει για την purina, τι γνώμη έχετε γι' αυτήν?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jeannete

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jeannete
H jeannete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δροσιά (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H jeannete έγραψε στις 13:41, 02-09-11:

Έχω ακούσει καλά λόγια για την purina,πάντως εγώ στα δικά μου δίνω friskies και πέρα απ'το ότι τους αρέσει,είναι και υγιέστατα...τι έχεις ακούσεις για τις whiskas?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,126 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:45, 02-09-11:

Δείτε εδω να πάρετε μια ιδέα,για τις τροφες απο σ/μαρκετ.
Η purina,δεν είναι και απο τις καλύτερες,ειδικά για μικρό γατάκι.Αλλά φαντάζομαι ότι είναι προτιμότερη απο αυτές των σ/μαρκετ.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 14:21, 02-09-11:

Για whiskas και γενικώς για τροφές από σούπερ μάρκετ έχω ακούσει ότι έχουν συντηριτικά, χρωστικές κτλ κ γενικώς ότι είναι κακής ποιότητας . Μία φορά είχα πάρει κ Josera, αλλά επειδή το pet shop που την πουλάει τη δίνει χύμα, πιστεύω πως καλύτερο θα ήταν να το αποφύγω.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,126 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:22, 02-09-11:

Ναι,ούτε και εγώ εμπιστεύομαι τα χύμα.

Παράθεση

tribiani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tribiani
Ο tribiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O tribiani έγραψε στις 14:33, 02-09-11:

Ρε συ εννοείται πως αφού υπάρχει πρόβλημα θα πάρεις κάτι πιο οικονομικό. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Υπάρχει μέχρι τι μπορείς να του προσφέρεις. Εδώ υπάρχει κόσμος που δε μπορεί να προσφέρει στα παιδιά του... Πάρε Purina, μια χαρά είναι. Και χύμα στην ανάγκη... Άμα δεν την τάιζες εσύ θα ήταν 100 φορές χειρότερα. Αυτά που διαβάζεις εδώ μέσα φτάνουν και σε υπερβολές καμιά φορά ή αφορούν ανθρώπους που θέλουν να έχουν τα γατάκια τους τα καλύτερα.

Χαλάρωσε, ήδη το γατάκι σου είναι πολύ τυχερό. Θα ζήσει και θα ευτυχήσει... Τι άλλο να σου πω;;;

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 15:05, 02-09-11:

Εγω ταϊζω τα γατακια μου whiskas και ειναι μια χαρα.Ισα ισα τρελαινονται για αυτην!!!!!Και εγω ειχα ακουσει διαφορα και μαλιστα προκαλουσε και διαροια στα γατακια μου αλλα τωρα εχει καπως αναννεωθει και ειναι πολυ ωραια!!!!!

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 15:19, 02-09-11:

Κ εγώ του πήρα τελευταία φορά whiskas junior κ δεν του έχει προκαλέσει κάτι, αλλά δεν την τρώει κ με πολύ όρεξη

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 16:40, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από tribiani
Ρε συ εννοείται πως αφού υπάρχει πρόβλημα θα πάρεις κάτι πιο οικονομικό. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Υπάρχει μέχρι τι μπορείς να του προσφέρεις. Εδώ υπάρχει κόσμος που δε μπορεί να προσφέρει στα παιδιά του... Πάρε Purina, μια χαρά είναι. Και χύμα στην ανάγκη... Άμα δεν την τάιζες εσύ θα ήταν 100 φορές χειρότερα. Αυτά που διαβάζεις εδώ μέσα φτάνουν και σε υπερβολές καμιά φορά ή αφορούν ανθρώπους που θέλουν να έχουν τα γατάκια τους τα καλύτερα.

Χαλάρωσε, ήδη το γατάκι σου είναι πολύ τυχερό. Θα ζήσει και θα ευτυχήσει... Τι άλλο να σου πω;;;
Συμφωνώ με το ότι ο καθένας προσφέρει ότι έχει. Εγώ φοιτήτρια είμαι και δυστυχώς δεν μπορώ να αγοράζω τέλειες τροφές. Αγοράζω την purina tonus που θεωρείται λίγο καλύτερη από αυτήν των σουπερ μαρκετ. Από to pet shop που ψωνίζω η tonus του 1,50 κιλλού κοστίζει από 4,50 εως 5,80 αναλόγως το είδος. Η kitten νομίζω κάνει γύρω στα 5,50. Πάντως έναν χρόνο τώρα η Mulan τρώει purina tonus (αρχικά kitten και τώρα sterlilized για στειρωμένα) και δεν μου έκανε ούτε μια φορά διάρροια και η τουαλέτα της μυρίζει υποφερτά. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις αυτήν. Η διαφορά στην τιμή με των σουπερ μαρκετ είναι ελάχιστη.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 18:23, 02-09-11:

Οκ ευχαριστώ Κ εγώ την purina tonus έχω τσεκάρει σε ένα pet shop κ λέω να τη δοκιμάσω! Μου έδειξαν τη συσκευασία των 400 gr 2,50 ευρω

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 18:31, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sailor Moon
Οκ ευχαριστώ Κ εγώ την purina tonus έχω τσεκάρει σε ένα pet shop κ λέω να τη δοκιμάσω! Μου έδειξαν τη συσκευασία των 400 gr 2,50 ευρω
Να προτιμάς μεγάλες συσκευασίες γιατί συμφέρουν οικονομικά!

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 20:53, 02-09-11:

Μόλις βρήκα την purina proplan, η οποία έχει 14 ευρώ το κιλό! Ελπίζω να αρέσει στον γιούγκι μου

1,50 κιλό βασικά, μπερδεύτικα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 03-09-11 στις 22:32. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 20:59, 02-09-11:

Ωραία! Η προπλαν είναι καλύτερη από την τόνους!!

Παράθεση

tribiani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tribiani
Ο tribiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O tribiani έγραψε στις 13:34, 03-09-11:

Κάτσε ρε συ, 14 ευρώ το 1.5 κιλό; Εγώ παίρνω την Royal Canin 15 euro τα 2 kg...

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 19:51, 03-09-11:

Τόσο κάνει περίπου. Γύρω στα 12 με 14 ευρω νομίζω το 1,50 κιλό.

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 22:16, 03-09-11:

Pro plan kitten τα 3κ τα βρίσκω 21e ... Συγκρίνετε τιμές στα pet shop!
Super premium τροφή είναι οπότε μια χαρά! εφάμιλλη της royal και καμία σχέση με whiskas κλπ.
Μετά ξεφεύγεις πολύ οικονομικά..

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 13:07, 04-09-11:

Η αλήθεια είναι δεν σύγκρινα τιμές με royal κ γενικώς με κιλά κτλ. Όταν ζήτησα purina για μικρά γατάκια μου έδειξε μόνο αυτή με το 1,5 κιλό κ την πήρα. Θα έχω υπ' όψιν μου κ τη 2κιλη royal πάντως

Παράθεση

catboss_007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catboss_007
Ο catboss_007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O catboss_007 Close your eyes until I say 3 1,2... έγραψε στις 09:28, 25-05-14:

Θα μπορούσατε να μου προτίνετε φθηνές και καλές τροφές για τη γατούλα μου τη Βουλίτσα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catboss_007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catboss_007
Ο catboss_007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O catboss_007 Close your eyes until I say 3 1,2... έγραψε στις 12:09, 09-06-14:

είναι πάνω από 1 χρ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zoelev (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoelev
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H zoelev έγραψε στις 22:49, 09-06-14:

Πάρε οποιαδήποτε εκτός από γατοτροφή του σούπερμάρκετ! ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ! Δεν ξέρω κατά πόσο η purina είναι καλή εταιρεία αν σκεφτείς ότι φτιάχνει και τα friskies και τα proplan...... Ένα γατάκι που μάζεψα πέθανε από καρκίνο στο συκώτι ακριβώς επειδή του έδινα τροφή του σουπερμαρκετ και ας ηταν η πιο ακριβη και υποτίθεται καλή.......και ξέρω και άλλα περαστικά που καημένες γάτες πέθαναν από καρκίνο στο συκώτι.....Εγώ πλέον παίρνω royal canin....αλλά λόγο της τιμής της όταν τελειώσει θα δοκιμάσω nutram

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 19:48, 04-06-15:

Διάβασα κάποια θέματα σχετικά με τις ξηρες τροφές και θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή μιας ποιοτικής και σχετικά οικονομικής τροφής.

Ως τώρα για τα δύο μικρά που φροντίζω, περίπου 3 μηνών δίνω την Royal Canin.

Από όσα διάβασα η Purina Tonus είναι η πιο οικονομική και σχετικά καλής ποιότητας. Υπάρχει κάποια άλλη που θα προτείνατε "ενδιάμεσα" σε Purina Tonus και Royal;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos90 : 04-06-15 στις 20:03.
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 11:21, 07-06-15:

Καμια πρόταση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 12:33, 07-06-15:

Κοίτα ανάμεσα στην royal canin και την tonus υπάρχει το χάος! Εγώ έχω δώσει josera, arden grange, farmina N&D, applaws. Όλες είναι στα 12/13 ευρώ. Όλες θεωρούνται καλές, οι arden και applaws είναι grain free, η farmina low grain. Στον γάτο μου δεν ταίριαξαν όλες, αυτό είναι κάτι που δοκιμάζεις και βλέπεις δυστυχώς.

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 12:50, 07-06-15:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Οι grain free θεωρούνται καλύτερες για τα γατάκια;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:08, 07-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Οι grain free θεωρούνται καλύτερες για τα γατάκια;
Ναι,σαφεστατα θεωρουνται πολυ καλυτερες.

Παράθεση

Lumen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lumen
H Lumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Δε θυμάμαι έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Lumen We are all earthlings έγραψε στις 13:50, 03-10-15:

Καλησπέρα σε όλους και χαίρομαι που βρήκα την παρέα σας
έχω προς το παρόν 2 σκύλους, 6 γάτες ενήλικες και 5 νεογέννητα και έχω βγει από το παράθυρο!!!
Αν δε βρω σπίτι για τα μικρά αναγκαστικά θα τα κρατήσω.
Αυτή τη στιγμή δίνω applaws και arden αλλά έχω γονατίσει..
Ψάχνω οικονομική τροφή, χωρίς ζωικά υποπροϊόντα κλπ. Για όποιον έχει ασχοληθεί σοβαρά με τις τροφές, θα ήθελα συμβουλή παρακαλώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

giannisgn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannisgn
Ο giannisgn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O giannisgn έγραψε στις 15:50, 08-08-17:

Η τροφη applaws ειναι η καλυτερη τροφη σε αυτην την τιμη;17€ το δικυλο η υπαρχουν καλυτερες;
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,657 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:27, 11-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από giannisgn
Η τροφη applaws ειναι η καλυτερη τροφη σε αυτην την τιμη;17€ το δικυλο η υπαρχουν καλυτερες;
Καλημερα,εξαρταται απο που ψωνιζεις,τι αλλες διαθεσιμες τροφες εχει,και τι συσκευασια παιρνεις.Οι μεγαλες συσκευασιες συμφερουν πολυ περισσοτερο,και μπορεις να εχεις ενα μεγαλο ταπερ ωστε να κλεινεις τη μεγαλη ποσοτητα αεροστεγως,κι ενα μικροτερο οπου θα γεμιζεις δυο δυο κιλα για καθημερινη χρηση,ωστε να μη χανει η μεγαλη ποσοτητα τη μυρωδια της.Η Applaws ειναι μια πολυ καλη ποιοτικα τροφη,υπαρχουν και σαφως καλυτερες,και σαφως χειροτερες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 22:08, 01-09-17:

Γεια σας, παρακαλώ τη γνώμη σας σύμφωνα με τις γνώσεις σας...
Υπάρχουν αρκετά αδέσποτα και σκέφτηκα που και που να τους δίνω συμπληρωματικά στα δικά τους ευρήματα και καμιά ξηρά τροφή. Τα έχω δει να κυνηγάνε διάφορα θηράματα, και έχω υποψίες πως όλο και κάποιος άλλος μπορεί να τους δίνει κάτι, γιατί ακόμη και την πρώτη φορά που τους έβαλα φαί (όχι κάτι επικίνδυνο), η συμπεριφορά τους έδειχνε πως τους ήταν γνώριμη η διαδικασία ως προς το τι έκανα.

ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα για πολυτέλειες, είμαι πολλά χρόνια στην ανεργία. Αλλά ας πούμε ένα 10ευρο το μήνα μπορώ να τους το διαθέσω. Και με αυτό το δεδομένο, πάμε στις φτηνοτροφές. Αυτή τι σας λέει; http://www.monge.it/prodotto/croquet...ken-3/?lang=en. Με 10 ευρώ μπορώ να παίρνω 6 κιλά. Πήρα μια για δοκιμή, έβαλα γύρω στα 250 γραμμάρια (με το μάτι), μαζεύτηκαν 5-6 γατιά και μία ώρα μετά που τσέκαρα, το μισό το είχαν αφήσει

Έχω διαβάσει το παρόν νήμα (ζαλάδα οι τόσες πληροφορίες με τη μία)*** και το δίλημμα είναι, αν είναι πολύ χάλια η συγκεκριμένη τροφή είναι προτιμότερο το τίποτα; (αφού δεν μπορώ πιο ακριβά). Προφανώς ως αδέσποτα που είναι, δεν θα μπορώ να έχω δείγματα για το αν θα τους παρουσιασει κάποιο θέμα.

***εδιτ: λάθος, άλλο μεγαλύτερο νήμα διάβαζα και ζαλίστηκα...

Βάζω μεταφρασμένα τα στοιχεία από την σελίδα:
  • Σιτηρά, κρέας και παράγωγα κρέατος (τουλάχιστον 5% κοτόπουλο), έλαια και λίπη, υποπροϊόντα φυτικής προέλευσης, ζύμες, ορυκτές ουσίες.
  • Πρωτεΐνες 26%, ακατέργαστα λάδια και λίπη 11%, ακατέργαστες ίνες 2,5%, ακατέργαστη τέφρα 8,5%.
  • Βιταμίνη Α 11,500 IU / Kg, Βιταμίνη D3 800 IU / Kg, Βιταμίνη Ε (οξική άλφα-τοκοφερόλη) 80 mg / Kg, Μαγγάνιο (Μονοϋδρικό θειικό μαγγάνιο 43 mg / Kg) 15 mg / Kg, ψευδάργυρος ) Σίδηρος (μονοένυδρο θειικό σίδηρο 150 mg / kg) 50 mg / kg, Σελήνιο (Σεληνίτης νατρίου 0,2 mg / kg) 0 mg / kg, Χαλκός (πενταένυδρο θειικό χαλκό 22 mg / kg) , 09 mg / kg, Ιώδιο (άνυδρο ιωδιούχο ασβέστιο 1,15 mg / kg) 0,7 mg / kg, Ταυρίνη 500 mg / kg.
  • Θα πρέπει να διατίθεται "ad libitum", η γάτα σας θα αποτιμάται η ίδια, διατηρώντας το ιδανικό βάρος της. Σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως η παχυσαρκία και / ή άλλα κλινικά προβλήματα, είναι καλή ιδέα να το αναφέρετε σύμφωνα με τις συμβουλές του κτηνιάτρου σας και / ή μετά τον πίνακα που παρέχεται. Είναι σημαντικό η γάτα σας να διαθέτει πάντα φρέσκο, καθαρό νερό.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:21, 01-09-17:

Καλε μου φιλε,απολυτα κατανοητο οτι στα αδεσποτα ακριβη τροφη δεν αντεχουμε να βαζουμε.Ειναι δεδμενο αυτο.Απο εκει και περα η οποιαδηποτε τροφη ειναι καλυτερη απο την ΑΣΙΤΙΑ.
Εννοω βεβαια οχι χαλασμενη η ναι;

Τωρα αν μπορεις να ψαξεις σε ιδια περιπου τιμη , την καλυτρερη..αλλο αυτο.Και σωστο.Αλλα μην σκεφτεις ποτε οτι εφοσν δεν μπορω να τους δινω ακριβη τριφη..δεν θα τους δινω τιποτα.Οσο μπορεις και σε οποια τιμη μπορεις.και σαφως καλα κανεις και ψαχνεις την καλυτερη οικονομικη.
Για τα συστατικα που εβαλες ,καποια ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο οπως τα σιτηρα...αλλα σε φτηνη τρφη ειναι δεδομενο οτι θα τα βρεις....εδω τα βρισκουμε και σε ακριβες.
Απο την αλλη,αν θες να δεις τα συστατικα δε αυτο το θεμα,μπας και βοηθηθεις.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 22:47, 01-09-17:

Αρχικά, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ναι, ως πρώτη σκέψη και για μένα το αυτονόητο είναι πως από το τίποτα είναι προτιμότερη έστω και κάποια από τις φτηνές και εννοείται ποτέ χαλασμένα. Απλά επειδή δεν έχω γατοεμπειρία, μετά από λίγο διάβασμα τρόμαξα με τα τόσα προβλήματα που είδα πως τους προκαλούν διάφορες τροφές (σε ποιον άσχετο να πεις πως τα γατιά έχουν δυσανεξία σε γάλα ή ότι το πολύ ωμό ψάρι τους πειράζει και να μην σε κοιτάξει σαν εξωγήινο) και η ανησυχία μου στην ουσία ήταν μήπως κάποιο από αυτά τα συστατικά ήταν αυστηρά απαγορευμένο (εκεί πήγαινε η σκέψη για το "τίποτα") και τα ξετινάξει ξερωγώ σε χρόνο ντετέ και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο μετά.

Τα σιτηρά τα είδα και θυμόμουν πως δεν είναι και ότι καλύτερο, από την άλλη είδα την ταυρίνη και ενθουσιάστηκα μιας και αν δεν κάνω λάθος δεν θεωρείται αυτονόητο συστατικό σε φθηνές τροφές, μετά ανησύχησα για τα άλλα συστατικά (υποπροϊόντα φυτικής προέλευσης, ζύμες, ορυκτές ουσίες....) που στα άπειρα μου μάτια φαίνονται γενικεύσεις και δεν ξέρω τι πιθανόν μπορεί να κρύβουν... να πω πως έχω εμπιστοσύνη στην συγκεκριμένη βιομηχανία, ψέματα θα πω. θα μελετήσω και την λίστα, ευχαριστώ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikati : 01-09-17 στις 22:52.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:40, 01-09-17:

Καλε μου φιλε..να σωσουμε παμε απο την ασιτια γατακια και ζωακια.Να νοιαστουμε αν θα παθουν καρκινο πχ απο μια τροφη γιατι;Οταν το επομενο λεπτο μπορει να πατηθουν απο αμαξια;Η να φανε φολα;

Ομως για αυτα εδω σωστα τα λες

Απλά επειδή δεν έχω γατοεμπειρία, μετά από λίγο διάβασμα τρόμαξα με τα τόσα προβλήματα που είδα πως τους προκαλούν διάφορες τροφές (σε ποιον άσχετο να πεις πως τα γατιά έχουν δυσανεξία σε γάλα ή ότι το πολύ ωμό ψάρι τους πειράζει και να μην σε κοιτάξει σαν εξωγήινο) και η ανησυχία μου στην ουσία ήταν μήπως κάποιο από αυτά τα συστατικά ήταν αυστηρά απαγορευμένο (εκεί πήγαινε η σκέψη για το "τίποτα") και τα ξετινάξει ξερωγώ σε χρόνο ντετέ και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο μετά.
Εγω μιλαω για ξηρη τροφη..για ανθρωπινη τροφη πολυ σωστα το ψαχνεις ναι..υπαρχοθυν τροφες που απαγορευονται σε ζωα.
Αλλα οσον αφορα την ξηρη τροφη...
Τουλαχιστον να μην πεινανε...και να ζησουν.Οσο πρισσοτερο γινεται.Σαμπως και οι ακριβες δενε χουν καρκιογονα συστατικα;Σαφως ειναι καλυτερες...αλλα εκει παμε να πιασουμε προσδοκιμο ζωης μεγαλο,σε αυτα που εχουμε στο σπιτι.Εδω λεμε το επομενο λεπτο μπορει να πεθανουν.Για αυτο σου λεω..μην εχεις τοσο αγχος για αυτο.Τροφουλα αξιοπρεπη..νερακι//...οσο μπορουμε φροντιδα,στειρωση οταν μπορουμε , κτηνιατρο και προσπαθεια υιοθεσιας,παλι οταν μπορουμε.. και ενημερωση.Για ξηρη τροφη ξαναλεω..για ανθρωπινη ναι..εκει ψαξτο.
Εμενα και τα δυο μου γατια πεθαναν σχετικα νεα...απο καρκινο και τους ειχα τις καλυτερες τροφες..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-09-17 στις 23:44.
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 01:36, 02-09-17:

Όχι εντάξει, με τις ανθρώπινες τροφές νομίζω πως οι πληροφορίες είναι πιο ξεκάθαρες, ή να πω πιο σωστά "πλήρως κατανοητές", μιας και των τυποποιημένων θέλουν παραπάνω γνώσεις και 'αποκωδικοποίηση' του τι είναι το ένα και το άλλο συστατικό.
Έχετε δίκιο στην σκέψη που παραθέσατε στην πρώτη σας πρόταση, θα κάνω ότι μπορώ μέσα στις δυνατότητες μου ελπίζοντας για το καλύτερο χωρίς υπερβολικές σκέψεις, προέχει η επιβίωση.
Πάντως να πω την αμαρτία μου, με στεναχωρήσανε λίγο τα άτιμα... μα ώρες μετά και να μην έχουν αγγίξει το μισό; Έχω διαβάσει για τις ιδιοτροπίες και τις προτιμήσεις που έχουν και οι οικόσιτες των μελών (εντάξει, είχα και σκύλο και δεν μου είναι γενικότερα άγνωστο το φαινόμενο πως όλα τα ζώα προφανώς και έχουν γευστικές προτιμήσεις), αλλά από πεινασμένα αδέσποτα και με σχετική τροφή του είδους τους και όχι σε κάτι ντιπ άσχετο, τέτοιο "σνομπάρισμα" δεν το περίμενα . Κάτι ψαρούκλες που τους έκανα τις προάλλες (που αν το μάθει ο φίλος που μου τις έδωσε θα με κυνηγάει σαν τον Βέγγο), τις εξαφανίσανε οι πασάδες... ίσως έκανα λάθος που διάλεξα τελικά με κοτόπουλο και δεν πήγα για το προφανές
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:23, 02-09-17:

Πρώτα θα σου πω μπράβο που ταίζεις τα αδέσποτα.Από κει και πέρα όλα είναι ρευστά.Μη νομίζεις όμως πως τα ταίζεις μόνο εσύ.Τους βάζουν κι άλλοι τροφή σε ανύποπτο για σένα χρόνο με αποτέλεσμα οι γεύση τους να αλλοιώνεται.Δηλ. όταν εγώ πηγαίνω στο εξοχικό το χειμώνα ,όλα τα αδεσποτάκια τρώνε με βουλιμία την χ τροφή που θα τους βάλω.Αφού κανείς δεν είναι εκεί ,άρα τρώνε τα πάντα αφούν πεινούν.Το καλοκαίρι όμως που τους δίνουν πολλοί ,ο ένας την τάδε μάρκα,ο άλλος την άλλη,μου ξινίζουν τα μούτρα στη δική μου.Πιστεύω πως αυτό είναι το πρόβλημα και με σένα.Όταν πραγματικά πεινάνε θα την καταβροχθίσουν.
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 14:24, 02-09-17:

Έχετε δίκιο, ανέφερα και πιο πάνω πως η συμπεριφορά τους μου έβαλε ήδη υποψίες πως γνωρίζουν την διαδικασία "μας βάζει φαί". ΟΚ, οπότε θα βάζω κι όποτε τους κόψει λόρδα ας το τιμήσουν. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:18, 02-09-17:

Ας τρώνε όσο θέλουν κι αν θέλουν.Αυτό που τυχόν θα περισσεύει να μην το αφήνεις εκεί.Να το μαζεύεις γιατί θα το τρώνε οι καρακάξες και δεν θα φεύγουν με τίποτα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    konnaki

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους