Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,625 μηνύματα σε 22,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni236
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H eleni236 έγραψε στις 00:09, 28-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Πολύ πιθανόν να βγάζει τα πρώτα της δοντάκια, γι αυτό έχει ανάγκη από κάτι να δαγκώνει.
Όπως είπε κι η Δήμητρα πιο πάνω, καλό είναι να της δώσεις ένα κατάλληλο παιχνιδάκι, ελαστικό και μαλακό, χωρίς αποσπώμενες ίνες.

Αleksa μου το πιο πιθανό είναι να το κάνει γιατί την τρώνε τα δοντακια της,έχει ένα λουτρινο που κοιμάται μαζί του,θα πάω να κοιτάξω μήπως βρω να της πάρω κάτι που να μπορεί να το μασουλαει!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H eleni236 έγραψε στις 11:38, 31-05-19:

καλημερα παιδια......ερωτηση...επειδη τωρα τις τελευταιες μερες η ριρικα μου ξυπναει και ειναι βουλωμενο το αριστερο της ματακι με τσιμπλιτσες ( οχι συνεχεια )ειχα διαβασει για τις σταγονες τομπρεξ χωρις κορτιζονη....πηγα να αγορασω αλλα επειδη ειχε ελλειψη μου δωσανε κατι αλλες που ειναι λεει ιδιες Eyetobrin-tobramicin 0,3% της βαζω απο μια σταγονα καθε 4 ωρες.....υπαρχει καποιος που εχει χρησιμοποιησει σταγονες να μου πει αν ειναι καλη η δοση και για ποσες μερες θα πρεπει να της βαζω??? σας ευχαριστω!!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,379 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:04, 31-05-19:

Θα σου συνιστούσα να ρωτήσεις κτηνίατρο πρώτα, γιατί αυτές οι σταγόνες είναι φάρμακο και δεν ξέρουμε αν είναι το κατάλληλο, ούτε καν αν χρειάζεται. Αυτό που μπορείς να κάνεις μέχρι να συμβουλευτείς τον γιατρό, είναι να χρησιμοποιήσεις μια αποστειρωμένη γαζούλα (όχι βαμβάνκι που οι αποσπώμενες ίνες του δυνατόν να ερεθίσουν το ματάκι),που θα βρέχεις με λίγο φυσικό ορρό σε αμπούλες και με αυτό μπορείς απαλά-απαλά να περνάς το κλεισμένο ματάκι. Έτσι έκανα και στη δική μου τσούπρα όταν την πήρα μωράκι και έβγαζε αρκετές τσίμπλες που την ενοχλούσαν.
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ollie
H Ollie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ollie έγραψε στις 20:40, 10-06-19:

Καλησπέρα, το γατάκι μου είναι περίπου 2,5 εβδομάδων και σιγα σιγα βγάζει δοντάκια. Αγόρασα από το petshop ειδικές κροκετούλες για μωρά γατάκια οι οποίες έχουν το μέγεθος της φακής όμως το γατί μου δεν κατάφερε να τις καταναλώσει. Για το λόγο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) πώς καταλαβαίνω ότι το γατάκι πρέπει να ξεκινήσει να τρώει στερεά τροφή και ποίας είδους συστήνετε;
2) είναι οι κροκέτες υγιεινές για τη γάτα ιδίως για ένα νεογέννητο, δεδομένου ότι είναι συμπιεσμένες και χύμα στη σακούλα;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,379 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:30, 10-06-19:

Αγαπητή Ollie καλησπέρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας

Το γατάκι είναι πολύ μικρό για να αρχίσει να τρώει ξηρή τροφή, γι αυτό σταμάτα να του δίνεις μη του κάνεις κακό.
Μετά τις 4 (το λιγότερο) εβδομάδες και γύρω στις 6, θα μπορέσει σταδιακά να περάσει από την αποκλειστική διατροφή με γάλα στην κροκέτα.
Δες εδώ τις οδηγίες για τη διατροφή της γάτας, ανάλογα με την ηλικία της.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

H Ollie έγραψε στις 21:32, 10-06-19:

Ευχαριστώ!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H eleni236 έγραψε στις 00:41, 12-06-19:

Ollie καλησπερα......οπως σου εγραψε και η Aleksa ειναι μικρο ακομα..... περιμενε να σκασουν κανονικα τα δοντακια του για να μπορει να μασησει...εγω η μικρη μου που την βρηκα σενα οικοπεδο μικρουλα μολις ειχε ανοιξει τα ματακια της και τωρα ειναι σχεδον 43 ημερων εχω μια βδομαδα που της εχω ξεκινησει κονσερβα πατε που ειναι μαλακη και μπορει να την δαγκωσει σε συνδυασμο με το γαλα που της δινω με το μπιμπερο και σταδιακα θα της το μειωσω για να μαθει να τρωει μονο κονσερβα και μετα παλι σταδιακα θα της βαζω για να μαθει την ξηρα τροφη ......καλωσηρθες στη παρεα μας....και οποτε μπορεις ανεβασε μας και μια φωτο για να δουμε το μωρακι σου!!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

H Ollie έγραψε στις 18:50, 12-06-19:

Παιδιά, πήγαμε γιατρό σήμερα με τον μικρό Rajah! Ως πρώην αδεσποτάκι ο γιατρός μας είπε ότι έχει έναν υιο (δεν θυμάμαι πως μου τον είπε) από την μαμά του το πιθανότερο και έχει χάσει λίγο τρίχωμα γύρω από το μάτι του.. ο υιός είπε ότι έχει προσβάλλει μόνο την περιοχή του ματιού μέχρι στιγμής όμως μπορεί να εξαπλωθεί και αλλού εσωτερικά στο σώμα του... μας σύστησε κολλύριο για τα μάτια για να μαλακώσουν και οι τσίμπλες και στο θέμα της διατροφής ξέχασα να τον ρωτήσω για την ταυρίνη. Το γάλα σε σκόνη που παίρνω (WeanUm από vetIQ) δεν έχει ταυρίνη, και διαβάζω δημοσιεύσεις σας που την αναφέρετε συχνά.. Στην αρχή του έδινα nourilac όμως δεν το βρήκα για να το ξαναπάρω και πήρα το WeanUm το οποίο μάλιστα είναι και για σκυλάκια κουταβάκια. Τι πιστεύετε εσείς; Ξέρετε σχετικά με την ταυρίνη για την ανάπτυξη του γατιού, είναι απαραίτητη; Το δικό μου πάντως είναι 3,5 εβδομάδων περίπου...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,246 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 12-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ollie
Παιδιά, πήγαμε γιατρό σήμερα με τον μικρό Rajah! Ως πρώην αδεσποτάκι ο γιατρός μας είπε ότι έχει έναν υιο (δεν θυμάμαι πως μου τον είπε) από την μαμά του το πιθανότερο και έχει χάσει λίγο τρίχωμα γύρω από το μάτι του.. ο υιός είπε ότι έχει προσβάλλει μόνο την περιοχή του ματιού μέχρι στιγμής όμως μπορεί να εξαπλωθεί και αλλού εσωτερικά στο σώμα του... μας σύστησε κολλύριο για τα μάτια για να μαλακώσουν και οι τσίμπλες και στο θέμα της διατροφής ξέχασα να τον ρωτήσω για την ταυρίνη. Το γάλα σε σκόνη που παίρνω (WeanUm από vetIQ) δεν έχει ταυρίνη, και διαβάζω δημοσιεύσεις σας που την αναφέρετε συχνά.. Στην αρχή του έδινα nourilac όμως δεν το βρήκα για να το ξαναπάρω και πήρα το WeanUm το οποίο μάλιστα είναι και για σκυλάκια κουταβάκια. Τι πιστεύετε εσείς; Ξέρετε σχετικά με την ταυρίνη για την ανάπτυξη του γατιού, είναι απαραίτητη; Το δικό μου πάντως είναι 3,5 εβδομάδων περίπου...
Καλησπερα φιλη μου.Αν παρεις γαλα για γατακια απο κτηνιατρειο,σιγουρα θα εχει αυτα που χρειαζεται το γατακι σε αυτη την ηλικια.Για ταυρινη σε γαλα δεν γνωριζω.Ομως σιγουρα γαλατα που πουλανε σε κτηνιατρεια θα ειναι τα καταλληλα.ΟΧΙ ΑΠΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ

Οποτε θα κανεις τον κοπο να τον παρεις τηλεφωνο να τον ρωτησεις,αν δεν το εχεις παρει απο αυτον το γαλατακι. Αν το εχεις παρει απο κτηνιατρειο,δεν νομιζω να χρειαζεται διευκρινιση.
Παράθεση

Ollie

Νεοφερμένος

H Ollie έγραψε στις 19:52, 15-06-19:

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις ❤️❤️❤️
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους