Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φυλλάδιο για νέους γατογονείς

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 16:14, 20-08-08:

Το φυλλάδιο που θα βρείτε εδώ περιλαμβάνει οδηγίες για αρχάριους γατογονείς. Αν χαρίζετε κάποιο γατάκι, μπορεί να σας φανεί χρήσιμο κατά την διαδικασία ενημέρωσης του υποψηφίου που θα το υιοθετήσει, ειδικά αν πρόκειται για την πρώτη του γατούλα.
Αν μόλις υιοθετήσατε ή σκοπεύετε να υιοθετήσετε γατάκι, εξίσου μπορεί να σας φανεί χρήσιμο σαν ένα πρώτο κείμενο να βασικές πληροφορίες για τις ανάγκες του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:17, 20-08-08:

Τελειο ειναι οτι χρειαζομουν παιδια μεχρι τωρα εδινα το πως να το αναθρεψετε με επιτυχια τωρα θα δινω κι αυτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

strayshelp

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη strayshelp
H strayshelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 607 μηνύματα.

H strayshelp έγραψε στις 16:24, 20-08-08:

Τελειο!Μπραβο!

edit:Το στειλα κ στα παιδιά που υιοθετήσαν χθες το ένα γατάκι-αδερφάκι του γκριζακίου!

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula
H maroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H maroula έγραψε στις 16:25, 20-08-08:

Πολυ καλό το φυλλάδιο drusilia :up::up:
Υπάρχουν πουθενα στο φόρουμ οδηγίεςη κάποιο θέμα για οτι αφορα πολυ μικρούλια πάνω κάτω γνωρίζω κάποια πράγματα και αυτα που θα μου πει ο γιατρος αλλα φοβάμαι μήπως ξεχάσω κάτι..

Παράθεση

strayshelp

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη strayshelp
H strayshelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 607 μηνύματα.

H strayshelp έγραψε στις 16:35, 20-08-08:

maroula εννοείς για νεογέννητα?υπάρχει αυτό:
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725

Είναι πολύ σημαντικό(πιθανότατα έχει ξαναγραφτεί στο φόρουμ...) να αποπαρασιτώνουμε τα γατάκια που βρίσκουμε!Είτε νεογέννητα,είτε πιο μεγάλα,τα ενδοπαράσιτα τα απειλούν παντα!
Για μικρά γατάκια η κρέμα banminth είναι οκ!Αλλά πολύ λίγο!Είναι αλοιφη,σε συριγγα,αλλα 1-2 σταγονίτσες είναι αρκετές.Επαναλμβάνεις τη δόση μετά απο 15 μερες.
Αν είναι πανω απο 1 κιλό το γατακι,τοτε Drontal χάπι.

Επίσης sprey για ψύλλους είναι το Frontline πολύ καλό κ απο ότι μου έχουν πει,καλό είναι να μη βαζουμε αμπουλα σε γατακια,είναι πολυ δυνατη ενώ το sprey είναι οκ κ για πιο μικρά.Φυσικά ποτε στο στομα,στα ματια κλπ.

Και μέχρι 12 μηνών καλό είναι να τρώει ξηρα/κονσέρβα junior/kitten.

Ετσι μου ρθαν τώρα αυτα.

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maroula έγραψε στις 17:12, 20-08-08:

Σ' ευχαριστώ πολυ strayshelp.
Ασχετο με το θέμα παιδια αλλα εκει που έλεγα σήμερα οτι θα πήγαινα στον γιατρο το τυφλο αδεσποτούλι μου να το δει συν τι θα μου πει παραπάνω τελικά ο ...αντε μην το πω τι είναι κλειστός.!!!!
..καλα τα ιατρεια είναι κλειστα Τετάρτη αντε τωρα να βρω ποια ιατρεια είναι ανοιχτα καλαμαριά...

Θα παω οπου βρω το γατακι δεν το αφήνω αλλη μια μερα παραπάνω χωρις να το δει κάποιος

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:18, 20-08-08:

Καλη μου πηγαινε το στην ευγενια τη μαρτσοπουλου δουλευει και ποτε μη το πας καπου χωρις ραντεβου να ξερεις τηλ ευγενιας 6976154956

Παράθεση

maroula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maroula έγραψε στις 17:35, 20-08-08:

Ο συγκεκριμένος ειναι μην πω τι.. καινούργιο ανέκδοτο έβγαλε να μην δεχεται τις τετάρτες και δεν έβαλε κάποια ανακοίνωση κάπου.
Το πρωι ήταν ανοιχτα έμαθα απλα δεν θα δέχεται τα απογεύματα της Τετάρτης.
Απο εδω και περα θα τα πηγαίνω στην κοπέλα τα ζωάκια μου να τα βλέπει θα σημειώσω το τηλέφωνο.
Ευτυχως βρήκα κτηνιατρειο κοντα στο σπίτι μου θα το πάω εκτάκτως εκει και ο αλλος θα μπει στην μαυρη λίστα που λέμε γιατι μου την έσπασε και του ειπα οτι θα φέρω το ζώο..τελος πάντων μπορει κάτι να του έτυχε για την συγκεκριμένη μέρα, αλλα δεν θα ασχοληθώ αλλο με αυτον απο εδω και πέρα.
Θα πηγαίνω στην Ευγενία...

Σε ευχαριστώ yasmin1gr

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:36, 20-08-08:

Ε καλα πολλοι δεν δεχονται ενα απογεμα σε αλλους μπορει να τυχει και κατι εκτακτο ανθρωποι ημαστε αν ειναι καλος κρατα τον καλου κακου για δευτερο

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 19:54, 20-08-08:

παρα πολυ σωστο το φυλλαδιο...συγχαρητηρια παιδια...αυτο κι αν χρειαζοταν!!!!
:up:
θα το βαλω απο σεπτεμβρη στο site με τις ragdoll:up:

Παράθεση

fru_fru

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fru_fru
H fru_fru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 554 μηνύματα.

H fru_fru έγραψε στις 21:01, 20-08-08:

Περιττο να σας πω οτι προχθες οταν ηρθαν μπαμπας και κορη στο σπιτι και τελικα υιοθετησαν τη πριγκηπεσσα μου, μολις ειδαν το φυλλαδιο εμειναν αφωνοι!!!

Μου ειπαν συγχαρητηρια για την οργανωση, ειπα πως ειναι δουλεια των κοριτσιων, και εδω σας μεταφερω τα σχετικα συγχαρητηρια !!!

Ειστε απιθανες!! :up::up::up:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:36, 20-08-08:

Παιδιά εξαιρετική δουλειά,πολύ χρήσιμο!:up:

Παράθεση

michelina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη michelina
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O michelina έγραψε στις 22:49, 20-08-08:

ευχαριστούμε πολύ drusilia είναι όντως πολύ χρήσιμο:up:

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 23:29, 20-08-08:

Τις ευχαριστίες στην Aretha παρακαλώ που με το που το πρότεινα σε μερικές ώρες το είχε έτοιμο! :up:
Μιλάμε για την ΣΟΥΠΕΡ γυναίκα κανονικά!

Παράθεση

good luck

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη good luck
. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O good luck έγραψε στις 23:51, 20-08-08:

Παρά το γεγονός ότι είχα γατούλες όταν ήμουν πιο μικρή καθώς και τα τελευταία χρόνια ομολογώ πως δεν ήξερα δυο πράγματα που διάβασα:
είναι όντως καλύτερα οι γατούλες να τρώνε μόνο ξηρά τροφή; Πρώτη φορά το ακούω. Επίσης μερικές φορές τους δίνω λίγο κασέρι ή άλλα τυράκια όχι σαν κυρίως φαγητό αλλά σαν σνακ. Δεν κάνουν διάρροιες. πρέπει να σταματήσω; Μήπως λόγω της ώρας νυστάζω και κάτι δεν κατάλαβα καλά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:28, 21-08-08:

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τα καλά λόγια. Χαίρομαι που φάνηκε χρήσιμο.

Αρχική Δημοσίευση από good luck
είναι όντως καλύτερα οι γατούλες να τρώνε μόνο ξηρά τροφή;
Δες σχετικό θέμα εδώ.
Αρχική Δημοσίευση από good luck
μερικές φορές τους δίνω λίγο κασέρι ή άλλα τυράκια όχι σαν κυρίως φαγητό αλλά σαν σνακ. Δεν κάνουν διάρροιες. πρέπει να σταματήσω;
Σε πολύ μικρή ποσότητα (σαν σνακ όπως λες) και αφού δείχνουν ότι το ανέχονται καλά, μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα. (Υπάρχει και σχετικό θέμα πάντως, εδώ).

Παράθεση

good luck

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη good luck
. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O good luck έγραψε στις 14:45, 21-08-08:

Λοιπόν, ρώτησα και την κτηνίατρό μου και μου είπε τα εξής: οι κτηνίατροι πουλάνε κυρίως κροκέτες. Επομένως συστήνουν κροκέτες για τους ευνόητους λόγους...Μάλιστα μου είπε ότι στο φυσικό τους περιβάλλον οι γάτες τρέφονται με τροφές που μοιάζουν πιο πολύ με τις κονσέρβες παρά με την ξηρά τροφή. Πάντως εμένα μου πρότεινε να τρώνε και κροκέτες τόσο για τα δοντάκια τους όσο και για να μένουν μοναχούλια αν χρειαστεί για 1-2 μέρες. Πάντως, να μην τα ματιάξω, τρώνε τα πάντα και δεν έχουν στομαχικές διαταραχές. Πήραν από τη θετή τους μαμά.

Παράθεση

@thin@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @thin@
. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O @thin@ έγραψε στις 12:06, 27-07-09:

Πολύ χρήσιμες οι οδηγίες για νεους γατογονεις:up:!!
Απο αυριο θα εχουμε σπιτι τα 4 μικρα μας και εχω αγχωθει καπως..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:07, 27-07-09:

4 μικρουλια;Να σας ζησουν!Πως και πηρατε τετραδα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

@thin@

Νεοφερμένος

O @thin@ έγραψε στις 12:42, 27-07-09:

Ευχαριστω!!! Γεννησε μια αδεσποτη γατα στο σπιτι ενος φιλου και δεν τα θελει γιατι εχει σκυλια..στην αρχη πηγαινα για δυο αλλα μολις τα ειδα αποφασισα να τα παρω και τα 4!! Θα ειναι δυσκολο το ξερω αλλα θα τα καταφερω!! Μενουμε σε μονοκατοικια οποτε δεν εχουμε προβλημα χωρου. Το μονο προβλημα μας ειναι οι επιδρομες απο αλεπουδες που εχουμε καθε βραδυ. Οποτε στην αρχη μονο μεσα στο σπιτι και μετα βλεπουμε πως θα τα καταφερουμε. Αληθεια εχετε καμια λυση να προτεινετε??

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:32, 27-07-09:

Η μονη λυση ειναι να μενουν μονο μεσα...Οι αλεπουδες ειναι παμπονηρες και σιγουρα θα βρουν τροπο να τρυωσουν ο,τι περιφραξη κι αν κανετε.

Παράθεση

@thin@

Νεοφερμένος

O @thin@ έγραψε στις 22:32, 27-07-09:

Σκεφτομαστε απο οκτωβρη να παρουμε και σκυλο οποτε θελω να ελπιζω πως θα μειωθουν οι επισκεψεις τους! προς το παρον μονο μεσα στο σπιτι! πηγα και αγορασα αμμο, ξηρα τροφη, κυπελλα για νερο, κρεβατακι και κανω ενα ρετους στο σπιτι για να τα υποδεχτουμε αυριο!
Αληθεια διαβασα σε ενα απο τα θεματα για τους ψυλλους πως μπορουμε να τα ψεκασουμε με σπρει, ωραια τα ψεκασα σημερα που εκανα μια βολτα απο την αυλη που τα εχει το παιδι..αλλα πολλα μαυρακια-ζουζουνακια μου φανηκαν πως εχουν..πρεπει να τα ψεκασω ξανα??

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:47, 27-07-09:

Οχι,θα φυγουν και οι ψυλλοι και τα αυγα τους,μια φορα ειναι αρκετη.Ισως θα πρεπει να τα περασεις με μια λεπτη χτενα για να ξεκολλησουν οι νεκροι,αν και πεφτουν συνηθως μονοι τους.

Παράθεση

@thin@

Νεοφερμένος

O @thin@ έγραψε στις 10:24, 28-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Οχι,θα φυγουν και οι ψυλλοι και τα αυγα τους,μια φορα ειναι αρκετη.Ισως θα πρεπει να τα περασεις με μια λεπτη χτενα για να ξεκολλησουν οι νεκροι,αν και πεφτουν συνηθως μονοι τους.
Θέλω να ελπιζω πως έτσι θα γίνει! Σε ευχαριστώ!!

Παράθεση

GodSmack

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GodSmack
Ο GodSmack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O GodSmack έγραψε στις 02:57, 02-08-09:

εγω ειμαι καινουργιος γατομπαμπας αλλα δυστηχως δεν μπορω να διαβασω το αρθρο!!!!κατι γινεται λαθος και δεν μπορει το Adobe να το ανοιξει!!!κανα τιπ???

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 05:57, 02-08-09:

Εμένα μου ανοίγει κανονικά...
Αν συνεχίζεις να μην το βλέπεις, στείλε μου με πμ το email σου να σου στείλω το φυλλάδιο εκεί, αν θέλεις.

Παράθεση

bastet_13 (κατερινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη bastet_13
H κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (πανω απο 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,220 μηνύματα.

H bastet_13 έγραψε στις 03:44, 03-08-09:

πολυ καλο!

Παράθεση

euthalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη euthalia
H euthalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H euthalia έγραψε στις 23:07, 06-08-09:

πολυ καλο το φυλλαδιο.εγω θα προσθεσω κατι που το δοκιμασα σε δικα μου ζωακια.αν ειναι πολυ μικρο το γατακι κ το χωρισαν απο τη μαμα του θα κλαιει ασταματητα μεχρι να συνηθησει το και νουριο σπιτι.γιαυτο τυλιγουμε ενα ρολοι (οχι ηλεκτρονικο)με κατι μαλινο απαλο κ το βαζουμε στο κρεβατι του.ακουγοντας το τικτακ ηρεμει κ σταματαει τα κλαματα(νομιζει οτι ακουει τη καρδια της μαμας του)δοκιμασμενο κολπακι σε γατακια κ σε σκυλακι κ οντως κανει δουλεια:greycat:

Παράθεση

erika

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη erika
Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O erika έγραψε στις 13:38, 11-09-10:

Yπαρχει καπου ερωτηματολογιο και συμβολαιο υιοθεσιας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 16:18, 11-09-10:

Ναι! Δες σ' αυτά τα άρθρα:
Προσοχή στις υιοθεσίες ζώων
Πώς να δώσετε ένα γατάκι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους