Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,761 εγγεγραμμένα μέλη και 714,905 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 327 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν η γατούλα μου ξυπνάει...

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:19, 27-04-16:

Καλημέρα !Θα ήθελα τη γνωμη σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω . Αρχικως ο γάτος μου κυκλοφορούσε σε όλο το σπίτι , έτσι και τωρα , μονο που από την κρεβατοκάμαρα ηταν και είναι παντα περαστικός . Την ημέρα που θα αλλαξω σεντόνια τον αφηνω να κανει και καμία τρέλα στο κρεβάτι. Μεχρι και πριν 1 εβδομάδα τα βράδια τον κοίμιζα μόνο του σε ένα δωματιο με απλετο φως,πολλά παράθυρα, φυτά , καναπεδες και ετσι κοιμόμουνα και εγω με την ησυχία μου . Ομως τελευταίως αποφασισα να περιοριστώ εγω στο υπνοδωματιο μου τα βραδυα και αυτος να αλωνίζει στο σπιτι . Το αποτελεσμα ...ότι ωρα ξυπνήσει , 6 , 7 το πρωί θεωρεί ότι πρεπει να ξυπνησω και εγώ . Νιαρ , νιαρ νιαρ και ας πούμε ότι εγώ είμαι αναίσθητη και δεν με νοιαζουν τα σκαψιματα και οι βουτιες πίσω από την πόρτα . Ομως προβληματίζομαι μήπως τον βλάπτω , οργανικά , που τον αφήνω κάποια ώρα νηστικό μέχρι να ξυπνήσω . Του δίνω 2 γεύματα την ημέρα . Σκέφτηκα και την αυτόματη ηλεκτρονική ταίστρα αλλά είναι ολόκληρη επένδυση και δεν ξέρω αν πρέπει να την αγοράσω . Εσείς τί κανετε με το πρωινό γευμα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:49, 27-04-16:

Καλημέρα! εμένα οι γάτες μου, ειδικά η Μιλού είναι το προσωπικό μου ξυπνητήρι....με ξυπνάει κάθε πρωί, ΣΚ, γιορτές, αργίες πάντα....στις 7....πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι, ακούγεται στο αυτί μου η ομιλία της "πρρρρρ" που σημαίνει είναι η ώρα να ξυπνήσεις σήκωωωωω να με ταίσεις!!!

Δεν τον βλάπτεις οργανικά, εφόσον τρώει την ημερήσια ποσότητα που επαρκεί για την ηλικία του δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά θα σε τυραννάει μέχρι να σηκωθείς....γιατί απλά η ρουτίνα γι' αυτά είναι σημείο αναφοράς και δεν μπορούν να καταννοήσουν γιατί δεν έρχεται το γεύμα την ώρα που έχουν μάθει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 18:58, 27-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Καλημέρα! εμένα οι γάτες μου, ειδικά η Μιλού είναι το προσωπικό μου ξυπνητήρι....με ξυπνάει κάθε πρωί, ΣΚ, γιορτές, αργίες πάντα....στις 7....πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι, ακούγεται στο αυτί μου η ομιλία της "πρρρρρ" που σημαίνει είναι η ώρα να ξυπνήσεις σήκωωωωω να με ταίσεις!!!

Δεν τον βλάπτεις οργανικά, εφόσον τρώει την ημερήσια ποσότητα που επαρκεί για την ηλικία του δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά θα σε τυραννάει μέχρι να σηκωθείς....γιατί απλά η ρουτίνα γι' αυτά είναι σημείο αναφοράς και δεν μπορούν να καταννοήσουν γιατί δεν έρχεται το γεύμα την ώρα που έχουν μάθει!

Nα σου πω την αλήθεια αν δεν με φόβιζε αυτό που λένε για τα αρσενικά στειρωμένα , ότι δηλαδή δεν κανει να τρώνε συνέχεια γιατί επηρεάζεται το ph των ούρων τους και είναι πιο επιρρεπείς στις ουρολοιμώξεις (βέβαια δεν το έχω διασταυρώσει με κτηνίατρο) θα του αφηνα ένα λοφάκι φαγητό κάθε βράδυ . Πόσο να έτρωγε .Αντε τις πρώτες ημέρες , μετα δεν θα μπούχτιζε ?? Ξέρω γατογονείς που το κάνουν και τα γατιά τους δεν εχουν θεμα βάρους αλλά είναι και μικρόσωμα . ο δικός μου παίζει 5.900 έως 6 kg.Λέω να μην το ρισκάρω .

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:42, 28-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Nα σου πω την αλήθεια αν δεν με φόβιζε αυτό που λένε για τα αρσενικά στειρωμένα , ότι δηλαδή δεν κανει να τρώνε συνέχεια γιατί επηρεάζεται το ph των ούρων τους και είναι πιο επιρρεπείς στις ουρολοιμώξεις (βέβαια δεν το έχω διασταυρώσει με κτηνίατρο) θα του αφηνα ένα λοφάκι φαγητό κάθε βράδυ . Πόσο να έτρωγε .Αντε τις πρώτες ημέρες , μετα δεν θα μπούχτιζε ?? Ξέρω γατογονείς που το κάνουν και τα γατιά τους δεν εχουν θεμα βάρους αλλά είναι και μικρόσωμα . ο δικός μου παίζει 5.900 έως 6 kg.Λέω να μην το ρισκάρω .
Θα πρότεινα να μην το κάνεις αυτό και για να μην παχύνει - και η Μιλού είναι μεγαλόσωμη γάτα και χοντρούλα - αλλά κυρίως για να ξέρει και εκείνος ότι η ώρα του φαγητού έρχεται από σένα σε συγκεκριμένες ώρες που εσύ ορίζεις. Επίσης να σου πω ότι το έχω κάνει να αφήσω φαγητό....ΑΛΛΑ δεν έχει αλλάξει τίποτα ως προς την ώρα...γιατί απλά έτσι επικοινωνεί μαζί μου....είμαι το σημείο αναφοράς της - η μέρα ξεκινάει - πρέπει να σηκωθώ κατ' εκείνη... η δε Κίρα κοιτάζει να με νευριάσει....χαχαχαχα ξύνει τα νύχια της στο κρεβάτι μου ή ξύνει το πάτωμα - ξέρει πως με ενοχλεί...αλλά απλά θέλει να σηκωθώ!!! χαχαχαχα

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να κερδίζουν το φαγητό τους - nothing in life is free - έτσι κάνουν στη φύση, αναζητούν, κερδίζουν το φαγητό τους.....Και είναι κομμάτι της επιβίωσής τους, της ζωής τους. Εχουμε επέμβει σε όλα πάνω τους τουλάχιστον να τους αφήσουμε να ακολουθούν και λίγο το ένστικτο...εντάξει όσο πατάει η γάτα...!

Φυσικά δεν εννοώ να τα βάζουμε σε εργασία απλά θεωρώ ότι αυτή η σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ μας έχει να κάνει με όλα αυτά που συνθέτουν την καθημερινότητά μας. Η ώρα του φαγητού τους, το χάδι, η ενασχόλησή μας μαζί τους, η αγκαλιά, η απόσταση, όταν τους μιλάμε... Ετσι "επικοινωνούμε", έτσι χτίζουμε μια σχέση και φυσικά μέσα από τη ρουτίνα μαθαίνουν και εκείνα.... ξέρω πως είναι λίγο σπαστικό για εμάς...δεν σου κρύβω όμως πως όταν βλέπω μια κεφάλα (της Μιλού) να χώνεται στο πρόσωπό μου, ελάχιστα εκατοστά από τη μύτη μου, να με κοιτάζει διεισδυτικά και να κάνει πρρρρρρ νοιώθω πως θέλω να την πνίξω στα φιλιά....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 19:10, 28-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Θα πρότεινα να μην το κάνεις αυτό και για να μην παχύνει - και η Μιλού είναι μεγαλόσωμη γάτα και χοντρούλα - αλλά κυρίως για να ξέρει και εκείνος ότι η ώρα του φαγητού έρχεται από σένα σε συγκεκριμένες ώρες που εσύ ορίζεις. Επίσης να σου πω ότι το έχω κάνει να αφήσω φαγητό....ΑΛΛΑ δεν έχει αλλάξει τίποτα ως προς την ώρα...γιατί απλά έτσι επικοινωνεί μαζί μου....είμαι το σημείο αναφοράς της - η μέρα ξεκινάει - πρέπει να σηκωθώ κατ' εκείνη... η δε Κίρα κοιτάζει να με νευριάσει....χαχαχαχα ξύνει τα νύχια της στο κρεβάτι μου ή ξύνει το πάτωμα - ξέρει πως με ενοχλεί...αλλά απλά θέλει να σηκωθώ!!! χαχαχαχα

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να κερδίζουν το φαγητό τους - nothing in life is free - έτσι κάνουν στη φύση, αναζητούν, κερδίζουν το φαγητό τους.....Και είναι κομμάτι της επιβίωσής τους, της ζωής τους. Εχουμε επέμβει σε όλα πάνω τους τουλάχιστον να τους αφήσουμε να ακολουθούν και λίγο το ένστικτο...εντάξει όσο πατάει η γάτα...!

Φυσικά δεν εννοώ να τα βάζουμε σε εργασία απλά θεωρώ ότι αυτή η σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ μας έχει να κάνει με όλα αυτά που συνθέτουν την καθημερινότητά μας. Η ώρα του φαγητού τους, το χάδι, η ενασχόλησή μας μαζί τους, η αγκαλιά, η απόσταση, όταν τους μιλάμε... Ετσι "επικοινωνούμε", έτσι χτίζουμε μια σχέση και φυσικά μέσα από τη ρουτίνα μαθαίνουν και εκείνα.... ξέρω πως είναι λίγο σπαστικό για εμάς...δεν σου κρύβω όμως πως όταν βλέπω μια κεφάλα (της Μιλού) να χώνεται στο πρόσωπό μου, ελάχιστα εκατοστά από τη μύτη μου, να με κοιτάζει διεισδυτικά και να κάνει
πρρρρρρ νοιώθω πως θέλω να την πνίξω στα φιλιά....
Εχεις απόλυτο δίκιο ! Είναι η σχέση πάνω από όλα και όχι τόσο το φαγητό . Τις φορές που κατάφερα ως υπνοβάτης να σηκωθώ να του βάλω να φάει και να ξαπλώσω ξανά δεν γλύτωσα από τα νιαρ νιαρ, τα σκαψίματα στο πάτωμα και όλα τα υπόλοιπα κατορθώματά του . Νομίζω ότι βαριέται μόνος του για αυτό οταν σηκώνομαι με ανταμείβει με τρεχαλητά ,επιθέσεις και απρόβλεπτες καταστάσεις . Για αυτό το δεύτερο όνομα του μετά το Ελα είναι Κέιτο(ο συγκάτοικος του επιθεωρητή Κλουζώ στο Ρόζ Πάνθηρα)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 04:50, 29-04-16:

ΕΛΑ, όχι μην ανησυχείς δεν βλάπτεται ο οργανισμός του καθόλου με το να περιμένει μερικές ωρίτσες για να φάει. Ίσα ίσα που του κάνει και καλό κιόλας. Οι γάτες στη φύση δεν τρώνε σε καθορισμένες ώρες της ημέρας, ούτε είναι και σίγουρο ότι θα φάνε κάθε μέρα.
Η φύση παρέχει αυτές τις περιόδους νηστείας για ένα λόγο: Κατά τη διάρκειά τους, το αίμα και η ενέργεια που χρησιμοποιούνται για την πέψη, είναι τώρα διαθέσιμα για να φροντίσουν άλλα μέρη του σώματος. Η αποκατάσταση μιας ζημιάς τωρα επιταχύνεται. Η αφόδευση γίνεται τώρα πιο ολοκληρωτικά και το σώμα αυτοκαθαρίζεται. Αν υπάρχουν τοξίνες στον οργανισμό, αποβάλλονται. Με αυτό τον τρόπο, η φύση κρατά τα παιδιά της μακριά από αρρώστιες. Τα όργανα μιας γάτας, τα νεφρά, οι πνεύμονες, τα έντερα και το δέρμα της καθαρίζουν.
Η μικρή λοιπόν διάρκεια νηστείας που μπορούμε να παρέχουμε στα γατιά μας μεταξύ δύο γευμάτων είναι πολύτιμη.
Ούτε θα ήταν σωστή λύση ν' αφήνουμε το φαγητό τους εκεί διαθέσιμο. Η μυρωδιά του φαγητού (όχι η γεύση), είναι αυτή που προκαλεί το ερέθισμα στον εγκέφαλο για να προετοιμάσει με τη σειρά του το κορμί για την χώνευση. Το οσφρητικό κέντρο του εγκεφάλου στέλνει το μήνυμα στον μεταβολισμό να επιβραχυνθεί, ούτως ώστε το κορμί να ετοιμαστεί για την πέψη. Σάλια και χυμοί που χρειάζονται για την πέψη αρχίζουν να ρέουν, καθώς η κυκλοφορία του αίματος και η απόρριψη ουσιών επιβραχύνονται. Κανένα όργανο δεν λαμβάνει πια τόσο αίμα όσο το στομάχι. Δεν μπορούμε λοιπόν να προκαλούμε αυτή την κατάσταση στη γάτα μας 24 ώρες το εικοσιτετράωρο. Επιπλέον, όταν μια γάτα οσφραίνεται συνέχεια το φαγητό της, το συνεχές ερέθισμα του εγκεφάλου που ξεκινά όλη αυτή τη διαδικασία χώνεψης, θα αρχίσει σιγά σιγά να φθείρεται.
Ο τρίτος λόγος για τον οποίο δεν κάνει να αφήνουμε το φαγητό διαθέσιμο συνέχεια, ενδιαφέρει όσους κηδεμόνες έχουν ανησυχήσει για το ουρολογικό σύνδρομο της γάτας (FUS: Feline urologic syndrome). Οι κτηνιάτροι συνήθως παρέχουν οξινοποιητικά χάπια ούτως ώστε να σιγουρευτούν πως τα ούρα του ασθενή θα παραμείνουν όξινα. Τα βακτήρια του FUS, ευδοκιμούν σε αλκαλικά ούρα. Πρόσφατες μελέτες έχουν φανερώσει πως τα ούρα μιας γάτας γίνονται πιο αλκαλικά μετά από κάθε γεύμα. Γάτες που εμφανίζουν αυτό το σύνδρομο, σχεδόν παντα προέρχονται από σπιτια όπου το φαγητό είναι διαθέσιμο όλη την ώρα. Τάισε επιπλέον γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας, όμως μην αφήνεις το φαγητό εκεί μετά. Πλύνε το πιατάκι του και φύλαξέ το.
Οπότε καλά κάνεις που δεν αφήνεις φαγητό έξω και μην ανησυχείς αν δεν σηκωθείς. Εξάλλου, πιστεύω ότι σε ξυπνάει γιατί βαριέται και θέλει την παρέα σου, όχι γιατί πεινάει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,416 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 08:55, 29-04-16:

Τι να πω και γω που οποτε τη φέρω σπιτι με ξύπνα στις 5-6 το πρωι να καθαρίζω την άμμο? η καθαριότητα ειναι μισή αρχοντιά! Ερχεται στο δωματιο και νιαουριζει μεχρι να σηκωθω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:26, 29-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
ΕΛΑ, όχι μην ανησυχείς δεν βλάπτεται ο οργανισμός του καθόλου με το να περιμένει μερικές ωρίτσες για να φάει. Ίσα ίσα που του κάνει και καλό κιόλας. Οι γάτες στη φύση δεν τρώνε σε καθορισμένες ώρες της ημέρας, ούτε είναι και σίγουρο ότι θα φάνε κάθε μέρα.
Η φύση παρέχει αυτές τις περιόδους νηστείας για ένα λόγο: Κατά τη διάρκειά τους, το αίμα και η ενέργεια που χρησιμοποιούνται για την πέψη, είναι τώρα διαθέσιμα για να φροντίσουν άλλα μέρη του σώματος. Η αποκατάσταση μιας ζημιάς τωρα επιταχύνεται. Η αφόδευση γίνεται τώρα πιο ολοκληρωτικά και το σώμα αυτοκαθαρίζεται. Αν υπά
ρχουν τοξίνες στον οργανισμό, αποβάλλονται. Με αυτό τον τρόπο, η φύση κρατά τα παιδιά της μακριά από αρρώστιες. Τα όργανα μιας γάτας, τα νεφρά, οι πνεύμονες, τα έντερα και το δέρμα της καθαρίζουν.
Η μικρή λοιπόν διάρκεια νηστείας που μπορούμε να παρέχουμε στα γατιά μας μεταξύ δύο γευμάτων είναι πολύτιμη.
Ούτε θα ήταν σωστή λύση ν' αφήνουμε το φαγητό τους εκεί διαθέσιμο. Η μυρωδιά του φαγητού (όχι η γεύση), είναι αυτή που προκαλεί το ερέθισμα στον εγκέφαλο για να προετοιμάσει με τη σειρά του το κορμί για την χώνευση. Το οσφρητικό κέντρο του εγκεφάλου στέλνει το μήνυμα στον μεταβολισμό να επιβραχυνθεί, ούτως ώστε το κορμί να ετοιμαστεί για την πέψη. Σάλια και χυμοί που χρειάζονται για την πέψη αρχίζουν να ρέουν, καθώς η κυκλοφορία του αίματος και η απόρριψη ουσιών επιβραχύνονται. Κανένα όργανο δεν λαμβάνει πια τόσο αίμα όσο το στομάχι. Δεν μπορούμε λοιπόν να προκαλούμε αυτή την κατάσταση στη γάτα μας 24 ώρες το εικοσιτετράωρο. Επιπλέον, όταν μια γάτα οσφραίνεται συνέχεια το φαγητό της, το συνεχές ερέθισμα του εγκεφάλου που ξεκινά όλη αυτή τη διαδικασία χώνεψης, θα αρχίσει σιγά σιγά να φθείρεται.
Ο τρίτος λόγος για τον οποίο δεν κάνει να αφήνουμε το φαγητό διαθέσιμο συνέχεια, ενδιαφέρει όσους κηδεμόνες έχουν ανησυχήσει για το ουρολογικό σύνδρομο της γάτας (FUS: Feline urologic syndrome). Οι κτηνιάτροι συνήθως παρέχουν οξινοποιητικά χάπια ούτως ώστε να σιγουρευτούν πως τα ούρα του ασθενή θα παραμείνουν όξινα. Τα βακτήρια του FUS, ευδοκιμούν σε αλκαλικά ούρα. Πρόσφατες μελέτες έχουν φανερώσει πως τα ούρα μιας γάτας γίνονται πιο αλκαλικά μετά από κάθε γεύμα. Γάτες που εμφανίζουν αυτό το σύνδρομο, σχεδόν παντα προέρχονται από σπιτια όπου το φαγητό είναι διαθέσιμο όλη την ώρα. Τάισε επιπλέον γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας, όμως μην αφήνεις το φαγητό εκεί μετά. Πλύνε το πιατάκι του και φύλαξέ το.
Οπότε καλά κάνεις που δεν αφήνεις φαγητό έξω και μην ανησυχείς αν δεν σηκωθείς. Εξάλλου, πιστεύω ότι σε ξυπνάει γιατί βαριέται και θέλει την παρέα σου, όχι γιατί πεινάει

Τα γράφεις πολύ ωραία Selina Kyle , σχεδόν ποιητικά . Επίσης πιστεύω ότι πέρα από τους κινδύνους που ελλοχεύουν από τη συνεχή πρόσβαση στο φαγητό θα του έκανε και πιο βαρετή τη ζωή . Τώρα έχει κάτι να περιμένει , κάποιον να βασανίσει με τα επίμονα νιαρ ,μέχρι να καταφύγει στη καταστροφή των κουρτινών , καναπέδων και να κάνει ότι έχει καταλάβει ότι με ενοχλεί. Βέβαια έχω προσέξει ότι αν του αποσπάσω τη προσοχή με κανένα παιχνίδι , τον οδηγήσω στο ονυχοδρόμιο ή στο μπαλκόνι για κουτσομπολιό αμεσως ξεχνάει τη "πείνα του".
Κάποιες φορές όταν είμαι και το μεσημερι σπίτι υποκύπτω στα 3 γεύματα προσπαθώντας να κρατησω σταθερή την ημερήσια δόση φαγητού .
Φαντάζομαι ότι για κάποια μικρά διαστήματα που θα λείψω λόγω καλοκαιριού, βάζω maximum μέχρι 5-6 ημέρες δεν θα πειράξει που θα του αφήσω το φαγητό άφθονο και συνεχόμενο . Κάποιον για να καθαρίσει τις αμμολεκάνες στο ενδιάμεσο θα εμπιστευθώ αλλά όχι για να έρχεται 2 φορές την ημέρα και να του δίνει φαγητό.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:21, 30-04-16:

Όχι εννοείται ότι δεν πειράζει να αφήσεις φαγητό για μερικές μέρες αφού θα λείπεις. Το ίδιο θα κάνω κι εγώ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crazy cat
H Σταυρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H crazy cat έγραψε στις 07:21, 24-06-16:

Καλημέρα σε όλους!
Η γάτα μου η mousse είναι αξιολάτρευτη,καλός χαρακτήρας( μερικές φορές νομίζω ότι είναι...γατόσκυλο!) και
πανέξυπνη.Έχει,όμως,δύο θεματάκια..
Το ότι είναι φοβική δεν θα το αναλύσω εδώ,αλλά θα σας πω για το κοκκόρι που φαίνεται πως έχει καταπιεί!
Το βράδυ της βάζω το φαγητό της γύρω στις 11:15 και μετά πάω για ύπνο.
Τον πρώτο χρόνο που την είχα( τη βρήκα περίπου 2 μηνών στο δρόμο)της έκλεινα την πόρτα και κοιμόμασταν
χωριστά,έκλαιγε λίγο στην αρχή(κι εγώ ένιωθα πολύ άσχημα) αλλά της πέρναγε μετά και με ξυπνούσε κατά
τις 7 με γρατζουνίσματα στην πόρτα.
Πέρυσι το καλοκαίρι την λυπήθηκα με τη ζέστη και από τότε κοιμάται πάνω στο κρεβάτι στα πόδια μου.
Κοιμάται,ναι,αλλά όποτε και όσο θέλει εκείνη, εννοείται!
Μερικές φορές ,ευτυχώς όχι συχνά,θέλει ανοιχτή τη ντουλάπα ,μπαίνει μέσα,χώνει το ποδαράκι στα συρτάρια
και...πετάει όποια κάλτσα πιάσει έξω!Όμως είναι από τις ελάχιστες σκανδαλιές που κάνει,ξαναλέω είναι πολύ
καλή γατούλα γενικώς.Επίσης τώρα με τη ζέστη καμιά φορά μπορεί αν διψάει πολύ(πίνει τρεχούμενο απο
το νιπτήρα)να έρθει να αγγίξει με τη μουσούδα το χέρι μου για να σηκωθώ.Ως εδώ καλά...
Αλλά αυτό το πρωινό να ξυπνάει τώρα το καλοκαίρι 5:00,να σηκωνόμαστε να την κλείσουμε έξω μέχρι
τις 6:15 που συνήθως σηκώνομαι εγώ(και που είναι η ώρα που συνήθως κλαίει σπαρακτικά άμα δεν της
ανοίξω)είναι βάσανο.
Ήμουν πάντα πρωινός τύπος,αλλά δεν θα έλεγα όχι για καμιά ωρίτσα ύπνο παραπάνω τώρα το καλοκαίρι
που δεν δουλεύω.Να σημειώσω ότι δεν πεινάει τόσο και με ξυπνάει,παρέα θέλει και κυρίως εμένα.
Ο άντρας μου που την λατρεύει μου λέει να την αφήσω να κλαίει,αλλά πού να με πάρει ύπνος εμένα μετά!
Μάλλον την κακόμαθα τη ζουζούνα μου,τι λέτε;
Θα βοηθούσε πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας και τις δικές σας εμπειρίες.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 16:50, 24-06-16:

Crazy cat Καλησπέρα ! Η γάτα σου εχει πολλά κοινά στοιχεία με το γάτο μου .Η γνώμη μου είναι να μην ενδίδεις.
Προσωπικά δεν τον αφήνω για βραδινό ύπνο στη κρεβατοκάμαρα ,αλλά φροντίζω ,με τη βοήθεια μιας σφήνας να αφήνω τη πόρτα της κρεβατοκάμαρας τόσο ανοιχτή όσο χρειάζεται για να με βλέπει αλλά να μην μπορεί να μπει . Νομίζω ότι αυτό τον βοηθαέι γιατί όσο εχω τα μάτια κλειστά ψιλονιαουρίζει , όμως έτσι και τα ανοίξω αρχίζουν και οι βουτιές στη πόρτα . Αν δεν σηκωθώ αμέσως παραιτείται και επιστρεφει αργότερα δριμύτερος .
Είναι η πρωινή μας ρουτίνα . Δεν έχω ενοχές για αυτό . Οι ενοχές μου εμφανίζονται όταν κατά καιρούς μου ζητάει να βγει βόλτα στο δρόμο . Ηταν για 2 1/2 χρόνια το σπίτι του αλλά ζητούσε πεισματικά το δικό μου σπίτι οπότε τώρα δεν μπορούμε να αλλάξουμε το deal.

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H Σταυρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H crazy cat έγραψε στις 17:15, 24-06-16:

Καλησπέρα,ΕΛΑ!
Τελικά τα γατιά είναι πολύ πεισματάρικα πλάσματα.
Θα συνεχίσω να την αφήνω να κοιμάται μαζί μου,αλλά,ναι,δεν θα ενδίδω το πρωί να σηκώνομαι με τις κότες(και τις γάτες!)
Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές βάζω και ωτασπίδες για να κερδίσω κανα μισάωρο ύπνου.
Εκείνο που μ'αρέσει στη Mousse το πρωί είναι όταν κάποιες φορές τρίβει το κεφάλι της στην παντόφλα μου!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 21:41, 24-06-16:

Mα και εγώ νομίζω ότι το πρωί με ξυπνάει όχι τόσο γιατί πεινάει , απλά βαριέται , θέλει παρέα και αυτό με τα πρωινά βαρελάκια κάπως έτσι το ερμηνεύω . Τώρα είναι κάπως βαρύς λόγω ζέστης αλλά τους δροσερούς μήνες επιδίδεται σε πρωινά τρεχαλητά κρυφτά , παραφύλαγμα και επιθέσεις πίσω από πόρτες ...κάπως έτσι με ανταμείβει για το πρωινό μαρτύριο , αλλά και εγώ , δεν μπορώ να πω, το ευχαριστιέμαι . Βέβαια έτσι όπως τον κόβω αν ήταν παιδί χωρίς ουρά δεν θα σηκωνόταν με τίποτα το πρωί για το σχολείο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Φυλλίτσα Keep calm but first..feed the cat!! :D έγραψε στις 14:40, 25-06-16:

Τελευταία και η δικιά μου έχει αρχίσει ένα συνήθειο που μάλλον κατάλαβε πως όποτε το κάνει, ξυπνάω. Πάει και σκίζει κάτι φωτογραφίες που έχω κολλημένες στον τοίχο για να σηκωθώ ή χώνει τη μούρη της μέσα στο νεσεσέρ με τα καλλυντικά και κάνει θόρυβο. Και το έκανε συνήθειο μετά από 1-2 φορές που κατάλαβε πως ξυπνάω. Μα τι πλάσματα είναι αυτά πια;;; Σατανάκια κανονικότατα!

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H crazy cat έγραψε στις 17:31, 25-06-16:

Συμπέρασμα:ο,τιδήποτε καταλάβουν ότι μας ξυπνάει γίνεται το αγαπημένο τους hobby
Όσο για τα πρωινά παιχνίδια,ΕΛΑ,η δικιά μου μετά τα βαρελάκια και λίγα γουργουρητά,συνήθως τρέχει προς την μπαλκονόπορτα,περιμένει να την ανοίξω(τρελαίνεται να παίζει με τα...αλουμίνια)και αφού κάνει μια βόλτα εις τας.."εξοχάς"(στο μπαλκόνι)μπαίνει μέσα για breakfast.Μάλλον οι γατούληδες είναι πιο παιχνιδιάρηδες,ή είναι θέμα χαρακτήρα γάτας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazy cat : 25-06-16 στις 20:51.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:31, 25-06-16:

Μάλλον θέμα χαρακτήρα του κάθε γατιού.
Από τη δική μου μεριά, δεν μπορώ να πω οτι έχω παράπονο, επειδή έτσι κι αλλιώς ξυπνάω νωρίς, ειδικά τα καλοκαίρια. Αν όμως τύχει και καθυστερήσω στο κρεβάτι, τα απογεύματα που επίσης κοιμάμαι, τότε ανεβαίνει πάνω στα κομοδίνα κι αρχίζει τις..εκκαθαρίσεις.Τουτέστιν, ρίχνει ένα-ένα ότι αντικείμενο βρει πάνω τους.
Εννοείται οτι τα παίρνω στο κρανίο κι έχω ήδη ξυπνήσει για τα καλά

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 18:57, 26-06-16:

τι μου θυμίσατε τώρα...όταν η παμαμπού ηταν μπεμπέ και εννοείται γκρέμιζε κ την πόρτα αν χρειαζόταν για να μπει στο δωμάτιό μου.έτσι μεταφέρθηκε με τιμές και επισημότητα..στο κρεββάτι μου. ακόμα κι αυτό όμως δεν της αρκούσε. Στις 6 η ώρα άρχιζε το πρόγραμμα.βαρελάκια.πατουσάκια.μασούλημα των μαλλιών μου κ όταν τίποτα δεν έπιανε..το βαρύ πυροβολικό!δάγκωμα στα δάχτυλα του ποδιού.όχι παίζουμε!
δυστυχώς..με τη μετακόπισή μου στα ξένα όλα αυτά χάθηκαν. τώρα έμαθε κ κοιμάται μοναχούλα της σε μία ωραίοτατη πολυθρόνα κ απλά όταν ξυπνάει πηγαίνει στους γονείς μου κ τους κοιτάει , περιμένοντας.
αχ παμαμπουκάκι...ακόμα κ τα βασανιστήρια σου μου λείπουν..ένας/δύο μήνες...κ θα μαστε πάλι μαζί!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:38, 26-06-16:

τι μου θυμίσατε τώρα...όταν η παμαμπού ηταν μπεμπέ και εννοείται γκρέμιζε κ την πόρτα αν χρειαζόταν για να μπει στο δωμάτιό μου.έτσι μεταφέρθηκε με τιμές και επισημότητα..στο κρεββάτι μου. ακόμα κι αυτό όμως δεν της αρκούσε. Στις 6 η ώρα άρχιζε το πρόγραμμα.βαρελάκια.πατουσάκια.μασούλημα των μαλλιών μου κ όταν τίποτα δεν έπιανε..το βαρύ πυροβολικό!δάγκωμα στα δάχτυλα του ποδιού.όχι παίζουμε!
δυστυχώς..με τη μετακόπισή μου στα ξένα όλα αυτά χάθηκαν. τώρα έμαθε κ κοιμάται μοναχούλα της σε μία ωραίοτατη πολυθρόνα κ απλά όταν ξυπνάει πηγαίνει στους γονείς μου κ τους κοιτάει , περιμένοντας.
αχ παμαμπουκάκι...ακόμα κ τα βασανιστήρια σου μου λείπουν..ένας/δύο μήνες...κ θα μαστε πάλι μαζί!
Μα θα'ρθει η ώρα η καλή, που θα σας φέρει και πάλι κοντά. Κι η γλυκούλα η παμαμπού, τα παλιά της κόλπα (αυτά που σε τρελαίνουν και σε κάνουν να θέλεις να την πνίξεις στα φιλιά), όλα θα τα θυμηθεί ξανά.
Λίγη υπομονή ακόμα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους