Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,762 εγγεγραμμένα μέλη και 714,919 μηνύματα σε 22,163 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 284 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η εκπαίδευση της γάτας

bunny (Χριστίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη bunny
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4,874 μηνύματα.

H bunny έγραψε στις 16:02, 17-09-08:

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ:cat:
Για σκεφτείτε,δεν θα ήταν ωραίο η γατούλα σας να υπακούει σε εντολές όπως οι σκύλοι;Οι γάτες εκπαιδεύονται με αγάπη και υπομονή.
ΚΑΤΣΕ
Κρατήστε την αγαπημένη λιχουδιά της γάτας σας πάνω από το κεφάλι της.Για να μπορεί να το βλέπει καλύτερα η γάτα θα καθήσει.Αν δεν το κάνει αφήστε την να το μυρίσει και ξανακρατήστε το πάνω από το κεφάλι της.Όταν καθήσει και μόνο τότε δώστε της αμέσως τη λιχουδιά,λέγοντας αμέσως τη λέξη κάτσε.Επαναλάβετέ το πολλές φορές . Ακόμα και όταν η γάτα το μάθει να θυμάστε να την ανταμοίβετε ΚΑΘΕ φορά που το κάνει.
ΕΛΑ
Ξεκινήστε με πολύ μικρές αποστάσεις.Δέστε μια πετονιά(ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΙΣΤΡΙ) στο κολάρο της γάτας.Αφήστε τη γάτα να μυρίσει τη λιχουδιά και απομακρηνθήτε λίγο.Πείτε της ''έλα'' δείχνοντάς της τη λιχουδιά.Όταν έρθει σε εσάς ανταμοίψτε την δίνοντάς της τη λιχουδιά.Σταδιακά μεγαλώστε την απόσταση αφήνοντας όλο και περισσότερη πετονιά.Όταν πια το εμπεδώσει θα έρχεται όταν τη φωνάζετε χωρίς την πετονιά.Η γάτα πρέπει να ανταμοίβεται πάντα όταν εκτελεί την άσκηση.
ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ
Κρατήστε το στεφάνι όρθιο στο δάπεδο μπροστά στη γάτα σας και παροτρύνετέ τη να περάσει από μέσα με μια λιχουδιά.Όταν το κάνει,ανταμοίψτε την λέγοντας ταυτόχρονα ''πέρνα''.Σιγά-σιγά να ανεβάζετε όλο και ψηλότερα το στεφάνι.Αν περνάει απ'το πλάι μην της δώσετε τη λιχουδιά,αλλα προσπαθήστε να την κάνετε να περάσει από μέσα.Ανταμοίψτε την κάθε φορά που κάνει το κόλπο.

Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να μάθει οτιδήποτε!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!:up::up::up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fouskas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fouskas
. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Fouskas έγραψε στις 18:21, 18-09-08:

Χα! Αυτά είναι ψυλοπράμματα! Εγώ είχα κάνει τον φούσκα μου 4 μηνών πραγματικό Γατι-Κομμάντο!

Του άρεσε να ακολουθεί ένα κινούμενο ξύλο οπότε είχα φτιάξει εναν διαδρομο-τούνελ με τουβλα απο οπου κούναγα το ξύλο μέσα απο χαραμάδες και έτσι ο Φούσκας ακολουθούσε τη διαδρομή!

Παρατήρησα μάλιστα ότι οι Γάτες έχουν υψοφοβία. Όταν στο τέλος στο άλμα έβαλα 3 σειρές τούβλα πέρασε ένα λεπτό μέχρι να πηδήσει κοιτώντας μια κατω το "κενο" και μια απέναντι το ξύλο που του κουνούσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  path.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  26,9 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ntontini
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε στις 19:25, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ:cat:
Για σκεφτείτε,δεν θα ήταν ωραίο η γατούλα σας να υπακούει σε εντολές όπως οι σκύλοι;Οι γάτες εκπαιδεύονται με αγάπη και υπομονή.
ΚΑΤΣΕ
Κρατήστε την αγαπημένη λιχουδιά της γάτας σας πάνω από το κεφάλι της.Για να μπορεί να το βλέπει καλύτερα η γάτα θα καθήσει.Αν δεν το κάνει αφήστε την να το μυρίσει και ξανακρατήστε το πάνω από το κεφάλι της.Όταν καθήσει και μόνο τότε δώστε της αμέσως τη λιχουδιά,λέγοντας αμέσως τη λέξη κάτσε.Επαναλάβετέ το πολλές φορές . Ακόμα και όταν η γάτα το μάθει να θυμάστε να την ανταμοίβετε ΚΑΘΕ φορά που το κάνει.
ΕΛΑ
Ξεκινήστε με πολύ μικρές αποστάσεις.Δέστε μια πετονιά(ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΙΣΤΡΙ) στο κολάρο της γάτας.Αφήστε τη γάτα να μυρίσει τη λιχουδιά και απομακρηνθήτε λίγο.Πείτε της ''έλα'' δείχνοντάς της τη λιχουδιά.Όταν έρθει σε εσάς ανταμοίψτε την δίνοντάς της τη λιχουδιά.Σταδιακά μεγαλώστε την απόσταση αφήνοντας όλο και περισσότερη πετονιά.Όταν πια το εμπεδώσει θα έρχεται όταν τη φωνάζετε χωρίς την πετονιά.Η γάτα πρέπει να ανταμοίβεται πάντα όταν εκτελεί την άσκηση.
ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ
Κρατήστε το στεφάνι όρθιο στο δάπεδο μπροστά στη γάτα σας και παροτρύνετέ τη να περάσει από μέσα με μια λιχουδιά.Όταν το κάνει,ανταμοίψτε την λέγοντας ταυτόχρονα ''πέρνα''.Σιγά-σιγά να ανεβάζετε όλο και ψηλότερα το στεφάνι.Αν περνάει απ'το πλάι μην της δώσετε τη λιχουδιά,αλλα προσπαθήστε να την κάνετε να περάσει από μέσα.Ανταμοίψτε την κάθε φορά που κάνει το κόλπο.

Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να μάθει οτιδήποτε!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!:up::up::up:
Αχ και να ξερες Χριστινακι.Τι τραβαω για να της μαθω το κατσε δε μπορεις να φανταστεις.Κραταω τη λυχουδια και της λεω κατσε και εκεινη τις περισσοτερες φορες σχεδον παντα σηκωνεται στα δυο,κανει <<νιαου>>και φευγει ή καθετε παλι στα τεσσερα.Με κοροιδευει κανονικα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:45, 14-03-09:

o naruto ακουει στο ελα και στο πηδα. Θελω να του μαθω και αλλα κολπα αλλα δεν ξερω τι. Το κατσε ή το μεινε μου ακουγονται χρησιμα (κυριως οταν θες να τον βγαζεις φωτογραφια) αλλα το να πηδαει μεσα απο στεφανι το βρισκω λιγο βλακεια. Επισης ακουει στο Σσσσττττ! οταν νιαουριζει. Εχει πολυ πλακα εκει που παει να κανει μμμμιιιιαααουυυυυυ, οταν του πεις σσσστττ το κοβει στο μμμ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 η Ρόζα και η Σίμπα και άλλες αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,961 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 09:37, 15-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
o naruto ακουει στο ελα και στο πηδα. Θελω να του μαθω και αλλα κολπα αλλα δεν ξερω τι. Το κατσε ή το μεινε μου ακουγονται χρησιμα (κυριως οταν θες να τον βγαζεις φωτογραφια) αλλα το να πηδαει μεσα απο στεφανι το βρισκω λιγο βλακεια. Επισης ακουει στο Σσσσττττ! οταν νιαουριζει. Εχει πολυ πλακα εκει που παει να κανει μμμμιιιιαααουυυυυυ, οταν του πεις σσσστττ το κοβει στο μμμ

Πολύ καλός γαούλης...

Παράθεση

bunny (Χριστίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη bunny
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 4,874 μηνύματα.

H bunny έγραψε στις 16:11, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από BabyCat
Αχ και να ξερες Χριστινακι.Τι τραβαω για να της μαθω το κατσε δε μπορεις να φανταστεις.Κραταω τη λυχουδια και της λεω κατσε και εκεινη τις περισσοτερες φορες σχεδον παντα σηκωνεται στα δυο,κανει <<νιαου>>και φευγει ή καθετε παλι στα τεσσερα.Με κοροιδευει κανονικα
Καλά σου κάνει! Θέλει υπομονή βρε! ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή!

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 14:23, 21-12-12:

Παιδια το δικο μου το γατι το εμαθε!!!! σε χρονο ντεντε κιολας! Οταν το τελειοποιησουμε θα ανεβασω βιντεακι να σας το δειξω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Constance28

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Constance28
H Constance28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Constance28 Είμαι νέο μέλος του e-staki! έγραψε στις 13:08, 17-11-13:

Ήμουν κι εγώ απελπισμένη που δεν είχα καθόλου συντροφιά γάτας και η τύχη μου χαμογέλασε .Στο σχολείο πίσω από ένα δέντρο και κάτι θάμνους ένα γατάκι το πολύ ενός μηνών νιαούριζε δυνατά συνέχεια.Αποφάσισα να το πάρω και να το πάω σπίτι μου.Μπορεί να μου συμφωνούσε η μαμά αλλά...θα της έλεγα για λίγο καιρό.Εξάλλου αν τόσο πολύ δεν ήθελε θα το είχα έξω στην αυλή μαζί με τις αγριόγατες που κατοικούν εκεί.Το πήγα σπίτι , το μπανιάρισα , το έβαλα να φάει και το έβαλα σε ένα κουτί στο μπαλκόνι.Συνέχιζε να νιαουρίσει και όταν το κατάλαβε η μαμά μου είπε πως μπορούμε να το κρατήσουμε.Και έχει περάσει ένας μήνας απο τότε , και μεγαλώνει η ' Ίντα'.Την πήγαμε στον γιατρό και μας έδωσε φαρμακο για τους ψήλους και για τα σκουλίκια στο στομάχι.Χτες προσπάθησα να της δώσω μια δόση απο την πάστα για τα σκουλίκια και πιστεύω ήταν ο Γ' παγκόσμιος!Αφου στο τέλος ο εχθρός υποχώρησε έφαγε την πάστα.

Το θέμα είναι πως έχω ψωνιστεί λίγο και θέλω να την εκπαιδεύσω να δίνει χέρι , να πηδάει και λοιπά.Είχα δει στην τηλεοραση πιο παλιά πως γίνεται.Εσείς μήπως ξέρετε πως να το κάνω; Ή μήπως μπορείτε να μου στείλετε κανένα βιντεο;;

Ευχαριστώ πολύ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:03, 17-11-13:

Να την χαιρεσαι την γατουλα σου.
Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω κανεναν τροπο για να την εκπαιδευσεις, τα δικα μου εκπαιδευσαν εμενα κι ετσι...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neila

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Neila
H Neila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Neila έγραψε στις 00:17, 18-11-13:

Μιας και μιλάμε για εκπαίδευση των μωρών μας ας πω και εγώ τι έχουμε καταφέρει μέχρι τώρα.. Τα κλασικά ''κάτσε κάτω, μείνει εκεί, έλα εδώ'' και κάτι για το οποίο είμαι πολύ περήφανη που επιτέλους το έμαθε: δεν κάθεται στο πληκτρολόγιο! Είναι ίσως βασανιστικό γιατί γατί χωρίς πληκτρολόγιο και πληκτρολόγιο χωρίς γατί δε λέει αλλά επειδή πατάει διάφορα πλήκτρα δεν ήθελα να ανεβαίνει οπότε κάθε φορά που ξεχνιόταν την έπαιρνα και την ακουμπούσα στην ποδιά μου οπότε τώρα έρχεται από μόνη της και κάθεται πάνω μου! Κρατάμε ζεστή η μία την άλλη γιατί σόμπα φοβάμαι να ανάψω για ευνόητους λόγους.. :Ρ
Αυτά από μένα και το Κολοκυθοτζιντζεράκι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:06, 18-11-13:

Οταν μιλαμε για εκπαιδευση γατας,δεν εννοουμε αυτα που λες καλη μου φιλη και αναφερομαι σε αυτο

Το θέμα είναι πως έχω ψωνιστεί λίγο και θέλω να την εκπαιδεύσω να δίνει χέρι , να πηδάει και λοιπά.Είχα δει στην τηλεοραση πιο παλιά πως γίνεται.Εσείς μήπως ξέρετε πως να το κάνω; Ή μήπως μπορείτε να μου στείλετε κανένα βιντεο;;
Καταρχην η γατα δεν εκπαιδευεται με αυτην την εννοια.Οταν μιλαμε για εκπ/ση εννοουμε απλα χρηστικα πραγματα,πχ να μην ανεβαινει στο τραπεζι κλπ.Αν και παλι συνηθως δεν μας ακουει.Ειναι ενα ακρως ανεξαρτητο ζωο και θα κανει ότι θελει αυτο,τις περισσοτερες φορες.
Οσον αφορα αυτα που ειδες στην τηλεοραση,μαλλον τσιρκο θα ειδες.Και εχουν απαγορευτει,ευτυχως και στην ελλαδα πλεον,ζωα στο τσιρκο.
Επισης η γατα δεν ειναι σκυλος.
Φανταζομαι οτι το γατακι το πηρες επειδη το αγαπας και θες να το φροντισεις και οχι για να το κανεις μαιμου..σωστα;Το ελπιζω.
Ξεχνα λοιπον την ιδεα τετοιας εκπαιδευσης.Εκτος του οτι ειναι αδυνατη,ειναι και ανηθικη.
Φιλικοτατα στα λεω,απλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται ακριβως ετσι οπως ειναι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Constance28

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Constance28
H Constance28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Constance28 Είμαι νέο μέλος του e-staki! έγραψε στις 15:31, 29-11-13:

Θα το εφαρμοσω!Ευχαριστω πολύ!

Πουπουλίνα αυτα που λες είναι όλα πολύ σωστά και συμφωνώ!Όμως πιστευω πως δεν θα ήταν κακό να της λέω 'κατσε' και να κάθεται.Θέλω να το κάνω για εμένα αλλά και γιαυτήν για να αποδείξω πως η γατα ακούει.Φυσικά το πήρα επειδή το αγαπώ και για αυτον τον λόγο θέλω να το κάνω.!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 29-11-13 στις 16:24. Αιτία: merge posts
Παράθεση

MaryAnneCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MaryAnneCat
H MaryAnneCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MaryAnneCat η καπθουρα καπθουρα, αλλα η μπεθα μπεθα έγραψε στις 09:43, 24-05-17:

Εχω δυο γατες, μια θηλυκη κι εναν αρσενικο 9 και 8 χρονων αντιστοιχα..Πιστευετε θα μου ηταν ευκολο σε αυτη την ηλικια να τους μαθω καποια πραγματα; ξερω πως θα ειναι δυσκολο, αλλα θα εχω ελπιδα;
Την ιδεα την πηρα απο το καναλι στο youtube ενος εκπαιδευτη γατων..CATMANTOO λεγεται..οποιος θελει μπορει να τσεκαρει..
https://www.youtube.com/user/CatTrainerToo
Παράθεση

nasstazia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nasstazia
H nasstazia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H nasstazia έγραψε στις 09:56, 26-05-17:

Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να τους μάθεις αλλά να ξέρεις ότι οι γάτες εκπαιδεύονται πολύ πιο εύκολα από ότι πιστεύει ο περισσότερος κόσμος.

Η γάτα μου (2 χρόνων) έμαθε σε περίπου 5-6 μέρες το "κάτσε". Μετά από αυτό μας πήρε 1-3 μέρες για κάθε άλλη εντολή ("ψηλά", "κόλλα το" κλπ). Επίσης ακολουθεί με τη μύτη της ένα ραβδί και όταν της βάζω φαγητό περιμένει να της πω πότε να φάει. Πριν από αυτό απλά ορμούσε στο χέρι μου πριν καν προλάβω να φτάσω στο πιάτο και σκορπουσε το φαγητό αριστερά και δεξιά!

Εγώ δεν αγόρασα clicker, χρησιμοποιώ μια εφαρμογή στο κινητό που κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο.

Απλά να προσέξεις να μην το παρακάνεις ειδικά στην αρχή. Λίγα μόνο λεπτά κάθε φορά. Αν σου δείξει ότι κουράστηκε να μην την πιέζεις.

Δοκίμασε το αν έχεις όρεξη και υπομονή και μπορεί να εντυπωσιαστείς!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Con_Boo, tsebebou

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους