Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,897 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιθετική συμπεριφορά - SOS!

kellyex

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kellyex
H kellyex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H kellyex έγραψε στις 16:26, 14-10-07:

Έχουμε σοβαρό πρόβλημα με τη συμπεριφορά του γατούλη μου, τον Γκίζμο.
Τον έχω από δύο μηνών, αυτόν και την αδελφή του τη Μάτα. Τώρα είναι τριών ετών. Τον πρώτο εξάμηνο μέναμε μόνοι μας, μέσα στο σπίτι, αλλά μετά γύρισα στο σπίτι των γονιών μου. [Οι γονείς μου έχουν άλλες έξι γατούλες, όλες στειρωμένες]. Στην αρχή ο Γκίζμο και η Μάτα μέναν μόνο στο δωμάτιό μου, ξεχωριστά από τις άλλες γάτες. Τους στειρώσαμε και τους δύο όταν ήταν 8 μηνών. Σιγά σιγά τους αφήναμε να γνωριστούν με τους άλλους και να βγαίνουν και έξω στο κήπο. Η Μάτα τα πήγε μια χαρά αλλά ο Γκίζμο από την αρχή δεν έδειχνε διαθέσεις συμφιλίωσης. Όμως δεν ήταν επιθετικός παραμόνο όταν τον πλησίαζαν σε απόσταση μισού μέτρου. Μόνο με τη Μάτα είχε φιλική σχέση, τόσο που έπλενε ο ένας τον άλλο και κοιμόντουσαν αγκαλιά.
Τους τελευταίους μήνες έχει γίνει πολύ επιθετικός με όλες τις γάτες. Τις κυνηγάει και τους ορμάει χωρίς λόγο, απλά και μόνο επειδή βρίσκονται στο οπτικό του πεδίο. Μάλιστα πριν λίγες μέρες όρμηξε στον ένα γατούλη ενώ κοιμόταν, και του έσκισε το αυτί. Προχτές επιτέθηκε και στην αδελφή του τη Μάτα, δε νομίζω να το έκανε για παιχνίδι, και τη γρατζούνισε πολύ και στο πρόσωπο. Η Μάτα τώρα τον φοβάται και δε την αφήνουμε έξω μαζί του. Όλες οι γάτες τον αποφεύγουν και κρύβονται. Φοβόμαστε μη φύγουν από το σπίτι εξαιτίας του Γκίζμο και πραγματικά δεν ξέρουμε τι να κάνουμε και σε τι οφείλεται η συμπεριφορά αυτή.
Ακόμα, κάνει και κάτι άλλο αρκετά εκνευριστικό τον τελευταίο καιρό. Μπαίνει στο σπίτι και αν δε του δώσουμε σημασία κάνει πιπί σε αντικείμενα που μας βλέπει να ασχολούμαστε με αυτά. Για να καταλάβετε, έχει κάνει πιπί στην οθόνη μου, στο πληκτρολόγιο, στο κρεβάτι, σε ένα βιβλίο που διάβαζα, στην καρέκλα που κάθομαι συνήθως και στο κάθισμα του αυτοκινήτου μου [είχα ξεχάσει το παράθυρο ανοικτό].
Το πρόβλημα είναι κυρίως που επιτείθεται στα άλλα γατιά [σε άνθρωπο ποτέ, ούτε γρατζουνιές] και οι γονείς μου θέλουν να το δώσουν. Υπάρχει κάποια άλλη λύση? Μήπως δεν έχει γίνει καλά η στείρωση? Μήπως ο κτηνίατρος μπορεί να βοηθήσει? Ειλικρινά δε θέλω να τον δώσουμε γιατί είναι ο δικός μου γατούλης αλλά δεν ξέρω τι να κάνω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cleopatra

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cleopatra
H Cleopatra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H Cleopatra έγραψε στις 16:42, 14-10-07:

Αν και δεν είμαι ειδική, όλα αυτά μου δείχνουν απλά ότι ο γατούλης σου νιώθει παραμελημένος.. αντιδράει σαν ένα παιδάκι που από εκεί που είχε όλο σχεδόν το ενδιαφέρον πάνω του, ξαφνικά το έχασε.. λογικό είναι αντιδράει με άλλες 6 γατούλες, γιατί όσο και να προσπαθείς να του φέρεσαι όπως πριν, δεν γίνεται γιατί η αγάπη και η προσοχή σας μοιράζεται και στις άλλες γατούλες.Κάπως έτσι δεν θα αντιδρούσαμε κι εμείς αν οι γονείς μας υιοθετούσαν ξαφνικά άλλα 6 παιδάκια??

Εγώ θα σου πρότεινα να του δείχνεις όσο περισσότερο μπορείς ότι τον αγαπάς, να του δίνεις καμιά λιχουδίτσα παραπάνω, να τον χαιδεύεις περισσότερο, να τον προκαλείς να παίξετε.. να νιώσει πως τα συναισθήματα σου γι'αυτόν δεν έχουν αλλάξει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:24, 14-10-07:

Μία πολύ βασική αιτία για την εμφάνιση ξαφνικού και "ανεξήγητου" στρες μπορεί να είναι η ύπαρξη κάποιας ασθένειας γι' αυτό θα ήταν καλό, πριν γίνει ό,τιδήποτε άλλο, να προηγηθεί ένα καλό τσεκ απ στον κτηνίατρο.
Αν αποκλειστούν τα σωματικά αίτια, τότε, όπως είπε και η Κλεοπάτρα, αυτό που πιθανότατα χρειάζεται το γατάκι είναι πολύ ενδιαφέρον και αποκλειστική ενασχόληση εκ μέρους σου, για να μη νιώθει παραμελημένο.
Διάβασε και εδώ, σχετικά με την ξαφνική επιθετικότητα.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 17:54, 14-10-07:

Έχοντας ψάξει αρκετά το θέμα της επιθετικότητας, γιατί μπορεί να τον έχω ένα αλλά είναι θηρίο, συμφωνώ με τις κοπέλες.
Είτε είναι κάτι οργανικό, που δεν το νομίζω, είτε άρχισε να τον ενοχλεί που μοιράζεται την προσοχή σας και το χώρο του με άλλες τόσες γατούλες και αντιδρά άσχημα. Δεν είναι παράλογη η συμπεριφορά αυτή, θέλει τον ζωτικό του χώρο, όπως θα τον θέλαμε κι εμείς στη θέση του.
Το τι μπορεί να κάνεις για αυτό είναι άλλο θέμα. Κάθε γάτα έχει άλλη προσωπικότητα οπότε δεν υπάρχει συνταγή. Πιστεύω όμως οτι οι τιμωρίες και η επιθετική συμπεριφορά εναντίον του δεν θα λειτουργούσε. Δοκίμασε να του αφιερώνεις προσωπικό χρόνο, να παίζεις και να ασχολείσαι μαζί του και βλέπεις σιγά σιγά.
Είναι δύσκολη η κατάσταση, αλλά κάνε μια προσπάθεια να τον παρατηρήσεις και να τον καταλάβεις για να δεις τι του φαίει. Και βλέπεις.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 23:34, 14-10-07:

Κι εγω θα ελεγα καταρχην μια αυξημενη προσοχη σε εκεινον. Αν τα καταφερει να σε μονοπωλει κι ολας!!! Ηταν πολλα τα σοκ για τον καημενο. Νεο σπιτι, αλλες γατες.... Φρικαρε. Και μην τον μαλωνεις ακομη κι αν σε στενοχωρει. Προσπαθησε ηρεμα..... Αφθονα χαδακια, αγαπη, ηρεμια.... Ισως θελει και το χρονο του...
Δοκιμασε αυτα και βλεπουμε
Να πανε καλα ολα

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:58, 14-10-07:

Κι εγώ θα σου πρότεινα να τον πας σε πρώτη φάση στον κτηνίατρο. Η ούρηση εκτός αμμολεκάνης είναι συχνά ένδειξη οργανικού προβλήματος. Επίσης, αν τα υπολόγισα σωστά, ο Γκίζμο έζησε 1,5-2 χρόνια μαζί με τις άλλες γάτες χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (αν και ανέφερες επιθέσεις), οπότε μου φαίνεται λίγο περίεργη η ξαφνική μεταστροφή του... Εκτός αν έφτασε πια στο αμήν. Άλλαξε τίποτα στο περιβάλλον του τους τελευταίους μήνες;

Στα υπόλοιπα, συμφωνώ με τα κορίτσια.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 11:09, 15-10-07:

Επειδη εχω βιωσει παρόμοιο πρόβλημα με το γατο μου το Σιβα, εχω να πω οτι μαλλον δεν ειναι οργανικο..... Ψαξε το βεβαια με γιατρο, αλλα νομιζω οτι ο γατος σου ειναι ένας κυριαρχικός αρσενικός, ο οποίος έχει στρεσαριστεί από την αλλαγή περιβάλοντος και την παρουσίαση άλλων γάτων και προσπαθεί με την ούρηση να κατοχυρώσει την ιδιοκτησία του. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι ουρεί κυρίως στα πράγματα σου. Προφανώς εσυ είσαι "δική του!"
Αρχική Δημοσίευση από kellyex
Ακόμα, κάνει και κάτι άλλο αρκετά εκνευριστικό τον τελευταίο καιρό. Μπαίνει στο σπίτι και αν δε του δώσουμε σημασία κάνει πιπί σε αντικείμενα που μας βλέπει να ασχολούμαστε με αυτά. Για να καταλάβετε, έχει κάνει πιπί στην οθόνη μου, στο πληκτρολόγιο, στο κρεβάτι, σε ένα βιβλίο που διάβαζα, στην καρέκλα που κάθομαι συνήθως και στο κάθισμα του αυτοκινήτου μου [είχα ξεχάσει το παράθυρο ανοικτό].
Το πρόβλημα είναι κυρίως που επιτείθεται στα άλλα γατιά [σε άνθρωπο ποτέ, ούτε γρατζουνιές] και οι γονείς μου θέλουν να το δώσουν. Υπάρχει κάποια άλλη λύση? Μήπως δεν έχει γίνει καλά η στείρωση? Μήπως ο κτηνίατρος μπορεί να βοηθήσει? Ειλικρινά δε θέλω να τον δώσουμε γιατί είναι ο δικός μου γατούλης αλλά δεν ξέρω τι να κάνω...
Η λύση είναι να τον κρατάς όσο πιο απομωνομένο από τους υπόλοιπους μπορείς και να κάνεις υπομονή...
Η στείρωση που αναφέρεις καμία σχέση δεν έχει...
Τα ένστικτα αυτά παραμένουν και μετά τη στείρωση πολλές φορές.
Διάβασε εδω κι εδω κάποιες πληροφορίες σχετικά.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 13:33, 15-10-07:

Ναι Ισμήνη, νομίζω εχεις δικιο με τη στείρωση.
Κι ο δικός μου αν και στειρωμένος, είναι αρκετά νταής οπότε τελικά γίνεται επιθετικός με τους ανθρώπους, (ελλείψη γατακίων) αν δεν γίνονται τα πράγματα όπως θέλει στο σπίτι ΤΟΥ. Έχει τον αέρα αφεντικού, δεν το συζητώ...

Παράθεση

kellyex

Νεοφερμένος

H kellyex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H kellyex έγραψε στις 20:48, 15-10-07:

Καταρχήν, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. Κλείσαμε ραντεβού στο γιατρό, αν και ελπίζω να μην είναι πρόβλημα υγείας [που είναι το πιο πιθανό, απ' ότι καταλαβα].
Από σήμερα προσπαθώ να τους συμφιλιώσω με τη Μάτα. Τους έβαλα μαζί στο δωμάτιο να δώ τι θα κάνουν. Ο Γκίζμο δεν επιτέθηκε, ή μάλλον δεν πρόλαβε να επιτεθεί, γιατί μόλις τον είδε η Μάτα κρύφτηκε στη ντουλάπα...Τώρα δεν είναι μόνο πως να μάθει ο Γκίζμο να μην επιτείθεται, αλλά και πώς θα μάθει η Μάτα να μη φοβάται!!! Μπέρδεμα! Αύριο θα συνεχίσουμε την προσπάθεια.

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Επίσης, αν τα υπολόγισα σωστά, ο Γκίζμο έζησε 1,5-2 χρόνια μαζί με τις άλλες γάτες χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (αν και ανέφερες επιθέσεις), οπότε μου φαίνεται λίγο περίεργη η ξαφνική μεταστροφή του... Εκτός αν έφτασε πια στο αμήν. Άλλαξε τίποτα στο περιβάλλον του τους τελευταίους μήνες;
Αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο. Απ' όσο γνωρίζω δεν υπήρξε κάποιο περιστατικό συγκεριμένο. Δε μοιάζει να το κάνει από άμυνα. Ορμάει ακόμα και όταν οι άλλες γάτες κοιμούνται!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 00:10, 16-10-07:

Περιμενουμε νεοτερα και μετα το γιατρο. Ειναι περιεργο να του τη δωσει ετσι ξαφνικα
Ισως να θελει λιγο το χωρο του Εκει θα βοηθουσε ισως μια μικρη χρονικα απομονωση αλλα με μεγαλη δικη σου παρουσια και μια σταδιακη επαφη του παλι με τα αλλα γατακια Η πληρης απομονωση θα τον κανει πιο αντικοινωνικο, οποτε θα παιξεις βασικο ρολο εσυ.... Ας δουμε τι θα πει κι ο γιατρος

Παράθεση

Ρεγγίνα (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρεγγίνα
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H Ρεγγίνα έγραψε στις 13:03, 16-10-07:

Κι εμένα έγινε επιθετική τελευταία και δεν είναι οργανικό... Βασικά, συμπεριφέρεται σαν να είναι έγκυος, χωρίς όμως να είναι... Αντικατέστησε το νιαούρισμα με το γρύλλισμα, βασανίζει συνέχεια τη μικρή, κοιμάται μόνο στο κρεβάτι μου, αλλά αν την πλησιάσει το πόδι μου χτυπάει... Παίζει να είναι κάτι τύπου ανεμογκάστρι? Ή λέω βλακείες?

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 15:46, 16-10-07:

Αβυσος η ψυχή της γάτας... Δύσκολη η κατάσταση βρε παιδάκι μου... Οπου πολλες γάτες θα υπάρξει και πρόβλημα με μια. Και εμεις το εχουμε ζήσει στο περίπου. Στους γονεις μου υπήρχαν μεχρι προπερσυ 6 γάτες. Μακάρι να υπήρχαν γατοψυχολόγοι

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 15:51, 16-10-07:

τα σκυλάκια το παθαίνουν οι γάτες δεν ξέρω, το καταλαβαίνεις όμως επειδή παίρνουν ένα παπουτσάκι ή ένα παιχνιδάκι και το πάνε εκεί που κοιμούνται, του φέρονται σα ναναι μωρό και αν πας να τους το πάρεις αγριέβουν

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 18:15, 16-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από mariak87
Κι εμένα έγινε επιθετική τελευταία και δεν είναι οργανικό... Βασικά, συμπεριφέρεται σαν να είναι έγκυος, χωρίς όμως να είναι... Αντικατέστησε το νιαούρισμα με το γρύλλισμα, βασανίζει συνέχεια τη μικρή, κοιμάται μόνο στο κρεβάτι μου, αλλά αν την πλησιάσει το πόδι μου χτυπάει... Παίζει να είναι κάτι τύπου ανεμογκάστρι? Ή λέω βλακείες?
ναι,υπαρχει περιπτωση,δεν την εχεις στειρωσει?
καλο ειναι να δεις μηπως βγαζει γαλα απο την θηλη,αν ναι πρεπει να το πεις στον κτηνιατρο,ισως να πρεπει να παρει καποιο χαπακι.τα σκυλια μου πριν τα στειρωσω το ειχαν παθει αυτο.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:22, 16-10-07:

Παίζει να είναι κάτι τύπου ανεμογκάστρι? Ή λέω βλακείες?
Αν δεν είναι στειρωμένη, πιθανότερο μου φαίνεται να βρίσκεται σε οίστρο και να ταλαιπωρείται η καημενούλα...

Παράθεση

Ρεγγίνα (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H Ρεγγίνα έγραψε στις 18:11, 17-10-07:

Δε νομίζω να είναι σε οίστρο... Είναι σχεδόν όλη μέρα στο σπίτι, βγαίνει μόνο επειδή η άμμος δεν της κάνει, προτιμάει το χώμα του Αη-Λια και ξαναγυρνάει και εξάλλου όταν είναι σε οίστρο το πρώτο που κάνει είναι να ξαπλώσει στο πάτωμα μέσα στο δωμάτιό μου, να κουνάει τα πίσω πόδια και να νιαουρίζει περίεργα, ξέρετε... Σαν να μου λέει φέρε μου γάτο. και μάλιστα είναι πιο χαδιάρα από ποτέ. Το ίδιο που κάνει στο πάτωμα το κάνει και στην αγκαλιά μου...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 19:55, 17-10-07:

Κι εμένα έγινε επιθετική τελευταία και δεν είναι οργανικό...
Το ενδεχόμενο να είναι κάτι οργανικό πώς το απέκλεισες; Την έχει δει γιατρός;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:37, 18-10-07:

Δε νομίζω να είναι σε οίστρο... Είναι σχεδόν όλη μέρα στο σπίτι, βγαίνει μόνο επειδή η άμμος δεν της κάνει, προτιμάει το χώμα του Αη-Λια και ξαναγυρνάει
Αυτό μπορεί να είναι ένδειξη προβλήματος, αν πρόκειται για καινούργια συνήθεια.
Επίσης το "οργανικό πρόβλημα" δε χρειάζεται να είναι κάτι σοβαρό. Κι εμένα ο γάτος μου είχε γίνει ξαφνικά επιθετικός και τσαντίλας. Νόμιζα ότι βρισκόμασταν σε προεόρτια οίστρου, αλλά όταν τον πήγα στον κτηνίατρο, ανακάλυψα ότι είχε βγάλει απόστημα στον πωπό του και πονούσε!

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 15:59, 18-10-07:

α ναι όταν πονάνε η τσαντίζονται και γίνονται μη μου άπτου ή κρίβονται κάτω από κανα κρεβάτι "ντρέπονται" και δεν βγαίνουν

Παράθεση

Ρεγγίνα (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Ρεγγίνα έγραψε στις 18:29, 18-10-07:

Σταμάτησε να πάει στην άμμο την πρώτη μέρα που βγήκε από το σπίτι και ακόμα και πριν, προτιμούσε τις γλάστρες. Δε νομίζω ότι είναι ανησυχητικό...

Δηλαδή μπορεί να φέρεται έτσι λόγω ουλίτιδας? Καθαρισμό κάναμε...

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos έγραψε στις 11:46, 19-10-07:

αν πονάει είναι πιθανό

Παράθεση

Ρεγγίνα (Μαρία)

Νεοφερμένος

H Ρεγγίνα έγραψε στις 21:45, 20-10-07:

Δεν μπορεί να είναι επειδή πονάει. Γύρισα στα Τρίκαλα, κάποια στιγμή ξάπλωσα στο κρεβάτι και ήρθε αγκαλιά μου. Ενώ φορούσα αυτή τη μπλούζα είχα πάρει αγκαλιά γατιά. Κι ενώ ήταν ήρεμη και γουργούριζε, ανέβηκε στην κοιλιά μου και άρχισε να μυρίζει την μπλούζα. Από εκείνη την ώρα όποτε με βλέπει κάνει χχχχχχχ και φεύγει...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 21:48, 20-10-07:

Ο γατουλης αυτος φαινεται να θελει αποκλειστικη προσοχη ετσι ηταν και η χουχουδιτσα μου με τα πολλα γατια. Η θα τον δωσετε οπως εκανα κι εγω σε καποιον που θα το λατρευει και θα βρει τη χαρα του η κρατηστε τον μονο σε ενα δωματιο

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos έγραψε στις 10:43, 25-10-07:

πως πάει ο γατούλης? ηρέμησε καθόλου ή μπα?

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 12:17, 25-10-07:

Και η δικιά μου τρελένεται όταν γυρνάω στο σπίτι, βέβαια στην διάρκεια της διαδρομής έχω χαϊδέψει ότι τετράποδο κυκλοφορεί έξω,ευτυχώς δεν με κατασπαράζει,απλά με μυρίζει πόσσες ώρες

Παράθεση

kellyex

Νεοφερμένος

H kellyex έγραψε στις 18:04, 29-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
Ας δουμε τι θα πει κι ο γιατρος
Τον είδε ο γιατρός και είπε ότι είναι απόλυτα υγιής. Έκανε πλήρες τσεκάπ και [ευτυχώς] δε βρήκαμε τίποτα. Είπε ακόμα ότι σε περίπτωση που η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο, υπάρχουν κάτι ενέσεις ορμονών που υποτείθεται ότι ηρεμούν τα αρσενικά. Τώρα τι να πώ, δεν ξέρω τι είναι αυτό, ούτε το έχω ξαναακούσει. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι... [πχ αν είναι επικίνδυνο, πιθανές παρενέργειες κλπ] θα με βοηθούσε αρκετά!

Αν και αφού τον έχω όλη τη μέρα μέσα στο δωμάτιό μου μόνο του δέιχνει να έχει ηρεμήσει κάπως όταν αφήνω και τη Μάτα μέσα

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 18:07, 29-10-07:

Μπα, εγώ φοβάμαι το απλά έτσι ειναι ο χαρακτήρας του. Κάποιες γάτες δεν ανέχονται κανέναν, και κυρίως άλλες γάτες με τις οποιες μοιράζονται τα προνόμιά τους.

Παράθεση

eirinisig

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirinisig
H eirinisig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H eirinisig έγραψε στις 10:19, 14-09-17:

Η γάτα μου είναι 6 μηνών,πολύ ζωηρή,παιχνιδιάρα και αντιδραστική!
Η συμβίωσή μας εξελισσόταν ιδανικά,μέχρι που λίγες μέρες πριν,άρχισε να επιτίθεται στα μαλλιά μου,τα δαγκώνει και τα τραβάει!
Σε τέτοιο σημείο που δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε καν τα βράδια και αναγκάζομαι να την απομονώνω σε άλλο χώρο!
Όλη αυτή η κατάσταση με δυσκολεύει πολύ όλες τις ώρες που βρίσκομαι στο σπίτι!
Έχει συμβεί σε κάποιον το ίδιο;; Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 16-09-17 στις 18:29. Αιτία: Αλλαγή γραμματοσειράς καθώς ήταν κουραστική
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:43, 14-09-17:

Πρώτη φορά ακούω κάτι σχετικό.Μέχρι τώρα ήξερα πως τα γλείφουν αλλά να σε ξεμαλλιάζουν !!!Πρωτάκουστο.Τι να σου πω ,βάλε σκούφο.Αστείο μεν αλλά δεν πάει αλλού το μυαλό μου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tsebebou

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους